IA BELASTINGDRUK NOG TE ZWAAR JAMIN ar Dodencijfer passeert de duizend Nederlandse regering verzoekt vrijgeleide Jongejans De maan aan de lijn Verklaring bisschoppen „om gelovigen voor dwalingen te behoeden" Water eist hoge tol Amerika zit bijna met graantekort al 75jaar tHooge Huys AUGUSTUS MAAKT GOEDE BEURT Leven iets goedkoper id? fop kantoor ihe bij- Weer in Europa Twijfel aan beweerde omvang smokkel Nieuw KVP-programma Spectaculaire diefstal van sigaretten opgelost 1« DAGBLAD VOOR ZEELAND Onschendbaar Precedentloos BULLDOZERS KLM-SCHREINER Vakantiegangers gestrand door concurrentie- controverse BOOS OOK IN DEN HAAG: ANDAAG IN Wijs Kunstschatten uit Rusland onderweg Drie kinderen door de zee meegesleurd Opgedregd Twee Duitsers Postzegelrovers in Straatsburg gearresteerd LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING l|04» jaargans Ne. 2528^ Voor God, Koningin en Vaderland llend en interessan i aanvangssalaris, istmogelijkhedeai I al© voorzieningen Iw-ergoeding, regel- 1 dukten uit eigen I ezen uit de biblio- J'el meer. l i jou na je schooltijd, l'an weten, kom dari lonze personeelsaf. Jns op. -LUi-lijk ook een |lscuit- en rocoladefahrlek age Bakstraat 1 lordrecht 11.01830-37944 W. VAN DER STEEN Uit»"*' N.V. Ultg. Mi|. Neerlandia I Directeur: Ors. W. A. J. AA. Hark* Hoofdredacteur: L. Leijendekker Ijtadaetlarasdi J. AA. A. C. v. Dongen, L j v Hootegem, mr dr. A. J. J. AA. IMM' mr- H- M L' de Rp' h,er P V M- Lrcwtóren, L J. v. 't Westende. Bureiu: Breda - Reigeritraal IS tol. 223A1 17 lijnen). Postgiro 1114111 ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1266 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,30 incasso, 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. ij^T^T de Zeeuwse eilanden; GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Augustus is al enkele jaren een teleurstellende zomermaand geweest, met lage temperaturen, weinig zon en te veel regen. Deze kant leek het de eerste tien dagen opnieuw uit te gaan. Echter, in het begin van de week ontwikkelde zich een hogedrukgebied, waarop een byzonder zonnige week volgde. In zeven dagen 75 uur zonneschijn, hetgeen de laatste twee jaar niet is voorgekomen. Het hogedrukgebied neemt nu langzaam iets af, maar blijft toch nog zo sterk dat het een zomers weekeinde kan worden. De lucht wordt iets vochtiger en wat onstabieler, zodat via België en Duits land in de middag enkele verspreide onweersbuien tot ons land zouden kunnen doordringen. Er blijft nog een oostenwind en de middagtemperatuur ligt binnen 24 en 26 graden. AARDBEVING IN TURKIJE DEN HAAG (ANP) De Ne derlandse regering heeft de rege ring van de Chinese Volksrepu bliek verzocht de Nederlandse zaakgelastigde, de heer G. J. Jon gejans, in staat te stellen de Chi nese Volksrepubliek onmiddellijk te verlaten. Dit verzoek is gedaan in een nota, «ie minister Luns gistermiddag op zijn ^Partement heeft overhandigd aan de wiii zaakgelastigde van de Chinese volksrepubliek. In de nota wordt de regering van de Chinese volksrepubliek eraan herinnerd dat de heer G. J. Jon- gejans, nadat hij nu 28 dagen gele- i-i Pers°na non grata werd ver- verlatenn°g SteedS W°rdt belet China te De Nederlandse regering vestigt er hlif? nC op ^at sedert onheuglijke S, alle naties de onschendbare star •L if'lu lplomatieke vertegenwoordi- £5» uel! erk,end. welke onder meer Wioudt hel recht op vrij vertrek. De ÏÏJeaV'egenng WOTdt er aan herin- vak to nog ordangs, in de Conventie h *?nen inzake de diplomatieke «d ekkingen van 18 april 1961. deze ZU.s„°Pn'™w is vastgelegd en om- P meer hepaalt deze con- lo» L Zelfs in het geval van oor- I«fó, on.en d'e diplomatieke privi- lanH ,Gn "rnnuniteiten genieten, het XiYpoed,g mogehjk ongehinderd ««eten kunnen verlaten. he?SL?a?rom 's. c'e belemmering van strekfheer Jongejans voi- m strijd met het internationale Wb£ |ebruikP1'eCed6nt he' dipl°" eprm»10,»3 dat de Nederlandse re- te» L.h verantwoording voor deze «anvaarai "jbreuk op de universeel betrekknfore'gels. voor de diplomatieke toiE vin g^15ei en aI voor reke ntoet brengen. Chmese volksrepubliek Helsinki Stockholm Oslo kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn frankfort lunchen Zurich Genève Locarno wenen Innsbruck ?®[srado Athene Rome Barcelona Madrid jAallórca Lissabon Weer niet on tv. niet ontv. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onweer licht bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. half bewolkt onweer zwaar bew. half bewolkt regenbui onweer half bewolkt onbewolkt half bewolkt half bewolkt onbewolkt half bewolkt onbewolkt Max. temp. 23 24 16 26 23 27 25 26 26 27 23 27 25 23 22 23 22 26 22 33 35 26 26 34 29 30 (Van onze redactie buitenland) ANKARA. Het aantal doden als gevolg van een zware aardbeving in oostelijk Turkije is volgens berichten van gisteravond laat de dni. zend gepasseerd. De Turkse premier Demiral is naar het rampgebied vertrokken. De hulpverlening op grote schaal komt snel op gang. De gouver neur van de provincie Moes, waar aanzienlijke schade is aangericht, zei gisteravond te vrezen dat in zijn gebied duizend doden zijn te betreuren. Elders, in Varto tus sen de garnizoensstad Erzoeroem en Moes schatte men het aantal doden al op 340. Minstens zeven honderd mensen werden gewond in Varto, welke plaats met de grond gelijk is gemaakt. Het epicentrum van de beving lag in de streek rond Erzoeroem, in Turks Ar menië, Het is een woest, bergachtig en moeilijk toegankelijk gebied. In 1962 eiste een aardbeving in Kaz- van in Perzië ongeveer 1000 kilome ter van de plaats van de nieuwe ramp 11.000 doden. Zwaar getroffen zijn de plaatsen Kar- liova, in de provincie Bingol, Hinis en Mercimekkale, bij Varto. Bulldozers van het Turkse leger, die uit Moes naar Varto waren vertrokken om hulp te verlenen, konden niet verder doordat een geweldige aardverschuiving de weg blokkeerde. Het dunbevolkte gebied, waar zich al sinds 24 uur bevingen, voordeden, be schikt over schaarse verbindingen, waar door het moeilijk is zich een beeld van de omvang van de ramp te vormen. Iedereen heeft zijn huis in de steek gelaten en is het land in gevlucht. De belangrijkste bevolkingscentra, Er zoeroem, Bingol en Moes schijnen niet zo zwaar getroffen te zijn. De ergste schokken de$en zich voor in Varto. (Van een onzer vei'slaggevers) SCHIPHOL „Het is een schandaal, dat de K.L.M. uit concurrentienijd of welke andere overweging ook, mij tracht te beletten normaal mijn con tractuele verplichtingen tegenover een aantal reisbureaus uit te voeren". Zo reageerde directeur B. A. M. Schreiner van Schein'er Airways gisteren, toen de K.L.M. de maatschappij Südflug ver bood gestrande passagiers van Schrei ner op Schiphol mee te nemen en naar Barcelona te brengen. De passagiers, honderd vakantiegan gers, zouden gistermorgen om tien uur naar Barcelona worden gebracht door een DC-7C van Schreiner. Motorsto ring hield echter het toestel voor vele uren aan de grond, waarop Schreiner de Duitse maatschappij Südflug, waar mee men wel eens meer samenwerkt, verzocht een machine te leveren. Südflug zegde dit toe, maar moest korte tijd later de belofte intrekken omdat er een contract met de K.L.M. bestaat, waarin gesteld wordt dat Süd flug zonder toestemming geen passa giers van Schiphol mee mag nemen. Die toestemming werd niet gegeven. Inmiddels stonden de passagiers op Schiphol steeds bozer te worden, Schreiners directie trachtte bij de K.L.M. nadere informaties en alsnog medewerking te krijgen, maar volgens de heer Schreiner was lange tijd geen der topfunctionarissen bereikbaar. Ten slotte kreeg bij te horen dat de K.L.M. zich aan de contract-clausule wilde houden. Tenslotte werden de vakantiegangers in bussen gezet en naar Düsseldorf gere den, vanwaar Südflug hen zonder tus senkomst van de K.L.M. naar Barce lona kon brengen De terugkerende groep Nederlanders moest op het snik hete vliegveld van Barcelona natuur lijk ook wachten. In plaats van gister avond arriveerden zij vanmorgen in ons land. Het laatste deel van de reis maakten zij per bus. Tussen de K.L.M. en Schreiner Air ways, de enige concurrent van de K.L.M. in Nederland, botert het al ge ruime tijd niet meer. Dat van die vrij- ving gisteren passagiers de dupe wer den. acht de heer Schreiner een smet op de reputatie van de Nederlandse luchtvaart. Dit is het Ruimtevaartstation Ro- blede de Chavela bij Madrid met de parabolische antenne van 26 m (250 ton) waarmee foto's worden ont vangen van de maan-foto-satelliet Lunar Orbiter. DEN HAAG (ANP) Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonder houd voor gezinnen van hand- en hoofd arbeiders zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek dat maandelijks samenstelt op basis 195960 100, gaf van medio juni tot medio juli een daling te zien van 130 tot 128. DEN HAAG Een woordvoerder van het ministerie van Landbouw acht de uitspraak van de Belgische heer Brinck- man, gisteren tegenover een verslagge ver van DAGBLAD DE STEM gedaaii, zeer veelzeggend. In Haagse kringen had men de alarmerende berichten over een botersmokkel van 15 a 20 pet. van de Nederlandse produktie toch al ernstig in twijfel getrokken en thans blijkt, dat de Belgen, die toch in de eerste plaats in paniek zouden moeten raken, de zaak gemoedelijk opnemen. „Ik ben blindelings bereid aan te ne men, dat er heel wat boter gesmokkeld wordt", zo zei ons een officiële woord voerder, „maar 15 a 20 pet. van de pro duktie is belachelijk. Er wordt in Ne derland ruim 100.000 ton boter per jaar gemaakt. De smokkel zou dan rond de 20.000 ton per jaar bedragen of meer dan 54 ton per dag. ♦Bij het produktschap voor zuivel z<>; men eveneens: „de door de officier van justitie te Den Bosch genoemde omvang van de botersmokkel lykt ons uiterma te onwaarschijnlijk". Verschillende autoriteiten in Noord- Brabant wijten de niet zo grote samen werking met de Belgische douane in de strijd tegen de botersmokkel aan de premies voor de Belgen. De Belgische douane krijgt namelijk een vrij hoge premie voor inbeslaggenomen boter en een vrij lage voor de aangehouden smokkelaar. „E'en gevangen smokkelaar kost ons dus de boter-premie want hij smokkelt voorlopig geen boter meer". Opvallend is verder, dat het laatste halfjaar bij de Kamer van Koophandel Eindhoven 10 mensen als boterhandelaar ingeschreven zijn. Normaal is dit, vol gens een man van de K.v.K., hoogstens een of twee per jaar. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De belastingdruk, in het bijzonder van de loon- cn inkomstenbelasting, is te zwaar. In afwachting van een algehele herziening moet elk jaar het tarief worden aangepast, aan de druk- verzwaring, die door de inflatie wordt veroorzaakt. - lüaflMal Pc Itcmj Mini-rok of niet, in Italië wor den de rokken dit najaar juist een pietseltje langer. Pagina 6. Een Fordje uit 1929 moest be wijzen wat het kon. Het pres teerde hetzelfde als Hannibal vele eeuwen daarvoor: het trok over de Alpen. Pagina 8. Het verkeersplein Oudenrijn in nieuwe gedaante heeft zijn naam al te pakken; „De Stui ver". Maar deze stuiver is nog maar een etappehalte. Pagina 9. De arbeidsmarkt in beweging, ja of neen? Ons tweede artikel over dit brandend actuele on derwerp op pagina 10. Driehonderd werken van Rik Wouters (een andere dan de wielrenner) zijn op een belang rijke expositie in Mechelen bij eengebracht. Pagina 13. Amsterdam „in" en „kinky". Op de „hip"-pagina 15. Gewoon Molenkamp wat je gewoon noemt. Pagina 5. In Oost-Duitsland gluurt Bonn door vele beeldbuiskiertjes. Pa gina 11. Dr. Cornelis Verhoeven filoso feert over blote rug en zeep. Pagina 10. Dit wordt door de K.V.P. gesteld in een volledig nieuw werkprogram voor 1967, dat nog een groot aantal andere nieuwe eisen beval, die in de periode 19671971 tot werkelijkheid gebracht zouden moeten worden. Belangrijk vooral is de passage over de sociaal-economische democratie. In het nieuwe werkprogram wordt voorts nog het'volgende gesteld: De K.V.P. zal streven naar vereen voudiging en verheldering van wet ten. regels en verordeningen. De mens mag zich niet onmachtig voe len tussen regels en bepalingen. Elke vorm van verspreiding van kernwapens moet worden tegenge gaan. Bovendien moeten alle kern proeven verboden worden. De K.V.P. wil van harte de ontwik keling bevorderen die nu eindelijk is ingezet door enige toenadering tussen oost en west. Communistisch China moet toegelaten worden tot de V.N. Nederland moet zich, voor de hulp aan de ontwikkelingslanden belang rijke offers getroosten. Het wereld bevolkingsvraagstuk maakt het no dig dat krachtig steun wordt gege ven aan de studie (nationaal en in ternationaal), over de geboortenre- geling. Binnen een effectieve gezondheids zorg verdient de seksuele voorlich ting bijzondere aandacht. Voor de landbouw wordt een be- lastingpolitiek gevraagd, die reke ning houdt met speciale omstandig heden en met de belastingen vóór boeren én tuinders in de E.E.G. Alle schoolgelden moeten worden afgeschaft en er dient een 9-jarige schoolplicht ingevoerd te worden. Voor de subsidiëring van de sport moet een wettelijke regeling komen. (ZIE OOK PAGINA S) (Van een onzer redacteuren) BREDA. De Nederlandse bisschoppen zijn met velen van hun gelovigen „veront. rust" door vrijzinnige inter pretaties van sommige ge. loofsgegevens. Dit tornen aan geloofswaarhe den is onderwerp van gesprek ge weest tijdens de laatst gehouden maandelijkse vergadering van het Nederlandse Episcopaat. Gis teren is hierover een verklaring uitgegeven. By informatie bij bevoegde zijde werd ons meegedeeld dat deze verklaring is voortgekomen uit initiatief van de bis schoppen zelf. Desgevraagd verklaarde men dat het Vaticaan terzake geen aan wijzingen heeft gegeven. Waarom de verklaring op dit moment is uitgekomen? „Er heeft zich", zo zei men ons, „een cumulatie van verklarin gen voorgedaan die raakten aan de kern van geloofwaarheden". De bisschoppen zouden daar wellicht eerder op gereageerd hebben ware het niet dat de behandeling van de zaak werd vertraagd door de dood van twee bisschoppen, kort achter elkaar. Wy hebben verschillende vooraan staande Nederlandse theologen, zowel van progressieve en als van niet-pro- gressieve huize naar hun mening om trent de bisschoppelijke verklaring ge vraagd. Deze theologen, voorzover aanwezig vonden het nog te vroeg om commcn taar te geven. Zij wilden de verklaring eerst nauwgezet bestuderen. Ds. A. C. D. van den Bosch uit Gin- neken was wel bereid op de verklaring in te gaan, „Ik vind het van de bis schoppen heel wijs en verstandig", zei hij, „om aan te geven waar de grenzen voor discussie over zulke belangrijke zaken liggen. (Terwijl de discussie zeil, intussen toch wel doorgaat). Wij, refor matorische christenen, kampen met het zelfde vraagstuk. Voor mij persoonlijk zijn de twee leerstukken die de bis schoppen opnieuw bevestigen, geen en kel probleem. Alles rondom de geboor te van de Heer zie ik in het grote te ken, het wonder der menswording van God. Evenmin is het yoor mij een vr3dg, dat de Heer nog steeds voortleeft, hei zij pneumatisch door de Geest - hetzij eucharistisch. De discussie over de punten die de bisschoppen noemen is bij ons sinds de reformatie al aan de gang, maar zij is opnieuw actueel geworden door de ver schijning van enkele boeken. In uw kerk gaat het op het ogenblik echter zo snel! Zij heeft altijd geleden aan het feit dat alles was vastgelegd. Nu springt als het ware het deksel van de ketel en de vrijkomende spanningen veroorzaakte logischerwijze moeilijk heden bij sommigen. Het is nogmaals wijs en verstandig van de bisschop pen, nu hun stem te laten klinken." (ZIE OOK PAGINA 5) DEN HAAG (ANP) Met het motor schip Kolomna zullen maandag in Rot terdam de vele belangrijke Russische kunstschatten arriveren die van 16 sep tember tot 20 november in het Haagse Gemeentemuseum worden tentoonge steld. De kunstschatten hebben een onschat bare waarde en geven een beeld van hst ontstaan van de mensheid en haar ont wikkeling in kunst en cultuur tot aan de middeleeuwen. Het transport heeft onder politiege- leide plaats. OEN HAAG (ANP) Drie kinderen uit Nieuwerkerk aan den IJssel zijn gistermiddag ter hoogte van de vuurto ren van Scheveniiigen in de Noordzee verdronken. By de poging om de kinde ren te redden werd een politieagent van de strandbrigade gewond, Hy moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De slachtoffers, wier lichamen nog niet zijn gevonden, zijn. de 19-jarige Janneke Anker, haar twaalfjarig broer tje Arie-Jan Anker en het buurmeisje Janneke den Hollander. Het drietal was de zee ingelopen. De zestienjarige Johanna Anker was toen het water tot haar knieën reikte, terug gegaan. Plotseling was zij de overigen uit het' oog verloren. De vuurtorenwachter van Schevenin- gen, die zag dat de'kinderen te ver in zee waren gegaan, sloeg alarm, lichtte de politie in en rende naar beneden. Politiemensen en anderen hebben ge zocht, maar vonden geen van de drie drenkelingen. .In Ravenswaay, een dorpje in de Be tuwe. is uit het water van de Lek hef stoffelijk overschot opgedregd van de 27-jarige mevrouw Vermeulen-van Al phen uit Asch (gemeente Buren), die met naar twee kinderen, de achtjarige Wilma en de zevenjarige Henk. ging zwemmen en van wie nadien niets meer werd vernomen. Mevrouw Vermeulen had haar auto keerd. Toen de heer Vermeulen op de Lekdijk bij Ravenswaay ge parkeerd. Toen de heer Vermeulen s avonds thuiskwam en zijn vrouw en kinderen niet aantrof is hij bij de rivier gaan kijken, waar hij de auto en de kle ren van zijn vrouw en kinderen vond. IN BRUSSEL is een opslagplaats van explosieven ontdekt van een Vlaamse nationalistische beweging. Negen per sonen wérden aangehouden. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De Bossche recher che heeft de man aangehouden die er van verdacht wordt in mei in de Spar- centrale aan de Parallelweg te Den Bosch sigaretten ter waarde van f 150,000,te hebben gestolen. Het is de 23-jarige C. v. K. uit Valkenswaard. Hij is het terrein van het Spar-com- plex binnengekomen door het slot van de poort door te zagen en is vervolgens via het dak in het gebouw gekomen. Zoals bekend heeft hij de trailer waar in hij de sigaretten had geladen in de bossen bij Valkenswaard geparkeerd, waarna hij de gebr. van B., groentehan delaren uit Helmond, als helers bereid vond. Het drietal was bezig de sigaret ten in een rood Volkswagenbusje over te laden, toen ze merkten dat ze ont dekt waren door toevallige voorbijgan gers. Ze hebben toen genoegen geno men met de helft' van de gestolen si garetten, die ze al hadden overgeladen en hebben zich ijlings uit de voeten ge maakt. Men is op het spoor van v. K. gekomen, toen de spoorwegrecherche naar aanleiding van een diefstal bij Van Gënd en Loos de naam v. K. noemde. AMSTERDAM (ANP) De recente diefstal van postzegels met een totale waarde van 120.000 gulden uit een post- zegelhandel in het centrum van de hoofdstad, de Nieuwe Zijds Voorburg wal, is tot een oplossing gebracht. Intensief speurwerk van de recherche van bureau Singel heeft gisteren in de Franse stad Straatsburg geleid tot ar restatie van de daders. Het bleken twee Duitsers te zijn, de 21-jarige D. S. en de 27-jarige H. C., beiden uit Giessen. Een deel van de kostbare buit werd in hun bezit aangetroffen. Daar zij over tienduizenden guldens aan contanten be schikten, neemt de politie aan, dat zij reeds een deel van de collectie hebben verkocht. WASHINGTON (Rtr.) De Verenigde Staten, eens de broodtrommel van de wereld, hebben op het ogenblik niet eens voldoende overschotten meer om het land te beschermen tegen een ernstige droogte of een andere nationale ramp. De voedselvoorraden zijn verminderd tot een omvang waarby gesproken wordt over reserves in plaats van over over schotten. Door de ongunstige weersomstandighe den zal de' graanproduktie dit jaar onge veer elf miljoen ton kleiner zijn dan ver leden jaar. De voedselhulp aan India heeft de voorraden dit jaar tot onder het peil doen dalen dat officieel voldoende wordt geacht om onder alle omstandighe den in de binnenlandse behoeften te voor- (ADVERTENTIES) ALKMAAR als "toetje" na de maaltijd l|S van niet duur wel heerlijk

de Stem | 1966 | | pagina 1