Amsterdamse politie voert weer charges uit DODE BIJ RUZIE OM KINDEREN Eurofrost ontslaat op staande voet zestig mensen Eerste soet- waterfabriek van Europa in Terneusen Charges ONTNUCHTERENDE KATER NA GRIMMIGE SLAG morgen Sittardenaar trekt mes Maannacht valt over Surveyor Grote verontwaardiging DAGBLAD VOOR ZEELAND Verklaring van Samkalden en van Smallenbroek Niiuw Modern BRUIDSFOTO'S atelier reportage FOTO WIL BEENHAKKERS TOUR DE FRANCE PRIJSVRAAG 1966 Kans op afkoeling ANDAAG IN - glaflMa» pc Stem BESPREKING OVERNAME? VERSCHRIKKELIJK ABONNEMENTSGELD 3e KWARTAAL 1966 postrekening 1114111 lö*9 JAARGANG No. 25225 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave; N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: l. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C j. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. HHeSl mr. H. M. I. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 lel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1 114111 aaMiri UONDERDAG 16 JUNI 1966 I Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,30 incasso, 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat VANDAAG DEBAT IN KAMER OVER OPROER (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE In Terneuzen zal nog dit jaar een begin worden gemaakt met de bouw van de eerste waterfabriek van Europa. Gistermorgen werd het con cept-contract opgesteld tussen de water leidingmaatschappij Zeeuwsch-Vlaande ren en de provinciale Zeeuwse Elektri citeitsmaatschappij. De totale investe ring voor de nieuwe elektriciteitscen trale annex waterfabriek komt op 35 miljoen gulden. De fabriek, die zout water in zoet gedestilleerd water van hoog gehalte moet omzetten, zal tien miljoen m3 water per jaar produceren. Dit dekt echter slechts een deel van de zoetwater-behoefte van Zeeuwseh- Vlaanderen in 1970. Die wordt geraamd op vijftig miljoen m3. De acht miljoen m3 water in de spaar bekkens van de Braakman zijn afkom stig uit België. Over de voortzetting van het contract wordt met de Zuider buren onderhandeld. Daarnaast heeft Zeeuwsch-Vlaanderen drie en een half miljoen m3 uit eigen bodem en moet het tien miljoen m3 Brabants grondwa ter ontvangen. Ondanks de fabriek zal dit gebied door zijn groeiende industrie bovendien nog tenminste twintig mil joen m3 water nodig hebben uit Bra bantse spaarbekkens. Voor het water uit de fabriek zal men trachten de in dustrieën te interesseren, die gedistil leerd water nodig hebben. Een en ander werd gisteren meege deeld door de Zeeuwse gedeputeerde A, J. Kaland. tijdens een persconferen tie in hotel Mondragon te Zierikzee. Daar deden de staatssecretarissen van sociale zaken en volksgezondheid dr. A. Bartels en dr. J. de Meijer verslag van hun bevindingen tijdens het driedaagse werkbezoek dat zij aan Zeeland brach ten. (Adveatfenltóes) Van Coolhplein 13-13a Breda Brïllant - schitterend, bezit voor altijd 1 AWEllES van Andel Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam brengen w(J alle publicaties over de grote van onze adverteerders. bewaar die krant zorgvuldig medegedeeld door K.N.M.I., geldig tot vanavond: wpÏÏ'k6 periodes met lokale on- ^uieu. Zwakke wind uit uit- alïpj? richtingen. Over het on Hl*!.n w,arm weer, maar later dag kans op afkoeling. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/AMSTERDAM Vandaag om elf uur zal de televi sie via Nederland I een recht streekse uitzending verzorgen van het debat in de Tweede Ka mer over de gebeurtenissen in Amsterdam, nadat het gister avond in de hoofdstad opnieuw tot een treffen was gekomen tus sen politie en jongeren. De Twee de Kamer komt bijeen op verzoek van tien VVD-leden. Verwacht wordt, dat het beleid van de Am sterdamse burgemeester en van de Amsterdamse politie hef tig.be kritiseerd zullen worden. Intussen hebben de commissies van Binnenlandse Zaken en Justitie uit de Tweede Kamer gisteren in een vertrou welijke vergadering mededelingen ge daan over twaalf onderwerpen, alle verband houdend met de ordeversto ringen van de laatste tijd in Amster dam, het optreden van de politie tegen demonstranten en provo's, de wijze van gezangshandhaving bij onregelmatighe den en de instructies voor het gebruik van wapens. De voorzitter van de com missie voor Binnenlandse Zaken uit de kamer weigerde elke verdere informa tie over de aard van de mededelingen, die de beide bewindslieden hebben af gelegd. Hij verwees hiervoor naar het debat dat de Tweede Kamer vandaag houdt. Aan het overleg van de beide com missies werd ook deelgenomen door de fractievoorzitters Schmelzer (K.V.P.), Nederhorst (P.v.d.A.), Roolvink (A.R.), Toxopeus (V.V.D.) en Bakker (C.P.N.). Van de Boerenpartij was niemand bij het gesprek aanwezig. Van de P.S.P. ontbrak fractievoorzitter Lankhorst; wel nam de heer Bruggeman aan het beraad deel. Fractievoorzitter Schmel zer (K.V.P.) verklaarde na afloop van de vergadering, die twee en een half uur duurde, dat de fractieleiders geen verklaringen zouden afleggen. De minister van Justitie, prof. Sam kalden, werd o.m. vergezeld door de secretaris-generaal prof. dr. A. Mulder, en het hoofd van de directie politie, jhr. mr. F. A. Groeninx van Zoelen. Aan het begin van de vergadering van de Tweede Kamer, vandaag elf uur, zullen de ministers Smallenbroek en Samkalden een verklaring afleggen. Daarna wordt de vergadering ge schorst om de fracties gelegenheid te geven tot beraad. Na deze pauze zal het debat van de kant van de kamer kunnen beginnen. Het is nog niet be kend of de fractievoorzitters zelf aan het debat zullen deelnemen, dan wel dat justitiële deskundigen het woord zullen voeren. Nadat het gisteren overdag de gehele dag vrijwel rustig is geweest in Am sterdam, begon tegen een uur of acht een aantal jongeren zich te verzamelen op de Dam in het centrum van de stad. Een politieauto werd omstreeks dat tijdstip met stenen bekogeld en even la ter waren er ook moeilijkheden op het Spui en in de Sint-Jansstraat. Tegen negen uur begonnen jongeren, groepen die bij elkaar toch wel meer dan dui zend man omvatten, op het Beursplein parkeermeters uit de grond te rukken De politie voerde weer charges uit. (ZIE VERVOLG PAGINA 5) „Westduin" word» een honderd hectare groot, nieuw recreatie gebied in een van de mooiste hoekjes van Walcheren. Pag. 3. Onze juridische medewerker belicht de kwestie van de sectie op de omgekomen bouwvak ker. Pag. 5. De druk op Soekarno om af te treden wordt steeds groter. Pag. 7. Het Holland Festival is er niet alleen voor de „professionals", de amateurs blazen er ook dap per hun partij mee. Pag. 9. Meer loten in de Staatsloterij. Pag; 17. De Japanners maken zelfs onze bloembollen na, en ook elders schiet men onder de duiven der Hollandse bollen-bozen. Pag. 13 Het verkeershuisje op de Dam heeft wel een opknappertje nodig. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De hoofdstad heeft gisteren de 30-urige opstand met honderden liters zeepsop weg- geboend. De geineentereiniging werkte op topkracht aan straten vol glasscherven en steenbrokken, en de politie regelde ongehelmd en onge wapend het verkeer. Een levensgrote kater maakte zich een paar uur na het laatste scliot en de laatste brandende bromfiets van heel Amsterdam meester. Een onbegrijpelijke rust na een nog on begrijpelijke oproer van duizenden. Men telt de schade: honderden ge broken ramen, tal van straten los gewoeld, kapotte verkeersborden en parkeermeters, verbrande auto's en bromfietsen, vermiste fietsen. Mis schien voor een paar honderdduizend gulden vernield. En men telt de slachtoffers: één dode, twee of drie zeer ernstig ge wonden, een kleine honderd burgers en politiemannen met lichtere kwet suren. Gistermorgen om vijf uur brandde de laatste bromfiets uit op een bijna stille Dam, twee uren later stonden de bouwvakkers weer op de stei gers, met wat vertrokken en norse gezichten. En Amsterdam trok naar zijn dagelijkse arbeid, alsof er niets gebeurd was. Een agent op het Damrak praat opgewekt met een paar wachtende automobilisten. Hjj wijst naar een paar gaten in de straat, naar wat vernielde palen. De automobilisten schudden ernstig liun hoofd. Schadeverzekeraars lopen de win kels langs Damrak, Rokin, Nieuwe- zijds Voorburgwal en in de Kalver- straat met zijstraten af. Zij vinden enorme etalageramen en kleine rui ten volledig vernield. Sommige pan den zien er uit als na een bombar dement. Maar op de bouwplaats van C. en A., waar zij dinsdags nog pro beerden een keet in brand te steken, werken de bouwvakkers harder dan ooit. De terrassen op Damrak en het Rembrandtplein zijn weer bezet. Dinsdagavond waren ze een grote chaos, waar verschillende gewonden een veilig heenkomen gezocht had den. Gisteren zaten er weer dagjes mensen en toeristen, op zo juist schoongewreven stoelen en helder geboende stenen. Voor het Telegraafgebouw waakte nog een tiental marechaussees: ge helmd maar ongewapend. De mannen waren op van vermoeidheid, maar probeerden nog opgewekt de dag te ji'j' bekijken. Papïerwagens werden ge lost en de chauffeurs dinsdag nog op leven en dood bedreigd maken grappen met voorbijgangers. De taxichauffeurs deelden links en rechts hun groeten uit. Maar niets ter wereld kan verhin deren dat op de Dam levensgroot ge schilderd stond: „moord-politie". En op een muur langs het Muntplein: „14-6-66 Hitler come back". Het traangas hangt nog in de lucht en een enkele keer trilde de witte verkeersstok in de handen van de regelende politieman. Soms reed een wagen vol patrouillerende politie en marechaussee door de binnenstad: rustig en uiterlijk ongeïnteresseerd. Niemand lette erop behalve een paar zeer jeugdige nozems. En hier ligt de afschuwelijke ellen de van de laatste dagen. Het aller grootste deel van de demonstreren de bouwvakkers is woedend op hun handjevol rebellerende collega's en op de vele nozems, die de demon straties misbruikt hebben voor een ongekende straatterreur. Men hoorde het onomwonden op de bouwwerken: „Het is een schan de dat onbeheerste collega's, leeglo pers en nozems onze actie geïnfil treerd hebben. Dinsdagmiddag was het al geen zaak van ons meer. De meesten waren toen naar huis ge gaan". De ontnuchterende kater was er gisteren niet minder om. De kater hij de rustige Amsterdammers, die zich schamen voor de gebeurtenissen van de afgelopen dagen. De misse lijk makende kater bij vele oproer kraaiers, die weten dat bijna hon derd mensen door hun relletjes ge wond zijn. Toeristen bezichtigden gisteren het slagveld. Zij weten echter niets van de werkelijke slag, die dinsdag ge leverd is: Een politieagent met een bajonet bijna in zijn rug, die precies op tijd gered werd; een jammerend meisje, dat omver gereden door een politiemotor, met een gebroken heen op straat lag; een in elkaar geslagen jongeman en een met bloed bedekte mare chaussee; een oudere man, die met een ko gel in zijn onderlichaam bewuste loos werd weggevoerd: en overal stenen, glasscherven, traangas, karabijnen, pistolen, wa penstokken en helmen. En ook over al gillende ambulancewagens, loei ende politieauto's en brandweerwa gens; met duizenden hysterisch schreeu wende opstandige burgers er om heen. Gisteren boende men de el lende van de opstand met hon derden liters zeepsop weg. (Van onze redactie buitenland) TRONDHEIM Enorme rookwolken stijgen op van het olie-emplacement in Tralla (Noorwegen). Tijdens het tan ken van een vrachtwagen ontstond brand in een van de reservoirs. Later breidde het vuur zich uit tot nabijge legen tanks en het bos in de omgeving. Volgens de laatste berichten zouden ze ker tien mensen gewond zijn. VIJFTIG KINDEREN zijn in de Bra ziliaanse staat Ceara aan kinderverlam ming overleden. HET STOFFELIJK OVERSCHOT van de tweede van de Duitse Starfighter- piloten, die maandagmiddag met hun toestellen boven het IJsselmeer zijn verongelukt is vandaag gevonden. DE SPANJAARD Leandro Artal Lerin is door een bende overvallen, naar een open plein gesleept, met benzine over goten en in brand gestoken. (Van een onzer versaggevers) SITTARD De 53-jarige min der-invalide Jacques N. uit de Sittardse woonwijk „Stadbroek" heeft gistermiddag rond het mid daguur zqn 34-jarige straatge noot, de fabrieksarbeider Leo van de Ven met een mes zo ernstig verwond dat de man enige minu ten later aan zijn verwondingen overleed. Onmiddellijk na zijn daad heeft N. zelf de politie in het ziekenhuis opgebeld met de mededeling: „Ik heb hem neer gestoken". Hij is daarop gearresteerd en inge sloten. Hij heeft bekend en zal binnen kort voorgeleid worden voor de offi cier van justitie te Maastricht. Een on betekenende ruzie tussen de kinderen uit beide families vormde de aanlei ding voor dit drama. Rond twaalf uur kregen kinderen uit de beide gezinnen het met elkaar aan de stok. De moeders, die reeds lang met elkaar in onmin leefden, bemoei den zich met de ruzie. Leo van de Ven sprong op dat moment tussen de vech tende vrouwen. Even later kwam ook de echtgenoot, „dove Jacques", zoals hij door de buurt genoemd werd, naar buiten en sloeg Leo van de Ven in het gezicht. Toen hij een klap terugkreeg trok hij een mes, waarmee hij stak. Een buurtbewoner, die het drama zag af spelen, zei: „Hij kreeg een klap van Van de Ven en trok daarop een mes. Van de Ven verwijderde zich onmid dellijk, een spoor van bloed achter zich latend. Hij probeerde nog nummer 52. waar hij woont, te bereiken, maar in het voortuintje zeeg hij ineen. Ik vroeg hem nog: Leo, wat is er?, maar hij zei: „Och, laat me maar met rust", zijn hand stijf tegen zijn zijde gedrukt. Een mi nuut later zakte hij op de straatstenen ineen". PASADENA (UPI-ANP) Kort voordat de invallende maannacht de Surveyor het fotograferen voor veertien dagen onmogelijk zal maken, knipte de camera aan boord van de Amerikaanse maansonde dit beeld van zyn eigen, al lang wordende schaduw op de maanbodem. Met wat fantasie is er een zon nende maantoerist onder een parasol van te maken. De Nasa is van plan een satelliet in een baan rond de maan te zenden die vanaf 12 juli gedurende zes dagen foto's van het maanoppervlak zal nemen. Men hoopt daarbij ook de Surveyor in het beeld te krijgen. De camera aan boord van deze „Lunar Orbiter" zal opnamen moeten maken op slechts 45 km hoogte van het maanoppervlak. (Van onze verslaggevers) BREDA. Het kantoorperso neel en verkooppersoneel van de N.V. Eurofrost te Breda, zestig man, is gisteren op staande voet ontslagen. De N.V. Groko Conser ven- en Diepvriesfabriek te Zun- dert, die de produktie in de ge bouwen van de N.V. Eurofrost ter hand heeft genomen, waarbij dit bedrijf voorlopig is gehuurd, heeft slechts het produktieperso- neel, de monteurs, één boekhou der, één typiste en de bedrijfslei der overgenomen. Het ontslagen administratief personeel heeft slechts het salaris over de maand juni en vakantie toeslag over een half jaar ontvan gen. Onder dit ontslagen personeel „heerst grote verontwaardiging over deze be handeling. De chef van de produktie en een van de monteurs, die in dienst kon den treden bij de heer Zuiderent, di- reiteur van de N.V. Groko, hebben zich met de ontslagen Eurofrosters solidair verklaard en wensen niet bij de N.V. Groko in dienst te treden. Op de salaris-cheques, inbaar bij de Centrale Boerenleenbank, was geschre ven. „Salaris en vakantie-toelage vol gens afspraak". Een van de mensen die betwistte dat dit „volgens afspraak" zou zijn is de chef van de inkoop van Euro frost, de heer P. F. H Jeukens. Mede op zijn advies hebben alle mensen aan wie ontslag was verleend dit veranderd in: „als voorschot geaccepteerd". Vandaag zullen de ontslagenen die het Gewestelijk Arbeidsbureau in Bre da van de ontslagen in kennis hebben gesteld, een bespreking met de directie van het arbeidsbureau vragen. Zij wij zen erop, dat van de zijde van Euro frost weliswaar wordt beweerd, dat geen geld in kas is, maar zeggen de ontslagenen „de aanwezige voorra den van Eurofrost zijn verkocht aan Zuiderent". Zij knopen daar de vraag aan vast: „Is dat voor niets gebeurd? En zijn onze lonen niet preferent?" De ontslagenen is ook geadviseerd „maar niet meer terug te komen" Zij zuilen zich hedenmorgen in ieder ge val normaal op hun werk melden. Geen van hen neemt genoegen met dit nlot- selinge ontslag. Groko N.V. heeft, tot vreugde van vele tuinders, de teeitcontracten van Eurofrost overgenomen. Het gaat hier met name om sperziebonen tot een be drag van 200.000 en erwten tot een bedrag van vijf ton, alle lopende teelt contracten, die door de moeilijkheden bij Eurofrost op de helling waren ge komen. De overname van deze teeltcontrac ten stond voorop bij de onderhandelin gen. Aangezien de N.V. Groko in Zun- dert met de produktie al aan de top zit. werd daarnaast tot huur van de Euro- frost-bedrijfspanden voor voorlopig vier maanden besloten. Naar verluidt zou een en ander een begin z(jn vau de definitieve overname van Eurofrost door Groko N.V. De es, paviteit van het Eurofrost-complex za volledig worden benut, zodat Grokt ook eigen produkten in Breda gaat ver werken. Intussen doet zich bij de overname nog de moeilijkheid voor, dat de Ross- group Limited Grimsby uit Engeland een groot gedeelte van de produktie ondei de naam Ross bij Eurofrost liet vervaardigen. De directeur van Ross Diepvries Nederland N.V., dochter van de Ross-group Engeland, de heer J. M. Kouwenberg uit Breda, had ook voor dit jaar grote orders willen geven aan Eurofrost. Hij is „beslist niet van plan deze orders door te spelen aan N.V. Grcko". „Wij zullen de produkten wel elders gaan halen", liet de heer Kou wenberg ons weten. Tot februari was de heer Kouwen berg directeur van de N.V. Eurofrost. Een interne onenigheid over een be leidskwestie met de beherend vennoot, de heer Teixeira de Mattos, was er oor zaak van, dat de heer Kouwenberg zijn ontslag nam. Hij heeft toen zijn aande lenpakket van Eurofrost voor één gul den overgedaan aan de heer Teixeira de Mattos, wiens bank thans, zoals be kend, in financiële moeilijkheden ver keert. Twee weken na het indienen van zijn ontslag is de heer Kouwenberg nog ge vraagd terug te komen als directeur. „Gelukkig heb ik dit niet gedaan" zegt hij thans, „anders had ik wellicht nu ook deze verschrikkelijke slag van plot seling ontslag moeten accepteren". Met het ontslagen personeel oordeelde hij, dat dit „allerverschrikkelijkst" was. (Advertenties) Als u gewend bent uw abonne mentsgeld te gireren, of dit voortaan wilt gaan doen, dan verzoeken wij u dit vóór 1 juli a.s. aan ons te willen overmaken door storting of overschrijving op onze Dit bespaart u incassokosten en onnodig aanbieden van een kwi tantie. Administratie Dagblad De Stem

de Stem | 1966 | | pagina 1