STICHTER VAN ZIEKENHUIZEN VOLGENS EIGEN FORMULE Baden langs Zeeuwse strand „ongevaarlijk Duitse piloten vragen ontslag WEDERZIJDS CONTENT MET REGELING Over enkele jaren de terugslag Voorzitter Samivoz wil geen eindeloos overleg Ziekenhuis Meer bedden Steun Net voor de bui lerneuseris nieuwe burgemeester DAGBDAD DE STEM VAN DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1966 sie in Zeeland: ANISEERD )WERK BEHOORLIJK EZIG LEINE NON DT PATIENT \N SPRONG AR DE DOOD OEKOMST ÏEDASCHE OURANT DNZEKER [OOGWATER Vandaag Morgen HETE WORSTEN VOOR WERELDKAMPIOENEN N.K.V. heeft bezwaren Kinderen moeten in Axel onder geleide zwemmen Waarschuwingstekens in acht nemen! Waarseh uwingen Dirk Peeraer Bang voor Starfighter Hispano-Suiza-ontslagen Bus met scholieren in ravijn: dertig doden Gemeenten in nood Begrafenis in Roermond Maleisië kg. De middelmaat 4ep, kleine maat f 0,58 per t» bij deze zomerappel i5> jgj sen periode tussen twee be 'issen in, namelijk juist iarliest" en vóór de ,,Jaae' en onzer verslaggevers) De katholieke jeugdraad and heeft een onderzoek la- len naar bestaan, opzet eï van het katholieke jenga. de provincie. De katholieke had te weinig inzicht ln van het jeugdwerk. Eén onclusies is, dat het georga- :ugdwerk, in tegenstelling tot hier en daar kan horen, nog lijke mate aanwezig is. lts 6 van de 45 parochies be- n enkele vorm van georgani- gdwerk. In vele andere paro- taat behoefte aan samenwer. ligen kring of met andere pa- lerzoek is uitgevoerd door de Wim de Meurichy uit Vlissin- heeft hiervoor vijf maanden open bij de katholieke raad tschappelijk werk in Zeeland 1 september a.s. ingeschreven ng van de Sociale Academie té RID (UPI) Een kleine left het leven van een man patiënt, die uit het raam achtste verdieping van een luis wilde springen, gered jn linkerbeen zeven minu- ig vast te houden. ?r Consuela zei, dat die ze- nuten „wel een eeuwigheid iroor er hulp kwam", spaanse kranten prezen de en non als de heldin van r Consuela vertelde dat zij patiënten hoorde schreeu- ien Antonio Retarmaz Diaz de vensterbank klom. „Ik zelf doden",hoorde ze hem ïwen. was uit het raam verdwe- or ik wist wat er gebeurde, k kon nog net zijn linker rijpen." ijl voorbijgangers geschrok- ar het boven hen bengelen laam staarden, schreeuwden Consuela en de andere pa- i om hulp. was zo bang dat zijn pyjama beuren en hij zou vallen" Na zeven minuten slaagden gers erin de patiënt in de terug te trekken, er Consuela zei dat Retar- rie dagen geleden in het zie is was opgenomen. „Hij kreeg aezoek en was erg stil", zei zijn redding mompelde de t, nog slaperig van de kal de middelen, tegen „de hel tn Madrid: „Vergeef me alle ,i die ik u gegeven heb". een onzer verslaggevers) A Er bestaat momenteel >eid over de toekomst van he Courant. Vaststaat dat "e van het Kotterdamsch bien"s' krant wil afstoten en op een koper ervoor. Of zieni w al gegadigden hebben aang niets hekend. De Bredasche die in december a.s. 1751» en in Breda en het Westbra en eigen traditie had. ve* lings nog naar een ander li de Grote Markt te Breda De Isleden zouden zich erdamsch Nieuwsblad loeven te maken, omdat r bedrijf wel een plaats worden gevonden. heeft de wilde binnenvaart, itistisehe gegevens eeni ve van ongeveer 8.6 .™y?eLrlieS lgens de O.V.V.B. is d leer een gevolg va? Lhjppers- ninder ladingen via scluPP worden bevracht. RG 5I1RG thief COÖRDINATIE ONNODIG; WIJ DOEN GEWOON (Van een onzer verslaggevers) VEERE Een half uur nadat burgemeester A. de Kam van Veere (in het Engels) had verteld dat er gratis mocht worden gegeten en ge dronken, moest de tap al dicht. De Zweden waren tè goed in het nat. Maar de kraan bleef niet te lang dicht, gelukkig. Want niet alleen de Zweden, ook de Denen, Duitsers. Ne derlanders, Britten en... uiteraard Belgen verwisselen graag het grau we nat in het Veerse Meer Diet het gerstenat in een glaasje. De druppel stilte werd subiet opgeheven, toen het in de barbecuetent niet meer bij te braden was, want wie niet drinkt..- „Krijgt honger. Da's toch un doodgewone natuurwet, zunne?" zegt 'n achttien karaats Slnjoor. Op het programma stond Barbe cue and campfire! Er was niet één deelnemers aan de wereldkampioen schappen OK-jollen op het Veerse Meer, die niet to de enkels door de modder ploegend naar de bier en worstentent stapte. „Awel ze lusten zoiets allemaal, dat ziet ge", ver klaarde de Sinjoor opnieuw. ,,Hedde gij nog niks aan oewe binnenkant gedaan? Ge zult ze daarom toch wel kunnen verdragen, dacht ik? Al- lei madam, geef die meneer van mij is wat te drinken. Geef meteen ook die lieve schone maar wat van de brouwer. Gij lust toch bier? Dan zijde helemaal van een goeie tekening ge maakt", De omstanders schateren. Het heteworst- en bierfeest (er zijn ook andere spijzen en dranken, verzekert een vooraanstaand besuur lid van de Royal Jacht Club de Bel- gique) is een belangrijk onderdeel van de „social events" rondom het wereldkampioenschap. „De deelne mers moeten niet alleen kampen. Dat is niet sportief. Ze mogen el kaar ook wel in een andere sfeer zien. Maar die sfeer moet ge na tuurlijk maken. Ge kunt de mannen niet zo bij elkaar zetten en zeggen: „Allei zunne, nu is 't tijd voor een plezante avond". Dan zullen ze met een opkrassen en zeggen ,,Van wie hedde gij geleerd wat plezant is?". Daarom zijn we met die dingen drie maanden bezig geweest. En de man nen zijn tevreden. Beter geloof ik. dan in het geweldige luxe clubpark in Hailing (Engeland): Ja. daar had den ze grote clubgebouwen met een volledige restaurantaccommodatie, en ze hoefden er niet voor door de mod der. Maar ge moet niet vergeten, die mannen zijn meestal niet erg onderbedeeld in de-financiën hoe wel er ook gewone werklieden bij ons zeilen voor het wereldkampioen schap Ze willen wel eens wat an ders, snapt u? En dat krijgen ze hier. Alleen moet alles voor de boten perfect geregeld zijn". We vragen de Belg hoe hij heet. ,,Nee ge gaat mijn naam toch niet in uw gazet plaatsen? Ze hoeven niet allemaal te weten dat ik hier sta". ,,Nee, ze zul- len niet weten, dat we hier een mo nument hebben" repliceert een op vallend geklede zuiderbuur. Hij draagt drie glazen. Vol. Maar helaas, er is een ongelijk plankier in het mid den van de tent. Als wij elk een glas krijgen zijn ze voor vijftig pro cent geleegd. ..Ge moet maar den ken, ik ben optimist, die glazen zijn nog half vol" excuseert de man zich. Dan verdwijnt hij in de naam loze zeilersgemeenschap. Van zijn broek druppelen kleine plekjes op het drog<a plankier. Bierplekjes. Het barbecuegebraad werd be reid achter een paar schotten- De omheinde ruimte bevatte een stuk of drie roosters (waaronder een hout vuur zoals dat bij barbecue's ge bruikelijk is) en een groot aantal mensen, die met lange vorkjes dikke worsten, dunnen worsten, koude worsten en aangebrande worsten alsmede een groot aantal stukken haring tussen kogelronde broodjes prikken. Iedereen kon eten zoveel nij beliefde, mits er een stempel op zijn of haar hand stond. ,.We moeten de zaak natuurlijk wel een beetje in de hand houden, anders wordt het hier een gratis restaurant voor iedereen die toeval lig nog niet 'gegeten heeft", vertelt een juffrouw die belast is met het mosterd smeren op de worst. Dat een rijkspolitieman, een boer een burgemeester, een journalist, een fo tograaf en een groot aantal notabe len niet iedereen is, begreep zij na tuurlijk. Deze mensen aten ook brood met worst. Zonder stempel. De hele gemeente spoedde zich plot seling naar buiten. Liet kampvuur was ontstoken. Een aantal zeilers spoedde zich echter meteen weer naar het inwendige van de tent. „Als ik vuur zie, begint het van binnen te branden en waar brand is moet worden geblust", riep een zeer levenswijze, maar piepjonge OK- er naar het meisje bij de trap. Hij kreeg bier, want de „kist" was dun bezet. Heel even slechts. Toen drongen de geelgejackte Zweden, ruwgetruide Denen en keurig geklede notabelen weer naar voren. Bij hun brandde het ook van binnen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL B. en w. van Axel hebben al enige tijd geleden bepaald, dat het ge meentelijk zwembad alleen toegankelijk is voor kinderen, die komen onder ge leide van hun ouders of van houders (sters) van 't zwemdiploma, kinderen, die in 't bezit zijn van 'n zwemdiploma vallen buiten deze maatregel. De bevolking is van de nieuwe regelen op de hoogte ge bracht door een circulaire. B. en w. hebben deze maatregel ge nomen, omdat enige tijd geleden een zevenjarig jongetje uit Axel *n het zwem- I bad is verdronken. I Het bestuur van de plaatselijke af deling van het N.K.V. heeft in een brief aan B. en W. bezwaar gemaakt tegen v,deze op zichzelf afkeurenswaardige be palingen". Het ziet er een onbillikheid in, omdat veel kinderen nu niet meer naar het zwembad kunnen gaan, terwijl hun ouders toch- het geld voor een abon nement hebben neergeteld. Het NKV-bestuur stelde voor d$ kin deren, die een abonnement hebben maar het zwemdiploma nog niet hebben be haald, zo snel mogelijk in de gelegenheid te stellen de zwemproef af te leggen of aan de kinderen een gedeelte van het abonnementsgeld naar rato van het aantal verstreken zwemmaanden te restitueren. Voor het eerste voelen b. en w. alles, voor het tweede niets, heb ben zij het NKV-bestuur laten weten. (Van een onzer verslaggevers) HULST De zee langs de Zeeuwse stranden heet betrekke lijk ongevaarlijk te zijn. Nochtans zijn er dit jaar tot nog toe vier personen in verdronken: een in Westkapelle, een in Cadzand en twee in Domburg. Eigenlijk is er van „slechts" drie verdrinkings- gevallen sprake: in Domburg werd een badgast, die het zilte nat had opgezocht, getroffen door een hartverlamming, die ook als doodsoorzaak wordt aangegeven. Het Zeeuwse cyfer is laag in verge lijking met die van de andere Neder landse kustprovincies. Maar: elk ver- drinkingsgeval is er een teveel. „Wan neer alle badgasten de gevaren van de zee niet onderschatten hoeven er hele maal geen mensen in zee te verdrin ken", is de mening van de deskundigen. Het is komen vast te staan, dat de verdrinkingsgevallen niet aan gebrek kig toezicht op het baden in zee gewe ten kunnen worden. In de meeste ge vallen waagden de slachtoffers zich te ver in zee, konden zy niet zwemmen of stoorden zij zich niet aan waarschu wingstekens. Et is veel zogenaamd beschermd strand in Zeeland. Langs nagenoeg de gehele Walcherse kust hebben bad meesters postgevat. Bovendien is ér toezicht door manschappen van de be reden groep van de rijkspolitie te Was-» senaar (nabij Cadzand en op het strand langs de kop van Schouwen-Duiveland bijvoorbeeld). Op het twintig kilometer lange strand langs de kop van Schou wen-Duiveland zijn geen badmeesters. „Je zou er enkele kunnen plaatsen, maar wat zouden die op hun eentje op dat onafzienbare strand kunnen uit richten'", redeneert bijvoorbeeld de heer W. J. van der Wal van de provin ciale VVV. Op de Walcherse stranden zijn er badmeesters op de drukste pun ten. De Stichting Badplaatsenbelang in Domburg heeft verschillende badmees ters in dienst. Het aantal badmeesters op het Domburgse strand varieert naar gelang de drukte. Veel badmeesters zijn aangesteld door de kustgèmeenten. wkfW dag kfnfTSen 19.30 uur Profiteur hief i-11 uur Expositie Zee« tukken. iskelder Expositie schilde115 irmgh. Lerk 20 uur Orgellbespellrlg• 'uur Wat doet papa tt>dh uur Expositie Zeeu^ 5tU&eren Geopend va* iskelder Expositie Schilde^ 19*0 opgjgtf' uur Ook uw dóchter K beii zeer tevreden met de accom - «iatie in de jachthaven van Wol- Mrtsdijfc", vertelt de vice-voorzitter de Antwerpse watersportvereni- jjl"9 „Rot/al Jacht Club de Belgique", ij" ü'rk Peeraer. Hij mijmert: „Maar Wr ln,^eere 's 'tet ook uitstekend. nebben zulk water niet, anders (H'™: A wer(1Jdkampioenschappen hou8 mtuurliik België ge- iaor !faar. WÜ zitten graag hier, rottu>ig om ons I huis's bovendien niet ver van 7c^eerJler v'n(tt alleen de wegen in ««Mnd erg smal. „We hebben altijd «nn t! onPlezierige weg te gaan tn iofrpm mar hier. Gaan we on_„ f "oot,. dan moeten we wachten, hele wel Z" fPUtt-C' dan rijdt ge de ten n t m ge m de stad z^em~ ton'jii<? remmen, stoppen en echte* j njden- Dflt is met zo'n boot tevbf aut° niei zo leuk. Maar 't Kijk i: we^> 'leb ik horen vertellen. ''ebben" °nZe eens. Parkings sen lane,Wj Maar als de men lijken t I Weg even wachten om te her. Oat b'jkans eenrichtingsver- Sets er ln de haven geen stei- ^lneSlTd ik niet zo erg' De 'en on i,». :ggen.toch liever de bo de onrfeiti sf™"dje. Ze kunnen dan terlten" beter bekijken en bij- mTeTr?sldent is vol Igf over de r "en fa "uu-aen w (iirerw ^00ra' de heer Huysman t.:, rUr van he DE som e'«naë overlSS'1?® de Nederlandse hehh„; >.Waf we hier .den we nooit alleen kun. iwecteur 7' de heer Huysmar heiti he,ittVarl rechtspersoonlijk- Heer) L u "cfiaam Het Veerse i,c ero rtXffeester De Kam ben "on Vepre aarft de bevolking tcerJct natuurlijk ook. Iedereen mee- als dat nodig is". Dr. Peeraer woont in een huis aan de kade in Veere. „Ik houd van het wa ter en ik houd van dit stille stadje. Een mens moet wel eens uit de druk te". Die drukte bestaat voor dr. Peeraer uit een artsenpraktijd in Ant werpen. „DE deelnemers zijn hier ook goed on dergebracht. De Scandinaviërs slapen in tenten achter de werkhaven, som migen slapen in hotels en anderen bij particulierenAls het niet te hard gaat regenen is het voor alle mensen bijzonder plezierig hier. Maar wordt het echt Hollands, dan zijn het de Scandinaviërs weldie moeilijkheden krijgen", aldus dr. Peeraer Langs de gehele Zeeuwse kust zijn waarschuwingstekens voor de badgas ten geplaatst. Bij afgaand water zijn op vele plaatsen rode vlaggen te zien. „Men kan bepaald niet zeggen, dat de bad gasten in Zeeland niet voldoende wor den geattendeerd op het gevaar, dat zwemmen, soms zelfs het zogeheten pootjebaden in zee met zich mee kun nen brengen", oordelen de rijkspolitie mensen langs de kust. De postcommandant van de rijkspo litie te Cadzand vertelt: „De zee ziet er in Zeeland ongevaarlijk uit. In Cad zand is het water ook vrij ongevaar lijk. Men moet alleen beducht zijn voor de krachtige stromingen, die zich bij de kentering van het tij en bij af gaand water kunnen voordoen. Dan zijn er de golfbrekers, die een mysterieuze aantrekkingskracht op de badgasten uit oefenen. Veel mensen gaan bij de golf brekers, waar het meeste gevaar schuilt, zwemmen. Men moet, als men wil ba den, uit de buurt van de golfbrekers blijven". De heer Van der Wal heeft nog een andere goede raad: „Wanneer men de zee ingebogen wordt, moet men niet tegen de stroom in proberen het strand weer te bereiken. Men kan zich veel beter laten, meedrijven. Alle kans, dat men een kilometer of wat verder op weer aan land komt". Of het toezicht verbeterd kan wor den? „Mogelijk. Maar het is de vraag of dat veel succes zal sorteren. De vei ligheid van het baden in zee wordt vooral bepaald door de mate van voor zichtigheid, die de badgasten daarbij in acht nemen", oordelen badmeester en rijkspolitiemannen. Waarschuwingste kens zijn er voldoende, evenals red dingsboten ,die in geval van calamitei ten snel bemand zijn. BONN (Reuier) Vyf Westduitse „Starfighter"-vliegers hebben vervroegd ontslag uit de militaire dienst gevraagd. Drie van hen zullen komende maand met groot verlof gaan en het verzoek van de twee andere wordt bestudeerd. Dit heeft het ministerie van defensie in Bonn meegedeeld. Het ministerie deelt voorts mee dat „enkele andere vliegers" overplaatsing hebben gevragd van de supersone „Star fighter" naar andere toestellen. De woordvoerder noemde geen aantal. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Het is goed dat het ontbreekt aan een gecoördineerd beleid bij het tot stand brengen van ziekenhuizen en verpleeg- tehuizen. Er zou alleen maar een staatje in de staat ontstaan. Er zou nóg meer vergaderd worden en nóg minder tot stand komen". Dit zegt de heer A. Nollen, voorzitter van de r.-k. stichting Samivoz (Samen werkende internaten voor zwakzinni genzorg), waarbij ook de St.-Jozefstich- ting is aangesloten. De heer Nollen rea geerde op de uitlating van de heer M. Almekinders, directeur van de stich ting verpleeg- en rusthuizen Midden- Zeeland, dat de activiteiten van de St.- Jozefstichting in Zeeland leiden tot wil de vestigingen (Goes, Rilland Bath en Hulst), omdat ze niet voortkomen uit een gecoördineerd beleid in eigen, ka tholieke kring. De heer Nollen heeft aan een derge lijk gecoördineerd beleid in eigen kring ook helemaal geen behoefte. „Wij zijn niet bij de Katholieke Vereniging van Ziekenhuizen en de Katholieke Vereni ging van Inrichtingen aangesloten om dat de federatieve, verzuilde organisa tie van deze verenigingen een snel en slagvaardig beleid in de weg staat. De ze verenigingen doen hun best, maar zij' loperi vast in een eindeloos overleg, waarin men zich veel te veel tegen 'elk aar afzet. Wij werken volgens een an dere formule. Wij vormen een gezel schap dat niet verzuilt. Wij dóén. Wij brengen iets tot stand. Er doet zich een probleem voor en wij lossen dat op. Samivoz is een homogeen georgani seerde stichting, die gericht is op de ontwikkeling van de volksgezondheid. Wij bedrijven caritas, maar caritas moet ook rendabel zijn. Het bestuur be staat uit zeven man. Het heeft de be schikking over een sterk centraal ap paraat en een uitgebreid team van des kundigen. Bij ons in de top worden snel beslissingen genomen. En we gaan niet verder dan wetenschappelijk verant woord is. We moeten de zaak in han- deri' houden. Wij ontwikkelen een duidelijke, eigen beleidslijn. Als we die zouden moeten afchecken bij de federatieve organisa ties, dan heb je meteen 120 besturen boven je, en dan komt er niets tot stand. Of over tien jaar misschien. Neem bijvoorbeeld ons plan een geriatrisch ziekenhuis te stichten. Dat vecht ieder een ons op het ogenblik aan. Als wij afhankelijk zouden zijn van het overleg in de federaties, dan kwam er nooit iets van terecht. Nu dóén we het gewoon omdat wij een van de opkomende des kundigen op het gebied van de geria trie (geneeskunst van de oudere mens) een kans willen geven." Bij de stichting Samivoz zijn aange sloten de St.-Jozefstichting, de St.-Mar- tinusstichting, de St.-Nicolaasstichting, de stichting Midden-Zeeland en de Stichting Dagverblijven Noordbrabant.' Samivoz beheert ruim dertig instel lingen, waaronder internaten voor zwakzinnigen, een blindeninstituut en bejaarden- en verpleegtehuizen. De stichting heeft vestigingen in Noord- Brabant Zeeland, Limburg, Gelderland, Overijsel en Zuid-Holland. Het totale aantal bedden bedraagt bijna 2500. De inkomsten uit verpleegprijzen belopen ongeveer 50 miljoen gulden per jaar. Over enkele jaren zal dit bedrag ver dubbeld moeten zijn, zo meent de heer Nollen. Het bestuur van Samivoz heeft reeds besluiten genomen, waardoor het totale aantal bedden binnen twee jaar zal op lopen tot 6000. „Waarschijnlijk zullen wij uitlopen tot 50 tehuizen met. in to taal 10.000 bedden. Met acht organisaties als de onze zou je in Nederland heel efficiënt kunnen werken." De heer B. Speetjens, secretaris-pen ningmeester van de stichting, vertelt iets meer over de organisatie van de stichting Samivoz. „Het hele eco-no- misch^administratieve beheer is in han den van één bureau. Daarnaast bestaat een bestuursbureau. Er wordt boven dien een eigen wetenschappelijk bu reau opgezet om de gedachtenlijnen van het bestuur zonodig te corrigeren. De hele organisatie is erop gericht om ie dere medewerker tot zijn C te laten ko men. De directeuren van de verschil lende tehuizen hebben een grote vrij heid van handelen. Op de achtergrond hebben zij de steun van een sterk apparaat. Aan per soneel (in totaal 1300 man) hebben wij geen gebrek. Dat is gewoon een kwestie van werving en organisatie. Geen enkel tehuis heeft een onderbezetting van pa tiënten. Integendeel. Er zijn alleen maar wachitlijsten. Wij zullen ook nooit er gens een onderneming beginnen voor dat onze deskundigen hebben vastge steld dat. drie zaken kloppen. Dat zijn de exploitatiebegroting, de kapitaalbe- hoefteraming en het financieringssche- ma." Waar haalt de stichting het geld van daan om haar ambitieuze plannen uit te voeren? De heer Nollen: „Dat willen wel meer mensen weten, maar het gaat niemand wat aan. Wij hebben een centraal fi nancieringsinstituut. Onze kapitaal kracht ontstaat in de afschrijving van gebouwen en in de waardevermeerde ring van gebouwen en gronden. Wij vragen uitgekiende, te allen tijde te verdedigen verpleegprijzen, die vaak tweemaal per jaar worden herzien." De stichting Samivoz is op haar ter rein de grootste in Nederland. Het is een katholieke stichting, maar bij de opname van patiënten wordt niet naar gezindte gekeken. Gaat de stichting zich mogelijk ook toeleggen op de bouw van ziekenhui zen? „Dat zijn we in de toekomst zeker van plan", aldus de heer Nollen. „Dié knuppel wil ik nog eens in het hoen derhok gooieni." De stichting heeft in Zeeland een ver pleegtehuis voor chronisch zieken (Ma ria Terweel in Goes), een tehuis voor zwakzinnige kinderen (Huize Den Berg) en een b.l.o.-school, beide even eens in Goes. Het plan bestaat om Hui ze Den Berg uit te breiden tot 150 bed den. In Rilland Bafch wordt op het ogen blik een tehuis voor 150 zwakzinnige bejaarden in gereedheid gebracht. Er bestaat in Zeeland op dit punt een to tale behoefte van 300 bedden. De stich ting verpleeg- en rusthuizen Midden- Zeeland heeft in Ter Poorte een capaci teit van 140 bedden. Het plan te Rilland Bath valt dus nog volledig binnen de raming. De stichting Samivoz kan daarom maar moeilijk inzien dat hier sprake zou zijn van een wilde vestiging. Ten slotte heeft de stichting het plan om in Hulst een tehuis voor 250 zwakzinnige kinderen tot stand te brengen. Over en kele andere plannen voor Zeeland kun nen nog geen mededelingen worden ge daan. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Dr. ir. S. Mansholt, direc teur-generaal van de arbeid, heeft per soonlijk bemoeienis gehad met de ont slagen, die gevallen zijn by de Hispano Suiza-fabrieken te Breda. Hij gaf gisteren als zijn mening dat het vooroverleg met de vakbeweging met behoorljik resultaat is afgesloten men is met "de getroffen regeling te vreden. Bij deze regeling, die 83 handarbei ders, 58 beambten en 18 vrouwelijke personeelsleden omvat, wordt rekening gehouden met leeftijd en ervaring, ter wijl ook. de persoonlijke problemen van ieder onder de loupe zijn genomen. De kwestie van de buitenlandse arbeiders was hier geen puzzle. Sinds 1961 zijn er enkele bij Hispano Suiza werkzaam, die bij de afvloeiing als Nederlander zijn beschouwd. Reeds nu zijn bij Hispano Suiza en het Gewestelijk Arbeidsbureau aanvra gen binnengekomen om eventueel mensen over te nemen. Daarbij dient rekening te worden gehouden met de opzegtermijn, die afhankelijk Is van het aantal dienstjaren en die dus niet, zo als wij gisteren meldden, per 19 augus tus Ingaat. Wel is juist, dat vanaf IS augustus a.s. de afwikkeling een aan vang neemt. Ook de ondernemingsraad is tevo ren geraadpleegd, men had daar aldus de heer Mansholt, begrip voor de re organisatie. SAN CRISTOBAL (Reuter) Doordat een bus met schoolkinderen op een natte weg bij de Venezolaanse plaats San Cristobal slipte en in een rivier viel, zijn volgens voorlopige cijfers dertig inzittenden omgekomen. Brandweerlie den en politiemannen zochten gisteren nog koortsachtig naar eventuele over levenden. (Vervolg van pag. 1) De bouw van de brug over de Roo- sendaalse Vliet, de verbinding tussen de plannen Turfhoofd en West, een project van f 60(^000,komt op losse schroeven te staan. Hetzelfde geldt voor twee uitbreidingsplannen: het indu striepark 't Kooldreef en het plan Keienburg, waarin voor f 970.000,— moet worden geïnvesteerfd. Daardoor zou dus de industrievestiging in ge vaar kunnen komen. Er zijn nog andere zaken, die uitgesteld moeten worden zoals de aanleg en verbetering van landwegen en wegen in de bebouwde kom. Bij elkaar is hier een bedrag van f 1.094000 mee gemoeid. Tenslotte zijn er nog een aantal kleinere projecten, die door deze stop opgehouden wor den, ik denk bijvoorbeeld aan de straatverlichting en aan voorzieningen op het terrein der recreatie." De gemeente Etten liet ondanks de stop een optimistisch geluid horen. „Met verschillende grote werken, zijn we nog net vóór de bui binnen", zei men daar bijna triomfantelijk. Daar onder valt o.m. de bouw van een open zwembad, van een sportpark en de bouw van een brandweerkazerne. Na tuurlijk vindt de stop repercussies op het gebied van de grondaankopen, dat wreekt zich ontegenzeggelijk over een jaar of vier, vijf. Ergerlijk is ook, dat door de stop het rijkswegproject op de achtergrond is geraakt. Ook Middelburg liet geen al te pes simistisch geluid horen. Voor wat de wegen- en scholenbouw betreft zit men nog niet in het slop, ofschoon men natuurlijk te lijden heeft onder de al gemene terreur, waardoor de grond aankopen behoorlijk worden afgeremd, Daartegenover liet Bergen op Zoom horen dat hier bijna alles stop staat: het bouwrijp maken van gronden even goed als het aankopen van onroerende goederen, waardoor de uitbreidings plannen in gevaar komen. Ook de ac- comodering van het onderwijs heeft er onder te lijden, aldus deelde men ons mee. Een grote tegenvaller noemt men het dat de rondweg om Bergen op Zoom door de bestedingsbeperking ver traging zal ondervinden. In Terneuzen ondervond men (zo- ols overal elders) terughouding in de woningbouw in vrije en premiesector. Met de woningwetbouw ging het tot nu toe bijzonder goed en in de sector van de scholenbouw waren er geen moeilijkheden. Natuurlijk zijn er be paalde werken uitgesteld en zo be treurt men het hier ernstig dat de weg over de Katspolderdijk op de lan ge baan is geschoven. In hoeverre deze toestand doorwerkt op de" arbeidsmarkt, is momenteel nog moeilijk te overzien. Op het Geweste lijk Arbeidsbureau te Breda gaf men ons te kennen dat iedere bouwvakker, die zich aanmeldde, nog gemakkelijk geplaatst kon worden. Daartegenover gaf men ons op het arbeidsbureau te Etten te verstaan dat het aanbod van metselaars en timmerlieden meer dan normaal is. Van andere zijde gaf men te kennen, dat het hier dikwijls mensen betreft, dié in de Randstad uitgewerkt daar een hoger loon verdienden en die hier vooralsnog werk willen accepteren om eventueel weer in de Randstad te kunnen beginnen. De nieuwe burgemeester van Ter- neuzen, de heer J. C. Aschoff, <die per 1 september a.s. benoemd is. Hy is negen jaar burgemeester van Rozenburg geweest en volgt mr. H. Rypstra op, die enkele maanden ge leden is benoemd tot burgemeester van Almelo. Het bisdom Roermond blijkt onlangs een Limburgse pastoor verboden te hebben een gezamenlijke uit vaartdienst te houden voor een ver loofd paar, waarvan de jongen tot de Nederlands Hervormde Kerk behoor de. Het geval dat zich in juni heeft afgespeeld, werd gisteren idoor een landelijk dagblad in de openbaar heid gebracht. Het bisdom gaf later in een communiqué zijn commen taar. Hoe dan ook: De vicaris-gene raal, die voor het verbod tekende, beriep zich in de eerste plaats op het kerkelijk wetboek en voorts op de noodzaak om in de oecumene de nodige duidelijkheid te bewaren. Nu geloven wij, wat het laatste betreft, dat deze duidelijkheid in het onder havige geval helemaal niet in ge vaar dreigde te komen. Iedereen wist hoe de verhoudingen lagen. De Ned. Herv. Kerk ter plaatse was met het houden van een gemeenschappelijke uitvaartdienst akkoord en de katho lieken dachten er net zo over. Nie mand zou uit het houden van een ge meenschappelijke begrafenis de con clusie hebben getrokken dat de een heid tussen Rome en de reformatie reeds een feit was geworden. Nie mand ook, dat de katholieke kerk weer een *haap had gedwongen om binnen te gaaia. Het beroep, dat de vicaris-generaal deed op het kerkelijk wetboek, snijdt op het eerste gezicht misschien enig hout. Dit verbiedt inderdaad in ca non 1240 dat „Zij, die bekend staan als aanhangers van een ketterse of schismatische sekte rechtens van de katholieke begrafenis zijn uitgeslo ten, wanneer ze tenminste voor de dood geen tekenen van boetvaardig heid hebben gegeven". Formeel kan de vicaris-generaal zich op deze canon beroepen. Maar dan ziet hij toch over het hoofd dat het kerkelijk wetboek in zijn spreken over andersdenkenden een zuiver preconciliaire geest ademt (wie zou het nu nog wagen om onze protes tantse broeders als aanhangers van een ketterse sekte aan te duiden) en dat bij gevolg heel de bepaling van canon 1240 als preconciliair moet worden beschouwd. Ook al hebben wij nog geen nieuw kerkelijk wet boek, met dit kennelijk verouderd zijn van het huidige dient terdege rekening te worden gehouden. In dien ooit, dan moet nu de geest pre valeren boven de letter. Dat er van een overgang naar de ka tholieke kerk nog helemaal geen sprake was, zelfs niet in een begin stadium, zoals de vicaris-generaal thans betoogt, achten wij in dit ver band van weinig belang. De hele canon 1240 is verouderd, ook daar waar zij suggereert dat overgang naar de kerk als een „teken van boet vaardigheid" kan worden beschouwd, dat dé deur naar een kerkelijke be grafenis kan openen. Christus heeft in het evangelie met betrekking tot dergelijke problemen een grote richtlijn gegeven, die nog altijd zeer bruikbaar is. Namelijk dat „de sabbath er is voor de mens en niet de mens voor de sabbath". Als vandaag het „vredesakkoord" tussen Indonesië en Maleisië gete kend wordt, komt er een einde aan een conflict waar de kunstmatigheid dik op lag. President Soekarno van Indonesië had, in de tijd dat hij nog alleenheerser was een object nodig om de ..voortdurende revolutie" op gang te houden. Hij ontwierp om zo te zeggen een politiek, waarin hij zijn persoon en zijn capaciteiten het best tot uitdrukking kon brengen. Bovendien moest het volk gezien de minder goede economische omstan digheden, in een voortdurende staat van strijdbaarheid gehouden worden opdat het des te gemakkelijker de offers aanvaardde, die de economi sche toestand noodzakelijk maakte. De kwestie Maleisië verscheen naJdat die van Nieuw-Guinea geëindigd was Kon men in grote trekken zeggen, dat de strijd om Nieuw-Guinea een strijd was, die door gans het volk doorvoeld werd; met de strijd tegen Maleisië was dit in veel mindere ma te het geval. Ten aanzien van Nieuw- Guinea voelde de gemiddelde Indo nesiër zich aangetast in zijn gevoel van eigenwaarde; ten aanzien van Maleisië kon hij zich waarschijnlijk nauwelijks tot enthousiasme opwer ken. Voor Soekarno zelf betekende de nauwe verbondenheid van Maleisië met Engeland een belemmering om zijn staatkundige invloed tot buiten de grenzen uit te breiden. Mogelijk speelde hem ook nog in gedachten dat er in wilde jaren na de oorlog, in Malakka een serieus streven is ge weest zich bij Inldonesië aan te slui ten. Tenslotte moet Soekarno ge speeld hebben met de gedachte de grenzen van zijn rijk af te ronden, met name in Kalimantan (Borneo), De hedendaagse machthebbers in In donesië zijn er, zoals het zich tot dusverre iaat aanzien, in de eerste plaats op gebranld om orde te schep pen in de economische toestand. In deze politiek is voor een conflict in het algemeen en voor een conflict met Maleisië in het bijzonder geen plaats. Tegen deze visie heeft Soe karno zich onlangs verzet. De nieuwe machthebbers hebben hem aanhoord en zijn overgegaan tot de orde van de dag. Deze orde was: vrede met „de sabbat er is voor de mens en niet de mens voor de sabbat". SHANNON (U.P.I.) Een gechar terde 4-motorige DC-Ï is gisteren met 105 Amerikaanse scholieren aan boord veilig op Shannon Airport geland on danks twee uitgevallen motoren. Het toestel, gecharterd door het. „In stitute of Foreign Students of America", maakte een veilige landing terwijl brandweerlieden en andere hulpverle nende ploegen gereed stonden om zono dig in te grijpen. Beide motoren op de rechtervleugel waren uitgevallen. De scholieren maakten eem schoolreis van zes weken door Italië en de meesten waren tussen de 14 en 16 jaar.

de Stem | 1966 | | pagina 3