t als trum Andrew (Dries) na 42 jaar terug in Hulst Laatste leiding nu op Schel debodem Land- en tuinbouwschool in t nieuw Toenemend aanbod van peren op de veilingen In gesprek met Handen ineen slaan om EEG-hulp te krijgen ogramma Idhandbal VREUGDE BIJ FAMILIE BLOMMAERT Fruit-wandeltochten Politie schiet kwaadaardige aap dood Utrechtse studenten in Kopenhagen W. de Ruiter Amsterdam wil C.P.N. in b. en w. TREK VERLIEP VOORSPOEDIG NA ZES VERHUIZINGEN IN 40 IAAR TE SCHOONDIJKE inriibal «jk Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1966 Groot-seminarie in Hoeven bejaardenoord Canada tweede vaderland voor vier broers Railways Hulster aard Bespreking over herindeling Tholen gaat niet door Programma voor de installatie van de burgemeester te Terneuzen In Heinkenssand Schoollokaal wordt deel van gemeentehuis Tevredenheid over verloop van operatie Beroep bij de Kroon van b. en w. Zoutelande ongegrond verklaard GRENSGEBIEDEN PRIORITEITEN li zyn scherpzinnigheids»,, Idt gesteld. Helaas drete 'i I uit te sterven. gl dl'l liiza in juli en augustus al i de beste tijd om hier val™ '1 houden, vanaf begin seriw J omstreeks de jaarwisskm» I Iratuur er ideaal. SkandmL I ■franse toeristen staan 's XI op om ..schoonheidswater ■lit de fontein. Ibiza is nu n, Ivelen onbekend aards Daraiffl lil het dat niet meer zijn wat lie „dernier cri".„ n onze handbalmedewerker) Het aantal teams dat aai al competitie deel neemt is ook I n weer uitgebreid: asse: ling van de hoofdklasse dames I bigt: Niloc Amsterdam kam-ï 1966: Athene Den Haag; Hv-1 Haag; Zeeburg Amsterdam 1 dhoven; Swift Roermond; Ver-1 hldijk en Velo Wateringen e •d uit de overgangsklasse, loofdklasse heren is de indeling: I 55 Den Haag, kampioen 19651 smeer; A.H.C. '31 Amsterdam I echt; E.S.C.A. Arnhem; NilocI m: P.S.V. Eindhoven en Mi-1 uit Arnhem gepromoveerd uit I ingsklasse igsklasse; irland wordt gespeeld in over-1 ;e A en B, waarbij de noorde l t van Nederland speelt inAl üdelijke gedeelte in B. wordt bij de dames vertegen door Walcheren uit Vlissingen L eren door Tonido uit Goes West I 'erd vertegenwoordigd door del E.B.H.V. uit Breda maar he- V ten zij degraderen naar de e klas. >ver*?angsklasse B-heren: Hel-1 it; Posterholt, Quintus Kwints-1 -C. Valkenswaard, Walcheren! W.L.C.-D.E.S. Eindhoven;] Hellas Den Haag beide i d uit de district le klas. overgangsklasse B-heren: Hel aag gedegradeerd uit de hoofd- f S.V. 2 Eindhoven. Sittardia tratum Meteoor Eindhoven; nond; Tonido Goes; W.L.C.-I ïdhoven en Posterholt gepro-" nit de districts le klas. n. istricts le klas dames werdl uit Breda kampioen maar zij I kans om de promotie wed-1 een goed einde te brengen en I niet opgenomen in de over-1 a. De dames van Rapid uit nen deze klas versterken, districts le klas dames: E.B kampioen 1965-1966; Blauw 3osch; Olympus Vlissingen I ;da; Volt Tilburg; Were Dij apid Breda gepromoveerd ui! j klas. •ren onderging kampioen E.M ddelburg hetzelfde lot als de E.B.H.V. De heren van Wal- lit Vlisingen promoveerden klas. districts le Idas heren: E.M.M- kampioen 1965-1966. E.B.H.V egradeerd uit de overgangs- rtuna Bergen op Zoom; Helbs Did Breda; Velocitas Breda: I rg: Were Di Tilburg en Wal-, Vlissingen gepromoveerd uit j klas. Idistrict 2e klas A: Terheyden. burg; S-O.A. 2 Breda; É.B.H i; V.C.W. Wagenberg; Donger ien (strict 2e klas A: S.O.A. Breda sheuvel; Boemerang Tilburg, burg; Blauw Wit Den Bosc'' irle- listrict. 2e klas B: Olympus Marathon 1 Vlissingen; For* 'gen op Zoom; E.M.M. 2 Mjd- i.I.O.S. Bergen op Zoom; To* >es. Zeeland. e klas (zevenhandbal): E.jvi- burg; Hellas Goes; Hontenis- rzande; Fortuna Bergen op rathon Vlissingen; Walcheren n: Zeeland Sport. Vlissingen- klas (elfhandbal): Fortuna Zoom; Hellas 2 Goes; 01)™; ngen; Marathon 2 Vlissingen. Bergen op Zoom; Volharding 2e klas A (zevenhandbaD- oes; Marathon 2 Vlissingen. is: Schelde Sport Terneuzen. ort 2 Vlissingen. n> e klas B (zevenhandbal) u Vlissingen; Sluiskil; Vogar- E.M.M. 2 Middelburg; wai issingen. West-Noord-Brabant. klas (elfhandbal): Desk i- S.O.A. 2 Breda; "olt a apid 2 Breda; Dongen; das (zevenhandbal) Boemerang Tilburg; C*-n. 2 Tilburg; Uno Animo b°on teerle. klas (zevenhandbal)W rg; Gilze; Uno Animo Loo i.V.S. Tilburg; Tachos Waai tos Etten. r»«,+rix klas (zevenhandbal): Tachos Waalwijk: lze; Desk Kaatsheuvel; a; E.V.V. 2 Rijen.. id klas (zevenhandbal) P ongen 2: E.B.H.V. 2 g [Breda; Were Di 3 TiUjg* Etten; Beatrix Oosterhout- d en West-Brabant nenjen is van junioren, adspir deel aan de competiti Walcheren 9-18 uur •f 9-17 uur Expositie zeeu eken. fG9-17 uuir Expositie Zeeuw tukken Walcheren 9-13 uur Kunstmarkt uis 19 uur Tie meeste Zeeuwse fruittelers zijn thans volop bezig met de pluk van pe ren. die in de komende weken in toene mende hoeveelheden aangevoerd zullen worden. (Van een onzer verslaggevers) HOEVEN Nu het complex van het groot-seminarie Hoeven aan zijn bestem ming wordt onttrokken, heeft het ge meentebestuur van Hoeven gedachten ontwikkeld om na koop of in huume- ming de gebouwen in te richten als be jaardencentrum. Voor de duur van drie jaar, met ver lenging van jaar tot jaar, heeft de ge meente deze week een weiland van het seminarie gehuurd, voor de inrichting van een hertenkamp. (Van onze correspondent) GOES De Zeeuwse Wandelsport Bond houdt op zaterdag 3 september haar „Fruit"-wandeltochten over 5, 10, 15 en 25 kilometer. De startplaats is by de Am bachtsschool aan de Bergweg en de start- tjjd is half drie. Men kan zich in laten schrijven bij mej. R. Buysrogge, Kam perfoeliestraat 34 te Goes, tel. 01100-5856. liefhebber, het dier naar beneden. KAPELLE. Het aanbod van peren op de Zeeuwse veilingen gaat belangrijk toenemen. Reeds een maand zijn er pe ren te koop in Zeeland, maar tot nu toe ging het nog maar om twee rassen en die kwamen geleidelijk aan, waardoor er nog geen sprake is geweest van zeer grote aanvoeren. Het vroege ras précoee de trevoux is er nu niet meer en de clapps favourite, die daarna komt, is ook reeds ver geruimd in Zeeland. Hiervoor in de plaats zijn deze week twee rassen gekomen, die op verschil lende jonge bedrijven een grote rol spe len, namelijk de bon chretien william en de beunré lebrun. Eerstgenoemd ras werd voor Zuid-Be veland centraal verkocht via de veiling- klok in Goes. Dat gebeurde dinsdag. Het aanbod, dat er nu nog komt, zal vrijdag centraal in Kapelle worden verkocht. Verder komt deze week ook de triumph de vienne aan de veilingen. Dat is een bijzonder fijne handpeer, die in Zeeland op grote schaal wordt geteeld en dit jaar een goede oogst geeft. De afzetkansen van deze handpaar worden gunstig beoordeeld. Dat geldt trouwens voor alle handperen, die er in de komende weken zullen komen. De oogst zal over het algeméén niet groot zijn en dat geldt ook voor het buiten land. Hierdoor wordt een goede vraag verwacht zowel voor binnenland als ex port. Tot nu toe is de perenexport niet groot geweekt, maar dat is geen onbe kend verschijnsel in de eerste weken van de aanvoer. Zeeland is een zeer belangrijk produk- tiegebied van peren. Een derde van alle beurré hardy, die er in ons land groeit en een derde van alle doyenne "de co rnice komt uit deze provincie. Vrijwel alle fruittelers hebben belang bij de pe ren en zij hopen dat de mindere kilo's die ze dit jaar hebben, goed gemaakt zullen worden door betere prijzen. Tot nu toe is dat niet het geval geweest. (Van onze correspondent) TERNEUZËN Een slingeraap, die in bezit was van de heer G. Geensen uit Terneuzen is gistermorgen onverwacht aan zyn einde gekomen. Op verzoek van de eigenaar heeft de politie het dier, dat plotseling bijzonder kwaadaardig werd, doodgeschoten. Gewoontegetrouw maakte de eigenaar gistermorgen het hok van de aap schoon en liet het dier zoals altijd bij een der gelijke gelegenheid in de keuken rond lopen. Toen de heer Geensen hem weer in het hok wilde zetten had de aap daar kennelijk bezwaar tegen, want hij viel zijn baas aan en beet en krabde hem zodanig in het gezicht, dat doktershulp moest worden ingeroepen. Inmiddels was de aap de trap op ge vlucht en via de zolder op het dak te recht gekomen. De eigenaar probeerde op alle manieren het beest tot betere ge dachten te brengen. De resultaten waren echter omgekeerd evenredig 'aan de in spanningen van de eigenaar. Met een welgemikt schot haalde één van de leden van de Teraeuzense ge meentepolitie, op verzoek van de apen- (Van een onzer verslaggevers) HULST „Ik vraag me a'f of ik hem nog wel zal herkennen", zegt de 54-jarige Johan Blommaert uit Hulst. Hij doelt op zijn broer An drew (Dries), die zaterdag naar Nederland zal komen voor een va kantie van ongeveer een half jaar. Dat wordt een weerzien na 42 jaar. Want Dries vertrok in 1924 als 23- jarige jongeman naar Canada en heeft sindsdien geen voet meer op vaderlandse bodem gezet. Andrew heeft overigens al enkele decennia de Nederlandse nationaliteit. Dries is niet de enige van de familie Blommaert, die in de twintiger jaren naar Canada trok. Cyriel, Charles en Eduard volgden toen zijn voorbeeld. „Ca nada was in de twintiger jaren, toen het er in Nederland al niet zo erg -rooskleu rig voorstond, het land van belofte. En ik moet zeggen: ze hebben het alle vier goed gerooid in Canada. Mijn broer Jan en ik hebben ook wel eens aanbiedingen gehad om naar Canada te komen. Maar we zijn er niet op ingegaan", vertelt Jo han. Overigens leven Cyriel en Charles niet meer. Cyriel overleed onlangs op 66-ja- rige leeftijd. Hij had een farm in weste lijk Canada. Charles sneuvelde al in 1944 op de Philippijnen. Hij diende toen bij heit Amerikaanse leger. Hij zou nu 63 jaar oud zijn. Cyriel is twinitig jaar geleden nog „thuis" geweest. Eduard (60) heeft een tabakfarm- Hem hebben de Blom- maerts in Hulst ook al 40 jaar niet meer gezien. „Maar hij heeft het er de laatste tijd altijd over, dat hij volgend jaar naar Hulst komt. Dat hopen we dan maar", aldus Johan Blommaert. ''}y C Andrew heeft lange tijd op een farm gewerkt. Tegenwoordig is hij in dienst van de Canadian Railways. Met vele col lega's zorgt hij voor het onderhoud van duizenden kilometers rails. Zijn vrouw, een Frans-Canadese, overleed al in de oorlogsjaren. De broers Blommaert mogen clan ver uit elkaar zitten: het gezin (zes jongens, twee meisjes) is nooit helemaal uit elkaar gevallen. Er is altijd'een levendige brief- Wisseliiiig geweest. „Cyriel was het cen trale punt in Canada, ik in Hulst. Nu Cyriel is overleden heeft Dries zijn taak overgenomen", vertelt Johan. Veel programmapunten voor zijn va kantie in Nederland heeft Dries, die za terdag om acht uur „In the morning" op Schiphol arriveert, nog niet. „Hij zal voorlopig rustig in Hulst blijven. Op de eerste plaats zullen we natuurlijk heel wat te vertellen hebben. En Dries zal voorlopig zeker niet in Hulst zijn uitge keken. Er is in die 42 jaar zo verschrikke lijk veel veranderd. Hij kali bij onze zus ters, bij Jail of bij mij logeren", zegt Johan. Dries spreekt nog een behoorlijk mond je Nederlands. „Als hij een paar dagen hier is heeft hij het Hulster dialect weer te pakken. De Hulster aard verloochent zich nooit Let maar eens op mijn woor den", voorspelt Johan. „Het zal met hem wel net zo gaan als met Cyriel, toen die 20 jaar geleden hier was. Hij knipte tel kens met zijn vingers, als hij zich een Nederlands woord niet kon herinneren. Maar na een paar dagen was het net als of hij nooit weg was geweest". „ER worden jaarlijks in Nederland miljoenen mondharmonica's ver kocht, maar het lijkt wel, of de eige naars deze instrumenten direct in een kast opbergen. Ik kan de indruk niet van mij afzetten, dat vele bla zers op dit instrument onbekend zijn met de mogelijkheden"zegt de heer W. de Ruiter uit Kaatsheuvel, die directeur is van de stichting werk gemeenschap van Nederlandse ac cordeon- en mondharmonica-organi saties. iJA, accordeonisten zijn meer georga niseerd. Slechts 150 verenigingen van mondharmonicaspelers zijn bij de stichting aangesloten. Dit jaar hebben wij veel propaganda gemaakt "oor de derde internationalmond harmonicawedstrijd, op geluidsband, die is uitgeschreven door de Fede ration Internationale de l'Harmonica in Trossingen (West-Duitsland)Ook de muziekhandel is er bij ingescha keld, terwijl vanuit Parijs ruim 250.000 folders over heel Europa zijn verspreid" „IEDEREEN, die voor zijn plezier mu ziek blaast, kan zijn bandje naar mij opsturen; een grammofoonplaat >s ook goed. De tien beste muzikale prestaties stuur ik op naar Duitsland, maar in december een internationale Jury, waarvan ik ook deel uit maak, de prijzen toekent. Ik zal wel onge veer 100 inzendingen uit eigen land ontvangenVorig jaar to as in Delft het internationale concours uitge schreven; toen was het „live". Dit jaar is het dus „ingeblikt" om de ^Qf onze stichting veel medewerking ™ateurs uit de gehele wereld een krijgt? Ik mag niet klagen. Ik heb (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG De bespreking die op 2 september a.s. zou plaatsvinden tussen de staatssecretaris van Binnen landse Zaken en de gemeenteraden op Tholen over de gemeentelijke herinde ling, gaat niet door. Dit in verband met het aftreden van minister Smallen broek. hans te geven. Een blazer uit de V.S. 's meestal niet in staat de oceaan over te steken;, nu kan hij gewoon zijn opnamen opsturen". woon nu al twee jaar in Brabant en het bevalt mij hier prima. Oor spronkelijk kom ik uit Rotterdam. waar ik een muziekhandel had. Aan het conservatorium heb ik viool ge studeerd, maar door mijn werkzaam- neaen ik ben nog administrateur van het centraal beraad amateuris- ische muziekbeoefening (2 miljoen oden) vind ik geen tijd om de rijkstak te hanteren. Wel geef ik Wn dag les op de muziekschool in haeii. Verder arrangeer ik veel klas- oke muziek, speciaal voor accor- ,eo!'orkesten en geef in het gehele ana dirigentencursussen''. goede contacten met het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk, terwijl de diverse gemeentebesturen ons werk dikwijls subsidiëren. Het Prins Bernhardfonds springt gelukkig ook bij. Misschien klinkt het gek, maar het kost vaak de grootste moeite om spelers van verschillende instrumenten aan één tafel te krijgen voor overleg. Tien jaar geleden behoorde dat tot de on mogelijkheden. Nu zijn er al 18.000 harmonieën en fanfares bij ons aan gesloten, .maar mondharmonicaspe lers, van wie er enkele vioolconcer ten van Mendelssohn en Paganini op hun instrument vertolken, schijnen zich te schamen om zich te organise ren", verzucht de heer W. de Ruiter. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De installatie van de lieer J.C. Aschoff als burgemeester van Terneuzen zal, zoals gemeld, plaatsvin den op vrijdag 2 september a.s. De bur gemeester en diens echtgenote arriveren op die dag om kwart voor drie met de veerboot Hoedekenskerke te Terneuzen en worden op de aanlegpo-nt verwelkomd door de wethouders en de gemeentesecre taris. Het gezelschap vertrekt daarna per auto via de Scheldekade en de Burge meester Geillstraat naar de Markt, waar om tien 'over drie de nieuwe burgemees ter een zanghulde wordt gebracht door de schoolkinderen uit Terneuzen en Drie wegen. De openbare raadsvergadering, waarin de installatie plaatsvindt, begint om vier uur in het Concertgebouw. Van. af zes uur tot zeven uur bestaat voor iedereen de gelegenheid tijdens een re- eptie kennis te maken met de burge meester en diens echtgenote in hotel Des Pays-Bas, Nieuwstraat, Terneuzen. De harmonie Terneuzen, alsmede de drumband Irene, brengen om kwart over zeven voor dat hotel een serenade, terwijl om 20 uur door deze korpsen een concert wordt gegeven op de Markt, met na af loop taptoe. Het gemeentebestuur van Terneuzen geeft, in overleg met de nieuwe burge meester, aan de bevolking van Sluiskil een afzonderlijke gelegenheid om kennis te maken met de heer en mevr. Aschcxff. Vergezeld van de wethouders en de ge meentesecretaris zullen zij op zaterdag 3 september a.s. om half elf in Sluiskil aankomen. Na een zanghulde door de schoolkinderen van Sluiskil bij het ge- meenitegebouw, wordt voor de burgerij een receptie gehouden in de vergaderzaal van 11 uur tot 12 uur. Voor het gezel schap naar Sluiskil vertrekt kan het ge- meentepersoneel van Terneuzen op die dag van 9 tot 10 uur kennismaken met burgemeester en mevr. Aschoff in de kan tine van de n.v. De Hoop aan de Stations weg. De vijf Utrechtse studenten, die een reis door Rusland maakten per huifkar, zijn in de haven van Kopenhagen aangekomen. Hier kijken zij toe, hoe hun voertuig van het Russische m.s. Krupskaja gelost wordt. De wagen werd door een Russische tractor van Berlijn naar Moskou getrokken. (Van een onzer verslaggeefsters) HEINKENSZAND De raad van Heinkenszand heeft zich in principe be reid verklaard deel te nemen aan een gemeenschappelijke regeling tot de stichting en exploitatie van een regio naal woonwagenkamp in Midden-Zee land- Van de werkgroep die de mogelijk heden voor een dergelijk kamp heeft uitgezocht, is onlangs een rapport ver schenen. Uit de hierin vermelde cijfers blijkt dat het aantal woonwagenbewo ners toeneemt. Gedacht wordt een kamp tot stand te brengen met een capaciteit van minstens 40 wagens. Het tweede punt dat om goedkeuring vroeg was het aanwijzen van een ge bouw waarin in het vervolg huwelijken kunnen worden gesloten. Burgemeester N. Eisen noemde de raadzaal waar tot nu- toe bruid en bruidegom ,,h 'den echt werden verbonden" een aanfluiting. De verbouw van het gemeentehuis en de inrichting van enkele lokalen in de vroegere r.-k." school zal, in verband met het ontbreken van dekkingsgelden, nog .wel enige tijd op zich laten wachten. ^Besloten is daarom een lokaal van de r.-k- school aan te wijzen als „huis der gemeente", waar voortaan zal worden getrouwd. Ook zal in een van de school lokalen de raadsvergadering worden ge houden. Tenslotte werd afscheid genomen van de heren A. v. Leeuwen en M. van Waar den. Zij zullen niet in de nieuwe raad terugkeren- De heren zijn resp. 6 en 10 jaar raadslid geweest. (Van een onzèr verslaggevers) LAND VAN SAEFTINGE. - Gisteren is de derde en laatste waterleiding van een zinker van drie waterleidingen en een aardgasleiding ter hoogte van het verdronken Land van Saeftinge en de schorren van Ossendrecbt door de Wes- terschelde getrokken. Daarmee is het werk nagenoeg voltooid. Vandaag wordt nog een communicatiekabel, waarmee de n.v. Waterleidmgmij „Zeeuwsch-Vlaan- deren" de afsluiting van de leidingen op afstand en automatisch kan regelen, over de Scheldebodem uitgerold. Daarna zal nog de ongeveer 400 meter brede sleuf, waarin de vier ruim 2300 meter lange leidingen en de communica tiekabel zijn neergevlijd, worden gedicht met zand en steen. De trek van de waterleiding, die een dag later dan voorzien geschiedde, verliep voorspoedig. Men moest fiet werk af en toe stopzetten om kleine- mankementjes te verhelpen. Om. kwart voor acht in de morgen werden de vier lieren op de twee pontons in de schorren van Ossen- drecht aan het werk gezet. Later, toen de kop van de leiding nog enkele hon derden meters van de Brabantse oever verwijderd was, werd de vijfde (stoom)- lier ingeschakeld. Om kwart over drie ongeveer was het karwei gedaan. Van de zijde van de N.V. Kombinatie Zinkwerken Westerschelde en het inge nieursbureau L. W. Lievense te Breda, dat de directie over het miljoenenwerk voerde, toonde men zich tevreden over het verloop van de operatie. De trek van de eerste waterleiding, vorige week dins dag. verliep, alhoewel met zes uur ver traging, voorspoedig. De tweede water leiding ging vorige week donderdag in alle opzichten „op rolletjes" de Schelde in. Pas zaterdagmorgen werd de trek voltooid. Het werd werd daarna tot maandagmorgen stilgelegd. Toen trof men de voorbereidingen tot de vierde en laatste trek. DEN HAAG. De Kroon heeft een beroep, ingesteld door b. en w. van Zou telande tegen het besluit van Gedeputeer de Staten van Zeeland, waarbij goedkeu ring is onthouden aan een aanvulling van de bebouwingsvoorschriften, beho rend bij het herziene uitbreidingsplan (kom 1959 der gemeente Zoutelande) on gegrond verklaard. Gedeputeerde Staten hebben het niet toelaatbaar geacht, dat naast de bijgebouwen (schuur of garage van 6' m3 en bergruimte of kippehoek van 15 m3) nog een garage wordt gezet. Deze aanvulling opent voor degenen, die voor 1 januari 1964 achter hun woning een bijgebouw hebben gebouwd, dat niet geschikt kan worden gemaakt voor ga rage, de mogelijkheid alsnog een garage te bouwen. LJet is nogal opzienbarend, wat nu wordt voorgesteld door de fracties van de vijf grote democratische par tijen in de Amsterdamse gemeente raad: zij willen een communist in het hoofdstedelijk college van b. en w. Hiermee immers wordt duidelijk ge broken met een beleid, dat er op ge richt was CPN'ers uit bestuurscol leges te weren, een maatregel van zelfbescherming, ingegeven door er varingen met communisten in Praag (1948) en Boedapest (1956). Wat is de reden van deze radicale be leidsombuiging? Zij kan niet gelegen zijn in een mentaliteitsverandering bij de CPN. De Nederlandse commu nisten van vandaag zijn nog dezelfden die de machtsgreep in Tsjecho-Slowa- kije en het bloedig neerslaan van de Hongaarse opstand met gejuich be groet hebben. Sterker nog. Waar men in vele landen in de communistische partijen een de-Stalinisatieproces ontwaart moet wat Nederland betreft geconstateerd worden, dat de com munisten onder aanvoering van Paul de Groot de Albanezen van West- Europa zijn. De harde lijn van Pe king-China ligt hen meer dan de op coëxistentie gerichte koers van Mos kou. De thans in Amsterdam voorgestelde samenwerking met de CPN berust dus niet op een veranderde, meer de mocratische instelling bij de Neder landse communisten. Waarop dan Wel? Uit hetgeen nu bekend is kan men alleen maar concluderen, dat het voorstel inzake de CPN-wethou- der is ingegeven door louter tacti sche overwegingen, als middel om moeilijkheden met de verdeling van wethouderszetels te voorkomen, te vens als een gebaar naar links .Am sterdam. Het is vooral de PvdA ge weest, die hiervoor (na haar zware verkiezingsnederlagen) heeft ge ijverd. Voor ons is het geen uitgemaakte zaak, dat er in politicis nooit met commu nisten samengewerkt kan worden. Er is, met name in Rusland een ont wikkelingsproces op gang gekomen, dat, als het zich vrijelijk kan ontwik kelen, door het Westen met begrip tegemoet getreden moet worden. Al le dingen in deze wereld zijn aan verandering onderhevig. Dat vereist in de politiek een voortdurende be zinning op uitgangspunten en doel stellingen. Tegen hetgeen nu in Amsterdam wordt voorgesteld hebben wij evenwel ern stig bezwaar. Het Stalintijdperk en Hongarije kan men niet zo maar ver geten terwille van het vergemakke lijken van wethouders verkiezingen. Een dergelijke principiële beleidswij ziging is geen zaak van een plaatse lijke afdeling. Hiervoor dienen zich eerst de partijbesturen uit te spre ken en dan niet op basis van tacti sche óverwegingen maar op grond van de houding van de CPN zelf. In een democratie kan in bestuurscol leges geen plaats zijn voor lieden, die de democratie naar het leven staan. (Van een onzer redacteuren) Al jaren roept men in het Benelux-middengebied ach en wee over de gebrekkige infrastructuur die een moderne sociaal-economische ontplooiing van het Nederlands-Belgische grensgebied in de weg staat. Maar waarom stelt men geen concreet programma op dat wel licht kans maakt bij de Europese Investerings-Bank? In een nota aan het ministerscomi- té heeft ook de Economische en Soci ale Raad van de Benelux (ESRA) de zer dagen gewezen op de lacunes in de verbindingen te land en te water tussen de provincie Noord-Brabant en Antwerpen (zie krant van gisteren). Vorige week vestigde het Economisch Technologisch Instituut voor Noord- Brabant (ETI-N) de aandacht op de economische mogelijkheden die de in dustriële ,,boom" van Antwerpen voor West-Brabant opent, als er ten minste wat "gedaan wordt aan de tech nische uitrusting van het gebied. Verbetering van de infrastructuur kost geld. In een zuiver nationaal- economische gedachtengang schijnen de in het grensgebied noodzakelijke investeringen niet rendabel te zyn. De nationale regeringen in Den Haag en Brussel geven tenminste voorrang aan projecten, die meer het landsmidden dienen dan de periferie. In een toespraak te Antwerpen wees.'t Nederlandse Tweede Kamer lid Westerterp (Ulvenhout) enkele maanden geleden dan ook op de mo gelijkheden van de Europese In veste- rings-Bank. Hij werd daarna door ver- (Van een onzer verslaggevers) SCHOONDIJKE Als op maan dag 19 september de nieuwe lagere land- en tuinbouwschool te Schoon- dijke zal worden geopend, bete kent dit het sluitstuk voor een pe riode van ruim 20 jaar, waarin het woord „verhuizen" met hoofdlet ters geschreven stond. Want vanaf het ogenblik, dat het vrijwel ge heel verwoeste Schoondijke in 1944 door de geallieerden werd bevrijd tot nu toe heeft de sinds '45 door de heer P. J. L. de Rijk geleide school zich tussen de lessen door onledig gehouden met het verhui zen van het ene pand naar het an dere. Maar het ziet er nu naar uit, dat de ruim 50 leerlingen en vaste en „losse" leerkrachten tellende saliool voorlopig tot rust zal komen en hët gloednieuwe gebouw aan de Koningin Julianastraat voor de duur van tenminste enkele tien tallen jaren tot rust zal komen. De Schoondijkse lagere land- en tuin bouwschool is een van de oudste in Ne derland: zij werd in 1924 opgericht, tiet schoolgebouw werd in de eerste oorlogs dagen van '40 zo zwaar beschadigd, dat naar andere behuizing moest worden omgezien. Die werd gevonden in een ouderwetse villa, die voor dit doel gron dig werd omgebouwd. In '44 legde geal lieerde bombardementen vrijwel het ge hele dorp in puin. De school-villa was zo ongeveer het enige pand, dat, zij het deerlijk gehavend, overeind bleef. En juist dit had tót gevolg, dat er weer ver huisd moest worden; het werd te druk in de villa, waar al spoedig de gemeente secretarie, een winkelbedrijf, de land- bouwvoorliehtingsdienst en het distribu tiekantoor hun intrek kwatmen nemen. Het volgende pension werd een houten barak, die echter na enige tijd moest worden afgestaan aan de katholieke pa rochie, die er een noodkerk van maakte. Van daaruit werd de inboedel weer ver sjouwd naar een nog niet afgebouwde ba rak, waarin te zijner tijd de secretarie zou worden ondergebracht. .Toeii het eenmaal zo ver was, ging de heer De Rijk met heel zijn hebben en houden weer terug naar de inmiddels weer ontvolkte villa". Een inmiddels van hogerhand doorge voerde wijziging in het leerprogramma van het lager landbouwonderwijs had tot gevolg, dat de school werd uitgebreid met een houten noodwoning, waarin een les lokaal kon worden ondergebracht. En korte tijd later werd de villa voorgoed verlaten; de school trok naar het barak kenkamp aan de weg naar Hoofdplaat, waar de gebouwen broederlijk met de landbouwpraktijkschool werden gedeeld. Toen een kleine tien jaar geleden het landbouwonderwijs werd gesaneerd als gevolg waarvan het aantal lagere landbouwscholen in Zeeuwsch-Vlaande- ren van vijf werd teruggebracht tot twee - opende dit voor de Schoondijkse school die de sanering overleefde, uitzicht op de al lang gewenste nieuwbouw. In '58 la gen de plannen gereed. „Maar zij ver dwenen gelukkig in een la", aidus de heer De Rijk, „die nadien hooit meer werd geopend". Waarom gelukkig? „Omdat een latere wijziging in het leerprogramma ons dan toch voor d? noodzaak van uitbreiding had geplaatst", verklaart de directeur. „En nu hebben we alles in één keer." Het nieuwe gebouw, dat al twee weken voor de officiële opening in gebruik werd genomen voor de- lessen, bevat naast een aantal praktijklokalen (zoals een voor natuur- en scheikunde en een voor mel ken) een drietal theorielokalen en een overblijflokaal, dat vermoedelijk ook per manent als leslokaal dienst zal gaan doen. De binnenplaats van het complex, nu nog een woestenij van modder en afval, zal worden herschapen in een groentetuin die zal worden gebruikt voor praktijklessen groenteteelt. De Schoondijkse „muziek", sinds de bouw van de burgemeesterswoning zon der muziektent, zal in de toekomst dank baar gebruik kunnen maken van de gro te luifel aan de voorzijde van de school. Bouw en inrichting van de school heb ben in totaal ongeveer een half miljoen gulden gekost. Voor honderdduizend gul den is hierin door de gemeente, opdracht geefster voor de bouw, bijgedragen. Hat complex, dat werd ontworpen door de Breskense architect J.C.P. Loonen, is ge bouwd door het plaatselijke aannemers bedrijf Iz. de Bliek. Bij bovengenoemde half miljoen zijn de kosten voor vernieu wing van leerlingensets en lesmateriaal inbegrepen. schillende gemeentebesturen opgebeld met de vraag of hij eventjes het tele foonnummer kon geven- Men dacht kennelijk dat de miljoenen daar voor het grijpen liggen, maar zo eenvoudig is het ook weer niet. In de eerste plaats is er de vraag of het Nederlands-Belgische grensge bied in aanmerking komt voor Euro pese hulp. In het Verdrag van Rome kwamen de EEG-landen overeen ,,de eenheid hunner volkshuishoudingen te versterken en de harmonische ontwik keling daarvan te bevorderen door 't verschil in niveau tussen de onder scheidene gebieden en de achterstand van minder gunstige gebieden te ver minderen". Op deze afspraak is het regionaal beleid van de EEG gebaseerd. Tot nu toe is dat voornamelijk gericht ge weest op achtergebleven gebieden als Zuid-Italië. maar de EEG-commissie wil er nu ook andere streken in be trekken. In september 1965 heeft zij daar over een eerste rapport uitgebracht Een toelichting daarop verschaft rap porteur Giovanni Bersani in het juli- bulletin van de Christen-Democrati sche fractie van het Eurooese parle ment. Zes soorten gebieden komen voor Europese hulp in aanmerking: rand gebieden als west-Frankrijk, oude in dustriegebieden met aanpassingsmoei lijkheden, onderontwikkelde platte landsstreken, overbevolkte industrie gebieden als Parijs en bet Ruhrge- bied, gebieden als Triëst en de zone langs het IJzeren Gordijn, maar ook „gebieden die zich aan weerszijde van de binnengrenzen van de Gemeen schap uitstrekken, zoals tussen België en Nederland". Dit lijkt voor het Benelux-midden gebied de deur te openen van de Eu ropese Investeringsbank die volgens art. 130 van het Verdraig van Rome onder meer tot taak heeft de finan ciering van projecten die van belang zijn voor de Gemeenschap in haar ge héél. Men zal dus moeten waar ma ken dat de aanleg van de Zoomweg, van de weg Breda-'Antwerpen of een groot industrieterreinenproject de Ge meenschap in haar geheel ten goede komt. Dat lijkt niet onmogelijk. Het haalt natuurlijk niet veel uit, als een gemeentebestuur op eigen houtje met een plan naar Brussel reist. Alle instanties in het grensge-» bied zullen een bepaald project moe ten steunen, (slok het provinciebestuur en de regering zullen er achter moe ten staan. In het grensgebied zelf zal men dus eerst een prioriteitenlijst moeten op maken, en dat is al die jaren van stu deren en congresseren nog steeds niet gebeurd.

de Stem | 1966 | | pagina 3