hollenkamp MOBY DICK WEER IN ZEE i SAMKALDEN: INDIEN NODIG SAMENSCHOLINGSVERBOD flTVF'P T TCT TVTTTTT1 Commandotrio gaat nu stierf natuurlijke dood Zeeman gestikt op vrachtboot Haagse bouw demonstreren in alle orde en rust V/liXvLJo-L iNlUi JL mobiele brigade leiden VOORLOPIGE CONCLUSIE WEEDE SECTIE-RAPPORT: Weer onrust in Amsterdam Fout Niet acccptaki Protesten tegen ontslagen Eurofrost Tour de France-prijsvraag 1966 BIERFLESJE VERWONDT MACHINIST I s Scherk Gezichtsmelk Nieuw en ideaal! JAMIN portwkening 1114111 DAGBLAD VOOR ZEELAND Helikopter komt te laai Kans op regen Grof schandaal Verplichting Hoofdredacteur De Nieuwe Linie blijft uitkomen MEDEWERKING GEEN SUCCES I Bewaar deze kroot vooral ook 's zomers, want Homburg maakt het u zo lekker makkelijk en u maakt het ook zo makkelijk lekker met z'n verruk kelijke vleesconserven. Kies o.a. uit leverpastei, soep halletjes, varkensvlees, rundvlees, hallen gehakt, vacuum verpakte Homburgers en de... beroemde rookworst 2-rij blazer ABONNEMENTSGELD U KWARTAAL 1966 1069 JAARGANG No. 25226 van Enschot II11111111111111111111111111111H11,g (7|j^ "linn'I antaslische prijzen o's van f 75.- vau f 25.- en verder e prijzen als T.V.- to's, etc. etc. •ver de uitslag van <Je niet mogelijk. Uitgave: N.V. Ultg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. AA. Verceuteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 17 JUNI 1966 Abonnementsprijs f 11,40 per kwar taal, excl. 0,30 incasso, 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan- zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraal 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). UITGELOKT DOOR POLITIE (Van onze correspondent) AMSTERDAM Jan Weggelaar, de 51-jarige voeger, die maandagavond overleed by het begin van de demon straties van de bouwvakkers in Am sterdam is op natuurlijke wyze gestor ven. Dit is de voorlopige conclusie van prof. Wagenvoort uit Amsterdam, die op verzoek van de familie van de voe ger een tweede sectie verrichtte op het stoffelijk overschot. Er zijn geen aan wijzingen, dat Jan Weggelaar op ge welddadige wijze strief. Bij de sectie zjjn sterke hartafwijkingen geconsta teerd, zo deelden prof. Wagenvoort en de officier van justitie in Amsterdam, Kir. Hartsuiker mee. Er is een zeer sterke vernauwing van de kransslag ader van het hart gevonden. De gevon den afwijkingen van het hart kunnen zeer wel de dood verklaren, aldus be sluit het tweede sectierapport, dat niet afwijkt van het rapport van dr. Zeldcn- mst. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Liet het zich aan vankelijk aanzien, dat Amsterdam weer een normale, rustige avond zou hebben, gisteravond laat was het weer zeer on rustig. Er werden weer vernielingen aangericht en er was weer een hele politicmacht op de been. De politie heeft tegen tien uur de Amsterdamse binnenstad afgesloten voor het verkeer, nadat omstreeks ne gen uur het beeld van de stad weer helemaal veranderd was. Dat was dus engevcer samenvallend met het einde van de uitzending van het kamerdebat over de Amsterdamse situatie. Van alle kanten verschenen er plot seling nozems op de straat. De politie heeft blijkbaar haar tactiek veranderd. Er worden nu op zo groot mogelijke schaal arrestaties verricht. De politie kijkt ook uit naar een Peu geot met een man met een haardje er in. De auto zou afkomstig zijn uit Den Haag en gemeld is, dat er gasbomme- tjes in zouden worden vervoerd, die bestemd zouden zijn om tegen de po litie gebruikt te worden. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Met een helikopter is de 35-jarige eerste stuurman A. Paoli gisteren van een Liberiaanse vrachtboot de Westerschclde gehaald en naar Ostende gebracht. De man verkeerde in levensgevaar door ademnood. Voordat oe helikopter op de Gauchito terug was bleek het tweede slachtoffer, de 32- larigc A. Golatin aan dezelfde adem nood te zijn overleden. Hij is in Vlis- singen aan land gebracht. Het slacht offer zal in het vaderland van de twee mannen, Italië, worden begraven. De Gauchito sloeg alarm voor de rede van Vlissingen. De Vlissingse recherche heeft onmiddellijk maatregelen geno men om de twee slachtoffers naar een ziekenhuis te laten brengen. De rijkspo- litïe te water aan boord van de R.P.-10 heeft het onderzoek van de recherche overgenomen. Weerbericht, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Zonnige periodes met plaatselijk regen of onweer, waarbij windsto ten kunnen voorkomen. Zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Warm met plaatselijk afkoeling «oor een bui of zeewind. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Noch de politie, noch de justitie kan verantwoor delijk worden geacht voor de spanningen die de laatste tijd in Amsterdam zijn gegroeid en die zich maandagavond en dinsdag hebben ontlaad in hevige onlus ten- Met die woorden keerde mi nister Samkalden zich gister avond in de Tweede Kamer tegen de communist Bakker, die had ge suggereerd dat de .overheid zelf, met name de politie en justitie, de spanningen in de hoofdstad in de hand hebben gewerkt. Hij vertolkte daarmee de ge voelens van verreweg het groot ste deel van de Kamer, die zich gisteren tot zeer laat met liet hoofdstedelijke oproer bezig hield. Hij oogstte een warm ap plaus. Minister Smallenbroek van Binnen landse Zaken deelde de kamer mee dat een speciaal driemanschap („de drie musketiers", zei Bakker later meesmui lend), de mobiele brigade in Amster dam zal gaan leiden. Het zijn de hoofd inspecteur K. Heyink, A. M. Ivoppejan en J. Valken, die in „continudienst" de mobiele brigade, zo nodig buiten de afdelingen om, kunnen inzetten. Het driemanschap zal „hiërarchisch verhon den" blijven met de hoofdcommissaris, aldus minister Smallenbroek. Hij- zei ook dat er, als dat nodig blijkt, een samenscholingsverbod zal komen. Voor de motie-Toxopeus, die het nodig zei te oordelen, dat de toe stand van verhoogde waakzaamheid wordt uitgeroepen, zei de minister niets te voelen. Ook de kamer steunde de motie niet. Het zag er, tegen het sluiten van deze editie naar uit dat- de motie- Toxopeus verworpen zou worden. Minister Smallenbroek meende dat burgemeester Van Hall de fout heeft begaan dat hij in de nacht van maan dag op dinsdag, na de eerste onlusten, geen politiebijstand aan hem (minister Smallenbroek) had gevraagd, met het oog op de voor de volgende dag te verwachten moeihjkheden. Daardoor beschikte men dinsdagochtend bij de bestorming van het Telegraafgebouw over onvoldoende manschappen. De po litieleiding te Amsterdam durfde het niet aan' de slechts 25 beschikbare po litiemensen op de mensenmenigte bij De Telegraaf af te sturen. .„Persoonlijk neig ik er toe dat men toch had moeten gaan, maar ik wil hierover geen oordeel vellen". De minister had er tevoren in zijn verklaring geen twijfel over laten be staan dat thans de primaire taak is de handhaving van de openbare orde. Hij zei in dit verband: „De naam van ons land lijdt schade, wij betreuren de houding van een bepaald gedeelte van de bevolking, dat meent zijn nihilisti sche instelling te moeten botvieren op het democratisch gezag. Al deze inci dentele ordeverstoringen te Amster dam dreigen te ontaarden in een voort durende agitatie tegen .de gevestigde samenleving, het gezag en als speciaal mikpunt de politie". Minister Samkalden (Justitie) gaf in zijn verklaring over de gebeurtenissen van de laatste tijd in Amsterdam toe, dat bij het huidige systeem van promp te arrestatie en snelle berechting be oordelingsfouten onvermijdelijk zijn. De politie b.v. maakte een fout toen zij een t.v.-medewerker aanhield. Ach teraf gezien zou het beter geweest zijn indien de officier van justitie hem aan stonds had vrijgelaten,' aldus minister Samkalden. Eerder liad de Tweede Kamer som mige aspecten van de gebeurtenissen in Amsterdam zeer kritisch besproken. Vrijwel algemeen was er kritiek op de anderhalf uur lange afwezigheid van de politie, toen een grote groep mensen van gemengde samenstelling vernielin gen bij het Telegraafgebouw aanrichtte. De hiervoor door burgemeester Van Hall voor de t.v. gegeven verklaring het was voor het te weinig beschikbare personeel te gevaarlijk om naar een rel van deze omvang uit te rukken werd niet of nauwelijks acceptabel ge acht. De verantwoordelijke personen hadden na de gebeurtenissen op de voorafgaande maandagavond bij7" de uitbetaling van de vakantiebonnen, de moeilijkheden van dinsdag moeten zien aankomen, meende de kamer. Er had eerder om versterking van het politie apparaat moeten worden gevraagd. Er is hier zeer beslist door de leid(ing ge faald. De kamer liet ook sterke twijfek blijken t.a.v. het bestaan van een goede samenwerking tussen burgemeester Vai; Hall en hoofdcommissaris van poli ie Van der Molen. Waarom werd dc hoofdcommissaris niet uitgenodigd voor de spoed-topconferentie op het Amster damse stadhuis op dinsdag jl.?, zo werd gevraagd. I (VERVOLG PAGINA 5) (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Eurofrostaffaire heeft gisteren een naar vervolg gekregen. Zoals wij woensdag reeds aankondigden werd de hele uit vijfendertig mensen bestaande verkoopstaf ontslagen. Tijdens een bijzonder emotionele bijeenkomst in de kantine stelde de nieuwe directeur van Eurofrost de heer H. W. van Rijssen, de betrokkenen van het besluit in kennis. In totaal zijn er nu 67 werknemers bij Euro frost verdwenen. Twintig van hen vonden emplooi elders, vier na men zelf ontslag en vijfendertig kregen ander werk aangeboden. Dit. laatste heeft betrekking op de verkcopstaf, waarvan de leden zijn uit genodigd over te stappèn naar de Diep vries Unie, die samen met de Groko de voorraad van Eurofrost heeft opgekocht. Acht mensen zitten nog zonder werk. De onderdirecteur van de Centrale Boe renleenbank heeft verklaard naar een een oplossing te zullen zoeken. De Boerenleenbank is als geldschie ter bij deze affaire betrokken. Sinds 1964 financiert 'zij de voorraadvan de Eurofrost met als zekerheidscessie het eigendomsrecht. Het was ook de Boe renleenbank die gisteren en eergisteren uit beschikbare financieringsmiddelen de salarissen en de vakantietoeslag be taalde. De Boerenleenbank zag dit als een morele verplichting. De ontslagen werknemers hebben op felle manier hun misnoegen over de hele affaire kenbaar gemaakt. „Wij zijn op een belazerde manier weggejaagd", was hun commentaar. Ook van vak- bondszijde werd gereageerd. Districts bestuurder van de ACI, de katholieke bond voor administratief en commer cieel personeel in de industrie, J. M. Berchem, belegde gisteren een spoed vergadering met de ontslagenen in Cos mopolite. Hij vond de^hele affaire „een grof schandaal, dat met zwarte letters op de muur gekalkt zou moeten wor den". Washington zet vaart achter het terugtrekken van de lucht machteenheden uit Frankrijk. Pag. 7. Zoeken naar spinazie die niet doorschiet. Pag. 15. Cambodjaanse prins maakte film om zijn land te „verko pen". Pag. 13. Als het weer maar wij: we heb ben weer tips genoeg voor een fijn weekeinde. Pag. 21. De „Oosthoek" in Limmen is een psycho-therapeutisch insti tuut, waar nieuwe wegen wor den gevolgd. Pag. 23. Kennedy-mars in botsing met de bond. Pag. 11 BREDA „Men hoeft niet te vre zen dat „De Nieuwe Linie" plotseling zal ophouden te verschijnen. De liqui diteitsmoeilijkheden worden wel opge lost Dit zei ons gisteren de lieer G. v. d. Boomen, hoofdredacteur van het blad. In het jongste nummer deed hij een beroep op lezers en vrienden om door bescheiden giftenen leningen het voortbestaan van „De Nieuwe Linie", die door de affaire-Teixeira in liquidi- teitsmoeilijkhedèn raakte, te verzeke „Het is niet onmogelijk dat de lopen de besprekingen met een aantal perso nen en instell-inngen wat .langer duren dan strikt genomen wenselijk is", aldus de heer v. d. Boomen. „aVndaar dat de gevraagde leningen en giften bijzonder welkom zijn om de moeilijkheden van het moment op te vangen". Meer dan een overbruggingsmaatregel zei hij er echter niet in te zien. „Voor wat de toekomst betreft heb ik alle reden tot optimisme Hier een beeld van een protest- van twee procent van de vakantie- demonstratie tegen het inhouden gelden. CVan een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een groep van onge veer 3.00 Haagse stakende, bouwvakar beiders heeft gistermiddag in de Assen- delftstraat voor het gebouw van de Stichting Sociaal Fonds Bouwnijver heid, een protestbijeenkomst gehouden. De stakende bouwvakkers werden toe gesproken door de voorzitter van het Haagse bouwvakactiecomité, de heer C. J. Struikman, Öie staande op een bromfiets, die tegen een lantaarnpaal was geplaatst, de stakers met klem ver zocht de bijeenkomst ordelijk te laten verlopen. Hij deelde mede, telkens door ge juich van de bouwvakarbeiders onder broken, dat getracht zou worden een delegatie van vier man in het gebouw van de stichting toegang te laten krij gen, opdat het protest van de bouwvak kers tegen inhouding van 2 pet. van de vakantiegelden, mondeling zou kunnen worden toegelicht. Aanvankelijk was er in de Assen- delftstraat niemand van de Haagse po litie te zien; door de vele aanwezigen dreigde echter het vekeer in de straat EEN TITAN 3c-raket met acht satellie ten aan boord is gisteren in een baan rond de aarde gebracht. Op den duur wil men met een Titan 22 satellieten in een baain rond de aarde brengen. vast te 'lopen en uit eigener beweging verlieten de bouwvakkers deze straat. Zij verzamelden zich daarop in de Korte Lombardstraat. „We hebben zo veel medewerking van de Haagse po litie, dat de Korte Lombardstraat van ons is", riep -de heer Struikman. onder groot gejuich van de bouwvakarbeiders uit. Inmiddels waren er echter véle wagens van de Haagse politie op het toneel verschenen. Hun eerste zorg was de vrije doorgang voor het verkeer in stand te houden. Dat lukte zonder moeite. Na nog enig heen en weer gepraat viel de groep stakers tenslotte in klei ne „discussiégroepen" uiteen. Tevoren hadden de stakers gepro beerd 'op de bouwwerken meer mede standers voor de staking te vinden. Veel succes hadden zij daarbij niet. Op de meeste grote „karweien" verliet'geen man de steiger. Totdat het tot een pro testbijeenkomst kwam schutterden de bouwvakkers wat heen en weer door de stad. Ze gedroegen zich zeer orde lijk, gaven nergens aanstoot, zodat mee rijdende agenten geen hand hoofden uit te steken. (Adivemtienitiés) HOEK VAN HOLLAND (A.N.P.) Om tien over half zeven gisteravond was Moby Dick weer terug waar hij hoort: in zee. Na «woensdag bij Lobith ons land te zijn binnengezwommen en gistermorgen Dordrecht te zijn gepas seerd. heeft, hij gistermiddag zijn weg verder gevonden via de Oude Maas, de Westgeul en ^de Nieuwe Waterweg. Op het laatste deel van zijn tocht is hij ge ëscorteerd door een vaartuigje van de rijkshavendienst,' dat averij, zowel voor de scheepvaart als voor de witte wal vis wilde voorkomen. Het vaartuigje heeft hem begeleid tot buiten de pie ren van Hoek van Holland. miiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiimmiimiiiiiiimiEiifiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiimimimimmii U vindt hierin alle gegevens over de grote van onze adverteerders lïiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiin Het personeel van de n.v. Eurofrost protesteerde gisteren heftig tegen de plotselinge ontslagen. N INDIA zijn 50.000 mensen door een 'verstroming van de rivier dc Brahma- Doetra uit hun woningen verdreven. BIJ WILTON-JHJENOORD zal prins Bernhard dinsdag 21 juni een dok voor schepen tot 150.000 ton in gebruik'stel len. UTRECHT (ANP) Machinist Yn- tema uit Arnhem is gisteren aan het einde van de middag getroffen door een uit de trein geworpen bierflesje. De machinist bestuurde een losse locomo tief, die van de Duitse grens in de rich ting Arnhem reed. Op het moment, dat hij een trein uit tegenovergestelde richting passeerde, werd de voorruit van de cabine verbrijzeld door een bier flesje. De machinist werd in zijn ge zicht geraakt. Hy werd, toen hij de lo comotief eenmaal naar Arnhem had ge reden, buiten dienst gesteld wegens de aard van zijn verwondingen. De spoor wegrecherche en de grenspolitie stellen een onderzoek in. Hebt u een droge huid, mevrouw? Of een niet meer zo jeugdige huid? Kies dan de nieuwe, wonderlijk-weldadige Scherk Ge zichtsmelk voor het veilig, intensief reini gen van de huid. Scherk Gezichtsmelk maakt stralend schoon, is- mild, be schermt! Royale flacon 5,40 Gebruik ook Scherk crèmes voor voeden en beschermen van de huidTubes f3en f3,85. voor vaderdag herenflikken van niet duur wel heerlijk Ferfekte seiektiekleding Vlot genoeg om er spor tief in te zijn! Voldoende klassiek om er als gentle man in uit te zien 1 Lange zijsplitten. Internationaal geaccepteerde kleuren: marine, camel, beige, tabak QQ^ Jazeker, bij Hollenkamp! AMSTERDAM BREDA- EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM Als u gewend bent uw abonne mentsgeld te gireren, of dit voortaan wilt gaan doen, dan verzoeken wij u dit vóór 1 juli a.s. aan ons te willen overmaken door storting of overschrijving op onze Dit bespaart u incassokosten en onnodig aanbieden van een kwi tantie. Administratie Dagblad De Stern

de Stem | 1966 | | pagina 1