11 TON BUIT BIJ OVERVAL AMRO-BANK UTRECHT Veel overeenkomst met Tilburgse bankroof Groenteprijzen sterk dalende JAMIN Zomer, zon, en zó'n dorst... Onderbreking straf Lages inleiding tot gratie Door fraaie weer: TOP-HOTEL IN TILBURG DICHT IN WEEKEINDE Pistool Alarm ANVV bepleit invoering omertijd BELGISCHE REGERING ACCEPTEERT SHAPE SABOTEURS LATEN TREIN ONTSPOREN DAGBLAD VOOR ZEELAND Oorlogsmisdadiger zal niet terugkeren Duitsland De drie S( Koolsoorten Veilingprijzen Geen klanten ABONNEMENTSGELD 3e KWARTAAL 1966 postrekening 11141^1 '069 JAARGANG No. 25221 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 11 JUNI 1966 Uitgave; N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur; Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, k j. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. MeSl mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. '1 Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel, 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 Ma* Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,30 incasso, 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 -telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). JACHT OP BANKROVERS Een mondje water uit het kraantje of, nog beter, samen hele maal in het water, ja gezel lig een ijsje verkoelt trouwens ook lekker I V e",w'e van al die warmte lelemaal in de put zit grijpt met graagte naar een pilsje. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT ZEIST TIL BURG. Onder de neus van tientallen Utrechtenaren die op het Sniaragdplein van het zonnetje zaten te genieten, is gisteren om half drie het hij kantoor van de Amro-bank in de wijk Tolsteeg beroofd. Het geheel van deze raid vormt een frappante gelijkenis met de Tilburgse bankroof van vorig jaar. Vier gewapende en gemasker de bandieten verdwenen gister middag met ruim een ton in een geelzwarte Citroën ID, die met draaiende motor voor het bij kantoor had staan wachten. Ruim een uur later werd de Citroën in Zeist onbeheerd aangetroffen. Van de bankrovers geen spoor, in weerwil van het grote alge mene alarm dat direct na de raid was uitgegaan. De vier bankrovers (door getuigen beschreven als „kleine, donkere ty petjes") kwamen het bijkantoor, dat ge legen is op de parterre van een zes ver diepingen hoog flatgebouw, via een zij ingang binnen. Zij troffen binnen de 54- jarige H. van de Brink aan, die als ver vanger van de kantoorhouder de leiding had, alsmede twee kantoormeisjes. Eén van deze twee, de 25-jarige mej. J. Drost, stond juist Frans geld uit te be talen aan een zekere heer A. G. M. Graafsma. De -heer-Graaf sma -zag de mannen, die maskers en donkere brillen droe gen, voor grappenmakers aan. Maar op eens voelde hij een pistool in zijn rug. „Op dat moment schrok ik me rot", was zijn spontaan commentaar later. Eén der overvallers beduidde hem dat hij met zijn gezicht naar de muur moest gaan staan. Op dat moment begonnen de kantoormeisjes te gillen. De heer Van de Brink kalmeerde de meisjes zo goed en zo kwaad als het ging, maar werd ook met het gezicht tegen de muur gezet. In al zijn 38 dienstjaren had hij nooit iets dergelijks meege maakt. Hij deed geen poging om alarm te slaan. Intussen graaiden de overvallers in de geldladen. Eén hunner probeerde een voor de open brandgast staande geldtrommel te forceren, maar slaagde daar niet in. Het geld stopten zij in een zwarte plastic zak. Binnen vier minu ten was alles achter de rug. De Amro- bank was meer dan een ton armer, waaronder 16.000,aan vreemde va luta. De bandieten lieten fraaie sigare- aansteker in het kantoor liggen. Het enige „spoor". De aansteker wordt op vingerafdrukken onderzocht. Een buurtbewoonster, mevrouw M. Th. van der Louw, zag de overvallers het kantoor uitkomen. Zij noteerde het autonummer (BG 20-81) en belde de politie op, die prompt daarna van het Amro-bijkantoor een alarmmelding kreeg. De politie gaf op dat moment de overvallers geen schijn van een kans. Het autonummer was al bij haar be kend, omdat de wagen de nacht tevoren was gestolen van een Griekse arbei der, die daarvan reeds aangifte had gedaan. Alle patrouilles van de Utrechtse po litie werden naar de uitvalswegen ge zonden. Binnen het half uur waren zo wel de rijkspolitie als de gemeentelijke politiekorpsen in de grensprovincies ge alarmeerd en met karabijnen bewapend op weg naar de doorgaande routes om Citroën BG 2081 op te vangen. Maar deze liet zich niet zien. Een la conieke telexmelding „Gestolen Ci troën in Zeist teruggevonden" maakte het alarm tot een farce. De bandieten zijn zonder twijfel overgestapt in een andere wagen en thans waarschijnlijk al buitenslands. Naar wij verder vernamen is de aan steker, die de indringers in het bank kantoor hebben achtergelaten, een bij zonder model van buitenlandse make lij. Getuigen in Zeist beweren dat de bankovervallers met twee Belgische auto's de reis hebben voortgezet. In de buurt van de gevonden gestolen auto zijn twee Belgische auto's gezien. De buit van de bankrovers bestaat voor het allergrootste deel uit kleine coupures. Slechts van dertien bankbiljetten van honderd gulden zijn de serienummers bekend. De plek van de overval is met behulp van speurhonden afgezocht, maar de politie vond geen aanwijzingen. (VERVOLG OP PAGINA 3) Zonnig Weersverwachting, geldig tot van avond, meegedeeld door het K.N.M.I.: Warm cn meestal zonnig weer, met later op de dag kans op lokale on weersbuien. Zwakke wind uit overwegend oostelijke richtingen. Gehelmd en bewapend met karabij nen bewaakt de Bredase gemeente politie de grote doorgaande ver keerswegen in de buurt van de stad. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Duitse oorlogsmis dadiger Willy Lages, die inmiddels in een Westduits ziekenhuis is opgenomen, zal niet meer naar Nederland terug keren. Ook niet als hij van zijn ern stige ziekte nog zal herstellen. Uit be trouwbare bron vernemen wij namelyk dat de gisteren door de minister van Justitie toegestane „onderbreking van de gevangenisstraf voor ten hoogste drie maanden" de inleiding vormt van de inwilliging van het door de oorlogs misdadiger indertijd ingediende gratie verzoek. Naar wij vernemen acht de minister van justitie thans voldoende termen aanwezig het gratieverzoek, dat Lages enkele weken geleden, toen hij ernstig ziek werd, indiende, in te willigen. In afwachting van de Uiteindelijke beslis sing heeft de minister thans gebruik gemaakt van het bepaalde in de be- ginselwet gevangeniswezen, volgens welke de minister in bijzondere om standigheden (bijvoorbeeld ernstige ziekte), onderbreking van de gevange nisstraf voor ten hoogste drie maanden kan toestaan. Dat de inwilliging van het gratiever zoek in de lucht hangt, zou men ook kunnen opmaken uit het feit dat men Lages gisteren naar Duitsland heeft la ten gaan en niet in een Nederlands zie kenhuis heeft opgenomen. Het zou im mers bijzonder moeilijk zijn Lages, als hij zijn ziekte nog overleeft, over drie maanden weer uit Duitsland terug te krijgen. De indertijd uit Breda ont snapte zeven oorlogsmisdadigers, die naar Duitsland uitweken, heeft de Ne derlandse justitie ook niet meer terug kunnen krijgen. In feite komt het er dus op neer dat de Nederlandse justitie Lages als een volkomen vrij man naar Duitsland heeft laten terugkeren. In dit licht bezien komt de gisteren door prof. mr. W. Pompe gedane uitlating, dat hij nu goede hoop heeft dat de overige „drie van Breda" (Aus der Fünten, Kotalla en Fischer) nu ook spoedig vrij komen, in een ander daglicht te staan* (U.P.I.) De Westduitse Repatrian- tenbond (Verband der Heimkehrer) heeft zijn oproep aan de staatshoofden van Nederland en Italië herhaald om gunstig te beschikken over de gratie verzoeken van de nog vastzittende oor logsmisdadigers. Volgens het „Verband der Heim kehrer" is de gezondheidstoestand van de drie andere in Breda vastzittende oorlogsmisdadigers evenmin goed. UTRECHT (A.N.P.) De algemene vergadering van de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer (A.N.V.V.) heeft gisteren in Utrecht een motie aangenomen, waarin er bij de regering op wordt aangedron gen weer zomertijd in te voeren, dat wil zeggen 's morgens de klok een uur vooruit te zetten. In de motie worden verschillende voordelen van invoering van de zomer tijd opgesomd. Deze voordelen zijn: meer tijd voor recreatie in het alge meen (verlenging van het aantal uren daglicht na 18.00 uur met één uur); he$ aantrekkelijker worden van vakantie houden in het voor- en naseizoen (lan ger daglicht) en door die vakantiesprei ding een grotere verkeersspreiding. Verder meent men dat de verkeers veiligheid, speciaal gedurende de avonduren, er mee gediend zal zijn. Sinds zijn recente reis naar New York draagt prins Bernhard geen bril meer maar contactlenzen. Op de inzet een portret van prins Bernhards „new look". Om te le zen bedient hij zich van een bij zonder soort leesbril, zoals hier bij het uitspreken van de openings rede van de Manifestatie 1616 Nederland ter zee 1966. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische minister raad heeft gistermiddag bekendge maakt dat de Belgische regering posi tief zal antwoorden op het verzoek van de NAVO-bondgcnoten om liet hoofd kwartier van de SHAPE op Belgisch grondgebied te vestigen. Waar dit zal gebeuren is nog niet bekend. Premier Van den Boeynants zei dat hij volgende week over deze kwestie een uitvoerige verklaring zal afleggen, ten overstaan van het parlement. Enkele dagen geleden hadden de voorzitters van kamer en senaat de re gering gevraagd geen definitieve be slissing te nemen voordat het Belgische parlement de gelegenheid had gekregen om de kwestie in het openbaar te be spreken. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De prijzen van de ver schillende groentesoorten zijn de afge lopen week nagenoeg allemaal gedaald Een van de voornaamste oorzaken daar van is het uitzonderlijke mooie en war me weer van de laatste dagen. Hierdoor werd de oogst gunstig beïnvloed, met als gevolg dat er in tamelijk korte tijd een vrij grote aanvoer was. Met name de komkommers zijn goedkoper dan ooit, maar ook de bloemkool, die drie weken geleden op de veiling nog 1,60 gulden per stuk kostte, is nu te krij gen voor ongeveer een hele gulden minder. Natuurlijk hangen de prijzen in ver schillende streken af van het produkt dat daar het meest verbouwd wordt. Over het algemeen kan, volgens het Centraal Bureau voor de Tuinbouwvei lingen in Den Haag, echter worden aan genomen dat bepaalde groentesoorten overal zijn gedaald. Komkommers kos ten gemiddeld op de veiling ongeveer 20 cent. Dat is mede een gevolg van het feit dat er bijna 25 procent meer kan worden aangevoerd dan vorig jaar. Tomaten zijn ook gedaald. De betere soorten kosten op de vei ling ongeveer 1,20 gulden per kilo. Ook hier is de aanvoer zeer groot. Sla is er niet zoveel te krijgen. Omdat er echter geen export is kan de produktie geheel voor eigen consumptie gebruikt wor den. De veilingprijs per krop is onge veer vijftien cent. De verschillende koolsoorten worden met het warme weer minder gevraagd waardoor ook hier een prijsdaling optrad. Spinazie en andijvie zakten eveneens. Op de vei ling in Goes kostte de spinazie giste ren nog eenderde van- dè prijs die er enkele dagen geleden voor moest wor den betaald. Vooral deze twee laatste groentesoorten zijn op het ogenblik zeer goedkoop. De prijzen variëren van 15 tot 30 cent per kilo» Pev.ltjes zijn nog duur. Zij doen op de veilingen ongeveer drie gulden per DACCA (Reuter) Saboteurs heb ben de posttrein Dacca-Chittagong met duizend passagiers gistermorgen op on geveer honderd km ten oosten van Dacca uit de rails laten lopen. Bjj het ongeluk vonden vier mensen de dood en werden er 69 gewond. Een hoge spoorwegfunctionaris heeft gezegd dat op de plaats van het on geluk een schop en andere werktui gen zijn gevonden. De wereldvermaarde organist Flor Peeters vertelt over zieh- zelf tijdens zijn bezoek aan Oos terhout. Pag, 15. Klein meisje richt club voor jon ge, lange mensen op. „20 Wij" pag. 17. Het Engelse merendistrict is machtig mooi, en aan de hand van de statistiek kan men er een gegarandeerd droge vakantie uitzoeken. Pag. 19. Geweldige problemen moeten nog worden overwonnen vóór supersoon vliegen de gewoon ste zaak van de wereld zal zijn geworden. Pag. 20. Gaat België het even moeilijk krijgen met Leopoldstad, als wij het eens hadden met Djakarta? Pag. 21. De brave Vlaming in zijn folklo ristische decortje bestaat niet meer: hij vertelt radicaal wat hem niet zint. Pag. 23. De ontstellende armoede, die in de dertiger jaren in de V.S. heerste, heeft destijds nauwe lijks publiciteit gekregen. Nu is er een, nog altijd schokkende, fototentoonstelling aan gewijd Pag. 25. EEN WERVELSTORM én een trein ramp hebben vrijdag in Oost-Pakistan tenminste 14 mensenlevens geëist. De wervelstorm heeft een groot gebied ge teisterd. kilo. Ook de sperciebonen zijn in prijs gedaald. Betaalde men op de Goese veiling in het begin van deze week nog 3,50 per kilo, momenteel loopt de prijs van 2,30 tot 2,60 gulden. De genoemde prijzen zijn echter alle veilingprijzen. De huisvrouwen krijgen te maken met bedragen die ongeveer dertig procent hoger liggen. Sommige nóg iets hoger, maar dat is te wijten aan het feit dat de groentehandelaars soms nog met produkten zitten van en kele dagen geleden. (Van onze correspondent) TILBURG Een van de grootste Til burgse horecabedrijven, hotel-café-res- taurant Modern, gaat voortaan van vrijdagavond tot en met maandagmor gen het hotel, en op de zaterdagen en zondag tot vijf uur namiddag het café restaurant sluiten. Deze maatregel heeft de heer J. van de Brekel jr., eigenaar van het hotel, genomen om verlichting te kunnen brengen in de zware perso neelslasten op de weekenddagen, die geenszins gedekt kunnen worden uit de inkomsten. Vooral het hotelgedeelte is in de weekends zwaar onderbezet. Bovendien voorziet de laatste c.a.o. van het hore- capersoneel in meer vrije weekends, waardoor het moeilijker wordt om aan personeel te komen voor deze dagen. Wanneer het er wel is zijn de lasten zo hoog dat zij op geen enkele wijze tegen de baten opwegen, aldus de heer Van de Brekel. Tilburgs Hocres-secretaris A. de Rooy noemt de maatregel een teken aan de wand voor de Tilburgse hotellerle. V.V.V.-directeur H. Verwiel toont zich verbaasd over de genomen maat regel, die volgens hem niet te rijmen is met de behoefte aan logiesaccommo- datie op de weekends in het hoogsei zoen. „Meerdere malen hebben wij in de afgelopen maanden particuliere adressen moeten inschakelen om onze gasten op de weekends te kunnen on derbrengen". De heer Van de Brekel zegt daarop, dat de V.V.V.-Tilburg het hotelbezoek in deze stad steeds gunstiger afschil dert dan het in werkelijkheid is. Vol gens de recente gegevens van het E.T.I.- rapport over de overnachtingen in Ne derland in 1964 bleek de bezettings graad in Midden-Brabant over alle da gen in het hoogseizoen slechts veertig tot vijftig procent te zijn, hetgeen een rendabele exploitatie vooral op dagen waarop het hotel zo goed als leeg staat, onmogelijk maakt. Advertencies) Bent U prijswinnaar in de PINKSTERPRIJSVRAAG van onze adverteerders Raadpleeg daartoe de volledige uitslag, elders in dit blad af gedrukt. Staat u daarin vernoemd, dan ontvangt u tevens nog schrifte lijk bericht. bij ieder spel niet duur we! heerlijk Als u gewend bent uw abonne mentsgeld te gireren, of dit voortaan wilt gaan doen, dan verzoeken wij u dit vóór 1 juli a.s. aan ons te willen overmaken door storting of overschrijving op onze Dit bespaart u incassokosten en onnodig aanbieden van een kwi tantie. Administratie Dagblad De Stem

de Stem | 1966 | | pagina 1