N.K.V. moet meer deskundigen aan bod laten komen voor „Speciaal"voor de tere huid ioneerd nden De Gaulle s rivalen in de tegenaanval golden rays peau sensible IANDPUNT eeg hoge lardering Gedrang voor microfoons Verkeerd beeld van Australië H. BROEDERS: AFSCHEID VAN VAKBEWE GING Van cle fabriek naar de sociale problematiek Commandant L. van der Vossen PARADE Vastenrecord njgingen PARADE VIEUX Fa. v. d. Goorbergh Zn. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 5 NOVEMBER 1966 Dat had mevrouw Cretier niet verwacht.... r»e meeste Nederlanders vereenzel- Ht is ook bijzonder jammer, dat Vuist maken Kat geven ANDER HUMEUR Liturgische kalender TANKFUNDERINGEN TRILVRIJE MACHINEFUNDERINGEN drie (ADVERTENTIE) (Van een onzer redacteuren) vigen Australië met kangoeroes, gombomen, grote door de zon ge blaakte vlakten, geweldige bosbran den, eenzame schapenfarmers, swag- gies en aboriginals, die vreemde zwarte mensen op het vijfde conti nent, Er is ook een ander Australië, het nieuwe, meer belangrijke en boeiender Australië: het Australië van Sydney en Melbourne en de grote steden langs de kust, van hef tige politiek en levende kunsten, van moderne industrie en hard werkende mensen, het Australië van Menzies, Holt en Cal well, van Sydney Nolan en Ray Lawler. Dit is vandaag het „echte" Australië, Het is dan ook jammer, dat Nico van Vliet in zijn vier televisierepor tages over Australië „Ooggetuige" (uitgezonden door de NCRV) te veel aandacht heeft besteed aan het oude, traditionele Australië van kangoe roes, wijde bush, schapenfarmers en aboriginals, waardoor de aandacht voor het Australië van nu en de toe komst beperkt is gebleven. En waar Nico van Vliet zijn camera richtte op onderdelen van het nieuwe Australië, sloeg hij de plank meer dan eens mis. De derde aflevering van zijn serie „Ooggetuige" was geheel gewijd aan het emigratievraagstuk, in het bij zonder aan de Nederlandse emigrant. Van Vliet liet zeven personen (al dan met met gezinnen) opdraven, allen langer dan tien jaar in Australië, die hun lief en leed voor de microfoon vertelden. Ofschoon de geïnterview den „wetenschappelijk" gevolgd wa ren (onderzoek over de personen en hun omstandigheden voor hun ver trek uit Holland, onderzoek na een jaar in Australië en weer een onder zoek na vijf jaar op het vijfde conti nent) en het er dus op leek, dat de keuze van de geïnterviewden door Van Vliet alleszins verantwoord was, was de suggestie van Nico van Vliet als zou het hier gaan om de „gemid delde" emigrant beslist onjuist. Ofschoon de Nederlandse emigrant veel heeft aan te merken op het door Australië (en in mindere mate door Nederland) gevoerde emigratiebe. leid, is hij wat men in absolute ter men zou kunnen noemen de meest geslaagde emigrant, die naar Austra lië komt. Hij past zich gemakkelijk aan, is handig, heeft een goed zake lijk inzicht en slaat zich vrij gemak kelijk door de vele moeilijkheden heen, die nu eenmaal inherent zijn aan de ervaring en aanvaarding van een nieuw land. Deze feiten worden gesteund door de statistieken. Van Vliet nu heeft een zeer somber beeld opgehangen over de Neder landse emigrant in Australië. Van Vliet geen enkel woord en beeld gewijd heeft aan de invloed van de emigrant op het Australische le venspatroon. Zonder overdrijving kan men vaststellen, dat de Europeanen (ruim één miljoen, waaronder 150.000 Nederlanders) het karakter van Australië en de bevolking verande ren. De Europese invloed is tot in vrijwel alle hoeken van het Australi_ sche maatschappelijke, culturele en zelfs politieke leven (de kwestie-San- tamaria!) doorgedrongen. Iedere emi grant brengt „iets" mee, in het tech nische, culturele, geestelijke en po litieke vlak. Er is in het dagelijkse leven veel van dat „iets" terug te vin. den, er hoeft zelfs niet naar gezocht te woi'den. In Van Vliets reportages, die aangekondigd waren als „het zoe ken naar een identiteit" vonden we er niets van terug. En toch bepaalt de emigranteninvloed een niet gering deel van Australië's huidige identi teit. In Australië's zoeken naar een identiteit is ook de vraag relevant, in hoeverre het wil „meedoen" in Azië en in hoeverre het Europees wil blij ven. Australië ligt immers voor de stoep van Azië, maar is geen Azia tisch land in denken en doen. Het antwoord op deze vraag is eveneens van enorm belang voor Australië. Ni co van Vliet is dit probleem niet uit de weg gegaan, maar veel verder dan enkele kritische vragen over de White Australia Policy (en de drie keer herhaalde kinderlijke opmerking, waarom de Australische Labour Par tij dan wel de in wezen discrimineren, de selectieve emigratiewetten steunt waar de Labour Partijen zich in het algemeen tegen racistische wetten keren) is hij niet gekomen. ■^/at wel uit de reportages naar vo ren is gekomen, ondanks al het overbodige gepraat over kangoeroes en aboriginals, is dit: Australië wan delt als de uiterlijk zorgeloze Walt zing Mathilde naar een nieuwe tijd. Wat NIET uit de reportages»naar voren is gekomen is dit: Australië's korte historie is een uniek „experi ment in living". Zijn ontwikkeling, van de primitieve strijd tegen een ruig wild land in de vorige eeuw tot de hoge materiële welstand van van daag, is wellicht niet geëvenaard in de geschiedenis. Men vergelijkt Australië graag met het weesjongetje uit Rouseau's „Emile". Het jongetje groeide op in afzondering, verkreeg zijn opvoeding op praktische wijze en werd uiteindelijk een fysiek volwas sen sterke man. Australië is zo'n man, vreemd van alle tradities, lerende door te experimenteren, te falen en succes te hebben, zonder veel inte resse in theorieën en filosofieën. Dat dit experiment in het Australische geval een succes is geweest, blijkt uit de rijkdom en welstand van land en volk. Helaas bleek dit experiment, dat de identiteit van Australië voor een groot deel bepaald heeft, niet uit de televisiereportages van Nico van Vliet ANTON THEUNISSEN Wij willen dat bedrag g,ta ;igen land besteden, mits ook j» 11 in India, Pakistan, op Ceylo» ka en Brits-Guyana naar hun eiland terugkeren. Dat zijn et og zo'n slordige 21/2 miljoen, inen dan mooi de straten gaar. Sawh (ik lees als een bezetene alleen historische boeken. jn e rest houd ik van dansen) jj ar weken geleden gearresteerd hij gezegd had dat de moorde- an Verwoerd ook bij zijn stijf, had staan luisteren. „Dat wa) ip Iemand riep dat die praatjes j in Hyde Park geen enkel effect Toen zei ik „Oh neen" en ik e gelijk dat verhaal over Ver- Ik had ook kunnen zeggen, dat 1 elke spreekbeurt tientallen i bij ons aansluiten, s dan wel waar. We gaan nu pro. om de vier organisaties, die zich ieland met kleurlingen bezighou. an één talel t<| krijgen. Alleen oördinatie kunnen we een vuist maximaal vijf jaar mag duren. De meisjes en jongens uit gezinnen van Ne derlandse militairen werken in win kels en fabrieken in de omgeving. Er zijn, sinds de eerste militairen van de groep eind december '64, begin janua ri '65 in Hessisch-Oldendorf aankwa men, al verscheidene huwelijken ge sloten. DEN HAAG (ANP) Vele moei lijkheden die worden ondervon den, nadat militairen van de Ko ninklijke Luchtmacht naar de Bondsrepubliek Duitsland .zijn uitgezonden, kunnen worden voorkomen door een betere se lectie van die militairen en hun eventuele gezinsleden. Dat is de persoonlijke mening van de commandant van de vierde groep geleide wapens van de Koninklijke Luchtmacht, luitenant-kolonel L. A. M. van der Vossen. Volgens hem is het ..helaas nog niet overal doorgedrongen, dat een betere selectie resultaten zal afwerpen." Luitenant-kolonel Van der Vossen maakte deze opmerking tegen leden van de Nederlandse Vereniging van Lucht- en Ruimtevaart-publicisten, die hem in zijn hoofdkwartier in Hessisch Oldendorf bezochten. Dat er aanpassingsmoeilijkheden zou den kunnen komen na de uitzending van honderden Nederlandse militairen naar de Bondsrepubliek was verwacht, maar dat ze zo groot zouden zijn was niet voorzien. Daar komt bij dat de uitzending niet langer mag duren dan vijf jaar. Dit doet militairen, die met plezier in de Bondsrepubliek hun taak vervullen, met enige angst uitzien naar het moment waarop voor hen de te rugkeer naar Nederland nadert. Waar zullen ze dan worden geplaatst, waar vinden ze een huis De moeilijkheden die met militairen en hun gezinsleden worden ondervon den zijn van velerlei aard. Ze hebben zelden of nooit betrekking op de ver houdingen met de burgerij van de Bondsrepubliek. Ze komen voor het merendeel voort uit het leven in een betrekkelijk kleine gemeenschap, dicht bij elkaar. Ze komen ook voort uit heimwee naar familiele den in Nederland en naar Nederlandse levensomstandigheden. Een onzorgvuldige selectie, waarbij de na de uitzending te verwachten moeilijkheden tot een minimum wor den beperkt heeft volgens hem tot ge volg, dat er nodeloos extra-kosten moeten worden gemaakt voor terug zending, her- en omscholing. Die extra- kosten gaan van het budget af. Het doorlopend omscholen van personeels leden gaat ten koste van de paraatheid. Verduitsing van Nederlandse militai ren en gezinsleden, is naar de mening van de commandant van de vierde groep geleide wapens, niet tegen te gaan, ook al is dan bepaald dat de uitzending Mevrouw Cretier in Lobith was altijd trots op haar prachtige was. En toen er dan ook een Sunil team aanbelde met de vraag of zij voor haar de iras mochten doen, zei ze: „V mag het proberen dames, maar ik denk niet dat Sunil het van mij wint". De Sunil dames gingen aan de slag. Alles deden ze op dezelfde wijze als mevrouw Cretier. Ze gebruikten alleen een ander wasmiddel: Sunil. Het resul taat? Alles was witter, duidelijk wit ter... En u mag raden welk wasmiddel mevrouw Cretier nu gebruikt... Sunil! H. BROEDERS nieuwe wegen knuistje, dat hij elke dag vrijblij. n Hyde Park heft, heeft inmiddels ationale vermaardheid gekregen, kaanse, Australische en Duitse n hebben hem als een weerbarstig een in hun kolommen geïntrodu- en zijn uitspraken in grotere let- ïciteerd. een piano zitten witte en zwar- sen, broeders en zusters. Met de kun je een wijsje produceren, :e zwarte ook, maar als je echt k wilt hebben, moet je zowel de als de zwarte gebruiken". h straalt, als hij deze zinnen in Ïid Engels herhaalt. Het is één n vaste uitsmijters, waarmee hij 3e park zijn monologen van drie ïéluit. „De eerste keer, dat ik op st stond, heb ik het precies een t volgehouden. Toen riep iemand: Zwarte, ben jij alleen naar Enge- [ekomen om ons 'n kaït te geven?" daar geen verweer op. Ik hoorde ïsen lachen. Het had geen zin om te gaan. en direct naar huis gerend en tnaf dat moment alleen maar gele- n de bus, onder het eten, op het vilde weten waarom de Engelsen, chzelf beschouwen als het meest ie volk ter wereld, mensen met 'ndere huidskleur zo kunnen be en. Ik heb gemerkt dat er fun- teel iets mis is met de Engelsen, 1 rassendiscriminatie diep gewor- t in hun cultuur. (AD VERTE" Verscheidene militairen die zich voor uitzending naar de Bondsrepubliek aan meldden, deden dat omdat ze wel eens wat anders wilden dan elke dag aan een bureau duf werk te doen. Anderen wilden eens het gezicht en het humeur van een andere meerdere, weer anderen wensten betere bevorde ringskansen. Het zou goed zijn, meent commandant Van der Vossen, als be langstellenden, voordat ze een beslissing nemen, eens te plaatse konden gaan kijken en praten. Een objectieve film, die naast de mooie kanten ook de min der mooie laat zien, zou kunnen wor den gemaakt en in Nederland getoond. De bepaling dat de uitzending naar de Bondsrepubliek niet langer dan vijf jaar mag duren, zal binnenkort voor het eerst in de praktijk van kracht worden voor personeel van de eerste groep geleide wapens. Luitenant-kolo nel Van der Vossen voorziet daarbij „enorme moeilijkheden". Die bepaling zal er in feite op neerkomen, dat elk jaar personeel van een der groepen wordt vernieuwd. De socialezorgen zullen daarbij een belangrijke rol gaan spelen. ZONDAG 6 november. Drieëntwintig ste zondag na Pinksteren. Groen. MAANDAG 7 november. H. Willibrord. Wit. DINSDAG 8 november. Mis van de drie ëntwintigste zondag na Pinksteren. Tweede gebed H.H. Vier Gekroon- den. Groen. WOENSDAG 9 november. Kerkwijding van de Aartsbasiliek van de Aller heiligste Verlosser (St. Jan van La- teranen, de bisschopskerk van de paus). Tweede gebed H. Theodorus. Wit. DONDERDAG 10 november. H. Andreas Avellinus. Tweede gebed H.H. Try- phon enz. Wit. VRIJDAG 11 november. H. Martinus. St. Maarten). Tweede gebed H. Men- nas. Wit. ZATERDAG 12 november. H. Marti nus I. Rood. LEONARD BERNSTEIN, dirigent van de New York Philharmonic, heeft het voornemen om in de lente van 1969 zijn dirigeerstok neer te leggen. De 48-jarige dirigent die 25 was toen hij voor de eerste keer de voormalige dirigent van de New York Philhar monic, Bruno Walter, verving, wil meer tijd aan het componeren gaan besteden. STUDIEFONDS OSKAR BACK zal voor het Nationaal Vioolconcours, dat vol gend jaar maart zal worden gehou den, behalve een eerste prijs van 16.000 gulden nog een tweede prijs ter beschikking kunnen stellen van 1000 gulden. Zoals bekend stelt voorts Donemus een prijs van 1000 gulden ter beschikking voor de meest ge slaagde interpretatie van de Neder landse compositie in de tweede ron de. De inschrijvingen moeten yoor 1 december binnen zijn. IN HET historisch museum in Rotter dam wordt op 11 november de ten toonstelling „Meester in het zilver" geopend. De expositie geeft een over zicht van de geschiedenis van de Rot terdamse zilversmeden en hun pro- dukten in de periode 1690-1850. DE ACTEUR HANS KEMNA is niet meer verbonden aan de Nieuwe Ko medie Arena. Hij zal een rol gaan ver vullen in het blijspel Fiddler on the Roof. DE HARPISTE ROSA SPIER zal op 7 november haar 75e verjaardag vieren. In tegenstelling tot haar 70e verjaar dag, die in brede kring werd gevierd, zal zij deze dag in intieme kring in De Pauwhof in Wassenaar doorbren gen. v DE TENTOONSTELLING van schilde rijen van Frans ScHuur^ma cn wand kleden en tekeningen van zijn echt genote Eva Schuursma (beiden de buteren in Nederland) \s de 50e in de reeks die Het Internationaal Studen tencentrum „De Drommedaris" in Enkhuizen vanaf 1961 organiseert. De opening van de jubileumtentoonstel ling was op vrijdagavond 4 novem ber. De heer Leo Papelard leidde in, waarna dichter Gerrit Bakker enige verzen uit zijn pas gepubliceerde bun del: „De menselijke natuur" las. De expositie duurt tot 30 november. DE 33e BIëNNALE van Venetië heeft, in de 121 dagen waarop zij geopend is geweest 181.383 bezoekers getrok ken, hetgeen beduidend meer is dan in de voorafgaande jaren. Er is op de Biënnale voor ongeveer 800.000 gul den aan geëxposeerde werken ver kocht. De gunst van de kopers is, voor wat de Italiaanse kunstenaars betreft, het meest uitgegaan naar Enrico Pao- lucci, Sergio Dangelo, Francesco Ta- busso, Riccardo Manzi en Umberto Bignardi. Van de buitenlandse expo santen hebben de meeste werken ver kocht: Juliusz Studnicki (Polen), Juan Genoves, Eduardo Sanz en Maria Droc (Spanje), Artur L. Piza (Brazi lië), Robert Jacobsen (Denemerken), Vladimir Mekuc (Joegoslavië). HET FRIES INSTITUUT van de rijks universiteit in Groningen heeft een nieuw werk over de Friese volkskun de uitgegeven, dat de titel „Ta de Fryske folkskunde" draagt. Deze pu- blikatie is de veertigste van dit insti tuut en zij is verschenen in de serie „Estrikken". Het werk is van de hand van de heer S.J. van der Molen. HET HOOFDBESTUUR van de bij het NVV aangesloten algemene bond van kunstenaars verlangt van het congres dat op 12 december in Utrecht wordt gehouden, een opdracht om te stre ven naar het tot stand brengen van bepalingen van overheidswege, waar door bij vacatures de deur van kunst instellingen niet zonder meer voor buitenlanders wordt opengezet. De ABK meent, dat alleen dan buiten landse artiesten en musici in dienst mogen worden genomen, indien voor de vacatures geen gelijkwaardige Ne derlanders beschikbaar zijn. DE KUNSTENAARS J.H. Kuiper en A. Verhoog te Den Haag is door minister Vrolijk opdracht verleend tot ver vaardiging van een tweetal grafische prenten met de Deltawerken als on derwerp. Sinds 1959 werd aan zestien Nedeiiandse grafici een dergelijke op dracht met betrekking tot de Delta werken verleend. TOT 20 DECEMBER wordt een Van Gogh-tentoonstelling gehouden in het Narodni-museum te Belgrado in Zuid- Sla vië. Voor de expositie stond het rijksmuseum Kröller-Müller 42 schil derijen en 41 tekeningèn en waterver ven van Vincent van Gogh in bruik leen af. X Heerlijke Hollandse X g^. KONJAK^é (ADVERTENTIE) rom was het voor mij een verade- om eens in Nederland te zijn. De is hier volkomen anders, je hebt svoel, dat je kunt ademhalen, dat ;n lucht bent voor anderen. In de van Hoek van Holland naar Am- m werd ik aangesproken door een reemde man, die vroeg waar ik ging. Ik wist niet wat ik hoorde, in een Engelse trein spreekt nie- met elkaar. Iedereen zit daar ach- jn eigen krant en laat de rest n. En dat houdt hij vol tot het nt dat een dronken Ier de coupé ïkomt. Dan legt hij zijn krant weg en zegt: „Awfull, is it not?" r niks. Die treinreis naar Amster* vas een feest voor me". Heht U een gevoelige, fijne, tereen dus VEELEISENDE huid? Dan beantwoordt GOLDEN RATS PEAU SENSIBLE, ontwikkeld door Dr. N. G. Payot, volkomen aan de eisen van Uw huidtype. GOLDEN RA TS PEAU SENSIBLE, van een onvoorstelbare mildheid, verwijdert elk spoor van make-up en garandeert U de voor de gezondheid van de huid zo noodzakelijke diepgaande reiniging Door iedere ochtend en avond Uw gezicht te behandelen met GOLDEN RA TS PEAU SENSIBLE behoudt Uw teint haar jeugdige frisheid. LONDEN (AFP) Een patiënte, die in een ziekenhuis van Glasgow wegens zwaarlyvigheid is behandeld, heeft 249 dagen gevast, waardoor zij op een aan vankelijk gewicht van 119 kilogram 33,35 kilogram verloor, aldus het Britse medische tijdschrift „Lancet". De langste periode van vasten onder medisch toezicht omvatte tot dusver 117 dagen. In totaal vijftien patiënten on- derlingen in twee ziekenhuizen van Glasgow een behandeling tegen zwaar lijvigheid. Zij kregen onbeperkte hoe veelheden vloeistof en vitamines. de la facullc de Lausanne Dr. JV. G. Payot -Holland JV. V., Keizersgracht 12-14 - Amsterdam-C. Men behoeft maar te kijken naar de nationalistische politiek van de gene raal, naar zijn atoombewapening en naar zijn weigering om zich aan te slui ten bij de overeenkomst van Moskou tot staking van de proeven met atoom bommen. Wij weten, zei Mitterrand, dat er tussen de democratisch-socialis- tische federatie en de communisten me ningsverschillen bestaan. Wij zijn be reid erover te praten zonder het wezen lijke van ons eigen program op te ge ven. Wij zijn niet bereid met de com munisten een akkoord aan te gaan, dat bij de voorjaarsverkiezingen com munisten zich overal auitomaitisch moe ten terugtrekken voor socialisten of socialisten voor communisten. Het blijft ons doel, zo veel mogelijk Gaullisten een nederlaag toe te bren gen. Het zou een grote politieke fout zijn wanneer met steun van de com munisten een Gaullist werd gekozen daar waar de verkiezing mogelijk zou zijn van een democratische republikein (lees: een aanhanger van Lecanuet). Tot dusver hebben de communisten op het standpunt gestaan, dat zij in geen geval bij een herstemming zullen stem men op een aanhanger van Lecanuet, hetgeen in de praktijk zou betekenen, dat indirect door de schuld van de com munisten De Gaulle toch zijn meerder heid krijgt. Een gesprek tussen socia listen en communisten moet dat zien te voorkomen. Donderdag heeft de vroegere minister van financiën, Giscard d'Estaing laten weten, dat hij de tegenwoordige meer derheid van De Gaulle als een uitzon deringsmeerderheid beschouwt. De meerderheid van De Gaulle in 1958 was nodig door de speciale politieke toe stand van dat ogenblik, maar is mor gen niet meer te verdedigen. (Van onze Farijse correspondent) PARIJS Wij zitten midden in de persconferenties. Vrijdag vorige week een persconferentie van De Gaulle, j.l. donderdagmiddag een van Mitterrand en zondag een persconferentie van Le canuet, voorzitter van het democratisch centrum. Zoals men weet, waren Mit terrand en Lecanuet beiden tegenkan didaten van De Gaulle bij de presidents verkiezingen van december vorig jaar. In zijn persconferentie van donder dagmiddag beantwoordde Mitterrand punt voor punt wat De Gaulle vorige week vrijdag heeft gezegd. Wat de de- mocraitisch-soeialisitische federatie van socialisten, liberalen en politieke clubs betreft waarbij de communisten niet zijn aangesloten was Mitterrand aan de optimistische kant. Zoals het Gaullisme de spil is ge weest van de vorige meerderheid zei hij, zo zal de democratisch-socialis- tische federatie de spil zijn van de nieu we meerderheid. Men moet hopen, dat hij gelijk krijgt, ma-ar voorlopig zien wij dat nog niet. Mitterrand sprak natuurlijk ook over de verhouding van de federatie tot de communisten bij de voorjaarsverkie zingen. De communisten moeten goed begrijpen, zei hij, dat de politiek van De Gaulle allesbehalve een linkse po litiek is en dat er dus geen enkele re den bestaat, dat de communisten De Gaulle zouden steunen. 21 oude lengtemaat, 23 plaats in Gel derland, 25 buitenhaven, 28 plaats in N.-Brab. 29 plaats in Duitsland, 31 beneden, 34 reisdeken, 35 telwoord, 36 voegwoord, 37 sociëteit (afk.), 39 Euro peaan, 45 verkwikking, 47 een der mu zen, 48 Nederl. dichter, 49 gebaar 51 onbep. voornaamw., 53 schel, 54 appel, 56 tropische slingerplant, 58 overschot, 59 rook, 60 volk; uit de oudheid, 62 muzieknoot, 64 voegwoord, 67uitroep ter aansporing, 68 kledingstuk, 72 voeg- a woord (Fr.), 74 bekende afkorting. OPLOSSING PUZZEL VORIGE WEEK Horizontaal: 1 steel, 5 tante, 9 aria, 11 Bari, 12 na, 14 Andorra, 16 op, 17 dag, 19 konen, 20 ore, 21 af, 22 al, 23 Ot, 24 spaan, 27 si, 29 ho, 30 ei, 31 of, 32 nu, 33 in, 35 kapel, 38 bn, 40 Ob, 41 ha,* 43 oog, 45 Sleen, 48 sul, 50 R.N., 51 atelier, 53 i.e., 54 ares, 55 sein, 57 Eifel, 58 paars. Verticaal: 1 sonde, 2 ea, 3 era, 4 link, 5 Tarn, 6 ara, 7 ni, 8 erpel, 10 Adorp, 11 Breda, 13 Aa, 15 on, 16 o.r., 18 gat, 20 Ols, 23 ooi, 24 sik, 25 alp, 26 nol, 28 Inn, 34 nog, 36 alles, 37 ereis, 38 bas, 39 Borne, 42 kiens, 44 on, 45 stel, 46 el, 47 neep, 49 ui, 51 ar, 52 Ria, 54 af, 56 na. Horizontaal: 1 telwoord, 4 plechtige gelofte, 6 drietenige struis, 9 ter gedach tenis (afk. Lat.), 10 metaalhoudende delfstof, 12 wiersoort, 14 godsdienst (afk.), 16 bezigheid tot ontspanning, 18 verdieping, 20 bereide dierehuid, 22 plaats in Friesland, 24 spijltje, 26 telwoord, 27 plaats in N.H., 30 scheik. element, (afk.), 31 telwoord (Eng.), 32 gevangenis, 33 boom, 35 eind, 36 meis jesnaam, 38 telwoord, 40 slaapt men op, 41 biersoort, 42 gebod, 43 schijn of voor komen, 44 meisjesnaam, 46 glijvoertuig, 48 metaalsoort, 50 viervoetig dier, 52 eer, 53 de geboden som, 55 oude lengte maat, 57 filmster, 60 voornaamw., 61 muurachtige plant, 63 niet vergezeld, 65 bruinachtige verfstof uit run, 66 he vige wind, 69 einde, 70 bekende afkor ting 71 onbep. voornaamw., 73 niet ge sloten, 75 voegwoord (Fr.), 76 broed plaats v. vogels, 77 vaartuig, 78 de twaalf machtige goden der Germanen. Verticaal: 1 breedvoerig, 2 plaats in N.-Brab., 3 trustee (afk.), 4 Europeaan, 5 korte degen, 6 landbouwwerktuig, 7 stroop die bij suikerbereiding overblijft, 8 eenmaal, 9 de mohammedaanse gods dienst, 11 vluchtheuvel, 13 myth, figuur, 15 gil, 17 emeritus (afk.), 19 bijb. figuur, (ADVERTENTIE) BREDA TEL. 30066 - 45454 34466 ntle eomnnHt- cnheié en de ee- SWwarge" Van™ i' ele,n aa'i de Om greeP in d,eWU]ke radi- 2N* Y*> de Ne-

de Stem | 1966 | | pagina 15