Erger ingrijpen ramp door snel voorkomen" Morgen einde aan zeeliedenstaking JAMIN Sterker druk op Soekarno KLOKKENBERGBAD IN GEBRUIK ZIEKENHUISDIRECTEUR, NA OVERLIJDEN VAN PATIËNTEN 55 Goed idee: neem nu malse doorregen varkenslapjes* Fransen stelen vliegshow Vakantie-stop in Franse stakingsgolf Van het Reve wordt katholiek Sportfeiten RAPPORT COMMISSIE GEBOORTEREGELING VANDAAG NAAR PAUS ZeBra haalde nat net niet Toespraak bedaart gemoederen WILSON IN LASTIG PARKET DOLGEWORDEN MACHINIST LAVEERT MET BRITS SCHIP DAGBLAD VOOR ZEELAND Vluchtroute achterhaald - rovers niet..... Kans op regen neem ook eens ontbijtspek op de boterham Menselijke factor eis ijs ABONNEMENTSGELD a, J« KWARTAAL 1966 postrekening 1114111 106s JAARGANG No. 25234 Uitgave.' N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leiiendekker Redactieraad: J M. A: C. v Dongen, C. J. v. Hootegem mr dr A J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de P». >>:er P V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 27 JUNI 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, exd. 0,30 incasso, 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; f 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage j 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Pqtgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). »5 UTRECHT (ANP) De recherche afdelingen van de Amersfoortse en Utrechtse politie werken thans inten sief samen b(j het onderzoek naar de overval op het bijkantoor van de Nuts- spaarbank in Amersfoort. Ook de Til- burgse recherche zal worden ingescha keld. Er bestaan vele aanwijzingen dat de daders van de bankoverval in Amersfoort dezelfden zijn die ruim twee weken geleden de kluis van de AmRo-Bank in Utrecht leegroofden (buit bijna 120 mille). Een van de Utrechtse rechercheurs is naar Amersfoort gegaan om het ver gaarde materiaal te vergelijken. De signalementen van Utrecht en Amers foort kloppen weliswaar niet helemaal, maar toch neemt de politie aan dat er verband bestaat tussen de beide bank overvallen. Inmiddels is bekend geworden dat de blauwe Citroen, waarmee de overval lers de eerste etappe van nun vlucht tot Terschuur aflegden, in Amsterdam werd gestolen. De Belgische Taunus zou in Brussel zijn gehuurd. De vluchtroute van de overvallers is thans vrij nauwkeurig bekend. De bankoverval in Amersfoort heeft meer aanwijzingen opgeleverd dan die in Utrecht. De beide door de bankover vallers achtergelaten auto's, waarin ook enige kleding werd gevonden, worden thans nauwkeurig onderzocht. Het on derzoek strekt zich ook uit tot Deventer waar de bankovervallers na hun vlucht met de trein in een café zijn geweest. DJAKARTA (ANP) De Djakar- taanse anti-commufiistische actiefron ten hebben in een bijeenkomst van naar schatting 50.000 mensen een uit acht punten bestaande resolutie overhandigd aan het voorlopig volkscongres. Daar in wordt o.m. geëist, dat het congres Soekarno' s verslag aan het congres af keurt, aangezien het geen verantwoor ding bevat voor zijn bestuur, en dat alle besluiten van vorige volkscongressen dienen te worden herzien voor zover zij in strijd met de grondwet zijn. Dit be tekent dat ook de toekenning aan Soe karno van de titels grote leider der revolutie" en „president voor het le ven" vervallen moet. Het congres, aldus de resolutie, moet luitenant-generaal Soeharto benoemen tot waarnemend president, voor het ge val Soekarno niet meer in staat is zijn ambt te vervullen, en Soeharto dient opdracht te krijgen tot de vorming van een nieuw kabinet. Felle kritiek werd ook geuit op Soe- karno's buitenlandse politiek tijdens het debat dat het volkscongres over het rapport van de president heeft ge houden. De leider van de mohamme daanse PSSI-partij drong aan op on middellijke stopzetting van de confron tatiepolitiek tegen Maleisië. Het blad van het Indonesische leger meldt, dat de indertijd op beschuldiging van medeplichtigheid aan de mislukte staatsgreep van oktober gevangen ge zette achttien Indonesische ministers vóór 17 augustus terecht zullen staan voor een bijzondere militaire recht bank. Ook drie op dezelfde beschuldi ging onder huisarrest gestelde voorma lige ministers zullen terechtstaan. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Zaterdagmorgen is in het sanatorium De Klokkenberg het zwembad voor astma-patiëntjes in gebruik genomen, het snelle resul taat van een actie, die by de Zeeuw se en Brabantse lezers van ons blad wondergoed heeft aangeslagen. Van daar dat het bad ZeBra is gedoopt als symbool van die samenwerking. Zodoende liet de geneesheer-direc teur van De Klokkenberg Dijkstra een speelgoed-zebra te wa ter, die het echter niet helemaal haalde. Maar zijn taak werd, dat ziet u op de foto's, enthousiast overgenomen door de patiëntjes, die ondanks het wat gure weer zich niet lieten weerhouden het water van het bad eens te proberen. Voor verder nieuws over dit gebeuren zie pagina 9. EINDHOVEN. (ANP) - „Door het snelle ingrijpen van de medische staf kon het leven van twee ande re patiënten worden behouden en kon erger worden voorkomen. De snelle herkenning van de oorzaak der overlijdensgevallen heeft ver hinderd dat nog meer leed werd aangericht". Deze schrale troost bevatte de verklaring die dr. M. C. de Haan, geneesheer-directeur van het Eind- hovense Diaconessenhuis aflegde na het overlijden van de vier vrouwe lijke patiënten die tengevolge van het toedienen van verontreinigde infusievloeistof stierven. Zaterdagmorgen ontstond in het zie kenhuis grote onrust onder de patiën ten, toen om zeven uur de radionieuws dienst meiding maakte van het tragi sche ongeluk. Direct daarna hield dr. De Haan via de huisomroep een toe spraak tot patiënten en verpleegsters, tengevolge waarvan de gemoederen weer enigermate tot rust kwamen. De familie van de vier overleden vrouwen was vrijdagmiddag reeds op de hoogte gesteld van de vermoedelijke doodsoorzaak. Het eerste overlijdens- geval deed zich reeds een week geleden voor. Men dacht toen aan een ongebrui kelijke complicatie. Daarna constateer- (Adiventieniiiies) INTERIEURVERZORGING Mathenessestraat 41 Breda Tel.42645 Weerbericht, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Veel bewolking met af en toe regen of motregen, vooral in het noorden van het land. Matige tot vrij krach tige wind tussen west en zuidwest. Dezelfde temperaturen of iets hoger. (Van onze Londense correspondent) LONDEN De staking van de Britse zeelieden is haar zevende week inge gaan met voor de eerste maal werkelyk reden tot hoop op een overeenkomst. Morgen, dinsdag, worden namelijk tus sen het bestuur van de betrokken vak vereniging en de federatie van reders onderhandelingen aangeknoopt over ecu voorstel an de werkgevers om hun personeel 48 dagen vrijaf per jaar toe te staan, in plaats van de huidige 39 dagen. Het bestuur besliste zaterdag met 26 tegen 17 stemmen dat dit aanbod een geschikte basis was voor onderhande lingen. Deze gelukkige wending is een gevolg van het overleg dat zowel don derdag als vrijdag tussen de zeelui en de reders gepleegd werd op het ministe rie van arbeid in Londen. Aan beide zijden koestert men nu voorzichtig optimisme. De staking kan, als alles goed gaat, morgen afgelopen zijn en daarna zou het voor de meeste Britse koopvaardijschepen slechts een paar dagen duren om opnieuw zee te kiezen. De zeventien bestuursleden van de vakvereniging van zeelieden die tegen gestemd hebben, wilden het aanbod van de reders onmiddellijk aanvaarden en een werkhervatting afkondigen. Het was de eerste maal sedert het begin van de staking dat het bestuur zich niet eenstemmig uitsprak. De reders stellen een arbeidsweek op zee van 43 uur voor om te beginnen. Wat denkt u hiervan? Varkenslapjes met gebakken aardappelen en sla met tomaten? Of varkenslapjes bij nieuwe aardappelen met jonge spercieboontjes, tuinboontjes, snijbonen. Over een jaar zou dan op zee nog slechts 40 uur per week gewerkt worden, met al wat daar nog bij komt, beschouwd als overuren. Het is niet uitgesloten dat militante onderhandelaars morgen toch nog meer resultaten voor de zeelieden zullen trachten te bereiken. Het wordt dus een zeer belangrijke dag voor de vakvereni ging, te meer omdat Wilson die middag in het Lagerhuis cle namen zal onthul len van communistische opruiers die het dagelijks bestuur van buitenaf zouden beïnvloed hebben. Hij heeft dat beloofd. De zeelieden- bond heeft de Lagerhuisverklaring die Wilson vorige week aflegde en waarin hij het bestaan van communistische in vloeden openbaar maakte, volledig ver worpen. Het verbond daagde de premier uit zijn beschuldiging te herhalen bui ten het parlement en dreigde dat hem dan misschien gerechtelijk zou vervol gen. Wilson bevindt zich nu in een uiterst moeilijk parket. Zal hij het dins dag wagen zijn parlementaire onthul lingen voort te zetten terwijl er hoop volle doch uiterst delikate onderhan delingen bezig zijn om het conflict van de zeelieden op te lossen? PARIJS-BRUSSEL (UPI-ANP) De Franse nationale spoorwegstaking van 36 uur is gisteren geëindigd en heeft tij delijk een einde gemaakt aan een reeks stakingsacties die Frankrijk sinds begin van het jaar hebben geplaagd. Sedert de stop van 4,5 procent op loonsverho gingen is er nauwelijks een periode van twee weken geweest dat er niet in een of ander nutsbedrijf of sector van de industrie werd gestaakt. Overigens wijst niets erop dat spoe dig overeenstemming tussen de regering en de vakbonden zal worden bereikt. De pauze in de stakingsactie die thans is ingetreden, is te danken aan de va kantieperiode die tot eind september zal duren. Ook bij de luchtvaartmaatschappij Air France is de stakingsgolf beëindigd nu de navigators ruim 2 procent loonsver hoging krijgen met terugwerkende kracht tot 1 april 1963. Het Belgische luchtvaartbedrijf Sabena werkt sinds gisteren weer normaal, toen het vlie gend personeel dat sinds 28 dagen staak te, inging op een nieuw onderhande- lir.gsvoorstei vain de directie. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Hoewel enkele num mers wegens slecht weer moesten ver vallen, is het vliegfeest te Beek een fraaie show geworden. Buiten kijf is het dat de Fransen die show hebben ge stolen. Het is lange tijd onzeker ge weest, dat zij konden verschijnen, maar toen zij er dan toch eindelijk waren, stalen zij meteen ieders hart door de bijzonder elegante en fantasierijke ma nier van kunstvliegen. Zij deden mei hun flitsende formatiewisselingen de spijt over de afwezigheid van de Ita liaanse kunstvliegers „Frecce Tricolo- ri" vergeten. Aan de zes Franse Fouga Magister- straaltrainers was oorspronkelijk tien minuten toebedeeld. Zij namen echter ruim 17 minuten voor hun rekening, waarmee zij niet alleen de kijkers een groot plezier deden, doch ook de orga nisators. Er was veel werk van hoge klasse. Zo bijvoorbeeld het kleurige en precie ze vliegen der kleurige straaltrainers van de Rijksluchtvaartschool, het fijne solistenwerk van de Nederlandse Streaks en Starfighters. En dan was er de Whisky Four. Niet zo'n enorm vuurwerk presenterend ais de Fransen, doch in ieder geval met een uitvoerig en keurig getimed pro gramma, dat van een voortreffelijke dis cipline en vakmanschap getuigde. En dan waren er ook de Rode Duivels van de Belgischelfbasis Brustem, die perfect rol- en loopingwerk demon streerden. de men evenwel bij enkele andere pa tiënten dezelfde complicaties. Een onderzoek wees toen uit dat de oorzaak moest liggen in de infusievloei stof, die aan al de betrokken patiënten was toegediend. De vloeistof bleek niet steriel en pyrogeenvrij te zijn. Het ge bruik ervan werd onmiddellijk stop gezet, waarna de inspectie van de volks gezondheid op de hoogte werd gesteld. Deze waarschuwde de officier van jus titie. Inspectie en justitie hebben de zaak thans in onderzoek. Twee vrou wen die met de vloeistof behandeld wa ren, konden worden gered, drie andere stierven echter. De vloeistof was afkomstig van Bro cades te Meppel waar men, op de hoogte gesteld van het drama te Eindhoven, di rect alle ziekenhuizen en apotheken waarschuwde de door haar geleverde infusievloeistof niet meer te gebruiken. In een communiqué dat het ministerie van volksgezondheid in de nacht van vrijdag op zaterdag uitgaf, en waarin van het overlijden van de Eindhovense ziekenhuispatiënten werd melding ge maakt, werd o.m. gesteld dat bij de fabrikant van de infusievloeistof ,.geen ernstige tekortkomingen" in de produk tieafdeling zijn geconstateerd. Er werd aan toegevoegd dat de menselijke fac tor, als mogelijke verklaring voor de fatale fout, niet moet worden uitgeslo ten. Op de vraag of er dan, zij het geen ernstige, toch wel tekortkomingen zou den zijn geweest, antwoordde cle direc teur van Brocades-Steehman, dat het hier om een bepaalde terminologie van de arbeidsinspectie ging, en dat daar over zou kunnen worden gediscussieerd. De namen van de vier slachtoffers, patiënten had, naar hij zei, niet tot doel De geneesheer-directeur van het Diaconessenhuis te Eindhoven verklaar de dat hij nog alle vertrouwen heeft in Brocades. Onderzoek naar de deugde lijkheid van infusievloeistof, voordat de ze aan een patiënt wordt toegediend, noemde hy theoretisch wel mogelyk, maar technisch niet te verwezenlijken. Een volledig onderzoek zou een week VATICAANSTAD (KNP) De 16 kardinalen en bisschoppen van de pau selijke commissie voor de geboorte regeling hebben zaterdag hun werk zaamheden beëindigd. Naar verwacht zal kardinaal Ottaviani, de voorzitter van de commissie, vandaag aan de paus het rapport aanbieden. Dit rapport ls het resultaat van het werk dat talrijke deskundigen uit de gehele wereld de afgelopen twee jaar hebben verricht over de kwestie van de geboorterege ling. Thans is het aan de paus om het aangeboden werkstuk van de commis sie nader te bestuderen en zich over de kwestie van de geboorteregeling uit te spreken. DEN HAAG (ANP) De schrijver Gerard Kornelis van het Reve treedt vandaag toe tot de rooms-katholieke kerk. De rector van „de zusters van de Koorstraat uit Den Bosch", de heer Lambert Simons dient hem vanmorgen in de kapel van deze zusters aan de Rustenburgerstraat te Amsterdam het sacrament van het doopsel toe. Als pe ter zal optreden prof. drs. B. Hemelzoet, hoogleraar in de bijbelexegese aan het Grootseminarie te Warmond. De heer Simons, tevens moderator van het Amsterdams kunstenaarscen trum is, zij het versluierd terug te vinden in het werk van Van het Reve. Dit werk, met name de boeken „Op weg naar het einde" en „Nader tot u" toonde al eerder de genegen heid die de auteur het katholieke ge loof toedroeg. Tegen de heer Van het Reve loopt een gerechtelijk vooronderzoek wegens godslastering naar aanleiding van twee door hem in het tijdschrift „Dialoog" gepubliceerde brieven, waarin de schrijver een symbolische voorstelling geeft van zijn relatie tot God, voorge steld als een ezeltje. Deze brieven zijn gecorrigeerd verschenen in zijn recent verschenen boek „Nader tot u". Dit onderzoek is ingesteld naar aan leiding van vragen die het Tweede Kamerlid Ir. Van Dis (SGP) had ge steld aan de minister van justitie. duren en daarop kan een patiënt niet wachten, aldus dr. De Haan. Dat er gewacht is met het bekend maken van de doodsoorzaak der vier patiënten had naar hij zei, niet tot doel gehad de zaak geheim te houden. Men wilde wachten tot het gehele onderzoek afgerond was. De zaak kwam echter eerder in de publiciteit. EEN FRANSE moeder van twee kin deren heeft zich zaterdag met benzine overgoten en in brand gestoken, na een aanval van neerslachtigheid. Henk Nijdam werd zondag in de Tpur de France, op de verjaardag van zijn vrouw, de tweede plaats ontnomen door een beslissing van de jury, die inging op een protest van Rik van Looy. Jo de Roo, een andere Televi- zier, kreeg het zondag aan de stok met de Franse renner Maurice Bennet. De Zeeuw gaf de. ariye Fransman, die Henk Nijdam in de. sprint van de rit van zaterdag aan zijn shirt had getrokken, zo'n klap dat Maurice van zijn fiets tegen Willy Altig aantuimelde. „Ach, je maakt je wel een kwaad,,, was de Roo's commentaar. Het lachen verging de Televisier toen hij de straf van de wedstrijdleiding hoorde. Vijftig franken boete en vermeerdering van de tota/Ltijd van de Roo met vijf minuten. Wim de Graaff zal de taak vaii coach van de schaatskernploeg van Anton Huiskes overnemen. De Duitse draver Star Rodney won de Grote Prijs der Lage Lan den op Duindigt. TYNEMOUTH (U.P.I./A.N.P.) De kapitein en de bemanning van een Brit se treilen hebben in d,e buurt van de Doggersbank op de Noordzee een twee uur durend hachelijk avontuur beleefd: de tweede machinist, die een aanval van waanzin kreeg, had zich in de machine kamer verschanst en liet van daaruit het schip beurtelings voor- en achteruit va ren. Hij dreigde de treiier in de lucht te laten vliegen als hij gestoord zou wor den. Behalve, de machines en de bestu ring beheerste de dol geworden machi nist ook de energievoorziening, zodat hij de radio buiten werking kon stellen. Via de noodzender slaagde de kapitein er echter in het Nederlandse hospitaalschip De Hoop en de Zweedse autoveerboot Thor Angiia te hulp te roepen. Men durfde aanvankelijk niets tegen de man te ondernemen omdat hij inder daad over de mogelijkheid beschikte het schip in de lucht te laten vliegen. Later evenwel slaagde de eerste machinist erin, via een luik de brandstofafvoer af te sluiten. Daarmee was voor de overspan, nen machinist het spel uit: de machines sloegen af en hij gaf zich over. De kapitein sloot hem op in het kom buis en leverde hem, toen de Thor Angiia even later langszij kwam, aan de gezagvoerder van het Zweedse schip over. Deze liet hem een kalmerende injectie geven en nam de man mee naar Gotenburg. Korte tijd later kon de treiier weer - in rechte koers - doorvaren naar Lowe stoft. waar een onderzoek zal worden in gesteld. (Advertenties) niet duur wel heerlijk Als u gewend bent uw abonne mentsgeld te gireren, of dit voortaan wilt gaan doen, dan verzoeken wij u dit vóór 1 juli a.s. aan ons te willen overmaken door storting of overschrijving op onze Dif bespaart u incassokosten en onnodig aanbieden van een kwi tantie. Administratie Dagblad De Stem

de Stem | 1966 | | pagina 1