VEEL DODEN Moordenaar gepakt JAM IN I Tropische storm belaagt Gemini-X MIDDELBURG LANDSKAMPIOEN Hoofdsteun verplicht in auto's Gemeentebestuur staakt Washington opgelucht Verspreiclingstaktiek politie mislukt (INDE SPEEDJESRACE UIDT TOT ONTSLAG Arts herkent Speek aan tatoeëring op de arm NA POGING TOT ZELFMOORD Chauffeur die tien kinderen dood reed veroordeeld Man verdronken DUIKER VOS UITGEPUT NA RIJN- AVONTUUR DAGBLAD VOOR ZEELAND Dubbel rendez-vous COLLINS WANDELT NAAR ATLASRAKET Meteorieten Per taxi terug Moord in vliegtuig te 1101111011 Opklaringen wiiiiiwiMi jrrijilljniyilHOTrTT'** Drie slachtoffers uit één gezin TE WATER OVERSTEKEN UIT BOCHT Ho sprak niet over krijgsgevangenen Doelen Bewolkte gezichten in Moskou Nieuwe veiligheids normen in Amerika Etf uur onder water Visioenen Hoogteroer AFDRUKKEN SIGNALEMENT TEKENING wafels 10i« JAARGANG No. 25252 Voor God, Koninoin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Hark* Hoofdredacteur: I. Leijendekker Redactieraad: J M A. C. v Dongen, C j. v Hootegem mi dr A J J M. ^es, mt H. M L de hter P V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 MA ANP AG 18 JUll 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,30 incasso, 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; f 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 pet mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). CAPE KENNEDY (RXR-AFP) Vol gens Amerikaanse deskundigen Is er dertig procent kans, dat de voor van avond voorgenomen lancering van de Gemini-10 twee dagen zal moeten wor den uitgesteld. De proef wordt bedreigd door de tropische storm met de code naam ..Celia". die zich ten zuidoosten van Cape Kennedy over de Atlantische Oceaan beweegt. De Gemini-10, die bemand zal worden door John Young en Michael Collins, moet drie dagen in de ruimte blijven. De ruimtevlucht met de Gemini-10 wordt bescnouwd als een van de inge wikkeldste en meest ambitieuze projec ten van de Nasa, het Amerikaanse bu reau voor lucht- en ruimtevaart. Het omvat onder meer een rendez-vous met een honderd minuten eerder gelanceer de Atlas-raket en met een andere raket van hetzelfde type, die zich al sinds 16 maart in de ruimte bevindt. Commandant van de Gemini-10 is John Young. Zijn medepiloot Michael Collins zal tweemaal gedurende bijna een uur de ruimtecabine verlaten. Het eerste uitstap je moet dinsdagavond plaatsvinden waar bij hij foto's zal maken. Gedurende de tweede ruimtewandeling, woensdagavond zal Collins een plaat ophalen, die zich op de sedert maart in de ruimte wente lende Atlasraket bevindt De geleerden hopen met behulp van deze plaat gege vens te verkrijgen over de botsingen met micro-meteorieten waaraan de raket heeft blootgestaan. AMSTERDAM Gezien het aantal betogers, dat zich rond negen uur op een flinke afstand dichterbij was niet mogelijk door de politie-afzetting van het Amerikaanse consulaat op het Mu seumplein te Amsterdam opnieuw ver zamelde, scheen de nieuwe versprei, dingstaktiek van de politie mislukt. Vroeger in de avond laadde de politie 200 betogers in trucks en bracht ze naar Tuindorp-Oostzaan, Zeeburg iin Oost ei^ Zijkanaal F (de grens met Vel- zen). Maar de betogers zijn vandaar met taxi's, trams en bussen naar het centrum teruggekeerd. De bedoeling was op heft consulaat een doodkistje voor een Viet namees kind ai te geven, maar het kistje bleek onvindbaar. Na enige tijd trad de politie opnieuw op en werden de jongelui van het plein verdreven. Even na half acht, onmiddellijk na het vertrek bij het standbeeld „De Dokwer ker" op het J. D. Meijerplein, werden ie circa 200 deelnemers aan de mans, die jas georganiseerd door de actiegroep Vietnam maar waarvoor geen vengun- yiig was aangevraagd, in de Nieuwe Amstelstraat door manschappen van de mobiele brigade onder leiding van hoofdinspecteur Koppejan tegengehou den. In plaats van hen over te brengen naar heit hoofdbureau werden zij in wa gens van de Koninklijke Marechaussee geladen en vervolgens naar de uiterste rand van de stad gereden. MANILLA (UPI) - De 33-jarige Puoot Romeo Palencia is gisteren noord van een vliegtuig, aat op het atond te landen op het vliegveld van f0ll° PP de Philippijnen. doodgescho pt!?-. rïadeu de 29-jarige Romeo Ro- is door de politie gearresteerd. ex- aan punt van va^fENEN (ANP) Het afnemen sPeldjesrage heeft ertoe geleid uit pKpersoineelsleden van de „PAKO" -1 Khenen ontslag hebben gekregen 'waren overcompleet geworden, die? ?aat kier om jonge werknemers. Matste jaren speciaal waren aan- moi?lenrtm. zic^ met de produktie van sl l deze werknemers werden onit- thS i de PAKO" al een aanbal is werkers afgestoten. avSVenvacihting' geldiB tot van" K NM 1 meciegedeeld door tiet Si"!"8™' maar Plaatselijk ook whirl iige?' herwegend matige uit richtingen tussen noord- iaee iZ Puordoost. Iets minder ?e temperaturen dan gisteren. Na een byzonder spannende finale za terdag in Oldenzaai en zondag in Mid delburg, heeft de amateurvoetbalclub Middelburg het landskampioen schap weten te ver overen. In Olden zaai werd een mis schien ietwat ge flatteerde zege uit het vuur gesleept (30), na doelpun ten van Leo van Liere, De Vos en weer Van Liere. Op het knusse Nadorst- veld te Middelburg slaagde de Zeeuwse voetbalclub erin de Oldenzaalse voet balclub Quick '20 in bedwang te houden: 0-0. Naar alle waar schijnlijkheid zullen de Zeeuwen niet toetreden tot het betaalde voetbal. Links de tekening die de politie aan de hand van mej. Amuro's signale ment verspreidde; rechts de foto van Speek. Een stralende miss Zweden, de 18- jarige Margarefa Arvisson uit Go thenburg, die tot Miss Universe 1966 is gekozen. Miss Heelal is een brunette met blauwe ogen. BRUSSEL (AFP) De 44-jarige chauffeur, die op 25 mei in het Belgi sche plaatsje Asse bij Brussel in be schonken toestand met zyn vrachtwagen op een groep schoolkinderen inreed, van wie er tien de dood vonden en vier ernstig werden gewond, is zaterdagmor gen veroordeeld tot anderhalf jaar ge vangenisstraf, waarvan een jaar voor waardelijk en een boete van duizend Belgische frank (vijfenzeventig gulden). Bovendien werd hem een rijverbod van twee jaar opgelegd. Ook de proces kosten 12 000 frank (negenhonderd gul- den) komen voor zijn rekening. De rech ter hield bij zijn uitspraak rekening met de gunstige antecedenten van de man. De caféhoudster, die kort voor het ongeluk de chauffeur nog had geschon ken. hoewel deze al duidelijk in staat van dronkenschap verkeerde, is ver oordeeld tot een maand voorwaardelijK, een boete van 520 frank (ruim 35 gul den) en sluiting van haar cafe voor drie maanden EEN T-RANSPORTTOESTEL van de Amerikaanse luchtmacht van het type C-119 is bij Jacksonville m Florida ui de lucht m brand gevlogen en neerge stort. De militairen 29 parachutisten en vier bemanningsleden sprongen bijtijds uit het toestel. H. MAURENBRECHTER. oud-KNIL- vlieger en ervaren zeiler, wordt noj; steeds vermist. Zijn vrouw Fran heeft gevonden wrakstukken herkend als al- komstig van het jacht ,1'akebora waar mee haar man naar Europa wilde zeilen DE TELEFONISTE G Thijssen (35 j is bij een felle brand in het Begijnhof te Amsterdam om het leven gekomen Zij woonde geheel alleen. (Van onze verslaggevers en correspondenten) BREDA In het afgelopen weekeinde zijn minstens vijftien Ne derlanders omgekomen op de weg. Bij twee ongelukken kwamen beide keren drie mensen om het leven. Twee inzittenden van een auto die te water reed verdronken en in Zweden kwamen bij een auto-ongeluk twee Nederlandse studenten om. Drie personen kwamen by een auto botsing, die zich zaterdagmiddag voor deed op de rjjksweg ZutphenBrummen om het leven. De slachtoffers zijn alle drie leden van het gezin De Vries uit Geleen. De moeder en haar dochtertje van vier werden op slag gedood. Een baby van ongeveer vijf maanden overleed latei- in het ziekenhuis. Een melkauto met aanhanger slipte en greep de auto waar in zij zaten, in de flank. De vader en nog twee dochters zijn ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. Op de Oude Rijksweg te EDE verlo ren zaterdagavond drie mensen het le ven. Bij een inhaalmanoeuvre kwam de 20-jarige E. den Otter uit Wageningen met zijn personenauto in botsing met een tegenligger. Zowel de heer den Ot ter als de twee inzittenden van de te genligger, de 18-jarige H. van der Voet en de 19-jarige H. van Öarneveld, beiden uit Ede, werden op slag gedood. te tegen een boom. De bestuurder, de 27-jarige E. Bathoorn uit Veenhuizen kwam daarbij om het leven. Twee jonge Nederlanders zijn pergis teren in het zuiden van Zweden om het leven gekomen bij een auto-ongeluk Het zijn de 19-jarige N. Arends uit Zaandam en R. H. van Doornum uit Zwolle, eveneens 19 jaar oud. Gistermorgen is een personenauto na bij WINSCHOTEN het Beerster Diep in gereden. In een haakse bocht voor een brug slipte de wagen. Van de vier in zittenden kwamen twee personen om het leven. Het waren de 23-jarige P Ekamper en de 25-jarige K. Delger beiden uit Beerta. De 41-jarige H. Heidbuurt uit OOST- TERMOER werd in de nacht van vrij dag op zaterdag vrijwel op slag gedood toen een personenauto, tengevolge van een botsing rnet een tegenligger op het fietspad terechtkwam en hem overreed Zijn echtgenote, die naast hem fietste Uep lichte verwondingen op. Op de ryksweg bij KAPELLE-BIE- ZELINGE werd zaterdagmorgen de 9- jarige Wim Kloosterman uit Biezelin- ge bij het oversteken door een auto ge grepen en op slag gedood. De 30-jarige T. A. Frederiks uit AM STERDAM is in de nacht van zaterdag op zondag op slag gedood toen hij met zijn auto in de gemeente Haarlemmer- liede—Spaarnwoude van de weg raakte en met grote snelheid tegen een boom botste. Gistermorgen is de 12-jarige F. Claes- sens uit Someren in zijn woonplaats, nadat hij doo^ een landbouwtrekker mei aanhangwagen was ingehaald onder de aanhangwagen geraakt en om het le ven gekomen. Het ongeluk werd Ver oorzaakt doordat de trekker-combina tie te snel naar rechts ging, omdat de bestuurder wilde uitwijken voor eer naderende auto. Als gevolg van een te hoge snelheid vloog gisteren in de gemeente NORG een personenauto uit de bocht en bots- ALTENKIRCHEN (D.P.A.) De burgemeester en de gemeenteraad van het 650 inwoners tellende dorp Derschen in de Westduitse deelstaat Ryn-Palts, gaan vandaag in staking. Zij willen daarmee protesteren tegen het besluit van de re gionale overheid in Altenklrchen om een tot dusver voor openbaar verkeer ge sloten weg open te stellen voor de militairen van een nabij gelegen oefenkamp van de Bundeswehr en niet voor de dorpelingen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De radiotoespraak van de Noordvietnamese leider Ho Tsji- Minli, waarin deze in vage termen een gedeeltelijke mobilisatie heeft afgekon digd is in de Verenigde Staten met grote opluchting ontvangen. Men vrees de daar namelyk dat Ho de „berech ting" van krijgsgevangen Amerikaanse vliegers zou bekend maken. Die grote bezorgdheid werd niet alleen ingegeven door louter huimanitaiire over wegingen ten opzichte vain de ongeluk kige krijgsgevangenen maar vooral ook omdat de Amerikaanse regeringsleiders en senatoren een „uit de hand lopen" van de Amerikaanse publieke opinie vre zen, als de krijgsgevangenen al of niet na een soort proces door de Noord vietna mezen zouden worden ge dood. Vrijdag waarschuwde vice-presi dent Humphry dat een dergelijke maat regel in Amerika een golf va-n wraak gevoelens zou oproepen waarmee de oorlog ongetwijfeld het punt waarop geen terugkeer meer mogelijk is. zou oasseren. Ook president Johnsons reizende am bassadeur Averell Harriman, VN.secre taris Oe Thant en zelfs kritisch tegen over de Johnson-politiek staande sena toren lieten waarschuwingen van gelijke «trekking horen. Ondanks de opluchting van zondag is de bezorgdheid nog niet geweken. Nog steeds is het lot van de 250 krijgsgevan genen hoogst onzeker. Nieuwe geruchten willen dat de krijgsgevangenen te werk zullen worden gesteld in inrichtingen, die bovenaan op de lijst van de door de V S. te bombarderen doelen- staan. Volgens de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Rusk, zou ook de komst van Warschau-Pact.vrijwilli gers in Noord-Vietnam een ernstige si tuatie doen ontstaan De onderminister van defensie, Cyrus Vance zei zondag in een vraaggesprek voor de tv diat het aantal Noordvietna mese militairen in Zuid-Vietnam in een jaar tijd is verdubbeld tot 40.000 man. De houding van de Russen in het Viet, nam-conflict is ongewyzigd gebleven. De Indiase premier mevrouw Indira Ghandi heeft niets kunnen bereiken. De Britse premier Wilson, die gisteren Kosygin ontmoette sprak nog niet over Vietnam. Dat zal vandaag gebeuren. De houding van de Russen is van groot belang, om dat algemeen wordt aangenomen dat de sleutel tot de oplossing van de kwestie- Vietnam in het Kremlin Kgi MOSKOU: De Britse premier Ha rold Wilson (rechts) en diens Russi sche ambtgenoot Alexei Kosygin be kijken een dieselmotor tydens een bezoek aan de Britse industriële tentoonstelling. Over Vietnam is nog niet gesproken. Zie hiernaast. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT Zondagmorgen heeft de Oosterhoutse politie na lang durig dreggen uit het Wilhelminaka- naal het stoffelijk overschot opgehaald van de 23-jarige ongehuwde J. W. Brenters, wonende Kastanjelaan 73 te Oosterliout. De brommer van het slachtoffer was zaterdagmorgen al gevonden aan de dijk van het Wilhelminakanaal- Zuid, nabij de fabriek van Galvanitas N.V. De heer Brenters is 's nachts op onverklaarbare wijze te water geraakt. WASHINGTON (U.P.I.) De Ameri kaanse regering heeft de veiligheids normen bekendgemaakt waaraan per sonenauto's van de jaargang 1968 zullen moeten voldoen. De nieuwe auto's moeten fcyn voor zien van een betere dashboardbekle ding, inschuifbare stuurkolom, hoofd steunen voor de passagiers, schouder riemen naast de reeds bestaande vei ligheidsriemen en een extra rem- systeem. De nieuwe stuurkolom zal in geval van een botsing ruim 20 centimeter in elkaar schuiven. Door de hoofdsteutten zal worden voorkomen dat het hoofd van de passagier bij een botsing krach tig naar achter slaat. Andere belangrijke normen, die op de' modellen van 1968 van" toepassing worden zijn: Een dikke bekleding van de voorste zitplaatsen ter bescherming van de passagiers op de achterbank. IF Een veilige plaatsing van asbakjes, aanstekers, raam- en deurkrukken, uitsteeksels van het schuifdak, ver snellingshendel, verlichting en ra dio. Een extra hydraulisch of mecha nisch remsysteem voor het geval dat het primaire systeem weigert. Binnenspiegels, die bij een botsing gemakkelijk loslaten, opdat zij geen verwondingen kunnen veroorzaken. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Volkomen uitgeput kwam de 28-jarige duiker Jan Vos uit Haarlem zaterdagavond om zes uur bij de Van Brienenoordbrug in Rotterdam boven water, na een onderwatertocht van elf uur door de Rijn, die 's mor gens om zeven uur in Lobith was be gonnen. Het was te veel geworden: de kou, de zware golfslag, die hem in'zijn kooi voor het keline sleepbootje steeds he viger heen en weer schudde, en ook de breuk in zijn urine-afvoer, waardoor zijn pak onder water kwam te staan. Toch was het doel Rotterdam bereikt. Door zijn maats werd Jan Vos naar bo ven gebracht, na een alarmkreet via de boordtelefoon. Eerst wankelend stond hij op het dek, kort daarna zakte hij doodvermoeid ineen. Een uur later echter was hij toch in staat om van zijn ervaringen te vertelleii. De eerste vijfentwintig kilometer werd de duiker beheerst door angst of de kooi wel voldoende solide aan het voorschip was bevestigd. Het ademen ging ook moeilijk. Later kreeg Jan Vos die voortdurend door 'de bewe gingen van het schip en de stroming van het water heen en weer werd ge schud visioenen: vreemde kleuren en grote vlekken kwamen voor zijn ogen. Gelukkig was het ook hele tijden rustig, zo zei Jan Vos, die dit onder- wateravontuur het zwaarste uit zijn loopbaan noemde. „Ik wist niet dat het zo erg zou zijn". Toch blijft de duiker bij zijn plan om in augustus in een kooi aan een sleepkabel achter een schip het Engelse kanaal over te steken tussen Calais en Dover. Dit zal waarschijnlijk gebeuren op een diepte van acht a negen meter. De kooi, die nog geconstrueerd moet wor den, zal onder meer voorzien worden van een hoogteroer. De ervaringen die de Haarlemmer met deze onderwaterstunt heeft opge daan, zijn zijns inziens van belang voor zijn werk als duiker op volle zee. In de elf uur onder water heeft Jan Vos zich alleen gevoed met sinaasap pelsap, afkomstig uit een tankje boven zijn hoofd. CHICAGO (UPI/REUTER) Richard Franklin Speck, de man die volgens de politie van Chica go de moord op acht leerling-ver pleegsters op zijn geweten heeft, is gisteren gearresteerd na in een hotel, waar h(j zich onder valse naam verscholen hield, 'n poging tot zelfmoord te hebben gedaan door zich de polsen door te snij den. Speek was er ernstig aan toe maar het levensgevaar week na een vfjf uur durende operatie om snijwonden aan polsen en armen te hechten. De politie, die Speck van het hotel naar het ziekenhuis vervoerde had eerst niet in de gaten dat zij de gezochte in hun wagen hadden. Eerst toen de dok ter het bloed van Speck's arm waste en de tatoeëring „Born to raise Hell", die in het signalement was genoemd, las vroeg hij: Bent u Richard Speck?" De patiënt, die door het grote blcted- verlies zeer zwak was, antwoordde hier op toen bevestigend. Onmiddellijk hierop werd de polltl» gewaarschuwd die de man, die wordt verdacht van de grootste massamoord in de Amerikaanse geschiedenis, arres teerde. Het is nog niet bekend wanneer Speek geconfronteerd zal worden met mej. Corazon Amurao, de enige leerling verpleegster die aan de handen van de moordenaar ontsnapte en die Speek als de dader uit een groot aantal foto's herkende. Ook de vingerafdrukken, die werden ontdekt in de kamers waar men de lichamen van de meisjes vond. zijn die van Speek, aldus een politiewoord voerder. Zaterdagavond maakte de politie van Chicago bekend dat zij wist wie de moordenaar was van de acht leer ling-verpleegsters. Zij verspreidde hét signalement van de 25-jarige blanke Richard. B. Speek, ook bekend als Ri chard Franklin Lindberg. Op zijn linkerarm zou volgens het sig nalement getatoeeerd staan: „Born to raise Heli" Dit bleek in het zieken huis te kloppen. De moordenaar werd geïndentificeerd kan de hand van vingerafdrukken die gevonden zijn in het huis waar de moor den zijn gepleegd. De politiegegevens kwamen bijna ge heel overeen met de beschrijving die het enige meisje dat het bloedbad heeft overleefd, Corazon Amuroa, had gege ven. De vingerafdrukken werden naar liet hoofdkantoor van de F.B.I. in Wa shington gezonden, waar de indentifica- tie werd bevestigd. De politie dacht eerst dat Speck in een goedkoóp hotel in Chicago had ver toefd, maar de stad inmiddels wel ver laten zou hebben nadat hij in de kran ten een bijna gelijkende afbeelding van zichzelf had gezien. Aan de hand van de beschrijving van Corazon Amuroa had 'n politietekenaar 'n schets van de moordenaar gemaakt, die gepubliceerd werd. Speck, die o.m. zeeman is, werd al gezocht wegens moord op een barmeisje. Hij was al tweemaal tot gevangenis- straffen veroordeeld, eenmaal wegens het bedreigen van een vrouw met.eén^ slagersmes. Hij heeft allerlei baantjes gehad, waaronder dat van vrachtauto rijder en bakker. (ADVERTENTIES) niet duur we/ heerlijk OROST-VÊRF-VENIO

de Stem | 1966 | | pagina 1