ONEN Soekarno 1 oktober Stilte bij filmhuwelijk voor .af" \jeeP meer kopen voor minder huishoudgeld g JAMIN 95 39 I Minister geeft steun Risicofonds wil schuld (80 milj.) ..lange buitenlandse reis' aan verletbestrijding 1 ULTIMATUM AAN SMITH politie let op „inhalen M l O OP HIT-PARADE Hoogte- en snelheids records Gemini 11 Frankrijk ook uit militaire commissie van NAVO ancke nemen: DEUTZ actoren tuinig KEN DEUTZ Ncgcrlcerjingen met politie naar school Koor uit Cadzands „.Joantje" moest zwijgen Politie krijgt pensioen op zestigste jaar I sor alseizoen 01170-2845 DAGBLAD VOOR ZEELAND filson buigt hoofd Negers moeien mee regeren Gevolgen ABONNEMENTSGELD 4e KWARTAAL 1966 Postrekening 1114111 uen TEKORT WINTERPAK In Grenada ANDAAG IN jPagHat» ipc jHerojj WEIGERING FENIJN'- Nationale Najaarsloterij Waarschuwing overtuigende bewijzen dat niet duur wel heerlijk is-- haagse hopjes 300 gram van f. 1,26 melkkrokantjes/ nogablaadjes 250 gram van f. 1,23 4 gesorteerde repen f.0,60 I OR RADIO'S >FOONS ps en irvice dienst reparatie lage in 01140-2491 f# a) rermogens van n 75 pk. ?OSTERZANDB |Jje JAARGANG Ne. 25302 Voor God, Koningin an Vaderland ui)gjVe; N-V- u"fl- Mil- Neerlandis Directeur: Drs. W. A, J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, j j, v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. Mes, mr. H. M. L. de Rechter P V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Sreda - Reigerstraat 16 lel, 22341 (7 lijnen). Postgiro I 114111 Mul DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. f 0,30 incasso, 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat I, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 ^OOSTBURG, Nieuwstraat 41te e o GELD VOOR DOORBOUWEN (Van onze correspondent) LONDEN. Premier Wilson van Engeland heeft gisteren liet hoofd ge bogen voor de eisen van de Afrikaanse gemenebestleiders en ermee ingestemd dat de Britse regering in Rhodesië geen onafhankelijkheid zal toestaan voordat een meerderheidsregering is ingesteld. Dit blijkt uit een communiqué, dat is uitgegeven na een week van moeilijke onderhandelingen inzake de Rhodesi- sche kwestie op de gemeenebest-con- ferentie. In het communiqué werd duidelijk gemaakt dat met bevolking van Rhodesië wordt bedoeld de vier miljoen Afrika nen zowel als de 220.000 Europeanen wier geheel blanke regering op 11 no vember verleden jaar eenzijdig de onaf hankelijkheid uitriep. Sinds het begin van- de conferentie hebben de gemenebestleiders uit Afrika, Azië en West-Indië geëist, dat Engeland een formele verklaring zou uitgeven waarin wordt gesteld dat geen onafhankelijkheid in Rhodesië zal wor den aanvaard voordat een meerder heidsregering is verkregen. De leiders van het gemenebest heb ben, volgens het communiqué besloten het Rhodesische probleem voortdurend in het oog te houden en spoedig weer bijeen te komen als het onwettige re gime niet spoedig ten einde komt. Aan het illegale regime van Salis bury zal een ultimatum overhandigd worden, waarin Londen zal dreigen dat in geval Ian Smith niet vóór Kerstmis het nodige doet om een aanvang te ma ken met de opheffing van zijn illegaal bewind, de gevolgen niet zullen uit blijven. De Britse regering zal dan samen met de Afrikaanse gemenebeststaten nog voor het einde van dit jaar aan de Veiligheidsraad een resolutie voorleg gen, waarin aangedrongen wordt op af doende verplichte economische sancties tegen Rhodesië. Engeland wil zijn plannen via de gouverneur onmiddellijk in kennis brengen van alle lagen van de bevol king in Rhodesië. tADVERTENTIE) Als u gewend bent uw abonne mentsgeld te gireren, of dit voortaan wilt gaan doen, dan verzoeken wij u dit vóór 1 ok- 'ober a.s. aan ons te willen overmaken door storting of over drijving op onze D'l bespaart u incassokosten en on"odig aanbieden van een kwi tantie. Administratie Dagblad De Stem Regi 'fe'-lredoht, meegedeeld door het n.i. H'. Se'dig tot vanavond: zwaar bewolkt met enige Wn. Harde tot krachtige, aan de s'ormachtige wind uit zuid- zuid. Dezelfde of iet, la- temperaturen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Wan neer het parlement ermee ak koord gaat zal het ministerie van Volkshuisvestin g en Ruimtelijke Ordening zijn medewerkeging verlenen om het doorwerken in het ko mende winterseizoen in hel bouwbedrijf weer mogelijk te maken. De financiële medewerking wordt verleend op voorwaar de: dat de risicofondsen op dezelfde wijze meewerken als in de afgelopen winter is ge beurd. De Stichting Risicofonds Schil dersbedrijf en de Stichting Fonds Bouwnijverheid hebben in prin cipe al ja gezegd. Dit besluit van de overheid zal in hoofdzaak te danken zijn aan de uitstekende resultaten, die in de afgelopen winter met het doorwerken zijn bereikt. Door de activiteiten van de Stichting Verletbestrijding wer dtoen een pro- duktiewinst geboekt van niet minder dan 64 miljoen gulden. In mandagen uitgedrukt waren dat er 401.00 en uit gedrukt in woningwetwoningen 3200 stuks. Van de genoemde produktiewinst is 27 miljoen ten goede gekomen aan de woningbouw en 37 miljoen gulden aan overige gebouwen. De organisaties van werkgevers en werknemers m net bouwbedrijf zijn het er intussen óver eens geworden over maatregelen om de financiële positie van het Risicofonds Bouwnijverheid te verbeteren. In totaal moet een tekort van 80 miljoen gulden worden wegge werkt. Nu werkgevers en werknemers tot overeenstemming zijn gekomen be staat er goede hoop dat minister Bo- gaers garanties zal willen geven voor een lening, die het tekort kan wegwer ken. Daardoor zullen deze winter weer uit de kas van het risicofonds uitkerin gen worden gedaan aan uitgevroren ar beiders. Om te weten welke motieven bedrij ven ertoe brengen aan de regeling voor de vorstverletbestrijding deel te ne men, heeft de Stichting Verletbestrij ding Bouwnijverheid een enquête laten houden. Daaruit is gebleken dat animo voor deelneming in de afbouwfase groter is dan in de ruwbouwfase. Vaststaat wel, dat een redelijk grote kern voor de verletbestrijding kan worden gewonnen. In de afgelopen drie proefjeren" van verletbestrijding hebben zeven procent van de bouwbedrijven, die bij het So ciaal Fonds voor de Bouwnijverheid staan ingeschreven, deelgenomen. De deelname in de grote steden was het grootst, in de noordelijke provincies het geringst. Er zijn verschillende maatregelen ge nomen om het doorwerken in de ko mende winter verder te intensiveren. Zo zullen nogmaals 5000 speciaal voor de bouw ontworpen winterpakken ter beschikking van de bouwvakkers wor den gesteld. Deze pakken hebben een lage aanschaffingsprijs door een sub sidie van de stichting. „Een buffer van 100 miljoen gulden moet voor liet risicofonds geschapen worden om onverwacht zware ver plichtingen tijdelijk te kunnen opvan gen". Dat schrijft de voorzitter van de Katholieke Bond van Werknemers in de Bouwnijverheid in het bondsblad „Op de Steiger". De premiehoogte moet gemiddeld vol doende zijn, maar hij acht het moeilijk om de inkomsten af te stellen aan de verwachte uitgaven door de grilligheid van de natuur. Bij het creëren van de „buffer" zou naar zijn mening ook de overheid een rol kunnen spelen. De verwachte opbrengst aan premies wordt dij jaar op 130 miljoen gulden geschat. GRENADA, MISSISSIPPI, (Reuter) In Grenada in de Amerikaanse staat Mississippi zijn woensdag twee scholen, waarop de rassenscheiding was opge heven, door meer dan driehonderd le den van de staatspolitie omsingeld om 83 negerleerlingen in de gelegenheid te stellen de scholen binnen te gaan, zon der dat zij door blanken zouden worden gemolesteerd. Rustig gingen de kinderen de school binnen, hetgeen in scherpe tegenstelling stond met de twee eerste schooldagen, toen met kettingen, knuppels en loden pijpen gewapende blanken de neger kinderen afranselden. i 3? Schippers hebben er genoeg van liggeld te betalen voor een plekje in een Bredaas riool. Pagina 3. Geen burgerlijke klok in de werkkamer van Harry Verheij, Amsterdams nieuwe communis tische wethouder. Pagina 5. Provo's zijn tegen alles, maar toch ook weer tegen het kraken van sigarettenautomaten. Pa gina 7. Peter Blanker gaat met een stukje écht cabaret Rotterdam een beetje van zijn arbeids- trauma genezen. Pagina 11. In de melk is het nog lang niet alles koek en ei. Pagina 13. DEN HAAG (ANP) Aan politie ambtenaren van rijks- en gemeentepo litie zal bij het hereiken van de zestig jarige leeftijd eervol ontslag worden verleend. Dit „functioneel leeftijdsontslag" wordt verleend met ingang van de eerste van de maand volgende op die waarin de ambtenaar deze leeftijd heeft bereikt. Aan een politie-ambtenaar, die bij het van kracht worden van het betreffende koninklijk besluit reeds de zestigjarige leeftijd heeft bereikt, zal met ingang van 1 oktober 1966 eervol onttelag wor den verleend, tenzij hij heeft verzocht of er mee instemt, dat zijn onitslag op een later tijdstip zal ingaan. In dat geval kan het ontslag tot uiterlijk 1 januari 1967 worden opgeschort. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS Filmhuwelijken zijn en blijven filmhuwelijken. Het komt maar zelden voor dat paren van het witte doek ook in „de wereld" elk aar de trouwring aan de vinger schuiven. Dat geldt evenzeer voor het West-Zeeuwsch-Vlaamse toneelspel en film-in-wording „Joantje". ^Vant gisteren trouwde in Sluis de hoofd rolspeler Herman Cornelis met mej. Loeki Groosman, en niet met zijn film- en toneelbruid mej. M. Hoste, die overigens al geruime tijd mevr. Osté-Hoste heet. Ze was er wel bij, evenals auteur Cor Schijve en een kleine twintig andere leden van de groep, die de „Joantje" zo'n zeventien keer voor de voetlichten en nu ook voor de filmcamera heeftgebracht. En ze trok de scheiding tussen „film" en „echt" bijzonder scherp: „Een zoen geven? Ik defik er niet aan". Waar aan ze lachend toevoegde: „Dat heb ik al minstens achttien keer moeten doen". Van het plan van Cor Schijve om een koor, samengesteld uit de groep Joantje-acteurs in klederdracht na de huwelijksmis een bewerkte" zege bede uit „Joantje" te laten zingen in de parochiekerk van Sluis, moest echter worden afgezien, aangezien pastoor W. Holleman weigerde er toestemming voor te verlenen. Toen wij gisteravond pastoor Holleman om commentaar op zijn weigering vroegen was het antwoord: „Ik weet er absoluut niets van", waarna de hoorn op de haak ging. Maar Cor Schijve en de „Kezandse" groep wilden toch iets doen. Daarom werd het een gedeclameerde zegebede tijdens de receptie in Cadzand, waar bij echter de klederdracht achter wege bleef. De gelukwens zal iedere West-Zeeuwsch-Vlaming bekend in de oren klinken, zeker als hij de eerste regel van de 16 verzen lange zegebede hoort: „Me zeggen het mee Ko Fenijn Vrijdag wordt het laatste gat in de ringdijk rond de nieuwe polder Zuidelijk Flevoland gesloten. Hier een luchtfoto van het laatste sluit gat. (ADVERTENTIE) Honderdduizenden Nederlanders gratis verzekerd! Kopers van loten van de Na tionale Najaarsloterij 1966 ont vangen een gratis ongevallen verzekering. De hoofdprijs be draagt 100.000,- plus een Fiat 1500. In totaal meer dan 18.000 geldprijzen. Hieraan moet u meedoen! Bij elke 3 loten een gratis coupon en een gratis (1 jaar lang) verzeke ring. Dit mag u niet voorbij laten gaan. Loten 5,- per stuk) zijn overal te koop, ook rechtstreeks: Nationale Na jaarsloterij, Heemraadssingel 303, Rotterdam, giro 6200, te lefoon 010-250.000. (Ggk. door de Min. v. Just, onder nr. LO 650/031/075 dd. 12.8. 66). Baten zijn be stemd voor de St. Fondsenwervingsakties Volksgezondheid en het Koningin Juliana Fonds 's-Qravenhage. 33 DEN HAAG (ANP) In het kader van de kernthema-actie Achter vrij, voor vrij, dan pas inhalen" van het ver bond voor Veilig Verkeer gaan rijks- en gemeentepolitie van maandag 19 tot en met vrijdag 30 september een extra oogje op de overtreders houden. Er zal bijzonder worden gelet op het juiste afstand houden, inhalen en uitwijken. IN HET ZWITSERS hooggebergte is een nieuw, reusachtig krachtstation geopend, waartoe de hoogste dam ter wereld behoort. Bij de constructie zou den enkele dozijnen arbeiders om het leven gekomen zijn; het juiste aantal wordt niet vrijgegeven. MOSKOU (Reuter) „De werken van voorzitter Mao schijnen met gouden stralen". Dit is een van de zeven nieuwe liederen op de Chinese „hit-parade", al dus het Russische persbureau Tass. Andere populaire liederen zijn: „De harten van de herders en de ideeën van Mao Tse Toeng zijn nauw verbonden" en Voor zitter Mao is ons nader dan vader en moeder". Volgens het Russische persbureau hebben de „rode gardisten" voorgesteld Mao Tse Toengs verjaardag, 26 december, tot nationale feestdag uit te roepen. Volgens een door de „Rode Garde" verspreide proclamatie dienen liederen over Mao te worden gezongen, diens boeken te worden gelezen en diens ideeën te worden verspreid. De Chinese leider is voorts gevraagd op 1 oktober, China's na tionale feestdag, een toespraak te houden. ,,We willen de stem van voorzitter Mao horen, om zijn opdrachten te ontvangen". Mao Tse Toeng heeft reeds jaren in het openbaar geen redevoering meer gehouden. DJAKARTA (ANP-Reuter) In de Indonesische hoofdstad houdt men ern stig rekening met de mogelijkheid, dat Soekarno vóór 1 oktober a.s. het land zal verlaten „voor een langdurige bui tenlandse reis". In felheid toenemende kritiek op de president mondt steeds sterker uit in regelrechte druk, om vóór de eerste verjaardag van de mislukte staatsgreep te vertrekken. Wanneer Soekarno (die gisteren weer fel werd gehekeld door zijn vroegere vereerder Sajoeti Melik) deze aandrang zou trotseren en. in Indonesië zou blij ven. kunnen tegen het eind van deze maand ernstige moeilijkheden worden tegemoetgezien. Het Indonesische leger houdt zich duidelijk gereed om in te grijpen wan- neer er van communistische zijde ter reuracties zouden worden ondernomen, onder het mom Soekarno te verdedigen. Volgens het legerblad proberen de com munisten, niet afgeschrikt door het bloedbad, dat na oktober vorig jaar on der hen is aangericht, wapens naar Djakarta te smokkelen. Er zijn in de KAAP KENNEDY (AFP/UPI). Wan neer vandaag- de ruimtevaarders Con rad en Gordon met een plons terugke ren op de aarde, zullen ze een schat aan foto's bij zich hebben. Ruim twee uur lang heeft Gordon vanuit het ge- opendè luik van de Gemini 11 plaatjes geschoten van heelal en aarde. In die 131 minuten beleefde hij anderhalf et maal, waarover we op aarde 36 uur doen. Met de foto's zullen de astronomen en andere geleerden blij zijn, de ruim tevaartdeskundigen zijn vooral geluk kig met de bevindingen die de Gemini- bemanning gistermiddag opdeed toen zij door een van de Van Allengordels vloog. De snelheid van de tweeling-ruimte schepen (de Agena-raket zit nog steeds aan de Gemini-capsule) werd van de gebruikelijke 28.000 km per uur opge voerd tot meer dan 29.000 km 'een ruimtesnelheidsrecord). waardoor de haan van de combinatie werd vergroot en dus een grotere afstand tot de aarde werd bereikt. Conrad en Gordon stegen tot bijna 1400 km hoogte, eveneens een record. De binnenste Van Allen-stralingsgor- del (verderop is een grotere en ge vaarlijker gordel) bleek minder inten sief dan kort na de ontdekking werd aangenomen. De metingen bevestigden de jongste theorieën op dit punt. Van de straling trokken Conrad en Gordon zich overigens als eerste Van Allen-verkenners niets aan: vanaf hun 1409 km hoge post hadden ze een fa belachtig uitzicht op de aarde. Het bracht Conrad (toch geen ruimte groentje meer) tot jubelende kreten, die op Kaap Kennedy uit de luidspre kers schetterden. Jammer dat het venter aangeslagen was. Gordon had nog geprobeerd het vanuit het geopende luik schoon te maken, maar hij kon er niet bij. De vervuilende vensters van de ruimte voertuigen vo-rmen een nieuw pro bleem-, dat de specialisten waarschijn lijk snel willen oplossen. hoofdstad reeds razzia's gehouden waar bij wapens in beslag werden genomen en arrestaties werden verricht. In de Indonesische hoofdstad zijn ver scheidene Amerikaanse televisie- en radioreportageploegen aangekomen. In de V.S. houdt men ernstig rekening met de mogelijkheid dat er onrust zal ontstaan. De centrale vraag is; wat gaat Soe karno doen? Het komende proces tegen Soebandrio belooft de positie van de president nog wankel-er te maken en gisteren werd bekend, dat de vroegere luchtmachtchef Omar Dhani nog vóór Soebandrio, dus in de laaitste dagen van september, terecht moet staan. Ook die zaak kan bedenkelijk uitpakken voor Soekarno. Uit getuigenverklarin gen zal n.l. moeten blijken dat hij kort na de moord op zes generaals op de plaats was 'aangekomen waar later de lijken zijn gevonden. Van de zijde van het huis van afge vaardigden is Soekarno een nieuwe waarschuwing verstrekt, kennelijk met de bedoeling zijn besluit om heen te gaan te beïnvloeden; het heeft gedreigd met een spoedzitting vain heit raadge- vend volkscongres om hem rekening en verantwoording te vragen van zijn op treden als hij van de grondwet van 1945 blijft afwijken. Mohammed Hatta heeft in een rede tot partijleiders en studenten gezegd, dat Soekarno ondemocratisch handelt dooi de macht alleen bij de leiders te leggen. (ADVERTENTIE) BrUlant - schitterend bezit voor altijd I ipp/F ij "v van Andel Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 17® Rotterdam PARIJS (A.F.P.) Frankrijk zal zijl vertegenwoordiger in de militaire com missie van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie terugtrekken. De maatregel gaat op 1 oktober in. Frank rijk zal van deze datum af nog slechts door een contactcommissie met de mi litaire NAVO-commissie verbonden zijn. Frankrijk en de andere 14 zullen nog nader de positie van de Franse verbin dingscommissie bij de militaire commis sie in Washington bespreken. De permanente NAVO-raad bekrach tigde verder, zoals reeds aangekondigd, op zijn bijeenkomst van gisteren met deelneming van Frankrijk het reeds dinsdag door de 14 genomen besluit tot overplaatsing van de SHAPE, het mi litaire opperbevel van het bondgenoot schap, uit Rocquencourt bij Parijs naar het Belgische Casteau. De raad besloot verder tot overplaatsing van de zetel van het NAVO-defensiestudiecentrum uit Parijs naar Rome. (ADVERTENTIE) om WECK van 15 t/m 21 september IN AL ONZE WINKELS voor cent voor Bij besteding van tenminste f.1,50 aan artikelen uit onze bakkerij van voor cent

de Stem | 1966 | | pagina 1