voor Friendships voor Indonesië krijgen Britse motoren Bezuinigingsnota-Vondeling (159 milj.) vermoedelijk nog voor reces in discussie Spanning rond Westersche/de door vastlopen volle tanker Zes bataljons „biliwangi in Djakarta Ieren werpen steen naar auto van koningin - HaflMa» Sc Jtemf Jongetje (5) verdronken Italiaanse priester op weg naar kerk gedood AMERIKANEN GAAN DOOR MET ACTIES N.-Y1ETNAM Rapport over gezinsplanning progressief? FOKKER BEGINT DIRECT MET PRODUKTIE VOOR „GARUDA" Oosterhoutse Bouwplaten- fabriek N.V. sluit 15 juli Wagons Lits bezorgd over gooien met flesjes Matroos (15) overboord UITSLAG No. 10 Tour de Franco- prijsvraag 1966 Wasautomaat DAGBLAD VOOR ZEELAND Gevaar voor breken BLUSBOTEN Pressie op Soekarno: STERKE MAN GOEDE VERHOUDING DJAKARTA-LONDEN HERSTELD Rumoer in Belfast Oproerpolitie Kans op onweer Ondanks dreigement Receptie CONSUMPTIE Spoormannen gewond Kantinefles In Zuid-Beveland Chocolade „AEG-TURNA" N.V. Electr. Mij. AEG 106e JAARGANS Ne. 25241 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L Leijendekker Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr dr A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Ret titer P V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1 114111 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 5 JULI 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,30 incasso, 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). KABINET VUURPROEF (Van een onzer verslaggevers) BAARLAND Deskundigen maak ten zich gisteravond ernstig zorg over de Moroviaanse ertstanker „Universe Defeender", die met 'n lading van 35.000 ton is vastgelopen op de Westerschelde tussen Baarland en Ossenisse (by boei 31). Het schip liep gistermiddag aan de grond. Pogingen om de Moiroviaan bij het hoogwater van vier uur vlot te trek ken, mislukten. Een leger van twaalf sleepboten lag gisteravond ongeduldig te wachten op een gunstig tijdstip voor een volgende poging. Men zou na mid dernacht weer gaan trekken. Intussen hoopte men dat de „Universe Defender" niet zou breken. De kaïns dat hii dat wel zou doen, zat er zeker in. De rijkspolitie te water schetste de situatie als kritiek. Weliswaar had de tanker in het begin van de avond nog voldoende zand onder de kiel, maar men was er niet zeker van dat dit zo zou blijven. De Hoek van Baarland staat er om bekend dat er' nogal veel beweging in de zandpla ten zit. Behalve sleepboten bevonden zich gisteravond blusboten (men dacht aan vankelijk met een olietanker te doen te hebben), lichters en drijvende kranen in de buurt van de lamgelegde reus. Het lag in de bedoeling om eèn deel van de lading (hooguit een paar dui zend ton) op de lichters over te bren gen. Wanneer het schip vannacht bij hoogwater niet vlot get-rokken is zal een veel groter deel van de lading over geslagen moeten worden. Voor grotere schepen was de door gang gestremd. n -1 DJAKARTA (Reuter/A.N.P.) Zes bataljons, ongeveer 6000 man van de Siliwangidivisie, hebben maandag stel lingen betrokken in Djakarta. De com mandant van de divisie, generaal-ma- joor Ibrahim Adjie, lieeft er bij Soekar no op aangedrongen een uitvoerig ver slag te geven van de mislukte staats greep van oktober van het vorige jaar en zijn bloedige nasleep. De elitetroepen zijn uit Bandoeng ge komen in verband met berichten over communistische agitatie in de hoofd stad. De actie van de communisten zou tegen de militairen zijn gericht. Zoals bekend worden de communisten ervan beschuldigd dat zij de mislukte staats greep hebben voorbereid. Gisteren trokken duizenden studenten en middelbare-schoolleerlingen door Djakarta naar Soekarno's paleis, waar zij aandrongen op economische hervor mingen op staande voet, een verbod °P het communisme en de vorming van een nieuwe regering,onder leiding van luitenant-generaal Soeharto. Zij werden door militairen verjaagd. De studenten leiders hebben laten weten dat zij elke Jag in de stad bijeenkomsten zullen bouden tot hun eisen zijn ingewilligd. De bevelhebber van het garnizoen van Djakarta maakte maandag de arrestatie bekend van verscheidene communisten, die uit Midden-Java naar Djakarta wa- ren gekomen. In de loop van zondag avond en -nacht zijn slagzinnen, gericht tegen de strijdkrachten, gekalkt op mu- ren van gebouwen. Mariniers verspreidden duizenden «Udenten, die naar de sporthal in Dja- Jarta waren getrokken, waar het volks congres bijeen is. Generaal Soeharto. de huidige „ster- Ke man" in Indonesië, was aanwezig op J® bijeenkomst met gesloten deuren de hal, speciaal bijeengeroepen om la ,,rno zBn titel „president voor het ^ven" te ontnemen. Bet congres zou besloten hebben ge neraal Soeharto te verzoeken een nieuw Kabinet te vormen. Generaal-majoor Adjie van de Sili- angi-divisie, heeft intussen het volks- «in ,es geadviseerd nog geen vice-pre- l(jent te kiezen. vpVtinei'aal"ma;iÜOr Ad-iie zegt in een tot ng men Deter kan wachten een de bomende algemene verkiezin- i orndat er dan een gekozen con- ZR] zijn, in plaats van een door VfJ?res,lclent samengesteld congres. Men van 'iet congres het advies generaal zal opvolgen. (Van onze redactie buitenland) BELFAST De politie van Belfast heeft een man en een vrouw gearres teerd op verdenking vanaf een gebouw een blok beton te hebben gegooid naar de Rolls Royce waarmee koningin Eli zabeth en haar man, prins Philip, dooi de stad reden, Het stuk beton trof de motorkap van de auto, een forse deuk veroorzakend. Er werd ook met een fles gegooid, maar die trof geen doel. De Noordieren zijn al maandenlang zeer onrustig. De belangrijkste oorzaak is een middeleeuws aandoende twist tussen protestanten en katholieken. Belfast had het Britse vorstenpaar een luidruchtig welkom bereid. Van het vliegveld Aldergrove tot Belfast moest de stoet auto's zelfs langzaam rijden door de opdringende menigte. Functionarissen hadden gezegd geen moeilijkheden te verwachten, maar uit voorzorg had men de punten, waar moeilijkheden zouden kunnen ontstaan, zorgvuldig vermeden. Langs de route stonden bijzonder veel politiemannen en op strategische punten had men pant serwagens opgesteld en er werd op roerpolitie in gereedheid gehouden. Bij de ongeregeldheden van de af gelopen tijd zijn twee katholieken bij bomaanslagen om het leven gekomen. Men meent dat de 40-jarige protestant se dominee Ian Paisley veel tot de spanning heeft bijgedragen.' Deze ker kelijke leider, hoofd van de afgeschei den vrije presbyteriaanse kerk van Ul ster, ziet in de katholieke kerk een be dreiging voor hel protestantisme in Noord-Ierland. Indonesië beeft weer een Britse ambassadeur. Na de ontspanning in het conflict tussen Indonesië en Ma leisië, is het de Britse ambassa deur H. E. Horace Philips (rechts) die hier zijn geloofsbrieven aan pre sident Soekarno aanbiedt. De heer- stelde betrekkingen hebben ook voor Nederland (Fokker) gunstige gevolgen (zie hiernaast) GISTERMORGEN omstreeks half tien is een 77-jarige inwoner van Afferden. door onverwachts met zijn rijwiel over te steken, door een personenauto gegre pen. In het St.-Canisiusziekenhuis in Nijmegen overleed hij later op de dag aan zijn verwondingen. DE ZEVENTIENJARIGE J. W. Wiede- meijer uit Broek in Waterland werd gisteravond tijdens een kortstondig on weer. toen hij bezig was de koeien te melken, door de bliksem getroffen en op slag gedood. De weersverwachting, geldig tot vanavond, meegedeeld door het K.N.M.I.: Zonnige periodes, afgewisseld met wolkenvelden. Vrij warm weer, maar ook kans op lokale regen- en onweersbuien. Overwegend zwak ke wind. De eerbiedwaardige Drees beeft de leeftijd der zeer sterken be reikt. Pagina 7. Op de Delftse antiekbeurs krijgt men alleen maar kwalitejt te zien. Pagina 9. Een Belgische dag in de Tour, vandaag. Pagina 13. De drie centralë landbouworga nisaties congresseren in het Westland. Pagina 11. Wist u dat de VARA een chris telijk haantje heeft? Pagina 10. Een kennismaking met Habib Bourguiba in „Blik naar bui ten". Pagina 7. (Van een omzer verslaggevers HOEK Gistermiddag omstreeks kwart over vijf is een achtjarig jonge tje verdronken in een kreek langs de Molendijk in zijn woonplaats Hoek. Hij reed op zijn fietsje over de Molendijk en is vermoedelijk van de helling in het water gegleden. Hoewel men erin slaag de het jongetje vrij kort na het onge val weer op het droge te krijgen, mocht kunstmatige ademhaling niet meer ba ten. Het ongeluk gebeurde op ongeveer een halve kilometer van het ouderlijk huis van het jongetje. LOCRI, Italië (U.P.I.) In het dorp je Cimina in de Italiaanse „laars", is gisteren de 33-jarige priester Antonio Esposito met een salvo uit een machine pistool vermoord. Pater Esposito was op reis van Ci mina naar Cirella, een dorp waar hij elke morgen de mis leest. De politie heeft in de omgeving van Cimina wegversperringen aangelegd en maakt gebruik van speurhonden in de grootscheepse jacht op de moordenaar. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/HANOI Ondanks de scherpe reacties uit Peking op de bombardementen op gebieden dicht by Hanoi en Haiphong, zetten de Amerika nen hun acties door. Gisteren vielen jachtbommenwerpers olie-opslagplaat sen op ongeveer 20 kilometer van Hai- phongs stadscentrum aan. Noord-Viet- nam liet gisteren evenwel weten dat het land zich niet door de bombardementen tot onderhandelen zal laten dwingen, zelfs niet al hebben de Amerikanen de kracht om de strijd nog tien jaar vol te houden, aldus Hanoi. Schout-bij-nacht James R. Reedy heeft tijdens een persconferentie aan boord van het vliegkampschip „Constel lation" verklaard, dat de olie-opslag- plaatsen bij Hanoi en Haiphong voor ongeveer de helft zijn vernietigd. Vol gens de marineman, commandant van de luchtvloot van de zevende vloot, zul len de olie-opslagplaatsen voorlopig het belangrijkste doelwit blijven vormen. Onze correspondent in Londen meld de gisteravond dat de oppositie in het Lagerhuis premier Wilson een debat over de Britse steun aan de Ameri kaanse Vietnam-politiek heeft weten af te dwingen. Dit zal donderdag plaats hebben. Onze correspondent maakte voorts melding van het binnendringen van twee leden van het zogenaamde „Comité van 100" (tegen de kernbom en tegen de V.S.-acties in Vietnam), op een receptie in het Amerikaanse con sulaat ter gelegenheid van de Ameri kaanse onafhankelijkheidsdag. De onge node gasten stelden daar voor „een dronk uit te brengen op de doden en stervenden in Vietnam". De indringers waren het politiecordon gepasseerd, ter- wel de agenten in touw waren om tien tallen betogers op een afstand te hou den. VATICAANSTAD (K.N.P.) In Va ticaanse kringen wordt aangenomen dat het rapport van de pauselijke commis sie voor de geboortenregeling, een vooruitstrevend standpunt inneemt inzake de gezinsplanning. Dit wordt af geleid uit het feit dat kardinaal Otta- viani a.s. vrijdag de paus een z.g. min derheidsrapport zal aanbieden, dat on verminderd vasthoudt aan het extreem conservatieve standpunt inzake de hu welijksbeleving. Verondersteld wordt dat ongeveer 80 procent van de commissieleden een rui mere opvatting over de geboortenrege ling voorstaat Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Waarschijnlijk nog voor het zomerreces zal mi nister Vondeling en met hem het hele kabinet voor een vuurproef komen te staan. Gezien de nadruk waarmee KVP-fractieleidcr drs. Schmelzcr vorige week aandrong op een snelle indiening van mi nister Vondelings bezuinigings nota, verwacht men dat tijdens een ordedebat dat vanmiddag ver moedelijk zal worden gehouden, de Kamer zal hesluiten de nota te bespreken nog vóór de zomerva kantie. De maatregelen die de minister in zijn nota heeft vastgelegd betekenen een be sparing van 159 miljoen gulden, by een verwacht begrotingstekort van rond 1 miljard. De bezuiniging op de rijksbegroting komt tot stand als volgt: 1. De personeelsstop van 1 juni tot 31 december 1966 bespaart het rijk bijna 20 miljoen gulden. 2. De opschorting van zoveel mogelijk investeringen tot 1 oktober a.s. betekent voor dit jaar een lagere uitgave van ruim 88 miljoen gulden. 3. De terughoudendheid ten aanzien van andere uitgaven betekent voor 1966 een besparing van ruim 51 miljoen gul den. De minister van Financiën, dr. A. Vondeling, heeft de Tweede Kamer deze opgave verstrekt. De beperking van de overheidsuitgaven met 159 mil joen gulden voor 1966 staat tegenover de overschrijding van de begroting voor het lopende jaar van bijna een miljard gulden en dat was dan een begroting, die honderden miljoenen guldens hoge re uitgaven toonde dan die voor 1965. De opgave van minister Vondeling is een gevolg van de desbetreffende toe zegging tijdens een debat in de Tweede Kamer op 25 mei over de -zogenaamde loon- en prijsnota. In die nota werden maatregelen genomen op het gebied van lonen en prijzen, terwijl ook de regering zelf enkele maatregelen aan kondigde om de overheidshuishouding ■wat goedkoper te maken. De minister kon toen nog niet mededelen welk ef fect deze maatregelen zouden hebben, wel moest hij toen toegeven, dat de lo pende begroting aanzienlijk zou worden overschreden door in het verleden lig gende oorzaken. In zijn nota voor de Tweede Kamer wijst minister Vondeling erop, dat het nieuwe loonbeleid de particuliere con sumptie zal verminderen. De huidige geldschaarste remt de investeringen van de particuliere sector. De regering hoopt, zo zegt hij, dat de genomen maatregelen tot een evenwichtig sa menstel van afremmingen voor dit jaar zullen leiden Hij zegt voorts, dat het hoofddoel van de maatregelen voor het rijk zelf is een onmiddellijk ingaande matiging van het directe beroep van het rijk (inclusief staatsbedrijven) op de arbeidsmarkt en van de omvang van de rijksorders aan het bedrijfsleven. Aan de door het rijk gesubsidieerde instellingen (waaronder instellingen van wetenschappelijk onderwijs), is ge vraagd zoveel mogelijk de gedragslijn van het rijk te volgen. De gemeenten moeten door de gespannen situatie op de kapitaal- en geldmarkt hun uitga- venprogramma's zonder meer al tem poriseren of bevriezen. (ZIE VERDER PAGINA 7) Van onze luchtvaartredacteur DEN HAAG De Britse regering heeft het embargo op de levering van Rolls-Royce-motoren voor Fokker-Friendships met bestemming Indonesië opgeheven. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT Volgende week vrydag stopt de Oosterhoutse Bouwpla- tenfabriek N.V. aan de Vyf Eikenweg 29 te Oosterhout de produktie. Tot die datum zullen de lopende or ders worden afgewerkt. Voor de circa vijfentwintig werknemers, die het be drijf in Oosterhout tot voor kort telde, is tydig een zogenaamde afvloeiings regeling samengesteld in overleg met de werknemersvereniging St.-Willibrordus. Enkele werknemers hebben al elders werk gevonden. Het bedrijfspand aan de Vijf Eiken weg wordt mogelijk overgenomen door een visverwerkende industrie. Hieróver zouden onderhandelingen gaande zijn tussen de N.V. Vezelpers in Zeist, waar van de Oosterhoutse Bouwplatenfabriek een dochteronderneming is, de gemeen te Oosterhout en Rijkswaterstaat. Een beslissing hierover zou op korte termijn verwacht kunnen worden. Verder zou de mogelijkheid bestaan dat werknemers van de bouwplatenfa briek, die nog geèn emplooi gevonden hebben, te werK gesteld zullen worden in de nieuwe industrie. UTRECHT (A.N.P.) De directie van de Compagnie Internationale des Wa gons Lits maakt zich ernstig zorgen over het feit dat er de laatste tijd in ons land veel flesjes uit rijdende trei nen worden gegooid. In het afgelopen weekeinde nog werd de treindienstlei der van het station Maarsbergen door zo'n flesje verwond en enige weken geleden kreeg een machinist van een trein, die op weg was naar Arnhem, ëen fles door de voorruit van zijn ca bine. Ook deze machinist raakte gewond. Eveneens in het recente verleden zag een conducteur zich gedwongen een trein geruime tijd op te houden (Am- sterdam-Muiderpoort), omdat hij eerst de militair, die een leeg bierflesje op het perron had gegooid, door de mare' chaussee wilde laten weghalen. Het zijn zo maar enkele voorbeelden uit de laatste weken. Directeur B. Kraal van Wagons Lits-Nederland, zegt dat men alles in het werk stelt om dit ge gooi met flesjes te voorkomen. Al ge ruime tijd zijn alle flesjes, die in de trein zijn te krijgen, voorzien van een bandje waarop staat te lezen dat de flesjes vooral niet uit het raam mo gen worden gegooid. In overleg met de militaire autoriteiten is al geruime tijd geleden besloten om geen bier te verkopen in militaire trei nen, maar de praktijk wijst uit dat het maar een kleine moeite voor onze sol daten is om wat bier uit de kantine mee te nemen. Het verschijnsel van de achteloos weggegooide flesjes doet zich in Nederland overigens meer voor dan in de andere Westeuropese landen, waar Wagons Lits mee te maken heeft. De leiding van Wagons Lits heeft er al over gedacht het flesseglas door een ander materiaal te vervangen. Tot nu toe is er nog niets op de markt dat. daarvoor geschikt is. DE 15-JARIGE H. Schreuder uit Er- melo is in het ziekenhuis aldaar over leden aan het ernstige letsel, dat hij op liep toen hij gistermiddag door een vrachtwagen werd overreden, waarvan de bestuurder als gevolg van een ver brijzelde voorruit weinig uitzicht had. (Van onze correspondent) HANSWEERT De jouge, vijftien jarige matroos eerste klas E. Verberk- moes uit Spui (gemeente Axel) is bij werkzaamheden op het achterschip van het Nederlandse m.s. Elly, groot 986 ton, ter hoogte van de Vlakense loswal in het Kanaal door Zuid-Beveland te water geraakt en verdronken. Juist op dit moment passeerde het schip Rijn- Schelde VII uit Antwerpen. Het schip maakte met deze beman ning voor het eerst een vaart van Duis burg naar Terneuzen en was geladen met mijnsteen. Er werd lange tijd gedregd. Na on geveer een kwartier zoeken werd het stoffelijk overschot bovengehaald, waar na het naar Kruiningen werd overge bracht. Dit is een rechtstreeks gevolg van de verbeterde betrekkingen tussen Groot- Brittannië en Indonesië. De Britse mi nister van buitenlandse zaken, die giste ren de opheffing van het embargo in het Lagerhuis bekendmaakte, was net terug uit Djakarta, waar men hem ver zekerd had dat de Nederlandse Friend ships nooit tegen Engeland of diens bondgenoten zouden worden gebruikt. Drie maanden geleden zei Fokkers commercieel directeur F. J. L. Diepen tijdens een vraaggesprek met DAG BLAD DE STEM er vertrouwen in te hebben dat dê Britten het embargo nog tijdig zouden opheffen. In die dagen be reikten Amsterdam en Londen de eerste berichten van een op handen zijnde verzachting van Soekarno's confronta tiepolitiek tegenover Maleisië, die thans al tot het verleden behoort. Voor Fokker heeft het embargo geen vertraging opgeleverd. Zoals bekend heeft de Indonesische luchtvaartmaat schappij Garuda 20 Friendships besteld, terwijl Fokker eveneens helpt by de bouw van een vliegtuigfabriek by Dja karta, waar om te beginnen honderd Friendships zullen worden geassem bleerd. De directie van Fokker had zelf gis teravond nog geen officiële bevestiging van het bericht over de opheffing van het embai/go. Een woordvoerder van de fabriek deelde mee dat onmiddellijk be gonnen kan worden met de produktie van de twintig door Garuda bestelde vliegtuigen. De eerste aflevering kan nog op de oorspronkelijk vastgestelde tijd geschieden: najaar 1967. Ook voor de bouw van de vliegtuigfabriek in In donesië heeft het embargo geen vertra gingen opgeleverd. Aanvankelijk gaat Fokker zelf grote onderdelen van de Friendship produceren, welke dan ver scheept worden naar de Indonesische fabriek, waar de vliegtuigen geassem bleerd worden. In een later stadium gaat de Indonesische fabriek steeds klei nere onderdelen zelf produceren. Nu de voor Indonesië bestemde 129 Friendships definitief zullen worden gebouwd, staat ook vast dat de Fokker F-27 Friendship (score thans ruim 520) Europa's meest verkochte civiele vlieg tuig is. IN AMERIKA werden driehonderd ne gentig personen gedood bij verkeers ongelukken; honderd veertig mensen verdronken: bij vliegtuigongelukken kwamen vijftien personen om het leven en bij andere ongevallen lieten even eens vijftien mensen het leven tijdens het afgelopen weekeinde, dat in het te ken stond van Independence Day (On af hankelijksheidsdag). (Adivemtenities) De prijswinnaar van deze ronde is: J. v. NIJNATTEN TULPSTRAAT 21 ROOSENDAAL De prijs! Een schitterende t.w. van 845. van de Frederiksplein 22-2S AMSTERDAM (C) fZie voor prijsvraagformulier Ne. 13, pagina 5 van dit blad.)

de Stem | 1966 | | pagina 1