NOG GEEN ZORGEN IN DEN HAAG Indonesië annuleert opdrachten BAARDIGE WERELDKAMPIOEN GROT- ZITTEN LAS 200 BOEKEN JAMIN HOFNAR Havens van Haiphong door acties luchtmacht afgesneden Militairen missen pond trotyl op heide Weer in Europa Dertig mensen beroofd in één actie Chinezen nog in legatie Slecht weer verhindert redding van alpinisten Confrontatie eindigt vóór 17 augustus KONINKLIJKE FAMILIE ONTVING FOTO-PERS EN CAMERALIEDEN Spanje moet Frankrijks NAVO plaats innemen DAGBLAD VOOR ZEELAND Gejuich Kaarten Opklaringen Gedrag in Beek: JAN JANSSEN Washington roept recordaantal miliciens op NIEJ NAAR NURBURGRING CONFRONTATIE GOEDKEURING GENOEG OM HUIS OP TE BLAZEN V.S. -senaatscommissie Levensgevaarlijk goed door kinderen gepakt? Ondersoek Openbaar wafels UITSLUITEND TABAK Gewonden-luchtbrug WEER BOMMEN OP BOMVRIJE ZONE Luchtbrug Controle Wijkplaats lOée JAARGANS Ne. 25268 Uitgave: N.V. Uiig. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. N A. J. M. Hark* Hoofdredacteur: L. Lei|endekker Redactieraad: J M A C. v Dongen, C j, v Hootegem, mr dr A J J M. Voor God, Koningin en Vaderland Mes. mr Vercauteren, L. J. v 't Westende. Breda - Reigerstraat 16 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Bureau: tel. V R IJ D A O 5 AUGUSTUS 1866 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. f 0,30 incasso, 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, f 3)80 per maand; 0,88 oer week Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgietersfraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). CHEDDAR (UPI) Wereld kampioen David Lafferty (27) is gisteren knipperend tegen het daglicht en met ingevallen, door een baard omkranste wangen in de bewoonde wereld terugge keerd na een verblijf van 130 da gen in een donkere, vochtige grot op meer dan honderd meter on der de grond. „Ik benijd jullie om jullie bruine ge zichten. Hoe gaat het hier? Ik heb ge hoord dat we nog altijd een Labour- regering hebben en dat we de we reldbeker hebben gewonnen," zei hij grinnikend. Lafferty, oud-officier bij de inlich tingendienst van de RAF, had geen daglicht of een ander mens gezien se dert hij in de grotten van Cheddar af daalde op 27 maart. Lafferty had alle begrip voor tijd verloren en hij dacht dat het 17 juli was toen hem maandag telefonisch werd verteld dat hij het wereldrecord had gebroken, dat met 126 dagen sedert vorig jaar op naam van de Fransman Antoine Senni stond. Hij werd gisteren opgewacht door zijn 26-jarige echtgenote Uta, Duitse van geboorte, zijin tweejarig dochtertje Jackie en duizenden anderen. Toen hij letterlijk voor de dag kwam steeg een gejuich op. Met zijn prestatie heeft Lafferty 7000 gulden verdiend van Lord Weymouth, de eigenaar van de grotten die omwil le van de publiciteit per advertentie paar iemand had gezocht om deze stunt te volbrengen. Het eerste waarom Lafferty vroeg toen hij boven was, was een glas bier. ..Hierover heb ik gedroomd," vertelde hij tussen grote slokken door. In een restaurant, gezeten naast zijn vrouw, vertelde hij de pers over zijn ervaringen. „Vocht en dauw vormden net grootste probleem. Ik maakte me z°rgen om mijn gezondheid en dus placht ik 's morgens als ik was opge staan of wat ik dacht dat 's mor gens was, want nu weet ik dat ik elk gevoel voor tijd kwijt was wat eten in een blik te koken en daarna 20 mi nuten gymnastiekoefeningen te doen." Op de vraag welke boeken hy had s lezen bi. het schijnsel van zijn paraf- nnelunp en van de 850 kaarsen die lid heeft verbruikt, was het antwoord: ïl;"™ "har op en ik heb het gelezen. heb 200 hoeken mee naar beneden nomen en ik heb ze allemaal twee- va» i s,e'ezen- Zijn lectuur varieerde van "et gewaagde genre tot Russische Italiaanse lessen. Bij nader inzien, vertelde Lafferty, rmL. Ve'"velln£ misschien nog een STOei probleem dan de vochtigheid de ovni gr,ot Als tijdverdrijf heeft hij onderzLhi ceiü,moter voor centimeter kleinla "foor daar de grot maar «etfïdeertT daa'' °°k gaUW op uit" di?ea»ü'ge leve,nde wezens die Lafferty drip viLmaa- n lleeft gezien waren vleermuizen en wat insekten. avnnriVei'Wachiing' geldiS tot van avond, meegedeeld door het K N entoc'h18.611' yaar P'aalseliik ook tlge wina100!, M vr'i krach- Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen ^tnsterdam Brussel Luxemburg Parijs s °°rdeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Munchpn £ürich ^enève L°carno wenen Innsbruck Athene Rome Madrid Mallorca Lissabon 8elgrado Weer licht bew motregen '-w bew. rial f bew. t-'egen tw. bew. regenbui licht bew. ''egenbui licht bew. half bew. half bew. «w. bew. licht bew. half bew. ^nbew. half bew. hall bew half bew. regen hall bew. ^nbew. onbew. onbew. onbew. onbew. licht bew. Max. temp 20 21 21 19 12 21 19 21 18 22 23 25 24 20 22 21 22 24 23 29 19 35 29 33 31 27 32 DAVID LAFFERTY nu ga ik de dingen pas waarderen Is Lafferty ook anders dan alleen maar financieel wyzer van zyn avort- tliur geworden? „Ja, ik weet dat ik heel wat dingen waaraan ik vroeger geen aandacht schonk, zal waarderen," zei hy. Lafferty heeft geleefd op driekwart ton voedsel en ruim vierhonderd liter water in plasticzakken, plus het water dat hij in de grot heeft gevonden. Een dokter en een psycholoog die hem sedert maandag dagelijks hebben gecontroleerd in de grot, hebben ge meld dat zijn fysieke en psychische toe stand goed is. In het ziekenhuis zal een uitgebreider onderzoek volgen. Onder gejuich en na een hand te heb ben gekregen van Lord Bath, de vader van Lord Weymouth, reed Lafferty naar huis. „Ik ga onmiddellijk het bad in," vertelde hij nog. NUORO, Sardinië (UPI):. Drie ge maskerde en gewapende bandieten hebben gisteren op een weg buiten de Sardijnse stad Nuoro ongeveer 30 auto mobilisten aangehouden en beroofd. Volgens de politie hielden de drie mannen, van wie er twee met een ma chinepistool en een met een oude mus ket bewapend waren, eerst een vracht autochauffeur aan. Zij dwongen de man langs de weg te gaan liggen ey ver sperden de weg met zijn auto. In een tijdsbestek van twee uur hiel den de bandieten tien auto's aan met ongeveër" 30 inzittenden en dwongen dezen naast de vrachtautochauffeur te gaan liggen. De mannen namen vervolgens de vlucht in een van de aangehouden auto's, die later op de morgen werd te ruggevonden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Er is nog altijd onze kerheid rond het „Chinese incident". Zoals bekend zijn de visa van de acht iastechnici verlopen. Inmiddels houden zy zich nog steeds schuil in de Chinese legatie, waar de Nederlandse justitie geen vat op hen heeft. De regering heeft tot nu toe nog geen maatregelen genomen. Vandaag vergadert echter het door vakanties aanzienlijk gekortwiekte ka binet en men neemt in Den Haag aan dat de ministers zich zullen .beraden over eventueel te nemen stappen. Als de technici die door de jus titie verhoord moeten worden in ver band met de dood van de ingenieur Hsu Tsu Tsai in de legatie blijven, zou Den Haag de diplomatieke betrekkin gen met China verbreken. De exter- i-itoriale status van de legatie vervalt dan, waarna de justitie de acht tech nici voor een verhoor kan dagvaarden én aanhouden. WASHINGTON (Rfcr.). In oktober zullen 46.200 jonge Amerikanen onder de wapenen worden geroepen, zo heeft het Pentagon gisteren bekendgemaakt Sinds de oorlog in Korea zijn er nog niet zoveel dienstplichtigen in een maand opgeroepen Ook het aantal voor september is verhoogd van 31.300 tot 37.300. De V.S. hebben nu reeds 283.000 man in Viet nam. CHAMONIX (UPI) Zware sneeuw stormen op de Mont Blanc maken het speuren naar tenminste tien vermiste alpinisten onmogelijk. De vermisten zijn zes Fransen, twee Oostenrijkers en twee Japanners. Woensdag zijn op deze berg twee En gelsen omgekomen, de ene door uitput ting en de andere door nog onopge helderde oorzaak. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De sportcommis- sie van de KNWIJ heeft besloten Jan Janssen niet op te stellen in de ploeg voor het wereldkampioenschap op de weg, dat op 28 augustus op de Nür- burgring zal worden gehouden. De voorzitter van de sportcommis- sie mr. J. P. A. van Ballegoyen de Jong deelde mee, dat dit besluit is genomen naar aanleiding van het gedrag van Janssen tijdens* het kampioenschap van Nederland in Beek. Daar verschenen Jan Janssen, die dit jaar winnaer werd van Bordeaux-Parijs en in de Tour de France als tweede eindigde, met ploeggenoot Piet Bras- penninckx vijf minuten te laat aan de start en verdween na tien kilometer van het parcours. Zijn excuus was een lekke band op weg naar de finish op de Adsteeg. De wegploeg bij de profs ziet er als volgt uit: Karstens, De Roo, Nijdam, Haast, Zilverberg, Harings, Schepers, Den Hartog. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG/DJAKARTA De belichten over bezuinigingen, die de Indonesische regering wil doorvoeren betekenen volgens zegslieden in Den Haag niet, dat de economische betrekkingen tus sen beide landen stopgezet wor den. Men heeft namelijk de in druk, dat de Indonesische rege ring wil bezuinigen op min of meer luxe-uitgaven, waartoe Het kabinet-Soebandrio vroeger be sloten heeft. Hieronder valt onder meer de grote congreshal met toebehoren in Djakar ta, die op het programma van de vo rige regering stond. De ha] moest een uiterlijk pronkjuweel worden voor de macht van Indonesië, wanneer de con ferentie van de zogenaamde nieuwe op komende krachten gehouden zou wor den. De bezuinigingen van de tegen woordige Indonesische regering zouden zich, naar verluidt, ook uitstrekken over leveringen door Nederlandse fir ma's. In Den Haag is mën hiervan nog niet op de hoogte en men weet dus evenmin op welke Nederlandse firma's dit, zou kunnen slaan. Men maakt zich in Den Haag echter nog geen zorgen. De economische be sprekingen tussen Indonesië en Neder land zijn nog steeds niet afgerond. Bovendien neemt de Indonesische re regering met belangstelling kennis van de houding die Nederland in het Chi nese conflict te Den Haag aangenomen heeft. Waarscchijnlijk komt ook daar door de waardering van de nieuwe In donesische regering voor Nederland gunstiger te liggen. DJAKARTA (ANP). De Indonesi sche minister van voorlichting:, Boer- lianoeddin Mohammed Diah, heeft gis teren na de eerste bijeenkomst van de nieuwe regering gezegd, dat het vraag- stuk-Maleisië voor 17 augustus, de dag waarop Indonesië zijn onafhankelijk heid herdenkt, een stadium bereikt zal hebben waarin de confrontatie beëin digd kan worden De kabinetszitting wei'd voorgezeten door president Soekarno, die herhaal delijk uiting heeft gegeven van zijn on genoegen met een spoedige beëindiging van de confrontatie. Minister Diah ver klaarde echter, dat over dit onderwerp geen misvattingen of moeilijkheden meer bestaan. Inmiddels is een commissie uit Malei sië in Djakarta aangekomen om de weg te effenen voor een bezoek van pre mier Abdoel Razak. Minister Diah zei, dat president. Soe karno uiteindelijk zijn goedkeuring heeft gehecht aan de door generaal Soeharto en minister Malik gevolgde wegen bij de beëindiging van de con frontatie. Hij voegde hieraan toe, dat de regering binnenkort het akkoord van Bangkok „na enkele wijzigingen" zal ratificeren. Dit begin juni door mi nister Malik en vice-premier Razak op gestelde akkoord moet dienen als uit gangspunt voor een regeling van het geschil tussen de twee staten. Volgens Diah zaten er in het akkoord enkele zwakke plekken. Gisteren ontving de koninklijke familie, op vakantie in het bui ten ,',Elefante Felice" (Gelukkige Olifant) te Porto Ercole, een grote groep fotografen en cameralieden. Volgens de fotografen was het een genoeglijke ontmoeting. Prinses Margriet kon er niet bij zijn omdat zij een lichte keelontsteking heeft en daarom binnen moet blijven. Prinses Christina is, zoals bekend, nog in Zuid-Frankrijk. Hier een gezellig familietafereel. WASHINGTON (UPI). De sub commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft voorgesteld dat Spanje wordt uitgenodigd de vacature op te vullen die ontstaat door Frankrijks te rugtrekking uit de militaire structuur van de Navo. De subcommissie heeft een reeks ..hearings" over de Navo-crisis gehou den en daarover woensdag een rapport gepubliceerd. Het noemt Spanje als ..logische keus" voor het lidmaatschap van Navo, ter opvulling van het terri toir dat door Frankrijks uittreden ver loren gaat. „Minder dan geïnspireerd leider schap" van de zijde der Verenigde Sta ten is volgens de commissie de oorzaak van de huidige crisis in de Navo, wel ke nog is verhaast door Frankrijks uit treden, Het bondgenootschap heeft geen gelijke tred gehouden met de ontwik kelingen in Europa, aldus het sub- commissierapport, noch met die in de rest van de wereld. Een ingrijpende hervorming van de Navo, en van de opvattingen die momenteel prevaleren, vindt de subcommissie nodig „als de Navo moet blijven voortbestaan". (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Gistermiddag om 3 uur hebben het korps commando troepen, marechaussee en de Roosen- daalse gemeentepolitie groot alarm ge slagen voor een pakje springstoffen, dat 22 uur eerder bij commando-de monstraties op de Rucphense Heide werd vermist. De twee blokjes trotyl met een gewicht van een half pond elk waren samengebonden en voor zien van een slagpypje. Dit pypje kan ontploffen by handwarmte. Gisteravond Iaat waren nog geen mel dingen van eerlyke vinders binnenge komen. De commando's hielden woensdagmid dag 'n demonstratie met springstoffen voor reünisten en Noorse oud-comman do's. Om vier uur werden in een aantal kuilen blokjes trotyl aangebracht, die via een elektrisch ontstekingscircuit met elkaar waren verbonden. Om kwart over vijf vond de ontploffing plaats uitgezonderd in kuil no. 13. In de vijf kwartieren die verliepen tussen het aanbrengen en het ontploffen van het trotyl, mo.et volgens de marechaussee uit kuil no. 13 springstof verwijderd zijn. Onmiddellijk stelden twee pelotons commando's een onderzoek in. Donder dagmorgen werden de opsporingen door marechaussees. Van de Brigade Roosen daal voortgezet. Politiefunctionarissen zijn van mening dat spelende kinderen het levensgevaarlijke pakketje hebben meegenomen. Een pond trotyl is krach tig genoeg om een nuis op te blazen. Ontploffing van het slagpypje alleen kan ernstige verminkingen tot gevolg hebben. Het terrein waar de demonstraties plaatsvonden is een openbare recreatie gelegenheid, waar op woensdagmiddag veel knderen vertier zoeken. De com mandotroepen hebben er tientallen kuilen gegraven die gemarkeerd wor den door houten balken. Wanneer er met explosieven gewerkt wordt, is het niet gebruikelijk dat dit ter kennis van het publiek wordt gebracht door rode vlaggen of waarschuwingsborden. Van militaire zijde vernamen wij: „Honderden keren kun je de kinderen waarschuwen dat er in die kuilen ge vaarlijk spul zit. Maar het helpt niet. Ze blijven toch in de buurt." Langs het oefenterrein lopen openbare zandwe gen. In de naaste omgeving ligt de militaire schietbaan, die wel verboden terrein voor het publiek ia. Twee blokjes trotyl met slagpijpjes en ontstekenigsdraden. Eenzelfde pak ketje is woensdag bij militaire de monstraties zoekgeraakt. De pakjes hebben de omvang van pakjes boter. Links een luciferdoosje ter vergelij king. (ADVERTENTIES) niet duur we! heerlijk IN OOST-BERLIJN begint vandaag* een proces tegen „een groep agenten". Hun identiteit is niet bekendgemaakt. Volgens berichten uit Oost-Berlijin zal het proces verscheidene dagen duren. MET 3800 pond sterling maakten zich gisteren^ twee mannen uit de voeten, nadat zij in Londen twee mannen over vielen, die met het geld op weg waren naar arbeiders, die in Londen een bank aan het bouwen zijn. Een van de lopers werd in de buik getroffen door een revolverschot en is in het ziekenhuis opgenomen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/SAIGON De olie toevoer naar de Noordvietnamese ha venstad Haiphong is thans geheel ver lamd als gevolg van het bombarderen van de installaties die tot voor kort 95 percent van de Noordvietnamese be hoefte aan olie doorlieten. Dit is in Washington meegedeeld door gewoon lijk goed ingelichte kringen. Sinds de bombardementen van 29 ju ni zouden geen tankers meer in Hai phong hebben afgemeerd. Van minstens eén tanker is 'bekend dat hij in een Chinese haven is gelost. Volgens mili taire kringen zal het nog wel een maand duren alvorens de invloed van de bombardementen op het transport van de Noordvietnamezen en Vietcong- strijders merkbaar zal zijn. Grote hoe veelheden brandstof die al naar het platteland waren overgebracht zijn dan waarschijnlijk opgebruikt. O Sinds woensdag heeft de Amerikaan se luchtmacht een luchtbrug over de Noordpool geslagen voor het vervoer vain gewonden van Vietnam naar de Verenigde Staten. Binnen vijfentwin tig uur vliegen nu de luchtreuzen van het militaire transportcommando van Saigon naar de luchtmachtbasis An- drews bij Washington. De luchtbrug werd geopend door een C-141 Starlif ter, op dit moment 's werelds grootste straalvliegtuig. Er bevonden zich maar 26 gewonden aan boord, terwijl er plaats is voor zestig, waarvan dan de helft, op brancards ligt. Langs de „nor- maleroute, over de Pacific, deed men er eens zo lang over als thans. India, een der voorzitters van de in ternationale controlecommissie in Viet nam, heeft de autoriteiten in Hanoi en Saigon verzocht mee te werken aan de instandhouding van- de gedemilitari seerde zone In dit land door er mobiele eenheden waarnemers van de commis sie te laten patrouilleren. Dit verzoek is ook gezonden naar de regeringen van Canada en Polen, die medevoor- zitters van de controlecommissie zijn. Indiase diplomaten zijn van mening, dat de Amerikaanse bombardementen jn de gedemilitariseerde strook ertoe bijdragen, dat het gevaar op uitbrei ding van het conflict groter wordt Gisteren bombardeerden Amerikaan se bommenwerpers opnieuw militaire doelen in de gedemilitariseerde zone die Noord- en Zuid-Vietnam scheidt. Amerikaanse woordvoerders in Sai- g'on zeiden, dat de aanval mitrailleur- stellingen en voorraaddumps in de zui delijke helft van de zone op 32 km west-noordwest van Dong Ha het Amerikaanse basiskamp van de pas ge ëindigde operatie-Hastings gold. Volgens de Amerikanen gebruiken de Noordvietnamezen het internationa le niemandsland als een infilt.reerroute, opslagplaats, en wijkplaats voor troe pen ten zuiden van de grens.

de Stem | 1966 | | pagina 1