Financiële wereld acht devaluatie onvermijdelijk Aankomstkus van Karin en Cora Morgen kunt u mooier zijn! Give a man a Lucky Nederlanders tweede in twee ronden MEDISCHE STUDENTEN WELKOM IN BRUSSEL Luchtincident Syrie-Israël Meer belasting op zware voertuigen Politie grijpt man na moord op verpleegsters Parlementair redacteur De Stem adviseur KVP-fractie Voortvluchtige bankoverval St.-Anthonis aangehouden Vader ontvoert dochtertje (9) UITSLAG No. 18 Tour de France prijsvraag 1966 SCHERK DAGBLAD VOOR ZEELAND WILSON ZEER BEZORGD OVER BRITSE ECONOMIE Toekomst Vlieger komt om na vergeefse reddingspoging Wind en wolken Zes ontploffingen in kruitfabriek minstens 5 doden TE VAAG BELASTING DRAMA IN CHICAGO Volgens Volksgazet Slecht gezouten Hollandse haring in Bel gië tegen schandaalprijzen Wormen BEATRIX EN CLAUS OP STOELMANSEILAND ANDAAG - jHaflMa» Pc ütcw| Interpol op zoek een exclusief bankstel van meubeltoonzalen „SFEER" NOOIT MEER AARDAPPELEN SCHILLEN IQÓ8 JAARGANGNo. 25250 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. Art. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. Art. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr A. J. J. AA. Met, mr. H. Art. L. de Rechter P V AA. Vereauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 Voer God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 15 JULI 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,30 incasso, 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. B^,au voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat POND BLIJFT IN~GÈVAAR Na zijn fenomenale prestatie in de Tour de France kust Jan Janssen zyn dochtertje, dat samen met haar moeder naar het Pare des Prinses was gekomen om papa te feliciteren. (Van onze sportredactie) PARIJS De Tour de France 1966 zit er weer op. Gistermiddag werd het grootste wielerspektakel met een tijdrit van Rambouillet naar het Parijse Pare des Princes afgesloten. Daar waren de meeste toejuichingen voor de Frans man Aimar, die zijn gele trui niet meer afstond. 'Geen Nederlandse Tour-win naar, mar wel een prachtige tweede plaats voor Jan Janssen, die zijn ach terstand van 1.35 min. op Aimar niet meer kon inlopen. De Nederlander („Ik ben ndet zo'n grote specialist in de tijdrit") kwam niet verder dan een winst van 28 se conden op Aimar. Jan Janssen bleef dus op de tweede plaats, overigens een prestatie, die nog nooit een Nederlan der heeft geleverd. Ook in het Kamp van de Nederlandse Ploeg die heeft deelgenomen aan de Tour de l'Avenir, heerst vreugde. Har- ne Steevens reed zich eveneens naar king^Wee<^e p^aa*"s *n eindrangschik- De Witte" veroverde wel, evenals vorig jaar, de groene trui. Hij had zijn jannen natuurlijk ook op de volledige overwinning gezet, maar deels door een onsportieve manoeuvre van de Italiaan in, de rit van dinsdag en deels ff:c+r hoge tempo in de etappe van 2ereVvlst Steevens niet dichter bij eiaer Denti te komen dan ruim één minuut. Voor uitgebreide reportages en nabe schouwingen van de beide Tours zie onze sportpagina's. (Van onze correspondent) DEN HAAG Nederlandse studen ten die medicijnen willen studeren maar op de Nederlandse faculteiten geen plaats kunnen vinden, zijn welkom aan de medische faculteit te Brussel. Dit heeft prof. dr. J. Reuse, president van de Brusselse faculteit laten weten. De liberale fractie in de Tweede Kamer hadden prof Reuse gevraagd of zijn fa culteit Nederl. studenten zonder me erto e zou laten en of de opvang zou kunnen geschieden met de huidige personeels bezetting. Op beide vragen werd door de Brusselse professor bevestigend ge antwoord. De Brusselse faculteit kent geen numerus fixus. 0TTENDORF (UP1) Dc piloot van vliwrftt; ei7 aanse Thunderchief les- OttMiï dat gisteren neerstortte bij schHnp i" ,m Westduitsland, is waar- ziin n? slachtoffer geworden van passariei!nS:®+n .^'«ktijdig zijn (enige) het tL 1 let teesteï helpen en De n° van Ottendorf af te sturen. 45 mefl sP,r.?n£ Pas °P een hoogte van zijn om i H,IJ?elf- zowel als dc passagier Amerikaim 7*," ^ekomen- Een S™ep sis Ral deskundigen is van de ba- ttlüwft®ln1naar de Plaats van het on. vertrokken voor een onderzoek. TEL AVIV (UPI) Israëlische mili taire vliegtuigen hebben gisteren bij de uitvoering van een vergeldingsactie te. gen Syrië boven de rivier de Jordaan een luchtgevecht gevoerd met Syrische Mig-straal j agers. In elkaar tegensprekende berichten uit Tel Aviv, Damascus en Beiroet wordt gesproken van het neerschieten van twee Israëlische en een Syniseh toestel, terwijl 10 Syriërs zouden zijn gedood bij de luchtaanval op de werken ter omlei ding van het Jordaan water. De Israëlische aotiie was bedoeld ais vergelding voor Syrische sabotagedaden. In de afgelopen twee dagen hebben zich aan de Syrische grens bij het meer van Galilea twee incidenten voorgedaan, waarbij een Israëli werd gedood en dirie anderen gewond door het rijden van voertuigen op mijnen. De laatste grote Israëlische vergel dingsactie vond in med 1965 plaats, toen Israëli's bij acties tegen drie dorpen in Jordanië vier personen doodden en vier anderen verwondden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG in de reeks geruchten over met name genoemde, te verwachten lastenverzwaring ter dekking van hoge re overheidsuitgaven is nu sprake van een plan tot verhoging van weggeld en van de belasting op dieselauto's. De mi nisteries van Financiën en van Verkeer kunnen er geen mededelingen ove$ doen omdat, zoals wordt gezegd, dit za ken zyn die op het moment in de mi nisterraad spelen in het kader van het totale dekkingsplan voor de rijksbegro ting 1966. De regering zou overwegen de accijns op dieselolie en de motorrijtuigenbelas ting op dieselauto's te verhogen, terwijl ook het maximum van het weggeld voor alle auto's opgevijzeld zou worden. Ook dit laatste zou vooral de zware auto's treffen. Een en\ ander zou als achter grond hebben de behoefte om meer geld uit het wegverkeer te halen om het versnelde wegenbouwprogramma toch te kunnen uitvoeren. EEN AMERIKAAN (36) is gisteren om het leven gekomen bij een ongeluk in het bedrijf van Bredero Price N.V. in Tiel. De man raakte bekneld in een zogenaamde coating-machine. Hij werd op slag gedood. medegedeeld avond- K N MI" geldig l°l van" bcwolk' met plaatselijk enbl!'en- «en de kust ktaehti. Waddengebied nog teliik. .n"or«lwesteIülte tot wes- I" temperatuur"'""'* veranderin* CARTHAGE In een kruitfabriek bij Carthage in de Amerikaanse staat Missouri hebben zich gisteren zes ont plof finger voorgedaan. Zeker vijf men sen zijn omgekomen. Verscheidene ar beiders zouden zijn ingesloten. Er zijn veel gewonden. He< is een fabriek van de Hercules Powder C ompagny. Vele arbeiders waren, toen de ontplof fingen zich voordeden, aan het schaften op veilige afstand van de fabriek. De „Surveyor-1", Amerika's „oog op de maan", zendt geen foto's meer naar de aarde. Of de verkenner nu definitief buiten werking is, is nog niet bekend. Het station in Zuid-Afrika probeert de robot weer op gang te krijgen. (Van onze Londense correspondent) LONDEN De poging van En- gelands minister van financiën James Callaghan om het aange taste pond sterling wat meer aan zien te geven door een disconto verhoging van 1 procent (tot 7 pet.) heeft in internationale fi nanciële kringen niet geleid tot verandering van de mening dat een devaluatie van het pond on- vermydelijk is. Behalve het verhogen van het dis conto nam Callaghan ook maatregelen waardoor 1 miljard pond sterling bij de Britse banken bevroren wordt, waar mee een drastische krediet beperking wordT bereikt. Nog nooit zyn de Britten op financieel gebied zo ingetoomd. Het feit dat premier Wilson zelf in het Lagerhuis een verklaring aflegde heeft geleid tot de verwachting dat nog meer opzienbarende maatregelen op komst zijn. Men zegt dat eerste-ministeir Wilson er nog ten hoogste zes maanden tot een jaar aan kan ontkomen. Enkele uren nadat de maatregelen van minister Cal laghan door de nationale Bank van En geland bekendgemaakt waren legde de premier echter een dramatische lager huis verklaring af, waarin hij het land waarschuwde dat in de nabije toekomst nog meer strenge maatregelen zouden genomen worden om de economische en financiële toesitamid opnieuw gezond te maken. Het was duidelijk dat eerste-minisfer Wilson de e-rnst van de toestand wou onderstrepen door zelf een verklaring af te leggen, iin plaats van deze over te laten aam zijin minister van financiën. Bovendien wildie Wilson aan de buiten landse financiers, die hem niet vertrou wen, duidelijk maken dat zijn regering niet terugdeinst voor de werkelijkheid en evengoed onpopulaire deflatiemaat- regelen durft te nemen als de vroegere conservatieve bewindvoerders. De eerste-mtaister gaf te kennen dat de overzeese uitgaven van Groot_Brit- tansnië drastisch zouden verminderd wonden. Hij kondigde aan dat hij nog voor de aanvang van het zomerreces maatregelen zou afkondigen die passen in hat kader van de brede economische strategie die door zijn regering toege past wordt, vooral in verband met de handelsbalans. Deze laatste heeft vorige maand weer een gevoelige klap ten na dele van Groot-B-riititannië gekregen. W-ilson stelt daarvoor de langdurige staking vain de Britse zeelieden aain sp-rakelijk. De premier heeft niet onthuld wat voor speciale maatregelen hij in de na bije toekomst zou afkondigen. (Van onze redactie buitenland) CHICAGO De politie van Chicago heeft enkele uren na de moord op acht leerlingvei üeegsters drie mannen ge arresteerd. Eén van hen wordt nog vast gehouden. Hy werd in Kankakwee (Iil- linois) 65 kilometer van Chicago, aan gehouden. Zijn foto is naar Chicago ge zonden. De lijken van die achit leeriingver- pleegsters werden gisterenmorgen vroeg ontdekt door de leerlingverpleegster Co. rizon Amavo. Te oordelen naar d,e kle ding zijn de meisjes tijdens hun nacht rust overvallen. Alle slachtoffers waren tussen de 18 en 20 jaar oud. Twee waren gekneveld. De anderen waren vaat-gebonden met stuk- ken sitof, waarschijnlijk repen, die van de lakens waren afgescheurd. Een lijk werd gevonden in de badka mer op de benedenverdieping van het verpleegsiterhuis van heit South Chicago Cummunity hositipal. Een ander lijk werd ontdekt in een badkamer op de eerste verdieping. De andere zes lagen in slaapkamers op de eerste verdieping. Het huis leek te zijn geplunderd Politiemannen in Chicago hebben ge zegd. zelden zoiets te hebben gezien. De Ghicagose lijkschouwer Andrew Toman noemde hat gebeurde „de misdaad van de eeuw". Algemeen wordt aangenomen dat de regering maatregelen zal nemen om de koopkracht van de man in de straat ver der te beperken. Om dit te bereiken kan ze de weelde. of verkoopsbelasting verhogen en de voorschriften inzake verkoop op afbe taling verstrengen. Ze kan ook de gemeentebesturen op dracht geven hun uitgaven te beperken. Dit zijn allemaal orthodoxe maatrege len, maar Wilson zou ook iets nieuws, dat door niemand verwacht werd, uit zijin hoed kunnen toveren. Ongewone beslissingen stuiten echter altijd op meer verzet van publiek en pers dan maaihregeien waarmee de bevolking vroeger al eens kennis gemaakt heeft en die ze mopperend aanvaardt. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Onze parlementaire re dacteur, de heer P. A. van der Sanden, is benoemd tot voorlichtingsadviseur van de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P. De aanstelling van een derge lijke functionaris is mogelyk geworden doordat aan alle Tweede-Kamerfrac ties met ingang van 1966 een bedrag is toegekend om specialistische medewer kers te kunnen aantrekken. De K.V.P.-fractie is de eerste Twee de-Kamerfractie, die een medewerker voor voorlichtingswerk heeft benoemd. Deze functie omvat zowel het adviseren van de fractie zelf als het verstrekken van inlichtingen aan de Nederlandse publiciteitsmedia in de ruimste zin van het woord over de werkzaamheden van de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het Belgische dagblad „Volksgazet" heeft gisteren de Belgi sche regering verzocht een einde te maken aan wat het blad noemt, het „haringschandaal'Volgens het blad verschijnt in Nederland onverkoopbare haring tegen forse prijzen op de bin nenlandse markt als „maatjesharing". Op deze imitatie „Hollandse Nieuwe' zouden winsten worden gemaakt van 500 tot 700 procent. Bovendien aldus het blad bestaat er een ernstig ge vaar voor het uitbreken in België van de „wormziekte". Volgens de „Volksgazet" wordt van de Nederlandse verse haring, die niet aan boord van de vissersvaartuigen volgens de voorschriften is gepekeld, in Bel gië maatjesharing gemaakt door de vis enkele uren in de pekel te leggen en met zout te bestrooien. Deze behande ling is echter veel te kort om de even tuele wormen te doden. Het blad wijst er op, dat op deze wijze een verse haring, die voor één frank is ingekocht (7 cent), kan worden ver kocht voor 7 of 8 frank (56 cent), terwijl de winst op de echte „Hollandse Nieu we" slechts één frank bedraagt. Bijna elke avond voetbal op de beeldbuis, en allemaal nog maar één televisietoestel in huis: leidt dat niet tot gezins crisissen Valt wel mee. Pa gina 3. Miljonairszoon Popovic, na Tito, tweede man in Zuid-Slavië. Pa gina 7. B.B. is (we meldden dat reeds tweemaal eerder) getrouwd. Pagina 9. Sovjetfabriek rendeerde zo prettig, totdat Moskou erachter kwam dat de fabriek helemaal niet bestond. Pagina 11. We blijven optimistisch: tips voor een vrij weekeinde met misschien toch nog wat zon, op pagina 13. DUISBURG (DPA) De politie te Duis burg (West.Duitsland) heeft gisteren de tweede verdachte in de bankroof van St. Anthonis op 29 juni gearresteerd. Het is de 27-jarige Duitser R. R. die by zijn 29-jarige landgenoot W. S. in een te Nijmegen gestolen auto zat. S. wend korte tijd later in Gedlen- tolirc'hen gearresteerd. R. slaagde er toen iin te vluchten. Bij zijn airrestatiie in een woning van kennisen te Duisburg was R. gekleed in badpak. Hij poogde te vluchten maar de de politie had het huis omsingeld. In de auto van R. diie volgens de politie vermoedelijk van het gestolen geld is gekocht werden een geladen pistool en 50 patronen gevonden. Bovendien nam de politie 2000 gulden aan Duits en bui tenlands geld in beslag en nieuwe kle ding en sieraden. HET BUREAU van de actie „Niet roken" heeft het NIPO verzocht een on derzoek in te stellen naar heit effect van de sinds 1964 gevoerde campagne tegen het roken onder jongeren. De uitslag zal mede bepalend zijn voor het beleid bij de voortzetting van de campagne. Prinses Beatrix en prins Claus heb ben bij hun bezoek aan de West ook Stoelmanseiland aangedaan. Overal werden zij hartelijk ontvangen. Dat het ijs tussen de hoge gasten en dc bevolking van het eiland snel ge broken was blijkt uit deze foto. (Van onze correspondent) DEN HAAG Interpol en in het by zonder de Belgische politie zoeken nog steeds naar de tot Canadees genaturali seerde Nederlander L. die gisteren in Den Haag zijn negenjarig dochtertje Yvonne heeft ontvoerd. Het spoor van de man leidt naar België. L. heeft in het verleden al drie keer geprobeerd het meisje te ontvoeren na dat het kind bij vonnis onder toezicht werd gesteld en aan de moeder toege wezen. De vader heeft het meisje op gevangen toen zij op weg was van huis naar school. Met een in Eindhoven ge huurde wagen heeft hij haar meegeno men naar het zuiden waar hij, zoals de politie vermoedt, een andere waar schijnlijk in het buitenland gehuurde auto had klaar staan. De politie waarschuwde onmiddellijk na de vermissing van Yvonne Interpol, grenspolitie en de politie van de vlieg- havens. De gedachte dat L. naar België is weten te ontsnappen kwam op. toen twee mannen de door L. in Eindhoven gehuurde wagen daar kwamen terug brengen. De politie heeft beide mannen aangehouden en hen naar Den Haag gebracht voor een nader verhoor. IN MADURODAM is gisteren met de nodige égards de twaalfmiljoenste be- bezoeker, in d'it geval een (Noorse) bezoekster, sinds de opening van het lilliputterstadje in 1952, ontvangen. „Lest Best" luidt een bekend ge zegde. Dit geldt zeker voor de winnaar van deze laatste prijs vraagronde Markendaalseweg 38 - 42 Breda Een „goede" zit voor de zeker gelukkige winnaar FRANS KOENRAADS GALDERSEWEG 73 GALDER (ADVERTENTIES) Eindelijk is men er in gesiaagd een aardappelschrapmachine te vervaardigen voor huishoudelijk gebruik Dus: nooit meer zelf aard appelen schillen, worteltjes schrap pen enz. De Moulinex Tornado schrapmachine doet het nu. En snel: in 2 a 3 minuten is het anders zo vuile en tijdrovende werk ge daan. De schrapmachine spaart tijd en handen! En geen extra afwas: rasp- trommel en raspplaat zijn gemak kelijk schoon te maken. Even af spoelen met koud water, dat is alles. Tornado Moulinex schrapmachine voor max. 3 kg ƒ115,50 voor max. 2 kg 98,50 Nieuw model voor max. 1 kg ƒ79,75 Uw huid wint elke dag aan zuivere schoon heid met Scherk Gezichtslotion. Scherk verwijdert stof en make up, dringt zacht maar intens de poriën binnen en activeert de bloedcirculatie. Verstandig idee... begin morgen met Scherk! In flacons v.a. f2,95. Gebruik ook Scherk crèmes tubes 3 en 3,85) en Scherk Gezichtsmelk (flacons f5,40).

de Stem | 1966 | | pagina 1