N o vicenopleiding gecentraliseerd VERVULLEN VAN ZONDAGSPLICHT GEMAKKELIJKER MAKEN Noodvoorzieningen getroffen in gehele provincie Zeeland Bij bouwen spelregels in acht nemen DIERENBESCHERMING HAALT 38 HONDEN WEG BIJ MARIE DE RIJKE B. EN W. GOES: „TOCH LIEVER OP WALCHEREN" I! Bankwerker (19) krijgt drie jaar Dominee uit Axel laat bij doop ook katholieken ja-woorden geven Voorbeelden Strandkerk Succes DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 5 NOVEMBER 1966 TOONSTELLINGEN Wen EXAMENS HOOGWATER Vandaag Morgen Maandag Mishandeling zoontje Ir. L. D. Huisman op expositie Middelburg GEZAMENLIJK ONDERRICHT Samengroeien Opleiding se Sn ^T\doen- Aan Khool- Jan Juffermans Reacties Roddel in Krabbendijke Spaarbank boekjes van vuilnisbelt verdwijnen SCHONE KOE MEER WAARD DAN VUILE Kleine Tour van 13 tot 23 juli Bij kinderen uit gemengd huwelijk Regionaal woonwagenkamp Op dievenpad ter compensatie van te geringe verdiensten Stropers pleegden inbraak ikpe (z.-vl.) TroutzaerteF. Cox, beeld glazenier (tot 23 november)" ■i op zoom Ad Willemen, grafiek 'entrum De Beycrd: Karei Ap. lilderijen en M. C. Escher, gra. ot 7 november ipkes: Ton Prüst, cartoons (tot ember) 't Dinghuis: „Man (n H. Wiegersma. 75 jr. (tot 9 oer) Van Abbemuseum: „Kunst - Kunst" (tot 5 december) te ,,'t Wiel", Theo Kuijperj rijen en tekeningen (tot eind iber) fENHAGE sntemuseum: Historische schat t de Sovjet-Unie (tot 20 nov.) >nd z. 't Meyhuys: Jan en Wil Vaes van Geyt: Géne Eggen, schil, n, grafiek (tot 9 november) tG Volkenkundig Misslemuseum: sen als wij" „Asmat" (tot Sl iber) ,ntse Kunststichting: Wedgwood. 1966 (tot 10 november) ichouwburg: Joop Birker, schil- n en Ad. Louwinger, beelden november) HogeschoolAanwinsten 1966 reda-collectie (tot 10 november) HT aal Museum: Oud-Iraanse kunst november) srpen nshuis: Jacob Jordaens, teke- n (tot 3 december) nm voor Schone Kunsten: wer- aan El Greco. PT Technische Hogeschool, ligkundig Ingenieur: G. A. M. (Nieuw-Namen) ;en, zondag 6 november: Hans- 5.12 en 20.53 uur; Terneuzen: 20.24 uur; Vlissingen: 7.18 *n lur; Wemeldiinge: 8.42 en 21.27 idag. 7 november: Hansweert: 22.18 uur; Terneuzen: 9.05 *n ïur; Vlissingen: 8.40 en 2120 temeldinge: 10.01 *n 22.54 uur. JZEN Rotterdam 10 uur Verg. Zeeuwse 20 uur Judith 14 jaar. IJKE tjn 14 uur Rode Kruis-Wandel- Helmis 19,30 uur toneel. NGEN huis Visscher 1021 uur Lajid- entoonstelling. NGE Herv. kerk 20 uur Jubileumcofl- )RPE nmers 15 uur Schieting JRG 20 uur Kissin' Cousins a.l. KF fur ie van Oeveren Bazaar voor „wo- <GEN ibra 19 en 21 uur Gescheurd gor- 1 jaar. 19 en 21 uur Arabesque 14 J. lburg !0 uur O, moeder wat een broeaei o 19 en 21.15 uur School voor ?ase 18 jaar. rtzaal 20 uur Sonja Berudt on d de Marcas. LIET-DRIEWEGEN ns Kaarting de Ster 10 uur Vogelshow ksteên E. Ottjes: 14 uur Kaartmg Coleghem 19 uur Prijskaartlng AN GENT Schuttershof 15 uur Schieting Xylder 15 urn- Schieting LIET-DRIEWEGEN •ns Kaarting /AARDE c„ai*Hng Driessche 15 uur Schieting ÏRPE Cock 13 uur Schieting :ke paal Bakker Schieting leAlook 18.30 uur Topbiljart NGEN ripschenrd libra 15, 19 en 21 "ur Gew jn 14 jaar 15, 19 en 21 uur Arabesque 14 1 ACHT Thijs 15 uur Schieting ting lommaert 15_ uur Binnensohjetwê 1 20 LBURG 10 - uur Arabesque 14 iaar ZOEKT DE GELOVIGEN OP KERK lommaert ia uui ""rïTi uur de Ster 10 uur Vogelsho 'èraert 15 uur Schieting iUMG16.30 en 20 uur Kissin' Cou- a.l. UZEN TllHith 14 )"r r 14.30 en 20 uur Juditn LBURG moeder wat 14.30 en 20 uur O, moeaer a l. inpgebouw 20 uur Angeli0ue 18 Fm uur Judith 14 ia« NGEN rescheurd «ordlJ nbra 20 uur Gescne (Van onze correspondent) MIDDELBURG. De rechtbank te Middelburg heeft de 19-jarige gehuwde bankwerker R. L., uit Sluiskil veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf. De bankwerker sloeg begin juli van dit jaar illn zoontje enige malen opzettelijk met het hoofd tegen de muur tengevolge „aarvan het kind vrijwel direct over leed. De rechtbank achtte de opzet om te doden niet bewezen, wel de opzet tot zware mishandeling. De eis tegen de bankwerker was eveneens drie jaar. (Van onze verslaggeefster) MIDDELBURG „Bij de bouw moe ten we bjjzonder veel zorg besteden aan de spelregels om te voorkomen dat wc straks een chaotische bebouwing krij gen. Als we die regels niet goed in acht nemen, zit liet gevaar erin dat de cliaos, die aan het eind van de vorige eeuw is ontstaan en weer we nu nog mee zit ten opgescheept, straks nog groter wordt". Aldus Ir. L. D. Huisman, hoofd ingenieur-directeur van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid in Zeeland. Hy liet deze waarschuwing gistermiddag horen bfj de opening van de tentoon stelling „Meer en beter bouwen", die tot en met 10 november in de Vleeshal te Middelburg wordt gehouden. expositie, die is samengesteld in opdracht van het ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening, is georganiseerd door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Aan de hand van kaartenmateriaal wordt de ontwik keling in de bouwnijverheid weergege ven. Verder wordt aandacht geschon ken aan verschillende bouwmethoden. De heer Huisman ging wat dieper in op de nieuwe woningwet van 1965 en de' model-bouwverordening. Hij adviseerde de gemeenten deze uniforme bouwver ordening zo over te nemen, zodat alle Zeeuwse gemeenten spoedig gelijklui dende bouwverordeningen hebben. „Dit bevordert het meer en beter bouwen", aldus de heer Huisman, die tevens van mening was dat bij serie- bouw zoveel mogelijk de fabriek moet worden ingeschakeld. Het openingswoord was vervo.lgens aan wethouder W. P. J. Baars van openbare werken, waarna het gezel schap, waaronder vele burgemeesters, wethouders en raadsleden uit Zeeuw ss gemeenten, een bezoek bracht aan de tentoonstelling. Van een onzer verslaggevers) BREDA Het ziet ernaar uit dat binnen vijfentwintig jaar het aantal le den in de zustercongregaties teruggelo pen zal zijn tot een derde van het te genwoordige aantal, daar de meerder heid nu gevormd wordt door leden van de oudere generatie. „Het is wel zo dat er tegenwoordig opmerkelijk minder novicen in de orde treden. Maar zij die het doen, schijnen mij toch wel bijzonder sterk overtuigd van liun keuze". Dit zei ons zuster Vul- gentia van de Franciscanessen. Als het aantal zusters zozeer zal af nemen, ligt het ook voor de hand dat het onderscheid tussen de kleine groe pen meer zal vervagen. Mgr. de Vet van Breda zal hedenmorgen de geza menlijke opleiding van zustercongre gaties in de aula der zusiters Francis canessen te Breda plechtig openen. Zo als we reeds meldden, zullen acht con gregaties van zusters Franciscanessen en de Catechisten te Breda, een geza menlijke noviciaat doormaken. Reeds drie jaar komen die novicen om de maand bijeen, maar dat zal voortaan elke week gebeuren, iedere dinsdag krijgen zij onderricht van 10 tot 17 uur. Er zijn 33 deelneemsters. Mgr. De Vet stichtte al eerder het Religieuzenberaad. De gestadige ont wikkeling beoogt een steeds verdere sa- mengroei. Of er nog belangstelling be staat voor het kloosterleven bij de mo derne meisjes Zuster Vulgentia zeglt: ,.Ik meen van wel. Het moderne meisje zoekt, en vindt vooral de uitingen van oude vor men. Het nieuwe in de congregatie is te weinig bekend. Er zouden meer pu- blikaties moeten zijn op een gezonde basis". .Er is een merkbare aanpassing aan de normen van de moderne samenleving aan de gang. Bij de kloosteroverheid is een gezamenlijke vraag gerezen: Wat moeten we gaan doen? En er is intus sen al wel wat gedaan. Ze glimlacht even: „Vijfentwintig jaar geleden waren de leden van andere congregaties voor ons gewoonweg on bekenden. Na de oorlog is dat sterk gaan veranderen. Er kwam een open houding en samenwerking. Nu gaan er jonge mensen uit de orde in burgerkle ding de straat op. We doen aan sport, en gaan regelmatig naar huis om meer deel te hebben van de eigen familie sfeer". Door deze gezamenlijke opleiding zijn er veel meer mogelijkheden om bepaal de docenten te bereiken. Zo zijn daar pater Michelangelus en pater Albuinus (Capucijnen) en pater Morel, Norber tijn. Ook enkele gastsprekers zijn uit genodigd. Dit samengaan is er niet ge komen omdat elke groep op zichzelf het niet meer kon klaarspelen, maar er is nu een grotere mogelijkheid tot een SS. 1..» -T Juffermans, de Axelse kunst- icWder, Heeft nu een maand „vrije «craeroie" achter de rug. „En het ""Pt aardigzegt hij. „Veertig «lingeit, toe mogen niet klagen. Wen van allerlei leeftijden. We ™oen de groepen trouwens ge splitst in leerlingen van acht lot twintig jaar en ouder. Tot nu toe ?f°.en maar twee cursussen. j o metsers uit Hulst verzorgt cursus boetseren en ik de cur- tekenen." ORT starten we met een "'/sus mode-ontwerpen. Ad Wete- Jas Ternellzen behandelt de geschiedenis, stoffenkennis maken van sieraden en ik sli,, 'mwtekenen. Dat gaat be- een leuke cursus ivorden. Er ami "°5 t)ee' meer OP het pro- voor V januari komt er hinn,,„ °mners' koop een com- huisn.ü.^y^ etaleren en binnen uit n uur °P het program- tui,,, 'e cursus wordt door prak- JK en verzorad." per'L"0^ V0' Plannen. Tweemaal itellmÜ 0aan we h v. een tentoon- Mti h, °IBan'seren uit het werk tiii tn* j 5e." en leraren. Van hewmrl -NiV ook andere kun- le Serrn B° om een av°nd Puiten" rHen',^e kunnen dan b.v "torn)e„°ier j e'9en werk. Die d'a's DafWf 9e*Uustreerd met °ek.'lP i, i teBenwoordig zelf een nanr 1 ,e .,aatste weken al teeest „n ln Dordrecht ge- leftisteukZrkV°lkSh0geSCh0°l kr>mid^,e ons nioet n.l. he- CUrsisten i scJ'°°ltje worden. De '""'jgen om ;J?e gelegenheid allerlei k„l ,C act te komen met OenlijJc Het moet ei- Worde,, e„„ so°rt kunstcentrum "e'c dinner, mstituut waar je komen hekel De Zler. Wit liefh M, "0OT hnn ple- hier knrri De meesten «en Ter! wllen hele- [eh. Als lnZZ* Wcr.den z°- hier natuii.r-j" wd' dan kan natuurlijk wel een basis leggen, want je moet bedenken dat iedere leerling eigenlijk privéles krijgt." DIT instituut heb ik helemaal als particulier opgezet en dat vind ik. eigenlijk de beste manierm Subsi die vind ik daarom niet nodig, om dat je nu juist de mensen krijgt die er echt wat voor over hebben. We zijn overigens bar goedkoop. Aan het lesgeld zal ik heus geen dure slee overhouden. „TEGENSTAND? Ach, toen ik die zaak opzette had ik natuurlijk wel tegenstand verwacht van mensen die zich voelen aangetast in hun gevestigde positie. Maar weet je dat er zelfs een bericht tegen mij geschreven is door mensen die bang waren dat wij niet goed ge noeg les zouden geven? Zoiets snap ik gewoon niet. Ik vind het wel jammermaar laat maar zitten zeg." meer gedegen opleiding. Het programma van dit jaar bevat les sen in psychologie, de mens en het wereldbeeld, bijbelonderricht, een chris- telijk-religieuze en cultureel-maat- schappelijke vorming, gesprek en dis cussie. Ook andere actieve- en slotzus ters van binnen en buiten het bisdom zijn uitgenodigd. Er is een verschil in spiritualiteit tussen Franciscanessen en Catechisten. Voor Franciscanessen is er daarom een aparte les in spiritualiteit ingelast, die echter ook voor de Cate chisten openstaat. Het initiatief tot dit samengaan komt van de zusters der actieve congregaties. „Onze novicen vinden het aardig prettig, zegt zuster Vulgentia. Omdat de manier van voorstellen aan de, no vicen zo ernorm belangrijk is, zijn er ook wel die er niet zo enthousiast voor zijn. Er is nog een zeker tasten naar de beste vorm van organisatie, maar principieel zijn er voor het klooster geen moeilijkheden. De nadruk ligt vooral op een meer gedegen opleiding voor onze novicen, en daar is vroeger wel eens in tekort geschoten. De lessen kan men zo maar niet betitelen als the orie-in-de-wolken. Nee, ze staan zeer sterk in de realiteit". (Van onze verslaggeefster) KRABBENDIJKE. De dorps bewoners van het Zeeuwse dorp Krabbendyke hebben weer eens iets anders-dan-aniders om over te praten. Volgende week zal in Krabben dijke een nieuw gebouw van de Boerenleenbank worden geopend. By de verhuizing kwam de kassier F. J. Repko een lioop archiefstuk, ken tegen, die konden worden op geruimd. De rommel werd deels verbrand, deels begraven en het overschot bracht de kassier, netjes verpakt in een doos naar de vuil nisbelt. Dat overschot bestond on der meer uit 250 spaarbankboekjes van ingezetenen. Dat gebeurde op een zaterdag. De kassier zag er geen kwaad in. De maandag erop zouden de boek jes wel worden bedolven onder een lading huisvuil. De narigheid is dat er in Krab- bendyke mensen zjjn, die van tjjd tot tjjd op de vuilnisbelt rond. snuffelen óm te kyken of er nog iets vani hun gading by is. Dat de den er ook een paar op die zater dag. Het gevolg was dat een aantal boekjes in onbevoegde banden is gekomen. Dat is volgens de dorpsbewoners toch wel iets om even bjj stil te staan. Want in die boekjes kun je lezen hoe goed meneer zus vier jaar geleden by kas zat. De kassier zegt ervan: „Allemaal hetze en sensatie, die je alleen maar in een dorpsgemeenschap tegen, komt. Waarom kwamen de men sen, die de boekjes vonden], ze niet bij my terugbrengen?" Hij vindt trouwens krabben op de vuilnis belt maar „een smerige wyze van doen". Hy is ervan overtuigd dat volwassen inwoners van Krabben dijke hem deze streek geleverd hebben, om de bank (en de kas. sier) in een kwaad daglicht te stel len. Zodra de kassier boorde dat de boekjes waren ontdekt, is hy naar de vuilnisbelt teruggegaan om de boekjes bij elkaar te zoeken. Op een paar na heeft hy ze alle maal teruggevonden. Inmiddels is er behalve kassier Repko ook nog iemand anders die door de zaak pynlyk is getroffen. Dat is slager L. Visser. Zyn spaar bankboekje uit de jaren 1961-1962 is niet te voorschyn gekomen, zo dat iedereen die het maar horen wil, van de bezitter van het boekje kan vernemen hoe Visser er in die tijd financieel voorstond. „De heer Visser denkt dat zyn naam door het siyk wordt ge. haald. Ik heb hem van die ge dachte proberen af te brengen", vertelde de kassier. „Hy heeft by mij een klacht ingediend en een brief naar het hoofdkantoor van de bank in Utrecht geschreven". Hoe de zaken zich zullen ontwik kelen? „Dat zullen we moeten af wachten", meent de kassier, „het is wel zo dat de mensen de zaak mi vreselijk aandikken. Maar ge beurt er volgende week weer iets anders, waar ze over kunnen pra ten, dan zyn ze dit weer ver. geten". HET NEGER-CONGRESLID Adam Clayton Powell is tot 30 dagen gevan genis en 500 dollar boete veroordeeld wegens het niet-verschijnen voor een rechtbank. Deze rechtbank veroordeelde hem tot 164.000 dollar boete wegens be lediging van een weduwe in Harlem. IN WASHINGTON is gisteren een ak koord getekend voor een rechtstreekse luchtverbinding tussen de V.S. en de Sovjet-Unie, (Van een onzer verslaggevers) GOES „Wanneer het kerk bestuur en de bisschop het goed vinden staat er in de nieuwe wijk achter het ziekenhuis binnen een jaar een noodkerk met 400 plaat sen. De tekening is in huis; het geld ligt klaar. De kerk gaat, aan gekleed en wel, 140.000 gulden kosten". Dat zegt pastoor-deken A. Koop- mans van Hulst. Hij voegt er aan toe: „We zijn eigenlijk altijd te laat met onze nieuwe kerken. We gaan er meestal pas heen wan neer de wijken volgebouwd zijn en er duizenden mensen wonen". Het Initiatief van pastoor Koopmans is er juist op gericht om nu eens niet te laat te zyn. In de gehele provincie trou wens treft men op het ogenblik soort- gelyke activiteiten aan. Men wil de Kerk zo dicht mogelyk by de mensen brengen. In de meeste nieuwe wyken van de grote steden in Zeeland zijn in de laatste tyd noodvoorzieningen ge troffen om het de katholieken, bij het vervullen van hun zondagsplicht, zo ge makkelijk mogelyk te maken. Deken Koopmans: „De basiliek is in feite groot genoeg om ook de mensen uit de nieuwe wijk te kunnen ontvan gen, maar daar gaat het niet om. In de nieuwe wijk vindt men de basiliek te ver. Men blijft gemakkelijk thuis. Bij minder goed weer wordt de afstand al gauw als excuus aangevoerd om niet te komen". Dit standpunt wordt bevestigd door pastoor P. Schellekens te Hansweert. Hij kerkt sinds 1 oktober in de boven zaal van een café te Kruiningen, voor de ongeveer vijftig katholieke gezinnen in deze plaats. „Verschillende mensen, die vroeger niet naar de kerk gingen, gaan nu wel. Er komen daar zelfs men sen, die ik helemaal niet thuis kan brengen". Naast Hulst en Kruiningen kunnen nog genoeg andere voorbeelden ge noemd worden van de „trek" van de kerk naar nieuwe wijken of moeilijk bereikbare plaatsen. In Middelburg zijn noodvoorzienin gen getroffen in de nieuwe wijk Zuid en in de Stromenwij k. In Zuid wordt Mis gelezen op zondag in de gymnas tiekzaal van de openbare school. Hier is plaats voor 150 mensen. Er komen er nu ongeveer 100, maar de wijk groeit nog steeds. In de Stromenwijk wordt gekerkt in een zaal van de Hervormde kerk. Dat is nog eens samenwerking. Er is hier plaats voor 100 gelovigen. Dan verzorgen de drie priesters van de pa rochie Middelburg elke zondag nog missen in de bijkerken Veere en Dom burg. In totaal hebben deze drie pries ters elke zondag in totaal zeven kerk diensten te leiden. In de nieuwe wijk Paauwenburg te Vlissingen staat sinds juni van dit jaar een noodkerk. Het is een betrekkelijk goedkoop (f 50.000) kerkje geweest. Pastoor H. Adriaansens: „Die kerk voor ziet werkelijk in een behoefte. Er wo nen reeds 800 katholieken in Paauwen burg. Als de wijk volgebouwd is kun nen het er 1500 zijn". Paauwenburg is een kapelanie van de parochie Vlissin gen. Met een eigen kapelaan dus. Paau wenburg wordt waarschijnlijk een rec toraat In Goes wordt sinds enkele weken gekerkt in de katholieke h.b.s. in de nieuwe wijk Zuid. Er is plaats voor 200 mensen. De katholieken in Zuid, die een auto hebben, is verzocht gewoon naar de kerk in het centrum te blijven komen. Voor de 80 katholieken in de kop van Schouwen-Duiveland wordt elke zon dag een kerkdienst gehouden in de strandkerk te Haamstede. Deze strand kerk wordt bediend vanuit Zierikzee. Toen er nog geen strandkerk in Haam stede was werd gekerkt in een garage in Burgh. In Terneuzen is de situatie zeer gun stig. De 4300 katholieken in die stad hebben de beschikking over twee ker ken; één in de binnenstad en een nieu we in de nieuwe wijk ten oosten van het kanaal. Nog weer iets oostelijker is reeds plaats gereserveerd voor de bouw van een derde kerk. Kapelaan J. var Arendonk: „De uitbreiding van Terneu zen in die richting gaat razendsnel". De' bouw van deze derde kerk wordt op het ogenblik reeds voorbereid. In Hoek (parochie Terneuzen) is men. met het oog op de uitbreiding van Hoek en de recreatie in deze omgeving, be gonnen met de bouw van een kerkje, dat 100 zitplaatsen zal hebben. Intussen wordt in de gehoorzaal van het ge meentehuis van Hoek elke zondag een mis gelezen voor de 20 tot 25 katholie ken in dit forensenplaatsje van Ter neuzen. Pastoor C. van Aken van Sas van Gent is voornemens om in plan West, tegen de grens van Assenede, een kerk gelegenheid tot stand te brengen. Hij denkt aan een lokaal dat ook voor an dere doeleinden geschikt zal zijn. Pas toor Van Aken wacht nog met de uit voering van zijn plan tot hij de zeker heid heeft dat het gehele bouwplan in West (600 woningen) gerealiseerd zaj worden. Dit bouwplan wordt vertraagd door de hoge rentevoet. De grond vooi het noodkerkje in Sas van Gent Wes: is echter al gereserveerd. Overigens wordt vanuit Sas van Gen al jarenlang het bijkerkje Zandstraa bediend. Dit kerkje biedt plaats aan 12( mensen. Zowel de priesters als de gelovigen vinden de noodvoorzieningen een suc ces. Niet alleen omdat zij voorzien in een behoefte maar ook omdat de kerk diensten veel intiemer worden beleefd Het contact tussen priester en gelovige wordt in de kleine ruimten van de noodvoorzieningen versterkt. Pastoor Schellekens van Hansweert zegt hierover: „Er ontstaat een soort familieband; een huiselijke sfeer. En kele dames zetten alles van tevoren klaar. Na de mis neemt iedereen zijn eigen stoel mee. Er zijn er altijd dertig tot veertig die nablijven om een kop koffie te drinken. Er ontstaat zodoende een bijzondere prettige verstandhou ding". Vanzelfsprekend leggen al deze acti viteiten extra lasten op de schouders van de priesters. Iemand als pastoor Schellekens bijvoorbeeld draagt elke zondag drie keer het misoffer op. Hij preekt elke zondag vier keer. Sinds kort heeft deze priester zich bovendien op de zielzorg voor de bin nenschippers toegelegd. Zyn nieuwe „wyk" is de middensluis te Hansweert waarin elke dag tientallen binnensche pen geschut worden. „Bk ga er vier a- vonden in de week op huisbezoek. Elk schip dat daar ligt is de sigaar. En het „valt" byzonder goed. De gesprekken zyn heel aangenaam. Er bestaat by de schippers ook behoefte aan contact. Er zou eigeniyk een vrygestelde voor dit werk moeten komen", aldus pastoor Schellekens. DRUTEN (ANP) Een schone koe is meer waard dan een vuile. Dat ondervond een veehandelaar op pynlyke wyze tydens de markt in Druten. Des morgens verkocht hy een koe, die er nogal vuil uit zag. De nieuwe eigenaar maakte het dier schoon, wreef de vacht in met boter, borstelde en kamde. Dat had resultaat, want de koe bracht 75 gulden meer op. Koper: die niets vermoedende vorige eigenaar PARIJS (ANP) De Ronde van de Toekomst zal in 1967 worden gehouden van 13 tot 23 juli. Dat deelden vrijdag middag de organisatoren van de Ronde van Frankrijk en de Ronde van de Toe komst, le Parisien Libèré en l'Equipe mede. De Ronde van Frankrijk zal, zoals bekend, van 30 juni tot 23 juli worden gehouden. (Van een onzer verslaggevers) ST.-ANNA TER MUIDEN Het is, voor het eerst sinds lange tyd, vrijwel stil langs de Graaf Jansdijk. Gistermid dag heeft een bliksemactie van de Ne derlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren het inwonertal van het „asiel" van Marie de Rijke langs de door regen en sneeuw spiegelgladde Graaf Jansdyk, even buiten de verstil de kom van het middeleeuwse St.-Anna ter Muiden, verkleind van 115 (volgens officiële opgave althans) tot 77. Acht endertig honden werden in een speciaal voor het vervoer van nydige blaffers ingerichte veewagen geladen en ver spreid over asiels in Utrecht, Amers foort en het Brabantse Asten. Dat is een hond meer dan mej. de Rijke zich had voorgenomen af te leveren, maar altyd nog twaalf minder dan het aantal, dat adjunct-directeur van de Dierenbe scherming l. F. J. Casteleyn in zijn hoofd had. Het botert de laatste tijd niet best tussen mej. de Rijke en de Dierenbe scherming. Er zijn de nodige menings verschillen, die gisteren voor de duur vain enkele uren opzij gezet moesten worden. Diait gebeurde. Waait beide par tijen wisten waar het om ging, en bei de partijen namen in dit geval hetzelf de standpunt in: de dieren moesten ge holpen worden. En dat kon alleen door mej. de Rijke een fors deel van haar werk uit haaiden te nemen. Het vertrek' van de 38 hotmden, die de gisterochtend om zes uur uit Geleen vertrokken en eerst diep in de nacht daar weer teruggekeerde veewagen meenam, betekent voor Marie de Rijke een welkome taakverlichting. Maar zij is niet de enige, die voordeel doet met dit initiatief van de Dierenbescherming, wamt ook burgemeester P. F. van Hoo- tegem, die met de hele kwestie danig in zijn maag zit, kan nu weer wat ge- maikkelijiker ademhalen. „Zo iets zou meer moeten gebeuren", meent hij. „Niet alleen wordt op deze wijze de zaak zakelijk en toch menselijk behandeld, maar het biedt ook uitzicht op een afdoende oplossing". Wat die oplossing is? „Het complete verdwijnen van het asiel van mej. de Rijke", aldus burgemeester van Hootegem. „De toe stand van het ogenblik is behalve ellen dig voor de dieren ook funest voor haar zeLf". De Dierenbescherming, door bestuur- lykc autoriteiten in Wesfc-Zeeuwsch- Vlaanderen aangewezen als de instan tie, die het initiatief moet nemen voor de stichting van een streekasiel, ziet geen mogelyklieden om het werk van mej. de Ryke over te nemen. „Het Het inladen van de dieren kostte behalve veel tyd ook een flinke dosis „hondenpsychologie". Meer dan eens gebeurde het, dat een „nieuwkomer" door de al in de wagen aanwezige dieren met opgetrokken bovenlippen en woeste beten waarby ook Ma rie de Rijke het moest ontgelden - werd begroet. kan niet", aldus de heer Casteleyn. „Het kost al verschrikkelyk veel moei te in een dicht bevolkte streek een asiel financieel rond te krygen. En een zo bevolkingsarme streek als West- Zeeuwsch-Vlaanderen zien we er hele maal geen gat in". Overigens ziet het er maar uit, dat mej. de Rijke birmenkorit weer voor de Oostburgse kamtomrechter zal moeten verschijnen. Werd zij op 27 april j.l. veroordeeld tot een boete van honderd gulden, waarvan vijfenzeventig voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar op grond van een overtreding van het honden- en kattenbesluit, thans is door de Sluise politie wederom een proces-verbaal opgemaakt om de zelfde redenen als een half jaar geleden. (Van een onzer verslaggevers) AXEL „In alle simpelheid zette ik een berichtje in het kerkblad en ik ge loof echt niet dat het belangrijk ge noeg is om er veel aandacht aan te be steden". Dit zegt ds. p. J. Pennings, pre dikant van de hervormde gemeente van Axel, waar werd besloten dat by de doop van een kind uit een gemengd hu- welyk ook de rooms-katholieke party op de doopvragen het ja-woord mag geven. „De moeilijkheid bij de doop", aldus de predikant, „is het verschil in opvat ting tussen de protestantse en rooms- katholieke kerken. De doop zelf is ech ter eender. Of de kerk er zich nu tus sen dringt of niet, de doop is toch alge- (Van een onzer verslaggevers) GOES. Burgemeester en wethouders van Goes z(jn tot de overtuiging ge komen dat de eventuele vestiging van een regionaal woonwagenkamp in Midden- Zeeland beter op Walcheren dan op Zuid-Beveland kan plaats vinden. Dit in verband met de handelsmogelijkheden van de toekomstige bewoners en de voorkeur van de woonwagenbewoners zelf. oorspronkelijke visie teruggekomen. Overigens kunnen b. en w. zich ver enigen met het treffen van de voorge stelde gemeenschappelijke regeling op dit punt. De Göese raad zal deze kwestie op woensdag 16 november bespreken. Aanvankelijk hebben b. en w. van Goes zich kunnen verenigen met het voorstel van de Werkgroep Regionaal Woonwagenkamp Midden-Zeeland, dat uitging van een vestiging van het kamp in de Goese Polder. Bij nadere bestudering van het rapport van de werkgroep zijn b. en w. echter op hun meen christelijk. Maar wij stellen vra gen aan de doopouders en die zijn niet los t'e zien van de nadrukkelijke ge scheidenheid van de kerken". Vooral op de derde vraag kon de ka tholiek vroeger ja zeggen zonder dat hij zijn eigen kerk verloochende. Die derde vraag luidt: „Belooft gij aan deze kinderen bij het opgroeien het evange lie van Jezus Christus te zullen leren en hem getrouw tot het onderricht en de prediking der Kerk te leiden opdat hij zijn Doop verstaan en zich zijn gan se leven verbonden moge weten aan de Naam en de dienst des Heren?" Tot heden werd aan de rooms-katho lieke partij niet gevraagd op deze en de andere vragen te antwoorden. „Dat was geen kwestie van vijandige hou ding", schrijft ds. Pennings in zijn kerk blad. „maar een bewuste erkenning, dat er tussen de (vaak verstarde) doopop- vatting der protestantse en rooms-katho lieke kerken een grote kloof bestond". Over de reden van de praktijkverande ring schrijft ds. Pennings: ..Nu voorna melijk aan rooms-katholieke zijde de inzichten zich gewijzigd hebben heeft het geen recht van bestaan meer deze regeling te handhaven en zullen we die dus opheffen. Ook r.-k. ouders mogen desgewenst op de vragen hun ja-woord geven. Graag zelfs, we zijn blij met de nieuwe theologische inzichten in de r.-k. kerk". „Met het invoeren van deze verande ring heb ik beslist niet de indruk wil len wekken, dat ik van mening ben, dat de verschillen tussen onze kerken verdwenen zijn", aldus de Axelse pre dikant. „Daarmee zou ik de zaak van de oecumene geen dienst bewijzen. Want die is met wazigheid niet gediend. Duidelijkheid is de yoorwaarde voor het herstel. Maar we zijn van mening dat de verstarringen doorbroken moe- worden. Niet uitsluitend aan rooms- katholieke zijde. Bij ons valt er weer een ander soort yerstarring te door breken". (Van onze correspondent) MIDDELBURG. Twee gedetineer den uit het huis van bewaring te Mid delburg, de 23-jarige monteur C. E. M. L., en de 27-jarige monteur S. C. J. V., beiden wonende te Bergen op Zoom, hadden gewerkt aan het leggen van een pijpleiding in Kruiningen en om geving. Tegenover de lassers, die fabel achtige lonen verdienen, verdienden zij, volgens hun mening, te weinig. Zij wil den dat wat compenseren. Op 6 augus_ tus zijn ze in de nacht met een auto naar Kruiningen gereden en hebben daar van de maatschappij die de pijpleiding daar legt, klemmen en tangen, benevens 500 meter kabel weggenomen. De schade voor deze maatschappij bedraagt circa 4500 gulden. Met de gestolen goederen zijn ze naar Bergen op Zoom gereden, waar ze diep in de nacht bij een opko per in oude metalen aanklopten, maar deze vond het te vroeg om metalen te kopen. Bij het wegrijden werden ze door de politie gecontroleerd en toen bleek, dat de bestuurder niet in het bezit was van een rijbewijs. Op dat tijdstip werden ook de gestolen goede ren ontdekt. Bij hun aanhouding kon den ze er niet meer onderuit en legden een bekentenis af. Zij hadden zich thans te verantwoor den voor de arrondissementsrechtbank te Middelburg. De officier vorderde te gen ieder van hen 1 jaar met aftrek. De verdediger voor L., mr. F. IC Adriaanse bepleitte een wat lichtere straf, omdat zijn cliënt inmiddels is ge huwd. Voor V. trad mr. A. J. Peeck als verdediger op, die eveneens clementie bepleitte. Uitspraak op 18 november 1966. 75 t (Van onze correspondent) MIDDELBURG. De 33-jarige ge detineerde koopman P. M. N., vertoe vende in een woonwagen te Hulst, werd op 22 juni j.l. meegenomen door zijn vrienden De V. en Van L., even eens ingeschreven in het Centraal Be volkingsregister te Den Haag. Na eerst enige café's bezocht te hebben, werd besloten om in de omgeving van Graauw en Langendam te gaan kijken of er iets te stropen viel. Op weg daarheen kwamen ze langs een leegstaand huisje. De V. en Van L., die eveneens te Mid. delburg gedetineerd zijn, doch die la ter voor meerdere feiten terecht moe ten staan, opperden het plan om dat huisje open te breken en te kijken of daarin iets van hun gading was. N., die een behoorlijk glaasje op had, was toen een gewillig slachtoffer om mee te doen. Met bandafnemers werd het huis je opengebroken en koperen voorwer pen. een klok en een fles drank, bene vens een machine vormden de buit. De inhoud van de fles was niet te drinken en werd weggegooid. De buit werd te Goes verkocht aan een opkoper, voor 80 gulden in totaal. De officier bij de rechtbank te Mid delburg, mr. Andreae, zei dat N. één van de verdachten is die eerst wilden gaan stropen, maar bij het passeren van de leegstaande woning kwam men tot andere gedachten. De inlichtingen over N. zijn nogal gunstig. De officier vor derde 6 maanden met aftrek, waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De verdediger, mr. H. Bruin, merkte op, dat zijn cliënt al vanaf 9 september gevangen zit. Hij hoopte dat de rechtbank daar rekening mee zou houden. Uitspraak 18 novem. ber.

de Stem | 1966 | | pagina 3