Soekarno in paleis belegerd Geweerschoten als aperitief voor prins Philip HOFNAR Parade hollenkamp Spaanse iiilcüccüiclcn Ir. W Stam: Koekoek heeft nu afgedaan ARGENTIJNEN WILLEN FALKLAND Lil. „TERUG" BIJ DE KONIJNEN AF Verdachten bankroof aangehouden DOW TERNEUZEN WIL UITBREIDEN NAAR HEI WESTEN Nieuw Schiphol 100 miljoen duurder 'n ster matras 198,- DAGBLAD VOOR ZEELAND Studenten eisen aftreden president SOEBANDRIO VOOR RECHTER Chinezen Oproep Reactie Centen MIST Noodraacl roept leden op om nieuwe partijtop te kiezen Bergen op Zoom: Kind (8) door aanrander mishandeld BEZETTING HELDEN Smokkelprobleem plant zich voort VERKLARING STATENLID AFGEDAAN AMDAAG IN ABONNEMENTSGELD 4e KWARTAAL 1966 postrekening 1114111 Vrachtareaal UITSLUITEND TABAK banket selektiekleding Selektiekostuums met vest, produkt Groninger Stijlgroep in groen/bruine herfsttinten. Effen en kleine ruitjes. Jazeker, bij Hollenkamp! 106» JAARGANG NO. 23315 Voor God. Koningin en Vaderlana Uitgave: N.V. Ultg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Hark* Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M A. C. v. Oongen, C. J. v. Hootegem, mr dr A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Re< 6tet P V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 V R IJ D A 6 au StntMttfcK 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. f 0,30 incasso, 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contracl aan zienlijke reductie Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden GOES Klokstraal I, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG. Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA Tienduizenden studenten hebben gisteren aan de vooravond van de herdenking van de mislukte staatsgreep vorig jaar in de straten van Djakarta fel geprotesteerd tegen president Soekarno en hem in zijn paleis belegerd De jongelui eisen het aftreden van de president die zij „Koning der Vrouwen" noemen en in koor „naar de hel" wensen. Intussen komen tientallen journalis ten uit de hele wereld Djakarta binnen om het proces tegen Soebandrio, dat vannacht (Ned. tijd) begonnen is, by te wonen. Leuzen scanderend als „Boeng Karno, een blaaskaak" en Boeng Karno, een huwelijksmaniak", stroomde de massa studenten naar het nationale Merdeka- monument op het plein voor het ga leis. Omdat gevreesd werd dat vernie lingen zouden worden aangericht, werd het monument door sterke militaire een heden afgezet, waarop de demonstre rende jongelui zich naar het paleis be gaven om dit te beleggen. Het leger legde met pantserwagens een kordon rond het paleis. Ongeveer tienduizend leden van het jeugd-actietront Kappi trokken de Chi nese wijk binnen. Voor de ambassade van Rood-China werden spreekkoren aangeheven. „Chinezen ga naar huis" was de meest gehoorde kreet. Uithang borden met Chinese karaktertekens werden van de gevels der haastig ge sloten en gebarricadeerde winkels ge rukt en in het water gegooid. Generaal Nasoetion richtte zich in een radioboodschap tof de Indonesiërs met de oproep „de elementen van de oude orde uit te roeien". Nasoetion riep politici en soldaten op de mislukte rode coup te herdenken bij de „krokodillen- kuil de plaats m het communistische opleidingskamp Lobang Boeaja, waarin vorig jaar de lijken van de vermoorde generaals werden gevonden. Hoewel de studenten betrekkelijk ge makkelijk hun gang kunnen gaan, zo lang het leger van Soeharto die toe staat, is niet iedereen even gelukkig met de gang van zaken in Djakarta. Vooral de oudere generatie, die Soe karno als jong revolutionair gekend heeft, reageert er op. Zij zijn het met de studenten eens dat hij de laatste ja ren in zijn leiding gefaald heeft, maar zien met lede ogen aan dat Soekarno wordt beschuldigd en belachelijk ge maakt en dat zijn vrouwen erbij worden betrokken. Dat is tegen de eeuwenoude Javaanse traditie van beleefdheid. De manier waarop de studenten zich meester maken van vrachtauto's, zon der toestemming van eigenaars of chauffeurs, hun gewoonte om personen auto's te laten stoppen om er slag woorden op te smeren en het feit dat zij liever geen minuut in een klaslokaal verblijven om wat te leren, is veront rustend. vooral voor de ouders, die iede re cent bij elkaar moeten schrapen om de leergelden te kunnen betalen. MADRID (Reuter). Dertig voor aanstaande Spaanse intellectuelen heb ben in een petitie aan de regering ge pleit voor meer politieke vrijheid. a-o zouden verordeningen moeten worden afgeschaft, die het deelnemen aan politieke bijeenkomsten, waarvoor geen toestemming is gevraagd, straf baar maken. Tot de ondertekenaars be noren oud-minister Joaquin, Ruiz Gi- inenez en Jose Ereilze, die o.a. ambas- weesf m WashinSton en Parijs is ge- i«!?n ^Jd zitten op het ogenblik zes ?iüectue¥n gevangen, omdat zij wei- IKfJr een k°ete te betalen voor het bij- nen van een verboden bijeenkomst. rppArm? 2ff.iciële verklaring heeft de mft vÜÏ? verzoekschrift afgewezen den a? argument, dat men in alle lan ter hpc?imist.'atieve regelingen heeft Ssezfpn frminf van de openbare orde, wetbofS zaken die vallen onder het Hp?c van strafrecht. epDPraof3??180 kal)inet onder leiding van S„ heeft woensdag nog len vnor it geno,meri 2ver de maatrege- vaj het ,-?n ,®eleidelüke hervorming net 'egeringsbestel. door^he^KiVM1? meegedeeld avond: KN M l- Sel<hg tot van- tomdel°TOhSig Weer e" droog' mist 7Sa ,°P veel plaatsen richtingen \vTid Ult oostel9ke va» temperatuur. VCT3ndCTtoS KOEKOEK „Daar houden \ye geen rekening mee!' BOERENREVOLTE VOLLEDIG De zogenaamde noodraad van de Boerenpartij is donderdagmiddag in hotel Pays Bas bijeengekomen. V.l.n.r. ir. W. Stam (uit de partij getreden), voorzitter P. Schregar- dus, M. J. M. Rooster, J. W- Wou- terse, B. J. Berger en J. A. Bomans. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Het 8-jarige dochtertje van de familie H. uit Bergen op Zoom is aan de dood ontsnapt. Zij is in het bos Lievensberg in de omgeving van Bergen op Zoom aangerand en daarbij zwaar mishandeld. Het meisje was met haar driejarig broertje en een buurjongetje aan het paddestoelen zoeken. Toen het meisje 's avonds niet thuiskwam deden de ou ders -van het kind aangifte bij de po litie van de vermissing. Nog terwijl de politie bezig was met het treffen van de nodige voorbereiding om de opspo ring te verrichten, werd het kind thuisgebracht door de heer A. uit Ber gen op Zoom Het meisje was in het gezicht zo zwaar gewond dat het nau welijks was te herkennen. Uit de ver klaring van het kind viel op te maken dat net dcor een jongeman van wie zij een redelijk goed signalement kon opgeven was meegenomen. Deze man zou haar deerlijk hebben mishandeld. De politie is ogenblikkelijk met een grote opsporingsactie begonnen, en heeft daarbij ook speurhonden inge schakeld. De ïijkspolitie in de omlig gende gemeenten van Bergen op Zoom werd op ae noogte gebracht en de voi- gende dag woensdagmiddag nield de rijkspolitie van Woensdrecht een jongeman aan, wiens signalement over eenkwam met dat wat door het meisie was opgegeven. Hij gaf bij het eerste verhoor reeds toe dat hij de dader was. Het bleek te zijn de 19-jarige P. L. uit Rotterdam. Hij vertelde het kind te hebben willen doden en in de veronder stelling te verkeren dat het kind dood was. Toen net Kleine broer'je en het buur jongetje tijdens de mishandeling begon nen te 1 uilen, zette hij het op een lopen omdat hij, zoals hij vei klaarde, niet te gen net .gejank" van kleine kinderen kan. De dader is in militaire dienst. Vandaar dat bij het' onderzoek oók de koninklijke marechaussee werd inge schakeld. L. is aan de marechaussee overgedragen en opgesloten. De politie van Bergen op Zoom wijst er op dat het bijzonder gevaarlijk is jonge kinderen alleen in het zeer uitgestrekte bosge bied rond Bergen op Zoom te laten spelen. De toestand van het meisje is thans redelijk. (Van onze redactie buitenland) BUENOS AIRES De Argen tijnen krijgen steeds meer zin in de voor de Argentijnse kust ge legen Falkland Eilanden. Daar wappert op het ogenblik nog de Engelse vlag. Ten onrech te, vinden de Argentijnen. Dezer dagen zijn ze tot actie overgegaan, op zijn Zuidameri kaans. Nadat een aantal „natio nalisten", zoals wij gisteren meldden, een vliegtuig dwongen op de Falkland Eilanden te lan den om er de Argentijnse vlag te planten, zijn ze nu tot nog Onbekenden hebben vanuit auto's schoten gelost op 't Britse ambassade gebouw in Buenos Aires waar prins Philip met een aantal diplo maten juist aan een welvoorziene dis wilden gaan aanzitten. De hertog van Edinburgh noch iemand anders bekwam enig letsel: de Bitten zijn echter gewaarschuwd. In de Argentijnse stad Rosario is het erger toegegaan. Studenten heb ben daar voor het Britse consulaat een betoging gehouden en er een Britse vlag en een portret van konin gin Elizabeth verbrand. Politie kon ,.niet voorkomen" dat een zestal ge wapende lieden het gebouw binnen drong en er het nodige meubilair in stukken sloeg. Op de Falkland Eilanden is de „machtsovername" van korte duur geweest. Negen uur na de landing van het gekaapte vliegtuig kon de Britse ambassade in Buenos Aires melden dat men de toestand op de eilanden weer meester was. De Britse ambassade vernam uit Port Stanley dat de passagiers bij particulieren ondergebracht waren, omdat het hotel te klein was. De ambassade kon niet zeggen of PRINS PHILIP kogels hij de borrel het gouvernementshuis in Port Stan ley bezet is geweest. Wel is bekend geworden dat de twintig kapers door tussenkomst van een katholiek pries ter vijf bewoneVs van de archipel hebben losgelaten, die ze als gijze laars vasthielden. Onbekend is welke strafmaatregel door het eilandbestuur tegen de na tionalisten zal worden ondernomen. President Carlos Ongandia van Ar gentinië heeft gisteren evenwel be kendgemaakt dat hij het twintigtal zal laten vervolgen. De teruggave van de eilanden zou de Argentijnse regering evenwel blij ven nastreven. De nationalisten, allen bewapend met geweren, die een „Argentijnse proclamatie" verspreidden, hebben de twee voornaamste eilanden herdoopt in Soledad en Esperanza. Aan Port Stanley gaven ze de naam. van Porto Revero, ter nagedachtenis aan een voorganger, die in 1832 met enkele medestanders tevergeefs tegen de Britse bezetting van de Falkland Eilanden heeft gestreden. Alle bewo ners zouden volgens de proclamatie de Argentijnse nationaliteit krijgen. Drie leden van het „invasie-leger" hebben een onderhoud gehad met de waarnemend gouverneur. BRASILIA (Reuter) De douane in de Braziliaanse stad Porto Alegre begint er spijt van te krijgen dat zij haar neus heeft gestoken in een smokkelaffaire met konijnen. In mei van dit jaar namen douaneambtenaren 476 konijnen in beslag, die van Argentinië uit het land binnengesmokkeld zouden zijn. De eigenaar ging in beroep, maar ook in Brazilië malen gerechtelijke molens langzaam. Het gevolg is dat de douane elke dag meer konijnen te eten moet geven, nu al tweeduizend... Wanneer de zaak voor de rechter komt zit ook hij met een probleem tot welk land behoren de in Brazilië geboren nakomelingen T De Argentijnse vakbond heeft in middels niet onder stoelen of ban ken gestoken welke partij haar sym pathie heeft. De vakbond heeft alle deelnemers aan de actie „nationale helden" genoemd. Van de regering wordt geëist dat de veiligheid van de betrokkenen wordt verzekerd. Het verbond wil een mo bilisatie van alle sectoren van het openbare leven om de aanspraken van Argentinië op de Falkland Eilan den kracht bij te zetten. De gestrande passagiers van het toestel zullen het evenwel niet slecht hebben. De inwoners van Port Stanley, volgens de laatste telling 1074 in getal, hebben de reputatie gastvrij te zijn. Elk jaar maken zij in hun groen-rode huizen en cafés ge middeld veertig flessen whisky per persoon soldaat. De verontschuldi ging hiervoor'luidt: „tegen de kille regen en de hevige wind". (Van onze verslaggevers) DEN HAAG UTRECHT. De revolte in de Boeren- partij is nu compleet. Gister avond is in Utrecht een nood- raad gevormd, bestaande uit BP-raadsleden en .bestuurs leden. De noodraad doet een beroep op alle Goedwillende en weldenkende kiezers en leden der Boerenpartij zich met de noodraad in verbin ding te stellen om te komen tot een landelijke democratische ver kiezing van een nieuwe bestuurs organisatie. Andere ontwikkelingen rond de Boe renpartij zijn De vooizitter van de Eerste Kamer, dr. ir. J P. Mazure zal indien het WD-lid bij zijn beschuldigingen in de kamer gedaan, blijft een onderzoek laten instellen naar de kwestie-Adams. Ir. Adams krijgt dinsdag in de kamer rte kans op de besehuldigingen in te gaan. a Ir W. Stam, fractievoorzitter van de K.P. in Blaricum, heeft gisteren een ei gen verklaring uitgegeven waarin bij zich c'irdelijk van de B.P. en de vol gens hem dictatoriaal optredende lei der Koekoek distantieert. De uitlatingen van de heer Koekoek, gedaan tijdens een Brandpunt-vraagge sprek, zijn voor de B.P.-fracticvoorzitter Looman uit Rijswijk aanleiding geweest met de partij te breken. In de verklaring die de noodraad .gis teren aflegde, wordt gezegd Daar on danks onze welgemeende pogingen het hoofdbestuur der Boerenpartij te over tuigen dat ongerustheid onder het Ne derlandse volk is ontstaan door het on begrijpelijke in bescherming nemen van personen met een besmet politiek ver leden in openbare functies, is besloten een noodraad in het leven te roepen van raadsleden en bestuursleden. Deze noodraad roept alle weldenkende 5 en goedwillende leden en kiezers der Boerenpartij op zich met deze nood raad ij? verbinding te stellen om te ko men tot een landelijke democratische verkiezing van z'n nieuwe bestuursor ganisaties". De verklaring die werd voorgelezen door de heer H. Hessel uit Utrecht, is ondertekend door de volgende personen: de heer F. Schregardus, voorzitter van de Boeienpartij in Haarlem, tevens voorzitter van de noodraad, de heer M. J. M. Rooster, fractievoorzitter van de Boerenpartij te Blaricum, secretaris penningmeester van de noodraad, de heer J. P. Daudeij, raadslid te Haarlem, de heer J. A. Bomans, raadslid te Heem stede, de heer H. Hessel, bestuurslid te Utrecht, de heer J. W. Wouterse, raads lid ibe Utrecht, de heer B. J. Berger uilt Utrecht, bestuurslid te Utrecht. Deze personen waren allen aanwezig. Inge stemd met de verklaring hebben de heer A. van 'der Sande, statenlid uit Oiisterwijk en de heer J. Looman uit Rijswijk, die beiden nieit aanwezig wa ren. De heer Looman heeft overigens reeds als lid van de Boerenpartij be dankt. Ir. W. Stam, die ook in hotel Pays Bas te Utrecht aanwezig was, kwam met een eigen verklaring uit, dat hij vond c!oi de noodraad niet ver genoeg ging. H.ij verklaarde: „dat hij, gezien het openbaar optreden van lieden met een besmet politiek verleden némens da Boerenpartij en de aan de dag getreden onwil van het hoofdbestuur om deze lieden uit de partij te verwijderen, zich uitdrukkelijk van de Boerenpartij en zijn dictatoriaal optredende lid de heer Koekoek wenst, te distantiëren." Hij doet een beroep op alle integere raadsleden van de Boerenpartij, die niet met expolitieke delinquenten in een partij wensen te zitten, om zijn voor beeld te volgen. De neer Stam zei verder dat naar zijin gevoel cle Boerenpartij van de heer Koekoek is overleden. „Koekoek heeft afgedaan, daarvoor ken ik de Neder landers te goed, dan dat zij dit zullen slikken". DEN HAAG (A.N.P.) De politie van Den Haag heeft, naar zij gisteren meedeelde, woensdagavond al twee mannen aangehouden, die ervan ver dacht worden de hand te hebben ge had in de bankoverval aan de Zui- derparklaan in Den Haag. Daar het onderzoek nog in volle gang is wilde de politie geen nadere bij zonderheden verstrekken en kon ook niet gezegd worden waar deze mannen werden aangehouden. Een van de getuigen van de overval, een in de omgeving van de bank wer kende persoon, heeft ze herkend. HafiMaP pc üfetn Als u zich ook wel eens afvraagt waarom u eigenlijk werkt, dan kunt u daarover dit weekeinde komen meepraten. Pagina 3. Lucas, financieel expert van de K.V.P., zit vandaag voor het laatst in de Tweede Kamer. Pa gina 7. Het nieuwste „blok" in de om roepwereld is Fons DiscH' P.M. Pagina 9. De Luikenaren eisen van hun (voetbalploeg dat zij nu Ander- lecht eindelijk eens in het zand doet bijten. Pagina 13. Griep voor eigen rekening? Pa gina 17. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Dow Chemical, dat reeds tien fabrieken in de Nieuw Neu- zenpolder (320 ha) bij Terneuzen heeft, en daar nog voortdurend uitbreidt, heeft de minister van Verkeer en Wa terstaat verzocht of het mogelijk is zijn bedrijf in de toekomst verder naar het westen uit te breiden. Dow heeft voor deze uitbreiding het oog laten vallen op een ruim 200 ha groot buitendijks ge bied ten noorden van de Braakman: een vroegere zeearm, die in 1952 is afge sloten. Aangenomen wordt dat Dow op dit terrein een eigen olieraffinaderij wil stichten. (ZIE OOK COMMENTAAR PAG. 3) lYYlfY Y, Y Yl Nieuws is belangrijk. Maar minstens even belangrijk zijn de mensen achter de gebeur tenissen. In dat licht moet men de nieuwe reportageserie zien, waarmee Dagblad De Stem vandaag van start gaat. We hebben ze „Wakers in de nacht" genoemd. Het aantal mensen dat, voor veiligheid en gerief van de medeburger, de nachten wa kend moet doorbrengen is in derdaad niet gering EEN CANADEES is gisteren door de rechtbank in Boedapest tot acht maan den gevangenisstraf veroordeeld omdat hij getracht had zijn zuster, een Oost- duitse, uit Hongarije te smokkelen. Zijn Amerikaanse vrouw, de 25-jarige Ja- nette Ellen Lemme, werd veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf. Als u gewend bent uw abonne mentsgeld te gireren, of dit voortaan wilt gaan doen, dan verzoeken wij u dit vóór 1 ok tober a s aan ons te willen overmaken door storting of over schrijving op onze Dit bespaart u incassokosten en onnodig aanbieden van een kwi tantie. Administratie Dagblad De Stem DEN HAAG (A.N.P.) De total, kosten van de uitbreiding van de lucht haven Schiphol worden thans op 388 min. geschat, dat is 100 min. meer dan eerder was geraamd. Uit de toelichting van minister Suur- hoff op een wijziging van de begroting voor Verkeer en Waterstaat voor 1966 blijkt dat hiervan 40 min. voor reke ning komt van prijsstijgingen, 45 min. is een gevolg van correcties op de oor spronkelijke bestekken en meer werk, 10 min. een gevolg van meer geaccu muleerde rente tijdens de bouw en 5 min. een gevolg van meer investeringen in het oude areaal. Ten aanzien van de noodzakelijke cor recties op de oorspronkelijke bestekken wordt opgemerkt dat het project voor weg- en waterbouwkundige werken voor de nieuwe luchthaven zeer snel werd opgezet, hierdoor konden nas later detailleringen en verfijningen in de be stekken worden aangebracht. Ook evo lueerden de gedachten omtrent de op zet van een moderne luchthaven tijdens de bouw. Als gevolg van de snelle groei vais het verkeer werd bijvoorbeeld besloten tot het oprichten van een aanzienlijk groter vrachtgebouw, parkeerterreinen en wegen in het nieuwe areaal. Het thans ingediende wetsontwerp voorziet in de mogelijkheid voor Schip hol 250 min. met rijksgarantie te le nen in plaats van 150 min., zoals oor spronkelijk was vastgesteld. (ADVERTENTIES) AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM

de Stem | 1966 | | pagina 1