Verwachting na belastingdebat Doelpunten van Cruyff breken spionkoptribune Zeeuwse Staten willen overleg met Antwerpen Akkoord Werkspoor 150 man moeten afvloeien AJAX IN VOLGENDE RONDE RANS OP SUCCES GEEN VERRASSING zo natuurlijk? .000.- aan laars zijn! de volgorde zou zetten, t nummer uw eigen Iste ars ontvangen )plossingen Amsterdam. ENDEN oc abonnementsgeld SUPPORTERS OP DRAAGBAAR B.P.-Statenlid beschuldigt Schermerhorn Wim Kan lachend over de loongrens IN 1967 RUS OP DE MAAN ANDERLECHT WIST VAN NIETS ZEEHAVEN ONTWIKKELING Waterschappen kunnen lasten niet meer aan spy ijke variatie. |hden. ij is deskundige: /vijn. zijn eigen eisen: oeft - bewaart ihoedt de smaak, wijn of drank risico. isterdam. in de volgorde DAGBLAD VOOR ZEELAND 50 uur' Ie KWARTAAL 1967 Postrekening 1114111 Droog ANDAAG IN Hafiblag Pc Stem JAMMER CHARLATAN Infame leugen INPOLDERING BENELUX CONFERENTIE tractatie^ niet duur wet heerlijk JAARGANG No. 25379 Uigave: N.V. Uitg. Mi|. Neerlandia pjrecteur: Drs. W. A. J. AA. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. AA. A. C. v. Dongen j, v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. mes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. Vereauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 15 DECEMBER 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,30 incasso, 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per niaajid, 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14, - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893) ZÏJLSTRA HAALT HET NET (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG. He( gehele pakket belastingmaatregelen van het kabinet-Zijlstra zal naar alle waarschijnlijkheid in de Tweede Kamer de eindstreep halen. Met het voorstel om de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting tot 1 juli 1967 uit te stellen wordt het echter een dubbeltje op zijn kant. Zoals de zakeneer na het kamerdebat van gisteren uitzien zal hiervoor een zeer krappe meerderheid van H tegen 73 stemmen gevonden kunnen worden. Die meerderheid zal bestaan uit K.V.P., A.R., C.H.U. en de heer Jongeling van het G.P.V. Van het voorstemmen van de heer Jongeling is men nog niet voor de volle 100 procent zeker. Valt hij af dan wordt de stemverhouding 76 tegen 74. Afwezigheid wegens riekte of anderszins van enkele kamerleden kan deze meerderheid terstond in een minderheid doen omslaan. Daar zag het echter gisteravond na de debatten niet naar uit. Het voorstel om de verhoging van de omzetbelasting vervroegd op 1 juli 1967 te laten ingaan is bij voorbaat veilig ge steld, doordat de VVD gisteren bij mon de van de heer Portheine liet weten dit voorstel te zullen steunen. De voorstel len tot verhoging van de motorrijtui genbelasting en tot verhoging van de accijns op benzine en gasolie - nog door de socialistische oud-minister van Fi nanciën Vondeling ingediend - zullen het halen mede dank zij de steun van de PvdA. Wel zijn hierop enkele amen dementen ingediend. Het kabinet kan voorts rekenen op een royale meerder heid voor het voorstel tot tijdelijke ver lenging van de verhoging der vennoot schapsbelasting. Hetzelfde geldt voor het uitstel van de huurverhoging tot 1 juli 1967. Voor het voorstel tot uitstel tot 1 juli 1967 van de belastingverlaging voor on- gehuwden van 40 tot 65 jaar geldt ten slotte hetzelfde als voor het „grote" be lastingverlaging-voorstel - ook hier de zelfde krappe meerderheid. De liberaal Portheine wil deze belastingverlaging echter reeds op 1 januari 1967 laten in gaan en de leeftijdsgrens verlagen tot 35 jaar. Op beide punten heeft hij amen dementen ingediend. Het ziét er echter naar uit dat hij alleen voor zijn amen dement inzake de verlaging van de leeftijdsgrens een meerderheid zal kun nen vinden. Vervroegde invoering vah deze verlaging is technisch onmogelijk vanwege de koppeling aan de algemene belastingverlaging, heeft premier Zijl stra gezegd. De KVP, AR en CHU delen die opvatting. UTRECHT (A.N.P.) De directie van Werkspoor in Utrecht wil het per- i soneelsbestand met ongeveer 300 be ambten en handarbeiders inkrimpen tot rond 2000 man. De vakbondsbestuurders hebben na langdurige onderhandelingen overeenstemming bereikt over een af vloeiingsregeling. Deze resulteert in circa 150 probleemgevallen, waarvoor I bemiddeling van het gewestelijk ar- I betösbureau noodzakelijk zal zijn. De vakbonden, die het in oktober aan de stok kregen met de Werkspoor directie na het bekend worden van een ontslaglijst van 197 meest oudere employés, zijn over de regelingen vol daan, Ongeveer 180 62- tot en met 64- jarigen worden in de gelegenheid ge steld met vervroegd pensioen te gaan, een deel van de 60- en 61-jarigen zal een soortgelijke regeling worden aan geboden. V oor alle betrokkenen, ook ..de jongeren", zijn salaris- en andere I garanties overeengekomen, variërende van 12 tot 21 maanden en afhankelijk van leeftijd en dienstjaren. De ouderen krijgen tot 1 januari 1968 de gelegenheid een andere werkkring I te zoeken. Voor de bemiddelingspogin- I gen krijgt de directeur van het G.A.B. I de eerste helft van 1967 de gelegenheid, 1 waarna zal worden nagegaan of alsnog I ontslagvergurmingen moeten worden 1 aangevraagd. De resultaten van het overleg zijn tijdens een gisteren in Utrecht gehou den persconferentie van de Werkspoor- directie en districtsbestuurders van de vakbonden bekendgemaakt. Werkspoor is bij het afvloeiingsbeleid «'gegaan van een vermindering van de personeelssterkte met rond 450 werkne- Ji ~je Matste maanden zijn er reeds I In afgevloeid door het niet ver- I aniP van contracten van buiten- I loon 6 arl3eiclers en het natuurlijk ver- I vSir verplaatsingen binnen het I i^onoern. Verwacht wordt dat op I nno WlJZe eerste helft van 1967 I vlnm eensTr 150 werknemers zullen af- I flan 00r bemiddeling blijven er I «an circa 150 over. 1 WsaP vergadenngen (in totaal 50 uur), I eindig}0 enT.ele in de nachtelijke uren Wem "ebben de directie van comvH °°r vakbondsvertegen- ia aT,ge^ sinds 11 oktober gewijd aan awioenngsregelingen. (ADVERTENTIE) u Sewend bent uw abonne- mentsgeld ts gireren, of dif vo°riaan wilt gaan doen, dan verzoeken wij u dit vóór 1 ja- Uar' a.S' aan ons te willen 0Ver"iaken door storting of overschrijving op onze bespaart u incassokosten nnodi9 aanbieden van kwitantie. Administratie Dagblad De Stem en een De liberaal Joekes heeft kans op suc ces met zijn amendement om de ver hoging van de motorrijtuigenbelasting tot maximaal 150 gulden te beperken in plaats van tot 200 gulden. Daarmee zou men de nogal in de verdrukking ver kerende sector van het goederenvervoer enigszins tegemoet komen. Uit dezelfde overweging hebben de ARP'er Kieft en de CHU'er Scholten via een amende ment voorgesteld op dit punt geen wij ziging te brengen in de fiscale pariteit tussen diesel- en benzineauto's. Daartoe dient de regering dan bij de aanpassing van de dieseltoeslag op de motorrijtui genbelasting aan de verhoging van de benzine-accijns rekening te houden met de gelijktijdig voorgestelde verhoging van de accijns op dieselolie. Voorts heeft de CHU'er Scholten nog een amendement ingediend dat beoogt de verhoging van de accijns op ben zine en gasolie een tijdelijk karakter te geven, door deze alleen voor 1967 te la ten gelden. Over dit laatste amendement hebben de andere grote fracties zich gis teren nog niet uitgelaten. Van de PvdA was het geen verrassing dat zij zich alleen voor de onder het kabinet-Cals ingediende belastingvoor stellen zou uitspreken en tegen de eigen voorstellen van het kabinet-Zijl stra (uitstel belastingverlaging, ver vroegde invoering van de verhoogde omzetbelasting). De heer Pescher (Pv dA) verklaarde dat hij „deze bestedings- beperkende, deflatoir werkende maat regelen" niet kan aanvaarden in de hui dige situatie, die zijns inziens minder somber is dan vele anderen menen. Hij ziet integendeel tekenen die wijzen op een verbetering van de betalingsbalans. (VERVOLG OP PAGINA 5) Een fabrikant moet op een wat ouderwetser manier met zijn tijd meegaan, vindt sigarenfabrikant De Vries. Pagina 5. Weer bommen op Hanoi. Pa gina 7. Ideetje voor een kerstpudding. „Even uitblazen, mevrouw", op pagina 15. Heeft u al diep nagedacht over uw man van het jaar? U kunt hem nog aanwijzen. Een vrouw mag trouwens ook best. Pagi na 11 Straks geen ruimte meer om te wonen omdat het vuil er gens moet blijven? Pagina 17. (Van onze sportredactie) LIVERPOOL De gemeente raad van Amsterdam heeft niet voor niets zijn discussies geschorst om via de televisie getuige te kun nen zijn van de voetbalwedstrijd Liverpool - Ajax. De Nederlandse landskampioen uit Amsterdam heeft het voor de raadsleden alles zins aanvaardbaar gemaakt om het probleem van het moderne bank gebouw van de Nederlndsche Bnk, dat zal worden neergezet aan de Vijzelstraat tussen de Prinsen gracht en de Keizersgracht en daar zal domineren over de aangren zende oude grachtenhuizen, voor anderhalf uur te laten rusten. In het mistige stadion van Liver pool heeft Ajax de voorspelling van manager Shankly tot een bela chelijke zaak gemaakt. Met niet minder dan zeven tegen nul, zo had de kleine eu felle, maar tegelijker tijd in Amsterdam reeds al liet hij het niet merken verslagen Schot voorspeld, zullen we in Li verpool winnen. Al zijn hoop had Bill Shankly gevestigd op de tij dens een week geleden gespeelde wedstrijd in Amsterdam gebles seerde halfspeler Milne en de door Liverpools tegenstanders gevreesde Spionkop-tribune. De tribune, die tegenstanders van Engelands kam pioen met haar gebrul, getoeter en geklap kon breken. Jammer voor Shankly. Het heeft niet zo mogen zijn. Ajax, onder aanvoering van een in magnifieke vorm stekende doelman en aan voerder Ger Bals, heeft de mentale druk van Liverpool en van zijn aanhang kunnen weerstaan en zelfs overwonnen. Reeds tijdens de rust werden van de Spionkop-tribune onwel ge worden supporters met draagba ren weggevoerd. Ajax had door een gelijke stand na die eerste helft de Spionkop-tribune tot zwij gen gebracht. Het kleine Ajax-legioen, be staande uit zeshonderd gelukkige supporters, deed de rest. Het als maar zwakker wordende gescan deerde „Liverpool, Liverpool", werd overstemd door een uitda gend „Hand in hand", „Piet Hein en zijn zilvervloot" en „Ha, ha. Shankly". Een laatste triomfantelijke groet van de Amsterdammers aan een fanatieke coach, die voor de wed strijd de zenuwenoorlog tussen de beide clubs tot liet uiterste had op gevoerd. Hij maakte het zelfs zo bond, dat hij de over het algemeen toch zeer stabiele voorzitter van Ajax, Jaap van Praag, verleidde tot de uitspraak: „Shankly is een charlatan Na de wedstrijd, die eindigde in een twee-twee gelijkspel, waren alle zorgen bij Ajax, dat dopr „IJzeren Bill" in de wedstrijd in Amsterdam werd betiteld als zwak team, vergeten. De Amsterdammers hebben de kwartfinales in de Europa-Cup voor landskampioenen bereikt. Bij de foto: Hier brengt de Engelse doelman Lawrence redding na een Ajax-aanval. ARNHEM (A.N.P.) De heer J. van de Brake, fractievoorzitter van de Boe ren Partij in de Gelderse Staten, heeft gisteren verklaard dat prof. Schermer horn in 1940 zitting had in het feest comité van „Landbouw en maatschap pij", waarvoor hij ook een rede zou hebben gehouden. Het betrof hier vol gens hem een zuivere N.S.B.-organisa tie. De heer C. Kleywegt, fractievoorzit ter van de Partij van de Arbeid en lid van de Tweede Kamer, stelde zich on middellijk in verbinding met prof. Schermerhorn en verklaarde later dat de beschuldiging een infame leugen was. Hij nodigde de heer Van de Brake uit de opmerking in het openbaar te herhalen, zodat hij gerechtelijk vervolgd kon worden. „U geeft blijk van de zelfde mentaliteit, als door boer Koe koek in de kamer vertoond wordt en ik verfoei deze mentaliteit", aldus de heer Kleywegt. Deze verklaarde dat prof. Schermerhorn in 1935 een lezing heeft gehouden voor „Landbouw en maat schappij". die toen nog een bonafide organisatie was. Vlak voor de oorlog nestelden zich inderdaad duistere poli tieke figuren in deze vereniging en de integere leden trokken zich terug. Hij ontkende ten stelligste dat prof. Schermerhorn in 1940 lid was van het feestcomité en een rede hield. Integen deel, kort na het begin van de oorlog werd hij gearresteerd wegens zijn anti fascistische activiteiten, aldus de heer Kleywegt. MOSKOU (Reuter) Russische ge leerden werken hard aan een project dat erop gericht is in november van het volgend jaar een man op de maan te laten landen. Van welingelichte zijde in Moskou is meegedeeld dat de Russen alles in het werk stellen om vóór de Amerikanen een ruimtevaarder op de maan te heb ben. Ruimtevaarttechnici zouden op dracht hebben gekregen zoveel moge lijk hulpbronnen aan te trekken voor dit project. Men hoopt voor of op 7 november 1967 te kunnen melden dat een Rus op de maan is geland. Op die datum zal het namelijk 50 jaar geleden zijn dat de communisten in Rusland de macht in handen kregen. De Amerikanen zijn van plan in 1968 een man naar de maan te sturen. De kans dat dit voor de herfst van dat jaar zal gebeuren schijnt echter niet groot te zijn. WARSCHAU (UPI) Bij Krakau in Polen zijn gisteren twee bussen, de een bezet met kinderen, de ander met een theatergezelschap, frontaal tegen elkaar gebotst. Hierbij kwamen zeven mensen om het leven en werden 25 waarvan 9 kinderen gewond. De doden waren allen leden van het Krakause Rozmaitoscki theater, dat zou optreden in de Poolse wintersportplaats Zakopane. Het ongeluk gebeurde in een haarspeldbocht. (Van onze radio- en tv-redacteur) HILVERSUM De traditionele ra dioconference van Wim Kan op oude jaarsavond heeft ditmaal als titel „la chend over de loongrens" meegekregen. De befaamde cabarettier treed ditmaal op van 22 tot 23 uur met muzikale be geleiding van zijn pianist Ru van Veen. De radioregie is in handen van Joop Koopman. Het programma wordt ver zorgd door de VARA. MENTON, (UPI) In de Franse hadplaats Menton zijn er heel wat men sen kwaad op een man die zich voorgaf vertegenwoordiger te zijn van de Belgische voetbalclub Anderlecht. Volgens de politie heeft de man die in de veertig is, afspraken gemaakt met verschillende plaatselijke clubs om tegen „zijn" Bel gische ploeg in exhibitiewedstrijden te spelen; in een hotel 20 kamers gereserveerd voor de Belgische voetbalclub", in verscheidene restaurants diners besteld voor 30 gasten en een langdurig interview aan een plaatselijk blad toegestaan waarin hij hoog opgaf van de kwaliteiten van Anderlecht. De man die dikwijls met een briefje van 500 frank zwaaide, heeft nergens een rekening betaald. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Tijdens de begrotingsvergadering der provin ciale staten van Zeeland is gisteren van verschillende kanten aange drongen op het betrekken van Antwerpen in het overleg in de ont wikkeling van zeehavens in het Westerscheldebekken. De heer Adriaansens (K.V.P. fractievoorzitter) zag een volgend zeehavencongres ..graag met de zui derburen er bij". De heer Stenvert (P.v.d.A.) vroeg „rekening te hou den met Antwerpen". De heer v. d. Peyl (C.H.U.) achtte „uitbreiding van de contacten met Antwerpen nood zakelijk". Zoals bekend hebben de Brabantse statenleden zich al eerder uitgesproken voor deelname van Ant werpen aan overleg over zeehaven ontwikkeling. Er werd in de Zeeuwse Staten ge wezen op de plannen van de Dienst Wegen en Bruggen in België (te ver gelijken met rijkswaterstaat in Neder land) om een zeekanaal te graven van Antwerpen naar Baalhoek dwars door (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een interdeparte mentale werkgroep heeft een studie ge wijd aan de financiële moeilijkheden van de waterschappen en daarover dezer dagen rapport uitgebracht. De werkgroep is tot de overtuiging geko men dat in bepaalde gebieden van Ne derland de waterschapslasten ver boven het gemiddelde uitstijgen. De werkgroep heeft d*e volgende aan bevelingen gedaan om de lasten van de waterschappen te verlichten: 1. er moet gestreefd worden naar een voortgaande concentratie van de wa terschappen; 2. oneigenlijke taken, met name op het gebied van wegen en recreatie, moe ten door de waterschappen afgesto ten kunnen worden; 3. er dient een doelmatiger en billijker heffingssysteem te komen en wel vol gens het principe dat men aan een waterschap dient bij te dragen naar mate men er belang bij heeft; 4. er dient te worden gestreefd naar een evenwichtige bestuursverhouding tus sen gebouwd en ongebouwd; 5. Rijkswaterstaat zou het beheer en het onderhoud van de hoogwaterke ringen aan de Noordzee volledig moe ten overnemen; 6. Rijkswaterstaat zou meer bijdragen moeten verlenen in de kosten van be heer en onderhoud van andere hoog waterkeringen zoals langs Wester- schelde, Oosterschelde en Nieuwe Wa terweg; 7. de bijdragen, die nu reeds gebruike lijk zijn, dienen ge.handhaafd te wor den. De aanbevelingen van de werkgroep zijn gistermiddag bekendgemaakt door ge deputeerde J. van Dongen (KVP) tij dens de begrotingsvergadering van de Zeeuwse statèn. het land van Saeftinge op Nederlands gebied. Alleen dit plan al maakt vol gens de heer Adriaansens „een onmid dellijk havengesprek met Antwerpen zinvol". In de staten werd gisteren de mo gelijkheid geopperd dit zeekanaalplan te combineren met een inpoldering van het Land van Saeftinge; iets waarvoor men in Zeeland al heel lang pleit. Zeeland heeft het Land van Saeftinge altijd gezien als een nieuw landbouw gebied dat goed kan dienen als com pensatie voor het grote terrein dat de landbouw t.b.v. de ontwikkeling van Zeeland moet prijsgeven. Het ingepol derde Land van Saeftinge zal, aldus gedeputeerde van Dongen, K.V.P. ook voor de recreatie aantrekkelijke mo gelijkheden bieden. Wanneer het zee kanaal een feit zal worden, ontstaan -er in het Land van Saeftinge echter bovendien kansen voor industrievesti ging. De Belgische minister van verkeer, Bertrand, heeft gisteren in de kamer van volksvertegenwoordigers te Brus sel verklaard voorstander te zijn van een gemeenschappelijke havenpolitiek in de Benelux. Hij betreurde het, dat er op dit moment nog geen vorderingen zijn gemaakt met een nationaal ha- venbeleid. Minister Bertrand verklaarde dit, na dat de havenschepen van Antwerpen Delwaide, opnieuw de controverse tus sen Rotterdam en Antwerpen naar aanleiding van het zeehavencongres van Middelburg (waarvoor geen Bel gische havens waren uitgenodigd) ter sprake had gebracht. De burgemeester van Rotterdam heeft met zijn klachten over gunstiger vestigingsvoorwaarden voor buitenlandse industrieën in België overigens in feite niet België gehekeld, aldus Delwaide, doch het vestigings beleid van zijn eigen regering. Minister Bertrand verklaarde voorts, dat de Belgische regering nog niet in het bezit is van het officiële Neder landse standpunt t.a.v. de in Middel burg besproken problemen. Voor Bel gië heeft het congres ook een positief aspect gehad:De Belgische havens zijn erdoor overtuigd van de noodzaak van samenwerking, zo meende hij. De minister van openbare werken, De Saeger, deelde nog mede, dat Ant werpen in januari het initiatief voor een conferentie van Belgische havens zal nemen. (ADVERTENTIES) Bnllant- schitterend bezit ^ggf® voor altijd 1 jeaes», van Andel '%Lfr Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 17# Rotterdam

de Stem | 1966 | | pagina 1