at een Laatste grof wild vlucht 200 Euthanasie-„arts'? IBohne zal toch voor echter verschijnen ig kopen St. Nicolaas BLIK NAAR BUIT Zalige dag voor de heilige koeien ulden EXTRA inruilpremie Dremie ENIGE SCHULDIGE NOG IN LEVEN: Echt leer is echt mode Gansepas in volksleger» DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 3 DECEMBER 1966 ZWIJNEN, HERTEN EN REEëN HOUDEN HET NIET UIT BIJ VOORTSNELLENDE BESCHAVING en SPUITJE Minister Struycken Toestand van Tages niet veranderd ''^Sw^^r116 Kamer- Faunabeheer is behoudend, maar moet nog veel veren laten Zuinig Broeden Voorthollen Rust Wild of friet Lichtpuntje Er gaat veel leer in een 5-deccmber- schoen Maandag is het Vele modellen Prijzen van 5.95 tot 16.50 Wereld-garantie Wereld-service Vijf jaar geëist voor lossen van dodelijk schot Weer eerherstel voor Zjoekov Rothschild-veiling in Parijs brengt 6.5 miljoen op Noordvietnamezen mogen Italië niet binnenkomen Vier jaar voor aanranding van Nederlandse Uw drang tot roken kan definitief verdwijnen in 6 tot 22 dagen... zelfs indien u al meer dan 30 jaar rookt niie If. Twee i.PIaten- totehou- 614.- De nieuwe directeur van faunabe heer denkt nog veel veren te moe ten laten. FRANKFURT. Nu de thans il-jarige arts dr. Gerhard Bohne I door Argentinië aan West-Duits- lland is uitgeleverd, zal het toch I Jog komen tot een proces over het 1 euthanasie-„programma" der na- I es, het doden van ongeneeslijk geesteszwakken en zo- Èsdat in het jargon van destijds heette „onwaardig leven". I ®°^lle 's inmiddels door West- We rechercheurs uit Argentinië af- i'Ö zit in de Hessische straf- cvangenis Butzbaeh, waar hij streng I wdt bewaakt om te verhinderen dat 1 U nogmaals probeert om naar het buitenland te ontkomen. "at was hem op 27 juli 1963 gelukt, ti o 11 niet "it een gevangenis. Bohne teas 'kort tevoren voor het neergaan van een operatie uit voor- ast ontslagen. Inplaats van zich te «Pereren, vluchtte dr. Bohne I Zuid-Amerika. ..J' Bohne wordt mede-schuldig ge- .jil aa.n het doden van 15.000 geestes- W n .^.vefschillende „sanatoria" in coll *and der nazi's. Hij was een Wern3 i? medewerker van prof. dr. tiid yc*e, die ni de oorlog lange s Jgeinerkt onder de naam .,dr. 'niium f in Noord-Duitsland als ze- maakt Praktizeren. Dr. Heyde zelfm ziJn voorarrest door yStl ,een e^de aan zijn leven. 7ü .hhe deed dr. Friedrich Tillmann- BjLS en in 1963 te zamen met dr. I nasiJL lens d? tienduizenden eutha- I Dr rÜu01 n vdor de rechter komen. ter« 2?i was de eni§e- de recn- benej nam n veroordelen tot hij de HethSe*s Werd daarna opgeschort. v JSren sedunrd vnnr r)p "RnnHc- Dr. Bohne vond in Argentinië onder dak hij zijn zuster. Aan zijn toenma lige advocaat schreef hij een brief, waarin hij hem meedeelde dat hij zich alleen maar „enkele maanden" in het buitenland wilde ophouden om zich voor de kwaal waaraan hij leed te Ia- ten behandelen. De „enkele maanden" zijn uitgegroeid tot drie jaar en het staat vast dat dr. Bohne nooit vrij willig naar West-Duitsland zou zijn te ruggekeerd om voor zijn rechters te verschijnen, ofschoon hij dat ook nog eens schriftelijk had beloofd aan de „Generalstaatsanwalt" der deel staat Hessen, dr. Fritz Bauer. Dr. Bohne behoorde gedurende het nazi-regime tot de topfunctionarissen van de „Aktion T-4" een afkorting van „Tiergartenstrasze 4" in Berlijn, waar het „euthanasieprogramma" werd af gewikkeld. Dit was gebaseerd op een „Führerbefehl" van 1 september 1939. waarin artsen de bevoegdheid werd gegeven zelf te beoordelen over onge neeslijk zieken „in het genot" zouden kunnen worden gesteld van wat men eufemistisch genade-dood" noemde. Op dit „Führerbefehl" zullen dr. Bohne en zijn tegenwoordige advokaat zich zonder twijfel beroepen, zoals dat voor hem al zovele oorlogsmisdadigers hebben gedaan- Doel van de „Aktion T-4" was de sanatoriums vrij te ma ken voor de opneming van gewonde Duitse soldaten. fPubliek jaren geduurd voor de Bonds- slaagde in Argentinië dr. uitlevering te bewerkstelligen. ,«Es™A1S-'I4.NP> U't telefonisch ««ter v™ !"JÏÏ!t,nKen n«emt de mi- toestand va? aan' dat *n de zaek" Veranderintr i Lages Seen wezenlijke ?.an zect ïu geï{0nien. De bewinds- vraeen antwoord op schrifte- Jhb vooreaïn2ervol®t: De in oktober S™ 6n operatie zal nog uit- ^tbestand van Yorden. doch-de ziek- k 's,che redenen \les laat deze om iitV?ïachtmo daai?anS nt>g Jniet t0e' I ïi ,nhuisverni«!ï? a.n werd echter Sfk meer ,l 8v?iet bepaald nood- oL, november' Ve? W€rd Lages Eelrn en> Wel mn +U1i-- ziekenhuis voor beS daar nog re- handeling terugkomen Nu dr. Bohne terug is in West-Duits- land kan de bijna 850 velletjes tellende akte 'van beschuldiging weer voor de dag worden gehaald. Daarin wordt dr. Bohne beschuldigd van medeplichtig heid bij het doden van 15.000 verpleeg den. Het proces zal, volgens de open bare aanklager van Frankfurt, dr. Metzner, het volgend jaar plaatsheb ben in Limburg aan de Lahn. In de buurt van Limburg bevond zich het sa natorium Hadamar, een „Anstalten" waar het Aktion T-4-programma werd uitgevoerd. Dr. Bohnes advokaat, dr. Wolfgang Zarnack, wil ondanks de ervaringen, die de Westduitse justitie met zijn cliënt heeft gehad - nogmaals proberen voor hem ontslag uit voorarrest te krijgen in verband met zijn gezond heidstoestand. Dr. Bohne heeft ook nog een hartkwaal. Hij is volkomen blind aan het rechteroog, aan het linkeroog heeft hij staar. In zijn huidige gezond heidstoestand kan volgens de advo kaat dr. Bohne niet ter rechtszit ting verschijnen omdat hij een lang durig proces niet kan uithouden. Een wrange omstandigheid is daarbij dat dr. Bohne van geluk kan spreken dat hij in West-Duitsland en niet in Nazi-Duitsland leeft: op Führerbefehl' zou hij dan als ongeneeslijk ziek ver moedelijk nu een spuitje hebben- ge kregen. Er komt nog een verder ..euthanasie- proces' Dat heeft met het „T-4"-pro- gramma weliswaar niets te maken. Het gaat om de vroegere eerste „Staats- anwalt" in Flensburg, Bruno Bourwieg (65). Hij wordt ervan beschuldigd de identiteit te hebben gekend van de euthanasiechef prof. dr. Werner Hey de, wiens naam voorkwam op de lijst van gezochte misdadigers. Bourwieg heeft desondanks net gedaan alsof hij niet wist dat „dr. Sawade" identiek was met prof. Heyde. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG De wildstand gaat achteruit. Het evenwicht on der het wild is verstoord. Scha delijke dieren zouden overheer sen als de mens niet van tijd tot tijd ingrijpt. Wat zijn de oorzaken van dit beklemmende probleem Toenemende verstedelijking, ver vuiling van lucht en water. Houdt Nederland binnenkort geen wild meer over Zijn de nu nog wilde dieren binnen een mensenleeftijd alleen nog maar in wildparken te zien „Nederland onbewoonbaar voor het dier Nee", zegt ir. J. A. H. J. G. baron van Oldeneel tot 01- denzeel. „Er wordt zuinig met het dier omgesprongen." De ba ron is met ingang van 1 december directeur van Faunabeheer. Fau nabeheer, een loot van het minis terie van landbouw en visserij, houdt zich bezig met natuurbe scherming, bescherming van het grondgebruik en regulering van de wildstand. De zuinigheid vertraagt de achteruit gang. De baron is ervan overtuigd, dat faunabeheer in haar beschermende taak nog heel wat veren moet laten. „De bouw van huizen, fabrieken en wegen verdrijft het wild. Daar is niet aan te ontkomen. Je kunt deze vooruitgang niet tegenhouden. Je kunt de expansie van het Botlek-gebied niet weerhouden, omdat op die plaats een natuurreser vaat ligt. Je kunt gewoon niet bewij zen, dat een natuurgebied meer winst oplevert dan olie of andere produkten. Een natuurgebied kost alleen maar geld." „De planologen houden nu wel reke ning met natuur en wild. Als het even kan laat men geen weg meer dwars door een reservaat lopen. Dat hebben we al gewonnen. De mentaliteit is ver-j anderd. Vroeger redeneerde men an ders. Toen ging een weg wel dwars door zo'n gebied. Het was goedkoper dan landbouwgrond. Nu trouwens niet de landbouw doet ijverig mee aan de ondergang. De boeren willen ontwaterde, ge draineerde grond. Best, maar water- en weidevogels worden hiermee gedwon gen te verhuizen. Boeren willen bespo ten vruchtbomen om de consument gaaf fruit voor te zetten. Akkoord, maar dit heeft wegtrekken van vogels tot ge volg. Onkruid krijgt jaarlijks enkele malen chemisch gif te verwerken. De planten sterven, omdat de boer er geen nut van heeft. Maar insecten die ervan moeten leven, trekken naar elders. Met hen verhuizen grotere dieren, die zich weer met die insecten voeden. Ga zo maar door. „Nieuwe werkmethoden in de land bouw werken de natuur soms ook le gen", zegt de baron. „Nu heeft men bij voorbeeld bedacht ook in het voorjaar te moeten grasmaaien. Gezond voor het melkvee. Maar weidevogels wordt door het vroege maaien het broeden onmoge lijk gemaakt. Sommige boeren zetten stokken bij de, broedsels en laten de nesten bij het maaien ongemoeid. Dit goedbedoelde werk gaat verloren als kort daarna de nesten om de eieren worden uitgehaald. In Friesland kom je zoiets vaak tegen.'' Niettemin blijft de nieuwe directeur van Faunabeheer vol vertrouwen. Hij rekent op het nuchtere inzicht van de Nederlander, die meestal de kerk in het midden wil houden. Is er dan hele maal geen groep die natuurbescherming, tegenwerkt Toch wel. De baron zegt van plattelanders minder, begrip voor het werk te krijgen dan van de stede ling. Boeren en buitenlui vinden het le ven met flora en fauna doodnormaal. Zij zien er niets bijzonders meer in. Zij zijn ook snel bereid iets daarvan op te of feren. De stadsmens bekijkt flora en fauna met andere ogen. Voor hem blijft het iets geweldigs. Vanuit de stad is dan ook de natuurbescherming ontstaan. Bij de toenemende verstedelijking zou als logisch gevolg de natuur nog feller beschermd moeten worden. Hoe de mens zich op den duur o mag uiten, ir. baron Van Oldeneel tot Oldenzeel blijft samen met een grote groep ambtenaren werken voor het be houd van de fauna. Weer anderen pro beren de flora in stand te houden. Maar enerzijds blijft het vechten tegen de bierkaai, zolang niets gevond enis te gen devoorhollende lucht- en water vervuiling. (ADVERTENTIE) OP DE VIJFENTWINTIGSTE ver jaardag van de slag om Moskou in de cember 1941 heeft maarschalk Vasili Sokolovsky Stalin geprezen als leider van het Russische leger. Maarschalk Zjoekov, die de slag om Moskou leidde, had Staiim er vroeger van beschuldigd door een vroegtijdige aanval de verde diging van Moskou in gevaar te hebben gebracht. „Het is niet te voorspellen, welke diersoorten zullen verdwijnen. Die de meeste behoefte hebben aan rust gaan het eerst. Welke Wilde varkens, hen ten en reeën hebben rust nodig. Zij krij gen het nog voor het jaar 2000 moeilijk. Zij eisen een groot leefgebied. En die gebieden worden steeds kleiner. Mar ters komen nu al weinig meer voor. Raven moesten ingevoerd worden. Zij waren hier uitgestorven. En waar vind je in Nederland nog zalm Nergens. Nog meer vissoorten verdwenen bij toene mende watervervuiling." Baron van Oldeneel tot Oldenzeer (50) spreekt bedachtzaam. Hij smoort rustig een pijpje en speelt wat met de bril. Een ferme snor hangt boven de mond, die zo nu en dan breed glim lacht. De baron is sterk geneigd om het gesprek te laten afdwalen. Telkens weer, omdat hij er niets voor voelt namen van te verdwijnen diersoorten op te spuiten. Hij wil zich niet aan uit spraken ophangen. De baron gaat graag op jacht. Hij zegt: „Jagen doe je niet meer als vroeger. Toen stapte je van huis om te doden. Nu niet meer. Nu moet je moeite doen om de wildstand op peil te houden. Al leen erg schadelijk gedierte schiet je af. Als de jager bijvoorbeeld de reeën, stand niet op niveau houdt, vreten de dieren van de landbouwgewassen. Dat mag niet. Ongelimiteerde groei van groepen reeën zou bovendien ziekte on der de beesten veroorzaken. Zo is het met veel soorten." Reeën, herten en wilde zwijnen ko men bijna alleen nog op de Veluwe voor. De Veluwe blijft toch wel be-' houden voor het wild „Ik weet het niet", mijmert de baron. „De regering wil dat gebied vrijhouden van lawaai. De gemeenten op en rond de Veluwe denken er net zo over. Grondeigenaren daar werken ook mee aan het behou den van rust. Gelukkig maar. Als ie mand in dat gebied nu een camping of zo wil opzetten, krijgt hij geen ver gunning. Maar over tien jaar kan de regering wel anders denken. Het gaat erom wat de mens op den duur wil. Friet eten of wild zien. Deze twee gaan niet" samen. De baron is wat geladen als de Veluwe ter sprake komt. Ogen- scijnlijk doet 't hem niets of het wild blijft of de frieten komen. Hij blijft echter vechten voor behoud van' de wildstand. Maar hij ziet ook in, dat straks een bevolking van ruim twintig miljoen mensen bij toenemende vrije tijd ontspanningsruimte moet hebben En wie dan regeert dan beslist. De ambtenaren van faunabeheer kunnen slechts adviseren. „Ik geloof, dat voor alles ruimte vol doende is", klinkt het optimistisch. „Vol doende voor steden, industrieën, wegen, recreatie en wild. Als men maar be dachtzaam te werk gaat. Men moet wik ken en wegen bij afgave van iedere me ter grond." De nieuwe directeur van faunabeheer ziet in de algehele ont wikkeling toch een lichtpuntje. De na tuurreservaten met drassige grond blij ven gevrijwaard van recreatie. Niemand heeft namelijk zin om drassig terrein te bewandelen. Om terwille van „bees- sies" natte voeten te krijgen. Dezelfde „beessies" hebben veelal in de reserva ten een laatste toevluchtsoord gevonden. Daarbuiten is hun het leven onmogelijk gemaakt. Niet alleen eerder ongesomde vijan den hebben daaraan meegewerkt. Ook (ADVERTENTIE) Leer (van voor-de-schoorsteenschoenen) vraagt om leer. Om leuke, luxe cadeaux van vingertopbevredigend leer. De keus is kolossaal, want zacht leer laat zich zo soepel verwerken tot de mooiste geschen ken. Zoals: decoratieve ceintuurs, zacht- glanzende tassen, dames-, heren-, kinder-, auto-, werk- en uitgaanshandschoenen, zacht-knisperende portefeuilles, Ameri kaans-praktische (maar Europees-mooie) billfolds, 'n koffer die iedereen pakt, ochtend-muiltjes, avond-pantoffels of lekkere slof-slippers. Niemand is met Sinterklaas hardleers: iedereen geeft iedereen zacht, zacht leer Leder-Centrum Nederland, Tilburg Publikatie: .VOOR DE HANDEL: B. D. LEEFSMA NV(- IKERKSTR. 25, AMSTERDAM. TEL. 23 27 27i ASSEN (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Assen, mr. C. J. van Oldenbeek, heeft gisteren te gen J.M. T., oud 38 jaar, uit Holland- scheveld bij Hoogeveen wegens dood slag een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek van het voorarrest geëist. In de nacht van 2 op 3 juli van dit jaar schoot T. zijn zwager, de 34-jarige F. van der Weide met een vuurbuks neer, nadat er op de deel van de boer derij een hevige ruzie tussen de beide mannen was ontstaan. Van der W., die min of meer geschei den van zijn vrouw leefde, kwam heel ongeregeld thuis. Wanneer hij zijn vrouw bezocht verkeerde hij meestal ondei* invloed van drank, waardoor hij erg agressief werd. Zo kwam het meer malen voor, dat hij zijn vrouw soms in het bijzijn van hun dochtertje mishan delde. Ook in de bewuste nacht was Van der W. dronken en sloeg hij zijn vrouw. Het dochtertje ging daarop luid schreeu wend naar haar oom, J. T., die daarna onmiddellijk zijn vuurbuks pakte, deze laadde en naar de kamer van zijn zus ter ging. Na Van der W. herhaalde ma len te hebben gewaarschuwd, schoot hij hem in de borstkas. De kogel drong de longen binnen en hoewel Van der W. nog naar buiten kon lopen, zakte hij spoedig in elkaar en overleed kort daarna. Tijdens de zitting gistermorgen ver klaarde T., dat hij met de buks op de arm van Van der W. had gemikt. De officier van justitie meende echter, dat het primair ten laste gelegde poging tot doodslag bewezen was en kwam in zijn requisitoir tot de eis van yijf jaar met aftrek. De raadsman van verdachte, mr. Boonk uit Emmen, vroeg de rechtbank begrip te tonen voor de situatie, waar in T. op het moment van de daad had verkeerd. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. MOSKOU (Reuter) De vroegere Russische minister van defensie, maar schalk Zjoekov, is ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag onderschei den met de Lenin-orde, de hoogste Russische onderscheiding. Zjoekov, die destijds onder Stalin en later ook onder Kroestjev in onge nade was, kreeg de onderscheiding „voor zijn diensten aan de strijdkrach ten van de Sovjet-Unie". (ADVERTENTIE) Een OLVEH spaarpolis voor uw premiespaarplan Pond 210.000 man telt op het ogen blik de „Volksarmee" van de „Duitse Democratische Republiek". De verdeling over de drie afdelin gen der communistische strijd krachten is 155.000 man leger, 35.000 man luchtmacht en 20.000 man marine. Dat betekent, dat er op elke 12 mannen van Walter Ulbrichts DDR 1 soldaat komt. In West-Duitsland is de verhouding, wanneer de op stelling van de „Bundeswehr" bij 500.000 man (einddoel) is voltooid, 1 op 9. Het is evenwel bij de ge spannen financiële toestand der Bondsrepubliek niet zeker, Of dit Bundeswehr-einddoel zal worden bereikt. Zowel de socialisten als de liberalen zijn van mening dat de sterkte van de Bundeswehr met twee divisies kan worden vermin derd, zulks in het kader van de vergaande besparingen, die nage streefd zullen moeten worden om de staatsfinanciën weer in het reine te krijgen. Maar ook dan nog blijft hij ongeveer 400.000 man en is de Bundeswehr sterker dan de „Volks armee" in het andere deel van Duitsland. Dat is evenwel gezichtsbedrog, want tot de „Volksarmee" moeten ook worden gerekend de vele mili taire- en para-militaire organisa ties, die als machtsapparaten van het regime in Oost-Berlijn op de been zijn gebracht, zoals de „Volks- polizei", de „Bereitschaftspolizei", de „Wachregimenter" en de „Transportpolizei". Verder bestaan er in Oost-Duitsland nog de z.g. „Betriebskampfgruppen", die inge val van een aanval die in het Oostduitse jargon alleen maar door de Bondsrepubliek zou kunnen wor den gedaan, de staatsbedrijven zul len moeten verdedigen. gij de recente herfstmanoeuvres van de gemeenschappelijke strijdkrachten van het Warschau pact is wel gebleken, dat de „Volksarmee" een van de beste le gers in Europa is. Zij is ook een der belangrijkste politieke facto ren in het communistische oost- blok. De „Volksarmee" is beter ge oefend en uitgerust dan de strijd krachten van alle andere partner- staten van het Warschau-Pact, zo meent tenminste de militaire mede werker van het in Düsseldorf ver schijnende „Handelsbiatt". De landstrijdkrachten tellen 6 divi sies (daarvan twee pantserdivisies) plus de z.g. grenstroepen. De gehele bewapening van de „Volksarmee" komt uit de Sovjet- Unie. De strijdkrachten beschikken o.m. over 1700 tanks (o.a. van het type T-54). Alle eenheden bezitten moderne raketten, waarmede ook atoomkoppen kunnen worden afge schoten. De luchtmacht heeft on geveer 600 moderne straalvlieg tuigen. De marine vaart met circa 600 eenheden, waaronder vier des troyers, 20 U-bootjagers, 30 snel- ten en 15 landingsvaartuigen. £)e driil in de „Volksarmee" is Pruisisch. De beruchte „Goose- step", (ganzepas) der Wehrmacht is gebleven. Er wordt dubbel zoveel geëxerceerd als in de Bundeswehr, en waarschijnlijk ook nog meer dan in de vroegere keizerlijke armeeën en bij de Wehrmacht. Ook het uni form der „Volksarmee" is vrijwel zo gebleven als dat van de Wehr macht, terwijl de Bundeswehr een geheel nieuw uniform heeft gekre gen, dat zelfs in kleur anders is, n.1. grijs inplaats van groen. Een parade der Volksarmee ver loopt heden ten dage niet anders dan vroeger een parade ter gele genheid van de .Führergeburtstag'. De traditie speelt ook in de Volks armee een veel grotere rol dan in de Bundeswehr, waar men eigen lijk pas weer is begonnen deze tra ditie opnieuw in te voeren. Bij al deze Pruisische drill is de geest van de Volksarmee evenwel proletarisch. Politiek wordt zij streng bewaakt. Elke commandant heeft een politieke plaatsvervanger naast zich. Ongeveer 96 procent der officieren, 43 procent der onderof ficieren en 10 pet. der soldaten zijn lid van de partij. De partijarbeid wordt in elke compagnie voortge zet. Officieren en soldaten spreken elkaar niet met hun rangen maar met „genosse" aan. Ook de ,Staats- sicherheitsdienst", de Oostduitse „Gestapo" is sterk in de Volksar mee ingebouwd. In alle eenheden zitten geheime informanten van de S.S.D. De politieke bewaking van de „Volksarmee" geschiedt dus dubbel. Het is, volgens evenge- noemde militaire medewerker, vol komen irreëel te verwachten dat van de „Volksarmee" een opstand tegen het Ulbricht-regime zou kun nen uitgaan. (ADVERTENTIE) PARIJS (UPI) De zeventigjarige baron James de Rothschild en zijn 29- jarige bruid, de gewezen theaterou vreuse Yvonne, zijn 8.543.000 frank (plm. f 6,5 miljoen) rijker. Dit be drag vormt de opbrengst van een vei ling van antieke meubelen en schil, derijen uit het bezit van de financier. Baron de Rothschild wil zich met zijn vrouw in een moderne omgeving in stalleren. Onder de .vendustukken waren pas tels van Chardin, landschappen van Francesco Guardi en Louis-Quinze- en Louis-Seize-meubelen, die tot Frank- rijks nationale schat behoren en waar op geen buitenlanders mochten bieden. 7-e zijn door de staat aangekocht voor 'het paleis van Versailles. Onder de kopers op de veiling wa ren baron Guy de Rothschild en andere leden van de familie. Op de huwelijks dag van baron James op 21 oktober, konden zij niet aanwezig ijn „wegens drukke werkzaamheden ROME (UPI) Communistische af gevaardigden in het Italiaanse parle ment hebben de regering schriftelijk gevraagd terug te komen op haar be sluit om de toegang tot Italië te wei geren aan een delegatie uit Noord-Viet- nam, die goederen kwam ophalen die zijn betaald met door de Italiaanse communisten ingezameld geld. Al bij een eerdere gelegenheid heeft de regering in Rome een Noordvietna- mese missie geweerd op grond van de overweging, dat Italië en Noord-Viet- nam geen diplomatieke betrekkingen onderhouden. Gopastami is een jaatiyks terug kerend feest in India. Op die dag wor den door de Hindoes vele vormen van eerbetoon gebracht aan de heilige koeien: de poten worden gewassen, snoepgoed en fruit wordt aan de die ren gevoerd en bloemenslingers wor den omgehangen. Indische astrologen bepalen aan de stand van de maan in het zonnestelsel op welke dag Gopas tami gevierd moet worden. BRUSSEL (ANP) Een 29-jarige en een 30-jarige inwoner van Merk- sem zijn in Antwerpen veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens po ging tot aanranding van een 19-jarig Nederlands meisje. Dit meldt de Volks gazet. Na kermisbezoek in de grensstreek hadden de verdachten in hun auto rond gereden en bij Wuustwezel het meisje, dat daar uit de autobus was gestapt, een lift aangeboden. Hun poging het slachtoffer in hun wagen aan te ran den mislukte, doordat een passerende Nederlandse automobilist argwaan had en bij de Belgische auto stopte. De Antwerpse rechtbank kende het slachtoffer een symbolische schadever goeding toe van l frank wegens „mo rele schade" en ruim 6.000 frank voor schade aan haar kleren. (ADVERTENTIE) NEW YORK Het „Anti-Tobaeco Propaganda Center" deelt mede: 88.648 verstokte rokers (waaronder talrijke artsen) hebben het roken de finitief opgegeven, dank zij een nieu we methode, die geleidelijk de be hoefte aan nicotine en bijgevolg de drang tot raken doet verdwijnen. In 92,8 pet. van de ge vallenworden deze resultaten bereikt in 6 tot 22 da gen. Rokers, die belang stellen in deze nieuwe methode kunnen zich recht streeks wenden tot het Anti-Tabak Propaganda Centrum (afd. 260M) Brugstraat 44, Postbus 123, Roosen daal. Zij behoeven slechts een enve lop met hun naam en adres aan deze organisatie te zenden. Het is geheel gratis.

de Stem | 1966 | | pagina 7