vermoedelijk vier mannen in auto ontvlucht AUTO-dichtheid in Brabant nog onder Is lands gemiddelde Drie rechercheurs op klaarlichte dag in drukke Londense straat neergeschoten Yerpleeg- prijs twee ylden Mlhoog Provo dient klacht in tegen politie JAM IN GILLEND GROENE TRUI AUTOPARK IN ZES JAAR VERDRIEVOUDIGD Noord-Korea neutraal in Sino-Sovjet- conflict VEEL ANIMO VOOR STAATSLENING '66 ANDAAG IN P« ZEER WARM WEEKEINDE Opslagplaats van radio en tv leeggeroofd MAN SCHIET IN WILDE WEG: ZES PERSONEN GETROFFEN Volgende week beslissing over plaats Eurcom Moord Brussels agent opgelost? DAG.BIAD VOOR ZEELAND Warm feoble BEATLE JOHN LENNON MAAKT EXCUSES IN AMERIKA DRENTS PAAR 75 JAAR GETROUWD Muiterij op Liberiaan Zelfstandige koers na geflirt met China OVERHEERSEND HEKKESLUITER GRAADMETER Weer wild-west in VS. Japans middel tegen stralingseffecten BERLIJNSE MUUR HOGER EN....„ MOOIER Verdachte in arrest I0£« JAARGANG No, 25275 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave, N.V. Ultg. Mi). Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. A/V Hark* Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. AA. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr A. J. J. AA. MeS, mr. H. AA. I. de Rechter P V AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1966 Abonnementsprijs 11,40 pet kwar taal, excl. 0,30 incasso, 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 QO rf-- RG, Nieuwstraat 41 telefoon 289»,). JACHT OP MOORDENAARS Veertigduizend bezoekers lieten zich inspireren door het ritme van de jazz in Comblain. Pa gina 9. Een Brabantse landeigenaar, tevens scherpzinnig advocaat, voert zijn eigen „guerrilla" te gen de ruilverkavelaars. Hij is nu in actie tegen de provincie Noord-Brabant. Pagina 5. Er bestaat bij de theologen geen redelijke twijfel aan de maagdelijkheid van Maria. Pa gina 6. .,De reactie van mijn maag op de kunst", is het motto waar onder R. en L. Sainsbury kunst verzamelden. Pagina 13. Atoomenergie stimuleert het diepzee-onderzoek. Pagina 15. „Nederland heeft scholen te veel", concludeert mr. ir. Goo- te. Pagina 16. De reorganisalies in grote in dustrieën behoeven geen reden voor paniek te zijn. Pagina 17. Bespiegelingen bij de Ber- lijnse muur. Pagina 7. IVair onze parlementaire redactie) »S.rHAAG. he organisaties van na, ziekenhuizen streven er- v ?l°.m P" 1 Januari 1967 voor het (Ut., i - Pcrs°ncel een gelijkwaar- Itr 1 SPvr'sy"ljctering te geven als i1 3-1. is verleend aan het ver- liiiin»?, uPPsonee' van overheidszieken- saat itaarbij om het verle- ,erk™ toeslagen op onregelmatige komt lil' de verpieegprijzen line van I" ai?'ler neer °P een verho- an Clrca twee gulden per bed per JpLLir' i''" was tl0 toeslag voor 'orn&rt wel'kuren beperkt tot Sc aflfnrr,ee' N,ee" vIij lage toesla» ill )ul' 3 1- wordt deze M|t verl»nri°= lek^nhuizen nu Vs» referendaris PerSoneel tot de ranS meegedeeld avoncj K.N.M.I., geldig tot van- t*» regen °if'nS met l>laa,selijk Int mati °f onweersbui. Zwakke "«stcliik w aanvankelijk zuid- 'ichtingen El Ult uiteenlopende nenland i warm ,n l,0t bin" M' k°eier aan de kust. Rapporten Helsinki Stockholm Osl° Aberdeen Londen ffterdam Wemburg pus s SWeaux ffankfort SJ^enchen JUerich Jtenève yarno venen fesbruck jpnie feelona üssabon van gisteren weer max. half bew. geh. bew. zwaar bew. regen geh. bew. half bew. onbew- onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. licht bew. onbew. licht bew. onbew. onbew. licht bew. licht bew. licht bew. onbew. onbew. licht bew. onbew. onbew. 19 u.: temp. 19 18 20 21 12 22 28 31 31 32 30 32 28 30 32 32 32 31 28 29 30 29 28 39 38 met ontvangen (Van onze redactie buitenland) LONDEN Het dood. schieten van drie rechercheurs in een drukke straat van wes telijk Londen heeft gisteren geleid tot een der grootste klopjachten, die sinds de gro te treinroof in Engeland heb ben plaatsgevonden. De schiet, partij vond plaats in Braybook Street, waaraan ook de Worm. wood Scrube gevangenis grenst. Volgens gevangenis, functionarissen zijn er geen gevangenen ontsnapt en had de drievoudige moord niets te maken met de gevangenis. Volgens ooggetuigen vond de schietpartij plaats toen drie in burger geklede rechercheurs hun (burger)-auto stopzetten naast een andere auto, waarop zij jacht hadden gemaakt. Toen twee re chercheurs uit de auto stapten werden zij door vermoedelijk twee inzittenden van de andere auto neergeschoten met één ko gel elk. De derde agent werd ach ter het stuur doodgeschoten. Volgens de politie werd een agent dood achter liet stuur van de Triumph-2000 aangetroffen. Een tweede lag dood onder de auto en de derde recsherclicur lag op ongeveer 20 meter van de auto op „SÖS'iilÉlL In een drukke straat in Londen werden gistermiddag drie recher cheurs van Scotland Yard doodge schoten. Op deze foto het moment, waarop men de lijken van de agen ten in een ambulancewagen draagt. straat. Volgens ooggetuigen liepen op straat spelende kinderen gillend weg, toen de schoten klonken en kwamen tientallen personen, gewone burgers, geünifor meerde agenten en gevangenbewaarders te hulp. Een andere getuige verklaarde, dat de moordenaars opzettelijk over het lijk van de op straat liggende deteective hadden gereden toen zij wegvluchtten. Binnen enkele minuten werd het ter rein van de misdaad door honderd agen ten afgezet. Hoofdinspecteur R. Cyril Chitty van de afdeling moordzaken van Scotland Yard heeft elke beschikbare politieman in West-Londen ingescha keld bij de speurtocht naar de moor denaars. Scotland Yard heeft opdracht gege ven vuurwapens e"n traangas gereed te houden voor het geval dat de verdach ten worden ingesloten. Vijf uur- na de drievoudige - moord bracht de politie een bebaarde man op ter ondervraging naar het mobiele hoofdkwartier dicht bij de plaats van de schietpartij. De politie zoekt naar vier verdachten. De 10-jarige James Newman, die ge tuige was van de schietpartij, verklaar de tegenover de politie, dat hij een man volgens zijn zeggen een agent achteruit zag lopen, waarna een man met een donkere baard en een groene trui hem met een pistool neersloeg niet neerschoot. „Toen zag ik een auto wegrijden en over de neergeslagen man heenrijden." Volgens getuigenis van de jonge Newman schoot „de dikke man met de baard" ook een tweede wegvluchtende man neer, sloeg daarna de ruit van de politieauto in en schoot naar binnen. Volgens James waren er nog twee an dere mannen, die samen met de schut ter in een auto „hij zag eruit als een groene bestelauto" wegreden. De aangehouden man droeg ook een groe ne trui. Volgens andere getuigen zaten vier mannen in de auto van de verdachten, van wie er drie op de politie schoten. Deze getuige, een vrouw, zei dat de auto van de verdachten via haar tuin omdraaide en wegreed. De vroegere eigenaar van de bewus te bestelauto is inmiddels door de po litie opgespoord. De man, een verze keringsagent verklaarde de auto een jaar geleden verkocht te hebben. De drie slachtoffers behoorden tot het politiebureau Stepherd's Bush dicht bij de plaats van de misdaad, waar Scotland Yard vorig jaar zijn hoofd kwartier inrichtte in de jacht op „Jack the Stripper" de nog steeds niet aangehouden vermoedelijke moordenaar van zes Londense prostituèes. De moordpartij van gisteren is de ern stigste, die de Britse politie is overko men sinds de beruchte „belegering van Sidney Street" in 1910, toen vijf agen ten in een vuurgevecht met verschanste anarchisten, werden neergeschoten. Drie van hen overleden. Sindsdien zijn in Engeland 24 agenten, die geen vuurwa pens dragen, tijdens de uitoefening van hun plicht gedood. Drie van hen werden in de afgelopen vijf jaar gedood. In verband met de viering van Maria Tenhemelopneming zal onze volgende uitgave pas ver schijnen op 16 augustus a.s. Onze kantoren zijn maandag 15 augustus gesloten. DIRECTIE DAGBLAD DE STEM CHICAGO (A.F.P.) Kort na dat de Beatles in Chicago waren aangekomen aan het begin van hun toernee door de Verenigde Staten, heeft John Lennon op een persconferentie zijn verontschuldi gingen aangeboden voor zyn uit spraak, dat „de Beatles populair der zijn dan Jezus Christus". „Ik betreur het echt dat ik dit heb ge zegd. Het is nooit mijn bedoeling geweest een gemene anti-religieu ze opmerking te maken", aldus Lennon. Toen hij zich weer op het zelfde glibberige pad ging bege ven, onderbrak Paul McCartney hem met de woorden: „Wij betreu ren allen deze gang van zaken" en maakte een einde aan het gesprek. De opmerkingen van John Lennon over de hedendaagse positie van het christendom hebben ertoe ge leid, dat de platen van het vier tal uit Liverpool door verscheidene Amerikaanse radiostations worden geboycot. Intussen worden de Beatles met een nieuwe rel geconfronteerd. In het nieuwe telefoonboek van Lon den is hun nummer verkeerd opge nomen. Iedereen die dit nummer draait wordt verbonden met een gewestelijk arbeidsbureau. Een woordvoerder van het Beatle- hoofdkwartier deelde mee dat de fout pas kan worden hersteld bij het uitgeven van een nieuw tele foonboek. De fout is ontstaan om dat er enige tijd geleden plannen bestonden te verhuizen. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Na zes weken kan men eindelijk weer eens een zonnig en zeer warm weekeinde tegemoet zien. Gister middag steeg het kwik in Brabant boven de 25 graden. Op sommige plaatsen in liet zuiden van het land werden tem peraturen tot 29 graden gemeten. Ook vandaag is nog een zeer warme dag te verwachten, ofschoon via Enge land een zwak front naderbij komt, dat ons land enkele onweersbuien zal be zorgen. Achter dit front wordt minder warme lucht aangevoerd, maar er zijn van de oceaan geen depressies van be tekenis in aantocht. Dit betekent, dat voor de komende week warm en zon nig weer verwacht mag worden. BALBOA (A.F.P.) Vier Chinese zeelui zyn gisteren in Balbao aan het Panama-kanaal wegens muiterij in ar rest gesteld. Het zyn bemanningsleden van het 51.000 ton metende, onder Libe riaanse vlag varende tankschip „Charles Wilson", met een bemanning van vyftig Chinezen op weg van Japan naar Balti more. TOKIO (Reuter) Noord-Korea heeft gisteren duidelijker dan ooit laten mer ken dat het neutraal slaat in het Chi* nees-Rusische ideologische geschil. Hei te Pjongjang verschijnende dagblad „Rodong Shinmoon" schreef in een hoofdartikel dat alle communisten de Marxistisch-Leninistische liternatuur zelf kunnen lezen en er de betekenis van doorgronden zonder de hulp van een „leraar in Marxisme". Communisten kunnen ideologisch aan niemand gekluisterd leven. Zou dat toch het geval zijn dan is er van zelf denken dn onafhankelijk optreden geen sprake. Daarom moeten communisten in de allereerste plaats ideologisch vrij zijn... niet dansen naar het pijpen van anderen, aldus het blad, dat kritiek le vert op het dogmatisme (en daarmee kennelijk op China) en de strooplikke- rij van degenen die de grote mogend heden sliiufs navolgen. en waar Noord-Korea zelf „als gevolg van be paalde gebeurtenissen in zijn geschie denis vroeger ook door was aange tast". Het blad viel ook het „moderne revisionisme" aan, de naam die de Chi nezen aan de Russische uitleg van het Marxisme-Leninisme geven. Hiet hoofdartikel vormt niet de eerste aanwijzing, dat Pjongjang een neutrale positie is gaan innemen tussen de twee communistische reuzen na een tijdlang een op Peking afgestemde politiek te hebben gevolgd. Na de tweede wereld oorlog bracht de Russische bezetting van Noord-Korea dit land in de in vloedssfeer. van Moskou, maar door de Koreaanse oorlog werd de Chinese in vloed overheersend. Rusland heeft daar de afgelopen jaren verandering in trach ten te brengen en is daar voor een deel in geslaagd. 1 Gisteren waren Harm Tingen (98) en Jantje Woltman (93) uit Bonneveld (gemeente Gieten) 75 jaar getrouwd (foto). Koningin Juliana stuurde uit Porto Ercolc een gelukstelegram en burgemeester H. V. van Walsum bood namens haar een taart aan. Van de tien kinderen zal alleen de 73-jarige dochter in Amerika het feest niet bij kunnen wonen. Het commentaar van het nog vitale echtpaar: „We hebben slecht geslapen in het vooruitzicht van het feest en wilden reeds om vier uur opstaan". (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Sinds gistermorgen is de Rotterdamse recherche bezig met een uitgebreid onderzoek naar de da ders van een spectaculaire inbraak in een Rotterdamse opslagplaats voor ra dio- en t.v.-toestelien. De waarde van de buit, enige t.v.-toestellen en 690 draagbare radio's, bedraagt ongeveer 60.000 gulden. Inmiddels heeft de politie kunnen vaststellen, dat de inbraak door meer dan één man gepleegd moet zijn. De in brekers drongen het gebouw binnen aan de voorzijde, waar zij een raam stuk sloegen. Zij moeten de bescshikking gehad hebben over een grote auto. De recherche had gisteravond nog geen arrestatie in deze zaak verricht. EEN ENGELSE kok uit Dudley is gis teren bij het zwemmen in de Lek bij Lopik verdronken. De Engelsman voer als kok op een plezierboot. Hij heeft waarschijnlijk kramp gekregen. BIJ EEN EXPLOSIE in een café in het centrum van de Rhodesische hoofd stad Salisbury zijn gisteren acht blan ken gewond. De politie wilde niet be vestigen, dat het hier een bomaanslag betrof. (Van onze redactie binnenland) BREDA In Noord-Brabant heeft 1 op de 9 bewoners 'n perso nenauto of combi; het landelijke cijfer is 1 op 8,3, aldus het jongste RAI-nummer. Ligt Brabant dus duidelijk achter, van de andere kant loopt het deze achterstand snel in. In Noord-Holland is de autodichtheid 1 op 7,2 maar de stijging gerekend vanaf 1960 (124 pet.) van het autopark is bedui dend minder dan die van Brabant (192 pet.) Bovendien blijkt in Nederland, zoals men eerder in Amerika al constateerde, de autodichtheid aanzienlijk minder te stijgen in dichtbevolkte gebieden, in Amsterdam en Den Haag is de stijging resp. slechts 106 en 108 pet. Overigens bezaten deze steden anno 1960 al een veel grotere autodichtheid dan Brabant. Nederland is nu met zijn anderhalf miljoen personenauto's nog de hekke- sluiter van de westerse landen. In het „arme" Frankrijk bezit één on de vier inwoners een personenauto en in Zwe den is dit cijfer 1 op 3,5. Onze ooster buren, de Duitsers, volgen met 1 op 6 en onze zuiderburen, de Belgen met 1 op 6,5. De groei wordt nauwelijks gestopt door de verstedelijking. In Franklurt is de dichtheid reeds 1 op 3. Het argu ment, dat de auto nodig is om in de weekends de huizenhoop te knunen verlaten schijnt sterker te spreken dan de opstoppingen die in de binnenstad veroorzaakt worden. De ervaring In Amerika en andere landen heeft uitgewezen, dat het auto bezit een graadmeter is voor de wel vaart. De verklaring voor de Neder landse achterstand is dan ook dat de Nederlandse welvaart relatief achter blijft bij andere landen, terwijl het vooroploopt met zijn belastingheffing. Toch was de groei van 1960 tot nu enorm, van een half miljoen personen auto's naar anderhalfmiljoen: een ver drievoudiging dus. Voor het jaar 1970 wordt de tweeëneeenhalfmiljoenstc personenauto in Nederland verwacht. NEW HAVEN (UPI) Een man heeft gisteren in een cafetaria in de binnenstad van New Haven in de Ame rikaanse staat Connecticut tenminste zes personen met schoten verwondin gen toegebracht voor hij zelf door dc politie werd doodgeschoten. De man is door de politie voorlopig geïdentifi ceerd als Joseph Davis. Hij werd ge zocht voor verhoor in verband met de moord op een vrouw in New Haven. De man trad een fabriekscafetaria binnen tijdens de drukste periode van de lunchtijd en begon uit een revolver om zich heen te schieten. Cafetariabe zoekers doken onder de tafels, maar tenminste zes personen werden getrof fen. Een der kogels ketste naar buiten. Sergeant van politie John Widman drong de zaal binnen en schoot de schutter neer. De man bleek bij aan komst in het ziekenhuis dood te zijn. De meeste gewonden werden naar het zelfde ziekenhuis gebracht. Een ooggetuige zei dat de schutter vroeger in dienst van de fabriek was geweest in de cafetaria waar de wild-west-scène zich heeft afgespeeld. De politie had pantsereenheden en traangas besteld, maar daarvan hoefde geen gebruik te worden gemaakt. TOKIO Reuter) Japanse geleerden zeggen een nieuw middel te hebben ontwikkeld, dat de overlevingskansen van slachtoffers van radioactieve stra ling sterk vergroot. By toepassing van dit middel is redding zelfs mogelyk wanneer de stralingsdosis tweemaal zo groot is geweest als die, welke thans dodelyk kan zijn. De vervaardiging is eenvoudig en men zegt dat het middel, dat de naam 5 HTP (vijf hydroxytrypophane) heeft gekregen, wellicht ook bij de behan deling van kanker nuttig kan zijn. Het heeft geen neveneffecten. BERLIJN' (Reuter) Oostduitse soldaten zjjn gisteren begonnen een gedeelte van de Berlynse muur op liet Postdammerplein te vervangen door een hogere maar minder lelijke betonnen afscherming. Ook elders worden veranderingen aan de 45 km lange muur aangebracht. Voor de viering van de vyfde verjaardag van de muur; vandaag van Westduitse zijde als een schande en „uitdagend cynisme" gebrandmerkt zijn in de straten- van Oost-Berlijn honderden vlaggen en communistische leuzen aangebracht. Het thema van de Oostduitse viering zal zyn dat de muur de vrede in Duitsland bewaard heeft en westelijke „aanvalsplannen" schipbreuk heeft doen lyden. (Zie ook Blik naar buiten pag. 7). (Van onze correspondent) AMSTERDAM Wederom is by de Amsterdamse officier van justitie een klacht wegens mishandeling ingediend tegen de politie. Zy is afkomstig van de 20-jarige provo Peter Broiikhorst. Hy is (hoofdinspecteur J. Valken van het bureau Singel geeft dit feit onom wonden toe) over een afstand van 29 meter aan zijn haar over het trottoir gesleurd. De zaak is inmiddels reeds aanlei ding geworden tot schriftelijke vragen aan burgemeester Van Hall. Het raadslid E. van Thijn, voorzitter van de P.v.d.A.-fractie, heeft gisteren ge ïnformeerd ..of b. en w- bereid zijn, om regelmatig overleg te plegen met het seniorenconvent uit de gemeente raad over de toegepaste methoden van. gezagshandhaving' Aanleiding tot het incicent was de protestdemonstratie, die een vijftigtal jongelui donderdagavond hielden tegen het feit, dat de N.C-R.V. besloten heeft, geen Beatleplaten meer te draaien. Hoofdinspecteur Valken, zegt een eind aan de optocht te hebben gemaakt, om dat het spitsuurverkeer in het centrum erdoor in de war dreigde te raken. Dat Bronkhorst bij zijn haar naar da arrestantenwagen werd gesleurd (fo to's van de gillende jongeman stonden gisteren in alle Amsterdamse kranten) was volgens hem onvermijdelijk, om dat hij zo over straat ging liggen rol len. dat de agenten hem nergens an ders vast konden pakken. De klacht., die de (minderjarige) provo heeft inge diend, wordt ondersteund door zijn 47- jarige vader. (Van onze Parijse correspondent) Parijs volgende week een beslissing zal dat in de raadsziting van de NAVO in Parys volgende week teen beslissing zal worden genomen of het Amerikaanse hoofdkwartier voor Europa (Eurcom) in Nederland dan wel in Duitsland ge vestigd zal worden. Zoals bekend zijn voor de vestiging van het (administratieve) hoofdkwartier waaraan drieduizend personen verbon den zijn. verschillende plaatsen ge noemd. Het moet niet uitgesloten wor den geacht, dat het in Gilze-Rijen komt ofschoon ook plaatsen in Limburg en Duitsland (o.a. Stuttgart) genoemd zijn. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS (AFP) De politie van Pa rys heeft een man gearresteerd, die ge zocht werd in verband met de moord op een Brusselse politieman De Leen- der. De verdachte, de 35-jarige Jacques Zaneto, zou op 24 februari, toen hij met een zekere Lucien in een auto in Brus sel reed, het vuur hebben geopend op een politieman, die het tweetal aan hield. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG/BREDA De 7-procents staatslening 1966. groot 200 miljoen gulden, is dermate overtekend. dat slechts iets meer dan vijfhonderdste procent kon worden toegewezen. Het is duidelijk, dat de bedragen, waarvoor werd ingeschreven door ma- joraties kunstmatig hoog zijn opgedre ven een verschijnsel dat zich bij staatsleningen, waarvoor veel vraag be staat regelmatig voordoet. De „bluf" van de grote inschrijvcers beliep ditmaal een (uiteraard fictief) recordbedrag van vierhonderdmiljard gulden! (ADVERTENTIE) als "toetje" na de maaltijd Ï|S van I. ..A t niet duur wet heerlijk

de Stem | 1966 | | pagina 1