Soberheid is motto; ook voor bloemist Kerkmuziek van nu lijdt aan dorische ziekte" KOUD OF WARM; LUI ZIJN WE! Westduitse vrouw voelt weinig voor gemeentepolitiek DUUR JAAR WINTERSPORTERS BI] TIENDUIZENDEN, Prof. Fons Asselbergs- muziekwetenschap T.v. onthult ontrouw Belangstelling stijgt wel Plannen Pedaal Wagner HET HUWELIJK VAN PRINSES MARGRIET Ingerold Beat/18 OOSTENRIJK TREIN VERDER WEG KALMAAN VIETNAM Amerikaanse verliescijfers sterk gestegen Die goeie ouwe met de baard Ook voor uw longdrinks (net als die goeie jonge) TOENAME 7 DAGBLAD DE STEM VAN WIJDAG 30 DECEMBER 1966 7 (Van een medewerkster) „Komt er. een fotograaf? Dan moet u me even verontschuldigen om m'n boord om te doen. Binnen enkele momenten kom ik terug els een waardig vertegenwoordiger van de kerk van eeuwen". Eeuwen die achter ons liggen? „0 nee. Ik heb illusies voor de toekomst". Professor Fons Asselbergs zit even later tegenover me in zijn kamer in het Instituut voor Muziekwetenschap in Utrecht. Rondom: een boe kenkast vol filosofie, muziek en andere schone kunsten. Grammofoon platen met zestiende- en zeventiende eeuwse muziek, boeken op de vloer, boeken op het bureau, boeken op de tafel; géén systematisch ingericht wetenschappelijk vertrek. Daar is professor Asselbergs de man ook niet naar. Achter een plasticbekertje koffie (uiit de automaat) vertelt hij, zonder naar woorden te hoeven zoeken, over z'n studietijd, z'n leven, z'n leraren. „Dat is niets om te publiceren", zegt hij telkens. „Ik ga Hendrik Andriessen opvol gen in Nijmegen. Dat zal niet zo ge makkelijk zijn, Andriessen was zeer geliefd, zijn colleges trokken altijd veel mensen. Zeer breed georiënteerd, en een boeiend verteller bovendien. Iedereen praat er nog over. Hij gaf in 1963 z'n afscheidscollege, daarna is hij meen ik nog een jaar gebleven. Maar sinds 1964 is er in Nijmegen geen muziekwetenschap meer gedo ceerd. Er is dus een hiaat van drie' jaar". Dat maakt het toch alleen maar makkelijker? „Nee. Integendeel. Andriessen is in Nijmegen nog lang niet vergoten". Heeft u al vaste plannen? „Ik ben er nu een paar maal gaan rondsnuffelen. Er zitten wel wat boe ken. Niet zoveel als hier in Utrecht of in Amsterdam Hier in Utrecht zijn we wat dat betreft nogal verwend en m Amsterdam zitten ze naast de Maatschappij voor Toonkunst en daar doen ze mee samen; die heeft voor al veel oude boeken. Maar Amster dam en Utrecht zijn hoofd vakoplei dingen,_dat in Nijmegen niet. In Nij megen is het een bijvak. Twee hoofd- vakopleidingen is in Nederland trou wens voldoende. De spreiding zou te kostbaar worden. Zo'n bijvak heeft trouwens wel voordelen, je bent vrij er, zit niet zo vast aan puur weten schappelijk werk. Je krijgt ook men sen met een enorm veelzijdige in teresse. Je kunt ook fijne dingen doen ik stel me bijvoorbeeld voor ^omancée'te laten lezen zo jjit het midden van de vorige eeuw.v Daaruit kun je dan een hele tijds periode belichten. Je moet natuur lik op veel terreinen goed geïnfor meerd zijn. Wat dat betreft heb ik veel geleerd van mijn leermeester professor Reeser. Ongelooflijk zo oreed de kennis van die man is en diep hij graaft!" Dan komt de fotograaf. Ook koffie, jroiessor Asselbergs kent hem van n Promotie, toen werd hij ook gefo- ,,Zo omstreeks 1937 haalde ik m'n LO-piano. Tijdens m'n groot semina rietijd. Ik had toen les van Annie Piscaer, eerder van Jacques Maas- sen. Ook nog van Hendrik Andries sen, m'n voorganger in Nijmegen. Contrapunt, harmonie en vormana lyse. Uit die tijd stamt mijn liefde voor Wagner. Andriessen, zelf hele maal geen liefhebber van Wagner, analyseerde er met ons de „Ring des Nibelungen". Na mijn priester wijding werd ik naar het „Instjtu- to di Musica Sacra" in Rome gestuurd. Dat was natuurlijk erg fijn, maar het belangrijkste daar was dat ik pianolessen heb gehad van Alfredo Casella, geweldig inspirerend was* die man. Ik had er ook nog orgellessen van Vignanelli, hoewel ik eerlijk gezegd geen organist ben". „Maar die pianostudie. Ik heb er bijna geen tijd meer voor. De laat ste jaren met dat proefschrift (J. (Van een onzer redacteuren) Met 15.000 bloemen zal vonrü ^erk ln de avond en nacht criPt Huwelijk van prinses Mar ts ™rclcn versierd. Deze decoratie Blnpmi ,"e..vereni»inS De Nederlandse wpiuï V aan het bruidspaar als liu- vPS?Cschenk aangeboden. Voor de rmg zelf zullen 20 leden van de ADVERTENTIE Haagse bloemistenpatroonsvereniging zorgdragen. De bloemen dienen ook voor de ca mouflage van de vele televisiecamera's en monitors, die bij de pilaren van de kerk zullen worden geplaatst. „De voor bereidingen hebben veel voeten in de aarde gehad", want het verzoek van de prinses was om alles zo sober moge lijk te houden. Bij een te grote bloe menpracht zou de betekenis van de kerk en de liturgische handelingen er door kunnen worden teniet gedaan", vertelde mr. P. P. A. Teunissen, secre taris van de vereniging der Nederland se Bloemisterij. „Als men «bedenkt dat er in de kerk geen spijkertje, hoe klein dan ook, in de muren mag worden geslagen, be grijpt u al hoe ingewikkeld dit karwei is", zegt de heer Teunissen. „Soberheid" is ook de Leidse bloe mist J. Buurman opgedragen. Mr. Van Vollenhoven heeft hem namelijk' ge vraagd het bruidsboeket voor prinses Margriet te maken. Dit verzoek vloeit min of meer voort uit het feit, dat de a.s. bruidegom vroeger bij de heer Buurman vaak een corsage bestelde. Ook koningin Juliana en prinses Bea trix kochten bij hem bloemen. tografeerd. „Nee, geen aanstellerij voor de boekenkast met een boek in m'n handen. Liever gewoon aan m'n bureau! Hij zwicht toch voor het aandringen van de fotograaf. „Ze zullen me hier uitlachen", voorspelt hij somber. We praten over het pianospel van Myra Hess. „Na de pauze speelde ze Carnaval van Schumann. Buitenge woon was dat. Maar voor de pauze een sonate van Haydn en ik dacht maar steeds: méns gebruik dat pedaal nu eens goed. Brailowski, dat was ongelooflijk. Hij speelde een Mar- zurka van Chopin; die durf ik sinds dien niet meer aan te kijken". „Ja, ik ben eigenlijk pianist. Daar gaat m'n hart altijd naar uit. Soms zou ik op m'n knieën naar het po dium terugwillen. Nee, ik doe het niet meer. Wat ik nog wel doe is klavichord spelen". „Waarom zou ik als priester niet kunnen optreden? Weet u dat ik het eerste pianoconcert in bevrijd Ne derland gaf? Dat was iets geweldigs. In het Luxortheater in Bergen op Zoom. De zaal zat vol, Canadezen, half Brabanders, met overjassen aan wegens de kou en een petroleum kacheltje naast de vleugel. Natuur lijk, ik weet nog precies wat ik speel de, de apocriefe variaties van Mo zart, Fantasia van Chopin, Apassio- nata van Beethoven en de Tableaux d'une Exposition vam Moussorgski". P. Heye, of de kunst en het leven) is er niets van gekomen. Als ik er nu voor ga zitten denk ik; een uur, iniet langer. Maar dat gaat toch niet. En dan kun je ook niet meer optre den". Hoe kwam u aan het onderwerp? „Dat is een heel verhaal. - Profes sor Smijer was net overleden en fk wilde te zijner nagedachtenis Jos- quin des Prés bestuderen. Profes sor Reeser zei direct: dat is niets voor jou. Ik heb een tijd nodig ge-" had om erachter te komen dat hij gelijk had. Ik heb toen een tijdje in de zestiende eeuw zitten prikken en kwam op Hanslick. Ik zat in de trein terug uit Wenen, eigenlijk een beetje teleurgesteld over wait ik ge vonden had. Ik dacht aan Verhulst, Nederlands tijdgenoot van Han'slick. Daar ben ik toen in gaan graven en ik ontdekte dat Verhulst's tekst dichter J. P. Heye interessanter was dan de compositie zelf". Hoe bent u musicologie gaan stu deren? „Nou, dat ls eigenlijk puur toe- Val. Ik stond in 1942 voor de klas op het kleinseminarie. Wegens ziekte kreeg ik een vervanger en dat ging goed. Ik had toen tijd over. Nu moet ik er wel bij vertellen dat het al heel lang mijn ideaal was om bij professor Smijers te gaan studeren. Het werken voor de klas, al dat staan, ging me niet zo goed meer af. Ik werd toen assistent bij professor Reeser in Utrecht en ben er zo van zelf ingerold. Mgr. Baeten, destijds bisschop van Breda, zei tegen me: Je zit daar zeker wel goed En riep me niet terug. Wordt er op het Pastoraal Concilie nog over kerkmuziek gesproken? „Ik denk het wel. Ik wil daar wel wat over zeggen, maar dan moeten we dat even goed formuleren. Ge schreven zien de dingen er soms heel anders uit. Het infantiliseringsproces, ja, zo mag ik het echt wel noemen, dat nu aan de gang ls, is een voorhij- gaande zaak. Wat de kerkmuziek nu doet, is zich richten op de laagste gemene deler van het volk. Met schrik merk je, dat onze hele kerk- muzikale cultuur in één klap is weg gevaagd, en wat ervoor in de plaats is gekomen is heslist van minder muzikale waarde. Dat is een persoon lijke gedachte: is gemeenschapszang met dit repertoire werkelijk ge meenschap-vormend?" Professor Asselbergs kijkt op z'n minst weifelend. „Je kunt van een intellectueel nauwelijks verwachten dat hij sommige van deze liederen, op deze teksten, mee gaat zingen. De kerkmuziek van nu lijdt aan de „dorische ziekte". Dat is overigens geen term van mij. Wij hebben met bijzonder groot gemak een monument van muziekcultuur opzijgeschoven". „Mijns inziens zal het volkslied, het kerkelijke lied, een basis gaan vormen v«t meerstemmige kerkmu ziek. Ik geloof dat we van de zin gende kerk terug zullen komen tot een koorcultuur met een luisterende gemeente. Ook het Gregoriaans zal weer invloed krijgen. Het is sterk genoeg om inspiratief te zijn voor nieuwe kerkmuziek. Kent u de re quiemmis van Duruflé? Het Kyrië daaruit? Dat is op de Gregoriaanse melodie gebouwd. Een mooi stuk. Ik vind dat in de liturgieviering een zuivere' kunstprestatie zeer op zijn plaats is". .Heel de mlsere ls begonnen ln de achttiende eeuw, toen er plotseling geen missen van Mozant en Haydn meer in de kerk gezongen mochten worden. Sindsdien hebben we de aan sluiting gemist met de muziek buiten de kerk. De kerkelijke kunst moet, evenals Gods kerk zelf, aandacht hebben voor de werkelijke eigen tijdse stromingen. Natuurlijk: dat „eigentijdse" is erg relatief. Wat voor de een al lang overwonnen is, is voor de ander nog zeer veraf. Het veron derstelt ook eigenlijk categorale groe pen. Je kunt het héle kerkvolk niet belasten met één bepaalde cultuur vorm. Strawinsky schreef een mis, die typisch een religieus karakter heeft. Maar als je mij vraagt of die mis voor elke argeloze luisteraar ge schikt is, dan zeg ik néé". „De kerkmuziek moet heit toch wel ln de eigen leef- en klankwereld van de categoriën zoeken. Maar het re ligieuze karakter moet blij.ken. Klak keloos overnemen van beatmuziek is niet reëel. Het is fout. Als we de uniforme aansluiting bij de muziek buiten de kerk zoeken dan zitten we fout". „De pastoors moeten er zorg voor dragen een goed koor overeind te houden, een koor met goede reper toirekeuze. Hoe dat allemaal precies zal moeten? Ik zal u eens een mooi verhaal vertellen. Anton van Duin kerken (neef van me) hield eens een hele mooie reide over de maatschappij vain de toekomst, of zoiets fraais, werkelijk een hele mooie redevoering. Ergens voor de K.A.B. Toen de in drukwekkende rede beëindigd was, vroeg iemand uit de zaal: maar hoe stelt u zich dat nu praktisch voor? En iedereen zweeg stil". Professor Asselbergs staat op. „Ik ga weer aan de slag. Er is net een klavichord aangekomen en die moet nog worden opgebouwd. Ik vind in terviews soms gevaarlijke dingen. Heb ze wel voor de t.v. gezien, dat kan zelfs ontluisterend zijn". (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Warmte of sneeuw?" schijnt dit jaar de kardinale vraag te zijn voor mensen die beschikken over tijd en geld voor een wintervakantie. Verschillende reisbureaus hebben een grotere belangstelling voor besneeuw de berghellingen geconstateerd. Maar ook de Canarische Eilanden (garantie voor zon!) zijn „in". Schattingen over het totale aantal Nederlanders dat dit seizoen de ski's zal onderbinden of in ieder geval de sneeuwschoenen zal aantrekken, zijn moeilijk te maken. De heer A. Th. G. Sandberg van de Nederlandse Skivereniging durft er echter wel een gooi naar te doen. Hon derdtien- a honderdfcwintigduizend denkit hij. De helft daarvan reist per trein (bij N.S. schat men alleen al het aantal passagiers van de „reisbureau- treinen" op 20.000), de anderen gaan per vliegtuig of eigen auto. Er zijn er zelfs die hun caravan meenemen. Oostenrijk is bij de Nederlanders nog het meest in trek als wintersportland, gevolgd door Zwitserland, Zuid-Duiits- land wordt vooral verkoren door men sen die slechts kort vakantie hebben of er eens een lang weekeinde uit willen zijn. Daarnaast zijn de Italiaanse Dolo mieten en de Joegoslavische bergen in opkomst als wintersportoorden. „Hotel plan", het enige reisbureau dat Joego slavië op het winterprogramma heeft staan, vervoert er dit seizoen tweemaal zoveel mensen heen als vorig jaar. (Vervolg van pag. 1) Voor a.o.w., a.w.w. en de kinderbij slagwetten wordt de premie berekend over maximaal 14.050 per jaar. Aan de ziekengeld- en ziekenfonds verzekering kan slechts worden deelge nomen door werknemers, die niet meer dan ƒ12.400 per jaar verdienen. De premie voor deze twee verzeke ringen, alsmede voor de wachtgeld- en werkloosheidswet, de interimwet i.w. en de ongevallenwetten wordt berekend over maximaal ƒ38,40 per dag bij een 5-daagse werkweek of ƒ32,bij een 6- daagse werkweek. Ook de uitkeringen krachtens deze wetten (met uitzonde ring uiteraard van de ziekenfondswet en de interimwet i.w.) worden op deze maximum-daglonen gebaseerd. Zoals bekend, geldt de algemene kin derbijslagwet voor kinderbijslag voor zelfstandigen en loontrekkenden voor het 3e en 4e kind. De kinderbijslag- loontrekkenden geldt voor het le en 2e kind van loontrekkers. Er is ook nog een kinderbijslagregeling voor het le en 2e kind van kleine zelfstandigen en huispersoneel, mits aan een bepaalde inkomensgrens wordt voldaan. Bij een inkomen van 5300 gulden per jaar of minder bestaat recht op kinderbijslag voor het le en 2e kind, terwijl wanneer het inkomen, verminderd met een jaar kinderbijslag voor het eerste kind, niet meer dan 5300 gulden bedraagt, alleen voor het 2e kind recht op kinderbijslag bestaat. Bejaarden met een beperkt inkomen genieten een reductie op de premie voor de ziekenfondsverzekering. Zij moeten betalen bij een inkomen niet hoger dan ƒ5762 per jaar: ƒ6,63 per week; niet hoger dan ƒ5078 per jaar; ƒ4,42 per week; niet hoger dan 4086 per jaar: ƒ2,21 per week. Frankrijk is bij de Nederlanders nog niet zo „in". De taal en de prijzen vor men voor velen nog een barrière. Bo vendien bestonden er tot nu toe geen georganiseerde wintersportreizen van uit Nederland naar Frankrijk, zodat men het daar vooral van de individua listen moest hebben. De Franse toeristen-service laat ech ter vanaf 6 januari in samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen spe ciale treinen rechtsreeks naar de Fran se kant van de Monit Blanc rijden, met wintersporters die een volledige ver zorgde tien- of zeventiendaagse reis willen maken naar Chamonix, Saint- Servais, Megève, Chatêl, Courchevel- Morioind of Val d'Isère, de meest be kende wintersportplaatsen in de Haute Savoie. Het vorig jaar bezochten ongeveer 40.000 Nederlanders de Oostenrijkse ski-oorden (samen bijna 464.000 over nachtingen). Van hen kwam 60 pro cent met de trein, 35 procent met de auto en 5 procent met het vliegtuig. De provincies Tirol, Vorarlberg en Karin- thië genoten de meeste belangstelling. In Zwitserland is het kanton Grau- bunden bij de Nederlanders het meest geliefd (St.-Moritz, Davos en Adelbo- den)gevolgd door het Berner Ober land. In tien jaar tijd steeg het aantal winterse overnachtingen van Neder landers in Zwitserland met 71 procent tot ruim 202.000 (20.000 vakantiegan gers) in het seizoen 1965/1966. Neder land neemt als „toeristen-leverend" land de zesde plaats in na Frankrijk, Duitsland, Engeland, België-Luxem- burg en Italië. Het wordt in deze rij gevolgd door de Verenigde Staten met 180.000 Europese overnachtingen. Het Italiaanse verkeersbureau heeft de indruk, dat de belangstelling van de Nederlanders voor Zuid-Tirol en de Dolomieten dit jaar groter ls dan an dere jaren. De Nederlanders schijnen niet alleen nieuwe wintersportgebieden te willen ontdekken, maar bovendien steeds verder van huis hun vakanties te willen doorbrengen. Het aantal landgenoten dat per K.L.M. de wintersport tegemoet reist, is te verwaarlozen. Anders ligt de zaak bij Martin's Air Charter, een maatschappij die tussen december en april wekelijks heen en weer vliegt naar Salzburg. Het vorige seizoen leverde ongeveer 3000 vliegen de wintersportliefhebbers op, voor dit jaar verwacht M.A.C. een stijging van 25 procent. Wat het skiën betreft: er heeft zich de afgelopen tien jaar een merkwaar dige verschuiying voorgedaan. Was het aanvankelijk zo dat van de Nederlan ders in de wintersportgebieden tachtig procent de lange latten onderbond en twintig procent uitsluitend ging om te zonnen en te wandelen, nu liggen deze percentages precies andersom. Meer mensen dus die het kalm aan doen op de besneeuwde berghellingen, ook al kan iedere Nederlander die dat wil in het eigen land al iets vaii de ski-sport leren. II AN AU (Rijnland - Westfalen) (A.F.P.) Het paar volgde een aan Beieren gewijde uitzending van de Westduitse televisie met matige belangstelling, toen de man plotseling uit zijn fauteuil over eind sprong, want hij had op de beeldbuis zijn vrouw herkend in gezelschap van een man en onder omstandigheden die aan duidelijk heid niets te wensen overlieten. De echtgenote, met het schaam rood op de kaken, kon slechts en kele woorden te harer verontschul diging zeggen en moest bekennen dat zij tijdens haar laatste ver blijf in een „kuurstadje" een be zoek had gebracht bij een vriend in Miinchen. Haar wederhelft, die met het antwoord alles behalve te vreden was, belde op om een en ander te verifiëren. Maar de waarheid bleek dermate schok kend voor hem te zijn, dat de on trouwe „kuurster" de benen moest nemen, achtervolgd door de met een mes gewapende, woedende echtgenoot. Dit leidde tot „inter ventie" van de politie en een boe te voor de buiten zichzelf geraakte man ten bedrage van 200 mark. SAIGON (AFP/RTR) De verliezen van de Amerikanen in Vietnam zjjn in de week voor kerstmis toegenomen: 109 militairen vonden de dood en 574 werden gewond. Hiermee kwam het aantal Amerikaanse militairen, dat sinds het begin) van de strijd in Vietnam het leven verloor op 6.516. Ook de verliezen van de Vietcong waren in genoemde periode hoger dan daarvoor, nl. 1038 doden en 198 krijgs gevangenen. Volgens welingelichte kringen in Bang kok overwegen Thailandse regerings leiders ernstig gevechtseenheden naar Zuid-Vietnam te sturen. Zij bespraken deze kwestie op een spoedbijeenkomst, die deze week plaatsvond. In de Zuid-Vietnamese hoofdstad Sai gon zullen vandaag naar schatting 50.000 arbeiders gedurende twaalf uur staken uitf solidariteit met de vijfdui zend stakende havenarbeiders. Alle gemeentediensten zullen volgens vakbondsleiders door de staking wor den getroffen. M. A. SCHOUTEN, secretaris van het CNV, is overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval op 29 juni. Hij was belast met de portefeuille van volks gezondheid, ziekenfondsen en recreatie; Begonnen als controleur bij de arbeids inspectie werd de volksgezondheid steeds meer zijn specialitèit. In talrijke organisaties op dit gebied was hij be stuurslid. (ADVERTENTIE) LANKENHEYM Persfotografen uit de gehele wereld zonden hun beste foto's in voor de World Press Photo, die evenals voorgaande jaren in het Haagse Gemeentemuseum wordt gehouden. In dit Gemeentemu seum zijn nog meer exposities, die een bezoek waard zijn „Aanwin sten van het prentenkabinet", ..Zilver uit het voormalige Neder- lands-Indië, Ceylon en De Kaap" en „Breda-collectie". Deze laatste tentoonstelling omvat zestig gra fische werken, zoals litho's, etsen en houtsneden van kunstenaars als Lucebert, Friso van Holt, Met ten Koornstra, Verdijk, Verhoog, Westerik, Roozendaal en vele an dere Nederlandse grafici. Dit Ge meentemuseum is op zondag 1 ja nuari niet geopend. Zaterdag kan men er terecht van tien tot vier uur. Deze openingstijden gelden ook voor het Kostuummuseum en het Museum Bredius (prenten van hedendaagse kunstenaars) in Den Haag. Het Nederlands Postmuseum ook in Den Haag heeft voor de feestda gen een speciaal programma samenge steld. In dit museum staan talrijke voorwerpen, die leerzaam en interes sant zijn, vooral als zjj in werking zijn. Het museum is dit weekeinde alleen op zaterdag geopend van 10.00 tot 17 00 uur. Op de afdeling techniek, waar rondleidingen worden gegeven, vindt men alles op het gebied van de telefo nie, telegrafie en radio.' Postzegelver zamelaars zullen hun ogen uitkijken bij de grote collectie in dit museum, dat eigenlijk geen museum is maar een centrum, waar men op een prettige ma nier kennis kan nemen van de veel zijdige facetten van de post. Het .mu seum staat in de Zeestraat (82). Degenen, die belangstelling heb ben voor alles wat met kernenergie te maken heeft, kunnen thans nog üleerwfanA00rfleen. huyl htrt °P'l!tlen dë",lenteree Boër"*'öp"'zaterdagmïdda*g op de permanente tentoonstelling en zondag geopend. Voor de duinwan- Het Atoom" in het Nederlands In stituut voor Nijverheid en Techniek in Amsterdam. Was de tentoonstel ling tot dusver beperkt tot de op bouw van atomen tot en met de kern splitsing, nu is de expositie uitge breid met een tweede gedeelte, waar in een overzicht wordt gegeven van de vindplaatsen van uraniumde be reiding van splijtstoffen en de diverse soorten reactoren. Er is een nage bouwde bassinreactor te zien, waar mee de werking duidelijk kan wor den gedemonstreerd. De Engelse Ato mic Energy Authority heeft voorts een unieke verzameling splijtstoffen ter beschikking gesteld, terwijl ook het Reactor Centrum in Nederland, RID in Delft en ITAL in Wagenin- gen veel materiaal hebben afgestaan. Behalve aan de organisatie van Eura tom wordt op panelen ook veel aan dacht besteed aan vreedzame toepas sing van kernenergiet>e expositie kan op zaterdag zondag is ook deze tentoonstelling niet geopend be zocht worden, als er rondleidingen zijn om elf en om drie uur. Zonder deze rondleidingen zou de expositie te moeilijk zijn. Tijdens de rondlei dingen zullen er demonstraties gege ven worden. De Nederlandse Spoorwegen hebben twee wandelingen georganiseerd, die iedere dag gemaakt kunnen worden een boswandeling in en rond Lunteren en een duinwandeling in Castricum. Op het station vraagt u een speciaal kaartje voor de duin- of boswandeling. In Lun teren ontvangt u op vertoon van het kaartje een routebeschrijving, die u de tocht van ongeveer 2.5 uur zal verge makkelijken. Wilt u onderweg eens neerstrijken om iets te gebruiken, dan kan dat altijd, want in de winter is deling krijgt u speciale gecombineerde biljetten, die recht geven op een trein reis tweede klasse naar Castricum en terug; toegang tot het Noordhollands Duinreservaat en nog enkele andere dingen. De toegangsbewijzen krijgt u in ruil voor een talon van het speciale biljet in de stationsrestauratie in Cas tricum. In het schitterende duingebied zijn drie wandelingen uitgezet van 2, 3 en 4 uur. Als u dan toch in het duingebied bij Castricum. bent, kunt u een kans wagen in de fotowedstrijd van „Noord-Hollands Duinreservaat", die is uitgeschreven door de Stichting ter Bevordering van Amateurfotografie. Deze stichting heeft deze wedstrijd verlengd tot en met 15 januari. U kunt niet meer dan drie fo- to's inzenden. De foto's, die niet op kar ton geplakt mogen worden, mogen niet kleiner zijn dan negen hij negen cen timeter ei\ niet groter dan achttien bij vierentwinV.g centimeter. Schrijf op de achterkant van de foto's, die u naar de Stichting (Singel 12, Amsterdam) moet zenden, uw naam, adres en aantal foto's, dat u voor deze wedstrijd heeft ingezonden. Maakt u een goede plaat van het Noordhollands Duinreservaat, dan heeft u een kans op de eerste prijs van honderd gulden, de tweede prijs van 75 gulden, de derde prijs van 50 gulden, de vierde prijs van tien gulden en de vijfde prijs van vijf gulden. Om u daar bij te helpen het volgende advies: ge bruik in deze donkere dagen een Tri-x film van 27 din en belicht een 125ste seconde met diafragma 8. De provinciale VVV in Overijssel heeft een nieuwe folder uitgegeven over deze provincie. In deze folder, die gratis te verkrijgen is (Van Nahuysplein 7 ln Zwolle, tel. 05200- 16267) en van fraaie kleurenfoto's is voorzien, wordt beschreven hoe Overijssel praktisch elke vakantie- wens kan vervullen. Tot 22 januari wordt in het histo rische Vleeshuis in Antwerpen* een ten toonstelling georganiseerd onder de naam „Schatten van de Vlaamse Schut tersgilden". In het leven op het platte land, maar toch ook wel in de stad, heb ben d* diverse gilden met kruis- of andere bogen zichzelf naar de roem ge schoten. Waardevolle breuken en vlag gen, kaarten, beelden en schilderijen, dikwijls de schutterspatroon St.-Sebas- tiaan voorstellende, bogen en buksen en archiefstukken zijn voor deze tentoon stelling bijeengebracht. De expositie is gratis toegankelijk* van 10.00 tot 17.00 uur» (Van onze Bonner correspondent Jan Bouwer) DüSSELDORF De politiek is voor de vrouwen van West- Duitsland blijkbaar nog altijd niet attractief. Dat geldt niet alleen voor de „hogere politiek" d.w.z. het vrouwelijke element in het Federale Parlement in Bonn maar ook voor de landelijke en de gemeentelijke politiek. De „Deutsche Stadtedag" de or ganisatie van Westduitse gemeenten heeft een enquête laten houden om vast te stellen, hoe sterk vrouwen in de gemeenteraden zijn vertegenwoor digd. Het resultaat was nogal bedroe vend: Westduitslands vrouwen nemen aan de gemeenpolitiek nauwelijks deel. Van de 28.728 raadsleden in de 1.370 steden in de Bondsrepubliek wa ren maar 1.542 vrouwen. Dat is 5,4 pro cent In de Bonsdag zitten 6.9 procent vrouwen (wat komt; doordat de partijen vrouwen eenvoudig op de kieslijsten zetten) en in de Landdagen maar 5.2 procent Met de grootte der gemeenten stijgt echter het vrouwelijke element in de raden. In de grotere gemeenten d. w.z. met meer dan 20.000 inwoners zitten meer vrouwen in de raden dan in. de parlementen in Bonn en in de deelstaat-hoofdsteden. In gemeenten met minder dan 2.000 inwoners bedraagt het vrouwenaamdeel in de raden maar 0.8 procent. Ook dit is weer logisch. Dit zijn meestal gemeenten „ten plattelande", waar men de rol van de vrouw nog heel anders ziet dan in de steden. Bovendien hebben de wouwen op het land wel wat anders aan het hoofd dan zioh te bekommeren om de gemeentelijke pro blemen. In gemeenten tot 5.000 inwo ners stijgt het percentage tot 2.1 en daarna groeit het tot 5.3 procent (in gemeenten tot 20.000 inwoners)6-9 pro. cent (tot 50.000 inwoners), 10 procent (tot 100.000 inwoners, wat tevens het predikaat Groszstad't" betekent) en 12 procent (boven de 1000.000 inwoners) Er is echter enige hoop de enquête heeft verder aan het licht gebracht, dat de belangstelling der vrouwen voor de landelijke- en gemeentelijke politiek langzaam begint toe te nemen. Door de enquête hvedT men voor het eerst een inizicht kunnen krijgen in het vrouwelijke element in de gemeente-po litiek, dat ook naar regionen zeer ver schillend is. In de deelstaten Hessen en Baden- vvurttemberg is dit vrodiwelijke element in de gemeenteraden bijna tweemaal zo groot (14 procent) als b.v. In Beie ren met 7.2 procent. Hoog is ook het vrouwelijke element in Steenwijk-Hol- stein: 13,'6 procent. De deelstaat Noord- rijn. Westfalen hangt met 10.3 procent ongeveer in het midden. (ADVERTENTIE) Zekerheid met een OLVEH perfecte groeipolis

de Stem | 1966 | | pagina 7