Motto voor voller rakend Nederland Geen nieuwe hoop voor overige drie van Breda JAM I N In komende jaren kan ;eveclit om ruimte ontstaan Viervoudig kinder moordenaar in arrest KONINGIN OPENT COENTUNNEL LEGIOEN VERGEET EN VERGEEFT NOOIT Aanslag op politicus Paus naar Geneve Bonn moet ook praten met Moskou MINISTER SAMKALDEN: Provoleider T. in vrijheid DAGBLAD VOOR ZEELAND Telegram aan paus 55 Autopark groeit Weggebruiker krijgt schuld van tekort aan wegen (ZEGT A.N.W.B.) ANDAAG IN Opklaringen LEEFBAARHEID PRODUKTIE GEBOORTEN Gruwelijke vondst in West-Duitsland Kermis DE GAULLE: Geen agenda 55 55 INTERPELLATIE BELEDIGING TAPIJT-GORDIJN MEUBELREINIGEN ffosihumus vooral ook 's zomers, want Homburg maakt het u zo lekker makkelijk en u maakt het ook zo makkelijk lekker met z'n verruk kelijke vleesconserven. Kies o.a. uit leverpastei, rund vlees, varkensvlees, hallen gehakt, vacuum verpakte Homburgers, de beroemde rookworst en fijne soephalletjes TOUR DE FRANCE- prijsvraag 1966 250 aan VIVO- boodschappen ABONNEMENTSGELD 3e KWARTAAL 1966 postrekening 1114111 ]QSo JAARGANG No. 25230 Voor Cod, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. AA. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. AA. A. C. v. Dongen, j, v. Hootegem, mr. dr A. J. J. AA. Mes, mr. H. AA. L. de Rechter P V. AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraal 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1 114111 WOENSDAG 22 JUNI 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, exd. 0,30 incasso, 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Pofgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). Na afloop van het symposion is het vol rende telegram aan de paus gezonden Deelnemers en inleiders van he lymposion vragen Uwe Heiligheid, uit voerig en welwillend aandacht te be steden aan het probleem van de gc- zinsplanning. Ofschoon zij ervan over tuigd zijn dat gezinsplanning belang rijk is voor elk gezin afzonderlijk, me nen zü bijzondere aandacht te mogen vragen voor de noden van de mensheid als geheel". IÊVEN EN LATEN LEVEN I (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In 1970 zullen er in Nederland tweemaal zoveel motorvoer tuigen zijn als in 1965. In 1980 zelfs driemaal zoveel. Ten aanzien van het vrachtautopark is logisch te verwach ten dat de vrij constante groei van ge middeld ongeveer acht procent per jaar zich zal voortzetten. In 1970 zal het to taalaantal vrachtauto's en bussen dan 360.000 tot 375.000 bedragen, in 1980 750.000 tot 800.000. In het jaarverslag van de A.N.W.B. over 1965, waarin deze prognoses staan vermeld, wordt voorts als verwachting uitgesproken dat in het bezit van personenauto's bij een verder stijgende welvaart een groei is te ver wachten, die zich in het huidige tempo voortzet tot het moment waarop in elk gezin, dat een auto wenst te bezitten, ook zo'n voertuig aanwezig is. Hierna zal de groei afnemen en het personenautobezit langzaam naderen tot een plafond, daf waarschijnlijk bij drie honderd personenauto's per duizend in woners ligt. In het jaarverslag wordt nog opge merkt: „Niemand die de grote groep woningzoekenden expliciet of zelfs maar in meerdere mate aansprakelijk zou durven stellen voor de nog altijd bestaande woningnood. Zodra'echter de noodzakelijke verkeersvoorzieningen ter sprake komen, volgen van korzeligheid getuigende reacties. Men is maar al te gemakkelijk geneigd de automobilisten aan te wijzen als de zondebok, als de veroorzaker van al die complicaties en hem deswege te veroordelen tot exclu sieve betaling van het gelag". De eerste gele-truidrager in de Tour de France-1966 is de Duit ser Rudi Altig. Hij won de etap pe van Nancy naar Charleville. Onze speciale verslaggever doet het relaas op pagina 13. Nederland investeert onder de E.E.G.-landen het minste in de woningbouw. Maar wij hebben wèl de meeste pretenties. Pa gina 7. Duitse filmproducers Hebben een nieuwe Tarzan ontdekt: Uwe Beyer, die is uitgekozen om (alleen gekleed in een klein broekje) draken te bevechten. Pagina 9. Er is een voorzitter nodig voor het Landbouwschap. Het werven van een nieuwe opper-schapper bederft de image van het Land bouwschap een beetje. Pag. 11. Zijn de subsidies voor het Wit- Gele-Kruiswerk te laag? Pag. 3. IN BEIEREN kan men (maximaal) een boete van 1000 Mark oplopen als men buitenshuis een radio of ander muziek- apparaat zo hard laat spelen dat het anderen stoort. Een nieuwe wet op de geluidshinder bepaalt dit. Weersverwachting, geldig tot van avond, meegedeeld door het K.N.M.I.: Nu en dan buien, maar ook enige opklaringen. Matige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Leven en laten leven", dat zal het motto zijn waaronder de Nederlandse mens zich zal moeten aanpassen aan zijn overvolle land in 1980. „Op tal van plaatsen zal in de komende jaren een waar gevecht om de ruimte ontstaan. Een pla nologische overbevolking van ons land is dichterbij dan velen den ken. Nu kunnen wij nog in Ne derland leven, straks alleen uog maar bestaan". Dit, onder meer, zei gisteren prof. L. H. J. Angenot tijdens de tweede dag van het symposion over het bevolkingsvraagstuk in Amsterdam. Professor Angenot constateerde dat ons land met 12,5 miljoen mensen op 33.000 m2 economisch niet overbevolkt is, maar planologisch doen zich, vooral in de randstad, al symptomen van een dreigende overbevolking voor. Dit pro bleem wordt des te nijpender, aldus prof. Angenot, omdat met de stijgende levensstandaard de behoefte aan ruim te per hoofd ook zal toenemen. In een boeiend referaat behandelde prof. H. Ruygers uit Nijmegen het pro bleem van de leefbaarheid van een zeer dicht bevolkt gebied. Deze leefbaarheid is volgens hem niet alleen afhankelijk van materiële maar ook van specifiek menselijke factoren. Als sociale voorwaarde der leefbaar heid in een overvol gebied noemde spreker: een uitgewerkte rechtsorde; een diepliggende eerbied voor de wet ten; het ontwikkelen van een sociaal- economische democratie, waarin de goe deren werkelijk aan allen ten goede komen; voortdurende samenwerking van alle mogelijke specialisten en tech nici, met degenen die zorg dragen voor de geestelijke en culturele goederen der samenleving; en het respecteren der privacy, die bij een dichte bevolkings graad in het gedrang dreigt te komen. Prof. Ruygers stelde dat de toekomst met vertrouwen tegemoet kan worden getreden, gezien de plasticiteit waar mee de mens zich pleegt aan te passen aan moeilijke omstandigheden. „Wel zal ieder niet alleen het eigen leven kostbaar moeten vinden, maar tevens bereid moeten zijn het leven van vele anderen te eerbiedigen: leven en laten leven. Prof. W. Eizenga uit Rotterdam be sprak de gevolgen van de bevolkings groei voor de produktie per hoofd van de bevolking. Hij wees erop, dat de groei van het produktieve gedeelte on zer bevolking in de afgelopen periode gelijke tred heeft gehouden met de groei van de totale bevolking. De balans werd in evenwicht gehou den door de neiging van mannen boven de 65 jaar om aan het produktieproces te blijven deelnemen en door een toe nemende inschakeling van vrouwelijke arbeidskrachten. Prof. J. van Rooyen uit Utrecht be sprak tenslotte het probleem van de aanpassing. Bij velen leeft ten onrechte de indruk dat hoge geboortencijfers de voornaamste oorzaak zijn van een on evenredige bevolkingsontwikkeling. In feite wordt deze echter veeleer ver oorzaakt door de zeer sterke sterfteda- ling, die het natuurlijk evenwicht in de samenleving verbroken heeft. Wil men het evenwicht herstellen en opnieuw een stationaire bevolking krij gen, dan zou het geboortenniveau moe ten worden teruggebracht tot dat van de sterfte. Voor Nederland zou diit be tekenen dat per gezin gemiddeld niet meer dan 2,3 kinderen mogen worden voortgebracht. Van een gerichte propaganda ten gunste van geboortenbeperking kan weinig resultaat van betekenis worden verwacht, zeker wanneer deze van ma terialistische motieven is gespeend. „De politieke en maatschappelijke groepe ringen in Nederland laten op het gebied van de demografische voorlichting ver stek gaan en onder deze omstandighe den kan men van de overheid geen progressief beleid verwachten". Prof. Van Rooyen besloot met de op merking: „Het is zeer twijfelachtig of rondom de komende eeuwwisseling een inwonertal van 20 miljoen zal zijn be reikt! Maar zelfs als we slechts de 18 miljoen-grens passeren, zal van iedere Nederlander een hoge aanpassing wor den verlangd". (ZIE VERDER PAGINA 5) JüRGEN B. LANGENBERG (D.P.A./Reuter) In de Westduitse plaats Langenberg bij Dtisseldorf is gisteren een 19-jarige sla gersleerling gearresteerd, nadat deze bekend had vier kinderen vermoord te hebben. De lijkjes van de kinderen wer den in een verlaten schuilbunker aan- - getroffen. De dader, Jürgen B., werd aange bracht door de 14-jarige Peter Friese, die uit de bunker is gevlucht nadat hij tijdens het weekeinde door de jonge man was mishandeld. De politie denkt dat de moordenaar, die zijn slachtoffert uitzocht op kermissen, de laatste jaren vijfmaal heeft toegeslagen. Peter Friese werd zaterdag in de bun ker gelokt en mishandeld. Hij werd aan handen en voeten gebonden. Toen hij weer tot bewustzijn kwam bleken in de bunker een paar kaarsen te bran den. Een van de kaarsen gebruikte hij om het touw, waarmee zijn voeten ge bonden waren, door te branden. Peter Friese was op de rand van be wusteloosheid toen hij bij het reddende huis aankwam, waarvan de bewoners hem direct naar het ziekenhuis brach ten. Een van de verminkte lijken is ge- identificeerd als dat van de elfjarige Manfred Grassmann, wiens verdwijning begin dit jaar over het hele land de verontwaardiging had gewekt. Een foto van Manfred en zijn ontvoerder, die toevallig genomen was door een ama teurfotograaf op een kermis, deed toen tevergeefs de ronde door heel Duits land. NICE (U.P.I.) De Nederlander Klaas PlantLnga een 50 jaar oude inwoner van Sneek is door de politie te Cagnes sur Mer gearresteerd toen hij van geen kwaad bewust een verblijfsvergun ning aanvroeg. De heer Plantinga is 29 jaar geleden uit het Franse vreemdelingenlegioen gedeserteerd en zal hiervoor moeten terecht staan. De wetsdienaren in Cagnes sur Mer hadden bjj raadpleging van hun archief een uit 1937 daterend bevel tot aanhouding van de légion- naire Klaas onder welke naam Plantinga dienst had genomen in het vreemdelingenlegioen ge vonden, waarop vermeld stond dat Klaas zjjn garnizoen te Sousse in Tunesië had verlaten. Plantinga had in die tijd genoeg gekregen van de romantiek van het soldatenleven, zijn uniform voor een djellaba verwisseld en zich bij een karavaan Noordafrika nen gevoegd. Hij wist een haven aan de Tripolitaanse kust te herei ken, vanwaar hij scheep ging naar Nederland. Eenmaal terug in Nederland werd Klaas opnieuw Klaas Plan tinga, vocht tijdens de oorlog in de ondergrondse beweging en stichtte na de bevrijding een ge zin. Enige maanden geleden nam Plantinga een haan aan als mon teur in een fabriek te Villeneuve- Loubet in het departement Alpes- Maritimes. In Nederland is desertie in oor logstijd of -omstandigheden na 12 jaar en in vredestijd na zes jaar verjaard. Kennelijk in de veronderstelling verkerend dat ook in Frankrijk de sertie tenslotte vergeven wordt, vestigde hij zich in een camping te Villeneuve-Loubet, en vroeg in Cagnes sur Mer de voor elke bui tenlandse arbeider vereiste ver blijfsvergunning aan. De heer Plantinga zal zich op nieuw in uniform moeten steken om te verschijnen voor het mili tair tribunaal te Marseille. SYDNEY (Reuter) Een man heeft dinsdag de 69-jarige Australische oppo sitieleider Arthur Calwell beschoten, nadat deze had gesproken op een bij eenkomst in een voorstad van Sydney, die gericht was tegen de oorlog in Vietnam. De man, die later is gearres teerd, vuurde op Calwell. toen deze in zijn auto zat. De voorruit werd ver splinterd. AMSTERDAM: Gisteren heeft ko ningin Juliana de nieuwe verbin ding tussen Amsterdam en Zaandam geopend en al wandelend de Coen- tunnel in gebruik genomen. Daar voor haalde zij een hefboom over, waardoor een grote Nederlandse vlag, die de noordzijde van de tun nel afsloot, omhoog ging. ROME (U.P.I.) Volgens rabbijn Abriham M. Herschberge, president van de bond van Latijns-Amerikaanse rabbijnen, heeft paus Paulus VI gis teren te kennen gegeven dat hij het houden van een wereldconferentie over godsdienstvrijheid in Genève zal bevor deren eil waarschijnlijk persoonlijk bij wonen. Rabbijn Herschberge zei dit na een particuliere audiëntie bij de paus. MOSKOU (U.P.I./A.F.P./Reuter) President De Gaulle en de Sovjetleiders begonnen gisteren hun politieke bespre kingen in wat officieel werd genoemd „een atmosfeer van zeer grote openhar tigheid en vriendschappelijkheid". Men werd het snel eens om met elkaar over leg te blijven plegen na de terugkeer van De Gaulle naar Parijs. Direct werden de lastige vraagstuk ken van de Europese veiligheid en de Duitse eenheid aangepakt, ten aanzien waarvan De Gaulle al bij zijn aankomst Frans-Russische samenwerking zonder Amerikaanse inmenging had geopperd. Een Franse woordvoerder zei dat de eerste ronde begon met een openings rede van Brezjnev, gevolgd door een verklaring van De Gaulle. Dit leidde tot een „dialoog en gedachtenwisselingen". De Franse president had daarbij ver klaard, dat „dergelijke besprekingen tussen Westeuropese en Oosteuropese landen een goede zaak zijn en dat het goed zou zijn als andere Europese lan den hetzelfde zouden doen, vooral met de Sovjet-Unie". Volgens Franse krin gen noemde De Gaulle als voorbeeld voor „andere landen" met name West- Duitsland. De besprekingen worden vandaag hervat. Wederom is geen agenda ge maakt. Men meent evenwel te weten dat deze bijeenkomst gewijd zal zijn aan een bestudering van de grote interna tionale vraagstukken. Radio-Moskou nam dinsdag De Gaul- les denkbeelden aangaande Europa over: „Er is maar één Europa op de wereld. Eeuwenlang in de geschiedenis van de mensheid zijn z'n gebieden ge teisterd en verwoest. Latijnen, Scandi- naviërs, Germanen, Slaven hebben geen behoefte aan militaire blokken. Zij heb ben behoefte aan vrede om te werken, elkaar te helpen en in vriendschap te leven", aldus radio-Moskou, (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „In het gezicht van de dood kunnen zich omstan digheden voordoen, die het uitvoeren van een straf zinloos maken. Dan houdt de straf op, rechtstoepassing te zijn", zo zei minister dr. I. Samkalden van Justitie gisteren in de Tweede Kamer, toen hij daar zijn besluit om de levenslange gevangenisstraf van de Duitse oor logsmisdadiger Willy Lages voor drie maanden te onderbreken, mo tiveerde. Hij onderstreepte dat door zijn besluit het algemene gratiebeleid niet gewijzigd is en dat dus de drie andere nog in de Bredase gevangenis aanwezige oorlogs misdadigers Fischer, Aus der Fünten en Kotalla thans geen aanleiding hebben tot nieuwe hoop. Hij zei ook dat op fei telijke terugkeer van Lages in de sa menleving gelet op diens lichame lijke en geestelijke toestand niet be hoeft te worden gerekend. De indruk werd gewekt dat Lages het einde van de periode van drie maanden wel niet meer zal beleven. De kamer stond in meerderheid wel achter de beslissing van de minister, ook al was er bijzonder groot begrip voor de gevoelens van hen, voor wie de vrijlating van Lages moei lijk te ver teren valt. „Het moet wel een der moeilijkste beslissingen in de loopbaan van deze minister zijn geweest een besluit dat ligt in de.sfeer van een gewetenscon flict", stelde P.v.d.A.-fractieleider Ne- derhorst vast. De kamer besprak de kwestie-Lages doordat de C.P.N.'er Bakker er een interpellatie over hield. Dit kamerlid zei dat Lages misdaden heeft begaan die niet met normale maatstaven te meten zijn. Hij vond dat de destijds opgelegde levenslange ge vangenisstraf (nadat aanvankelijk de doodstraf was uitgesproken) zeer let terlijk genomen had moeten worden. Bakker vond het een belediging voor het Nederlandse volk dat Lages werd heengezonden en het besluit daartoe onbegrijpelijk en onaanvaardbaar. Minister Samkalden antwoordde be seft te hebben dat zijn besluit reacties zou uitlokken en gevoelens zou kwet sen. Hij wilde dan ook niet de gemoeds gesteldheid van de bezwaarden wijzi gen, doch enig begrip wekken. Hij toon de met citaten aan dat in het verleden nooit is betoogd dat er geen enkele omstandigheid zou kunnen zijn waar onder de straf der oorlogsmisdadigers zou moeten worden herzien. In dit verband wilde de minister de politieke gevangenen op gelijke wyze behandelen als de „gewone" misdadi gers. Strafonderbreking werd voor bei de categorieën eerder toegepast en om gezondheidsredenen zelfs aan drie oor logsmisdadigers, die in Neurenberg werden berecht. (ZIE VERDER PAGINA 5) AMSTERDAM (A.N.P.) Het Am sterdamse gerechtshof heeft de provo leider Hans T. (24) ter zitting in vrij heid gesteld. De raadsman had een ver zoek daartoe aan het slot van zijn pleidooi gedaan. T. stond in hoger be roep terecht van het vonnis van de rechtbank, die hem ter zake van ver spreiding van een opruiend geschrift, „Provokatie" no. 13, tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek had veroor deeld. Van dit vonnis vroeg dé procureur- generaal mr. W. B. J. Aberson bevesti ging- Sedert 1 april, toen hij op het Leidse- plein bij de uitdeling van exemplaren van de „Provokatie" was gearresteerd, bevindt de provo zich, met onderbre king van een week, in voorarrest. I Toen de president van het hof, mr. J, H. P. E. Mijnssen, de beslissing over de invrijheidstelling mededeelde, voegde hij er aan toe dat deze niet vooruit loopt op het oordeel van het hof over de strafbaarheid of de op te leggen straf. (Adivarltlenltfies) DE NAAM ZEGT GENOEG ZonneA/eemsir S-? vCooMf/ W. in uw trommeltje niet duur wei heerlijk Vandaag dan de eerste gelukkige in de Uit de bus kwam voor Deze prijs werd gewonnen door JACQUES VAN DER AA Steenovensebaan 47 te RIJEN (Zie steeds pagina 5 voor het deel nameformulier aan de Tour de France-prijsvraag) Als u gewend bent uw abonne mentsgeld te gireren, of dit voortaan wilt gaan doen, dan verzoeken wij u dit vóór 1 juli a.s. aan ons te willen overmaken door storting of overschrijving op onze Dit bespaart u incassokosten en onnodig aanbieden van een kwi tantie. Administratie Dagblad De Stem

de Stem | 1966 | | pagina 1