Honger staken koud maar fijn karwei Kotalla trouwt in „de Koepel met jeugdvriendin ling voor muziek Massage voor Sant Fateh Singh JNERST .Actie is volgens ons geslaagd Wellicht eind 1967 start van nieuw politiebureau Axelse vogelshow was groot succes Drs. Bouman kerstnacht op Binnenhof Formeel Leger gereed voor rellen na gevreesde zelf verbranding ster koren por radio televisie EXAMENS in Goes IOOG WATER Vandaag ter nieuws uit d en streek pag. 3 en 5 Goede reacties op Bredaas initiatief Verbondenheid Bivak Dronken Handelen In Vlissingen Goese r.-k. middenstand bezorgd voor toekomst Zuid-Molukkers sturen appèl rond Jonge Vlissinger verdacht van autodiefstal en inbraken In Indiase Amritsar MANCHESTER ZWAAR ZIEK een onzer verslaggevers) Het Hulster gemengd koor rens is in de kerstnacht weer evisie te zien geweest. Om elf ongeveer begon de B.R/j e uitzending van het kerst- dat de A.V.R.O,-t.v. vorig DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 27 DECEMBER 1966 de het Hulster koor maakte, ending moest ongeveer y, morden afgebroken i.v.m. een van het bezoek van nam tn Florence. Het Hulster ge. >or concerteerde ook in dé )asiliek, voordat daarin de werd opgedragen. Voorts was te horen in een radio-nro- van de A.V.R.O., da<t op de m tweede kerstdag werd uit- Het was een uitstekend pro ste kerstdag verzorgde de n radioprogramma, waaraan ieeuwsch-Vlaams Idnderkoor mengesteld uit de koren van schkapelle en Stoppeldijk en leiding van broeder Leander nverking verleende. 1 ?euwsch-Vlaamse kinderkoor ich meer dan uitstekend. IRDAM Vrije Universiteit rechten: W. J. van Bennekom' rg; mej. A. J. M. van der ïda (vrije studierichting); kan is- en natuurkunde: A. P. van Middelburg; pedagogiek MO Weger, Middelburg. Technische Hogeschool, itisch scheikundig ingenieur: van der Meulen Bosma, Goes; n Weele, Bruinisse. GEN Katholieke Universl- iidaats wijsbegeerte: J. H. L. >urg: P. J. A. M. Rademakers, el; kandidaats tweede gedeel- eelkunde: R. W. J. Reyers, kandidaats tweede gedeelte nde: R. J. M. Adank, Breda; M. Beerthuizen, Tilburg; A. A. *en, Geertruidenberg; B. C. J. erneuzen; F. C. A. M. van Put- C. A. M. Wagemakers, Was- M. C. I. N. Dierick, Koe- J. M. Kelckmans, Rijen. IG Katholieke Hogeschoql, sociale wetenschappen: L. H. a Croonhoven (cum laude), F. C. M. Hagens, Bergen op B. M. Eikhuizen, Oosterhout; economische wetenschappen: M. Smits, Tilburg; H. A. M, erg, Tilburg; J. A. M. Theeu- en; A. C. Bos, Heinkenszand: ts economische wetenschappen: A. M. Mols, Tilburg. woensdag 88 december: rt: 3.13 en 15.36 uur; Terneuzen 14.54 uur; Vlissingen 2.02 en Wemeldinge 3.52 en 16.10 fuo uur X-117 vrouwenjacht et, 14 j. ïu'r De verknipte melkboer, a.l. DE uur Schoten verscheuren de j- G r De beul van Venetië, 14 j- kerk' 20 uur Weihnachtsorato- n Bach rg", zuchtte JoP'® goeie verstand, z«n *eten. Hij denk n van de ireltje Knetter ben. E j0„. look niemand mee - wande]de (boer Knolle en j,[anke nidse weer uit- Jople ie J foei foei ioei- Prim» pikend na en,°a' hele dofP loer Knolle zal holen erns^ dat smidje Verholen hoe kómt een wens (Van een onzer verslaggevers) BREDA ,,'t Is gewoon erg fijn geweest. We hebben het niet ge makkelijk gehad, maar we hebben van veel kanten betuigingen van begrip en sympathie gekregen. Natuurlijk zijn er ook misselijke voor vallen geweest, maar we mogen toch echt wel zeggen dat de actie zoals wij ons die voorgesteld hadden geslaagd is geweest". 55 De elf jongens uit Breda en Tilburg, die tijdens de kerstdagen op de Bredase Havermarkt een achtenveertig uur du rende hongerstaking hebben gehouden zijn tevreden. Gisteravond om twaalf uur hebben zij hun dekens en slaapzakken opgepakt. Het bouwsel va nhouten palen gegaan. Het bouwsel van houten palen en oranje zeildoek, waarin zij tweemaal vierentwintig uur hebben doorgebracht, is afgebroken. De hongerstaking, opge zet om de mensen te wijzen op de mis standen in de wereld, was voorby. Appie Vermeeren, een van de organi sators van de actie, was bijzonder geest driftig. „Een van de mooiste reacties die we gehad hebben is die van een oudere meneer, die naar ons toekwam om te zeggen dat hij zich schaamde over de generatie waarin hii leefde. Dat wij door deze staking onze ver bondenheid met de noodlijdenden tot uitdrukking wilden brengen, was iets dat hij prachtig vond", zei hij. Nog tal van andere positieve reacties heeft de groep ontvangen. Zo was er een onbe kende in een grote sportwagen die in de nacht van zaterdag op zondag langs de Havermarkt kwam stuiven, de jon gens zag, zijn wagen met gierende ban den tot, stilstand oracht, het raam van de auto opende, een pakje sigaretten naar de stakers gooide en meteen weer wegreed. Een dmoinee kwam een tientje brengen, „om na afloop van de actie een pilsje te gaan drinken", enkele non netjes kwamen op de eerste kerstdag zeggen dat zij het zo mooi vonden en het Leger des Heils kwam een „Vrolijk Kerstfeest" wensen. Mensen, die in de omgeving van de Havermarkt wonen, boden dekens aan om de ergste kou te gen te gaan en velen kwamen hun mon delinge adhesie betuigen. Natuurlijk zijn er ook afknappers, te genvallers en moeilijkheden geweest. Die deden zich al meteen de eerste nacht voor. De jongens waren nog bezig het bivak in te richten, toen alle bars en cafés in de omgeving sloten. De half aangeschoten en soms dron ken mensen maakten het de jongens bij zonder moeilijk, maar van lieverlede werd de stemming weer rustiger en kon cr redelijk gepraat worden. Want gediscussieerd is er veel. Voor- en tegenstanders hebben urenlang staan redetwisten over het wel of geen zin nebben van de actie en in die perioden nebben de stakers het volgens hun zeg gen niet gemakkelijk gehad. „We waren door de omstandigheden zelf ook niet in een beste stemming en als je dan nog zo kmand tegenover je krijgt die met de "leest onzinnige argumenten aankomt cn die zelfs begint te zeggen dat wij pa rasiteren op onze medemensen en dat ze ons naar interneringskampen moeten sturen, dan moet je toch wel alles in het werk stellen om niet tegen zo iemand uit te vallen" Daar komt dan nog bij nat er op een bepaald ogenblik mensen waren, die meenden tot handelen boeten overgaan. in a ?00^en stukken brood en worst n ae tenten waar de jongens lagen en Jfonnen zelfs te trappen en te schop Pen naar de slapenden op de grond. (ADVERTENTIE) Toch hebben de elf stakers het vol gehouden. Zelfs toen een vaij de winke liers van de Havermarkt een tegenactie op touw wilde zetten en het plan had opgevat om vlak voor de tent van de stakers enkele tafels neer te zetten en daar als reclame-stunt voor zijn bou tique, gebak aan belangstellenden aan te bieden, hebben zij het hoofd koel ge houden. Met veel praten wisten zij de man tot de overtuiging te brengen dat zijn daad geen zin had. Toen hij nader hand toch nog croquetten onder het pu bliek ging uitdelen hebben zij bij wijze van servetje aan de croquet-eters pam fletten aangeboden waarop het doel van hun staking uit de doeken werd gedaan. Toch is het geheel bijzonder méege vallen. De weersomstandigheden waren, uitgezonderd de eerste nacht toen het sneeuwde en regende en iedereen het erg moeilijk had, vrij gunstig. Wel was het koud. Soms zelfs erg koud. Maar daar hebben de jongens zich niets van aangetrokken. Verkleumd en rillerig hebben zij gisteren hun spullen weer opgepakt. Voor liun was de actie ge slaagd. Tweemaal vierentwintig uur onder bouwsel van houten palen en zeildoek in hongerstaking op de Havermarkt in Breda. (Van onze verslaggeefster) VLISSINGEN „Misschien is het mogelijk dat eind 1967 of anders begin 1968 kan worden begonnen met de bouw van het nieuwe politiebureau", aldus een mededeling van wethouder F. Smit tijdens de Vlissingse raadsvergadering. Aan de orde was het voorstel van b. en w. een aanvullend krediet van ƒ47.000 beschikbaar te stellen voor het betalen van architectkosten, de advi seurs en de kosten van het grondonder zoek. Het politiebureau zal. als het wordt uitgevoerd volgens het ontworpen schetsplan, minimaal 1.200.000 gaan kosten. Verder besloot de raad om de stich ting Rooms-Katholiek Schoolbestuur Vlissingen medewerking te verlenen bij de bouw van een zesklassige r.-k. school in plan-Pa auwenburg. Verheugd schaarde de raad zich ach ter het voorste] van b. en w. een kre diet van ƒ22.000 uit te trekken om het terrein van het jeugddorp in Souburg op te knappen. (Van onze correspondent) AXEL Gedurende de kerstdagen is een grote internationale show van kleurkanaries en tropische vogels ge houden in de grote zaal van ,,Het Cen trum". Deze show was georganiseerd door de afdeling Axel van de Zeeuwsch Vlaamse vogelvrienden. De opening van de tentoonstelling werd verricht door gemeentesecretaris P. G. van den Bosse. Deze loofde het initiatief van de Zeeuwsch-Vlaamse vogelvrienden en sprak de wens uit, dat de tentoonstel ling een succes zou worden en de vo gels de show zouden mogen overleven. Na de opening werden de genodigden rondgeleid. Behalve naar de vogels, ging de aandacht ook uit naar de schit terende entourage van de show, waar voor de fa. J. J. den Doelder had gezorgd. De show, die veel belangstelling had genoten, werd gesloten door de voor zitter van de Zeeuwsch-Vlaamse vogel vrienden, de heer A. Schieman. Deze dankte de inzenders voor hun mede werking en sprak de hoop uit, dat een volgende tentoonstelling evenveel suc ces oogsten zal als de afgesloten show ,,die al onze verwachtinger heeft over troffen", dat gedaan heeft. Hij reikte tenslotte de prijzen uit aan de winnaars van de jeugdkleurenwedstrijd, die te gelijk met de vogelshow gehouden was De voornaamst» uitslagen van de keuringen waren: klasse 1 (vier vo gels): W. Loudersele, Haaldert (B). klasse 2 (2 vogels): J. Baveko, Zaam- slag. Klasse 3 (1 vogel): E. van Vlier- berge, Graauw. Klasse 4 (open klasse: W. Loudersele, Haaldert (B), Klasse 5 (bastaarden) A. de Decker, Kluizen (B), (exotische vogels): J. de Marer- schalck, Axel. Klasse 7 (idem): C. Vinke, Axel. Klasse 8 (grote parkieten) J. de Moor, Zaamslag. Klasse 9 (idem) J. de Moor, Zaamslag. De prijswinnaars van de kleurenwed- strijd waren: Ton Gommers (6 tot 8 jaar, Paul Herman (8 tot 10 jaar) en Ewald de Bart (10 tot 14 jaar). (Van onze verslaggeefster) GOES „Goes zal zich moeten ont wikkelen in de richting van een op vangcentrum voor vakantiemensen. De recreatiekansen liggen hier geheel open. Goes heeft alle mogelijkheid om hiervan de vruchten te plukken". Zo blijkt uit een summier overzicht van de r.-k. Middenstandsvereniging afde ling Goes. Hierin wordt er verder op gewezen dat het een taak is, zowel voor het Goese gemeentebestuur als voor de middenstand aan deze kansen alle aandacht te besteden. Het (bijna) afgelopen jaar Is over het algemeen voor de leden van de vereniging niet slecht geweest. Er wordt gewaarschuwd voor de minder gunstige verwachtingen voor 1967. „Fu sies van bedrijven, liquidaties van tot nu toe gezonde bedreven geven ons een duidelijk beeld van de naderende de pressie", aldus secretaris F. Gerritsen van de middenstandsvereniging in zijn verslag. Dit is de 40-jarige leraar Karst S. Bonman uit Goes met zijn echtgenote en kinderen, die de Kerstnacht hebben doorgebracht op het Binnenhoj bij de Raad van State, vlak bij het petitionnement inzake Vietnam dat de heer Bouman aan de Staten Generaal zond. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De 40-jarige drs. Karst Bouman, leraar aan een lyceum te Goes heeft met zijn vrouw en zijn 4 kinderen, de 4-jarige Titus, de 6 jarige Ole, de 10-jarige Machteld en de 11-jarige Micha, op het Binnenhof te Den Haag de kerstnacht doorgebracht om daar meer kracht bij te zetten aan zijn protest tegen het feit, dat de meeste Nederlanders zicli niets aantrekken van de kwestie-Vietnam. Hij kreeg belangstelling van de ont vanger controleur J. W. Hoogenboom uit Rotterdam en, het echtpaar Henny en Mark Susan uit Goes. Om 5 uur za terdagmiddag installeerde de heer Bouman zich onder de galerij voor de deur van het gebouw van de Raad van State op het Binnenhof en haalde een bank uit de auto, waarop de jong ste kinderen plaatsnamen. Zijn vrouw sloeg enkele dekens om zich heen. En kele kaarsen flikkerden in de wind. Het was zo koud, dat enkele uren later zijn vrouw met de twee jongste kinde ren verdween. De heer Bouman is de initiatiefne mer van het petitionement Vietnam:, een handtekeningenactie, die Is over genomen door de Nederlandse studen tenraad. De griffier van de Tweede Kamer deelde de heer Bouman mede, dat deze brief in deze week ter sprake zal komen in de Kamer. Tot 2 uur 's nachts hield de heer Bouman het uit. Hij kortte de tijd, door discussies met vele omstan ders, die er steeds waren en die vaak instemming met zijn kerstwacht be tuigden. Agenten van de Haagse politie lieten de heer Bouman, die zich mo menteel bezig houdt met het versprei den van 100.000 Vietnam-briefkaartjes door ons land ongemoeid. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/VOORSCHOTEN In een appèl van de Zuidmolukkers aan het Nederlandse volk, dezer dagen huis aan huis bezorgd uiten de Zuidmolukkers in Nederland hun teleurstelling over hetgeen de Nederlandse regering sinds de soevereiniteitsoverdracht op 27 de cember 1949 voor hun lot heeft, of zoals zij stellen, niet heeft gedaan. „Wel is de macht van de Javaanse heerser Soekarno aan het tanen, maar het Javaanse volk zet de heerschappij voort", aldus het appèl, dat verder spreekt van „erger oosters kolonialisme" en de regering opnieuw vraagt „de ze delijke moed op te brengen en haar er kenning te geven aan de Republiek Zuid-Molukken". (Van onze correspondent) VLISSINGEN In de nacht van vrydag op zaterdag om kwart over twee zag de politie van Roosendaal een be stuurder op een ietwat ongewone wijze door de straten van Roosendaal rijden. Men achtervolgde de auto en de be stuurder trachtte met zijn voertuig te ontkomen. Ilij reed dwars door het prikkeldraad een onder water staand weiland op. Bij arrestatie bleek het de bij de politie te Vlissingen bekend staande negentienjarige L. H. uit Vlis singen te zyn. Hy had de auto uit een afgesloten garage In de Gasthuisstraat ontvreemd. Tevens bleek hij de dader te zijn van vernielingen die waren aangebracht aan een in deze garage staande auto welke hij aanvankelijk voor zijn uit stapje had willen gebruiken. De nog niet opgehelderde schoolinbraken, die in de nacht van 17 op 18 december wa ren gepleegd, bleken ook zijn werk te zijn geweest. Toen had hij ook nog de auto van de dienstdoende weekend-dok ter L. weggenomen, waarmee hij even eens naar Roosendaal was gereden en na aldaar in overmatige wijze aan Bacchus geofferd te hebben, gebruikt had om zijn roes uit te slapen. (ADVERTENTIE) maakt uw keel weer als fluweel (Van een onzer redacteuren) BREDA De eenvoudige kerst versiering in de Bredase koepel gevangenis zal nog niet zijn weg genomen, als één van de drie Duit se oorlogsmisdadigers, die daar ge vangen zitten, de 58-jarige Josef Johann Kotalla in het huwelijk treedt met de 46-jarige Margarete Adelheid Samol, een verkoopster uit Fulda (West-Duitsland). Het zal een sobere huwelijksce remonie worden. Het nieuws is tot buiten de dikke gevangenismuren doorgedrongen doordat, geheel vol gens de wet, de bekendmaking van de ondertrouw, gedateerd op 22 de cember, aan het Bredase stadhuis werd aangeplakt. Het huwelijk wordt de volgende maand geslo ten. Prozaïsch decor bij huwelijk hij nog in het Silezische dorpje Bismarckhütte woonde, waar zijn vader bedrijfsleider op een grote staalfabriek was. Bismarckhütte werd na de eerste wereldoorlog Pools gebied. De kleine Duitse minderheid, die er woonde, bevond zich in een soort frontsituatie. Zo wel de familie Kotalla als de fa milie Samol behoorden tof de Duitse minderheid. Het is de tweede maal sinds 1945 dat de Bredase koepelgevan genis voor merkwaardig kerst- nieuws zorgt. In 1952 immers, ook rond Kerstmis, ontsnapten zeven langgestrafte oorlogsmisdadigers uit deze zwaar bewaakte inrichting. Kotalla. die katholiek is, zal niet „voor de kerk" trouwen. Hij is ja ren geleden van zijn eerste vrouw gescheiden. De hele huwelijks plechtigheid wordt formeel afge handeld en zal weinig romantische bijkomstigheden hebben. Het mi nisterie van Justitie heeft lang ge aarzeld eer het toestemming gaf. Kotalla, die aan een ongenees lijke hartkwaal lijdt, kent mej. Sa mol uit zijn vroegere jeugd, toén Toen na de tweede wereldoorlog het huwelijk van Kotalla werd ontbonden, ontstond er een her nieuwde vriendschap tussen de tot levenslang veroordeelde Kotalla en mej. Samol. Een broer van Kotalla had zich voor het vestigen van die relatie ingespannen. Ruim twintig jaar Tang heeft mej. Samol Kotalla in de gevan genis opgezocht. Het huwelijk is de bezegeling van een platonische verhouding. Naar verluidt zou Ko talla, die niet onvermogend is, er voor willen zorgen dat mej. Samol ha zijn dood niet onbemiddeld ach terblijft. De toestemming tot het huwe lijk heeft ae drie Duitse levenslang gestraften opnieuw een sprankje hoop gegeven, dat de minister van Justitie toegankelijk is voor men selijke argumenten, die voor gra tie pleiten De ondertrouw is schriftelijk af gewikkeld. Mej. Samol is al enige weken niet in Breda geweest, ook niet tijdens de kerstdagen. (ADVERTENTIES) Zekerheid met een OLVEH perfecte groeipolis over 'n béste geiser gesproken. Beknibbel niet op 'n radiator, één Junkers cv-gasgeiser heeft capaciteit voor een héél huis. Warm in een wip, goedkoop in aanleg en tevreden met een plaatsje in een kast! Verwacht u anders van Junkers (met 86 jaar ervaring in geisers, geisers, geisers, geisers, geisers...)? Een volgeling masseert de benen van de Heilige Man Fateh Singh. Hy zou zich vandaag verbranden, als aan zijn eis voor een aparte Sikh-staat geen gevolg wordt gegeven. Meer hierover elders in dit blad. „JL (Van onze redactie buitenland) AMRITSAR, INDIA. De spanning rond Sant Fateh Singh, de Sikhs-leider in het Indiase Amritsar, die heeft ge zegd zichzelf na afloop van zyn honger staking vandaag door zelfverbranding om het leven te brengen, is tydens de kerstdagen gestegen. Ook na een re geringsverklaring gisteren, dat Fateh Singh zijn vasten zou hebben beëindigd en zijn voornemen om zich in brand te steken, zou hebben opgegeven. Sterke legereenheden alsmede een politiemacht van ongeveer 10.000 man staan gereed om mogelijke ongeregeld heden de kop in te drukken. Sinds zon dag patrouilleert politie gewapend door de straten van Amritsar en heeft zij een kordon gevormd om de gouden tempel waar de hongerstakers zich be vinden. Acht volgelingen van Fateh Singh, die zich volgens hun beweringen gis terochtend al in brand zouden moeten hebben gestoken, hebben dit voornemen niet uitgevoerd. Op de bewuste tijd waren zij in besprekingen gewikkeld met een vertegenwoordiger van de In diase regering. De Indiase regering probeert de ver brandingen, waarmee men het streven naar een gescheiden staat voor de Sikhs kracht wil bijzetten, te verhin deren, mede vanwege hierna te ver wachten wanordelijkheden. MANCHESTER longontsteking (Van onze redactie buitenland) MIDDLETOWN. De schrijver van het geruchtmakende boek „Dood van een president", William Manchester, is op eerste kerstdag met een acute long ontsteking in het ziekenhuis opgenomen. Zijn lichamelijke toestand is zorgwek kend, zo werd verklaard. Zoals bekend is Manchester in con flict met de familie Kennedy geraakt, omdat hij in zijn boek mevrouw Ken nedy citerend heeft onthuld dat me vrouw Kennedy onaangenaam verrast was toen zij in het presidentiële vlieg tuig. dat Met stoffelijk overschot van de president van Dallas naar Washington zou vliegen, vice-president Johnson zag zitten. Johnson zelf heeft nu tegenover het blad „Newsweek" verklaard, dat hij mevrouw Kennedy had overgehaald, zijn gezelschap te aanvaarden en met het presidentiële vliegtuig mee te vlie gen (de veiligheidsdienst .wilde me vrouw Kennedy en het stoffelijk over schot van de presdent in een ander vliegtuig vervoeren) omdat het voor haar niet zo prettig leek de reis afzon derlijk te moeten maken. „Toen ik het presidentiële vliegtuig binnenging'', aldus Johnson, „was ik al als president beëdigd. Dat gebeurde niet in de lucht, doch nog in Dallas". Johnson gaf toe dat hij mevrouw Kennedy best met Honey" (snoes) kan hebben aangesproken. „Dat woord ligt mij als Texaan nu eenmaal gemak kelijk", zei hy.

de Stem | 1966 | | pagina 3