boekei n blank 'tl STEDEN STIERVEN NIET...' EN DUITSLANDS -CHEF Boeiende roman over de Verenigde Naties viseuze Srits boek over luchtoffensief tegen Derde Rijk ositie Stormrijp Churchill Vuurstorm Genadig Freiburg MEDEWERKER -Docteur Payot Ikheb een erg droge huid metal heel wat rimpeltjes en ik heb het gevoel dat ik het gezicht i vaneen oude dame zal hebben alsik30 ben. ekenhuis - Breda kraam- en/of diploma B hoofd Liturgische kalender Achteraf is gebleken dat al deze verschrikkingen zinloos zijn geweest. Op zichzelf natuurlijk belangrijke uit zonderingen daargelaten, wist de be wapeningsminister Albert Speer de oorlogsproduktie redelijk op peil te houden en ook het moreel van het Duitse volk bleef ongebroken. Duits- lands steden stierven niet, evenmin als Londen, Rotterdam, Warschau en Coventry gestorven waren. „Und Deutschlands Stadte starben nicht'' zo luidt dan ook de oorspron kelijke titel van het boek dat de Brit se Duitslandkenner David J. Irving over het luchtoffensief heeft geschre ven en dat bij de Uitgeverij West- Friesland in Hoorn is verschenen on der de titel „Poel van Vuur". In dit boek probeert Irving de lucht oorlog zo objectief mogelijk te bena deren maar het is onvermijdelijk dat hij aanstuurt op de vraag„Is het terreurbombardement misdadig En ook „Wiens schuld is het alle maal Zijn boek heeft een documentair ka rakter. Qua opzet is het te verge lijken met de methode die Cornelius Ryan heeft aangewend bij het schrij ven van „De Langste Dag" en „De laatste Slag''. Irving citeert uit dagboeken van Duitsers, uit rapporten van brand weerorganisaties, uit verslagen van stadsbesturen maar ook uit vlieger logboeken, squadrondagboeken enz. Hij interviewde tal van mensen van beide zijden. In het boek is opgeno men een vraaggesprek met luchtmaar- schalk Sir Arthur („Bomber") Har ris, de man die het offensief leidde. Harris vindt de bewust tegen de burgerbevolking gevoerde bombarde mentsoor1 og gerechtvaardigd en hij vergelijkt zijn acties met het „rijp- schieten" van een vijandelijke stad door de artillerie, daarmee overgave en een snelle doorgang forcerend. Als Harris gewezen wordt op het feit dat het hier geen frontsteden betreft, protesteert hij„Hitier had de Vesting Europa gebouwd, voor dat wij deze vesting vanuit Engeland konden aanvallen moest hij „storm rijp" worden gemaakt". Irving „De Duitse oorlogsproduk tie heeft ondanks uw massale aanval len in de jaren 1943 en 1944 een gro te vlucht genomen''. Bomber Harris: „Hoeveel groter kou die vv'icht niet geweest zijn, «la Voor de bemanningen der bommen werpers waren de beproevingen hels. Bijna zestigduizend man kwamen niet terug. Hier een Amerikaans „Vliegend Fort" dat brandend in stukken breekt. wij onze bombardementen niet had den uitgevoerd, Speer was een voor treffelijk minister van bewapening. Hadden wij hem zonder meer laten doorwerken, dan zouden de Duitse legers in Frankrijk tijdens de invasie heel wat beter uitgerust zijn geweest." H)et is natuurlijk waar dat de Duit. sers gekregen hebben waarom ze vroegen, zoals de oude Britse ijzer vreters dat zo treffend weten te zeg gen. Maar twintig jaar na dato, nu de oorlogskreten zijn verstomd en de waarden niet meer ongenuanceerd en zwart-wit tegenover elkaar wor den gesteld, denkt men daar anders over. Het gaat er hierbij niet om als nog een aantal oorlogvoerders wegens misdaden aan te klagen. De discussie over het al of niet gerechtvaardigd zijn van de terreuroorlog, onvermij delijk aspect van de totale oorlog, is nog altijd evident want zowel in de Sovjet-Unie als in de Verenigde Sta ten staan de intercontinentale raket ten met atoomladingen klaar om af gevuurd te worden. Op stéden i Ach ter de periode van de geweldige lucht vloten van bommenwerpers (wie ze ooit heeft horen overvliegen, ver geet dat geluid van zijn leven niet meer) is in 1945, boven Nagasaki en Hiroshima, al een punt gezet. Wat er voor in de plaats kwam, is echter nog veel verschrikkelijker en vernietigen der. De slachtoffers onder de burger bevolking zullen dan niet meer met r honderdduizenden maar met miljoe- nen worden geteld. Waarschijnlijk worden ze helemaal niet meer geteld.. Irving heeft in zijn boek ook ge tracht wat materiaal aan te slepen over het voorspel van het terreur- of vergeldingsbombardement. Hij weet te melden dat Churchill al in 1925 re kening hield met aanvallen op de burgerbevolking. Onjuist is mijns in ziens zijn conclusie dat Churchill in 1940 het Luftwaffe-offensief opzette lijk tot Londen heeft getrokken om argumenten te hebben massale tegen aanvallen op Duitse steden te kunnen doen uitvoeren. In 1940 was het Brit se oorlogskabinet niet erg enthou siast over dit soort aanvallen. Pas na het bombardement op Rotterdam CLIFFORD IRVING: DE 38STE VER DIEPING (A. W. Sijthof, Leiden; John Burden is een Amerikaanse ne ger die het, door hard werken en met behulp van invloedrijke blanke vrien den, gebracht heeft tot rechterhand van de secretaris-generaal der Vere nigde Naties. Voortdurende atoomproe- ven in China en het vervoer van Chi nese atoombommen naar de grens met Noord-Vietnam veroorzaken een wereldcrisis. De voltallige Veiligheids raad keurt de Chinese handelwijze unaniem af. Zelfs de Sovjet-Unie stemt voor de motie van afkeuring. De secretaris-generaal Lindstrom komt dan met een fantastisch en ge durfd plan: een topbijeenkomst van de vijf kernmogendheden. Op eigen ge zag stuurt hij de uitnodigingen aaar Moskou, Peking, Parijs, Londen en Washington. Wat hij niet heeft durven hopen gebeurt: alle vijf de regeringen staat wel dat de V.S. vijandig staan nemen de uitnodiging aan. Maar vast- tegenover deze conferentie en vooral tegenover de logische consequentie ervan: toelating van Peking tot de V.N. De overwerkte Lindstrom knapt af. De neger John Burden wordt dan tijdelijk secretaris-generaal. Verbeten vecht hij voor de goede afloop van de conferentie. Hij krijgt te maken niet politieke chicanes, komplotten en re gelrechte chantage. Langzaamaan ont rafelt hij een afschuwelijk komplot, ge smeed door Peking en Peking-gezinde Russen die deel uitmaken van de Sov jet-delegatie. Het doel: moord op de Sovjet-premier Kovlenko op het ter rein van de V.N. om behalve herrie tussen Rusland en de V.S. te veroor zaken ook de wereldorganisatie in dis- crediet te brengen. Secretaris-generaal John Burden sterft tenslotte door de kogel die voor de Sovjet-premier be stemd WW. Een nogal onwaarschijnlijk verhaal. De manier waarop Burdens neger zijn te berde wordt gebracht doet nauwe lijks iets ter zake en het feit dat Bur den 23 jaar eerder, in zijn jonge jaren, in China van een meisje heeft ge houden dat nu plotseling opduikt als belangrijkste adviseur van de Chinese premier, is te mooi om waar te zijn, al is de hernieuwde kennismaking van Burden met deze vrouw wel van essentieel belang voor het plot van de roman. Maar waarschijnlijk af niet, De 38ste Verdieping is in eik geval een bui tengewoon boeiend boek. Het brengt de lezer binnen in het gebouw van de Verenigde Naties, in de vergader zaal van de Veiligheidsraad en de Al gemene Vergadering. Het boek gunt de lezer ook een blik achter de scher men van wat de grote politiek heet. In letterlijke zin zijn de premiers, de ministers en de ambassadeurs alle maal fictieve figuren, maar in feite bestaan deze mensen werkelijk, al zul len ze anders heten en zelfs andere pakken dragen dan Irving in zijn boek beweert. In zijn totaliteit is het boek bovendien een aardige schets van de huidige krachtsverhoudingen in de we reld en heel goed komt bijvoorbeeld uit de verf de rol die de Afrikaanse neutralen in de V.N spelen als er kwesties zijn waarbij hun steunpilaren Rusland, China en de V.S. lijnrecht tegenover elkaar staan. Uit het voorgaande blijkt al wel hoe actueel deze roman ook is. Het decor is de wereld van vandaag, na de moord op Kennedy, na de dood van Hammer- skjold en na de val van Kroestjev. Eigenlijk is het een boek om in één ruk uit te lezen, alleen,,..,,, hot is er to dik voor. MICHELINB SANDREL: MILJOE NEN GETUIGEN (Nijgh en van Dit- mar). Een politieroman die bekroond is met de Prix du Quai des Orfévres. Eep moord door vergiftiging voor de televisiecamera's. En een hopeloos ge val voor commissaris Juli en Een ver rassend verhaal dat extra spannend aangezet is doordat tussen de hoofd- stufeken door telkens de gedachten van de (voor de lezer onbekende) moorde naar genoteerd zijn. HARRY KEMELMAN: DIE VRIJDAG SLIEP DE RABBI LANG (West-Fries land, Hoorn). Een jonge intelligente rabbi wordt verdacht van de moord op een meisje, dat in zijn auto is ge wurgd. Het kost politieman Hugh La- nigan heel wat moeite om de ware dader te vinden. Kemehnan, de schrij ver, blijkt goed thuis te zijn in het joodse leven en dat geeft het overi gens toch al goede boekje aen dimen- tie extra. E. HENAU o.p.: DE TIEN GEBODEN (Patmos, Antwerpen) Een bundeling van tien opstellen over de goddelijke geboden, zoals die verschenen zijn in het maandblad „Kruis en Liefde" De schrijver betoogt erin, dat de godde lijke geboden geen eng knellend keurslijf zijn dat de christen wordt aangeraden, maar eerder als tien kost bare gaven gezien moeten worden, dié de weg naar de ware vrijheid wijzen. FRANCOIS OOUDREAU: HET KIND EN HET PROBLEEM VAN HET GEe LOOF (Patmos, Antwerpen). Een stu die uit 1957 voorgedragen op het zes de congres van het ..Bureau Interna tional Catholique de l'enfance en die bedoeld was als basisrapport voor het werk van het congres. KIRCHE IN NOT (Oostpriesterhulp Koningstem). Een op schrift gestelde inhoud van 't vijftiende congres „Kerk in nood" dat in oktober 965 in K6- ningsteip is gehouden. tspicQ o.p.: LIEFDE EN VRIJ. HEID (Uitgever Helmond). Een bij- wetenschappelijk opstel over de christelijke liefde, die de ware vrijheid van de mens als vrucht heeft. Ver schenen in de Omega-reeks in een ver taling van J. v. d. Bosch. (ADVERTENTIE) cosmetica an „gewoon" verkoopster, antrekkelijke vacature. Dit voor de eigen stand bij iewerkster die niet alleen /endien kan optreden als ■isselende, maar vooral een sl goede smaak aan te pas ëring met alle bijkomende DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 3 DECEMBER 1966 Stuttgart na de vuurstorm. Skelet ten van huizen, uitgebrand en maar gedeeltelijk inge stort. (Beide foto's werden de uitge ver ter beschikking gesteld door bet Britse Imperial War Museum) GERALD DURRELL: OP REIS VOOR MIJN DIERENTUIN (Spectrum, U- treoht-Antwerpen). Dierenvriend Ge rald Durrell kan moeilijk scheiden van dé door hem voor dierentuinen gevan gen beesten en hij besluit daarom, «ai verzameling voor zijn achtertuintje te vangen. In Kameroen begint de jeons. geholpen door zijn Afrikaanse vrien den, annex jagers. De negers zijn vooar kleine beloningen te porren en bren gen bijna gratis alle soorten dieren. Het schrijven, van Durrell is weinig literaire, maar als verteller weet hij de aandacht geboeid te houden Zjjn deskundigheid, dierenliefde en kennis van het oerwoud en zijn bevolking staan buiten kijf. Storend is het ver taalde neger-Engels: „Ja, sah, ik hem kennen", e.d. De beschrijvingen van allerlei onbekende dieren kunnen nau welijks enig beeld van bet beest in kwestie oproepen. Maar voor liefheb bers van reisverhalen en ontdekkbis- reizigers in spe licht verteerbare en leesbare stof. P. G. WODEHOUSE: DE LOKKENDE MILJOENEN (Spectrum Utrecht). Wie de boeken van de Amerikaanse humorist P. G. Wodehouse kent, zal het met ons eens zijn dat goede whisky behoeft geen krans. De Wode- house-intrigee wijken nooit een iota af: reeds rijke, schilderachtige figuren strijden om een miljoenen-erfenis; mét de moeilijkheden verschijnen ook de overdreven knappe meisjes die voor geheide happy ends zorgen, terwijl de sympathieke hoofdpersoon na de meeat onwaarschijnlijke verwikkelingen aijn miljoenen opstrijkt. Ook de stijl van deze schrijver, die sneller schrijft dan God kan lezen, is niet veranderd: Ka rikaturen van mensen spreken in mees terlijke ingeklede clichés. Wie Wode house niet kent trachte zich Engelse humor voor te stellen, verlevendigd door Amerikaanse uitbundigheid. Een humorist van klasse, wiena weak mak kelijk «n prettig leest. H. E. L. MELLEfRSH: WAT AAN HOMERUS VOORAF GING (Prisma). De oorspronkelijk» titel van dit in 1063 te Londen verschenen boekje luidde „Van Aapmens tot Homerus", en zo had men ook de Nederland*# uitgave moeten noemen, alle eventuele beden kingen tegen de evolutietheorie ten spijt Het beschrijft immers de langzame ontwikkeling van de mens «n de men selijke samenlevingsvormen vanaf het begin tot aan het ogenblik in de his torie waarin het Joodse volk en de Grieken „een nieuw begin"' mogelijk maalden. De schrijver plaatst de pre historische culturen in een groot ver band en dat is fascinerend, fii de ver taling van W. A. Ettema proeft men hier en daar nog het Enigels. rONS TE MAR VELDE: MOORD DJ VOGELVLUCHT (Broekman en de Meris n.v., Amsterdam). Een thriller van vaderlandse origine. Het pseudo niem va- de schrijver laat wat be treft niets te raden over. Het is het verhaal (gebaseerd op een ware «=- beurtenis) van een man die ter veroordeeld is voor een van hij zelf de oplossing zocht. Die op lossing wordt hem geboden door een kauw, het enige levende wezien dat de dader kent. En die oplossing redt hem het leven, op het moment waar op hij zijn hoofd als het ware al in de strop heeft. HERMAN BROEKHUIZEN: ZINGEN IN DE KRING (De Toorts, Haarlem). Kleuterliedjes, die het hele jaar bezin gen, zijn bijeengebracht in het bundel tje „Zingen in de kring". Het zijn de nieuwste repertoirestukjes, die de kleintjes een paar keer per week be luisteren in het radio-programma „Kleutertje luister" van Herman Broekhuizen en de concerten van Avro's kinderkoor „Jacob Hamel". Het boekje bevat dus de „tophits" voor „three-ers en five-ers" die er veel ple zier aan kunnen beleven. Coby Krou- wel zorgde voor grappige illustraties. FETTER O'DONNELL: MODESTY BLAISE (Scheltens en Giltay, Amster dam). „Operatie slagtand" heet net tweede avontuur waarin de hoofdrol vervuld wordt door de vrouw, die alleen te beschrijven valt met super latieven met een oorlogsverleden. Ze heeft trouwens nog meer kwaliteiten. Ergens in het boek staat te lezen, dat Modesty haar halve leven lang nooit het comfort van een bed gekend heeft. Voor een deel haalt ze die schade ook in dit boek tamelijk gedetailleerd en weinig smaakvol in. BJk zou een muur om het Roergebied met zijn gebombardeerde steden laten optrekken" zegt Hitlers propagandachef Goebbels, „als er maar geen briefwisseling en telefoon bestonden". Dank zij deze opvat ting sterven tienduizenden Duitse burgers in hun kelders. Het propagan- daministerie verzwijgt de waarheid over de rampsteden die getroffen worden door het Brits-Amerikaanse bombardementsoffensief. woont, worden de reis- Idoende ervaring op dit ge wordt verzocht te schrijven van Margarete Astor, ^.V., Postbus 52, Halfweg. de drie hoefijzers JjV was een tijd dat men in de kelder het veiligste was. Dat werd toen elke Duitser op het hart gedrukt. Maar voor het Der de Rijk veranderen de tijden nog al snel en haast even vlug veran deren de achtereenvolgende Brit se navigatiesystemen en bombar dementstechnieken. Wie in de kel der blijft zitten kan zeker zijn van de verstikkingsdood. Maar dat weten de Duitsers niet. Niemand heeft het hen verteld. Op 29 mei 1943 ondergaat Wuppei - tail-Barmen als eerste Duitse stad de verschrikkingen van de „vuurstorm". Wuppertal betaalt voor deze afschu welijke ervaring, waarmee niettemin de bevolkingen van nog aan de beunt komende Duitse steden hun voordeel zouden hebben kunnen doen, met meer dan vijfduizend doden in één nacht. Zevenhonderdnegentien zware Britse bommenwerpers vliegen in de nacht achter hun doelmarkeerders aan. Die beschikken inmiddels over een dusdanig geperfectioneerde navi- gatieapparatuur dat ze zonder manke ren het doel precies weten te vinden om het met rode en groene markeer- bommen" aan te geven. Dan volgt de nieuwe bombardementstechniek; het leggen van een bomtapijt met een on voorstelbare concentratie. De samen stelling van de totale bommenlast van de vloot is nauwkeurig bepaald. Eerst vallen de mijnen, zo groot als aan plakzuilen. Die moeten door het weg rukken vairi glas en daken de stad brandbaar maken. Dan volgen de zware brisantbommen voor het ver nielen vain water- en elektriciteits leidingen. Vervolgens regenen de tien duizenden brandbommetjes neer. Te gelijk hiermee worden massa's lichte brisantbommen uitgeworpen om brandweer en luchtbeschermingsdien sten in de kelders te houden en pa niek te veroorzaken. Deze duivelse taktiek, beproefd en verbeterd, zo wel door de Luftwaffe zelf als de RAF, betekent de totale ondergang van tientallen oude beroemde Duit se steden en eist de levens van meer dan een half miljoen Duitse burgers. De vuurstorm die in de mooie heldere nacht van 29 mei 1943 door de straten van Wuppertal-Barmen huilt, zal ook Keulen verkolen en Essen, Hamburg, Düsseldorf, Schwein- furt, Hannover, Frankfurt, Kiel, Mainz, Brunswijk, Freiburg, Dort. mund, Duisburg, Kassei, Neurenberg, München, Stuttgart, Darmstadt, Mannhein en Ludwigshafen, Ulm, Dü- ren, Hildesheim, Berlijn en tenslotte ook het van vluchtelingen uitpuilen de Dresden.... De „uitvinding" van de vuurstorm lijkt rechtstreeks te zijn ontleend aan de hel. De brisantbommen die tege lijk met de brandbommen vallen ja gen het vuur aan als een reusachtige blaasbalg. De tienduizenden afzonder lijke branden voegen zich snel aaneen tot één reusachtige brand. Het gewel dige hittevacuüm zuigt van buitenaf koele lucht naar de vlammen. Eerst is dat een flauwe zucht, dan een duide lijke tocht die door de straten speelt, tenslotte een loeiende orkaan waarin vonkenregens voorkomen even dicht als sneeuwstormen. De vlammen ma ken wind, de wind wakkert de vlam men aan, in deze4 dodelijke kringloop zitten de mensen in hun kelders opge sloten. Alleen degenen die dë risico's van de straat durven nemen en tijdig hun kelders verlaten, hebben een o- verlevingskans. Maar ook op de stra ten bedreigt de verbrandingsdood hen voortdurend. Lange, uit de hui zen schietende vlammentongen bela gen de vluchtenden. In Wuppertal al bleven mensen in het kokende asfalt steken en als fakkels branden. Zwa vel- en fosfordampen maken het zien bijna onmogelijk. Voorts zijn er nog de voortdurend vallende brisantbom men, ontploffende blindgangers, tijd bommen, instortende muren en ten slotte de onherkenbaarheid van de eens zo vertrouwde stad. Honderden die jarenlang in de stad de weg dach ten te weten, verdwalen in de doolhof van de vlammen. De dood in de kelders is vaak nog genadig. Zonder te beseffen waarom ze zo moe en loom worden, sluiten de mensen de ogen en vallen in slaap. Door gebrek aan zuurstof stikken ze nog voor de binnendruipende „fosfor- stroop" ook de kelders in vlam zet.... Ook voor de bemanningen der bom menwerpers was het luchtoffensief een hel. Bjj de bomaanvallen op Duitsland sneuvelden meer Britse militairen dan ttfdens de hele veldtocht tussen inva sie en capitulatie Bti de aanval van 17 augustus 1943 op Schweinfurt verloren de Amerika nen één op elke vqf ingezette man nen. Twintig procent van de bommen werpers kwam niet terug. Er waren periodes waarin bemanningen statis tisch gezien maar tien aanvalsvluch- ten konden overleven. In totaal sneu velden bijna 56.000 Britten en Ameri kanen b het bombardementsoffen sief tegen Duitsland. keurde het kabinet de aanvallen op steden in het Roergebied goed. Irving citeert een passage uit Churchills memoires om zijn mening dat de bombardementen op Londen door de Britse premier zelf waren uit gelokt te staven. Inderdaad spreekt Churchill zijn opluchting uit over de veranderde strategie van de Luft waffe, hoe tragisch dat voor Lon den ook was. Maar had de Luftwaffe zijn consequente aanvallen op de Britse jagerbases voortgezet, dan zou Engeland binnén enkele weken het laatste verdedigingswapen de RAF uit handen zijn geslagen. Irving stelt nu dat Churchill, om de druk op de jagerbases te verlich ten, het „koelbloedige besluit nam, speculerend op de prestigedrift der nazi's, een serie bombardementen op Berlijn te laten uitvoeren". Die bom bardementen heeft de RAF inder daad uitgevoerd en ze hebben ook geleid tot het verleggen van het Duit se luchtoffensief naar Londen. Deze strategie werd door Göring zelf uitge stippeld tijdens een conferentie in Den Haag met zijn luchtvlootchefs Kesselring èh' Sperrle, op 3 septem ber 1940. Maar Irving vergeet: dat Churchill een veel meer voor de hand liggend argument had om de aanvallen op Berlijn te gelasten. In de nacht van 24 augustus verdwaalde een eskader Duitse bommenwerpers boven Enge land en kwam toen boven Londen te recht, waar het de bommen liet neervallen op arbeiderswoningen. Dit was het gevolg van een navigatfe- fout maar dat wisten de Britten niet. De nacht daarop pas ging de RAF naar Berlijn. Overigens Irving tracht inder daad objectief te zijn hadden de Duitsers de term „vergeldingsbom bardement" al uitgevonden toen. Op 10 mei 1940 verdwaalt een Duitse groep bommenwerpers op weg naar de Franse stad Dij om. De groep komt boven de eigen stad Freiburg. De groepsleider denkt dat het Öijon is. De bommen suizen neer. Tweeëntwintig kinderen worden gedood. De Duitser* hebben tijden* de odrlog nooit d. waarheid over Freiburg vernomen. Nee. „De kindermoord op Freiburg" werd het argument voor het platgooi en van Britse steden. Freiburg moet het bewijs, leveren dat de Britten zijn begonnen met aanvallen op vrouwen en kinderen. De «chudige wordt nooit gestraft. Hitier zelf bepaalt dat de Britten de schuldigen van Freiburg zijn. En dan is hét zo Vermeldenswaard aspect ran de luchtoorlog is ook dat de Britten het effect van de brandbom ontdekten toen hun eigen steden ln vuur opgin. gen door Duitse bommen. Ook Rotter dam en Warschau hadden ervaringen met de brandbom opgedaan. Zoals gezegd, Irvings boeiende en door zijn opzet onthullende boek laat wel wat vragen achter. Moderne oor logen zijn totaal. Dat betekent dat ze niet alleen 'meer op het slagveld wor den uitgevochten. Het industriële po tentieel in het achterland,'de moraal van het thuisfront, de gehele infra structuur van de vijandelijke natie, kortom alles wat de natie vorm geeft en overeind houdt is doel van de aan val in een totale oorlog. Het zijn niet meer legers die elkaar proberen uit te schakelen maar naties of combina ties van naties. De middelen die men daarvoor op de dag van vandaag ter beschikking heeft, maken het tech nisch afschuwelijk eenvoudig elkaar grondig en voor eens en altijd te ver nietigen. Tegen de achtergrond van de totaalste van alle oorlogen is het zoeken naar antwoorden op vragen als„Zijn arbeiders van de bewape ningsindustrie op hun manier ook ..soldaten'" die vernietigd moeten kunnen worden of„Zijn terreur- bombardementen ofti het moreel van het thuisfront te breken geoorloofd?" nog nauwelijks zinvol. De belangrijk ste vraag die (overigens onuitgespro ken) uit Irvings boek naar boven komt luidtIs oorlog offensief of defensief überhaupt geoorloofd in een tijdperk waarin die onvermijde lijk totaal van omvang is én nucleair 7 Het antwoord op deze vraag is nog niet gevonden. Gf lievermet het énige antwoord dat op die vraag past, weet de wereld, blijkens Vietnam, koude oorlog en Chinese dreiging, nog geen weg. W1M KOCK (ADVERTENTIES) kolonel Plimmp dr?,ogJ<v\ - npelde 009. „Kille K'311®, meedogen^ gelaatstrekken van dez u-t jfie nw. mnmorffon belTC'ht bl ^„yiteO aatstrekken van deze Nico; |sm vanmorgen bericht agenteD el. „Een van onze «*"5=. meldd« ïidje Verholen gehoond-vermoeA'eW i irweg was naar ons Jer is, twee plus twee nog alWd E» emaal duidelijk, koionel geniet rustig thuis voor de Nicolagome wist "1.linga iehoord, en van de zon 3 hij helemdal geen «teeB" ■tekening Courant een et kader van deze Afdeling in onze financierings-admini- lie reeds de militaire dienst- is van/of studeert voor het en secundaire arbeidsvoor- Waaronder te zijner tijd op- sollicitatie richten aan onze 13, Breda. zoekt voor haar groeiend lige functie in een confectie- tikken) of soortgelijke is rassenfabricagestrekt tot cht geldt een aantrekkelijk voorwaarden. het verkrijgen van een an Braun N.V., Servicebureau 27, Rotterdam. (ADVERTENTIE) Geef Uw huid elke dag de vethouden- de bestanddelen die baar ontbreken. Elke avond Crème Nutricia tamasaeren? Deze vettige, maar luchtige crème is zeer doeltreffend voor de huid met een tekort aan voedende stoffen. Mocht Uw huid werkelijk sterk on- 10 dagen per maand Crème Nutricia vervangen door Crème Amnioderm, een herstellende crème die het weefsel tot nieuw leven wekt Elke dag voor de maquillage: Crème Hydriane, een vloeibare, hydraterende crème, die de huid beschermt en U verzekert van een perfect blijvende maquillage. I ^Natuurlijk moet de verzorging geschieden op een smetteloos gereinigde huid. Voor Uw huidtype: Golden Rays, daarna Lotion no. 2. Inititut de Beauté, 10, Rue de Castiglione, Paris-Opéra. g-afdelingen ■uveuse-afdeling. :hiatrie en Neurologie. ;theid is aanstelling in de rang de mogelijk. n voor de cursus aantekening 67. de Directrice. pen voor de cursus ziekenver* gt. het Hoofd van de Opleiding. I Üel,boekie «Schoonheidsadviezen van I dr, N. G. Payot" wordt U gaarne I vsistrektdoor onze concessionnaires of I koi Dr. N. G. Payot-Holland N.V., Keizersgracht 12-14, Amsterdam-C. ZONDAG 13 november. Tweede zondag l *ïif Advent. Paars. I ''™pAG 5 december. Mis van de 'weeds zondag van de Advent. Twee- J,®1 Sdred H. Sabbas. Paars. I KoDAG 6 december. H. Nicolaas. tweede gebed van de tweede zondag I uX,„d,S Advent. Wit. OENSDAG 7 december. H. Ambro- Tweede gebed van de tweede zondag van de Advent. Wit. Gebo- Tvumï?i!?n" en onthoudingsdag. NDERDAG 8 december. Onbevlekte nivangenis van Maria. Tweede ge- Wwnrwit tWe€de Z°ndag Va" d® hïïj december. Mis van de lATprmS van de Advent. Paars. I BPAG 10 december. Mis van de zondag van de Advent. Twee- 1 H. Melchiades. Paars. (ADVERTENTIE) V

de Stem | 1966 | | pagina 21