Motie veertarieven is slecht gevallen bij rijkswaterstaat Mobil Lekker (en duur) eten onder de horeca-kerstboom WAAROM KAN HET BIJ DE OOSTERSCHELDEBRUG WEEN Laatste vier jaar groei van duizend per jaar Terneuzen heeft zijn 20.000ste Echt leer is echt mode Verhouding zoek „Geen woord" GEPARFUMEERDE EEND EN „G0UDVE0KKEN" Gesloten Achterwege? faarom met Kerst een cadeau van echt leer W. Bartz VERSTERKING WATERKERING ORANJEZON Akkertjes Jfasblai) Pekton Geen plaats Vijf personen gearresteerd DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 21 DECEMBER 1966 Waterschap Walcheren: Bunkers moeten uit zeewering Waterschap Walcheren Wie wordt operaster? Nieuwjaarsreceptie commissaris van de koningin Consequenties Storm in Breskens Diefstal Oudenbosch Voor zover het kan Inbraak in lagere school Heikant (ADVERTENTIE) Omdat een cadeau van echt leer altijd nè' iets meer heeft in luxe en distinctie. Zo"is 'n strak, slank, leren mannenvest een persoonlijk geschenk, dat een kos tuum een nieuwe dimensie geeft. En voor een vrouw moet een koket pakje van suède of zacht glanzende nappa iets heerlijks zijn. Zo'n pakje draagt ze met soortieve chic èn in de kleur van haar modieuze keus. Sportieve lumberjacks zijn er te over voor iedereen die van een tintelende winterwandeling houdt. Leer dus om leer te geven met de Kerst. Omdat vaststaat: Leder-Centrum Nederland, (Van onze verslaggeefster) MIDDELBURG De bunkers in de zeewering zullen zo spoedig mogelijk moeten worden opgeruimd om te voor komen, dat ze hieraan schade zullen aanrichten. Aldus de mening van het da gelijks bestuur van het Waterschap Wal cheren. De kosten van deze werken zullen naar schatting 74.600 gulden bedragen. Aangezien het rijk deze zal dragen, zijn er voor het waterschap geen financiële problemen aan de opruiming verbonden. Vooruitlopende op de te verwachten gulden voor deze werkfN.-.Daen en rijkssubsidie stelt het bestuur de ver gadering op 22 december voor een be drag van 90.000 gulden voor deze werk zaamheden uit te trekken. In dit bedrag zijn ook de kosten yan aanleg van duinpaden begrepen. De 10.000 gulden die hiervoor nodig zijn ko- 1 men wel voor rekening van het water schap. De bedoeling is de paden met het puin van de bunkers aan te leggen. (Van een onzer verslaggevers) GOES De motie, die Provin ciale Staten van Zeeland eind vo rige week heeft;;aangenomen met betrekking tot een mogelijke ver hoging van de veertarieven over de Westerschelde, is, en dat was ook wel te voorzien, niet zo best gevallen in de kringen van rijks waterstaat. In deze motie wordt, om verschillende^ redenen, een verhoging van de veertarieven afgewezen. Enerzijds wordt, aldus rijkswaterstaat, een betrekkelijk geringe verhoging van de veertarieven categorisch en zonder dat men de achtergronden ervan kent verworpen, anderzijds wordt alle me dewerking gevraagd voor een snelle verbetering van de accommodatie van de veerdiensten (de aanpassing van de havens i.v.m. het inzetten van dubbel dekkers vraagt alleen al een investering van ongeveer 90 miljoen gulden binnen enkele jaren) een snellere vernieuwing van rijksweg 58 en een spoedige beslis sing over de vaste oeververbinding over de Westerscheilde. Bij rijkswaterstaat redeneert men dat de liefde niet van één kant kan komen. De motie komt, zo kan men in kringen van rijkswaterstaat vernemen, vooral tegen het zere been, omdat grote be dragen uit het budget van verkeer en waterstaat op het ogenblik juist naar Zeeland toevloeien. De motie van de Zeeuwse Staten wordt als een koppig en ongenuanceerd „nee" beschouwd. Ir. J. Zuurdeeg, hoofdingenieur-direc teur van rijkswaterstaat in Zeeland, vindt desgevraagd dat de motie weinig constructief is. Hij heeft de indruk dat de Staten niet voldoende op de hoogte zijn van de achtergronden van de bij rijkswaterstaat levende wens om de ta rieven op te trekken. De belangrijkste oorzaak is dat de verhouding tussen in komsten en uitgaven volkomen scheef is gegroeid. Dit is een gevolg van het gestegen kosten- en prijzenpeil en van de dure investeringen (de bouw van de dubbeldekker) van de laatste tijd. De verhouding tussen inkomsten uit veer gelden en exploitatielasten is zoek. Het gaat er niet om, aldus de heer Zuurdeeg, om tot een sluitende exploi tatie van de veerdiensten te komen. In dat geval zouden de tarieven meer dan driemaal zo hoog moeten zijn. Het gaat om een beperkte aanpassing, „om klei ne bedragen, die voor de gebruikers van het veer, hoegenaamd ge^i invloed uitoefenen". De aard van de verhoging komt over- een met die welke de Provinciale Zeeuwse Brugmaatschappij per 1 ja- nuari a.s. voor de Oosterscheldebrug zal doorvoeren. Dat betekent dus een zo gering mogelijke verhoging voor de re gelmatige gebruikers van het veer (de extra belasting zou voor vrachtauto's - nog niet helemaal rond. Dat wil zeggen, als we een volle kerk krij ten (de uitvoering geschiedt in de J rochiekerk) zijn we eruit. In het flere geval moeten wede garan- es V(ln de gemeente en de provin- n\epfaauSJ3r.e^en' Dat doen we liever ma'. *s fr°W-uens misschien gek, ar voorvoel, dat de kerk vol naar verhouding minder groot zijn dan voor personenauto's) en een forsere ver hoging voor degenen, die zelden van het veer gebruik maken (toeristen met name). Het komt neer op voordelige méér-rittenkaarten en vrij dure enkele reizen. De heer Zuurdeeg maakt in dit ver hand twee opmerkingen. De eerste: „Waarom hebben de Staten van Zee land geen woord protest laten horen tegen de verhoging van de toltarie ven van de Oosterscheldebrug? Waar om kan het daar wel en bij de veren over de Westerschelde niet?" Zijn tweede opmerking heeft betrek king op de protesten van de vervoers organisaties. „Weet u dat de helft van de vrachtrijders, die vaste klant op het traject Kruiningen-Perkpolder zijn, los se kaartjes neemt in plaats van 20-rit- tenboekjes? Ze betalen dus grif het dub bele (enkele reis zware vrachtauto: f 4,40; met 20-rittenboekje f 2,05 per overtocht). Zijn de bezwaren van het wegvervoer dan niet zwaar overtrok ken?" Ir. Zuurdeeg wijst tenslotte op de ver houding tussen de exploitatietekorten van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland en de gelden, die voor 1967 ter beschikking zijn gekomen voor de verbetering van rijksweg 58 en de veer havens Kruiningen en Perkpolder. Zon der tariefsverhoging zal het tekort van de PSD in 1967 rond f 8,5 miljoen gul den liggen. Voor de vernieuwing van rijksweg 58 is voor 1967 8 miljoen gul den uitgetrokken. De aanpassing van de veerhavens aan de dubbeldeksveerboot, die voor Kruinin'gen-Perkpolder op de helling staat, vergt in 1967 een uitgaaf van 15 miljoen gulden. Volgens ir. Zuur deeg mag men deze bedragen niet los van elkaar zien. Bij de beoordeling van de gelden, die voor Zeeland worden uitgetrokken, wordt rekening gehou den met het totaalbedrag dat naar Zee land gaat. Met andere woorden: bij een geringer tekort op de veerdiensten zou wellicht meer geld voor de vernieuwing van rijksweg 58 beschikbaar kunnen komen. „HET is natuurlijk een culturele mani- festatie van de eerste orde, zo'n uit voering van Bachs Weihnachtsorato- rium. Dat is ook een voorname re ien, waarom ons koor dit utkerk heeft aangepakt. Maar ik wilde het koor ook eens kennis laten maken met een Mn de fenomenale koorwerken van Bach. Ik moet zeggen: het koor laat ticJi van' zijn beste zijde zien. Het zingt het werk graag en goed", ver telt dirigent Wt Bartz van het ge mengd koor St.'Caecilia te Sint Jan steen. Dit koor geeft op 27 decem ber samen met .het koor Cantabile te Knokke en met medewerking van ie Antwerpse Philharmonie en vier prominente solisten een uitvoering van het tweede gedeelte van het weihnachtsoratorium in Sint Jan steen. Dezelfde uitvoeringen zullen ook worden gegeven in Knokke en Blankenberge. "Hf heb goede hoop, dat het „een schitterende uitvoeringwordt. De vcpetyties verlopen in Knokke zowel flis Sint Jansteen meer dan naar mens. Bovendien: we krijgen hier in Smt Jansteen hartveroverend veel I medewerking, financiële en mate- j riele. Dat is een stimulans om er op ierde kerstdag iets moois van te ma- en- Reken maardat we door al die hieaeiüerIcing met een heilig vuur »et'Ö; tSZX.&W.X NEE, ik ben niet verwonderd over het feit, dat Hulst en Sint Jansteen, die dicht bij elkaar liggen, twee koren hebben, die tot de beste van Neder land gerekend mogen worden", zegt de heer Bartz. „De mensen zijn hier niet buitengewoon muzikaal, maar ze zijn bereid zich voor dat koor te geven". Wat hij, bescheiden als hij kan zijn, niet zegt is, dat beide ko ren vakkundig worden geleid. Welk koor het beste is van de twee zegt hij niet te kunnen zeggen. „Ik weet alleen, dat het Hulster Gemengd Koor de laatste jaren op een zeer hoog plan gekomen is. Maar van ons koor kan men dat al vele jaren zeg gen. Concurrentie is er niet, want: „Elk koor handelt zijn affaires of meent de heer Bartz. (700 Bent. than) zal zitten", aldus de diri- B °°r bestaat nu 20 jaarDe heer heelt 'f er de oprichter van. Hij fjjj er 'Bfote successen mee geboekt. F.., een beknopte opsomming: stier»., 'iTnee door Ier!an(i, een zeer ben n °Ptreden in Diligentia te oram™0*9' vele radi°-opnamen, een Wm i™1, noem maar °p' Het hetzelfi u k°0T m'Jns inziens STCaecilia heeft nog spectaculaire nlJ ^bleven: het koor kan nog plannen voor de toekomst. „We den Sïffi aan lis vroeger. Er is een verslapt ™oe>hjkheid: de interesse som,"Heresse verslapt hor os iens e.venVoeger had het Maar uH' z^n het er n°9 65- tij(lvoht,u°Pf'1 het n°9 een hele B'aevcr, Jlcmd,en- Mocht ons dat niet De S stop ik er meteen ïoueei Inrï lT ?an dit koor beeft gelcost Zï' ,ed' zweet e™ tronen Waa» i»„ f geen noodlijdend raa" kan laten leiden. ken er sterk over volgend jaar sa men met „Cantabile" uitvoeringen te geven van de Jahreszeiten van Haydn. Daar zullen we een hele kluif aan hebben. Het is natuurlijk gemak kelijker dan 't Weihnachtsoratorium van Bach, die mijns inziens de mooi ste orgel- en koormuziek heeft ge schreven. Maar het is langerWe zien er niet tegen op. Ook dat moet een succes gaan worden". (Van onze verslaggeefster) MIDDELBURG. Het Waterschap Walcheren heeft bij de betreffende in stanties twee plannen ingediend voor het versterken van de waterkering- Oranjezon. Volgens beide plannen zal er een zanddam of een duin wor den aangelegd. Volgens plan 1 zal de dam meer zeewaarts worden aangelegd dan bij plan twee. De geraamde kosten voor beide plannen zijn respectievelijk 1.100.000 gulden en 1.400.000 gulden. Uitvoer van een van de plannen bete kent een definitieve voorziening voor de hoogwaterkering in het kader van de Deltawet. Een en ander zal tijdens de vergade ring van het Waterschap Walcheren op donderdag 22 december aan de orde ■komen. De bijeenkomst begint om half tien in het Polderhuis van Middelburg. Verder zal op de vergadering het jaarverslag over 1965 worden behan deld en zal een voorstel worden gedaan inzake het rapport van het bureau Be renschot. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De internationale zang- wedstrijd onder de titel „Wie wordt operaster", wordt voor de zevende maal door de Antwerpse Kameropera gehouden in april 1967 in het Koninklijk Vlaams Muziek Conservatorium te Ant werpen. Deze zang wedstrijd, die jonge talenten gelegenheid biedt in het openbaar op te treden, is in de loop der jaren uitge groeid tot een van de belangrijke ge beurtenissen in het Antwerpse muziek leven. De jury wordt gevormd door prominente figuren uit de Belgische muziekwereld. (ADVERTENTIE) Let op de Mobil-verkooppunten met het "Tank en Spaar"-affiche. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Mr. J. van Aartsen, commissaris van de koningin in Zee land, en mevrouw Van Aartsen-Stap zullen hunnieuwjaarsreceptie houden op zaterdag 7 januari van 4 tot 6 uur in de Statenzaal te Middelburg. (ADVERTENTIE) Let op, dat U de originele Akker- cachets krijgt, met de onovertroffen werking bij pijnen griep! Burgemeester Aschoff (links) (Van een onzer verslaggevers) BREDA Nederlanders zijn over het algemeen zuinige mensen. Buitenshuis eten" is dan ook voor de meesten een uitzondering. De komende kerstdagen blijken een duidelijke uitzondering te zijn, want in vele hotels, restaurants en eethuizen, zijn voor de komende feestdagen al talrijke tafels gereserveerd. Geld schijnt daarbij van ondergeschikt belang te zijn, want de meeste kerstmenu's variëren dn prijs van twintig tot dertig gulden. Dit schijnt evenwel geen bezwaar te zijn. Maar voor zijn geld krijgt men dan ook een diner dat vorste lijk kan worden genoemd. Een culinaire rondreis door West-Bra bant en Zeeland heeft geleerd dat de restauranteigenaars en hun koks alles in het werk stellen om hun bezoekers een paar onvergete lijke uren te bezorgen. In restaurant MIRABELLE in Breda wordt gedurende beide kerstdagen een diner-dansant ge presenteerd, dat bijzonder aan trekkelijk is. Tenminste wanneer men voor een menu f 30.over heeft. Voor dit bedrag kan men -zich te goed doen aan een hors d'oeuvre, een heldere soep met „goudvlokken", warme kreeft, een champagnesorbet, reebiefstukjes „Saint Hubert" en ijstaart. Men verwacht daar tijdens de kerstda gen ongeveer vierhonderd per sonen. DE RAM in- Halsteren heeft twee goedkopere kerstdiners. Men kan kiezen uit een menu van 17.50 gulden en een menu van 22.50 gul den. De hoofdschotel van het goed koopste menu bestaat uit hazerug in madeira terwijl het andere menu als voornaamste gerecht een kal koenfilet heeft. Een en ander is natuurlijk omgeven met een aan tal voor-, tussen- en nagerechten. Bovendien kan men hier tijdens de feestdagen ook een „hele serie specialiteiten a la carte krijgen", zoals verzekerd werd. Vanzelfspre kend is de sfeer helemaal aan het kerstgebeuren aangepast. VEERSE TOREN in Veere is er daar één van. Men heeft menu's van twing of dertig gulden, maar daarnaast kunnen a la carte uiter aard allerlei visspecialiteiten wor den besteld. De omgeving van dit restaurant werkt er natuurlijk ook aan mee dat men verzekerd kan zijn van een sfeervol kerstdiner. FLORA in Oosterhout heeft al zeer veel aanvragen voor zijn kerstdiners binnen. De prijzen daar liggen tussen de 17.50 gulden en 30 gulden. Voor dit geld krijgt men dan ook onder meer een geflam beerde chateaubriand. Bovendien zorgt een pianist voor het nodige entertainment. In Waalwijk kunnen diegenen, die met de kerstdagen buiten de deur willen eten, goedkoop en duur terecht In het LIDO worden uitsluitend op eerste kersdag menu's geserveerd van f 8.50 tot f 22,—. Toch verwacht de heer M. van Hoof, eigenaar van dit fraai gelegen ontspanningsoord dit jaar niet zoveel toeloop als vorig jaar. „De mensen die net aan het leren waren buiten de deur te gaan eten, zullen het in verband met de ver zwakte economische positie wel weer achterwege laten", is zijn oordeel. Toch zal het best gezellig worden in het Lido, want de mu ziek wordt er verzorgd door ham mondorganist Tap Knepper. „We stellen één menu samen, maar we laten daarin zoveel ruim te dat de mensen keuze hebben uit verschillende gerechten". Dit prin cipe 'heeft men toegepast bij res taurant VROUWENHOF in Roosen daal, waar zowel eerste als tweede kerstdag speciale feestdiners wor den geserveerd. Een van de voor gerechten daarbij is bijvoorbeeld koude kalfszwezerik en het is dan ook niet verwonderlijk dat zo'n menu twee en dertig en een halve gulden kost. Men begint op tweede kerstdag met een gezamenlijk aperitief. Bovendien moet men dan nog weten dat de wijnkelder van Vrouwenhof een van de beste uit geheel West-Brabant is. Ook in Zeeland worden in ver schillende etablissementen speciale diners aangeboden. DE CAMP- In Hotel DE GOUDEN LEEUW in Bergen op Zoom is men uitge gaan van de veronder stelling dat een geheel kerstdiner voor bepaal de mensen wel eens te veel van het goede zou kunnen zijn. Men heeft daarom een selectie van zeer aparte gerechten samengesteld waaruit gekozen kan worden. Na tuurlijk zijn er ook „hele" diners te krijgen. De kalfsoesters en de zeer malse biefstukken, die de hoofdgerechten hiervan vormen, worden als speciale kerstsurprise verpakt opgediend. Ook Zeeuwse oesters en schildpadsoep staan op de kaart. Men verwacht dit jaar veel bezoekers. Het aantal reserve ringen dat nu al gedaan is wettigt deze overtuiging. AUBERGE DE ARENT in Breda is eerste kerstdag gesloten. Op tweede kerstdag echter is het een en al bedrijvigheid in dit restau rant. In de Admiraalskamer en in De Ruif wordt een menu van 30.- geserveerd dat uit zeven gangen bestaat en waarin onder andere een champagnepunch voorkome en een geflambeerd nagerecht. In de benedenzaal zijn de menu's aan zienlijk goedkoper. Daar kan men namelijk terecht voor f 8.75 of f 12.50. Belangrijk voor mensen met kinderen is te weten dat tussen 13.00 en 18.00 uur in De Arent spe ciale kinderkerstdiners worden aangeboden tegen de schappelijke prijs van vijf en een halve gulden. De laatste, die in deze opsom ming aan de beurt komt is het GRAND HOTEL BRITANNIA in Vlissinigen. Daar heeft men voor de beide feestdagen verschillende menu's, die echter zo gespeciali seerd zijn samengesteld dat het nagenoeg onmogelijk is alle ge rechten bij naam te noemen. Toch zijn sommige gerechten het ver melden beslist waard. Wat denkt u bijvoorbeeld van een „Noordzee- delicatesse met getomatiseerde „cognacmayonaise" of van een .licht gebraden wilde eend, ge parfumeerd met oranje-curagao en rode wijn met een garnituur van geflambeerde karper en cro- quetaardappeltjes". Het zijn maar enkele grepen uit het rijke menu. U betaalt er 35 gulden voor. U. krijgt dan dé muziek van het trio Hans Vedhoef en zangeres Suzy Franck voor niets. Men verwacht bij Britannia ongeveer 300 mensen. overhandigt de vader van Terneu- zens 20.000ste een spaarbankhoek je voor de baby. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Chantal Lena Josepha Smolenaars, Bosjesweg 54 in Sluiskil, is Terneuzens twin- tigduizendste. Gistermorgen deed haar vader, de 30-jarige textiel handelaar J. M. Smolenaars, aan gifte van de geboorte op ret Ter- neuzense gemeentehuis. De moe der, de 26-jarige mevr. Mathilde Rosalia Smolenaars-Herrewegh, en de zeven pond wegende baby, maken het uitstekend. Terwijl mevrouw Aschoff op bezoek was bij de moeder van de twintigdui- Zenidste, werd gistermiddag de vader ontvangen op het gemeentehuis waar hij werd gefeliciteerd door burgemees ter J. C. Aschoff, de wethouders M. de Vos en F. Berbers, gemeentesecre taris A. J. van Pagee en ambtenaar van de burgerlijke stand J. van Pien- broek, die de officiële aangifte voor las. Voor de baby was er een spaar bankboekje met 20-000 centen. De baby zag maandagmiddag om precies half vier in de ouderlijke woning te Sluiskil het levenslicht. Lang zal ze overigens niet in Sluiskil blijven wonen, want de familie ver huist binnenkort naar een zaak in de Terneuzense Noord straat. Chantal is het tweede kind van de familie. Het eerste werd geboren in april 1963. eveneens een- dochter en luisterend na ar d ema am E sm er al da Voor de gemeente Terneuzen houdt de twintigduizendste enkele consequen ties in. Bij de volgende verkiezing voor de gemeenteraad zal het aantal raads leden van- 17 op 19 worden gebracht. Een gemeente tussen de 20 en 100.000 inwoners mag bovendien (als de raad dlit wenst) drie of vier wethouders kiezen. Een vierde wethouder valt in Terneuzen echter voorlopig niet te verwachten. Met goedkeuring van G.S. werd al na de jongste verkiezingen een derde wethouder benoemd. Tussen Terneuzen en Delfzijl is de laatste jaren een wedloop aan de gang. Vorig jaar was het Terileuzen dat de Groningse gemeente voor was met de 19.000ste, dit jaar ligt Delfzijl met een neuslengte voor. De 20.000ste daar werd al in november van dit jaar ge boren. Terneuzen heeft er vanaf 1963 elk jaar duizend inwoners bügekregen. In de jaren daarvoor ging het a-anmer kelijk langzamer. De gemeente haalde in 1837 de 2000ste en het volgende duizendtal werd pas in 1860 volge- maakt. Op 23 mei 1922 werd philippus Loof van de Eerste Verbindings straat, Terneuzens tienduizendste en op 25 november 1957 werd de 15.000 volgcmaakt door Erick Vanhijfte, Ma- rijkestraat 26. Op 11 november van het vorig jaar werd Adriaan Verhelst geboren, Tho- lenstraat 130. Hij was Terneuzens 19.000ste. En zijn kraamverzorgster was dezelfde als voor de baby die nu in het middelpunt staat, mejuffrouw Emmy Faas. Aver geen enkel probleem wordt zoveel gesproken en aan geen enkel probleem wordt zo weinig gedaan als aan de ontwikkelingshulp. Dit we reldvraagstuk vindt in Nederland een warm pleitbezorger in minister mr. Th. Bot. Zelfs in de Verenigde Naties kreeg een initiatief van mr. Bot over ont wikkelingshulp algemene steun. Met 103 stemmen voor, nul tegen en nul onthoudingen, een unieke stemmings uitslag in de V.N., werd het Neder landse voorstel aanvaard. Wordt de man, die op internationaal niveau een dermate grote erkenning vindt, ook nationaal voldoende ge waardeerd Blijkens de (KVP) kan didatenlijsten voor leden van de Tweede Kamer niet, want „er was voor Bot geen plaats in de herberg". BRESKENS, als haven aan de Wes terschelde gehard in de strijd tegen de elementen, heeft er sinds enige tijd een stormpje bij, dat met name in het gemeentebestuur nogal wat verwarring heeft veroorzaakt. Dat bleek maandagavond tijdens de raadsvergadering, toen men vrijwel algemeen ernstig ontsticht bleek over een tweetal in onze krant ge publiceerde artikelen. Raad en b. en w. waren van mening, dat deze artikelen schade berokkenen aan de belangen van hun gemeente. De gewraakte artikelen betreffen enerzijds de vraag van een der raadsleden aan b. en w. aangaande de hinder van ratten langs de Bres- kense Boulevard, anderzijds een uit lating van gedeputeerde A. J. Ka- land, die constateerde dat de Wes terschelde door de toenemende ver vuiling als badwater volstrekt onge schikt zal worden. In het eerste ge val vermoedt men een regelrechte aanval van de krant op het beleid van het gemeentebestuur, dat op de ze wijze zegt men stank voor dank krijgt. In het andere geval be schuldigd men de krant van onge motiveerde sensatiezucht, waarvan de gevolgen voor Breskens (als badplaats) allerminst prettig zullen zijn. Wat de ratten betreft: de krant heeft tot taak al wat gebeurt kritisch op dg voet te volgen en dat geldt ook hier. Het gemeentebestuur is ner gens aangevallen, of het zal ge beurd moeten zijn door de door ons naar hun mening gevraagde Boule vard-bewoners. Daartoe hebben zij op basis van het eerste principe van de democratie (vrijheid van me ningsuiting) zonder meer het recht. De kritiek van de raaJd doet boven dien vreemd aan als men weet, dat in het antwoord vair b. en w. op de „rattenvragen" de aanwezigheid van ratten en de nare gevolgen, daarvan worden toegegeven. (Van een onzer verslaggevers) OUDENBOSCH Leden van de rijks politie van .Oudenbosch en Sint-Wille- brord zijn er gisteren in geslaagd de vermoedelijke daders te arresteren van de inbraak bij de bedrijfsgebouwen van de gemeente Oudenbosch. Vorige week, in de macht van maandag op dinsdag, werd daar een grote voor raad verf gestolen. De buit had onge- voor een waarde van 1000 gulden. Vijf Willebrorders werden ingesloten. Het onderzoek is nog maar in een beginsta dium. Met het oog hierop, wilde de politie nog geen initialen verstrekken. Over de vervuiling van dè"Wester schelde nog dit: het desbetreffende artikel was niets anders dan de schriftelijke vastlegging van een of ficiële verklaring, afgelegd door een provinciaal bestuurder tijdens een begrotingsvergadering van de Zeeuwse Staten, vorige week. Hieraan werd door hem bovendien nog toe gevoegd, dat de badstraniden aan de Westerschelde-mond in dit op zicht geen gevaar lopen. Publikaties over ongewenste toestan den als de rattenoverlast in Bres kens zullen er eerder toe bijdragen dat het ongedierte -verdwijnt dan rattenkruid. Men de gemeentebesturen te genwoordig nogal eens klagen over gebrek aan middelen, gebrek aan doe- het-zelf-mogeljjkheden en over wat men de voogdijschap van de provin cie noemt. Tijdens de jongste Statenzitting in Mid delburg is gebleken dat die provincie op haar beurt, al heeft ze dan de bouw van de Oosterscheldebrug op haar naam staan, ook heel sterk afhanke lijk is van de hogere overheid. Hieronder volgen enkele uitlatingen van gedeputeerden, die dit duidelijk illustreren: Over het beleid in het algemeen: „We zijn vóór een investeringsbeleid voor zover we daartoe de kans krijgen." Over het industrialisatiebeleid: „We zullen, voor zover we dat kunnen, se lectief zijn. De beslissingen liggen echter vaak in Den Haag". (Veelbe tekenend op dit punt was de erken ning, dat het provinciaal bestuur van Zeeland officieel niets afweet van de belangstelling van de oliemaatschap pij Sinclair Oil en de aluminiumfa- briek Pechiney om zich in de zeeha ven Vhssingen-Oost te vestigen. De onderhandelingen lopen via Den Haag). Over de begrotingspositie van de pro vincie: „We zijn volkomen afhanke lijk yan de toewijzingen uit het pro vinciefonds." Ook op dit niveau dus weinig ruimte voor de doe-het-zelvers. Het kan een troost zijn voor de gemeenten. Maar dan een hele schrale. fJ-Tn vlP.de l»Sere school te Hei kant. Op het eerste gezicht werd er weinig of mets vermist. De dader(s) heeft in nagenoeg alle klaslokalen naar mogelijke buit gezocht. Hier en daar waren kasten overhoop gehaald Do rijkspolitie te Sint Jansteen en de technische recherche hebben een onderzoek ingesteld»

de Stem | 1966 | | pagina 3