Neder horst: geen ruk naar links Olie op de golven FABIOLA IS VERWACHTING JAMIN KABINET WORSTELT MET MEERDERE PR BISSCHOP STRAFT MIJ TEN ONRECHTE INTERIMKABINET WARSCHAU- LANDEN WILLEN EUROPEES GESPREK Eurofrost failliet Admiraalseilen op de Gouwzee Spanning in België: KVP en VVD koos vertraging ondersoek Vlaamse karmeliet: Kardinaal Ottaviani begint campagne UITSLAG No. 14 Tour do Franco prijsvraag 1966 Philips produkton Priester worden? DAGBLAD VOOR ZEELAND OOK TEGENSTELLINGEN OVER HUURVERHOGING, BELASTINGVERLAGING EN ONTEIGENING Uitlaatgas doodt 25 Japanners Verkeerd I Populair Aangenamer Eventueel mét VS. Oder-Neisse BELASTING DEFENSIE HUREN V.S. positief over voorstel-Gandhi V. d. Molen's ontslag thans officieel Duiven (Gld.) lOfie JAARGANG No. 25245 gitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. OA. A. C. v. Dongen, C. v. Hootegam mi dr A. J; J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rpthrer P V M. Vercauteren, L. J. v. 't Wesfende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1 114111 ior God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 9 JULI 1266 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,30 incasso, 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). TOKIO (Keuter) Op rond 130 km ten noorden van Tokio zijn 35 mensen door gasverstikking om het leven geko men in een tunnel, die gebruikt werd voor bevloeiingsdoeleinden. Het aantal doden kan nog stijgen om dat er onder de mensen, die te hulp waren gekomen, enkelen zijn die er heel erg aan toe zijn. Het ongeluk gebeurde toen een vijf tigtal mensen, voor het merendeel boe ren uit dé omgeving, bezig was met herstelwerkzaamheden in de tunnel, die kort geleden bij een wervelstorm be schadigd was. op een gegeven ogenblik stroomde uitlaatgas, afkomstig van ge neratoren, de tunnel binnen. (Van een onzer verslaggevers) GENT Er is ongerustheid ontstaan onder priesters en leken in België en in OosLZeeuwscli-Vlaanderen, naar aanlei ding: van een spreek- en schrijfverbod, dat door de bisschop van Gent is opge legd aan de Vlaamse Karmeliet pater Bruno de Roeck. De pater heeft veel (ook oecumenische) contacten in Gent en in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, Het convent van pastoors in laatstgenoemd gebied heeft pater de Roeck gevraagd uit te leggen waarom hem het verbod werd opgelegd en waar om hem zelfs de jurisdictie (het uit oefenen van het priesterambt in het bisdom Gent) werd ontnomen. Hierop heeft pater de Roeck ver klaard, dat de eigenlijke reden van de strenge maatregel hem onbekend is. De Gentse bisschop, mgr. L. van Pete- ghem, zou tegenover pater de Roeck bij diens eerste informatie als reden heb ben genoemd: dat de pater het huwelijk van een vriend, een uitgetreden pries ter had bevestigd. Toen de Karmeliet kon aantonen dat! de berichten over de huwelijksinzege ning van een ex-priester door anderen verkeerd aan de bisschop waren over gebracht, noemde mgr. van Peteghem twee andere redenen. 1. Pater de Roeck zou te lang hebben gezwegen over de plannen van zijn vriend om uit te treden. („Hoe dit valt te rijmen met het na tuurlijk geheim begrijp ik niet", aldus pater de Roeck.) 2. Pater de Roeck zou drie weken vóór de huwelijksdag van zijn vriend zün pogingen om die vriend nog voor bet priesterschap te behouden, hebben opgegeven. Bij wijze van voorbeeld zei de bisschop tot pater de Roeck: „Men mag nooit op houden een priester terug te brengen tot het ambt, tenzij er minstens vier kin deren zijn". 'Pater de Roeck: „Van deze redenering begrijp ik niets?") De sancties tegen pater de Roeck werden ondanks diens verweer en on danks het feit, dat er krachtig voor hem 's gepleit, o.a. door zijn orde-overste, met ingetrokken. De Gentse bisschop gaf tenslotte als reden voor de maatregel op: „Pater de Roecks apostolaat onder niet-christenen is oncontroleerbaar". De pater zegt hierop: „Dat is geen om schreven aanklacht, en geen werkelijke reden. Het is onrechtvaardig dat ik de echte reden voor mijn straf niet weten mag". Intussen heeft het bisdom Mechelen, waar pater de Roeck een priesterretraite peft, jurisdictie aan de karmeliet ver- I leend voor de duur van een halfjaar. Bii de Belgische radio, waar pater de Roeck een populair spreker is, heeft men zijn plaats opengehouden. twee mensen zijn verdronken en vierduizend dakloos geworden in Ni caragua als gevolg van overstromingen V0n de rivier de Prinzapolka. Er is Jjfote schade aan gewassen en verschei dene goudmijnen zijn ondergelopen. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Het juliweer wordt öiL weekeinde wat aangenamer, uat mag ook wel want de afgelo pen week was niet bijzonder gun- 1» Ui en te koude noordwestelijke luchtstroom hield de temperatuur i~a.S ook passeerden er enkele En' Inmiddels is een hoeveel heid zachtere en ook wat vochtige lucht ons land binnengedrongen, tf\f^in vanc^aaS de temperatuur al is ni a 20 graden zal stijgen. Er 5 eeln zwak frontje onderweg Z01 een ktii, maar toch HAwng?namer karakter hebben, tuswn i .het lagedrukgebied sen ann en de Azuren gele en ;iIe,n,S van Plaats verandert Eurnni1 "S belangrijk naar West- wjj U1tbreidl Hierdoor blijven liiko li eÜ? overwegend zuidweste- selvaiHn stroom met een wat wis- Mturen wtertyp»' Hoge temPe" PortuMi T, W1-l aan in sPan3e' mayim. V 'e en de Balkan, met elders ij ®en de 30 graden, maar 49We kant°Pa 'S h6t ietS aa" (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG. - De fractieleiders van de KVP en de PvdA willen niets zeggen over de controverse Vondeling-de Jong omdat het een zaak ig die in dit stadium het kabinet aangaat. De heer Nederhorst heeft echter wel met nadruk verklaard „er prijs op te stellen te ontkennen dat zijn partij of fractie een ruk naar links voorstaan". De socialistische fractieleider zei ook dat er bij de PvdA geen sprake is van een veranderde instelling ten opzichte van de defensie en de Nederlandse NAVO-verplichtingen. Over dit soort zaken denkt de PvdA nog hetzelfde als vijf jaar ge leden, aldus de heer Nederhorst. Rond het Binnenhof worden de woorden van de heer Nederhorst (die inmiddels voor een roeivakantie naar het buitenland is ver trokken) uitgelegd als een poging olie te werpen op de politieke gol ven, opgezweept door de machinaties van minister Vondeling tegen over minister van Defensie de Jong. Sommigen hebben de indruk dat niet iedereen in de P.v.d.A. ge lukkig is met deze „spielerei" van de socialistische minister van financiën. Om op alles voorbereid te zijn worden intussen In KVP-kringen de mogelijk heden besproken van een nieuw kabinet ingeval het kabinet-Ca Is dezer dagen zou struikelen. Volgens onze informaties staan de grote politieke partijen nogal gereserveerd tegenover vervroegde verkiezingen. Er zijn aanwijzingen dat men zal proberen bij een eventuele val van het huidige kabinet, een interimkabinet te vormen. BOEKAREST (Reuter) De zeven tot het verdrag van Warschau beho rende landen hebben gisteren opgeroe pen tot het houden van een Europese conferentie ter bespreking van de vei ligheid in Europa en de vestiging van Europese samenwerking op algemene schaal. De landen van het Oostblok achten het wenselijk dat de leden van het Warschau-pact en de NAVO tot de op heffing van deze militaire organisaties besluiten. Ook dient naar het inzicht van de communistische leiders overeen stemming te worden bereikt over de vermindering van de strijdkrachten in de beide Duitslanden. Op de Europese staten wordt een be roep gedaan er op toe te zien dat West- Duitsland niet de beschikking krijgt over kernwapens. Voorts wordt aan gedrongen op erkenning van de voor oorlogse Oder-Neissegrens tussen Duits land en Polen. In de oproep tot het houden van een Europese veiligheidsconferentie sluiten de landen van het Warschau-pact de Verenigde Staten niet nadrukkelijk uit. De conferentie moet naar hun mening worden bijgewoond door landen van het Warschau-pact, door de NAVO-landen en door neutrale Europese staten. De landen van het pact zijn bereid aan een dergelijke conferentie deel te nemen op elk moment dat het de NAVO-landen en de neutrale staten schikt. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De rechtbank te Breda heeft, zoals venvacht, het diepvriesbe- drijf N.V. Eurofrost uit Breda, gisteren failliet verklaard. Tot curator is be noemd mr. C. C. Spiegel uit Breda. Grootste erediiteur in dit faillisse ment, aangevraagd door mr. P. J. A. Heemskerk, is de Pluimveecentrale te Udenhout, voor een bedrag van ruim een kwart miljoen. Zoals eerder gemeld is Eurofrost mede-slachtoffer geworden van de on dergang van het bankiershuis Teixeira de Mattos te Amsterdam. Er lis vrijwel geen actief. Het kabinet is overigens vrijdag nog niet toegekomen aan de behandeling van de rijksbegroting voor 1967. Vele andere, belangrijke agendapunten moesten worden afgedaan, vóór het be grotingsgevecht op volle toeren kon be ginnen. Waarschijnlijk is dit vandaag het geval. Premier Cals is van plan zowel vanmorgen als vanmiddag te vergaderen. Het beraad van de minis ters wordt in ieder geval maandag voortgezet. Dinsdag vergadert de Twee de Kamer over de nota van minister Vondeling, om nog in 1966 159 miljoen gulden te bezuinigen. Niet alleen de begrotingen, ook an dere zaken hebben in de afgelopen we ken de aandacht van de ministers ge vraagd. Over de speculatiewinstbelas ting en de problemen rond de onteige ning van gronden ten behoeve van de gemeenschap, bleken tegenstellingen in het kabinet aanwezig te zijn, die moei lijk overbrugd konden worden. Naar verluidt, zouden de socialistische mi nisters de speculatiewinstbelasting ook als een soort verkapte, extravermo gensbelasting hebben willen hanteren. Daartegen hebben de K.V.P.- en A.R.- ministers zich verzet. Het verschil van mening over de ont eigening van gronden had betrekking op de waarde, die bij onteigening moet worden betaald. De minister van Finan ciën, dr. Vondeling, stond op het stand punt dat de gebruikswaarde vergoed zou moeten worden, de andere be windslieden meenden dat de bestem- mingswaarde diende te worden betaald. Over deze vrij principiële zaken schijnt het kabinet vrijdag tot een beslissing te zijn gekomen. In Haagse politieke kringen acht men de kans niet bijzonder groot dat het team van mr. Cals tot overeen stemming over de begroting 1967 zal komen. De controverse tussen minister De Jong en minister Vondeling is niet het enige geschilpunt. Men wijst er echter op dat de defensiebegroting niet het onmiddellijke conflictpunt behoeft te zijn. Men neemt aan dat premier Cals als de heren De Jong en Vondeling het niet eens worden toch zal voorstellen de andere begrotingshoofdstukken in bespreking te nemen. Het is immers denkbaar dat tenslotte alleen een ver schil van mening over de defensiebe groting zal overblijven, hetgeen niet direct tot het aftreden van het gehele kabinet behoeft te leiden, aldus deze zegslieden. Wel is duidelijk, dat de sfeer er niet beter op is geworden. In socialistische kringen heeft men nog altijd hoop dat de K.V.P. bereid zal zijn ten aanzien van de belastingverla ging water in de wijn te doen door een uitstel van drie of zes maanden te ac cepteren. Dan zou echter de huurverho ging moeten worden uitgesteld, hetgeen bij minister Bogaers op zeer ernstige tegenstand zou stuiten. Minister Veldkamp schijnt wel bereid ie zijn de invoering van enkele nieu we sociale wetten, zoals de arbeidson geschiktheidsverzekering en de wet zware geneeskundige risico's, te tem poriseren. :'A é&ËÊs&Êê/.-.ïxg.v KONINGIN FABIOLA van België verwacht een baby. Dit werd vrijdag bekendgemaakt in een officiële mededeling van de opperhofmaarschalk. De koning aldus het commu niqué brengt met vreugde het land ter kennis, dat een blijde gebeurtenis in zijn gezin mag worden verwacht. De artsen hebben de koningin ver zocht van reeds aangegane officiële verbintenissen af te zien. Ofschoon, gelet op voorgaande gebeurtenissen, een strikt voorbehoud dient te wor den gemaakt wat betreft de ge wenste afloop, hebben de koning en de koningin niettemin hun hoop met de ganse natie willen delen. Uit offi cieuze bron werd wat later verdui delijkt, dat de blijde gebeurtenis aan het Belgische hof mag worden ver wacht tijdens de komende winter. De koning en de koningin, zo zei een woordvoerder van het konink lijk paleis te Laeken. hebben als mo derne vorsten willen handelen. Zij wilden niet alleen hun hoop, maar ook hun vrees met de bevolking van België delen. De gezondheidstoestand van konin gin Fabiola verplicht haar tot grote voorzichtigheid. Zij zal niet het kleinste risico nemen. Zo zal zij niet aanzitten aan het gala-diner, dat maandag op het paleis te Brussel wordt aangeboden aan de Tunesi sche president Bourguiba. Evenmin zal zij de feestelijkheden bijwonen ter gelegenheid van de Belgische na tionale feestdag, op 21 juli. De ko ningin. die vorige maand 38 jaar is geworden, verblijft in het kasteel te Laeken. aan de rand van Brussel. Het is goed mogelijk dat zij daar de eerstvolgende maanden zal blijven, want in verband met haar toestand werden geen vakantieplannen ge maakt. De grote bezorgdheid is zeer be grijpelijk. want sinds haar huwelijk met koning Boudewijn in december 1960 zag zij reeds tweemaal haar hoop op een kindje vernietigd. De officiële mededeling van de hof maarschalk werd vrijdag verstrekt aan de Belgische krantenredacties, doch slechts op het middaguur mocht het worden vrijgegeven, om de dien sten van het hof de gelegenheid te bieden nog vooraf een aantal perso naliteiten op de hoogte te brengen. De Belgische bevolking heeft het bericht ongetwijfeld met voldoening ontvangen, maar uiterlijk was daar zo goed als niets van te bemerken. Nergens werd gevlagd. En ook aan het kasteel te Laeken bleef het vol strekt rustig. Slechts een viertal fo tografen betrokken er de wacht. De verhoopte geboorte zal koning Bou dewijn slechts een rechtstreekse troonopvolger schenken, indien het kindje van het mannelijke geslacht is. Vrouwen hebben namelijk geen recht op de Belgische troon. De ver moedelijke troonopvolger is tot dus verre de jongere broer van koning Boudewijn, prins Albert. Deze is in het Vlaamse landsgedeelte evenwel niet bepaald geliefd en zijn echtge note, prinses Paola, is het nog min der. In de acht jaar dat ze gehuwd is, is zij er blijkbaar nog steeds niet in geslaagd de taal te leren van de meerderheid van haar landgenoten. Dat wordt haar door de Vlamingen zeer kwalijk genomen. Albert en Paola hebben drie kinderen, van wie het oudste prins Philip, onlangs 6 jaar is geworden. WASHINGTON (Reuter) Het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag verklaard dat de V.S. graag zouden zien dat de confe rentie van 1954 in Genève over Indo- China weer wordt bijeengeroepen, zoals mevrouw Gandhi donderdag heeft voor gesteld. De V.S. zijn daar reeds lang voorstander van, zei de woordvoerder. ROME (KNP) De audiëntie die de paus gisteren aan kardinaal Ottaviani zou verlenen, om van hem het minder heidsrapport over het bevolkingsvraag stuk te ontvangen, is uitgesteld tot van daag. Intussen is bekend geworden, dat de kardinaal niet wil berusten in het aan bieden van een minderheidsrapport: hij wenst bévendien na zijn audiëtie een campagne te beginnen, teneinde door publiciteit grotere aanhang voor zijn standpunt te winnen. Het standpunt van kardinaal Otta viani is zuiver leerstellig van aard en houdt inzake huwelijksbeleving en ge- boortenregeling onverminderd vast aan de uitspraken van Casti Connubii en de befaamde rede van Pius XH tot de vroedvrouwen (1952). Op de Gouwzee is weer het traditionele Admiraalzeilen ge houden. Hier de schepen met volle zeilen voor de wind. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Amsterdamse hoofdcommissaris van politie, de heer H. J. van der Molen, is met ingang van 16 juli a.s. eervol ontslagen. Dit blijkt uit een gisteren door mi nister Smallenhroek (Binn. Zaken) aan de heer Van der Molen overhandigd af schrift van een desbetreffend koninklijk besluit van 7 juli j.l. In politiek Den Haag heerst onbeha gen over het feit dat minister Smallen- broek nog steeds niet heeft medege deeld, op welke wijze het onderzoek naar de ontwikkelingen, diie leidden tot de controverse tussen hoofdcommissaris Van der Molen en de Amsterdamse burgemeester en uiteindelijk tot het ontslag van eerstgenoemde, zal worden aangepakt en in welk' tempo. De mi nister werd door de Tweede Kamer ge noodzaakt een onderzoekcommissie in te stellen, maar tot dusver is de sa menstelling van die commissie nog niet bekendgemaakt. Met name in K.V.P.-kringen is men boos over deze trage gang van zaken, te meer omdat burgemeester Van Hall intussen met vakantie is gegaan. Welis waar zegt men op Binnenlandse Zaken dat mr. Van Hall bereikbaar blijft, maar door de afwezigheid wordt toch vertraging gevreesd. Mr. P. Aalberse, voorzitter van de K.V.P., wil voordat de kamer op reces gaat, uitsluitsel hebben. Hij heeft aan gekondigd dat hij daarop volgende week, tijdens de laatste vergadering van de kamer voor de vakantie, zal aan dringen. Ook de V.V.D.-fractieleider mr. E. Toxopeus is van plan ophelde ring te eisen. Drs. Nederhorst, fractie voorzitter van de P.v.d.A., vindt even eens dat de onderzoekcommissie er spoedig moet komen. Zowel de heer Aalberse als drs. Ne derhorst menen voorts, dat er volgende week tevens een bijzondere kamercom missie moet worden ingesteld, die het werk van de onderzoekcommissie op de voet kan volgen en een oordeel over de resultaten van het onderzoek kan voorbereiden. Zodra de kamer terug keert van reces kan zij dan voor gelicht door haar bijzondere commissie een oordeel uitspreken. De heren Aalberse en Nederhorst gaan ervan uit dat de onderzoekcom missie zo spoedig mogelijk haar bevin dingen moet rapporteren en dat ten minste over enkele maanden een rap port gereed moet zijn. - SLfiMaï Pc Sïcm|—J De luchtmachten van Neder land an België moeten kiezen tussen twee nieuwe straaljager- typen. die wat betreft kwaliteit en prijs elkaar niet veel ont lopen. Pagina 23. Artiesten bij de lamp en in een kermistent Pagina 13. Het bouwen van fregatten is werk voor vaklieden. Pag. 19. werk voor vaklieden. Pag. 21. Wat doen de Zeeuwse en Bra bantse jongeren in het week einde? Pagina 15. Als tolheffing de oplossing van het wegenvraagstuk zou moe ten verschaffen, dan willen Zeeland en Brabant daar eerst nog wel eens over praten. Pa gina 17. De aarde zo rond als een bol letje? Daar moet Klaas Dijkstra echt even hartelijk om lachen. Want hij weet toevallig heel ze ker dat de aarde zo plat is als een dubbeltje. Pagina 16. Zal de R.T.N. (Televizier) zend tijd krijgen of niet? De beeld buis is in somber licht gehuld Pagina 9. Voor allerlei dingen is discipli ne vereist; ook voor monetaire kwesties. Pagina 8. Nieuws over de Tour de Fran ce op pagina 11. (ADVERTENTIES) De winnaar van onze 14de prijs vraagronde ontvangt een daveren de prijs. Dezer dagen krijgt hij: een 170 Hl'. KOELKAST een STOOMSTRIJKIJZER een HANDMIXER een coinpl. HAARDROOGSET een VENTILATORKACHEL een HOOGTEZON een DRAAITOP .STOFZUIGER en een AUTOM. BROODROOSTER In totaal 8 hoogwaardige tot een waarde van 990.—-. De winnaar van deze prijzenstroom is: A. RENTMEESTER Plataanweg 9 OVEZANDE (Zie voor prijsvraag No. 17 pagina 5 van onze maandagkrant). als "toetje" na de maaltijd ■IS van niet duur wel heerlijk Mogelijkheid voorbereiding speciale kerkelijke roeping. Leeftijd 1730 jaar. Erkende Mulo- (straks Havo) op leiding is basis, daarna 1 a 2 jaar specifiek gymnasiale opleiding. Studiehuis voor Latere Roeping Rijksweg 56, tel. 08367 - 212

de Stem | 1966 | | pagina 1