Geen conflict overgehelde- Rijnkanaal meer kopen voor minder huishoudgeld JAMIN 89 39 Ir. Posthuma, promotor Deltagebied Parlement roept Soekarno op het matje 13 miljoen voor wegen Eindhoven- Vlissingen P. Harmel verzekert: PTT vraagt 193 miljoen meer SURVEYOR-2 SLAAT TE PLETTER Tachtig man ^doodziek" na excursie ELASTISCH DEEL GESLOTEN Bruidegom tegen wil en dank DAGBLAD VOOR ZEELAND EEN MILJOEN GEEN SCHORSING Voedselvergiftiging Iwee Britten op oceaan zoek Kwestie Lages 4 oktober in kamer MEER SOEPELHEID IN RUIMTELIJKE ORDENING KOEL Studenten betogen tegen studie-toelagenbeleid ANDAAG IN Gunstig onthaal voor volksge- zondheidsnota Dr. Lamberts: pil in ziekenfondspakket Uitstel bedreigt metaalfabriek Kans op ontslag van 85 werknemers AB0MMTSG11D 4® KWARTAAL 1966 postrekening 1114111 Verbeteringen overtuigende bewijzen dat niet duur wel heerlijk is-. volkorenbiscuits 500 gram van f. 1,25 4 gesorteerde repen van f.0,60 voor 1868 JAARGANG^ No. 25308 Voor God Koningin en Vaderland Uilgeve: N.V. Uitg. AAij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Hark* Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v Dongen, j. v. Hootegem, mi dr A J. j. (\A. ^eSl mr. H. M. I. de Rechter F V AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 BONDERDA® 22 SEPTEMBER TRES vraag. Losse nummers 20 cent. Abonnementsprijs f I 1,40 per kwar taal, excl. 0,30 incasso, f 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan- Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL „Er is geen sprake van een conflict tussen Neder land en België over de aanleg van het Schelde-Rijnkanaal". Dit heeft de Belgische minister van buitenlandse zaken, P. Harmei, gisteren in Brussel verklaard op vragen in de Belgische volks vertegenwoordiging. De Belgische minister zei dat het in de bedoeling lag nog dit jaar te starten met belangrijke werkzaamheden aan de nieuwe verbinding tussen Schelde en Rijn op Nederlands grondgebied. Een post van 10 miljoen gulden was hier voor uitgetrokken, maar men kon niet met de werkzaamheden beginnen om dat de plannen nog niet klaar waren. De Nederlandse regering besloot daarom ook in het kader van haar anti-inflatoire politiek van afremming van de overheidsbeestedingen dit be drag voor 1966 tot 1 miljoen terug te brengen, aldus de heer Harmel. Hij leg de er verder de nadruk op dat de Bel gische en Nederlandse regering zullen toezien dat zo spoedig mogelijk met de werkzaamheden wordt begonnen. Minister Harmel wijst er in zijn ant woord verder op dat „moeilijk van een schorsing van de werkzaamheden ge sproken kan worden, wanneer met de uitvoering nog niet is begonnen". De Belgische bewindsman deelt voorts mee „zijn Nederlandse collega over de ongerustheid by de Belgische publieke opninie te hebben ingelicht en erop te hebben aangedrongen het vast gestelde werkrooster door deze maat regel niet in het gedrang te brengen". P. He-VRMEL MEPPEL (ANP) In Meppel en om geving lijden op het ogenblik een tach tigtal personen aan een voedselvergif tiging, die zij waarschijnlijk vrijdag hebben opgelopen tijdens een excursie van leden en personeel van de coöpera tieve landbouwbank te Meppel. Twintig hunner zijn vrij ernstig ziek. De pa tiënten vertonen symptomen, die doen denken aan para-typhus. Het gezelschap was 's morgens ver trokken naar Wezep, waar een bezoek werd gebracht aan een pluimveeslach terij. Na de lunch in Elburg werd een rondrit gemaakt door de polder Oos telijk Fleoland. Nadat het gezelschap nog een tijdje in Kampen had vertoefd, werd naar Hoogeveen gereden, waar in een hotel het diner wachtte. Reeds de volgende morgen vertoonden leden van het gezelschap vergiftigingsverschijnse len en in de loop van de volgende dag namen ziektemeldingen onrustbarend toe. De patiënten voelden zich „dood ziek". Be inspectie van de volksgezondheid en de keuringsdienst van waren te As sen werden gewaarschuwd en er werd onmiddellijk begonnen met een uitge breid onderzoek, dat nog in volle gang Conclusies kunnen nog niet worden getrokken, hoewel men vermoedt dat de ziekte is veroorzaakt door het nuttigen van puddingsaus, die niet helemaal zuiver was. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met het oog op de huidige moeilijke positie van de schat kist zal de P.T.T. in 1967 tariefverhogin gen tot een bedrag van 193 miljoen gul den gaan doorvoeren. Minister Suurhoff zegt in de toelichting op de nieuwe P.T.T.-begroting dat het overleg over de verdeling van de tariefverhoging over de verschillende bedrijfsonderde len nog niet is afgerond. Daarom kan nog geen specificatie van de komende tariefverhoging worden gegeven. Zonder tariefverhoging zou volgens minister Suurhoff het dekkingsplan van de rijksbegroting niet toereikend zijn om de noodzakelijke kapitaalverstrek king aan de P.T.T. met name voor uitbreiding van de telefonie te hand haven. Dit neemt niet weg dat de P.T.T. voor 1967 toch nog altijd een voordelig exploitatieresultaat van ruim 23 miljoen gulden verwacht. De overige baten en lasten van per saldo 123,5 miljoen gul den zullen het totale bedrijfsresultaat op 146,6 miljoen gulden brengen. Hier bij is er rekening mee gehouden dat de exploitatielasten in 1967 verder zullen toenemen tot 1737- miljoen gulden, waartegenover naar verwachting 1760 miljoen gulden aan exploitatiebaten zul len staan. De vraag naar telefoonaan sluitingen blijft stijgen. In 1967 zal het aantal wachtenden stijgen tot 198.000 LONDEN (UPI) Twee jonge Brit se journalisten die uit Virginia waren vertrokken om de Atlantische Oceaan Per roeiboot over te steken worden nu reeds 42 dagen „vermist". David Johnstone, 34 jaar oud en John rj°are, 29 jaar oud. zijn op 11 augustus 'oor het laatst in hun 4,80 meter lange oot als een vlekje gezien. De Ameri' ians® kustwachtkotter had hen gesig naleerd en deelde mee dat zij „gezond en wel" waren. Het tweetal, dat op 26 mei uit Vir ginia is vertrokken zou het tweede iS? dat dit jaar roeiende de At- anusche Oceaan overstak wanneer zij succes zouden hebben. t*e e£- Britse parachutisten, kapitein gway en sergeant Shay Blyth, naden op een eiland bij de Ierse kust Twi- sePtember na 91 dagen roeien uit ton m een 6,70 meter lange boot. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De strafonderbreking van de oorlogsmisdadiger Willy Lages zal opnieuw in de Tweede Kamer ter sprake komen. De brief van de minis ter van Justitie, dr. I. Samkalden, waar in wordt meegedeeld dat na beëindiging van de periode van drie maanden de straf niet kan worden voortgezet, vormt de grondslag voor het debat. De kamer heeft besloten de kwestie-Lages op dinsdag 4 oktober te behandelen. NEDERLAND ONRIJP ALS INDUSTRIELAND (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Neder, land, is op het gebied van de industrialisatie' een van de be. langste pijlers voor de toe- komstige welvaart, onderont wikkeld. Het inkomen per hoofd van de bevolking in Ne. derland is vrijwel het laagste van alle Europese landen; zelfs Finland beeft een hoger inkomen per lioofd van de be volking en dit land wordt dooi de Wereldbank als een ont wikkelingsland beschouwd. Dit is de mening van ir. F. Posthuma, directeur van het Rot- erdamse Havenbedrijf en een van de grote promotors van het Deltagebied. Hij meent dat Ne derland met zijn ordeningsmenta liteit en nog te geringe industriële ervaring, erop moet letten dat het industriële klimaat niet verslech tert. „Wij zijn nu al, gezien de investerings beperkingen, te arm om alleen maar te denken in termen van potverteren, re creatie en onwrikbare ruimtelijke or dening. Volgens de heer Posthuma, die sprak bij de opening van het nieuwe labora torium van Gulf, moet de ruimtelijke ordening zo elastisch worden opgezet dat te allen tijde aan de voortschrij dende industrialisatie kan worden vol daan. Tijdens een persconferentie, die aan de opening van het nieuwe Gulf labo ratorium voorafging, zijn ook nog de geruchten ter sprake gekomen als zou de raffinaderij tijdelijk gaan sluiten om voorzieningen aan te brengen, die lucht en waterverontreiniging moeten tegen gaan. Het blijkt nu, dat niet de gehele raf finaderij, maar een deel ervan gesloten is geweest om de voorzieningen aan te brengen. De Gulf directie deelde ook mee, dat in de toekomst grotere tankers dan die van 300.000 ton besteld zullen worden. (Van onze redactie buitenland) PASADENA De dinsdag gelanceer de Surveyor - 2 zal vandaag op de maan te pletter slaan. Het fotografisch labo ratorium, dat een zachte landing op de maan moest maken om daar foto's van het oppervlak te maken, is gisteren een oncontroleerbare tollende beweging gaan maken. Amerikaanse deskundigen vermoeden dat een van de drie raketjes van de verkenner niet ontbrand is toen vanaf de aarde een sein voor een koerscorrec tie werd gegeven. Ook een tweede cor- rectiesein heeft geen resultaat opgele verd. k'meegedeeld door het ïw geldig vanavond: wnwS ^eer met overdrijvende 7«Lk,e,nve,(le"- Minder zonnig. Vvind uit noordelijke rich- PeSiren ZeIfde ie^S "ag:ere ^em" PARIJS (A.F.P.) De 24-jarige Franse geleerde Jean-Yves Domalain heeft zijn dorst naar wetenschap op Borneo duur moeten bekopen. Hij was zonder toe stemming van de overheid maagdelijk gebied binnengedrongen, waar hij in aan raking kwam met een stam koppensnellers. Onder bepaalde voorwaarden werd hij in deze stam opgenomen. Hij moest eerst twintig dagen in het oerwoud door brengen, geheel aan zichzelf overgeleverd, en zich daarna onderwerpen aan een ritueel, dat zestig uur duurde en waarbij hij van top tot teen werd getatouëerd. Daarna werd hij in de raad der oudsten opgenomen en in de geheimen van de stam ingewijd. Hij mocht foto's nemen en filmen. Op hartelijke uitnodiging van het stamhoofd mocht hij eveneens het huwelijk van diens dochter bijwonen. Pas na afloop ontdekte hij dat hij zelf de bruidegom was. Na de wittebroodsweken, die een maand hadden geduurd, werd hij door zware koorts overvallen. Hij slaagde erin te vluchten en de „beschaafde wereld" te bereiken, waar hem door de autoriteiten ten laste werd gelegd dat liij het ge bied zonder toestemming was binnengegaan. De autoriteiten wezen hem erop dat het hij een bepaalde stam de gewoonte is dat jonge meisjes een man mogen kie zen, die na de eerste huwelijksnacht wordt afgemaakt. Nog onlangs is een kleine groep militairen naar die stam gezonden. Men heeft ze nooit teruggezien. Het Prinses Beatrix-poliofonds zal weldra zijn tweede lustrum vieren. Pagina 5. Wij stellen u voor aan een boze puber, die last van sadistische dagdromen heeft. Pagina 7. Wat zal het resultaat zijn van het bezoek dat Erhard aan pre sident Johnson gaat brengen Blik naar buiten, pagina 7. Zaterdag een nieuw experiment in etherland, onder de korte maar veelzeggende naam „in". Pagina 9. De Amerikanen hebben aar dige goudmijntjes ontdekt in de Bondsrepubliek. Pagina 11. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „De pil moet in het ziekenfondspakket opgenomen worden". Dit advies gaf gisteren dr. Lamberts (P.v.d.A.) aan minister Veldkamp en staatssecretaris Bartels bij de behande ling van de volksgezondheidsnota. De bijzonder omvangrijke nota heeft in de Tweede Kamer een gunstig ont haal gevonden. Het bleek echter moei lijk debatteren, omdat in de nota een zeer grote hoeveelheid beleidspunten worden aangegeven, maar nog geen concrete maatregelen worden voorge steld. Intussen is reeds wel gebleken dat er geen eensgezindheid bestaat over moge lijke plannen om de verplicht verzeker den een deej eigen risico bij de kosten van de huisarts te laten dragen. Ook over de vraag hoe de verhouding tussen de overheid en het particulier initia tief bij het volksgezondheidsbeleid moet zijn, liepen de opvattingen met name tussen de K.V.P., V.V.D., A.R. en C.H.U. enerzijds en de P.v.d.A. en P.S.P. an derzijds nogal uiteen. (VERVOLG OP PAGINA 5) (Van onze correspondent) UTRECHT Ongeveer 700 Utrechts», studenten hebben een protestmars ge houden tegen het rijksstudietoelagen beleid van minister Diepenhorst (zie foto). „I. A. wegwezen", Diepenhors moet beurzen geven, hi, ha, ho" er andere spreekkoren klonken vanuit dc door politie te paard begeleide stoet die in de vroege avond vanaf de rijks universiteit aan het Domplein naar he* universiteitshuis aan het Lepelenburj- trok. Ongeveer dertig spandoeken wer den meegedragen, met voor ministei Diepenhorst minder vriendelijke teksten. De protestmars werd gevolgd door een demonstratieve vergadering waarvoor het universiteitshuis zelfs te klein bleek. SOEBANDRIO DJAKARTA (A.N.P./Reuter) De vraag in hoeverre president Soekarno een aandeel heeft gehad in de mislukte staatsgreep van vorig jaar oktober, klinkt al luider. Het Indonesische par lement verlangt van Soekarno een vol ledige verklaring over de staatsgreep en de gebeurtenissen die daartoe leid den. Behalve dat het parlement op deze wijze de president ter verantwoording wil roepen voor zijn beleid, wenst het ook dat hij de Indonesische communis tische partij veroordeelt, ophoudt zich zelf marxist te noemen en zijn Nasa- kom-principe (nationalistische, gods dienstige en communistische groeperin- gen in een losse federatie) overboord te zetten. Professor Soeradiradja, van de uni versiteit van Bandoeng, heeft Soekarno ervan beschuldigd „een weerzinwek kende cultuur van schilderijen van naakte vrouwen en naakt" te hebben bevorderd. President Soekarno heeft verklaard dat hij van plan is een bedevaart naar Mekka (het mohammedaanse gods dienstige centrum) te maken. Het proces tegen de voormalige vice- premier en minister van buitenlandse ztken dr. Soebandrio, voor een spe ciale militaire rechtbank zal. zo is gis teren bekend geworden, op 30 septem- middernacht aanvangen. (Van onze redactie binnenland) LICHTENVOORDE De metaalwa- renfabriek „De Leeuw'' in Lichtenvoor de heeft een dermate tekort aan finan ciën, dat de kans van een verzoek om surceance van betaling en ontslag voor 85 werknemers niet is uitgesloten. De fabriek vervaardigt hoofdzakelijk zadels voor fietsen en ook rolschaatsen, De produktie is groter dan de Neder landse markt kan opnemen. Het schijnt dat de moeilijkheden van het bedrijf niet zijn ontstaan tengevolge van de órderpositie, maar omdat de geldschie ters geen kredieten meer willen ver lenen. Een laatste poging om via een credietbank geld lós te krijgen zou zijn mislukt. Als u gewend bent uw abonne mentsgeld te gireren, of dit voortaan wilt gaan doen, dan verzoeken wij u dit vóór 1 ok tober a.s. aan ons te willen overmaken door storting of over schrijving op onze Dit bespaart u incassokosten en onnodig aanbieden van een kwi tantie. Administratie Dagblad De Stem (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op de begroting van het rijkswegenfonds zijn voor 1967 voor de wegenaanleg in het zuiden de na volgende bedragen uitgetrokken: Voor de oost-westverbinding Vlissin- gen-Breda-Eindh(jven (wegen 58, 56, 63/E-38) 13 miljoen. Voor de weg Belgische grens (ooste lijk van Turnhout)-Eindhoven-Venlo- Duitse grens (weg 67/E-3) 5 miljoen. De voor de oost-westverbinding ge raamde som van 13 miljoen zal voor 4 miljoen benut worden voor de voortzet ting van de aanleg van weg 58 gedeelte Nieuwland-Vlissingen en voor de uit breiding van die weg op Walcheren en Zuid-Beveland. Voorts komt er 4 miljoen beschikbaar voor rijbaan verdubbelingen van en plaatselijke verbeteringen aan weg 56 tussen Bergen op Zoom en Breda. De overige 5 miljoen zijn bestemd voor de verbetering c.q. verdubbeling van gedeelten in weg 63 (E-38) Breda- Eindhoven, met inbegrip van de vol tooiing van de zuidelijke rondweg om Breda. Voor de noord-zuidverbindingen Via- nen-Gorinchem-Breda (weg 27/E-37) is 5 miljoen geraamd en voor weg 17 Moerdijk-Roosendaal 3 miljoeft. Voorts komt er 42 miljoen beschik baar voor de belangrijke noord-zuid route, gevormd door de E-9 (Amster dam - Utrecht - Den Bosch - Eindhoven - Maastricht). Voorts vermeldt de begroting een post van 3 miljoen voor grondaankopen in het gedeelte tussen Hazeldonk en Princenhage van weg 16 en voor de aanleg van de noordelijke toegangsweg van die weg naar Breda. Voor de aan leg van het gedeelte van de Zoom- weg tussen Volkerakdara en Steenber gen is eveneens 3 miljoen uitgetrokken en voor de verbetering van de veer havens bij Kruiningen en Perkpolder 12 miljoen. Tenslotte is voor de rijbaan verdubbeling Eindhoven-Weert 5 mil joen uitgetrokken. (ADVERTENTIES) Brïllant - schitterend bezit voor altijdl van Andel Hoogstraat 164-152 Beyerlandseiaan 176 Rotterdam DEZE WEEK van 22 t/m 28 september IN Al ONZE WINKELS cent bij aankoop van een fles jus d'orange of vruchtenstroop sinaasappel of kersen - per fles f 1.49 een dikke kwartjesreep cadeau. bij besteding van tenminste f.1,50 aan artikelen uit onze bakkerij cent

de Stem | 1966 | | pagina 1