NS KLEINE GEMEENTEN STEUNEN VERZOEK VLIEGTUIGSPROEIEN OOK BIJ ZEEUWSE BOEREN AL „IN" A.N.W.B. sloeg spijker op de kop DR. KOOIJ hoogleraar aan K.M.A. - Breda Oostburgse veel neon kermis met -attracties Ei van Columbus Rakettentechniek Guust Schelfaut Koeien schrikken zich wild IOOGWATER Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 23 JUNI 1966 Nu profiteren rijk en burgers Twee jongens uit Hulst zwaar gewond Zömerprogramma Nieuw vliegveld Pater Rottier viert 25-jarig priesterfeest Overbevolking Twee dagen feest in IJzendijke Aardbeien voor industrie in Goes duurder „De Ruyterstad Festival55 begint Vlissingse als vrijwilligster naar Columbia ;n op zoom r.tt Juvenaat H. Hart, £Vm van Bladel te Bergen or, M. Bogaerts te Veldhoven Hoogh te Oosterhout A m— te Roosendaal. J G f,0. ewiick te Arnhem A. J 'm S Amsterdam. H. G. T 'm 3 ïotterdam, F. M. F. Verbeek Beta: Th. J. A. M. Meerm» am. A. A. J. Olgers te's Gia?.tt J. Poortman te Breda j u en te Zundert. a' M. Gamma: Tti. J. p. v. B F. Daemen te Duizel i J! Schalkhaar. W. G. B. jansen®' i, Th. P. J. J. v. LeeSS nhage, J. A. M. Schiins te Wi, l. M. Sweere te ZierifaS Verleg te GeldrOp, j en te Zeelst. Mulo A: L. de RuiiterU chouwen, P. Boot te Haanw Oostdiik te Terneuzen, ft' te Colijnsplaat, M. E. van h. ;e Bruinisse. E. IJzelenbe™ i A. M. de Jonge te D&? M. de Jonge te Duiveland i Yerseke. H. C. Stokvis te Go. Verschuure te Wolpaartsfi lomé te Goes. H. C. Stel te Goï ■n Willegen te Kapelle, M J p;' :e Axe). P. E. van Dixhoora C. Bliek te Biervliet A 3 Zaamslag, A. M. Dey te 'L., Lokker te Zierikzee. D. J j£ 3 Zaamslag. S. Jumelet te Btni C. van Steveninck te Yerw de Waard te Rilland-Bath J v te Zaamslag, J. Zonruiter'i. H F. Stokvis te Goes J j te Wemeldinge, M. Schipper t> G. A. Verhulst te KloetLj ergever te Goes F. Witte te K. Zegers te Zaamslag c j It te Terneuzen, J. J. Kemps |i g, J. J. de Koeijer te Axel ansen te Hoek, J. M. Verhelst ti g. ERDAM Aan de Nederland, ische Hogeschool is geslaji. t kandidaatsexamen in de era. e wetenschappen J.A.D. Kooistra delburg. T St.-Clemens-ulo. Mulo A iddenstandsdiploma: Stan Baalt urm, beiden Hulst, Jaques Leen. lengstdijk, Frank Martens beiden Koewacht Peter luist, Jo Schelfhout, St.-Jansteai huren Boschkapelle, Theo van ie, Lamswaarde. A en middenstandsdiploma: Paul is, Hengstdijk, Willy van Willy van Bunder. HennyHeis- ilen St.-Jansteen Frans van der Nieuw-Namen. Ad d'Hondl, te /illy d'Hondt, Hulst, Jo Janssens /amen Reggy van Kerekhoven, .eorge de Letter, Koewacht He. Loos, Hulst, Mare Rademakers ■zande, Eddy de Rechter Sint- e Rijk. Boschkapelle, Gerard de Roger Rottier, Lamswaarde Koewacht, Miel Stevens St.- Miel Vermandei, Koewacht, Vilder Hulst, Jan de Vijlder zande Piet Willaert. Nieuw-Na. eter van der Zanden, Klooster- lery Buysse. Frank van Dorset, iden Hulst, Wilfried van Houte teen, Peter Mangnus, Bosthka- idy Mattheys, Koewacht, Will; erloop Koewacht, Louis Schigt pelle, Benny Verbruggen, Lams. Guust de Waele, Koewacht, Ei- Hulst. A: Alex Kegels Kloosterzandi. B: Theo van Driessche, Lams. EUZEN Katholieke uloschool, der Heyden, Axel, L. Fokke, E. W. v. der Linden allen te Ter- J. Govaert P. Verplanken C, P. Schelstraete, allen te Sas it, E. Vervaet M. de la Ruelle, Westdorpe P. de Smet, M. oeiden Philippine, B. Strijdoncfc T. Gommers C. Jurriëns, alle» F. de Bie B. de Poorter,, bei sfdplaat. EUZEN R.-k. meisjesulo. Lo er, Kruispolder, Marleen van Ee. Carla Snelleman, beiden Smt- i. Ria de Rooy, Sas van Gent Margot der Weduwe Marieke e allen Pluist, Tiny de Theye Ingrid Tieleman, Walsoor» Wullems Walsoorden, M ten Stoppeldijk, Marleen de wae- ine de Waele, beiden iELBURG L. urg, Vestkapelle, ie Jonge ist- en V Lubsen. :t, F an, S. Dunu Rijks h.b.s- Afd Baron, A. Broodman, beiM T. Brijker, Hoorn, J- Te, W. Hack, Arnemffl' Middelburg. Y. L* en West-Souburg. J- Le«V '- en, H. van Nunen A. Steutel A. van Tilburg Wiersma, allen Middel»' Domburg, M. ZwartsenblW urg. R.-k ulo. Lenl de Baas Ovi- Els van Tilburg, Lewedorp. 's-Heerenhoek, Margriet u ipelle Joke Capello Goes. INGEN - St.-Paulusrulo. g Marian Wiegman, Piet B Schipper. Teo SpinneW Zagers, allen Vlissingen, -s, Souburg, Ria Pannekoek. M» Cockie de Weerdt Breskenj^ vrijdag 24 juni: HaÏÏf!e! 19.20 uur; Terneuzen wa r; Vlissingen 5.51 en 1Ö-'A nge 7.49 en 20.10 uur. KERKE e-fitliflf is 16-17.30 uur Tentoons^ munten BURG tarkt Kunstmarkt <n.l8 uur Walcheren geopend v» •chief 9-17 uur Expositie lief stukken aerte Schilderijen en teKem ico Molenkamp n tehuis 19 uur Raadsveatë^tf iCHEMENT ntehuis 20 uur Raadsverga Toneelstuk in Brussel 20.30 uur WV GEN ïla 19.30 uur Zeeuwse BURG vliet 20.30 uur chief 9-17 uur Expositie stukken. Gf lur Walcheren 9-lS u KERKE is 16-17.30 uur TentO' munten RPF. t.tretil'l" -erte Schilderijen en co Molenkamp. DIJK Dijk 20 uur Grote «voffl 3 (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het dringend verzoek, dat de ANWB aan de Rijksoverheid heeft ge richt om meer financiële hüstand voor de kleine recreatie.gemeenten, heeft in de betrokken plaatsen een vrijwel algemene instemming ge kregen. Alen staat volkomen achter het verzoek. Juist de kleine gemeen ten, waar in de zomermaanden veel toeristen verblijven, hebben een gro te behoefte aan meer financiële argl- jlag om de functie van toeristen plaats naar behoren te kunnen vervul len. De ANWB, die het verzoek doet in het jaarverslag over 1965 stelt, dat een toeristeninvasie wel een gro. tere welvaart betekent voor de inwo ners van de gemeente, maar dat de gemeente zelf er dan maar bekaaid afkomt. Om te voorkomen, dat de gemeente een soort logeerbelasting gaat heffen, stelt de ANWB dan ook voor' om het Rijk te laten bijspringen. Er zou een ex tra uitkering uit het gemeentefonds moeten komen. Een logeerbelasting is volgens de ANWB eigenlijk onrede lijk en in elk geval onsympathiek. Er wordt een te kleine groep mee be reikt, waardoor discriminatie in de hand wordt gewerkt. Wij hebben ons licht opgestoken in enkele kleine recreatiegemeenten in ons verspredingsgebied, zoals de bad plaatsen Cadzand en Breskens en de gemeenten Hoeven, Kaatsheuvel, (ge meente Loon op Zand), met zijn Éf- teling, en Made-Drimmelen met de bekende jachthaven. Burgemeester J. A. Leenhouts van Cad zand verklaart zich ronduit vóór. Uit zijn betoog blijkt, dat hij het verzoek van de ANWB het ei van Columbus vindt. „Ik sluit er mij volkomen bij aan. Het is nu nog zo, dat de gemeen te aansprakelijk is voor recreatieve voorzieningen, maar eenvoudig te weinig geld heeft om te doen wat zij op dit gebied moest doen. Er wordt wel een rijkssubsidie gegeven voor openlucht-recreatie, waarvoor wij zeer erkentelijk zijn overigens, maar die is beslist onvoldoende. De situatie is zo, dat de burgers èn het Rijk van het toerisme profiteren. Alleen de gemeente zélf kan er nau welijks van profiteren. Daarom vind ik, dat het Rijk meer moet doen." De kwestie wordt reeds bestudeerd op de betrokken departementen en ook de Nederlandse Vereniging van Ge_ meenten is hierin werkzaam. Maar dit De camping propvol alles verheelt niet, dat er nog niets is gebeurd en dat burgemeester Leen houts er, gedwongen door de om standigheden, niet voor zal terug schrikken om een gemeentelijke be lasting in te stellen. Hij zegt: ,,Als er een extra uitkering uit het gemeente fonds zou komen hangt het van de grootte van die uitkering af of er als nog een soort toeristenbelasting moet worden geheven. In elk geval zal er in de nabije toekomst iets moeten gebeu ren. Komt die rijksbijdrage er niet, dan voel ik het meest voor een alge mene toeristenbelasting, die een grote groep bestrijkt, dus niet alleen hotel gasten, zoals bij een logeerbelasting, maar ook huurders van appartemen ten en gebruikers van kampeerter reinen. Helaas voorziet de wet hier niet in. Een logeerbelasting is het enig mogelijke". In Breskens vernamen wij hetzelfde ge luid. Gemeente-secretaris P. J. Boit- tiez vindt, dat de ANWB de spijker op zijn kop slaat. Breskens heeft een belangrijk badstrand, maar de toe gangswegen zijn slecht. Er is nauwe lijks geld voor verbetering. Extra uitkering uit het gemeentefonds zou een oplossing zijn. „Ik juich dat ver zoek honderd procent toe", aldus de heer Boittiez, „er moeten belangrijke uitgaven worden gedaan, niet alleen voor wegen, maar ook voor andere openbare voorzieningen". (Van een onzer verslaggevers) HULST De vijfjarige Johan W. en de achtjarige Walter H., beiden uit Hulst, zijn zwaar gewond opgenomen in het Hulster ziekenhuis. Zij werden gistermiddag in de Koolstraat te Hulst aangereden door een auto, die bestuurd werd door W. N. L. uit St.-Jansteen, toen zij plotseling de straat spelender wijs overstaken. Johan W. is in levens gevaar. BREDA Met ingang van 1 juni is bij koninklijk besluit dr. ir. J# M. J. Kooij benoemd tot gewoon hoogleraar in de ra kettentechniek aan de Koninklijke Mili. taire Academie te Breda. Dr. Kooij geniet in internationale ruirn- tevs«artkringen een grote bekendheid. Hij is lid van de International Academy of Astronautics, die in 1960 werd gesticht te Parijs. Dr. Kooij werd op 13 juli 1902 geboren te Rotterdam. Aan de T.H. te Delft stu deerde hij af als elektrotechnisch inge nieur. Hierna promoveerde hij aan de Rijksuniversiteit te Leiden tot doctor in de wis- en natuurkunde. Na als ingenieur werkzaam te zijn ge weest bij de Nederlandse Staalindustrie te Rotterdam en als wetenschappelijk hoofdassistent bij de afdeling vliegtuig- bouwkunde aan de T.H. te Delft volgde ir 1946 zijn benoeming tot lector aan de KMA. In deze functie bleef hij tot op heden werkzaam. Daarnaast vervult hij sinds 1961 bij de afdeling vliegtuigbouw- kunde van de T.H. de leeropdracht be weging van raketten" en sinds 1963 tevens de leeropdracht „raketvoortstuwmg" In 1965 werd hem hierbij tevens de be voegdheid verleend tot het afnemen van examens bij eerdergenoemde afdeling. Dr. Kooij werkte in samenwerking met di". J. Berghuis numerieke berekeningen uit op het gebied van de hemelmechani ca en ruimtevaart met behulp van com. puters van Bull-Nederland te Amsterdam en Bull-France te Parijs. In samenwerking met prof. ir. J. W. H. Uytenbogaert schreef dr. Kooij het boek „Ballistics of the Future" in 1946. Voorts publiceerde hij nog verscheidene arti- MENEER, zei ik nog, ik heb nog maar drie zanglessen gehad. Geeft nikszei die. Zingen maar. We horen wel wat je ervan terecht brengt. Ik stond te knikken op mijn knieën toen ik „In Diesen HeiVgen Hallenuit „De To verfluit" van Mozart zong. 119 had er dag en nacht op zitten leren. En het moet wel aardig gegaan zijn. Want kort daarop kreeg ik berichtdat ik mi het koor van de Gentse Opera ge plaatst was. Met een maandsalaris van zo'n vijfhonderd gulden. Iets meer, geloof ik". Dat verhaal doet Guust Schelfaut (21) uit Stoppeldijk, die momenteel zijn kostje nog ver diend als scheepsbevrachtermaar op 12 september a.s. in dienst van ae Opera te Gent treedt. geloof, dat ik wel welkom was. Ze hebben in het koor maar weinig bas ten. Ik ben er een, en ik schijn ook wry behoorlijk te zingen. Ik ben bij he opera terecht gekomen via een kennis, die er ook werkt. Gewoon solliciteren, raadde die me aan. Je hebt een goede stem. Wedden, dat je enn komt?" Guust Schelfaut heeft voor zichzelf al uitgemaakt, dat het contract bij de Gentse Opera voor hem maar een begin is. „Ik wil uit groeien tot een solist met enige allu- rc- Of dat zal lukken staat natuurlijk nog te bezien, maar ik zal mijn ui- ters te best doen". "jJ was liever in Nederland gaan wer ken, Maar: „Daar kom je er lang zo Qemakkelijk niet in. Je moet tenmin ste een paar jaar conservatorium heb ben. En die heb ik niet. Ik hoop wel °oit naar Nederland te kunnen ko men. Het peil in ons land lijkt me na melijk hoger te liggen dan in België, vetarmee is echt niets ten nadele van he Gentse Opera gezegd, hoor. We 2UH nu met „De Hugenoten" van Gia- como Beyermeer bezig. Dat wordt, hacht ik, een echt succes. Meneer uypens, de koorleider, is een vak man. Ik heb veel vertrouwen in hem w*? zaRan 'lem Meel kunnen leren", carrière van Guust Schelfaut be gon in 1963. Zijn „ster" werd ontdekt lh zijn woongemeente, Vogelwaarde, ln het kerkdorp Stoppeldijk, tijdens jen van de jaarlijkse „ontdek de *.er 'Wonden. Hij werd toen tweede V de vocalen. Hij heeft deelgenomen aan verschillende concoursen. Bij voorbeeld in Kruiningen. „Daar kreeg Dr. ir J. KOOIJ kelen op het gebied van de ruimtevaart. Hij werd in 1963 benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. In 1965 ontving hij de medaille „Henri Poincaré" van de Association pour l'Etude et la Recherche Astronautique et Cosmique te Parijs. fPf (Van een onzer verslaggevers) GRAAUW Het besproeien van gewassen met chemicaliën door middel van vliegtuigen raakt steeds meer „in". Ook bij de Zeeuwse landbouwers. Men kan het afleiden uit de frequentie, waarmee landbouwvliegtuigen duikvluchten naar akkers onder nemen en bijvoorbeeld nog uit uit latingen van de gebroeders Theo, Robert en Eugène Hcijens te Graauw, die het tot nog toe enige vliegbedrijf in Zeeland exploite ren. Theo Heijens zegt: „We zitten de laatste tijd boordevol werk. We kunnen het deze dagen haast niet bijbenen". En broer Robert: „Er komen steeds meer opdrachten uit Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaan- deren los". De eigenaardige gril len, die het weer zich in het afge lopen voorjaar veroorloofde, zijn er de oorzaak van geweest, dat er in liet begin van het seizoen wei nig werk voor de vliegbedrijven was. In deze zomerweken wordt de „kist" van de gebr. Heijens echter veelvuldig gebruikt. Vlie ger Ewoud Bockstijn (25) ver zucht tenminste: „Ik zit nu de hele dag in de lucht, van 's morgens heel vroeg tot 's avonds de sche mering invalt". Het landbouwvliegbedrijf van de gebr. Heijens bestaat nu ongeveer vijf jaar. Dit jaar vliegt men voor het eerst met een eigen kist, een Champion Chal lenger van 150 pk, de 00R O B en een vlieger in loondienst. Over vliegtuig en ik liet advies van de jury me te be kwamen in het licht klassieke genre. Leuk, dat ze dat in mij zagen. Ik had tot dan toe eigenlijk nooit anders dan liedjes van Freddy en soortgenoten gezongen. Met zo'n stentorstem, weet je wel". ZIJN contact met de Gentse Opera dateert van eind vorig jaarHij werkte toen al een maand of wat in Gent. „Ik ben toen meteen zangles sen gaan nemen. Op het ogenblik volg ik lessen op de Terneuzense mu ziekschool. Bij mevrouw Delfaux uit Sint'-Niklaas. Het gaat best aardig. Ik zal natuurlijk ook veel opsteken tijdens de repetities bij de opera. Die zijn anders wel zwaar. Tijdens die repetities denk ik soms onwillekeurig nog aan de auditie. Toen ik alleen onder een heel stel schijnwerpers en op zo'n bakbeest van een toneel stond te bibberen op mijn benen. Maar het zal best lukken". OOSTBURG Toen de marktkoop lieden gisteravond rond zes uur hun spullen weer begonnen in te pakken en de kraampjes werden afgebroken, stond het Oostburgse Ledelplein al vol cara vans en woonwagens. Tekenen, die er op duidden, dat de jaarlijkse driedaagse kermis in aantocht was. Een vorm van vermaak, die het toch al kleurrijke Oostburgse leven nog meer luister bij zet en drie dagen lang heel de streek naar Oostburg zal trekken. Want iedere plaats mag dan zijn eigen kermis heb ben, de Oostburgse kermis is evenals de weekmarkt in Oostburg een streek- gebeuren. Dat is ook te merken aan de evene menten, die de Lunapark-attracties zul len omlijsten. De Horecabedrijven heb ben zich al voorbereid op de komende driedaagse, al zal de drukte niet veel groter zijn dan op normale woensdagen, als het marktbezoekend publiek er wat rust en verkoeling komt zoeken. Zo heeft hotel Victory voor zaterdag, de eerste kermisdag, het beat-orkest The Real Five gecontracteerd ten gerieve van de danslustige jeugd. Maar ook voor de ouderen is er ver tier in overvloed. Daarvoor zorgt in hoofdzaak de Oostburgse VVV, die geen gelegenheid onbenut laat om de toeris tische aandacht op Oostburg te vesti gen. Dat gebeurt tijdens de kermisda gen met het tweede krulbolderstoernooi (een sport, dip buiten Oostburg nog slechts in enkele andere, voor het me rendeel Belgische plaatsen wordt be oefend) voor Nederlandse clubs en een door de wielersportvereniging Luctor et Emiergo te organiseren wielerkoers op de Kroonwijksingel. De krulbolwed- strijden worden op zaterdagmiddag aan de Tol gespeeld en beginnen om 13 uur. De wielrenners komen een dag later aan bod; zij starten om half dirie 's mid dags. Tegelijkertijd is er aan de Tol een gaaischieting. Het programma van de Oostburgse VVV voor het zomerseizoen biedt een groot aantal gevarieerde activiteiten. Er staan o.m. op het programma een zee- hengelwedstrijd (2 juli), de finale van het derde krulbolderstoernooi voor Bel gische en Nederlandse clubs (3 juli om 13 uur aan de Tol), een tafeltennistoer nooi voor toeristen in de Katholieke Kring (9 juli, 14 uur), een toeristen- lawtennistoernoo'i in het sportpark (6 en 7 augustus)een toeristen-bridgedrive in hotel De Eenhoorn (19 augustus, 20 uur). Een dag later wordt aan het Grote Gat de eerste Nederlandse kei- zerbolling met de krulbol georgani seerd. De kinderen kunnen dan terecht op het Ledelplein, waar kinderspelen worden gehouden. vlieger laten de gebr. Hieijens zich niet anders dan in superlatieven uit. De be drijfsresultaten zijn tot nog toe bevre digend. Vlieger Bockstijn is echter niet helemaal tevreden. „We moeten nog te dikwijls vluchten maken voor de be sproeiing van incidentele percelen of een paar akkers. Het vliegtuigsproeien zou voor de landbouwers veel goedko per zijn, wanneer we hele stukken te gelijk onder handen kunnen nemen. Ik zie wel eens landbouw vliegers in an dere streken van het land aan het werk, Daar worden grote oppervlakten tege lijk besproeid. Dat is je ware". Maar de gebr. Heijens zijn beslist niet ontevreden. „Het is lekker druk. We komen langzamerhand wel tot het gro tere werk. De landbouwers zijn er rijp voor. Wanneer ze de hulp van een land bouwvliegbedrijf inroepen, betalen ze iets meer dan wanneer zij zelf sproeien of het op andere wijze laten doen. Maar de meerkosten halen ze er gemakkelijk weer uit. Ik geloof, dat velen daarvan wel doordrongen zijn. Ga maar na: je krijgt bij vliegtuigsproeien een veel be tere bedekking van het gewas en de grond wordt niet beschadigd." De gebr. Heijens zijn van plan hun vlieg bedrijf uit te bouwen, want „een vlieg bedrijf moet niet alleen in het sproei- seizoen (van april tot en met augustus ongeveer) rendabel kunnen zijn". Nabij Zandberg onder de gemeente Graauw wordt momenteel een nieuw vliegveld (grasbaan) van 900 bij 250 meter aangelegd. Daarop zullen alle mogelijke vliegactiviteiten worden ont plooid: rondvluchten en „luchttaxi's" zullen er hun vertrekpunten hebben en er zullen vlieginstructies worden gege ven. Mogelijk zal het nieuwe vliegveld nog deze zomer in gebruik worden ge nomen. Vlieger Bockstijn ontving zijn oplei ding bij de luchtmacht. In 1959 maakte hij zijn eerste vlucht. Toen was het nog niet de bedoeling zijn om in- de vliegerij zijn boterham te verdienen. Na zijn diensttijd volgde hij enkele jaren de kweekschool. Tenslotte koos rij toch de vliegerij. „Dat is mijn leven", zegt hij, zonder een zweem van pathos. Het landbouwvliegen, waarmee hij zich nu ongeveer een jaar bezig houdt, vindt hij bijzonder aantrekkelijk. „Het is natte vingerswerk. Dat wil zeggen, dat je alle beslissingen zelf moet ne men en alle situaties zelf moet beoor- (Van onze correspondent) GOES Pater C. Rottier s.s.c.c., thans leraar aan de r.-k. h.b.s. te Goes zal van daag zijn 25-jarig priesterfeest vieren Pater Rottier is afkomstig uit Den Haag en is op 29 juli te Valkenburg priester gewijd. Voordat pater Rottier in Goes kwam, werkte hij bij het Gezinsapostolaat en was hij ook geruime tijd kapelaan in Den Bosch. Toen hij in Goes kwam, is hij nog een tijdje assistent-kapelaan in 's-Heerenhoek geweest bij deken C. Holt- kamp. Pater Rottier die nu 10 jaar in Goes is, geeft godsdienstlessen op de r.-k. h.b.s. in Goes en op de rijkskweekschool te Middelburg. Op het feest, dat donderdag in de h.b.s. gehouden zal worden, zal 's morgens door een tienermis worden voorafgegaan. Het koor staat onder leiding van de heer E. Heyblok, muziekleraar aan de h.b.s. 's Middags zullen de leerlingen van de h.b.s. een klein cabaret opvoeren. Van vier tot zes is er gelegenheid tot feliciteren bij het huis van de paters op de Ravalijn de Grenadier 21 te Goes. (Advertentie) Onze fotograaf maakte een bijzonder spectaculaire opname van de 00R O B van de Fa. Heijens in volle ac tie nabij Hoek. Vlieger Ewoud Bockstijn (25 aantrekkelijk werk. delen", zegt hij. Bovendien acht hij een landbouwvlieger een voor de gemeen schap verdienstelijker figuur dan een vlieger van de luchtmacht. „Ik lever produktief werk, dat resultaten af werpt. Bij de luchtmacht is dat anders" Riskant is het landbouwvliegen naar zijn oordeel wel. Het werk wordt be moeilijkt door allerlei obstakels als bin nendijken, rijen bomen, afrasteringen en dergelijke. „En: je moet oppassen voor de koeien, die schrikken zich wild als je laag met je kist komt overvlie gen. Dat vinden de eigenaars niet zo plezierig." Het is geen werk om bij in slaap te vallen. rje Koninklijke Academie van Weten- schappen heeft in haar symposium een zeer belangrijke vraag aan de orde gesteld: hoe zal de mensheid in de toekomst een menswaardig leven kunnen leiden, wanneer de bevolking blijft groeien, zoals ze in de laatste jaren gegroeid is? Toegespitst op Ne derland: hoe zullen wij met 20, mis schien zelfs 30 miljoen mensen kun nen huizen op de 33.000 vierkante kilometer waarover wij mogen be schikken? En op heel de wereld: hoe houden wij een leefbare situatie wan neer wij straks uitgroeien tot een be volking van 5 of 6 miljard? Men kan zich niet van deze vragen afmaken door ze als onwerkelijk naast zich neer te leggen, heeft pro fessor Ruygers terecht gezegd. Het heeft geen enkele zin, er de schou ders bij op te halen onder het mom pelen van de woorden: „wie dan leeft, die dan zorgt". Het perspectief, dat ons door de geleerden geboden wordt, is beslist geen science fiction; het is een onontkoombare toekomstige rea liteit. En het zou onverantwoord zijn, verder te leven, alsof die realiteit niet voor de deur stond. Ook zou het getuigen van een grote naïviteit, indien men meende, dat de aanpassing wel vanzelf tot stand zal komen. Ongetwijfeld biedt de tech niek nog onvermoede mogelijkheden, maar die zullen niet verwerkelijkt worden, als wij ons niet met al onze energie voor haar ontwikkeling in zetten. Eveneens is het waar, dat de mens een groot aanpassingsvermogen bezit en dat hij in staat is, bijzonder moeilijke omstandigheden te overle ven. Maar dergelijke overwegingen mogen niet dienen als alibi, wanneer het er op aan komt, de handen uit de mouwen te steken. Overigens is uit het symposium wel gebleken, dat de dreigende moeilijk heden niet alleen door gezinsplanning kunnen worden opgelost. Er is vóór alles een massa werk aan de winkel op het gebied van de ruimtelijke or dening, de sociale wetgeving en het vooruitziend bestuur. Daarom heeft het ons enigszins bevreemd, dat de telegrammen, die aan de Heilige Stoel, de Wereldraad van Kerken en de sociaal economische raad van de Verenigde Naties werden verzonden, alleen aandacht vragen voor de ge zinsplanning. Bevreemdend was eveneens, dat de studentenwereld, die voor dit sympo sium was uitgenodigd, nagenoeg ver stek heeft laten gaan. Als er een on derwerp is waarover de jeugd en ze ker zij die straks leiding moeten gaan geven, belangstelling zou moeten heb ben dan is het wel de toekomst van ons land, hun eigen toekomst. Kan men zich een beter thema voor een happening denken? IJZENDIJKE Twee dagen lang zal het feest zijn in IJzendijke. Daar is dan ook alle reden voor. Want op vrijdag en zaterdag zijn er drie gebeurtenissen, die gevierd moeten worden: de openstelling van het gloednieuwe openlucht-zwembad, de opening van de fraai gerestaureerde Korenmolen én het gereedkomen van het naar oude tekeningen gereconstrueerde Ravelijn. Alle drie de openingsceremoniën zul len worden verricht door de commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen. Vrijdag 24 juni is de dag van de opening. Een dag later is het van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat feest voor de bevolking. Dat begint om half tien met hoe kan het anders! zwemwedstrijden voor de lagere scholen in het nieuwe zwem bad en het eindigt met een groot vuur werk op het Ravelijn om ongeveer 10 uur 's avonds. Verder staan er o.m. op het programma een volikskoers (op ge wone fietsen), volley-, tennis, tafelten nis- en voetbalwedstrijden, viswedstrij den in de vesten en kinderspelen, die worden voorafgegaan door een kinder- optocht. (Van onze correspondent) GOES Dinsdag en woensdag trokken de in de VVZB te Goes aangevoerde aard beien zonder dop in 4 kg-kratten voor de ii dustrie- en exportvéiling aanmerkelijk in prijs aan. Senga Sengana steeg in en kele dagen van 95 cent naar 124 a 133 cent per kg. Voor het andere hoofdras, de Redgauntlet, was de stijging nog veel duidelijker. Verleden week noteerde deze nog slechts 55 a 62 cent per kg, nu liep de prijs hiervoor op tot 112 a 127 cent per kg. De fabrieken, die eerst andere produkten te verwerken hadden, zijn nu volop met de aardbeien bezig. Daardoor zijn de prij zen voor gedopte aardbeien nu op een peil gekomen waardoor de teelt hiervan niet meer verliesgevend is zoals eerst wel het geval was. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De toerist die Vlis singen bezoekt zal het moeilijk krijgen, omdat het niet gemakkelijk is een keuze te maken uit het rijke programma van het Vlissingse Actie Fonds. Het program ma loopt van morgen tot en met 3 sep tember onder de naam „De Ruyterstad Festival". Een belangrijk deel van dit festival speelt zich af in het .Vlissingse Concert gebouw, waar hoofdzakelijk voor de jeugd het nodige te beleven is. Artiesten van naam als vader en dochter Albert! (12 augustus), Imca Marina en de „Lords" (22 juli) en nog een groot aantal anderen zullen voor volle zalen zorgen. In het programma zijn ook vijf showbootvaar- ten( rondvaarten langs de Walcherse kust aan boord van een van de P.S.D.-veer boten) opgenomen. De vaarten worden opgeluisterd door de in Vlissingen en om geving bekende beatgroep „The Flying Arows". De boot vaart op 15. 22 en 29 juli, 6 en 12 augustus. Voor de jeugd is een hele week van 1 tot en met 6 augus tus uitgetrok'en. In de organisatie van deze festiviteiten heeft de Vlissingse Jeugdraad een belangrijk aandeel. Er worden o.m. een fietsrally, een strand feest en een straattekenwedstrijd gehou den. Het voor 6 augustus geplande en al eerder aangekondigde concours d'élégan- ce gaat niet door. Het heeft moeten plaats maken voor een vlootshow. Op 27 augustus zal het festival officieel de show gaat dan nog 2 dagen door worden afgesloten met een bier- en wijn feest in het Concertgebouw. SCHIPHOL (ANP) Een aanvullende groep van 11 vrijwilligers is van Schip hol naar Columbia vertrokken om hun voorgangers, die in 1964 naar Zuid-Ame. rika zijn uitgezonden, te vervangen. On der hen bevindt zich de verpleegster J. Jobse uit Vlissingen. De hulp, die de jongeren op verzoek van de Columbiaanse regering zullen gaan verlenen aan de bevolking van ge- isoleerde dorpen, is bedoeld om de in woners nieuwe methoden in de landbouw veeteelt en techniek te leren. Terwülè van een goede volksgezondheid zullen zij de mensen tevens gebruik leren maken va-n moderne geneesmiddelen en hygiëni sche voorschriften.

de Stem | 1966 | | pagina 3