Interne crisis in K.S.G. voorkomen Groep katholieken beschuldigt clerus van Priesters moeten kunnen trouwen Optreden politie rel Prinsengracht „ronduit lont JAMIN ^4 Eigen „sanitair'' voor hond Smith naar Londen SMEEKSCHRIFT PAUS B Oud-premier Curacao overleden MEER DAN EENDERDE VAN NEDERLANDSE PRIESTERS: Kind sterft na eten tabletten ONWILLIG MILITAIRE DIENSTIN MR. HARTSUIKER AMSTERDAM Brabant mag afvalwater in W.-Schelde gaan lozen DAGBLAD VOOR ZEELAND Achterbaks ZIE PAGINA 7 STAALMARKT NEDERLAND BIJDRAGE COMITé Minister verwerpt Zeeuwse bezwaren ANDAAG IN TAPIJT-GORDIJN MEUBELREINIGEN cPos ih umus LEKKER EN NIET DUUR room. bopstplaatfes van Klachten Provomeisje I0SS jaargang No. 25360 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia pjrecteur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J M. A. C. v. Dongen C j. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. ^es, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland bl*9 I WOENSDAG 23 NOVEMBER 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,30 incasso, 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand, 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14, - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). FRANKRIJK TROK VETO IN üiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii TV vernieuwing, die als een stormwind soms door de r.-k. Kerk gaat, verontrust heel wat men sen. Dat is begrijpelijk. Er wordt ge raakt aan ingeburgerde opvattingen en vertrouwde gewoonten. Bovendien ontstaan er nog al eens moeilijkheden omdat bepaalde vernieuwers meer als slopers te werk lijken te gaan dan als behoedzame restaurateurs. Gezien deze situatie is het vanzelf sprekend, dat er zich in de discussie over de vernieuwing groeperingen gaan vormen: de hardlopers, de voor standers van de weg der geleidelijk heid en mensen, die alles bij het oude willen laten. Dit hoeft op zich zelf geen enkel bezwaar op te leveren. In tegendeel, het zoeken naar de waar heid wordt bevorderd door botsende meningen, door een openhartige toet sing van elkanders denkbeelden. Helaas moet echter geconstateerd worden, dat in Nederland in bepaal de kringen de bereidheid tot een eer lijke dialoog ontbreekt. Er is een groep conservatieve katholieken, le ken en clerici, nauw verwant met de Confrontatie-groep, die weigert te praten. Een groep, die geen respect kan opbrengen voor de eerlijke me ning van de anderen. Die overtuigd is van het eigen gelijk en geen enkel middel schuwt om dat gelijk te krij gen. Deze groepering heeft nu met haar (meest ondergrondse) activiteiten een bedroevend dieptepunt bereikt. Zij bereidt een smeekschrift voor aan de paus dat, zo is het plan, achter de rug van de Nederlandse bisschoppen om, aan Rome zal worden aangeboden. In dit smeekschrift wordt gesteld, dat de nieuwe Nederlandse catechis mus minstens een zevental ketterijen bevat. Het zal voor de Nederlandse bis schoppen niet moeilijk zijn de anonie me aanklacht (niemand durft te zeg- tffl wie het initiatief genomen heeft et steunt) te ontzenuwen. Toch kan deze actie schade toebrengen aan de positie van het Nederlands episcopaat in de wereldkerk en daardoor de mo- gelijkheden beperken om van Neder- and uit de conciliegeest in de wereld levendig te houden. zijn nu eenmaal ook in Rome fi- luren en instanties die bijzonder hui-' 'ong aankijken tegen iedere vernieu wing, «s?>eAa.tllolieken waar llet hier om Jf "el)oen ais iedereen de kans praten en mee te denken ,et komende Nederlandse con- na»a VT ,zover wij hebben kunnen wA11' e"1:,en zij van deze gelegen- den 7Pifn ®e^ru'k gemaakt. Zij had- eif»n i? llun S"even ook tot hun wii j p kunnen wenden. Als riK z«n '"gelicht is dit niet of nauwelijks gebeurd. ,efck"nnen wij geen enkele de acv. dlgheidsgrond vinden voor wederom strijdmethode, die nu Severnwordt toegepast. In de hui- <ieredenlapw"igsdrang zijn aspecten, ven man- bezorgdheid kunnen ge- wijzg e. Z'J billijken op geen enkele onchristelijk verweer. Peravond SF M?s uit Borne is !et leven into vei'keersongeval om bromfiets dl ^cn' HÜ stak op de Srtl segreonn 111 Borne over en Hl] Wa* op slag do°o0dr 8en vrachtauto' ?l'ot Ji^£ Deanse notiQuair Fred politie van lif n00r de veiligheids ei en beschmHioi lsteln gearres- ie °ostduifse rc»eringan spionage v00r iewi olking meegedeeld 'ym. geldig tot van- met enkele op- e%e rogên ®fnva"keRjk plaatselijk mat?L *e sne.euw- Over- ricMinE. 7 JL® wmd uit oostelijke Slsteren. temperatuur als (Van onze correspondent) AMSTERDAM Aan het licht is gekomen, dat een groep „recht se" katholieken, geestelijken en le ken, een brief aan gelijkgezinden hebben gezonden, waarin een deel van de Nederlandse clerus van dwaling en geloofsontrouw wordt beschuldigd. De beschuldigingen zijn vervat in een smeekschrift aan de paus. In een zevental punten moet vooral de Nieuwe Katechismus het ontgelden. De actie wordt gevoerd buiten me deweten van het Nederlandse epis copaat. 4> DA COSTA GOMEZ WILLEMSTAD (A.N.P.) Mr. dr. M. F. da Costa Gomez, voorzitter der Na tionale Volkspartij op Curacao en oud premier, is aan een hartaanval overle den. Hij was zich aan het kleden om naar de tandarts te gaan, toen hij in een zakte. Moises Frumencio da Costa Gomez, werd op 27 oktober 1907 op Curasao geboren. In 1934 behaalde hij aan de universiteit van Nijmegen de titel mees ter in de rechten. Het jaar daarop pro moveerde hij aan de universiteit van Amsterdam Van 1951 tot en meit 1954 was de over ledene minister-president van de Ne derlandse Antillen. Hij was president van het college van algemeen bestuur van de regering der Nederlandse An tillen en heeft gedurende verschillende tijdvakken de post van gedeputeerde van het eilandgebied vervuld. Hij was voorzitter van de Antilliaan se delegatie, die heeft deelgenomen aan ronde-tafelconferenties betreffende de autonomie, en lid van de redactiecom missie, die het slotdocument, bekend als „Het Statuut", heeft geredigeerd. Mr. dr. Da Costa Gomez, in de Ne derlandse Antillen altijd „De Doctoor" genoemd, was mede-oprichter van de Nationale Volkspartij. Hij was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en officier in de orde van Oranje-Nas- sau. (Van onze correspondent) LUXEMBURG De Europese Kolen- en Staalgemeenschap kan zonder interne crisis het werk voortzetten. Tijdens de minister raad van dinsdag in Luxemburg heeft het standpunt van de Hoge Autoriteit, dat alleen door een gemeenschappelijk beleid de ko len- en staalproblemen overwon nen kunnen worden, gezegevierd. Dat was niet in de laatste plaats te danken aan een volledige om mekeer van de Fransen, die in juli hun veto hadden uitgespro ken over elke poging om tot een gemeenschappelijke oplossing te komen. De Fransen waren giste ren bijna de Soepelheid zelf. Een en ander betekent niet dat reeds pasklare oplossingen gereed liggen, maar er zijn een drietal belangrijke principes vastgelegd, waarvan de uit werking is opgedragen aan twee com missies ad hoe. Die principes zijn: 1. Cokes-kolen, welke geproduceerd zijn in het land waar ze door de staalindustrie worden gebruikt, mogen op grond van een gemeenschappelijke i regeling gesubsidieerd worden uit na tionale kassen; de prijs van die kolen kan nu gebracht worden op het peil van de goedkoDere Amerikaanse kolen en het prijsverschil kan in de vorm van subsidie aan de producenten gecompen seerd worden. De subsidieregeling moet nog uitgewerkt worden. 2. Voor cokes-kolen uit een van de landen van de zes, die geïmporteerd worden door een van de partnerlanden, zal een gemeenschapsfinanciering wor den ontworpen, waaraan alle lidstaten volgens een nog op te stellen verdeel sleutel, zullen deelnemen. 3. De ^taalproblematiek zal gemeen schappelijk te lijf worden gegaan. De commissie ad hoe heeft opdracht gekregen maatregelen uit te werken. De lidstaten hebben zich niet vastgelegd op de aard en de omvang van die maat regelen, welke zullen gaan in de rich ting van vrijwillige produktiebeperking en aanpassing van het prijsniveau. De Hoge Autoriteit heeft bovendien twee maatregelen gepubliceerd, die on middellijk ingaan en tot doel hebben een vaste green op de staalmarkt te krijgen. De driemaandelijkse vooruit zichten voor de staalmarkt, die door de Hoge Autoriteit worden gepubliceerd, zullen meer 'gedetailleerd worden, zo dat de staalondernemingen er meer houvast aan hebben. De prijsgegevens, die de ondernemingen en de Hoge Autoriteit dienen te verstrekken, zul len nu met name ook moeten inhou den gegevens over de hoeveelheden staal welke verkocht worden met be hulp van prijsaanpassingen. Een andere beschikking van de Hoge Autoriteit is gericht op een betere coördinatie van de investeringen in de staalindustrie. Voor de Nederlandse kolenmijnen is belangrijk, dat de Nederlandse dele gatie, onder voorzitterschap van dr. Brouwers, secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, tenslotte de eis dat ook de huis brandkolen in het totaal van de kolen- maatregelen zouden blijven meespelen, met succes bekroond heeft gezien. De lidstaten zijn bereid met'dit specifieke Nederlandse probleem rekening te hou den. Voor het eerst heeft Frankrijk uit gesproken dat er iets aan de kolenim- port in de gemeenschap moet worden gedaan, wanneer de Nederlandse voor raad huisbrandkolen vooral in, zach te winters te sterk oploopt. Neder land hoopt met deze beginsel-uitspraak in de hand. te kunnen bereiken dat er voor de Nederlandse huisbrandkolen betere afzetmogelijkheden binnen de gemeenschap worden gevonden. Het oog is daarbij vooral op Frankrijk gericht, dat in het kader van het Frans-Russi sche handelsverdrag niet onaanzienlijke hoeveelheden huisbrandkolen uit Rus land importeert. In het stadsbeeld van Zürich is een nieuw bord verschenen, dat de eigenaars van honden er op wijst waar hun hond het noodzakelijke plasje mag doen. (Van onze redactie binnenland) NIJMEGEN Trouwen moet mogelijk worden voor de seculiere priesters (de wereldgeestelijken"). De wettelijke verplichting om ongehuwd te blijven en celibatair te leven moet worden afgeschaft. Dit staat in een adres, dat ondertekend is door 1722 van de 5500 Ne derlandse priesters, die gevraagd werd of zij bovenstaande mening deelden. Deze wens van ruim eenderde van de gevraagde priesters is ter kennis gebracht van de bisschoppen en het secretariaat van het pastoraal concilie, dat zondag begint. DORDRECHT (A.N.P.) In Dor drecht is een 2-jarig kindje overleden na het eten van tabletjes. Het kind was in een slaapkamer aan het spelen en kreeg een flesje met tabletjes te pak ken, waarvan het er 32 opat. De ouders ontdekten het vrijwel di rect en brachten het meisje naar het ziekenhuis, waar de maag werd leeg gepompt. Het leek er eerst op dat het kind geen nadelige gevolgen zou onder vinden, maar een uur later overleed het toch. Drie politieagen ten en een recher cheur halen de hevig tegenstribbelende William White uit zijn ouderlijk huis nadat een gerechts hof had beslist dat de jongeman zijn twee jaar dienst plicht moet vervul len. Een grote groep demonstranten be toogde tegen de gang van zaken bij Whites huis, doch deed niets om de po litie tegen te houden. De ondertekenaars keren zich niet tegen het priestercelibaat als charisma tische levensstaat, zo wordt in een toe lichting gezegd, maar wel tegen het wettelijk verplicht stellen van het celi baat. Aan de bisschoppen en het genoemde secretariaat is gevraagd het adres te beschouwen als een bijdrage tot de vor ming van meningen èn besluiten op het komende concilie. Niet alleen gezien de weerklank, die het adres heeft gevon den, zou er een diepgaand en weten schappelijk onderzoek gehouden moe ten worden naar de problemen rond het celibaat, maar er zou, volgens de onder tekenaars ook onmiddellijk in de prak tijk al iets moeten worden gedaan, na melijk de wettelijke verplichting voor de priesters opheffen om celibatair te blijven. De handtekeningenactie is niet be doeld als een rond wetenschappelijk onderzoek of enquête naar de houding van de Nederlandse priesters t.o.v. het celibaat. Het adres werd eerst door ongeveer 100 priesters ondertekend, daarna is het aan 5500 priesters (die allen in de zielzorg werkzaam zijn) ter onderteke ning toegestuurd door het comité „Adres celibaat", dat de actie heeft opgezet.. Van de 1722 priesters, die het adres hebben ondertekend, zijn er 165 uit het bisdom Breda, 303 uit het bisdom Den Bosch (Utrecht 229, Rotterdam 267. Haarlem 255, Roermond 349). Er waren 27 dekens, 272 pastoors, 652 kapelaans, 50 studerende priesters en 23 priesters met emeritaat bij. ZIE OOK PAGINA 7 SALISBURY (Reuter/A.F.P.) Pre mier Smith van Rhodesië heeft een uitnodiging aangenomen om aan een vraaggesprek voor de Britse televisie mee te doen. Hij wil hiervoor naar Lon den gaan op voorwaarde dat de Britse regering ermee akkoord gaat. Een da tum is niet. vastgesteld, (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Van de 74 klachten uit de burgerij over het op treden van de Amsterdamse politie, die tussen 19 maart (datum van de bewuste fototentoonstelling en begin der onlusten) en in novem ber zijn binnengekomen waren er negen gegrond. Slechts in 1 geval echter zal eventueel een strafvervolging worden ingesteld de overige acht maal trad de politie weliswaar fout op, maar maakte zij zich niet schuldig aan een strafbaar feit. Dit is gistermiddag meegedeeld door mr. J. Hartsuiker, hoofd van het parket te Amsterdam. „Ik ben weliswaar al leen maar verantwoording verschuldigd aan de procureur-generaal en aan de minister van justitie", zei hij, „maar ik vind dat het openbaar belang gediend is met in/lichtingen aan het publiek over het klachtenbeleid". De persconferentie was op zijn eigen initiatief belegd. Aan het begin deed zich een incident voor. Ook anti-rook- magër Robert Jasper Grootveld kwam de kamer van de officier van justitie binnen. Gevraagd naar de reden van zijn aanwezigheid, verklaarde hij: „Ik kom namens het blad Provo, oplage 20.000 abonnees". Nadat hem te verstaan was gegeven, dat slechts uitgenodigde journalisten welkom warén, verliet hij mokkend vrijwillig het vertrek. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De minister van Verkeer en Waterstaat heeft ingestemd met het rapport van de commissie-Kort- mann, zodat westelijk Noord-Brabant in de gelegenheid zal worden gesteld in de toekomst zijn afvalwater (zowel huis houdelijk als industrieel) via pijplei dingen in de Westerschelde te lozen. De bezwaren die van Zeeuwse zijde werden aangevoerd tegen deze lozing heeft de minister niet aanvaard. Ook is hij niet tegemoet gekomen aan het Zeeuwse verzoek het vraagstuk van de vervuiling van de Westerschelde in bre der verband te bezien, mede met het oog op de recreatieve belangen en de verdere industriële ontwikkeling van Zeeland, welke in de toekomst meer lozingspunten van industrieel afvalwa ter nodig zal maken. Nu de minister zijn beslissingheeft genomen, zullen G. S. van Zeeland er bij hem op aandringen, dat bij de uit voering van de plannen met de Zeeuw se belangen ernstig rekening zal worden gehouden. Zij bepleiten o.a. een nauw lettende controle op de graad van ver vuiling van het water, en zo nodig het treffen van voorzieningen wanneer de Westerschelde te sterk zou vervuilen. BaflHaS gc Stemjj Wat vindt iedereen van het nieuwe kabinet? Pagina 7. Ook t.v.-adverteerders hebben zorgen in Amerika. Pagina 9. Dames-wielrenners niet ontevre den over afgelopen twee sei zoenen. Pagina 11. Onderzoek van commissie-War ren heeft belangrijkste vragen inzake het drama van Dallas on beantwoord gelaten. Pagina 13. Na REM-avontuur zit er niet veel meer in hef VAT. Pagina 19. I ADVERTENTIES) DE NAAM ZEGT GENOEG Zönnetioemstr 5-? vCooiif,/. /f. niet duur we! (heerlijk Mr. Hartsuiker („Ik zit hier niet om te oordelen over het politiebeleid, slechts om strafbare feiten 'te vervol gen") verklaarde onder meer dan de gegrondheid van sommige klachten voor hem aanleiding is geweest, om voortaan iedere vrijdag een bespreking te heb ben met de commandanten van de mo biele brigade, ook wel „de wijze man nen" genoemd. Zijn exposé van de behandeling der klachten („Ik wil opening van zaken geven") was zeer uitvoerig. Allereerst bleek eruit dat hy het op treden van de politie tijdens de foto tentoonstelling op 19 maart, die gewyd was aan de huwelijksdag van prinses Beatrix ronduit fout vond en dat de vier klachten die er uit waren geresul teerd gegrond waren. Voor strafvervolging tegen bepaalde hoofdagenten en agenten zag hij echter geen aanleiding „omdat de oorzaak van het falen bij de leiding heeft gele gen, op het organisatorische vlak. De agenten, die naar de oploop voor de expositieruimte werden gestuurd, wis ten niet wat er aan de hand was". De zaak zal daarom administratief worden afgedaan, hetgeen een berisping in houdt, die vertragend op de promotie kan werken. Over de schaamteloze wijze waarop het provomeisje Roosje Koster na een happening door mannelijke agenten werd ontkleed en gefouilleerd was mr. Hartsuiker kort: „Dat is helemaal mis geweest. Geen zinnig mens hoeft erover na te denken. De schuldigen zijn disci plinair gestraft". ZIE VERDER PAGINA 5 (ADVERTENTIE) ge-^ Libelon-kousen ge- maakt van 't super-elas' tische Libelon-garen. Fantastisch lang, rim pelloos bij enkel en knie. Zachtgtanzend als zuivere natuurzijde. En.Libelon-kousen zijn praktisch haakvrij, indien ze mooi strak- sluitend en boog zijn opgetrokken.

de Stem | 1966 | | pagina 1