I Opnieuwvier lijsttrekkers voor KVP Leuvense studenten moe en tevreden over weerklank ij mee zen V redesplan Vietnam politieke jongeren Noodraad beschouwt bestuur afgezet 28.25 7.50 8.95 7.95 - HULST 1.25 Tweeëndertig paarden in zware race omgekomen ONTSLAG BIJ WERKSPOOR Zteè? riSt,f7Avakkc winö en Bogaers: toch 125000 huizen Lin Piao in ongenade bij Rode Garde? GULLE VLAMINGEN HIELDEN HET VOETVOLK OP DE BEEN Slachtoffers polio en provo s demonstreren in Elspeet Smith zegt nee Podgorny ziek ARBEIDERS REBELLEREN IN TRIëST DAGBLAD VOOR ZEELAND SUGGESTIE DAGELIJKS BESTUUR DOOR PARTIJBESTUUR NIET OVERGENOMEN Expres vergiftigd Gebrek aan orders: BEZWAAR ADVIEZEN Westfluitse politieman steekt collega dood Rustig weer LAAT DïT UW KINDEREN NIET OVERKOMEN Waardig Weerklank Kerk vol spandoeken FULBRIGHT BEPLEIT NEUTRALISATIE BISSCHOPPEN REVOLUTIES STADSHOEREN IN OPSTAND In gebreke Ie vaas Zuivering 24 250 gr. ran - tot 19.00 - 20.15 - 19 00 - 20 15- 19 00 - 20.15 - 19,00 - 20.15 - 19 00- 20.15 - 20.15 - 20.15 - 1900 - 19 45 uur 21.00 uur 19 45 uur 21.00 uur 19 45 uur 21.00 uuj 19 45 uur 21.00 uur 19 45 uur 21.00 uur 21.00 uur 21.00 uur 19 45 uur 106» JAARGANG No. 25323 voor God, Koningin en Vaderland Uitgave; N V. Uirg. Mi|. Neerland;» Directeur; Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leiiendekker Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, j. v. Hootegem, mr dr A. J. J l\A. mr. H. M. L. de Rechter P v M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 lel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 MAANDAG 10 OKTOBER 196» Abonnementsprijs f I 1,40 per kwar taal, excl. 0,30 incasso, 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraal 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). (Van een onzer redacteuren) BREDA. Het partijbestuur van de KVP (in dubbele sa menstelling) heeft geweigerd het advies op te volgen van het dagelijks bestuur om drs. W. K. N. Schmelzer als enige lijst aanvoerder aan te wijzen voor de Tweede Kamerverkiezingen volgend jaar. DE AAR (ANP) Het dodencijfer van de vergiftigde paarden, die in de Zuid- afrikaanse plaats De Aar deelnamen aan een marathon, is zondag tot 32 gestegen. Tijdens en na de eerste etappe van SO km van de marathon dwars door het dorre Karoo district in het noorden van de Kaapprovincie, waaraan door ongeveer honderd ruiters werd deelge nomen. kwamen vele paarden door ver giftiging om het leven. Een door de po litie en veeartsen ingesteld onderzoek wees uit. dat de dieren gestorven wa ren aan een chloride en nitraat vergif tiging. Volgens de politie is de moge lijkheid niet uitgesloten dat iemand de paarden vergiftigd had om beslag te kunnen leggen op de hoofdprijs van 500 Rand (ca 2o00 gulden.) De tweede etappe eveneens over 80 km. die zaterdag zou worden gereden, werd in verband met het onderzoek af gelast. Dierenvrienden hebben in het verleden reeds zeer veel kritiek gehad op de afmattende race. Dit jaar was besloten driemaal een gedwongen rust van vijf tien minuten in te lassen. UTRECHT (ANP) De directie van de n.v. Werkspoor in Utrecht overweegt het personeel met enkele honder den in te krimpen. Dit is, naar de directie laat weten, het gevolg van het uitblijven van orders van de Nederlandse Spoorwegen en het gebeurt tevens met het oog op de effi ciency. J De spoorwegen hebben bevestigd, dat Werkspoor inderdaad geen nieuwe be stellingen van de N.S. in het vooruit zicht kunnen worden gesteld. De gehele zaterdag hebben vertegen woordigers van de vakbonden en de uH'ectie van de n.v. Werkspoor gespro ken over deze zaak. De vakbonden heb- oen een afvloeiregeling ter tafel ge wacht, die in de komende dagen door ue directie zal worden bestudeerd. «.{JU n.v Werkspoor is ongeveer Sn an Personeel in dienst. Naar ver dut zouden hiervan ongeveer 600 werk nemers moeten afvloeien. Men moet moet echter in aanmerking nemen dat rnf1^31? al een ^eel d°or pensionering tJ «vloeien. Daarnaast zullen de con- inoft me* buitenlandse arbeiders niet .eer worden verlengd. Neemt men dit •ftenschouw dan zullen er ruim 200 tlip i ^se wei'knemers overblijven, e by een ander bedrijf moeten pro- ren aan de slag te komen. In plaats van in zee te gaan met de KVP-fractieleider in de Twee de Kamer besloot het partijbe stuur het volgend jaar met vier lijstaanvoerders uit te komen. De overgrote meerderheid van het partijbestuur was van oordeel dat drs, Schmelzer te weinig electorale aan trekkingskracht heeft om als enige lijsttrekker op te kunnen treden. Dit bezwaar heeft men zwaarder la ten wegen dan de wenselijkheid om terwille van de politieke duidelijkheid (zoals bij de P.v.d.A. en de V.V.D.) met één lijsta2«nvoerder voor de dag te ko men. Ook bij de vorige verkiezingen had de KVP vier lijsten en vier lijsttrek kers. Dit waren toen dr. Veldkamp (westen), Maenen (Limburg), dr. de Kort (Noord-Brabant) en mejuffrouw Klompé (noord-oosten). Zeker voor wat betreft Nocrd-Brabant zal naar een nieuwe kandidaat moeten worden uitgezien omdat, zoals wij al eerder hebben gemeld, dr. de Kort voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer zal bedanken. Het besluit van het partijbestuur niet af te wijken van de bij de vorige ver kiezingen gevolgde procedure betekent, dat de adviescommissies in de verschil lende kringen nu na de kandidaatstel lingen, welke van 23 oktober tot 20 no vember in de afdelingen Van de partij zullen plaatsvinden, zullen moeten ad viseren, wie op ieder van deze vier lijsten de lijsttrekkers zullen zijn. De eindbeslissing terzake ligt dan bij de verkiezingsraad, die op 11 februari a.s. zal worden gehouden, aldus het be stuur. wachtmJlS 'DPA) Een 26-jarige tinlifii i !er van Westduitse grens- troum ':alpi'.f»flgavond op een pa- 2viav In Beierse grensgebied zijn een t:n"csn Guenter Bechert met N,?lleJto ^gestoken. bur* L j 0f''r'f'r van justitie te Co- voor 7p0ecleelc^c- hadden beide mannen bezocht 0ï> patrnl"lle gingen een café netTi™,'1® medegedeeld door Overwin ei vanavond klarintr droog weer met op fllaatJri fTli*,ar in dt ochend ook ils gisteren temperaturen HILVERSUM (ANP) In de actua liteitenrubriek „Echo" van (ie KRO heeft minister Bogaers verklaard, dat. ondanks de bestedingsbeperking, een aantal van 125.000 woningen voor 1961 haalbaar moet worden geacht. De groei van 117.500 naar 125.000 wo ningen stelde hij afhankelijk van de omvang van de besparingen. Door te zorgen voor meer besparingen, heeft het Nederlandse volk het. volgens de mi nister. zelf in handen waar te maken, dat er ook in 1967 weer 125.000 wonin gen zullen worden uitgegeven. HONG KONG (URI/Rtr.) De man die onlangs genoemd is als de moge lijke opvolger van Mao Tse Toeng, maarschalk Lin Piao, is klaarblijkelijk bij sommige Rode Gardisten in ongena de gevallen. Volgens kranten in Hong Kong zijn ook Tjsoe En Lai en andere leiders het doelwit van beschuldiging, die studen ten in Peking verspreiden. Volgens reizigers uit China waren op 1 oktober, de Chinese nationale feest dag, aanplakbiljetten aan de vier grote universiteiten van Peking opgehangen met leuzen tegen Lin Piao. Ook tegen Tsjoe En Lai werden leu zen verspreid. Hij wordt van de „kapi talistische klasse" genoemd. Tibetaanse rode wachters hebben de grote tempel van Lhasa geplunderd en alle beelden en andere kunstvoorwer pen in de tempel vernield. Dit wordt gemeld in een nieuwsbrief, uitgegeven door het bureau van de verbannen Da lai Lama. Een Tibetaan, die pas uit Ti bet was gevlucht, had verteld dat een honderdtal gardisten, beschermd -door met machinepistolen uitgeruste Chi nezen, de tempel waren binnengedron gen en daar alles kort en klein hadden geslagen. (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL De Vlaamse studenten hebben hun reisdot. be reikt. Doorweekt van de regen, strompelend op blaren, maar triomferend kwamen zij gisteravond hun Leuven binnen. Ze zongen: „We shall overcome" en „Ze zullen hem niet temmen, de fiere Vlaamse leeuw". Ze scandeerden „Leuven Vlaams". „Waalse ratten rol uw matten" en „Barabas of Suenens Barabas Dit was het einde van de zesdaagse voettocht door het Vlaamse land om kracht bij te zetten aan de onverzette lijke eisen vam de Vlaamse situdeniten: Leuven Vlaams, Leuven democratisch, verplaatsing van de Franse afdeling van de universiteit naar Wallonië. De Leu vense burgemeester had de studenten verboden in zijn stad een meeting te houden, daarom werd de laatste etappe in Heverlee besloten. Dit dorp ligt tegen" Leuven aan en de gendarmerie bewaak te de stadsgrens stevig. Maar dit hin derde de studenten niet om tegen half acht in een gesloten formatie van ruim 600 man de Leuvense veste binnen te dringen, zich verbazend over het feit, dait de politiemannen rustig langs de kant bleven staan kijken. Bij het station werd de betoging en laarmee de voettocht officieel gesloten, ueider Goossens sprak zijn voetvolk - vaaronder nog slechts 30 die de tocht vanaf Oostende hadden meegelopen - toe: „Ge hebt u waardig gedragen. Gaat nu rustig naar huis. Tot de volgende be toging". Het grote spandoek met de tekst: „Leuven Vlaams" werd aan het monument voor de gevallenen der bei de wereldoorlogen gehangen en de moe- gelopen, en voor dit moment moege streden studenten, keerden huiswaarts. Een groep van een man of honderd trok echter opnieuw de stad in, voortgestuwd door luid juichende Leuvenaren, bijge vallen door toeterende automobilisten en ongeduldige chauffeurs dwingend tot sitoppen door midden op de beplaste straten te gaan zitten. De voettocht van de Vlaamse stu denten eindigende aan de vooravond van de opening van het academisch jaar, heeft in het Vlaamse land bijzonder veel weerklank gevonden. In praktisch alle plaatsen waar de studenten door heen trokken, werden zij met Vlaamse gulheid onthaald op sigaretten, bier, frites en koeken. De opzet van dè orga nisators om de tocht zonder ordever storingen te laten verlopen, is bijzonder goed geslaagd. Slechts zaterdagavond hadden er een paar relletjes plaats, waarbij vier personen werden gearres teerd wegens het vernielen van enkele autoruiten. Het actiecomité van de stu denten heeft zich onmiddellijk van deze relletjes gedistantieerd, zeggend dat de aanstokers daarvan geen studenten wa ren. (Van onze correspondent) ELSPEET Bij de kerk van de oud-gereformeerde gemeente aan de Nachtegaahveg in Elspeet is gis termorgen druk geprotesteerd te gen de leer van predikant C. Wisse, die zijn gemeenten aren voorhoudt dat het zondig is zich te laten in enten of op andere wijze vaccin tot zich te nemen ter voorkoming van kinderverlamming. Een handvol provo's uit Leeu warden, en enkele slachtoffers van de kinderverlamming waren naar Elspeet gekomen om een soort op tocht te houden, waarin spandoe ken werden meegedragen. Tiental len persmensen, fotografen en ca meramannen waren naar de kerk van dominee Wisse gekomen. Tydens de ochtenddienst, die om kwart voor tien begon en tot on geveer half twaalf duurde, was de kerk nog voller dan anders het ge val is. Het is in de gemeente van dominee Wisse gebruik, dat de ge zinnen in hun geheel ter kerke gaan: volwassenen, schooljeugd en kleuters. Bjj hen hadden zich tal van nieuwsgierigen gevoegd, onder wie rechercheurs van politie, die de laatste plaatsen bezetten. Toen de dienst ten einde was, kwamen de kerkgangers tegenover de demonstrerende buitenstaanders te staan. Dominee Wisse had niet over de kwestie van de inenting gesproken in zijn predikatie. Op spandoeken viel onder meer te lezen: „Jezus Iaat de kinderkens tot mij komen" en „Herodus in El speet". Een gedeeltelijk invalide slachtoffer van polio wendde zich huilend tot een politieman met de kreet: „Laat ze toch inzien dat kin derverlamming iets verschrikkelijks is". Een ander slachtoffer van kin derverlamming reed rond de kerk met een spandoek, waarop stond: „Mensen laat dit uw kinderen niet overkomen". (Foto boven). De politie, die het ordelijk ver loop van de demonstratie welwil lend bezag, moest de kerkgangers manen !;ot doorlopen en net te doen of er niets aan de hand was, daar zij anders bevreesd was voor wan ordelijkheden. SALISBURY (AFP) Premier Smith van Rhodesië heeft het Britse voorstel om terug te keren tot de grondwet door de vorming van een regering op brede basis met een categorisch „Neen" ver worpen, zo schrijft het onafhankelijk blad „Sunday Mail". Volgens het blad had Smith de Brit se minister voor gemenebestzaken, Herbert Bowden, bij diens bezoek aan Salisbury gezegd: ,,Ik geloof niet dat u ernstig kunt menen dat wij uw voor waarden zullen aanvaarden". De Rho- desische regering zou echter de hoop op een regeling van het conflict niet hebben verloren. WENEN (AFP) De president van De Sovjet-Unie, Nikolai Podgorny, heeft zijn oezoek aan Oostenrijk, dat maan dag zou beginnen, om gezondheidsre denen moeten uitstellen, zo heeft de Russische ambassadeur zondagavond aan kanselier Klaus meegedeeld. DEN HAAG/WASHINGTON Via wapenstilstand en vrije verkiezingen naar gegarandeerde integriteit en neu traliteit om vervolgens een internatio naal hulpprogramma uit te voeren on der auspiciën van de Verenigde Naties om een menswaardig bestaan van het Vietnamese volk te bevorderen. Dit behelst het plan, dat de stichting Nederlandse politieke jongeren contact raad heeft ontworpen naar aanleiding van de weinigzeggende passage over Vietnam in de troonrede. In de stichting werken samen de be sturen van de anti-revolutionaire jonge ren studieclubs, de christelijk-histo- rische jongeren organisatie, de federa tie van jongerengroepen in de PvdA en de Kath. Volkspartij jongeren groepen. De jongeren bepleiten stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam, stopzetting van de infiltraties uit Noord-Vietnam en stopzetting van uit breiding van het militaire potentieel. Dit alles moet leiden tot een wapen stilstand. De wapenstilstand moet worden gega randeerd door de Geneefse conferentie en door het nationale bevrijdingsfronl. Inmiddels heeft de pauselijke afge zant mgr. Pignedoli, die in de afgelopen week in Saigon een bespreking van de bisschoppen over kerkelijke problemen in het licht van het concilie heeft ge leid. bij zijn vertrek per vliegtuig uit Saigon via Parijs naar Rome gezegd dat het door die bisschoppen-conferentie uitgegeven communiqué zeer belangrijk is. Mgr. Pigaiedoli zei persoonlijk optimis tisch te zijn ten aanzien van de toe komst. In het communiqué van de bisschop pen wordt gezegd dat men „in alle op rechtheid moet bijeenkomen, confere ren en onderhandelen'' en de katholie ken in Zuid-Vietnam wordt verzocht al les te vermijden wat tot 't ontstaan van haat of wraak zou kunnen leiden. De Amerikaanse senator Fulbright heeft gisteren een studie gepubliceerd waarin 4 hoogleraren tot de conclusie komen dat de neutralisering van zuid- oost-Azië de enige methode is om tot wede in dat gebied te komen. Fulbright, die president Johnson heeft verzocht deze aanbevelingen in over weging te nemen, zegt dat neutralise ring de beste oplossing zou kunnen blij ken gezien het feit, dat noch Amerika noch China bereid is het gebied door de ander te laten overheersen. In het rapport wordt de aanwezigheid van een grote Amerikaanse troepen macht in Zuid Vietnam voor een tijd van minstens 20 jaar het enige altema tief voor neutralisering genoemd. Het wordt onwaarschijnlijk geacht dat er in z-o-Azië de eerste tijd een einde zal komen aan revolutie en burgeroor logen. Dergelijke beroeringen zullen, volgens de professoren minder gemak kelijk tot internationale conflictsituaties leiden dan voortdurende Amerikaanse bezetting. Bij neutralisering zouden de grote mogendheden ook niet in zio grote mate bij dergelijke conflicten betrokken raken, aldus het rapport. TRIEST (AFP) Stakende arbei ders hebben zaterdag in de Italiaanse stad Triest twaalf uur lang slag gele verd met de politie. Er vielen vijfen zestig gewonden en er werden vierhon derd vijftig arrestaties verricht. De stakers luchtten hun woede over de aangekondigde reorganisatie van de scheepsbouwindustrie door het aanrich ten van vernielingen. Ze wierpen bar ricades op, hielden autobussen aan (van verscheidene werden de ruiten in gegooid) gooiden personenauto's omver en lieten op een punt in de stad zelfs een kraan van een bouwterrein dwars over de weg vallen. Café's en biosco pen sloten hun deuren. SCHREGARDUS geen Koekoekscultus (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De moeilijkheden in de Boerenpartij zijn met het terugtreden van ir. Adams uit de Eerste Kamer nog lang niet verdwenen. Integendeel: na dat de noodraad vorige week al te ken nen had gegeven „een greep naar de partij macht" te willen doen, heeft deze zelfde groepering in de Boerenpartij tijdens een persconferentie nog eens be vestigd, dat het haar ernst is. De „stads hoeren", door Koekoek en consorten vaak smalend „de mensen van het laat ste half jaar" genoemd, willen van Koe- koeks „éénmanszaak" af, zo drukte woordvoerder F. Schregardus uit Haar lem het uit. Hij ging veel verder. Hij zei namelijk ook dat hij het tegenwoordige hoofd bestuur als afgezet beschouwd. Zolang er langs democratische weg geen nieuw bestuur gekozen is, aldus de heer Schregardus, zal de noodraad als zo danig fungeren. Uit informaties die hij zegt ingewonnen te hebben, zou blijken dat een groot deel van de leden achter de noodraad staat. „De noodraad van de Boerenpartij stelt het hoofdbestuur in gebreke en acht de samenstelling ervan niet representatief voor het gehele land. Om tot een reor ganisatie van het hoofdbestuur te ko men doet de noodraad een dringend be roep op alle democratische leden van de Boerenpartij deze actie te steunen. Wij verwachten dat elke provincie zo snel mogelijk een vertegenwoordiger zal aan wijzen. die zitting kan nemen in een nieuw te vormen hoofdbestuur". Aldus luidt de officiële verklaring van de noodraad. O Naar het oordeel van de heer Sclire- gardus heeft de heer Koekoek in Assen met teveel nadruk verklaard dat ir. Adams in déze Kamer niet was te hand haven. Met andere woorden, hij zou voor de Tweede Kamer misschien wel aanvaardbaar zijn of voor andere be langrijke functies, zo zei de woord voerder van de noodraad. Een hoofd" bestuur dat een dergelijk vaag stand punt verkondigt, is niet representatief, aldus de heer Schregardus. Wij willen een zuivering en een reor ganisatie. Die zuivering is ook dringend nodig, want het lijkt er veel op dat de Boerenpartij een mantelorganisatie is geworden voor neo-fascisten. De heer Schregardus legde er de na druk op dat de noodraad geen Koekoek- cultus wenst. Felle kritiek had hij erop, dat de hui dige leider van de partij in Bameveld Koekoekspeldjes, Koekoeksklokken en andere Koekoeksornamenten aan de man had trachten te brengen. Er ?ijn toch ook belangrijker dingen voor de heer Koekoek dan het schrijven van boekjes over zichzelf en daarover in politieke radio-uitzendingen te gaan praten, zo vroeg hij zich af. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1966 | | pagina 1