Onderwereld hielp Scotland Yard Koningin paste 10 miljoen bij JAMIN Straffen tot vier maanden deelnemers aan rellen PALEIS BEZICHTIGEN Alpinisten komen om in onweer Jongens stelen pistolen bij bezoek aan museum a Weer in Europa Bankroof na moord op politieman In het Zwin: SPEURTOCHT NAAR LIJK POLITIEMAN Indonesië wil geen kapitaal uit buitenland Inzittenden Philips- vliegtuig aan de haal NKV bepleit koppeling inkomen aan indexcijfer Weer massamoord in VS Tilburgse nozems overvallen echtpaar Man pleegt aanslag op vroegere echtgenote R LEEN TE 'S JAARS DAGBLAD VOOR ZEELAND Baan 0111 de maan TESTBEELDEN VAN LOR-1 ONTVANGEN Zonnig Klopjacht in Zweden SIGNALEMENT OORLOG ROOK UIT MOTOR VORIGE KABINET IN GEBREKE Al 29 cloden in. Alpen Gewonden VERWIJT KRITIEK ONJUIST limonade Stenen naar Amsterdamse politie: itt I - lereen vindt een ver dikkend ijsje naar zijn taak bij Campina. soorten en smakSrt, n 10 tot SO cent. s toe... héérlijk! tal een hele of halve litei ocriijs of een roomijstaarl 't is feest in huis I dymatic. Automatisckt vinding. In staal, iblé, goud en goud mtt iden band. INRICHTING isico's, geen kofcten, mêt irmijn. bureau van dit blad. W. VAN DER STEEN ,01, jaargans no. 25277 Voor God, Koningin an Vaderland l)ilflav9: N.V. Uitg Wij. Neerlandia Ors. W A J. M. Hark* Directeur: Hoofdredacteur: L. Lenendekker Redactieraad: j VI A C v Dongen. j- j v. Hootegem mi d' A J J M. Mes' mr H M L k v Vercauferen, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraal 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 dinsdag 16 augustus 196& Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,30 incasso, 14,30 per posf, excl. 0.60 incasso, f 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. -^"^Tde Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1. telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbur^ül: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). ARRESTATIE IN LONDEN KAAP KENNEDEY (RTR) De Amerikaanse maansateiliet „Lunar Orbiter 1" heeft gisteren ter beproeving van de apparatuur voor het overseinen van foto's, testbeelden naar de aarde gezon den. Ze werden goed ontvangen. De film met dé testbeelden was al in het ruimtevaartuig aangebracht voor de lancering, vorige week woensdag. De eigen camera's van de satelliet zullen donderdag worden ingeschakeld wanneer de „Lor" zich aan de „achter zijde" van de maan bevindt. Wanneer alles goed gaat zullen op aarde foto's van dit voor ons verborgen gebied wor den ontvangen, waarop voorwerpen van vyf meter doorsnee duidelijk zichtbaar zijn. Dit zouden de beste opnamen zijn aie ooit van die kant gemaakt zijn. Het Komende weekeinde zal getracht wor den de baan van de maansatelliet zo danig te wijzigen dat hij op een veer tigtal kuometers van het maanopper vlak komt en dan nog scherpere foto's Kan nemen van de mogelijke landings plaatsen voor toekomstige Amerikaanse astronauten. De delicate manoeuvre van het ver dagen van cle snelheid van de waar nemingssatelliet „Lunar Orbiter", welke je satelliet, in haar baan om de maan gt brengen, slaagde zonder moeilijk en?0 ver kenner bevindt zich in en elliptische baan om de maan met ïïl !erst verwijderd punt op 1850 km nr, iootmaan en n dichtstbij zijnd punt op 188 km afstand. fSverwachtin®. seld'g tot van- KNM'l- meegedeeId d°or het Droog en over het algemeen zon- nnn.alleef'i...Zwakk<? tot matige jjoordwestelgke wind, later op de '™PeVrataunrenr',jk' midda*- leerrapporten van gisteren 19 u.: Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen ^sterdam Brussel Luxemburg Parijs Grenoble Nice Berlijn Frankfort Nfoenchen £uerich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barceiona Madrid Mallorca 'ion Max. Weer temp. zw. bew. 18 licht bew. 18 half bew. 21 half bew. 18 zw. bew. 17 licht bew. 19 onbew. 16 zw. bew. 19 zw. bew. 17 onbew. 21 geh. bew. 25 licht bew. 27 zw. bew. 19 zw. bew. 18 regen 18 regen 18 zw. bew. 20 half bew. 27 zw. bew. 26 onweer 23 onbew. 32 onbew. 31 onbew. 30 half bew. 29 licht bew. 37 half bew. 34 onbew. 31 De auto van de moordenaars van de drie Londense rechercheurs werd teruggevonden in een gesloten garage. Het is een Vanguard, tien jaar oud, maar met een opgevoerde motor, die de wagen een snelheid van 150 km per uur kan geven. STOCKHOLM (Rtr.) Twee jonge Zweden, die ruim twee weken geleden te Nykoeping een politieman hebben neergeschoten, hebben bij een bank overval te Stockholm 70.000 kronen (on geveer 50.000 gulden) buitgemaakt. De daders, die 19 en 23 jaar zijn, ver wondden op 28 juli een politieman zoda nig, dat hij vorige week aan zijn ver wondingen bezweek. Ondanks het feit dat er grootscheeps jacht op hen werd gemaakt, slaagden zij er in vrijdag een bank te beroven. Terwijl zij met pistolen het personeel op een afstand hielden, gristen zij 70.000 kronen van achter de balie weg. LONDEN (AFP/Rtr/UPI) De Londense politie heeft gister avond een man gearresteerd die officieel beschuldigd is van moftrd op de drie rechercheurs, vorige week vrijdag. Het is de 36-jarige John Edward Whitney, zonder beroep. Hij zal vandaag voor dc rechtbank worden geleid. Scotland Yard heeft by de jaclit op de moordenaars de hulp van de onder wereld ingeroepen. Van die zijde kwa men verschillende tips. De Londense onderwereld heeft lot voor enkele jaren altijd een grote afkeer gehad van moord op politieagenten, vooral omdat een dergelijk misdrijf genadeloos werd ge straft. Ook in het verleden is de po litie bü het speuren naar moordenaars van agenten door de overigens streng zwijgende onderwereld geholpen. Telefoontjes wezen agenten de weg naar de garage waar de auto, waarmee de moordenaar(s) gevlucht waren, werd gevonden. De vrouw die tegen over de garage woont en d'ie als een zeer belangrijke getuige werd be schouwd, werd door de politie in be scherming genomen. Ook werd radio en t.v. verzocht deze vrouw niet lastig te vallen. Het Londense publiek bleek tot alles bereid om de politie te helpen de afschuwelijke moord, die in het hele land hevige verontwaardiging verwek' te, op te lossen. Een telefoontje waarschijnlijk uit de onderwereld bracht een grote po litiemacht op de been in een Zuidlon- dense wijk. De bemanningen van der tig wagens zetten de wijk af, agenten deden een inval in het huis, waarin de moordenaar zou wonen en namen een echtpaar mee voor een verhoor. Aan de hand van inlichtingen uit de onderwereld had de politie' een Voor lopig signalement samengesteld en be kendgemaakt. Gistermiddag liet Scot land Yard doorschemeren de juiste man op de hielen te zitten. Bijzonderheden over de arrestatie waren gisteravond laat nog niet be kend. (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL De gerechtelijke politie van België zoekt in het Belgische deel van het Zwin naar het lijk van de Brusselse politieman J. Leener, die eind februari van dit jaar werd vermoord. Zanotto, een van de vermoedelijke daders, die zich thans in Parijs bevindt, heeft het Zwin genoemd als de plaats waar de moordenaars het lijk hebben begraven. Zanotto, een Fransman, zal niet aan de Belgische politie worden uitgeleverd. Wel zal hij aldus verne men wij van de Brusselse politie dezer dagen naar België worden over gebracht om nadere inlichtingen te ver strekken. Tevens zal dan de Belgische rijkswacht assistentie komen verlenen aan de gerechtelijke politie bij de op sporing van het lijk. Het bosrijke Zwin maakt het speurwerk bijzonder moei lijk, aldus de Brusselse politie. DJAKARTA (ANP) Indonesië zal investeringen van buitenlands kapitaal niet toestaan. Dit heeft generaal Soe- harto maandag meegedeeld, nadat hy een contactmissie uit Singapore had ont vangen. Soeharto zei, dat Indonesië wel hulp in de vorm van kredieten van an dere landen zal aanvaarden. De Indonesische ruilhandel met Sin gapore is maandag hervat. Een vloot sampans met kopra, brandhout en houtskool arriveerde al direct in de ha ven van Singapore. De diplomatieke be trekkingen met Maleisië en Singapore zullen volgens het Indonesische blad „Merdeka" zaterdag worden hervat. Sa menwerking op allerlei gebied volgt dan onmiddelijk. De handel tussen Singa pore en Indonesië, in 1962 geraamd op 1.37 miljard gulden, kwam als gevolg van de confrontatiepolitiek geheel stil te liggen. De schoten die zaterdagavond in de Londense wijk Soho uit een auto wer den afgevuurd, waren niet gericht op een auto van de politie, zoals aanvan kelijk was gemeld. Volgens de laatste inlichtingen is ge schoten op een auto, die door een an dere achtervolgd werd. De inzittenden van de auto's waren leden van twee elkaar bestrijdende benden. De schiet partij was het gevolg van een incident in een nachtclub. Door de schoten kwam een politieauto in actie, dtie erin slaagde een van de eerder genoemde auto's tot stilstand te brengen. De in zittenden hiervan worden aan de tand gevoeld. Tijdens de schietpartij werd een voetganger licht gewond door ver verdwaalde kogels. KARDINAAL WYSZYNSKI heeft gis teren meegedeeld dat hem toestemming is geweigerd om naar de V.S. te gaan ter viering van het duizendjarige be staan van het christendom in Polen, samen met de Amerikanen van Poolse afkomst. GLASGOW (UPI) Vyf inzittenden van een privévliegtuig van Philips hol den gisteren onmiddellyk na de landing van hun vliegtuig het vliegveld op om dat er rook uit een motor kwam. Nie mand werd gewond. De inzittenden, pi loot" Emile Evers, de tweede vlieger en drie functionarissen van Philips in Eindhoven waren op weg naar de ves tiging van het concern te Hamilton - Schotland. Nadat gezagvoerder Evers de rook aan een der motoren had bemerkt, waar schuwde hij de inzittenden het toestel zo snel mogelijk te verlaten wegens ont ploffingsgevaar. Terwijl de motoren nog draaiden, sprongen de vijf inzittenden uit het toe stel en zochten een goed heenkomen. De gereedstaande brandweer bespoot de motor een half uur lang voordat het toestel naar een hangar werd gesleept. De oorzaak van de oververhiting van de motor, waardoor de rookontwikke ling ontstond, is nog niet bekend. Gezagvoerder Evers verklaarde: „Toen ik de deur van het toestel opende, zag ik rook uit de motor opstijgen. Ik ad viseerde de passagiers een goed heen komen te zoeken, want als de brandstof tank vlam had gevat, zou het toestel elk moment hebben kunnen ontploffen. (Van onze correspondent) UTRECHT De koningin heeft in de afgelopen vijf jaar meer dan tien miljoen gulden uit eigen middelen bijgepast om de sterk gestegen loonkosten te bestrijden. Volgens het NKV-blad „Ruim Zicht" moest zij dit doen omdat het bedrag dat voor 't uitoefenen van haar functie van de Staat ontvangt niet op tijd is opgetrokken. Daarom pleit het N.K.V. voor koppe ling van het inkomen van de koningin aan een indexcijfer. Het vakverbond prefereert dit boven het ieder jaar by de» rijksbegroting aan de orde stellen van deze zaak en zeker boven een „rechttrekking" hij wetswijziging eens in de zoveel jaar. Sinds de salarissen van het 280 man tellende personeel in 1963 op haar ini tiatief werden aangepast aan de amb tenarensalarissen, heeft de koningin zelf ieder jaar een bedrag van 1,4 mil joen gulden op deze salarissen moeten toeleggen. Thans wordt aan loon- en sa lariskosten per jaar 3,8 miljoen gul den uitgegeven en de verwachting is dat diit bedrag binnen een jaar zal stij gen tot 4,1 miljoen gulden. CHAMONIX (UPI) Door blikseminslag op twee verschil lende paatsen in de Franse Alpen zyn vier bergbeklimmers om het leven gekomen en liepen er twee ernsttige brandwonden op. Op de Dent du Gcant werd een niet nader geïdentificeerde Duitser door de bliksem gedood en een tweede bergbe klimmer van onbekende nationaliteit gewond. Op de Creux Noir kwamen door blik seminslag een pater en twee jeugdige bergbeklimmers om het leven en liepen twee ernstige brandwonden op. Allen waren Fransen. Met de dood van een 20-jarige Oos tenrijker, die bij het afdalen van het Matterhom ten val kwam, is het aantal mensen, dat deze maand op het Matter- horn is verongelukt allen buitenlan ders tot vier gestegen. In het afgelopen weekend zijn op de berg de Moenchnollen drie en op het Wetterhorn twee mensen om het leven gekomen. Bij andere ongelukken in de Zwitserse alpen verloren vijf mensen het leven. Een persoon overleed aan de ver wondingen van 'n eerder gemaakte val partij. Hiermee zijn sinds 31 juli in to taal 29 personen in de Zwitserse alpen dodelijk verongelukt. Voorts is een aan zienlijk aantal gewond geraakt. DELANO (Rtr.) De politie te De lano in Californië heeft een 26-jarige man aangehouden die ervan wordt ver dacht vier mensen te hebben vermoord, drie vrouwen en een man. Het is de 26- jarige Alfredo Acosta, die op de plaats van een der moorden is aangehouden. Vermoed wordt dat zijn slachtoffers fa milieleden van elkaar waren. Drie er van waren doodgeschoten en een meisje werd gewurgd. Het N.K.V. verwijt de vorige rege ringen die zolang hebben gewacht met het aanpassen van het inkomen van de kroon, een volkomen gebrek aan in zicht. „Nederland heeft een monarchie en het is onjuist hiervan jaren achter een niet de financiële consequenties te trekken". „Bij herhaling is door degenen, die belast zijn met de financiering van de functie-uitoefening van de koningin, gewezen op de precaire situatie die was ontstaan, maar voorgaande kabinetten zijn niet verder gekomen dan beraad over deze belangrijke zaken", zo zegt het blad. Het vakverbond vindt, dat het ka binet-C als van een zekere durf getuigt door in deze tijd van bezuiniging toch niet langer te willen wachten met de aanpassing van het inkomen van de ko ningin. Het N.K.V. heeft echter wel kritiek op de volgens hem onduidelijke en ontoereikende toelichting van de re gering, die ertoe heeft geleid dat velen in het land de drastische verhoging niet begrijpen. Voorts voert het kabinet, naar de mening van het N.K.V., een struisvogelpolitiek door te proberen met een ingewikkelde zin duidelijk te maken dat geen termen aanwezig zijn voor een verhoging van het inkomen van prinses Beatrix. Het verbond vraagt zich af of hierbij misschien psychologische factoren een rol spelen. Zelf staat het op het stand punt dat ook voor het inkomen van prinses Beatrix een geleidelijke aanpas sing nodig is, wil men over een paar jaar niet opnieuw voor een enorme verhoging staan. Het is onjuist, aldus „Ruim Zicht", nu met allerlei speculaties over het privé-vermogen van het koninklijk huis aan te komén. Dat heeft niets te maken met het bedrag dat dit huis nodig heeft, om 'een door de overgrote meerder heid van ons volk gewenste monarchie te doen functioneren. DELFT (A.N.P.) Op het bureau van petitie te Delft bevinden zich dri jongens in arrest, die vorige week woensdag, toen zij met een groep werden rom geleid in het armamentarium te Delft, waarin de Kon. Landmacht een wapc- museum heeft ingericht, vier pistolen hadden gestolen. Zij werden betrapt tor zij met de wapens aan het spelen waren op een weiland nabij Leiden, waar zij door de Leidse politie naar Delft werden overgebracht. Drie van de vier pistolen zijn terecht, het vierde ontbreekt nog. De jonget zeggen het wapen te hebben weggegooid. Een deel van het paleis Huis ten Bosch is voor het publiek openge steld, en reeds op de eerste dag, maandag, waren er velen die inte resse toonden voor de luisterrijke inrichting van het paleis. Hier de „Oranjezaal", met het imposante schilderij „De triomf van prins Fre- derik Hendrik", vari Jordaens uit 1652. (Van onze correspondent) TILBURG De journalist Anton van Oirschot uit Moergestel en zijn echt genote, de schrijfster Truus van Oir- schot-Sparla, zijn bij het verlaten vam een eethuisje op het Piusplein onver hoeds aangevallen door twee zich noe mende Tilburgse provo's. De klappen kwamen zo hard aan dat de heer v. Oirschot een gapende hoofdwonde op liep en zijn vrouw een gescheurd kaak been. Beiden moesten voor behandeling naar het ziekenhuis, alvorens naar huis te kunnen terugkeren. Volgens de heer v. Oirschot kwam de aanval volkomen onverwacht. .Wellicht met de bedoeling ruzie uit te lokken had een van de aanvallers eerder een afgekloven botje in de koffie van de heer Van Oirschot gegooid, die daar op reageerde met de vraag: „Moet dat zo?" Blijkbaar was dit juist voldoende motief voor de man om de journalist, die na hem de zaak verliet, buiten met een makker op te wachten. Onder de kreten: „Wij zijn d.e zwarte moslems van Tilburg, wij zijn de provo's vam Tilburg", sloegen zij plotseling toe, om er daarna ijlings tussenuit te knijpen. (Van onze correspondent) DEN HAAG De 30-jarige H. P. van S. uit Den Haag heeft gisteren ge tracht zy ex-echtgenote, de 35-jarige A. van t der H„ moeder van drie kin deren, in haar woning aan de Kazer nestraat met een hamer te doden. De man vluchtte na de aanslag, maar meldde zich later overstuur by de po litie. De vrouw kon na in het ziekenhuis te zijn behandeld, naar huis terugkeren. Van S. heeft verklaard dat hij zon dagavond de woning aan de Kazerne straat was binnengedrongen, toen zijn vroegere vrouw niet thuis was. Hij hield zich de hele nacht schuil op de zolder. Om zes uur ongeveer ging hij de slaapkamer van de vrouw binnen. Van S. sloeg de vrouw, die in bed lag, met een hamer. Zij kreeg verwondingen, aan haar hoofd en aan de rechterarm. Om tien uur meldde Van S. zich bij de politie. Hij verklaarde tot zijn daad te zijn gekomen omdat hij de vrouw er van vei-dacht omgang met een andere man te hebben. Volgens de politie is dit laatste niet waar. Van S. is ingesloten en zal worden voorgeleid voor de of ficier van justitie. (ADVERTENTIE) niet duur wel heerlrjk AMSTERDAM (A.N.P.) De recht bank in Amsterdam heeft gistermorgen vyf deelnemers aan de rellen op 14 juni in de hoofdstad veroordeeld tot straffen variërend van vier maanden tot vier weken gevangenisstraf. Ter zake van openlijke geweldple ging, het gooien van stenen naar poli tie en marechaussee, kreeg de 21-jarige kok Hendrik van V. vier maanden ge vangenisstraf met aftrek van het voor arrest opgelegd; één maand meer dan rie eis. De 20-jarige kelner Herman W., de 27-jarige steigerbouwer Willem van T. eh de 18-jarige kermisreizigster Jo- r.nna S. kregen voor hetzelfde feit acht eken gevangenisstraf met aftrek van ■ht weken voorlopige hechtenis. Zij erden gisteren in vrijheid' gesteld. De 19-jarige elektricien Johannes M. v-reeg vier weken, waarvan één voor waardelijk en aftrek van de preventie fs hechtenis opgelegd wegens beledi ging van de politie. De rechtbank sprak de 30-jarige apothekersassistent Germ S. vrij yah de hem ten laste gelegde brandstichting, maar veroordeelde hem tot acht weken met aftrek van een ge lijk aantal weken voorarrest ter zake van marihuanabezit. Dit verdovende middel was op hem gevonden bij zyn aanhouding. VEERTIEN personen kwamen gisteren om het leven en twaalf mensen werden gewond, toen in de oude wijk van New Delhi (India) een woonhuis instortte als gevolg van een hevige aardschok die slechts 15 second enduurde. VIERDUIZEND manschappen brand weer, burgerwacht en vrijwilligers heb ben gisteren een einde gemaakt aan een reusachtige bosbrand die twee dagen lang heeft gewoed in de streek van Robledo de Chavela, ongeveer 60 km ten noorden van Madrid. Vijf dorpen waren geheel ontruimd. De schade wordt geschat op vier miljoen gulden. .4

de Stem | 1966 | | pagina 1