Vorster,, garant' voor apartheid Burgemeester van Blaricum knokt met dorpsgenoot JAMIN Politie krijgt meer armslag in verkeer Proces-verbaal tijdrovend RUIMTE- COWBOY TE GA UW UITGEPUT VIER LEDEN UIT RAAD Kraan kraakt bouwwerk 'n ster matras Afvloeiing van personeel bij Spoorwegen Gevallen Veiligheid AL „FAAM" IN WESTKAPELLE Ramp voor wijnboeren Hagel vernielt Beaujolais ets ijs !R DAN OOITü STA" vorm van ELEN" DAGBLAD VOOR ZEELAND @gi met zaterdag 24 geen teleurstelling ABONNEMENTSGELD 4e KWARTAAL 1966 postrekening 1114111 VERKOZEN TOT PREMIER: Smallenbroek op Prinsjesdag voor Wethouderskwestie in Oosterhout: Lin Piao enige vice-voorzitter rSJOE-EN-LAI UIT PARTIJ-TOP Zanghulde van „index-liedjes voor burgemeester Breekpot STRENG ACHTER AND A AG IN VORSTER HEEFT GELUK OP13 De grootste loterij gaat iveer draaien Nationale Najaarsloferij TAPIJT-GORDIJN MEUBELREINIGEN ffos ihumus !l iQge JAARGANG No. 25301 voor Q-od, Koningin en Vaderland ieuwe warenhuis, v van interieur en nieuwe kollekties wereld!". Kortom Uitgave: N.V. Ultg. Mij. Neerlandia Directeur; Drs. W A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. AA. A. C. v. Dongen, q j_ v. Hootegem, mr dr A. J. J M. jyies, mr H. M. L. de Rechter P V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. jureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1966 Abonnementsprijs f 11,40 per kwar taal, excl. f 0,30 incasso, f 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, f 3,80. per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan* vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele pp* lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). „BON" ALLEEN IN- ERNSTIG GEVAL (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Door de voortgaande mechanisering en automatisering bij de Nederlandse Spoorwegen, is het niet uitgesloten dat de N.S. een bijzondere afvloeiingsregeling zal moeten introdu ceren om het personeelsbestand verder te verkleinen, als de arbeidsmarkt wat minder gespannen zou worden en straks ook de mogelijkheid van vervroegde pensionering wegvalt (door de nieuwe spoorwegpensioenwet) De inkrimping wil men echter voor namelijk tot stand brengen doordat per soneel. dat ontslag neemt, slechts be perkt wordt vervangen, maar ook wel door vervroegde pensionering. Aldus hebben de ministers Verdam (Binnenlandse Zaken) en Vondeling (Financiën) medegedeeld aan de Tweede Kamer in de memorie van ant woord betreffende de spoorwegpen sioenwet. n 55 KAAP KENNEDY (A.F.P./Reuter) Snelle uitputting is er de oorzaak van geweest dat de Amerikaanse ruimte vaarder Richard Gordon zijn verblijf buiten de „Gemini IJL" drastisch heeft moeten bekorten. Spoedig nadat hij de cabine om 15.44 uur (Ned. tijd) had verlaten, deelde de 36-jarige marine-officier zijn com mandant Conrad en de controle op aar de mee dat hij wilde rusten. Conrad, de controle en televisiekijkers in de Ver enigde Staten, konden de zware, sto tende ademhaling van de ruimtewan delaar horen. Na zestien minuten was Gordon terug in de cabine, waar hij in het geopende luik bleef staan, om het na een kwar tier nog eens te proberen. Tijdens de eerste poging rustte Gordon korte tijd op de neus van de cabine, waar deze bevestigd is aan de „Agena"-doelraket. Jk rijd als een cowboy", merkte hij triomfantelijk op. Bij de tweede poging meldde Conrad aan de aarde: „Dick heeft zoveel zweet m zijn rechteroog dat hij niets kan zien" Het venster in Gordons helm was geheel beslagen en 44 minuten nadat de ruimtewandelaar zijn luik had ge opend, werd het experiment opgege ven en kreeg Gordon opdracht terug te keren. Richard Gordon heeft geen gebruik gemaakt van zijn „ruimte-pistool", waarmee hij zich door de ruimte zou bewegen en ook de elektrische moer- sieutel, die de reactie moet opvangen oij net vast- en losdraaien van moeren, werd niet gebruikt. JJ{t vorige proefnemingen is reeds gebleken dat net verrichten van werk zaamheden in de ruimte uitermate vermoeiend is. Ook Gordons voorgan gers kregen een versnelde hartslag, transpireerden zwaar, en hadden te jampen met slecht zicht als gevolg van iet beslaan van de vensters in de helm. verscheidene andere opdrachten heeft »rvi °u ecllter wel kunnen uitvoeren. 2oais het nemen van ruimtestofmon- ADVERTENTIE) Als u gewend bent uw abonne mentsgeld te gireren, of dit wortaan wilt gaan doen, dan verzoeken wij u dit vóór 1 ok tober a.s. aan ons te willen overmaken door storting of over drijving op onze Dl' bespaart u incassokosten en onnodig aanbieden van een kwi tantie. Administratie Dagblad De Stem Veranderlijk KNmt™'1'1 meegedeeld door het Wiswi Seldig tot vanavond: eni.r bewolkt met plaatselijk Matige, aaX de kust de t.„ e westelijke wind. Dezelf- temperaturen als gisteren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Met ingang van 1 januari 1967 zal de po litie in het gehele land volgens andere gedragslijnen te werk gaan bij het opmaken van pro cessen-verbaal bij aanrijdin gen. Het nieuwe beleid komt er in grote lijnen op neer, dat alleen nog proces-verbaal zal worden opgemaakt in ernsti. gew gevallen en niet meer bet begaan van lichtere verkeers overtredingen en daaruit ont stane seliade van minder dan 1000 gulden (voor auto's) of 200 gulden (motorfietsen, scooters en brommers). Men zal dus niet meer in alle ge. vallen recht op een proces-ver. baal hebben. Men wil door deze maatregelen het politieapparaat in staat stel len meer tijd en aandacht te be steden aan andere belangrijke verkeerstaken, zoals de verkeers regeling en de algemene surveil lance. Met name tijdens de spits uren en bij b.v. verkeersopstop pingen moet de politie vooral' de aandacht kunnen concentreren op de voortgang van Ijet verkeer. De praktijk zelf dwingt de politie hieraan hoge proriteit te geven en zich te beperken op het punt van het opma ken van processen-verbaaL Ook in het buitenland is men reeds tot het volgen van deze gedragslijn moeten overgaan. Bij het opstellen van de nieuwe ge dragslijnen voor het verbaliseringsbe- leid is mede gebruik gemaakt van de ad- 'viezen welke een commissie onder voor zitterschap van de Arnhemse procureur- generaal mr. J. P. Hüstinx over deze mafterie heeft uitgebracht. In de navol gende gevallen zal bij aanrijdingen steeds proces-verbaal moeten worden opgemaakt: Wanneer dood of „beduidend li chamelijk letsel" het gevolg is, hier onder ook te verstaan tijdelijke ziekte, verhindering in beroepsuit oefening, vervoer per ziekenauto. In gevallen van dronkenschap en wanneer er een gestolen voertuig in het geding is. Wanneer naar het oordeel van de politie de schade aan de betrokken voertuigen tenminste 1000.(auto's) of tenminste 200.- scooters, bromfietsen, motorfiet sen) bedraagt. Wanneer er sprake is van een uit het oogpunt van verkeersveiligheid ernstige verkeersfout. Dit kan be treffen; onjuist inhalen; te grote snelheid, niet voldoende afstand bewaren, geen voorrang of door gang verlenen, het niet opvolgen van verkeerstekens, onvoldoende rechtshouden, overtredingen bij richtingverandering, voorsorteren, invoegen en keren,, ernstige tech nische gebreken van het voertuig, onvoorzichtig openen van de por tieren, rijden zonder geldig rijbewijs etc. Het is niet zo, dat het begaan van een van deze verkeersfouten automatisch moet leiden tot het opmaken van pro ces-verbaal. De politie zal van geval tot geval moeten beoordelen of een aanrij ding is ontstaan door een ernstige fout of door grove veronachtzaming- van een der verkeersregels. Het opmaken van proces-verbaal is voorts verplicht bij: aanrijdingen waar bij een ambtenaar in uniform of dienst voertuig van de rijks- of gemeentepo litie betrokken is: bij aanrijdingen met een voertuig met een buitenlands ken teken of met een buitenlander als da der of benadeelde. Wanneer de veroor zaker van een aanrijding ontbekend is gebleven, wanneer een der partijen niet w.a. verzekerd blijkt te zijn. (ZIE VERDER PAG. 5) (Van een onzer verslaggevers) BLARICUM Theo de Leeuw, veehouder te Blaricum, heeft een aanklacht, wegens mishandeling in gediend tegen de burgemeester van zijn gemeente, mr. M. Tydeman. Zo'n jaar of veertien nadat mr. Tydeman in zijn vorige standplaats Westka- pelle al eens iemand tegen de grond had geslagen toen echter betrof het een geval van openbare dron kenschap staat hij dus opnieuw wegens oen klap in het nieuws. „Hij is niet bang uitgevallen", weet men in Westkapelle te vertellen. „Hij gaat niet opzij als ze hem een klap geven. Als we naar een D.U.W.-kamp moesten of naar een Ambonezen kamp in onze gemeente", zo herin nert men zich van de zijde van de rijkspolitie in Westkapelle, „ging burgemeester Tydeman mee. In die tijd werd er heel wat meer gedron ken dan nu. Mr. Tydeman was heel doortastend en wenste dait het gezag onder alle omstandigheden goed ge handhaafd bleef". Men zag hem in Westkapelle niet graag vertrekken, omdat het een figuur was die recht door zee ging. Thans heeft deze burgemeester, die in 1959 zijn standplaats Westkapelle verruilde voor Blaricum, het aldaar (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het parket van de officier van justitie in Den Haag heeft medegedeeld dat de zaak van oud-mi- nister Smallenbroek (het in gevaar brengen van de veiligheid van het ver keer) volgende week dinsdag 20 sep tember om ongeveer 10 uur door de kantonrechter te Den Haag worden be handeld. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT De gemeentelijke politiek in Oosterhout is, na de uiterst felle discussies hij de wethoudersver- kiezingen vorige week dinsdag, op nieuw in opschudding geraakt doordat vier raadsleden hun ontslag hebben aangeboden aan de voorzitter van de raad. Hun hoofdmotief is de wijze waarop de kandidaatstelling en de verkiezing van de wethouders tot s.tand is geko men. Hierbij, zo stellen zij, hebben ook andere overwegingen gegolden, dan die welke gericht zijn op het algemene Oosterhoutse belang. Drie van de vier raadsleden, de heren Aarts, Telkamp en Martens, hadden in de raad zitting voor de K.V.P. en ne men door hun ontslagname stelling te gen hun partijgenoten achter de groene tafel. De 'drie gekozen wethouders zijn namelijk allen lid van de K.V.P. Het vierde raadslid, dat zijn onitslag heeft aangeboden, is de heer C. Schapendonk, fractieleider van de oppositiepartij „Ge meentebelangen". De zetelverdeling in de Oosterhoutse raad is als volgt: K.V.P. 11, Gemeente belangen 6, P.v.d.A. 2 en groep Knip- scheer (Den Hout) 2. De K.V.P. be schikt dus juist over een absolute meerderheid. aan de stok gehad met de heer De Leeuw. Er ontstond verschil van me ning over de afbraak van een schuur en daarbij zou de burgemeester de veehouder e'nkele klappen in het ge zicht hebben gegeven. De heer De Leeuw heeft een vee stal met enkele bijgebouwtjes, die tien jaar geleden met mondelinge toestemming zijn gebouwd. Burge meester Tydeman heeft echter gelasit dat de schuur met opstallen moet verdwijnen. De heer De Leeuw wil daartoe pas overgaan wanneer hij over een nieuwe schuur beschikt. Een vergunning was reeds aangevraagd, maar maandag verscheen de burge meester met twee slopers uit Bus- sum bij de veestal. Toen de slopers begonnen met de afbraak van de opstallen ontstond een woordenwisse ling tussen de burgemeester en de heer De Leeuw, die opmerkte dat hij best in staat was zijn gebouwtjes zelf af te breken. De burgemeester zou zich zo kwaad gemaakt hebben, dat hij de heer De Leeuw vastgreep en hem zes klappen in het gezicht gaf. Toen mr. Tydeman tot deze metho de overging, voegde hij de veehouder toe: „Informeert u maar eens in mijn vorige standplaats De burgemeester zelf erkent dat het inderdaad tot handtastelijkheden met de heer De Leeuw is gekomen, „toen deze hem van zijn erf wilde duwen". „Er is wat gestoeid. Want zij moe ten niet aan mijn lijf komen", her haalde de burgemeester in zijn com mentaar "He woorden, die men hem in Westkapelle, blijkens inlichtingen, al daar wel vaker heeft horen bezigen. „Wanneer er onlusten dreigen, ga ik altijd zelf mee, want ik wil niet dat alle moeilijkheden op de hoofden van mijn ambtenaren terechtkomen. Ik fungeer in zulke gevallen als blik semafleider. Dat komt in ruigere ge meenten wel meer voor", aldus bur gemeester Tydeman. e VLAARDINGEN Gistermid dag is tengevolge van een hevige rukwind een kraan van ongeveer 45 mtr. hoogte, die gebruikt wordt bij een in aanbouw zijnde flat in de Holywijk in Vlaardingenover het flatgebouw gevallen. De kraan machinist die zich in de bestuurs- cabine op 25 mtr. hoogte bevond, kreeg een shock. HONGKONG (U.P.I.) De Chinese communistische partij heeft een nieuw politiek bureau gekozen en vier trouwe partijgangers uit hun functie van vice voorzitter ontheven, aldus politieke waarnemers. De afgezette vice-voorzit- ters zijn premier Tsjoe En Lai, presi dent Lioe Sjao Tsji, Tsy Teh en Tsjen Yoen. Op grond van berichten .van het offi ciële persbureau Nieuw China zijn de waarnemers tot de slotsom gekomen dat de minisiter vap defensie, Lin Piao, thans de enige vice-voorzitter van de partij is, hetgeen zijn opkomst als de vermoedelijke opvolger van de bejaar de voorzitter, Mao Tse Toeng, onder streept.. Het verlies van deze hoge partijfunc tie betekent voor president Lioe Sjao Tsji beslist een politieke achteruitgang. Maar de waarnemers geloven niet dat Tsjoe En Lai's reputatie erdoor is ge schaad. Tsjoe wordt algemeen be schouwd als China's begaafdste staats man en diplomaat. 55 VALKENBURG (ANP) Een vijftiental groenen van de Utrechtse studentenvere-l niging Veritas bracht gisteren aan burgemeester F. Breekpot van Valkenburg een zanghulde van alle door hem verboden liedjes. Dit openluchtconcert was de ontgroeningsopdracht die de jonge studenten hadden ontvangen. Uitgerust met bolhoed, paraplu en Veritas-halsboord maakten zij liftend of per trein de r,eis naar Limburg. Daar zongen zij rond half één op het terras voor het gemeentehuis zeer dapper over het verboden „komkommertje", de „sneeuwwitte boezem en de „schoorsteenveger". Op hun buik en boven hun hoofd droegen zij bordpapieren strijdleuzen, waarmee zij hun vocale zending nog onderstreepten. Als bewijs dat zij hun opdracht naar behoren hadden uitgevoerd moesten de groene Verbanen een grammofoonplaat van Johnny Hoes, de componist van de „mdexliederenmee terugbrengen. Burgemeester Breekpot nam het sportief op. Hij nódigde de amateurzangevs en -zangeressen tot een drankje uit in de burgemeesterskamer en zette royaal zijn handtekening op de grammofoonplaat. Dit laatste deed hij echter niet zonder een klem-college weg te geven omtrent de redenen die voor hem tot het smart lapverbod aanleiding waren geweest. „Ik ken de meeste liedjes niet eens maar wat ik van anderen en van de politie ervan heb gehoord, zijn ze allemaal 'op het kantje af aldus de burgemeester. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG De Zuid- afrikaanse oppositie heeft de ver kiezing van Balthasar Johannes Vorster (51) tot ministerpresident van de Zuidafrikaanse Republiek „ongelukkig maar onvermijdelijk" genoemd. „De heer Vorster stond altijd vijandig tegenover de demo cratie en ér is geen reden waarom hij veranderd zou zijn",- aldus het oppositieblad Johannesburg Star'. Vorster heeft gisteren verklaard, dat hij de apartheidspolitiek van zijn ver moorde voorganger zal voortzetten. De nieuwe regeringsleider riep op tót eens gezindheid tussen de Afrikaans en En gels sprekende bevolkingsgroepen. Vorster, de „ijzeren man" van de re gering Verwoerd, waarin hij de post van minister van justitie bekleedde, werd met algemene stemmen tot voor zitter van de nationalistische partij ge kozen, hetgeen tegelijkertijd zijn pre mierschap inhield. De enige andere kandidaat van bete kenis, minister van vervoer Ben Schoe- man, trok zich aan de vooravond van de verkiezing terug. Het was duidelijk dat hij geen kans zou maken tegen Vorster. Van Vorster wordt een streng be wind in de lijn der apartheid verwacht. Onlangs heeft hij verklaard bereid te zijn tot „buitengewone" maatregelen om het communisme t'e onderdrukken en van de gevolgen van die maatregelen de consequenties te zullen dragen. Vorster is ook de man, die de wet heeft ingediend waardoor de regering gemachtigd is zonder vorm van proces mensen 180 dagen vast te houden, inge val zij van sabotage worden verdacht of daarvan getuige kunnen zijn geweest. Gedurende de tweede wereldoorlog was Vorster geïnterneerd wegens zijn steun aan de Ossewa Brandwag' (OB), een pro-nazibeweging, die deelname van Zuid-Afrika aan de strijd tegen Duitsland tegenwerkte De Westduitse dominee Martin Nie- möller, die bekend staat om zijn anti- nazigezindheid, heeft op een openbare bijeenkomst in Johannesburg ervoor gewaarschuwd, dat Zuid-Afrika voor wat tetreft christelijke moraal 30 jaar achterloopt. Hij vergeleek het land met het vooroorlogse nazi-Duitsland Wel was hij van mening, dat het' con flict blank-zwart in de Verenigde Sta ten in een gevaarlijker stadium is dan in Zuid-Afrika. Een regeringsgezind inheems opper hoofd, is gisteren ternauwernood aan een moordaanslag ontkomen, die twee ^mannen op hem wilden plegen „zoals dr. Verwoeid werd doodgestoken", al dus de politie. Het opperhoofd, Mpefoe, hoofd van het territoriale gezag van Vendaland, zat in de „vergaderplaats" toen de twee mannen met messen op hem toerenden. Beide mannen werden gegrepen. LYON (U.P.I.) Slechts enkele da gen vóór het plukken van de druiven zijn grote gebieden van Frankrijk, waar de Beaujolais-wijn vandaan komit, door een zware hagelbui geteisterd. De bui duurde slechts een half uur, doch de schade rond de dorpen Beau- jeu, Brouilly en Ville-Morgon is aan zienlijk. Er vielen hagelstenen zo groot als hazelnoten. Wijnkenners hadden reeds een uit stekende oogst voorspeld en een wijn van hoge kwaliteit even goed of be ter dan in 1964. De oogst zal nu echter waarschijnlijk ernstig tegenvallen. Een maaltje aan één aardappel, dat kan. Pagina 3. Vrijheid is voor de katholieke theoloog noodzaak, aldus prof. Schillebeeckx. Pagina 5. Ziek zijn dreigt vijftig procent duurder te worden. Pagina 7. Ted Schaap heeft zijn eigen en aangenomen schaapjes veilig op het droge, dank zij een willige tekenpen. Pagina 9. Te veel mist en te weinig durf in de meubelbranche. Pagina 13 KAAPSTAD (U.P.I.) In Kaap stad wordt beweerd dat het ge luksgetal van de gisteren, 13 sep tember, tot premier van Zuid- Afrika benoemde B. J. Vorster, 13 is. Hij is het 13e kind en werd ge boren op 13 «december 1915. Hij Ifeeft sinds 13 jaar zitting in het parlement, terwijl hij als 13e op de lijst der kabinetsoudsten staat. In de begrafenisstoet vam zijn voorganger, de vermoorde dr. Hen drik Verwoerd, reed zijn auto op de 13e plaats. Bij het golfspel, dat naast poli tiek zijn grootste belangstelling heeft, is zijn handicap 13 GROTONDERZOEKERS hebben in een ondergrondse ruimte in de buurt van Pordenone' zeven skeletten gevonden. Tussen de beenderen vonden zij drie identiteitsplaatjes van Duitse militai ren. (ADVERTENTIES) De grootste, maar ook meest spectaculaire! Als hoofdprijs: f 100.000,- plus een Fiat 1500. In totaal meer dan 18.000 con tante geldprijzen. In ieder boekje tenminste één prijsbe- palend lot. Bij elke 3 loten een gratis coupon en gratis (1 jaar lang) verzekering. Dit mag u niet voorbij laten gaan. Loten 5,- per stuk) zijn overal te koop, ook rechtstreeks: Natio nale Najaarsloterij, Heem raadssingel 303, Rotterdam, giro 6200, tel. 010-250.000. (Ggk. door de Min. v. Just, onder nr. LO 650/031/075 dd. 12 8.'66). Baten zijn be stemd voor de St. Fondsenwervingsaktles Volksgezondheid en het Koningin Juliana Fonds 's-Gravenhage. .-.tót. DE N AAM ZEGT GENOEG Zonn eJ>/oerr)s£r S-J? v Co oè/if/. van heerlijk veel en niet duur

de Stem | 1966 | | pagina 1