dragers „Vietnam is geen Amerikaanse kolonie dubbel blank Saigon kritiseert rede De Gaulle: FRANSEN ZULLEN NIET BEMIDDELEN DODENTAL VLIEGRAMP i LOOPT OP TOT 97 Stichting (YYY's) brengt nieuw behendigheidsspel alles (0) kan met CElaiilMirytMgt,aflmg!flJew?nkel NTROVERSE RONDJE ÏMEENTESECRETARIS LÉJ I Twintig overlevenden in Ljubljana: Integratie in kerkgebouwen in Z.-Afrika BANKROOF SNEL OPGELOST Oe Thant: kleine man voor groot compromis Zusters door Chinezen geslagen Grindschip gezonken e veel regen deze zomer moezenier Verlioeveii j afscheid geridderd R°ND Mgj HET BINNENHOF Rust weergekeerd Flor de Blasón 55 chemisch reinigen geweldig r Notitiesv PROVOCATIE PESSIMISME Smokkel Douane mist50.000 sigaretten op Nederlands schip ROULEX: BATEN VOOR TOERISME WINST COMMUNISTEN IN BOLOGNA WILLEN KARD. LERGARO NIET KWIJT Crewonden van busongeluk niet in levensgevaar VIERDE VLIEGTUIG NAAR TURKIJE ..Meisjes waren lief 7 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1966 men of weg te lopen met een au- ;st aangevoerd: 413 ton gevogelte en wild (normaal 180 ton), 900 ton (normaal 800 ton), 400 ton oes- ra (normaal 40 ton). 2.000 ton fruit i groenten (normaal 1.300 ton) 5.000 kilo boter, 1.300.000 eieren' 5-000 kilo kaas. waarbij dan nog dé ote hoeveelheden sinaasappelen uit i-lifornië óf Algerië, de ananas uit Antillen en de kaviaar uit Rusland ►men. Van de oude privileges is er nog n overgebleven, dat ieder jaar ordt herhaald: op 1 mei. algemene est- en rustdag in Frankrijk, gaat delegatie van de Forts des Halles et de schoonheidskoningin van de allen naar het Elysée en biedt daar t staatshoofd een boeket vergeet- Ü-nietjes aan. Alle presidenten van republiek hebben die delegaties ont- ngen. Zelfs generaal De Gaulle heeft zich niet aan onttrokken. (Van een onzer verslaggevers) MUNSTER-GELEEN. De gemeen- raad van de Zuidlimburgse gemeente unster-Geleen heeft de wethouder en ?o-burgemeester A. Dormans, land- uwer van beroep, tot gemeentesecre* ris benoemd. Deze benoeming heeft gal wat opzien gebaard in deze ge- entewaar voorheen een cumulatie eft bestaan van het burgemeesters- ïbt en secretarisschap. Enkele van de elf sollicitanten, ge* eenteambtenaren uit Munster-Geleen i andere gemeenten, overwegen na- elijk het besluit van de raad vernie ld te krijgen, omdat volgens hen in rijd met de gemeentewet is gehandeld, 'n voorstel aan de raad hebben b. en enkel de elf namen van de solli- tanten vermeld. Daarbij was niet de tam van wethouder Dormans. In hun lorstel deelden b. en w. mede dat zij aanbeveling van twee kandidaten gevolge lid 2 van artikel 102 der ge- eentewet ter vergadering zouden en. Op de openbare vergadering heeft ze aanbeveling niet plaatsgevonden, el heeft de raad over deze benoeming rst 20 minuten in beslaten vergade* jig beraadslaagd waarna direct tot 'mming werd overgegaan. Op wet- uder Dormans werden toen vier ïmmen uitgebracht en op drie andere ndidaten ieder een stem. >E BILT (ANP) De drie zomer- anden juni, juli en augustus zijn t» r bijzonder nat geweest, aldus een rklaring van het KNMI. Het ddelde van de neerslag in dit t«ava drie maanden bedraagt bijna w zoals uit een voorlopige bereKC* blijkt, tegen 214 mm normaal. )e natste zomer van de laatste is die van 1894, toen gemiddeld aw i regen is gevallen, een waarde a het afgelopen tijdvak van drie i rmaanden dus bijna is bereik't. u zomer van 1882, toen gemiddeld^ regen viel, is naititer geweest. *y plaatselijk records geslagen, o. zowel te De Bilt als te Maastricnj e zomer de natste in de meer iderd jaar lange reeks metingen. u De Bilt werden 545 uren zonae ijn geregistreerd tegen 607 uren n -1, in 1965 had de zomer daar zon gebracht. pan temperatuur was gemidae.ia e graad onder de normale waar de 92 dagen waren er 59 aan K Me kantt. Te De Bilt werden dan ou» r tien zomerse dagen genoteerd 19 normaal. w a de fraaie zomer van 195» tó meer voorgekomen dat het aa ïerse dagen te De Bilt het norn tal bereikt©. afscheid genomen uit zm 'Ui ze overgedragen aan W. G. d9 itssecretaris H. Schaper /vde Imoezenier tot ridder in oe .g e Nederlandsche Leeuw en sp de daarbij behorende versier (ADVERTENTIE) Breda - Gr. Hendrik III plein 45 - Tel. 32349, Pr. Hendrikstr. 4 - Tel. 38073, Magelhaenstr. 6 - Tel. 36066, Boschstr. 23 - Tel. 31924, Etten-Leur - Wilhelminal. 6 - Tel. 2873,' Bergen op Zoom - Piusplein 8-9 Tel. 3341, Roosendaal - Nieuwe Markt 22 - Tel. 5032, Steenbergen - Blau wstr.76 -Tel. 01650-5032 (Van onze parlementaire redacteur P. v.d. Sanden) DEN HAAG De rust is voorlopig in politiek Den Haag teruggekeerd. Het was niet onvermakelijk om de speculaties te beluisteren, die in de afgelopen weken de ronde hebben gedaan. Zij werden vaak gevoed door vooraanstaande kamerleden van re geringsfracties, met name de P.v.d.A. en de A.R., die er behoefte aan had den direct of indirect druk. op het ka binet uit te oefenen. De publiekelijk afgelegde verklaring, na afloop van een fractievergadering, over de onte vredenheid bij de socialisten, wekte weer wrevel op bij de andere rege ringspartijen. De P.v.d.A. liet weten, dat nu eindelijk eens enkele typisch socialistische punten uit het rege ringsprogram verwezenlijkt moesten worden. Zij werd prompt bediend, want premier Cals heeft verklaard, dat de wetsontwerpen onderweg zijn. Dat gaat om het tegengaan van grondspeculaties en om de speculatie winstbelasting. Als uit de speculatie winstbelasting per jaar 4 a 5 miljoen binnenkomen, kan de minister van Financiën zijn handen dichtknijpen. KVP-fractieleider Schmelzer heep voortdurend en consequent gewei gerd zich ook maar aan iets te bin den, wat niet in het regeringspro gram is neergelegd. Hij heeft aan de andere kant wel verlangd, dat het program van het kabinet consequent wordt uitgevoerd. Ook hij krijgt zijn zin, want de belastingverlaging gaat door. Nu zitten de Anti-Revolutionairen nog in het moeilijke hoekje. Zij zijn boos op de P.v.d.A., omdat de socia listen tegen de verhouding van het inkomen (lees onkostenvergoeding) voor de koningin zijn en daar ook openlijk blijk van hebben gegeven. Bovendien hebben zij hun minister van Binnenlandse Zaken verloren, die als fractieleider bij de geboorte van het kabinet-Cals aanwezig is ge weest. Dat aftreden van deze minister kreeg, voor het kabinet het eens werd over het dekkingsplan, bijzondere speculaties mee. De eerste redenering was duidelijk: nu minister Smallen- bi'oek is afgetreden, is er voor het kabinet geen vuiltje meer aan de lucht. Want anders had deze be windsman er heel verstandig aan ge daan nog maar een dag te blijven. Dan immers had hij gewoon met het hele kabinet zijn ontslag aan de ko ningin kunnen aanbieden. Eindcon clusie: er komt geen crisis. De tweede redenering ging precies van het tegendeel uit: minister Smal- ienbroek is op het juiste tijdstip af getreden om te voorkomen, dat de buitenwereld de indruk zal krijgen, aat de A.R tot geen compromis be reid is, omdat de positie van de mi nister van Binnenlandse Zaken toch onhoudbaar is geworden. Nu staan de overige A.R.-ministers volkomen vrij. eindconclusie: er is nog van alles mo gelijk. In de harde praktijk van het poli tieke leven is gebleken (hoe kan het m Nederland anders) dat beide con- usies juist waren. Én er kwam geen crisis. nu no9 n'e*' Want niemand ,en Hctag wenst op dit ogenblik mi hond voor het team van mr. Cals 1 iet vuur te steken. Als het eerste yrote gevecht over de begroting half mober goed afloopt, is een heel be- grijke hindernis genomen. Maar P-neen kabinet b.v. aanblijven als hl* -i' te°en de verhoging van t inkomen van de koningin gaat ammen en mede daardoor dit voor- el niet de vereiste tweederde meer derheid haalt? Er zijn nog veel meer vragen te m i- We zullen dat nu niet doen. nnr!- P-1 Staatdat de Nederlandse p itiek in oktober een spannende pe- ,ye, tegemoet gaat. Laten we hopen, net bij die gelegenheid niet aan de dringend vereiste duidelijkheid zal ontbreken. (Van onze redactie buitenland) PNOM-PENH SAIGON LONDEN De Zuidvietnamese regering acht de rede van presi dent De Gaulle in Pnom-Penh onjuist en onrechtvaardig. „Zuid- Vietnam is geen Amerikaanse ko lonie", aldus reageerde gisteren minister van buitenlandse zaken Tran Van Do, die de aanwezig heid van de Amerikaanse troepen een gevolg noemde van de noor delijke agressie. Hij vroeg zich af waarom De Gaulle geen be roep heeft gedaan op Noord-Viet- narri en China om de strijd te sta ken. De Gaulle heeft in Cambodja, waar hij gisteren het Franse standpunt in de Vietnamese kwestie uiteenzette, duide lyk gemaakt, dat hy de verantwoorde lijkheid voor het beëindigen van de Vietnamese oorlog alleen bij de Verenig de Staten wil leggen. Vredesbesprekin gen of bemiddelingspogingen acht hij uitgesloten zolang de Verenigde Staten niet beloven hun strydmacht binnen een bepaalde tijd uit Vietnam terug te trekken. De Gaulle zei hierover o.m.: „Door de vriendschap, die Frankrijk voor Amerika koestert, kan mijn land het volgende advies geven: Laten de Verenigde Staten van hun militaire ex peditie, welke voordeel nog rechtvaar diging kent, afzien en instemmen met een internationale overeenkomst welke de vrede verzekert." „Elk bemiddelingsaanbod heeft, zolang dit niet gebeurd is, geen kans op suc ces en daarom heeft Frankrijk nog niet gedacht aan een bemiddelingspoging en het zal er ook niet aan denken", aldus De Gaulle. De president noemde het gebruik van geweld door de Verenigde Staten, de voortdurende versterking van de Ame rikaanse troepenmacht en de voortdu rende escalatie een steeds grotere pro vocatie in de ogen van de Sovjet-Unie. Het is steeds meer laakbaar in de ogen van vele mensen in Europa, Afrika en Latijns-Amerika." De Gaulle prees Cambodja, omdat het baas in eig^n huis wist te blijven. Daar entegen heeft het politieke en militaire gezag van de Verenigde Staten zich in Vietnam gevestigd en dat heeft de oor- logsvonk aangeblazen, aldus de presi dent, die een militaire oplossing voor Zuidoost-Azië onmogelijk achtte. Vol gens hem zou dit de wereld slechts naar een catastrofe voeren. De Gaulle zei, dat vrede slechts via een politiek akkoord bereikbaar is, waarbij zelfbeschikking en neutraliteit van de landen in dit gebied gewaar borgd moet worden. De president achtte het "noodzakelijk, dat een eventueel akkoord tussen Noord- en Zuid-Vietnam door vijf „we- reldmogendheden" gesteund wordt. Daarmee voegde hij Frankrijk (als vijfde) weer bij de grootmachten. De rede werd beluisterd door een me nigte van meer dan 50.0.. mensen in het Olympisch Stadion van PnomPenh. De Gaulle werd verschillende keren toegejuicht. Vóór de toespraak van De Gaulle deed het Cambodjaanse staatshoofd prins No rodom Sihanoek een felle aanval op de Verenigde Staten en de landen, die Cambodja omringen. Hij verweet hen schending en inbreuk op de onafhanke lijkheid en vrijheid van zijn land. Waarnemers zijn sterk onder de in druk gekomen van het pessimisme in De Gaulle's redevoering. Uit de manier waarop hij zijn oproep formuleerde, wordt voorts opgemaakt, dat De Gaulle weinig hoop koestert, dat naar zyn waarschuwing gehandeld zal worden. In Londen wordt het standpunt van De Gaulle een aanleiding voor de commu nisten geacht om voet bij stuk te hou den, waardoor de kansen op onderhan deling nog geringer worden. De mogelijkheid van gesprek tussen Johnson en De Gaulle wordt thans mi niem geacht. LJUBLJANA (Reuter-AFP) Het dodencijfer van de vliegramp bij het Zuidslavische Ljubljana was gisteravond tot 97 gestegen. Men telde toen nog 20 overlevenden, onder wie een van de twee stewardessen. Het toestel, een viermotorige Bristol- Britannia van de Britse ltichtvaartmaat- schappij Britannia Airways Ltd., dat 110 Britse vakantiegangers en een beman ning van zeven koppen aan boord had. kwam terecht in een veld vlak bij het vliegveld en vloog in brand. Hierbij ver loren 88 inzittenden het leven. De 29 DEN HAAG (ANP) De bemanning van de Nederlandse coaster „Duurt" eigendom van de heer J. Bonninga uit Roden, wordt van smokkel verdacht. In de nacht van woensdag op don derdag vertrok het schip, dat een be manning heeft van negen koppen, met een lading van Cagliari (Italië) naar de Franse stad Rouaan. De nacht daarop kreeg men moeilijkheden met de motor. Het schip werd gepraaid door een Ita liaans marinevaartuig, dat er voor zorg de dat twee sleepboten het kustvaartuig terugbrachten naar de haven van Cagli ari. Daar heeft de douane een onderzoek ingesteld aan boord van het schip, waar bij zij constateerde, dat een partij si garetten (50.000 stuks) ontbrak, hoewel de douane eerder de benodigde docu menten had verstrekt. De beslissing van de douaneautoriteiten luidde tenslotte, dat het schip wel zou kunnen vertrek ken, maar dan moest eerst een cautie van 45.000 gulden worden gestort. Van de zijde van de rederij Having is meegedeeld, dat de cautie gisteren zou zijn gestort en dat het schip dan kon vertrekken. De rederij wees er tenslotte op, dat het bewijs van smokkel door de Italiaanse justitie zal moeten worden geleverd. AANBAN} (U.P.I.) De Zuidafri- saanse munster van planning, J. F. W. reh™ .bekendgemaakt dat kerk- seaouwen uitgezonderd zullen worden an een nieuwe wet op de apartheid, niL a?c«al cont®et tussen blank en jet-blank op plaatsen als openbare rareen en dierentuinen verbiedt. i V an onze correspondent) DF,N HAAG De stichting behendig heidsspelen wil nog dit jaar het behen digheidsspel „roulex" introduceren. Plaatsen waar dit spel eventueel zal worden geëxploiteerd zijn nog niet he kend aldus de directeur van de V.V.V. in Breda, voorzitter van de stichting. De exploitatie van roulex, dat door de octrooiraad werd bestempeld als be hendigheidsspel, berust niet bij de stich ting zelf. Als exploitanten ziet de stichting het liefst een bedrijf of geïnteresseerden die voor het spel bepaalde ruimten kunnen huren. Do stichting zorgt wel voor ver gunningen. Van de winst, die de exploitanten met het spel maken gaat 30% naar dè stich- ADVERTENTIE) ting, die wanneer een bepaald maxi mumbedrag is bereikt het percentage nog met 10% kan verhogen. Tachtig procent van de binnenkomen de gelden zullen door de stichting waar bij zich nog acht andere V.V.V.-direc- teuren in Nederland hebben aangesloten worden besteed voor nationaal-toeris tische doeleinden. Roulex werd ontworpen door de heer F. Prinsum uit Den Haag. Het spel werd in opdracht van de stichting door het T.N.O. aan een onderzoek onderworpen, Het T.N.O. onderzoekt momenteel nog andere behendigheidsspelen. Dit onder zoek zal eind september worden be ëindigd en samengevat worden in een rapport. In de stichting behendigheids spelen hebben deel de V.V.V.'s van Amsterdam, Den Haag, Arnhem en Hengelo. Voorts: de provinciale V.V.V, in Zeeland en Limburg en de srtreek- V.V.V. in Het Gooi. overlevenden liepen allen verwondingen op en werden naar het ziekenhuis van Ljubljana overgebracht, waar later een aantal overleed. De vlucht vond plaats in opdracht van het Londense reisbureau Universal Sky- tours. De meeste passagiers zouden een elf- of twaalfdaagse vakantie in Zuid- Slavië gaan doorbrengen. Britannia Airways Ltd. heeft acht Bristol-Britannia vliegtuigen in dienst en voert sinds vier jaar vluchten naar Europa uit. Dit is de eerste ramp, die de maatschappij heeft getroffen. OP DE FOTO: Een van de motoren van de veronge lukte Britannia van de Britannia Airlines ligt vernield in een veld bij het vliegveld. BOLOGNA, Italië UPI) De com munistische party van Italië afdeling Bologna heeft zich woensdag op ver rassende wijze gemengd in een strikt kerkelijke aangelegenheid. Op de me dedeling uit het aartsbisschoppelijk paleis, dat Giacomo kardinaal Ler- caro, die in oktober 75 jaar wordt, aan de paus zou vragen am emeritaat heeft Vincenzo .Galetti, voorzitter van de afdeling Bologna van de Italiaanse CP, verklaard: „Het nieuws heeft politieke kringen en de burgerij verrast. Wat ook de re actie van de paus moge zijn, wij wil len er op wijzen dat in de veertien jaar dat hij het aartsbisdom Bologna heeft bestuurd, een positieve ontwik- kkeling in de betrekkingen tussen de religieuze gemeenschap en de burger lijke samenleving is opgetreden". Die betrekkingen zyn niet altijd zo gunstig geweest. In de eerste jaren van kardinaal Lercaro's bestuur zag deze zich genoodzaakt groepjes „vlie gende paters" uit te sturen naar Bo logna's arbeiderswijken, om de com munistische propaganda van repliek te dienen op debatten, dio dikwijls zeer verhit waren. Sinds enkele jaren evenwel bestaat er contact tussen aartsbisschoppelijk paleis en gemeentehuis. Tussen kardi naal en burgemeester zijn onlangs boodschappen uitgewisseld, die vol gens Galetti „de algemene aandacht" trokken en „een nieuwe bijdrage aan een constructieve dialoog" vormden. BONN (UPI) I t-n woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Bonn heeft gistermorgen meegedeeld, dat geen van de inzittenden van de verongelukte bus van de Haagse firma Westercoaeh in levensgevaar verkeert. Er zaten in totaal 23 passagiers en 2 chauffeurs in de bus, die bij de Duitse plaats Oberhausen omsloeg. Negen men sen zijn, aldus de woordvoerder met lich te verwondingen naar het ziekenhuis van Oberhausen overgebracht. Sommige van hen zijn naar Nederland terugge keerd, terwijl anderen inmiddels hun reis hebben vervolgd en vandaag per trein hun vakantiebestemming zullen bereiken. De onweersbui, die even voor het ongeluk losbarstte, was er oorzaak van, dat de olielaag, die zich vooral in bochten en op hellingen op het wegdek afzette, glad werd, waardoor de bus ging slippen en tegen het vangrail te rechtkwam. VERVOLG VAN PAGINA 1 Inderdaad werden weldra op de an dere oever twee mannen aangehouden, maar dat bleken IJsselstijnse politie mannen in burger te zijn, die een vrije dag hadden, het bericht over de roof via radio Veronica hadden gehoord en op eigen houtje een onderzoek instelden. „De mannen, die enkele minuten over één door een patrouille uit Lekkerkerk op de Lekdijk werden aangehouden ble ken echter wel zeer verdacht. Dat waren C. B. (24) autohandelaar en J. v. R. (23) kelner, beiden uit Amsterdam. C. B. had 14.000 gulden op zak en legde vlot een bekentenis af, maar J. v. R. bleef ont kennen zelfs nadat bij fouillering 27 mille te voorschijn was gekomen. Daar mee hadden we de totale buit te pak ken. Restte nog de derde man die zich nog steeds in het bootje op de Lek be vond en in de richting Rotterdam koers te. Het vliegtuig volgde het witte jacht je echter en inmiddels wachtten drie boten van de rivierpolitie bij de Van Brienenoordbrug waar ook nog drie po litiewagens op de wal werden' gereed gehouden. Toen het bootje daar aan kwam, werd het door de politieboten ingesloten en kon ook de derde overval ler W. v. d. P. (28 jr.) zonder beroep en eigenaar van het jachtje, worden in gerekend", rondt de heer Buitendijk zijn relaas af. Het pistool waarmee de over vallers bij het verlaten van de bank in paniek hebben geschoten is niet gevon den. Dat werd met de maskers en de kleren die de mannen tijdens de roof droegen, in de Lek gegooid, waarna zij zich aan boord hebben omgekleed. On danks het raffinement, waarmee de da ders te werk zijn gegaan het gebrui ken van een jachtje tijdens de vlucht is geheel origineel voor Nederland (maar werd eergisteravond tijdens een Duitse t.v.-film in de huiskamers wel geïntroduceerd) en de enige fout die werd gemaakt was dat de Lek werd af gevaren inplaats van snel over te ste ken en met een andere auto op de an dere oever te verdwijnen was de bankroof binnen enkele uren opgelost. De verdachten zullen maandag voor de officier van justitie worden geleid. (ADVERTENTIE) Qe Thant, de Birmees zonder voornaam (oe betekent „heer") verlaat als een teleurgesteld man de Verenigde Naties. In een brief aan alle leden van de wereldorga nisatie zegt hij, dat zijn besluit tot aftreden is ingegeven door het feit, dat de V.N. er niet in ge slaagd zijn het Vietnamese pro bleem te helpen oplossen. Oe Thant herhaalde te zelfder tijd de schok kende mededeling van enkele we ken geleden na zijn bezoek aan Moskou, die toen de voorpagina's van de wereldpers bereikte: „De druk der gebeurtenissen leidt me- dogenloos in de richting van een grote oorlog, terwijl pogingen om die ontwikkeling tegen te houden rampzalig achterop raken". Het moet betreurd worden, dat Oe Thant op een moment, waarop de wereldvrede andermaal in groot gevaar verkeert, de V.N. vaarwel zegt, ofschoon zijn afscheid niet geheel onverwacht komt. Enkele weken geleden nog heeft hij zowel in Moskou als in Parijs de voor waarden gesteld voor zijn al dan niet aanblijven als secretaris-gene raal van de V.N. In de eerste plaats medewerking van de mogendheden voor een oplossing van de finan ciële moeilijkheden, waarin de V.N. al sinds zijn benoeming tot secretaris-generaal verkeert en medewerking voor een oplossing in het geschil in Vietnam. Toen zowel Moskou als Parijs botweg deze medewerking weigerden, stond Oe Thants besluit vast. J}e omstandigheden, waaronder Oe Thant na de tragische dood van de Zweedse intellectueel Dag Hammarskjoeld, vijf jaar geleden aan het roer van de wereldorga nisatie kwam te staan, lieten aller minst vermoeden, dat de kleine Birmees de man van het grote compromis zou worden. Vijf jaar geleden was de opvol ging van Hammarskjoeld een zorg die nauw verbonden was met het voortbestaan van de V.N. Rusland wilde voorgoed een einde maken aan de status van de secretaris generaal, die zich in Moskous ogen te veel met de Sovjet-politiek be moeide. Het troika-plan werd schoenenroffelend de V.N. binnen- getrommeld. Kroestjev wenste drie generaals aan de top van de V.N., waarvan één onder alle omstandig heden de Sovjetkoers zou volgen. Het westen verzette zich tegen dit plan, omdat het de doodsteek voor de V.N. zouden hebben betekend. Toen echter de zwijgzame leraar uit Rangoon, die in de wandelgan gen van het glazen V.N.-paleis, te gen iedereen minzaam glimlachte, doorde Afro-Aziatische landen naar voren werd geschoven, was ook Rusland bereid Oe Thant als de nieuwe secretaris-generaal te accepteren. "poen de nieuwe functionaris het bureau op de 28e verdieping van de V.N.-wolkenkrabber aan de East River in New York betrok, waar de nog door Hammarskjoeld aangestelde ondersecretarissen hem als welbekende en om zijn tact en onkreukbaarheid gewaardeerde persoon met champagne verwel komden, zag hij zich terstond voor dezelfde problemen gesteld die zijn voorganger tot het aanvaarden van zijn fatale reis hadden ge bracht. Dat was met name de toen chaotische oestand in 't nog maar pas onafhankelijk geworden (Bel gisch) Kongo en daarnaast de ern stige financiële crisis, waarin de volkerenorganisatie zelf zich be vond en waar zij tot op heden nog niet uitgekomen is. Van de 48 maanden die de mi litaire aanwezigheid van de Ver enigde Naties in Kongo heeft ge duurd, vielen er slechts vijftien onder de tijd van Hammarskjoeld. Voor de rest van die van voort durende crises vervulde Kongo- periode kreeg Oe Thant de ver antwoordelijkheid te dragen. Hij brak, met tijdelijke aanwending van militair geweld, de tegenstand van Katanga en bracht de vereni ging van Kongo tot stand. De vier jarige militaire aanwezigheid van de V.N. in Kongo en de economi sche hulpverlening daarna hebben het uitgestrekte Afrikaanse ge bied in elk geval voor een alge mene oorlog met de grote mogend heden te beider zijden gevrijwaard. De financiële crisis in de V.N. zelf is de keerzijde van het po litieke probleem van de vredes- acties der volkerenorganisatie. Dit probleem heeft Oe Thant constant beziggehouden. Terwijl aan de ene kant het juridische aspect van de V.N.-interventie in de lucht bleef hangen, heeft de V.N. toch onder Oe.Thants beleid een serie belangrijke acties ter bewaring van de vrede met succes uitge voerd: de overdracht van het be stuur van westelijk Nieuw-Guinea door Nederland aan Indonesië, de actie op Cyprus en laatstelijk het succesvolle optreden in het In- diaas-Pakistaans conflict in het vorige najaar. Oe Thant hield zich altijd bin nen de perken van het praktisch bereikbare en door deze instelling zou hij volgens sommige waarne mers geneigd zijn in bepaalde kwesties te lang de kat uit de boom te blijven kijken. I_Iem wordt wel verweten dat hij met name in de Vietnamese kwestie te langzou hebben ge wacht met in de V.N. of persoon lijk als secretaris-generaal een ini tiatief te nemen. Maar over het algemeen is men het er toch over eens dat de „wijze man" uit het boeddhistische Azië niet alleen in stinctief de gevarengrens in'zijn functie wist te onderkennen maar ook het vertrouwen wist te winnen van degenen die sceptisch tegen over de Verenigde Naties stonden. Verder wordt als kenschetsend voor Oe Thants optreden gezien dat hij goede betrekkingen wist te scheppen met de Sovjets die tegenover Hammarskjoeld vijandig hadden gestaan. Anderzijds behield hij ook zijn goede betrekkingen met de Amerikanen ondanks zijn verzet tegen een actiever optreden van de Verenigde Naties in Viet nam. Hij wist elkeen van zijn op rechtheid en loyaliteit te overtui gen. Dat mag, in een organisatie met 117 leden tussen wie'de meest uiteenlopende tegenstellingen be staan, wel een zeer bijzondere prestatie heten. Zo wist Oe Thant eveneens het vertrouwen van beide partijen te behouden in de tegen stelling tussen de Amerikanen ener- en de Sovjets en Fransen anderzijds over de toepassing van artikel 19 van het handvest be treffende het vervallen van stem recht bij achterstalligheid in beta ling der verlangde bijdragen, een twist waardoor de werkzaamheid van de algemene vergadering een vol jaar lang, 1964-'65, verlamd werd. DEN HAAG (ANP) Gisteren is het vierde vliegtuig van de koninklijke luchtmacht, beladen met 23 grote ten ten van het Nederlandsche Roode Kruis" ten behoeve van de slachtof fers van de aardbevingsramp in Oost- Turkije vanaf het vliegveld Ypenburg vertrokken. Tot nu toe is op het spe ciale rampengironummer 77 van het Nederlandse Roode Kruis f 227.409,96 gestort. badzeep - toiletzeep - eau de cologne - dusting powder Ontdek dit nieuwe spaanseparfum.dat harten verovert. Evenals MAJA een produkt van HONG KONG (UPI) Een van de acht uit China in Hong Kong aangeko men missiezusters, de 65-jarige zuster Thomas a'Becket, geboren Catherine Ro- gan uit Eygeland, heeft enkele medede lingen gedaan. ,,De bende rode wachters, die naar onze school kwam. bestond uit studenten. Er waren meisjes bij. Ze kwamen het gebouw binnen en veradelden eerst het beeld op het dak. Ze hieven er een rode vlaig voor in de plaats. Binnen maakten ze zich op gewelddadige wijze meester van kruisbeelden en andere religieuze voorwerpen, en vermelden ze". De zuster vervolgde: ,.Een andere groep gardisten bleef bij ons van za terdag tot woensdag. Ze vergezelden ons naar de grens. De meisjes onder hen waren bijzonder aardig jegens ons. Ze waren erg lief". Een krant in Hong Kong heeft een vraaggesprek met de Britse zuster. Tho mas a-'Becket gehad: ..We werden ge dwongen spitsroeden te lopen op een trap", vertelde ze, ,,en werden geslagen met bamboestokken door Chinezen die >,qoei ti" (schiet op) riepen. Ze ter roriseerden en vernederden ons moar ze hebben ons niet lastig gevallen op een wijze waardoor we lichamelijk letsel zou den hebben kunnen oplopen". ROERMOND (ANP) Boven de schutsluis te Linne, vijf, kilometer ten „uiden van Roermond, is gisteren een geladen grindschip van 550 ton na een aanvaring in de Maas gezonken. Het is de ,.Eric" van schipper Noldus uit Maas-bracht, die bij het uitvaren uit de schutsluis door een achterop komend schip werd aangevaren. De „Eric" zonk onmiddellijk. De schipper en zijn vrouw konden nog juist bijtijds van boord komen.

de Stem | 1966 | | pagina 7