uis' WEER VERSCHERPING VAN POLITIEKE SITUATIE? Ir. W. Ada in ROME Dr. Soebandrio Brits-Amerikaans komplotna JAM IN Wetsontwerp inkomen koningin ingetrokken Keuze voor de nieuwe theologie EN voor 7 okt. uit senaat VERTROUWENSCRISIS VERDACHTMAKING SP0RTFEITEN Keukenknecht slaat met hakmes: vier gewonden TINTEN ROND PALELS VAN SOEKARNO Drie mannen eisen sleutels van brandkast Lot 300.000 mensen onzeker Nederland mist boot in Zuid-Afrika Zeevaartschool dwingt leerlin gen tot excuus aan de politie Russen lopen boos weg in Peking Taxichauffeur bevrijdt zich van overvaller 73 t 750 ander SSEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Boeren-standpunt waarschijnlijk: Regi en STUDENTEN EISEN VERVOLGING VAN SOEKARNO TERUG INBRENG KYP-jeugd wil één lijsttrekker Prof. Van dc Meulcn: Nasleep van incident in Vlissingen BELEDIGD GOUDDELVERIJ BIJ 1030 GESTAAKT VERBITTERD Mr. VROLIJK: Charmes van happening niet afwijzen Verdachte aanslag op Zuidafrikaan zwerver Diplomatiek incident tijdens feest Beroving op stille weg banket o«e JAARGANG No. 25317 Voor God, Koningin en Vneerland Uitgave: N.V. Uitg. Mij Neertandia Directeur: Drs. W A. J. Art. Hark* Hoofdredacteur: L. Lei|endekker Redactieraad: J Art A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mi d> A J. J M, Mes, mr H. Art- t. de P—, hrei F V AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tal. 22341 (7 lijnen) Postgiro I 114111 MAANDAG 3 OKTOBfR 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. f 0,30 incasso, f 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden. GOES. Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN. Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - QOSTBURG, Nieuwstraat 4) - telefoon 2893). CONTROVERSE ÏN P.v.d.A. (Yaii onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Verscherping van de algemene politieke situatie behoort volgens Haagse kringen tot de mogelijkheden na de jongste activiteiten binnen de P.v.d.A. Zoals bekend heeft een groep van ruim veertig vooraanstaande socialisten een modernisering van de P.v.d.A, geëist, gekoppeld aan een wijziging van de politieke koers. Onder meer wordt geëist: dat huurverhogingen voorlopig achterwege blijven; dat de omzetbelasting niet omhoog gaat; dat de vermogensbelasting en successierechten verhoogd zullen worden. Al deze punten zijn volledig in strijd ofwel met het beleid van, dan wel met het gereringsprogram, van het kabinet-Cals. Bovendien is het kabinet nu ook ge zwicht voor de eis van de P.v.d.A. het inkomen van de koningin niet te ver hogen, althans niet op basis van het reeds ingediende wetsontwerp. Tenslot te heeft de algemeen secretaris van de P.v.d.A., het Eerste-Kamerlid E. Mees ter, in een officiële verklaring meege deeld, dat hij na de verkiezingen van dit jaar van oordeel was, dat de P.v.d.A. uit het kabinet moest treden. Deze opvatting heeft echter noch in het bestuur van de P.v.d.A., noch in de fractie waar de heer Meester zijn in zichten ook heeft verdedigd veel bij val gekregen. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG De veelomstreden ir. W. Adams, fractieleider van de Boeren partij in de Eerste Kamer, zal naar ver luidt, morgen in de senaat verklaren dat hij zijn zetel ter beschikking stelt. Of schoon de Boerenpartijleiding hierop geen commentaar gaf, zou dit het advies in de affaire-Adams zjjn, dat het hoofd bestuur van de Boerenpartij aan de BP- senator heeft gegeven. In afwachting van de op handen zijnde verklaring van het hoofdbestuur heeft de vorige week ingestelde noodraad haar beraad opgeschort tot na 7 oktober, De noodraad, die zuivering en democra tisering van de Boerenpartij wil, heeft dit zaterdagavond na een besloten ver gadering meegedeeld. DORDRECHT (A.N.P.) Twee man nen hebben zaterdagavond een echt paar in Dordrecht in zijn woning opge wacht en onder bedreiging met op vuurwapens gelijkende voorwerpen de sleutels van de brandkast opgeëist. On dertussen stond een derde man op de uitkijk. Het echtpaar, de heer en mevrouw A. C. Romeijn, beiden 66 jaar, wist niet wat het overkwam toen het in het duister de twee lieden in de gaing van zijn woning aantrof. Hevig geschrok ken gaf de heer Romeijn, een groothan delaar in boter en kaas, zijn sleutels Een der mannen maakte de brandkast open, terwijl de ander voordurend zijn wapen(?) op het echtpaar gericht hield. De rover was met de 48 gouden tientjes, 3 gouden Amerikaanse dollars, 100 gul dens, 30 zilveren rijksdaalders en een portefeuille met een klein bedrag aan geld, die hij in de kast aantrof, niet tevreden. Hij dreigde tegen de heer Romeijn andere maatregelen te zullen nemen. Toen er echter werkelijk niet meer geld in huis bleek, sloten de twee mannen het echtpaar Romeijn op in een slaapkamer en maakten zij zich uit de voeten. De heer Romeijn, aan wie was gelast geen alarm te slaan, bevrijdde zich uit de slaapkamer en wilde de politie bel len. Hij moest echter de hulp van zijn buren inroepen, omdat de telefoon on klaar was gemaakt. Er waren bij deze roofoverval drie mannen betrokken. (ADVERTENTIE) Het is een opvallend verschijnsel, dat via een ingezonden stuk in het socialis tische partijblad „Opinie" de eigen le den aan de P.v.d.A. onduidelijkheid ver wijten. Letterlijk zegt de verklaring, die o.m. ondertekend is door zeven hoogleraren, hierover: „De P.v.d.A. is in de ogen van de kiezers een partij met meer gezichten, dan de confessionele partijen. Zij is bovendien reeds lang niet meer de partij der bekwame men sen". De verklaring der „verontrusten" waartoe ook de VARA-reporter Herman Wigbold behoort, meent, dat er sprake is van een vertrouwenscrisis, die moet worden toegeschreven aan het ontbre ken van een duidelijke politieke lijn en eén eigentijdse presentatie. Het is op- wallend, dat de algemeen secretaris Meester, op dezelfde gronden, destijds uittreden van de P.v.d.A. uit het kabi net-Cals noodzakelijk achtte: „Ik ben inderdaad van mening geweest, dat de P.v.d.A. na de verkiezingsnederlaag on voldoende rugdekking had in het land om regeringsverantwoordelijkheid nog langer te kunnen dragen. Ik was van mening, dat de verschuiving in het kie zerskorps bewees, dat er onvoldoende begrip was voor de noodzaak om het belangrijke program van het kabinet- Cals uit te voeren", aldus de heer Mees. ter. De partijsecretaris heeft deze verkla. ring gepubliceerd, omdat in het week blad „Vrij Nederland" allerlei verdacht makingen aan zijn adres waren geuit. „Ik vertrouw er op, dat men die verder op hun onwaarde zal weten te schatten" zegt de heer Meester tenslotte. Tot die verdachtmakingen behoort de verkla ring, dat de heer Meester zelf partij voorzitter of lid van de Tweede Kamer en lijstaanvoerder zou hebben willen worden. In overleg met partijvoorzitter Tans heeft hij zijn verklaring zaterdag uitgegeven, teneinde al deze geruchten de kop in te drukken. Het besluit van het kabinet om het wetsontwerp tot verhoging van het in komen van de kroon in te trekken en deze zaak later op een andere manier te regelen, heeft bevreemding gewekt. Men heeft, vrijwel algemeen, betreurd dat het kabinet op een psy chologisch minder gunstig tijdstip dit wetsontwerp heeft ingediend. Te meer, wanneer men weet, dat de voorbereiding ervan reeds in februari van dit jaar vrijwel gereed was. Van socialistische kant is deze zomer buiten het parle ment om een officiële fractieverkla ring afgegeven, waaruit bleek, dat de P.v.d.A. niet bereid was er voor te stemmen. Deze opvatting is echter niet vastge legd in het officiële kamerstuk, dat daartoe is aangewezen, nJ. het verslag van de kamercommissie over het wets ontwerp. Dat verslag is zelfs nu nog niet verschenen. Hieruit zou kunnen worden geconcludeerd, dat het kabinet vlak voor de moeilijke algemene po litieke en financiële beschouwingen, die op 11 oktober beginnen vooral bij de P.v.d.A. een steen des aanstoots heeft willen wegnemen. ^athenessesfraal 41 Breda Tei.42645 Weerbericht, meegedeeld door het KNMI, geldig tot vanavond: Zwaarbewolkt met tijdelijk regen. Matige tot krachtige, aan de kust harde wind uit richtingen tussen zuidoost en zuidwest. Temperatuur tussen 14 en 17 graden. C/an onze redactie ouitenland) DA^CA Een orkaan met windsnel lieden van meer dan 170 km per uur heeft dood en verderf gezaaid in Oost- Pakistan en de eilander voor de kust. Het «*iland Sandiwp is overspoeld door hoge vloedgolven. Men vreest dat er zeer veel doden te betreuren zullen zijn oncler de 300.000 bewoners. De ver. bindingen zijn verbreken, eenheden van ««e marine zijn poolshoogte nemen. Ook Chittagong op het vasteland kwam blank te staan; Honderd du*zend inwoners moesten evacueren. Over het lot van de duizenden vissers is niets bekend, al zijn enkele stoffelijke >ver- schotten iceds aangespoeld. Een eerste schatting spreekt van 500 doden. (Van onze verslaggevers) ROME/DOORN Het tlieologencon- gres te Rome is besloten met acht grote monologen, waarbij gebleken is dat hoewel een echte dialoog is uitgeble ven de grote meerderheid der god geleerden achter de nieuwe conciliaire theologie staat, en dat ook in Italië de doorbraak een feit is. Aan alle semina rie-rectoren in Rome en aan de voor zitters van de theologische faculteiten is de vrijheid verleend om hun studie program en -methode aan te passen aan de na-conciliaire inzichten. Ook werden de rectoren tot samen werking aangespoord en werd hen ge adviseerd contact te zoeken met de statsuniversiteiiten. Mgr. Garonne, de nieuwe pro-prefect voor de studies en de universiteiten, die dit bekendmaakte, werd luide door de theologen toege juicht. De vergadering demonstreerde haar moderne opvatting door een oude ka nunnik die het aloude axioma „de dwa ling heeft geen rechten" wilde toelich ten, het spreken onmogelijk te maken. De voorzitter leidde de bejaarde pries ter, toen deze de hem toegemeten spreektijd overschreed, onder applaus van de godgeleerden naar zijn plaats terug. In Doorn is bekendgemaakt, dat het pastoraal concilie van de Nederlandse kerkprovincie op 27 november a.s. offi cieel zal worden geopend. Verklaard werd, dat bij provinciale conciliebeslui ten, die het fiat van Rome behoeven, een speciale delegatie de zaken in Ro me bij de competente instanties aan de orde zal gaan stellen. Er worden moge lijkheden geschapen voor een zo groot mogelijke inbreng van de gelovigen. Sommige openbare vergaderingen van het provinciaal concilie zullen voor pers, radio en t.v. toegankelijk zijn. BAARN (ANP). De jongeren van de KVP in de provincie Utrecht willen ook voor de KVP cén persoon, die in het hele land als lijsttrekker op treedt bij de volgende kamerverkie zingen. Dit is zondag besloten op een ver gadering van de journalistengroep Utrecht te Baarn. De jongeren willen o,m, het politiebeleid onder toezicht van de gemeenteraad stellen. NAC won zondagmiddag met 43 van Elinkwijk, dat nog slechter speelde dan het Bredase elftal. Ba ronie speelde zaterdag gelijk met SC Gooiland. RBC verloor met 10 van Vitesse. In het amateur voetbal rukken Vlissingen en Middelburg op. De Vlissingse voetballers bezetten in de eerste klasse E de eerste plaats en Middelburg de tweede. De judobonden zijn tot een verge lijk gekomen. In de toekomst zul len ze als één bond optreden Corrie Bakker bereikte tijdens de nationale kampioenschappen bijna het record van Fanny Blankers op de vijf kamp De ronde van het „Lido" te Waal wijk werd gewonnen door de ama teur-wielrenner Guus Zantigh. Jan Hein Donner bezet in het schaaktoernooi, dat in Den Haag wordt gespeeld, de vijfde plaats. Het grote hengeltoernooi te Kapel- Ie, dat dit weekend werd gehouden is gewonnen door A. Aarden uit Halsteren. (Van onze correspondent) UTRECHT „Vele andere landen delen in de welvaart die er in Zuid- Afrika heerst maar Nederland mist hier de boot omdat grote groepen een hysterische heksenjacht ontketenen te gen Zuid-Afrika. Het zijn dezelfde groe. pen, die het zelfbeschikkingsrecht be loofden aan de Molukkers en de Pa poea's en nu niet meer treuren omdat die volkeren dat recht niet kunnen ver werven en het graag verkwanselen voor de schotel commerciële linzemoes van Indonesië." Dit zei prof. dr. J. van de Meulen, een Nederlander die bedrijfseconomie doceert aan de universiteit van Stellen- bosch in Zuid-Afrika op een bijeenkomst van de Stichting Nederlands Zuidafri- kaanse werkgemeenschap. Opmerkelijk is, dat de Stichting plotseling van zich doet spreken, nadat kort na elkaar de heren Verolme en Moorman Zuid-Afri. ka geprezen hebben. Een beeld van de zaterdag gehou den studentendemonstratie bij het pa leis van Soekarno, het Merdeka-paleis. De studenten droegen spandoeken met zich mee, waarop gevraagd werd voor een vervolging van Soekarno door een militair gerechtshof in verband met zijn rol in de „Oktoberrevolutie". (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Twee leerlingen van de zeevaartschool te Vlissingen zullen morgen op het politiebureau van die stad namens in totaal zeventien zee vaartscholieren een verontschuldigings- brief aanbieden aan twee agenten van het Vlissingse politiekorps, die woens dag j.l. door zestig tot honderd jongens van de school zijn uitgejouwd. De scheldpartij ontstond op het moment dat de twee agenten een zeevaartscho lier vlak voor de ingang van het nieu we internaat van de school een bekeu ring gaven. Volgens de jongens van de zeevaart school is de Vlissingse politie er echt op uit hen te bekeuren. „De politie heeft de pik op ons. Wij worden veel vaker bekeurd dan de andere jongens in Vlissingen", is hun commentaar. En verder: „De bekeuring van woensdag, vlak voor de poort gebeurde zeer de^ monstratief. De politie heeft de scheld partij uitgelokt". De excuses zullen ook niet van harte worden gegeven. „De brief is door de eerste officier opgesteld. Wij worden gedwongen hem te ondertekenen en aan te bieden". In de brief staat dat de twee politiefunctionarissen helaas on heus bejegend en beledigd zijn. Daar voor worden welgemeende excuses ge maakt. Bovendien wordt de verzeke ring gegeven dat zoiets zich niet zal herhalen. „Wij hopen van harte dat u de excuses zult aanvaarden en de zee vaartschool als zodanig geen kwaad hart zult blijven toedragen", zo eindigt de brief. (Zie vervolg elders in dit blad) LEUVENS burgemeester heeft het actie comité van de Vlaamse studenten in Leuven verboden volgende week zondag te demonstreren om de Franstalige fa culteit overgeplaatst te krijgen naar Wallonië. De demonstratie in Leuven zou het hoogtepunt en eindpunt zijn van een voettocht dwars door Vlaan deren. (Van een onzer verslaggevers) SEROOSKERKE De gouddelvery in Serooskerke wordt definitief gestaakt. Burgemeester A. de Kan zei geen nieuwe vondsten meer té verwachten nadat 1030 gouden munten zijn opgegraven. De laatste dagen heeft men met een dragline het hele preiveld omgewoeld en al het zand nog eens zorgvuldig gezeefd. Men vond nog zes munten met een waarde van rond de duizend gulden per stuk. DEN HAAG (A.N.P.) Een 28-jari- ge Marokkaanse keukenknecht heeft gistermiddag in restaurant Minangkau- bau in het Haagse Bos te Den Haag vier personen gewond, van wie één levens gevaarlijk. De man is ingesloten. Twee gewonden verblijven nog in ziekenhui zen. De Marokkaan, die pas enkele maan den in ons land is had aanpassingsmoei lijkheden. Toen hij gisteren, niet voor de eerste maal een standje kreeg, greep hij plot seling een hakmes en ging daarmee de keukenchef te lijf, die ernstig aan het hoofd werd gewond. Vervolgens koelde hij zijn woede op een 70-jarige Indone sische kokkin, op een ober, die de vrouw wilde ontzetten, en een kok. (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA In een anonie me brief zou de voormalige Brit se ambassadeur in Djakarta, Andrew Gilchrist, gewaarschuwd hebben voor een Brits-Ameri kaans complot tegen Indonesië. Dit heeft dr. Soebandrio, de voorma lige Indonesische minister van buiten landse zaken, gisteren verklaard op de tweede dag van het proces, waarin hij wordt beschuldigd van „ondermijnende activiteit" en van „poging tot op stand." Soebandrio zei de brief vorig jaar zelf te hebben ontvangen en steeds geloofd te hebben dat de brief echt was. In verband hiermee was Indonesië in die tijd, zo zei hij. in staat van pa raatheid gebracht Hij had kopieën la ten circuleren onder de officieren van het leger en onder afgevaardigden naar de Afro-Aziatische conferentie in Algiers. Het proces zal waarschijnlijk op 12 oktober worden beëindigd. Aangeno men wordt dat Soebandrio ter dood zal worden veroordeeld. Duizenden Indonesische scholieren en studenten hebben in de meest verbit terde betoging tot nog toe geëist dat ook president Soekarno voor het ge recht zal worden gedaagd. De jongelui hebben gedreigd het presidentiële paleis in Djakarta te zullen bezetten, als Soe karno geen opheldering geeft over de mislukte staatsgreep van vorig jaar. Meer dan 200 jeugdige leden van „het actiefront" belegerden zaterdag avond het paleis door daar tenten op te slaan. Toen er belangrijke verster kingen vaji het leger kwamen opdagen braken zij hun tenten weer op. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De charme van een openbare happening en het dragen van zeer lange haren en vreemdsoortige kledij door de jeugd, moeten de ouderen niet zon der meer afwijzen. Dit zei de mi nister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mr. M. Vrolijk zaterdag im Amsterdam. Hij opende daar een nieuw jeugd huis „Het Trefpunt". De ouderen moeten deze zaken daarom niet direct afwijzen om dat ze behoren tot de inviduelc vrijheid van de mens, aldus de mi nister. Wij ouderen, zo zei de minister, mogen niet de schuld voor de straatterreur, zoals die de laatste tijd wordt gesignaleerd, uitsluitend op „die schandelijke nozems" af„ wenden, zolang er nog en schrik barend tekort is aan goede ruim telijke voorzieningen voor de jeugd en een tekort aan begrip en warm te voor de jonge mens. Het publiek in het algemeen zit boordevol vooroordelen en agres sie jegens hen die jong zijn en voorlopig (of desnoods blijvend) anders dan wij. De minister meen de overigens wel dat een zeer groot deel van de jeugd buiten excessie ve uiterlijkheden staat en daaraan geen deel wenst te hebben. „De ouderen", aldus mr. Vrolijk, „zijn vaak nog te zeer geneigd liet voor de jongeren te willen doen, zonder dat zij er zelf aan te pas komen". LONDEN (UPI). Een 30-jarige straatveger, Christian Harold Kieviets genaamd, is in staat van beschuldiging gesteld wegens poging tot moord op een Zuidafrikaanse consulaire ambte naar. Op 12 september was de 55-jarige Jan van der Poel in de Zuidafrikaanse ambassade in Londen door een man in de horst gestoken. Van der Poel onderging een spoedoperatie en kon al na een week uit het ziekenhuis wor den ontslagen. Kieviets, die volgens de politie geen vast adres heeft, zal vandaag bij de rechtbank worden voorgeleid. Van onze redactie buitenland) PEKING/MOSKOU Een ernstig diplomatiek incident heeft de feest vreugde onder de Chinese leiders bjj het zeventienjarig bestaan van de Chi nese Volksrepubliek verstoord. Onder een redevoering van de Chinese minis ter van defensie tijdens een parade lie pen de diplomatieke vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie en andere Oost- europese landen van het podium weg uit protest tegen het feit, dat Lin Piao het Kremlin ervan beschuldigde met Washington tegen Vietnam samen te zweren Lin, thans Mao's kroonprins, zei ten overstaan van de menigte van anderhalf miljoen mensen dat de Chinezen hun strijd „tegen het Sovjetrussische revisio nisme" tot het einde zouden voortzetten. Onder de Chinezen waren Mao en een miljoen „Rode Wachters". Pravda, het blad van de communis tische partij in Rusland, schreef giste ren. dat het zich ernstig bezorgd maakt over de jongste gebeurtenissen in China. Deze bezorgdheid is tot uitdrukking ge komen bij besprekingen die tussen com munistische leider zijn gevoerd. Vol gens waarnemers in Moskou vormt het artikel in de Pravda een aanwijzing dat de Europese communisten binnenkort de politiek van China voor het eerst ge meenschappelijk gaan veroordelen. De receptie van de Chinese zaakge lastigde in Den Haag, ter gelegenheid van het 17-jarig bestaan van Rood- China, is zonder incidenten verlopen. Namens het ministerie van Buitenlandse Zaken bezocht de chef protocol van het ministerie de receptie. Geen van de las- teehnici werd gezien. (Van onze correspondent) RAAMSDONKSVEER De Raams- don ksveerse taxi .chauffeur M. J. Rib- bers heeft in de nacht van zaterdag op zondag enkele minuten gevochten voor zijn leven, toen hij werd overvallen op een doodlopende weg in Vlijmen. Hij werd na een worsteling bedreigd door een pistool. De politie van Vlijmen en Raamsdonksveer heeft gisteren A. H. van O. uit Vlijmen gearresteerd nadat de taxi-chauffeur de man bij confron tatie herkend had. Van O. maakte zich meester vian honderd gulden. Ribbers, die een taxi-bedrijf bezit in Raamsdonksveer werd omstreeks het middernachtelijk uur gebeld vanuit een café voor een taxi naar Vlijmen. Op een doodlopende weg, zei de klant niet over contanten te beschikken, maar la ter per rekening te willen betalen. Toen Ribbens op contanten bleef aandringen, wendde de klant voor geld te zullen gaan halen. Hij belde aan bij drie hui zen. Ribbens bleef de klant volgen, die zoveel mogelijk het licht van de straat lantaarns vermeed. Op een gegeven moment greep hij Ribbens vast, gaf hem een klap en greep honderd gulden, die los in de binnen, zak van Ribbens zaten. Toen de taxi chauffeur niet opgaf, trok Van O. een pistool. (ADVERTENTIES) van niet duur wei heerlijk 'I

de Stem | 1966 | | pagina 1