kshire |HOOG WATER STAGNEERT HERSTELWERK jeugd .Vlissingse Boulevard ook figuurlijk in de branding Pieter de Bodt een „ordelijk kunstschilder CRITISCH CHV. gaat concentreren en verder uitbouwen Bouwverbod kleinzielig a/s rJonger moet z/ Bredasche Crt verdwijnt Dr. Verhaart te Sas van Gent verongelukt Onderhond Laat VRIJDAG VIJFTIG JAAR commentaar >ersleidingen on ram ma KNVB I fdeling Zeeland A/arme nachtjapon Dyjama of cluster MARY VAN DIJK EXAMENS HOOGWATER Weinig schade aan Zeeuwse kusten Schip in nood Veteranen Anderlecht spelen in Hulst CAPACITEIT MOMENTEEL TE GERING Vandaag Morgen Peter Jense Recordomzet Investeringen B. en w. Baarland over streekplan: licht en tintelfris! Verhaal Schilderijèfi over hele wereld verspreid Leerlingen PaQbJa? P extern Kiezen of delen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 1 DECEMBER 1966 Er bleef overigens nog geuite, celijks over. wedding masque", die bil de illing van de Old Vic e'en oyer J end toneel vormde, groeide niet ia! uit tot een „"Masque", hoewel er van het spel vaji—Iris, Ceres 10, ondersteund' "door licht en ding, veel aantrekkelijks te :ren viel. Alles bij elkaar een prettige voorstelling, die de gen een uitstekend beêld gege. leeft van Shakespeares „Storm" A. H. geméente Goes heeft een plan iggen voor een rioolwaterperslel- naar de Westcrschelde. Kosten: niljoen gulden. gemeenten 's-Heer Arendskerke, ens zancl, Ovezande, 's-Heeren. en Borssele hebben een plan iggen voor een rïoolwaterpersiei- laar de Westerschelde. Kosten: 1 miljoen gulden. beginpunten van beide persleidln- liggen nog geen kilometer van r. De persleiding van Goes ligt id oostelijke richting op de kaart, ran de Zak-gemeenten zal naar uidwesten lopen. Hemelsbreed ge- i zullen de persleidingen 13 km elkaar in de Westerschelde uit. en. Het provinciaal bestuur heeft ns inziens volkomen terecht op 'drongen dat de desbetreffende ge- ten eens rond de tafel gaan zft- m tot een gezamenlijk, plan met jersleiding te komen. nu toe heeft dit overleg niet sgehad. Gevoeligheden van weers. n hebben een barrière opgewor. 1 die maar niet te overwinnen is. gevolg kan zijn dat geën van bei- iannen ooit zal wórden ultge- dit kan allemaal gebeuren terwijl j eide plannen op bet eerste ge- I gemakkelijk te combineren z(jn. 1 conclusie moet zijn dat bet zon- I jamenwerking kwalijk zal blijven I n in Goes en de Zak. hierbij betrokken gemeenten moe- )ovendien bedenken dat een liou- I als deze niet bevorderlijk Is voor I il gem ene streven van de gemeen- I om meer geld uit 's rijks schat- te verkrijgen. ,v prngrAmiiia vóór Öe lt.N.V'.B- ling Zeeland luidti klas (351: Luctor f Eobur 1 I erende 25 min, van gest. wed. 1 te beginnen met een 13 stand); ichor 1 Koewacht 1.Domburg Patrijzen 1; Groede 1 Renet je (oormannen 1 Lev/ed Boys 2i idplaat 1 Jong Ambon 1. Ie kl. (36): Oostburg 2 - 3; Middelburg 4 Zeeland Sport leeiandla 2 RCS 2, klas A (37); Graauw 1 Sluis- HW '24 3 Ria W 1: Aarden- i Biervliet 2; Schoondijke 1 - terloo 1Axel 3 Schoondijke 2; ippine 1 Steen 2. klas B (38)Zlerikzee 3 Dom- 2; SVOWK 1 Hansw. Boys Z: ilgen 1 Cortgene 1Kwaden- me 1 Lewed. Boys 2; Luctor t )FS 2. klas A (39): Graauw 2 Sluis- Hulsterloo 2 Ria W 2; Steen Koewacht 2; Axel 4 Vogel de 3; Clinge 3 Hontenisse 3. klas B (40)RCS 3 Breskens 3, burg 3 Hoofdplaat 2 klas C (41): Jong Ambon 2 - 5; Walcheren 3 Noormannen Iceland Sport 5 Zeelandia 3. klas D 142): Robur 3 PatnjzM Iruiningen 2 Volharding 2. Kr en 3 - Volharding 1; 's «cf idskerke 3 Kwadendamme 'ADVERTENTIE) Nu met deze koude is een EEN WELKOM GESCHENK litgebreid en exclusief is onze ollectie voor een prijs die steens leevalt. Kreinerstraat 9 - tel. 3573 Bergen op Zoom IJMEGEN - Kat'h. .Unive^ltey raai rechtsgeleerdheid J. rsrogge uit Hulst. orgen, gwater Terneuzen ;en 4,41 c en 13.27 (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN. De storm van gister nacht heeft aan de kusten van Zee- laad hoegenaamd geen schade toege bracht. Ook het hoog water van gister middag heeft de zeewering over de «hele linie onaangetast gelaten. Het tater kwam wel erg hoog, maar er zat (och weinig kracht achter. Het water akte na de hoogste stand ook weer behoorlijk zodat weinig moeilijkheden werden verwacht voor het hoog wa. ter van vannacht. Kr werd daarom geen officiële waar- ichuwing afgegeven voor het instellen van eeh beperkte dijkbewaking. Van de waterschappen in Zeeland zou alleen dat van het Vrije van Sluis gisteravond laat nog beslissen of er een beperkte dijkbewaking zou worden ingesteld. In Vlissingen zijn gistermindag maatrege len getroffen om de herstellingen die tot nu toe aan de op 16 november be schadigde boulevardglooiing zijn ver richt te behouden. Voor de afgelopen nacht werd noord-westerdorm wind- kraoht 9 verwacht. Vanmiddag om streeks half vijf is het springtij. De veerboten over de Westerschelde hebben gisteren normaal gevaren. De loodsdiensten zijn vanaf gisternacht ge staakt geweest. Het wegverkeer ondervond veel hin der van rukwinden. Het verkeer op rijksweg 58 had gistermiddag ter hoog te van 's-Heer Arendskerke vertraging doordat een caravan omver was ge waaid. Voor de kust van Schouwen, ten noordoosten van de Middelbank, 13 mijl uit de kust, is het Panamese Liberty - schip „Humboldt" (7176 ton) omhoog gelopen. De „Humboldt" was met drie runners aan boord voor een sleepreis onderweg van Antwerpen naar Spanje. In de storm is de tros, waarmee zij aan de Belgische sleepboot „George Letzer" was vastgemaakt, gebroken. Men heeft getracht de „Humboldt" vlot te houden door de ankers te vieren, maar die zijn gaan krabben, zodat het schip toch aan de grond liep. Een poging van de Bel gische sleepboot „Scaldis" om nog vast te maken, mislukte. Om tien uur is de President Jan Lees op weg gegaan om de drie Belgen op te pikken. De reddingboot uit Haam stede ligt op het ogenblik in Breskens, ver van de plaats van de stranding. (Van onze correspondent) HULST Op de algemene ledenver gadering van de HW-veteranen is be kendgemaakt, dat de veteranen van de Belgische sterrenploeg Anderlecht uit Brussel in april van het vplgend jaar aan een veteranen-toernooi zullen deel nemen. Naast Anderlecht komen Beve- ren S.K. en Hontenisse de HW- «oudjes" bestrijden. Aan het jaarlijkse nederlaagtoernooi zullen vier Belgische en vier Neder landse ploegen deelnemen. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De herstelwerkzaam heden aan de Vlissingse Boulevard glooiing by hotel Britannia moesten gis teren in verband met de storm en het hoge water worden gestaakt. De gehele dag zyn mannen met kruiwagens bezig geweest, het gat, dat by de storm van 16 november in de Boulevard werd ge slagen, vol te gooien met basaltblokken. Daardoor moet voorkomen worden, dat de zandzakken waarmee het gat al ge deeltelijk is opgevuld weer wegspoelen. Bovendien moet deze noodoplossing er voor zorgen dat het gat niet groter wordt. Zodra de herstelwerkzaamheden hervat kunnen worden, zullen de basalt blokken weer verwijderd worden. De herstelwerkzaamheden zullen, al dus directeur D. Stam van de dienst van gemeentewerken van Vlissingen, nog ongeveer twee weken duren. De heer Stam acht het noodzakelijk en verant woord dat de gehele tachtig meter lan ge betonglooiing in de Vlissingse Bou levard voor hotel Britannia vernieuwd wordt. Het beton is over de gehele leng te vergaan. Op het ogenblik wordt de betonglooiing over een afstand van tien meter vernieuwd. Over de kosten van de tot'ale vernieuwing wilde de heer Stam zich nog niet uitlaten. Burgemees ter en wethouders van Vlissingen moe ten zich nog over dit plan uitspreken. Noodmaatregelen aan de boulevard (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH *In de jaarlijksè al gemene vergadering van de CHV die gehouden werd in liet Casino te Den Bosch, werd vooral de nadruk gelegd cp de verdere uitbreiding, de stijging der investeringen, de concentratie, en de verdere uitbouw van de beschik bare capaciteit, die nu nauwelijks de omzetstijging kan bijhouden. Het boekjaar van de „Coöperatieve handelsvereniging van de Noordbra- bantser boerenbond G. A. Vegliel" (CHV), op 30 juni 1966 beëindigd, ver meldt dat de netto-winst steeg van 2,5 tot 3.1 miljoen gulden. Een voorstel om het batig saldo in zijn geheel toe te voegen aan het statutaire reserve fonds werd goedgekeurd. Het is dui delijk dat de CHV zoveel mogelijk ka pitaal wil besteden aan de verdere uitbreiding, die dringend noodzakelijk is. De directie verwacht dat de pro- duktiestóp van 850.000 ton over drie jaar bereikt zal zijn. Daarom wordt o.,m. de bouw van een nieuwe meng voederfabriek bestudeerd, waarbij met name wordt gedacht aan een glijha- venplan. mogelijk laiigs de Zuid-Wil- lemsvaart. Om die algemene uitbreiding moge lijk te maken wordt vooral de nadruk gelegd op een ver. doorgedreven con centratie. Zo streeft men naar fusies vrijdag 2 december, te Hansweert 5fur; yUS" nsweei, --- viiS" 4.47 en 171L""ejdirte en 16.45 uur en Wemei uur. lELBUBG 1 Xangel-ca' louwburg 20 uur Tu 'e1 n 17 uur Expositie iithem en Jutting 9 n Vaarzon Morel 31 TWDORP verlichting streeK- meentehuis 19.30 uur iKENSZAND f) 14 uur ;ere school (Kerkdreei) adsvergadering IELBURG „„,7 uur EXPm|!iC ïthem en Jutting 9 j jr. •ken Wim Vaarzon .M° meentehuis 19.30 uur idsvergaderinfi STRAKS breekt het spektakel los. öan begint de eerste repetitie van bet Zeeuws Jeugd Orkest met het boor van de muziekschoolDat be tekent dat er ongeveer twintig kinderen bezig zijn kerstliedjes in 9i ^l^eren. Daarmee zullen ze op 1 december het kerstfeest, van teugd en muziek opluisteren." Zo mU2tekleraar Peter Jense 'hddelburg, tevens de dirigent het Zeeuws Jeugd Orkest. „Het '«est heeft zich pas eenmaal aan Publiek getoond Dat qinq al- maal heel officieel tijdens de miurele dag. die pas in Middel- '9 is gehouden, ledereen was. er enthousiast over" Jeugd Orkest draait nu een Inn» ar' Plannen bestonden al VripJAmaJ},r ze werden nooit uitge- i-.i sPelen er zo'n vijf tic «a f V Y' °rkestHet zi>n alle oranri k",e,e"> die al een zekere bewiw'V muziek°Pelen hebben lest i bedoeling van het or- om va" elle geklungel a] Mn ff1 e',nu echt eens 'ets goeds cello Z'd sPe!en viool. blokfluit k°b°. klarinet, BebreJfc flaBwerk- We hebben er ip|. koperblazers, clie zijn "S moen"n metHet aantal leden kMt rein 'l er ee" behoorlijk or- Mn te vormen." Het orlcest ruw inderdaad een Zeeuws WM™» komen uit heel voor niZe "ebben het er 'eizen 7» i, om een eind te dag aelfil °men, °P woensdagmid- "'ieoeii n 1001 '"er naar toe bubs bij Sn11 rePeteert de hele COnc ertjM ^°yer van de See" kinder! Middelburg. Er zijn W«ters?heM 1 bA' van beneden de Dnar zijn de ver- toor." inderdaad te groot een eventueel t.v.-optreden in het programma Tween van de NCRV. van de afdelingen. Er is een reorgani satie voor het bijkantoor Breda. Een nieuw rayon „Midden-Brabant" werd opgericht, waarbij ook het opgeheven bijkantoor Tilburg gevoegd werd. Er is een geleidelijke structurele wijziging aan de gang in de opbouw van de CHV. De totaalomzet van dé CHV bereikte de recordhoogte van 372,5 miljoen gul den. Het exploitatieoverschot bedraagt 10 miljoen, waarvan 7 miljoen voor zien is voor prijscorrecties, en drie miljoen opgenomen is in het reserve fonds. In de periode na 30 juni gaat de omzetstijging soms tot meer dan 35 procent, zoals dat het geval is bij de produktie van braadkuikens. Bij de granen is er momenteel een daling. In vergelijking met vorig jaar wordt er 10 procent minder graan omgezet. Dit verklaarde de algemene directeur dr. ir H. J. Mathot. Te mengvoeders hadden opnieuw het belangrijkste aan deel in de omzetstijging van het boek jaar 65-66: tot 601.000 ton. De voort durende stijging van de grondstoffen- prijzen baart de directie enige zorg, daar de concurrentiepositie van Neder land erdoor wordt verzwakt. Het dieptepunt dat bereikt werd, is echter niet zo diep als vorig jaar. In totaal werd in de periode 1965- 1966 geïnvesteerd voor 7,7 miljoen gul den, tegenover 5,4 miljoen in de vorige periode. Drs. F. A. J. van der Lis donk, directeur verklaarde, dat centra lisatie te Veghel de meest economi sche oplossing biedt. De beschikbare capaciteit is momen teel ontoereikend. De intensivering van het produktieapparaat zal in de naas te toekomst een effectieve jaarproduk- tie van mengvoeders van circa 850.000 ton mogelijk maken. Voorbereidingen zijn getroffen voor een aangepaste vergroting van de silo-capaciteit. Met de bouw van een hoofdkantoor te Veg hel is inmiddels begonnen. Een nieuwe produktielijn is kort ge leden klaar gekomen, die de capaci teit met 100.000 ton zal vergroten. De moeilijke overgangsperiode naar het volledige EEG-kader verloopt goed. Per 1 juli 1967 zullen de prijzen in de landen van de EEG volledig gelijk zijn. De concurrntiepositie zal daardoor scherper worden. De heer Mathot wees in dat verband nog even op de moeilijkheid, dat nog altijd niet bekend is of er een import of export van goederen zal plaatsvin den. Verder wordt de economische zelf standigheid van de boerenbedrijven ge handhaafd, tegenover de dreiging van de industriële grootbedrijven. De leeftijdsgrens voor de raad van toezicht en de bestuursraad, werd ge steld op zeventig jaar. Verder werden voor de raad van toezicht de heren P. V. M. Vercauteren en M. Bennen- broek herkozen. De heer J. V/. van Tiggelen werd herkozen in het bestuur en in de vacature van het overleden bestuurslid J. Kavelaars werd gekozen Intussen heeft ir. J. Zuurdeeg, hoofd ingenieur-directeur van rijkswaterstaat in Zeeland desgevraagd alle verant woording voor de door stormgeweld op 16 november aan de Boulevard toege brachte schade van de hand gewezen. Dat er op 16 november een gat in de Boulevard geslagen werd is volgens hem louter een gevolg van gebrek aan onderhoud van de boulevafdglooiing. Dit onderhoud is een zaak van de ge meente Vlissingen. Het gemeentebestuur erkent weliswaar deze onderhoudsplicht maar betoogt dat door het uitblijven van vernieuwing van de zeewering bij de Boulevard onnodige lasten op de ge meente Vlissingen worden gelegd. Het gemeentebestuur is tien dagen geleden zelfs zo ver gegaan dat het de minister van verkeer en waterstaat een telegram gezonden heeft waarin werd medege deeld, dat het gemeentebestuur alle uit gaven aan de Boulevard voortaan zul len beschouwen als kosten, die gemaakt worden in het kader van het Deltaplan. Formeel gaat deze houding te ver, maar het gemeentebestuur heeft dit telegram gezien als een paardemiddel om een snelle beslissing over de vernieuwing van de zeewering bij de Boulevard te forceren. Wat die vernieuwing betreft: er bestaan twee plannen en tussen die twee moet de minister kiezen. betreft '"LJ10®"' wat plannen wat sc'"jnliik leugdorkest. Waar- k- w.e rePetitiekampen bouëe„ T TePetmekamven l f^nburg. Op deze kern daanm fen welk°'n. De Imn het orkest zijn. Wlina PJlWe te komen tot uit- len' Dan Tl. ,andere jeugdorkes- wordt er gepraat over Er is een plan „voorlangs" de boule vard, dat gesteund wordt door de pro vincie Zeeland, en' een plan „achter langs" dat bij het waterschap de voor keur heelt. Beide plannen geven duidelijke re gels over beheer en onderhoud: een dui delijkheid die in de huidige situatie ont breekt. Een snelle beslissing van de minister is overigens gewenst. Daar zijn alle be trokkenen het over eens. De verbete ring van de zeewering bij de Boulevard van Vlissingen staat in het urgentiesche ma van het Deltaplan onder de eerste fase gerangschikt. Deze eerste fase liep in 1963 af. „Wel laat, maar niet abnor maal laat", aldus ir. Zuurdeeg. „Zelfs het waterschap Zuid-Beveland. dat toch de koploper is met het op deltahoogte brengen van de zeewering is nog niet helemaal klaar met de eerste fase. En ook in Zeeuwsch-Vlaanderen is men min of meer achter op het tijdschema". (Van onze correspondent) BAARLAND „Industrieën tegen houden gaat niet. Het is echter wel zaak, dat een beperking ten aanzien van industrievestigingen op zijn plaats is". Aldus de mening van de raad van Baarland by de behandeling van het ontwerp-streekplan voor Midden-Zee land. B. en w. kunnen niet aan de indruk ontkomen, dat de gemeenten bij de sti muleringskernen zullen bevriezen door het ontbreken van bouwvolume. De voorzitter, waarnemend burgemeester W. van Liere, vond het een kleinzielig gedoe, dat Tiet o.a. Baarland onmogelijk wordt gemaakt te bouwen. Het gevolg hiervan is, dat jongeren wegtrekken, hetgeen funest is voor de landbouw en de veeteelt. De raad schaarde zich vol ledig achter het standpunt van b. en w.' ADVERTENTIE tï2cÊ£f5&mB'^ gieter de Bodt voor één van zijn schilderyen. (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG -- Wie het atelier van kunstschilder Pieter de Bodt binnen stapt, ziet met één oogopslag, dat hier een man werkt die van orde houdt. „Iedereen is aan wetten gebonden", zegt hij ervan, „ook de schilder, al was het alleen al door zijn gebondenheid aan het formaat van het doek. En niet al leen een muziekstuk, ook een schilderij moet een zeker ritme vertonen. Zo kun je ook geen goed schilderij maken als je meer dan één climax in een bepaald werk wil liggen. En of je nu abstract schildert of niet, je zult in ieder geval tot dat inzicht in die wetmatigheid moe ten komen". Morgen, vrijdag 2 december, wordt de nestor van de Zeeuwsch-Vlaamse beel dende kunstenaars vijftig jaar. Hij werd geboren in Oosterhout. waar hij ook ja ren lang heeft gewerkt. Na Parijs en Den Haag vestigde hij zich met vrouw en dochter midden in het Zeeuwsch- Vlaamse polderland. „En weet je waar om mijn vrouw en ik zo goed in Zee land kunnen wonen?" vraagt hij. Zijn antwoord verwijst alweer naar z'n meest kenmerkende karaktertrek: „Omdat we allebei ordelijk zijn, we houden van harmonie en Zeeland neeft iets echt or delijks". Na de drukke Haagse jaren trok hi naar Zaamslag. Wie hem wil opzoeken in zijn tot een sfeervolle woning om getoverde vroegere landarbeidershuis, moet vlak voor Zaamslag van de pro vinciale weg af om enkele honderden meters polderwèg te „nemen". Midden in het vlakke land staat zijn huis met het grote atelier. Alles ademt er rust. „Ik kan mij niets beters wensen", zegt hij. „Het is een prachtig land". De niuren van zijn atelier zijn be dekt met schilderijen en tekeningen. Landschappen vooral, interieurs en stil levens. Dat is bijna toevallig. Niet al leen omdat hij de laatste tijd weinig por tretten hééft gemaakt. Hij zegt: „Ik schilder nooit een landschap, een inte rieur of een stilleven. Ik schilder suim- *te en licht of intimiteit. Het onderwerp is bijzaak. -Ook de menselijke figuur is slechts een element in een schilderij. Eigenlijk schilder ik abstract", voegt hij er met een glimlach aan toe. „Wat ik wil uitdrukken heb ik altyd al innerlijk verwerkt. Daarna ga ik als liet ware denken, in welke vorm kan ik dit het beste verwerken - in een landschappelijke vorm bijvoorbeeld. Maar het landschap in een schilderij of het interieur of het portret is als het verhaal in een roman. Het gaat cigenlyk om iets anders. Het verhaal is als het ware de belichaming van dat eigen lijke". Het donkere palet van sommige schil derijen heeft meer dan één toeschouwer op de vraag gebracht, of De Bodt niet sterk beïnvloed is geweest door Pér- meke. „Nee", zegt hij, „kijk maar goed. Hij is een heel andere schilder dan ik, Hij is dynamisch, maar ook zijn palet is anders". En het is waar. De ruige Permeke doet eerder aan een gedrevene denken dan aai) een ordenaar, een be schouwer als Pieter de Bodt. „Ik ben eigenlijk nooit gemakkelijk door schilders beinvloed, eerder door li teratuur of muziek." De wanden met boeken in de huiskamer, die tot aan de zoldering reiken, geven wel de indruk, dat in dit stille huis veel en met aan dacht gelezen wordt. „Zo ging ik kort na de bevrijding in Parijs wonen", al dus De Bodt, „ik wist waarvoor ik er heenging en waarvoor ik er wegging. Ik heb wel wat van Parijs „gebruikt", maar ik ben er niet heengegaan om een nieu we stijl te leren. Ik wist dat ik niet als een andere schilder terug zou komen. Want je hebt twee soorten schilders, geloof ik, het type Picasso en het type Braque. Picasso is de man met de roze, de blauwe en vele andere perio den. Telkens stapt hij over op een nieuwe stijl. Maar het is altijd Picasso, die je aan het werk vindt. Een man als Braque blijft zonder meer zichzelf. Zij zijn allebei even groot. Het zijn alleen andere mensen". „Ik hoor bij Braque. Natuurlijk evo lueer je wel, maar anders, niet door al lerlei stijlwisselingen heen. Je werkt meer naar de diepte toe. Schilders als Picasso kunnen van vandaag op morgen bijna een andere persoonlijkheid wor den en toch zichzelf blijven. Voor der gelijke mensen is het veel meer nodig dan voor die anderen, dat ze regelmatig van omgeving veranderen, dat ze veel nieuwe dingen zien". Waarom schildert hij? „Twee dingen vind ik allebei even belangrijk: het ma ken van iets en het uitdragen van iets. Voor mij persoonlijk is bij de eerste (Van een onzer verslaggevers) HULST. De Zeeuwsch-Vlaam se kunstschilder Pieter de Bodt werd op 2 december 1916 in Oos terhout geboren. Na de bevrijding hield hij de eerste expositie van zyn werk, in Tilburg. Daarna heeft hij talloze tentoonstellingen gehou den, vooral in Den Haag, waar hij voor zijn definitieve vestiging in Za&mslag (zomer 1961) ook nog zes jaar heeft gewoond. Pieter de Bodt was ook enige tijd woonachtig in Parijs (1948). In 1962 exposeerde hij het ge hele seizoen in de watertoren in Terneuzen, welke expositie werd georganiseerd door de V.V.V. Hij hield ook tentoonstellingen in Zaamslag en Westdorpe. Vorig jaar was er een tentoonstelling van zijn werken te zien in Terneuzen. Ver der exposeert hij regelmatig met- de stichting Zeeuwse beeldende kunstenaars, waarvan hy lid is. Zijn werken zijn over de gehele wereld verspreid. Door het Neder lands kunstverbond werden in 1961 een schilderij en een tekening aan gekocht, die een plaats kregen in het gemeentemuseum te Den Haag. In Zeeland is, behalve hij particu lieren, werk van hem te zien in het Zeeuws museum te Middelburg en in de gemeentehuizen van Terneu zen en Axel. fase alles af. Ik ben mij bij het schilde ren ook niet bewust, dat het zou kun nen zijn dat ik voor een ander bezig ben. Ik kan trouwens nooit over de in nerlijke taal van mijn werk iets naders zeggen. Als ik dat kon was ik een dich ter. Ik zeg in het schilderij wat ik te zeggen heb en ik kan het niet anders dan zo. Maar wat eenmaal uitgedrukt is, is voorbij, ik doe dat geen tweede keer' Toch weet Pieter de Bodt ook mon deling iets uit te dragen van wat hij „de ziel van het werk" noemt. Al jaren lang heeft hij een groep van telkens dertig leerlingen, aan wie hij schilder- en te kenles geeft. In een oud pand aan de Steenkamplaan in Terneuzen en in zijn atelier in Zaamslag. Hun leeftijden va riëren van tien tot in de zeventig. „Les geven", zegt hij, „is een van de meest geëigende vormen van doorge ven, van overdragen, maar ook als je exposeert draag je iets over. Ik heb altijd les gegeven en ik doe het graag. Ik ga er van uit, dat iedere leerling eerst de algemene grondslagen moet leren, maar verder moet iedereen zijn eigen, heel persoonlijke manier van werken blijven behouden. Dat is ook wel te zien op de tentoonstelling, die ik regelmatig van hun werk inricht". „Scheppen", zegt Pieter de Bodt ten slotte, „is een pedant woord. Maar toch is het dat wat ik zoek. Dingen die elkaar van nature bijten, zoals industrie en landelijkheid, die toch bij elkaar bren gen in je werk. En ik hou van mijn werk". i/Tinister-president Zijlstra heeft in zijn regeringsverklaring duide lijke taal gesproken: aan de infla toire ontwikkeling in ons lanid dient spoedig een einde te worden ge maakt. Om dit te verwezenlijken moeten alle beschikbare middelen worden ingezet en hiertoe behoort ook het budgettair beleid. Elke bur ger in ons land weet zo langzamer hand wel wat inflatie betekent, hij ervaart het bestaan van dit ver schijnsel wanneer hij de inhoud van zijn loonzakje gaat besteden. Tel kens komt hij tot de conclusie, dat men met een gulden weer minder kan doen. De prijsstijgingen houden niet op. ondanks de prijspolitiek van ex-minister Den Uyl. Dat deze ont wikkeling niet tot in het oneindige kan doorgaan, wordt allerwege er kend. Men behoeft geen econoom te zijn om dit te kunnen begrijpen. Hoe kan aan de voortwoekerende geldontwaarding een einde worden gemaakt? Het antwoord op deze vraag is theoretisch gemakkelijk te geven, doch het gaat erom of de op lossingen in de praktijk zijn toe te piassen. Prof. Zijlstra, een van onze eminente economen, meent dat ook de overheid een duit in het zakje moet doen. Wij zijn het met deze zienswijze volkomen eens, doch plaatsen enige kritische kantteke ningen bij de wijze waarop de over heid dit in feite zal gaan doen. Het zijn de belasting betalende burgers die de offers zullen moeten brengen. Tevergeefs zal men im mers uitzien naar een verlaging van de inkomsten- en loonbelasting op 1 januari van het volgend jaar. Deze verlaging zal pas worden ge realiseerd wanneer de indirecte be lastingen, namelijk de omzetbelas tingen, zullen worden verhoogd. Men zou dit de vestzak-broekzak-metho de kunnen noemen. Wij hebben er alle begrip voor, dat een kabinet, dat een zeer kort leven is beschoren, en dat bestaat uit be windslieden die geen mogelijkheden meer zien om op een begroting en kele tientallen miljoenen te bezui nigen, zich niet veel beperkingen kan opleggen. Het is vanzelfsprekend, dat dan het enige alternatief een verzwaring van de lasten moet zijn. De verantwoordelijke politieke par tijen moeten zich dan echter wel realiseren, dat zij wederom hun ver kiezingsbeloften niet zijn nageko men. Ook dit kunnen wij onder de nood der omstandigheden nog be grijpen, wanneer door deze partijen dan wordt toegegeven, dat het doen van beloften alleen maar moeilijk heden en frustraties met zich mee brengt. Prof. Zijlstra verwacht een desastreuze ontwikkeling van onze economie wanneer de middelen niett aan de overheidsuitgaven worden aaif- gepast. Hij wil als minister van fi nanciën aan de inflatie, die in ver schillende vormen voortwoekert, een einde maken. De loon- en prijsspi- raal met alle nare ontwikkelingen die hieraan verbonden zijn, zoals verslechtering van onze exportpo sitie doordat onze produkten in het buitenland te duur worden, o.a. door stijging van de lonen, die ver boven de verbetering van de arbeidspro- duktiviteit uitgaan, vormt het groot ste onopgeloste economische vraag stuk van onze tijd. Niet alleen ons land, doch ook de ons omringende landen werden met dit probleem geconfronteerd. De eis van stabiliteit vraagt momenteel een antwoord op de vraag hoe de infla tie te stoppen zonder de economische groei te vertragen en werkeloosheid op grote schaal te veroorzaken. Deze inflatie manifesteert zich onder meer in de bestedingsdrang. De overbesteding heeft geleid tot over matige prijsstijgingen die buiten de loonstijgingen tot stand zijn geko men. De overheid van hoog tot laag heeft hieraan medegewerkt. Het en tameren van op zichzelf nastrevens. waardige programma's in een perio de van hoogconjunctuur, leidt nood. zakelijk tot een dergelijke inflatoire ontwikkeling. Tenzij de belasting druk verder wordt verhoogd. Dit is niet gebeurd. Men wilde aanvanke lijk zelfs niet aan een uitstel van belastingverlaging denken. In ons land moeten op tal van ge bieden kostbare voorzieningen wor gden getroffen, die de basis voor ver dere economische groei moeten ver sterken. Hierop bezuinigen kan op korte termijn wellicht soulaas bie den, doch in de nabije toekomst zal dit tot grote structurele moeilijkhe den aanleiding kunnen geven. De regering-Zijlstra heeft dit goed be grepen. Vandaar dat zij heeft geko zen voor lastenverzwaring op korte termijn in ruil voor goede voorzie ningen in de toekomst. Het blijft vreemd dat eenzelfde beleid niet onder het kabinet-Cals gevoerd is kunnen worden. BREDA De „Bredasche Courant", verschijnend in Breda en omgeving, zal met ingang van 5 december a.s. ophou den te bestaan. De uitgeefster, de n.v. Rotterdamsch Nieuwsblad, heeft hiertoe besloten in verband met exploitatieve moeilijkhe den waarmee het blad te kampen had. De uitgeefster van de Bredasche Cou rant heeft de abonnees het advies ge geven, zich te abonneren op Dagblad De Stem, zodat zij niet van goede voorlichting verstoken blijven. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Een ernstig be drijfsongeval heeft plaatsgevonden op liet fabrieksterrein van de Centrale Suiker Maatschappij te Sas van Gent aan de gevolgen waarvan het slacht: offer dr. ir. M. L. A. Verhaart, hoofd xac? »ïet ccntraai laboratorium van de C.5.M. te Breda, is overleden. De heer Verhaart nam watermonsters in de bietengoten van het Sasse bedriif en kwam daarbij te vallen. Van een hoogte van bijna twee meter viel hij met zijn hoofd op een betonnen rand. Het ongeluk liet zich aanvankelijk niet ernstig aanzien. Er deden zich later echter verlammingsverschijnselen voor waarna het slachtoffer werd overge bracht naar het Sluiskilse ziekenhuis voor een spoedoperatie. Daar is hij overleden. De 45-jarige heer Verhaart was gehuwd en had twee kinderen.

de Stem | 1966 | | pagina 3