Hoofdkwartieren Rijksdaalder meer om verschil met boetes van rechter te verkleinen van NAVO naar Beneluxlanden Precisie- landing Gemini-9 na reis vol pech Kikvorsmannen zwermen rond Gemini VERZOEK VAN 11 LANDEN: Bossche Hof veroordeelt Jos v. d. B. tot 8 jaar Koffiekaarten in Bredase gevangenis vervalst Pinksterprijsvraag Soldaten zoeken naar vierjarig jongetje Mijnwerkers in Duitsland gaan staken Twee jongens slaan meisje bewusteloos Effectenveiling Teixeira ging door BEJAARDE MAN VIERHONDERD FIETSEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Moordzaak Zundert hitSakdoea' °Ver VeerÜen dage" Niet lioger Vrijheid morgen "®X™TfDAMatï Droog wü,d'Iets h°- i -jam*-9 'jf.iA ^2^,, j WERK VOOR DE SCHEEPSBARBIER ANDAAG IN Geen contact Mankementen DEN HAAG Brood duurder? Rechter besliste: WERMENBOL KOELKASTEN Igil JAARGANS Ne. 25217 (jilgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. ^es, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Wesfende. Bureau: Breda - Reigerstraal 16 lel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 7 JUNI H«» Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, exd. 0,30 incasso, 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). BOETE A CONTANT HOGER (Van een onzer verslaggevers) 'S-HERTOGENBOSCH Jos van den B. uit Zundert, verdacht van het (eit dat hij schuldig is aan de geweld dadige dood van Tinus van Hasselt, is door het Bossche hof in hoger beroep wegens doodslag veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek. Het hof heeft het vonnis van de rechtbank te Breda gedeeltelijk ver nietigd, namelijk waar het de straf maat betreft. De procureur-generaal van het hof had tien jaar wegens doodslag geëist, nadat Van den B. eerder door de recht bank te Breda veroordeeld was tot tien jaar wegens doodslag. De officier van justitie van deze rechtbank had 15 jaar wegens moord geëist. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA In december 1963 kreeg de directie van de Bredase gevangenis een tip dat er (kundig) nagemaakte koffie- en koekkaarten in omloop waren. By een onderzoek bleek er 350 gulden te kort te zijn in de kantinekas. Tipgever was de beruchte „Gerrit de Stotte raar". Deze in- en uitbreker noemde ook de naam van de vervalser: A. C. uit IJzendijke, maar deze ontkende hardnekkig. Dat heeft hij sinds 1963 gedaan en dat deed hij ook gisteren voor de Bredase rechtbank, voor wie hij zich moest ver antwoorden wegens de ten laste geleg de valsheid in geschrifte. ■tik heb ze niet gemaakt", zei hij. C. zat van 1 januari 1963 tot 6 november 1963 in de Bredase gevangenis. Hij maakte daar landkaarten. De vervalste kaar ten waren vakkundig met rode inkt e.d. nagemaakt. Daarvoor waren spullen ge bruikt die C. voor het maken van de landkaarten nodig had. Toen C. bij de directie van de gevangenis werd ge roepen vroeg hij eerst om nog even naar het toilet te mogen gaan. Even later werden daar twee vervalste kof fiekaarten gevonden. „Die heb ik daar niet neergelegd", zei C. „Volgens mij kwamen er maar twee personen in aanmerking voor het vervalsen van die kaarten. En dat waren mijn twee mede-verdachten". Pijnenburg, de officier van justi tie, vond nog te veel twijfel aanwezig om tot het wettig en overtuigend be- elys i ^omen- Hij vroeg daarom vrij spraak. Mr. Drion, de verdediger van n, sloot zich daar geheel bij aan. De raadsman zei in zijn pleidooi dat „Ger- eL h* otteraar" de boel „verlinkt" vai i aar herrit had zelf ook ver- valS® kaarten te koop aangeboden. Bo- cfJJni kadden nog andere kaarten Dp ÏI ÏÏleerc1, aldus mr- Drion. a®, MELKBEZORGER N. Baerts uit ^sterdam is met zijn driewielig wa- ,0*?1®" en san de gevolgen oo hfi 'i bleek dat de kist, waar- heeft hif ,1Su sge.trild' B« z«n vaI «tuur j vastgeklemd aan het waafdoor het wagentje kantelde. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vanaf 1 juli zal een parkeerovertreding tenmin ste als men rechtstreeks aan de bekeurende politieman betaalt tien gulden kosten in plaats van f 7,50 zoals dat tot nu toe het geval was. Ook voor fietsers en bromfiet sers wordt bijvoorbeeld het rijden zonder licht een rijksdaalder duur der. De reeds in 1959 vastgestelde be dragen die men bij een verkeers overtreding direct aan de politie kan voldoen (de zogenaamde trans actie in handen der politie) zijn verhoogd om de onbillijkheid te voorkomen die dreigt te ontstaan door het verschil van deze „trans actie-boete-tarieven" en de boeten die de kantonrechters plegen op te leggen voor dezelfde overtredingen in die gevallen waarin de bekeurde niet rechtstreeks aan de politie be taalt. De nieuwe bedragen zyn: 5 gulden voor voetgangers en fiet sers (tot nu 2,50 gulden) 7,50 gulden voor bromfietsers en motor- of scooterryders (tot nu 5 gulden) 10 gulden voor automobilisten (tot nu 7,50 gulden). De nieuwe bedragen benaderen meer de boetebedragen, die openbaar minis terie en rechter plegen vast te stellen in gevallen waarin n i e t tot „transactie in handen der politie" is overgegaan De bestaande verschillen tussen die be dragen zijn in de loop der jaren zo groot geworden, dat onbillijkheden dreigden te ontstaan. Door de geldontwaarding en de strengere beboeting waren deze verschillen verder gegroeid. Voor foutief parkeren bijvoorbeeld is het huidige transactiebedrag 7,50, ter wijl het openbaar ministerie doorgaans 11 boete eist en de rechter een boe te van 12 oplegt. De verhoging van de transactiebedra gen houdt niet in dat nu ook de rechter (bij niet-rechtstreekse betaling aan de politie), hogere geldboeten zal gaan op leggen. De secretaris-generaal van het ministerie van Justitie, dr. A. Mulder, neemt althans aan dat de rechter aan die bedragen „niet veel zal verande ren". Als regel mag in ieder geval het transactiebedrag niet hoger zijn dan de boete, want dan zou niemand meer voor een directe transactie voelen, ter wijl het juist de bedoeling is er een preventieve werking van te laten uit gaan. Administratief gezien is de „transactie in handen der politie" ook voor het openbaar ministerie aantrek kelijk. omdat men zich er een boel ad ministratieve rompslomp door bespaart. kunt °inïeverenfr'eerderS aa" °nS J^s'iitlngsnur is 12 uur 's mid- DAGBLAD DE STEM avond, geldig tot van- meegedeeld door het Voor de overtreder blijft volledige vrijheid bestaan om al dan niet met transactie in handen der politie in te stemmen. De politie mocht en mag nimmer aandrang uitoefenen om te transigeren. „Ongelukken" zijn er met het sinds 1959 toegpaste transactiesysteem vol gens dr. Mulder nooit geweest. Er is geen enkel geval van corruptie bij de politie geconstateerd. Wel is het en kele malen voorgekomen dat iemand een boete van bijvoorbeeld vijf gulden voldeed met een tientje en tegen de betrokken politieman zei: „Houd de rest maar". Zoals bekend is de „transactie in handen der politie" slechts mogelijk voor een aantal kantongerechtsovertre dingen, voornamelijk verkeersovertre dingen. In 1965 werden er 1.793.000 verkeers overtredingen geconstateerd, waarvan er 832.000 werden getransigneerd. Vorig jaar inde men aan transacties in handen der politie een bedrag van 4.532.000 gulden. kePnwil^fnG,a^Pwissf,ul «mt wol- rsma*"- —«««It**, Na de feilloze landing in de ietwat woelige zee, was er even een lek in de capsule, maar dit euvel was gauw verholpen. De kikvorsmannen waren er onmiddellyk bij met hun rubber boten. '(TL''' (Vain onze correspondente) HELMOND In Helmond wordt sinds zondagmiddag gezocht naar de viereneenhalfjarige Hansje van Hoek. Nadat in de nacht van zondag op maan dag door de Helmondse gemeentepolitie en de buurtbewoners de omgeving van de ouderlijke woning was afgezocht, ar riveerden gistermiddag 50 militairen van het 17e Pantser-Infanteriebataljon uit Oirschot. Het gezin van Hoek (Hansje heeft nog twee jongere zusjes) woont pas 14 dagfen in de nieuwe woonwijk aam de noordoosibrand van Helmond. Op enkele honderden meters van het huis stroomt de Aa, en in het centrum van de wijk is een visvijver. Zondagmiddag haalde vader van Hoek zijn zoontje nog weg van deze vijver, waar hij naar de eend jes wilde kijken. De kleuter werd naar huis gebracht en kreegx een standje, maar moet even later door de voordeur weer naar buiten zijn geglipt» BOCHUM (U.P.I.) De Westduitse mijnwerkersbond heeft bepaald dat de 230.000 mynwerkers van het Roergebied op 23 juni in staking zullen gaan, om dat de loonbesprekingen zijn mislukt. Het besluit te staken werd genomen nadat onlangs al 85 procent van de ge organiseerde mijnwerkers van het Roergebied zich daarvoor bij stemming had uitgesproken. De bond heeft een loonsverhoging van 8,5 procent geëist. De mijnwerkers ver dienen momenteel gemiddeld 4,98 mark per uur. In december werd een staking van de mijnwerkers in het Roergebied ver meden doordat de partijen het eens werden over een loonsverhoging van 7,5 procent. Zondag nog heeft kanselier Ludwig Erhard gewaarschuwd dat een staking de situatie in het Roergebied alleen maar zou verslechteren. Stafford voelt langs de stoppels op zyn kin, terwijl de even ongescho ren Cernan er een opmerking over maakt. Dompteur Aad de Vries is weer terug in de piste. Pagina 7. In Brussel vergaderen de minis ters van „de veertien". De NAVO is in het nieuws. Achter, gronden in de Blik naar Buiten. Pagina 7. Van handel met Rusland mogen geen te hoge verwachtingen worden gekoesterd. Pagina 9. (Van onze redactie buitenland) HOUSTON Het veelbewogen ruimte-avontuur van Thomas Stafford en Eugene Cernan met hun Gemini-9 is toch nog met een spectaculair succes beëindigd. Na alle pech maakte de Ge mini-9 de beste landing uit de geschie denis van de Amerikaanse ruimtevaart. De capsule kwam op slechts 2,7 km van het vliegkampschip „Wasp" neer. Kik vorsmannen waren er binnen enkele ogenblikken by. De ruimtevaarders, die schijnbaar In goede conditie verkeerden, zijn gister avond nog naar Kaap Kennedy overge vlogen. Cernan zei aan boord van de „Wasp", verbaasd te zijn geweest hoe vermoeiend zijn handelingen in de ruimte waren gebleken. Ook de artsen hebben zich daarover verbaasd. De precisie waarmee de landing werd uitgevoerd werd voor een groot deel toegeschreven aan „veteraan" Thomas Stafford, die de manoeuvre uitvoerde. Het controlestation op de grond had, evenals bij eerdere gelegenheden, enige minuten geen contact met de ruimte vaarders, toen deze in de dampkring terugkeerden. De cabine daalde echter weldra aan haar geweldige oranje pa rachute naar beneden. Kikvorsmannen aan boord van hefschroefvliegtuigen waren spoedig ter plaatse om een op blaasbaar vlot rond de cabine aan te brengen om deze drijvende te houden. Het was de eerste maal dat men vanaf het bergingsvaartuig de cabine in zee zag neerdalen. Honderden bemannings leden van de Wasp verdrongen zich aan de reling om het spectaculaire gebeu ren te filmen of te fotograferen. De ruimtevaarders hebben ongeveer 72 uur en 20 minuten in de ruimte doorgebracht. Enkele van de belang rijkste proeven zijn niet geslaagd. Zo heeft de koppeling met de „Atda"- doelraket niet plaatsgevonden. De ruimtewandeling van Cernan ging zondag wel door (na aanvankelijk za terdag te zijn uitgesteld), evenals en kele belangrijke proeven, zoals het ver wijderen van een bus buiten de capsule door Cernan, maar een zogenaamde „losse" ruimtewandeling, waarbij hij gebruik zou maken van een „ruimte- stoel". moest door mankementen wor den afgelast. GISTERMORGEN is in de Zaan bet vierjarige jongetje W. de Pi uit Rot terdam verdronken. Na drie uur dreg gen door de politie werd het lijkje op de wal gebracht. TWEE INZITTENDEN vonden de dood en een derde werd levensgevaarlijk ge wond toen gister»! in West-Duitsland een Brit» militair lesvliegtuig neer- stortta. (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL De Benelux heeft gisteren in Brussel van elf NAVO-landen officieel het ver zoek gekregen de militaire hoofd kwartieren van de NAVO te huis vesten. Men verwacht hierover een spoedige beslissing van Ne derland, België en Luxemburg. Het gaat hierbij om het NAVO- hoofdkwartier van de Europese strijdkrachten (SHAPE) en de tot een hoofdkwartier samen te bren gen staven van lajid- en lucht strijdkrachten in Midden-Europa. SHAPE komt vermoedelijk in het Belgische Waveren, terwijl Nederland zich gisteren officieel bereid verklaard heeft een kleinere militaire eenheid van de NAVO op zijn gebied te huis vesten. Voor dit laatste komt eventueel ook het gebied rond Aken of Trier in aanmerking. De Benelux krijgt een volledig over zicht van de consequenties van deze huisvesting. De drie landen hebben al enige gegevens ontvangen, maar in de bijeenkomst van de 14 NAVO-landen is gisteren besloten zo spoedig mogelijk alle inlichtingen te verschaffen. Het gaat hierbij om technische, militaire en financiële gegevens over deze hoofd kwartieren. Bij dit alles komt in aanmerking een aantal bureaus, militaire installaties en enige duizenden woningen voor NAVO- militairen. Voor Nederland zouden de kosten van deze verhuizing geraamd kunnen wor den op een bedrag tussen de 50 en 100 miljoen gulden, zonder de grondprij zen. De Belgische regering staat daar bij op het standpunt dat de lasten over de drie Beneluxlanden verdeeld moe ten worden. Over enige weken wordt over de verhuizing van de militaire hoofdkwartieren een definitieve beslis sing verwacht. In strikt besloten zitting hebben de 14 ministers van buitenlandse zaken maandag onder voorzitterschap van mr. J. Luns ook vergaderd over het al of niet verplaatsen van het NAVO-politiek hoofdkwartier te Parijs. De besprekin gen over dit agendapunt waren zo ver trouwelijk, dat alle niet-ministeriële AMSTERDAM (A.N.P.) Goedkeu ring van de nieuwe collectieve arheids overeenkomst voor het bakkersbedrijf zal vrijwel zeker repercussies hebben voor de broodprijs. Deze verwachting heeft de heer J. F. van der Aar, waar nemend secretaris van de algemene be- drijfsbond voedings- en genotmidde len. De heer Van der Aar zei, dat daar over te zijner tijd nog wel in de bak kerij stichting zal worden gesproken. In middels wachten de bakkers wel met groot ongeduld op de goedkeuring van hun c.a.o., waarvoor rijksbemiddelaars de rode lamp hebben gehesen in ver band met de loonkostenstijging van 13 k 14 procent voor het binnendienstper- soneel. GRONINGEN (A.N.P.) De politie van Groningen heeft twee broers van achttien en negentien jaar ingesloten, die de 16-jarige Wilhelmina Lentz zo danig mishandelden, dat zij bewuste loos op straat bleef liggen. Het meisje is door de G.G.D. naar het academisch ziekenhuis gebracht, waar zij pas vier uur later weer bij kennis kwam. De broers waren in de Agricolastraat aan het voetballen. Toen het meisje door een bal aan het hoofd werd ge troffen werd ze zo kwaad dat ze met de beide jongens op de vuist ging. Een van die jongens sloeg haar met het hoofd tegen een muur, de andere schopte haar tegen het bovenlichaam. De vader van het meisje, die zijn doch ter probeerde te ontzetten, liep ook nog rake klappen op. delegatieleden, zelfs de persoonlijke adviseurs van de ministers, de confe rentiezaal moesten verlaten. In deze vertrouwelijke zitting schijnt minister Luns de plannen van Reindert Zwolsman, om voor dit politiek hoofd kwartier bureaus en woningen in Den Haag te bouwen, overgelegd te hebben. Ook Londen komt echter eventueel in aanmerking voor de nieuwe vestiging van de NAVO-raad. De Canadese minister van buiten landse zaken, Martin, treedt op het ogenblik op als bemiddelaar tussen de 14 NAVO-landen en Frankrijk. Hij krijgt hiervoor tot 1 oktober de tijd. fi (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM/BREDA De affaire Teixeira de Mattos heeft het vertrou wen in de hele bankierswereld aange tast, zo zei gisteren een Amsterdamse bankdirecteur. Volgens sommige berichten hebben In de afgelopen dagen cliënten van ver schillende (Amsterdamse) banken gel den in rekening-courant en effecten te ruggetrokken. Telefonische steekproeven bij bankiers in Brabant en Zeeland heb ben ons geleerd, dat er van iets derge lijks in onze gewesten geen sprake is. Slechts één effectenkantoor in Breda meldde, dat er cliënten hadden opgebeld maar hier ging het slechts om inlichtin gen. Tot grote verontwaardiging van de aainispanners van een kort geding tegen de Kas-Associaitie n.v. wees de presi dent van de Amsterdamse rechtbank gis teren de eis van de gedupeerde effecten bezitters om de Kas-Associatie te gelas ten de effectenveiliing op te schorten, van de hand. Nadat vrijdag de Amerikaan se en Canadese fondsen waren geveild, waren gisteren de aandelen van de gro te internationale concerns als A.K.IL, Hoogovens en Kon. Olie aan de beurt. Inmiddels heeft de Amsterdamse of ficier vain justitie aan de directie van de Kas-Associatie een brief geschreven waarin hij melding maakt van zijn on derzoek naar de gedragingen van Tei xeira. Mr. Hartsuiker schrijft, dat er een ernstig vermoeden bestaat dat ten aanzien van effecten die bij Teixeira waren gedeponeerd een of meer straf bare feiten zijn gepleegd. Vandaag zal de (enige) beherende ven noot van Teixeira, drs. J. M. F., die za terdag werd gearresteerd, voor de offi cier van justitie worden geleid. (Advertenties) MOND SPRAY Stuift frisheid in de mond voor vanaf 248. Veemarktstraat 7 Breda (Van onze correspondent) LAREN De bejaarde Amsterdammer A. van L. (75) heeft aan de Larense politie bekend dat hij in de loop van een jaar of drie twee a drie fietsen per week heeft gestolen. Hij leverde deze aan de Larense rijwielhandelaar H. de T. De be jaarde stal voornamelijk dames- en kinderfietsen, omdat hü die gemakkelijker kon berijden. Hij was namelijk gewend zijn buit fietsend naar Laren te brengen. De vitale Amsterdammer schatte het totaalaantal door hem gestolen fietsen op 400. De rijwielhandelaar bestrijdt dit en zegt dat het om „slechts" 150 fietsen gaat.

de Stem | 1966 | | pagina 1