Burgemeester Muiden: „Het is een ramp" Surveyor - keurig op clrie meldt: maanbodemis uitstekende landingsplaats HAZET SPORTDAG HUIZEN KAPOT - RUITEN STUK - VELE GEWONDEN rw «r él Kongolese ex-minister gehang en Bediende (21) maakt overvaller buit afhandig OP-ART EN MIES IN KERKRAAM MAASTRICHI hollenkamp Glasschade Steekvlam Ie gevaarlijk Nooit meer aardappelen schillen... SCHERK DAGBLAD VOOR ZEELAND wil? Droog IhflMag |?e üftem WERMiNBOL KOELKASTEN Met extra strak gespannen spiraal. Planken of hardboard totaal overbodig. Dus geen vocht of schimmel. STALEN MEUBELEN HAZET FABRIEKEN ZEVENBERGEN N.B. istuums Radioreportage Gratis Hoe blijft u aantrekkelijk? ^JAARGANG Ne. 25214 jjgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia directeur: Drs. W. A. J. AA. Harkx Haefdredaeteui-: L. Leijendekker Redactieraad: J. AA. A. C. v. Dongen, j.v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. tfes' mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. Verc'auteren, L J. v. 't testende. Bü(eaU: Breda - Reigerstraat 16 12234' (7 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland bla? 2 V R IJ D AG 3 JUNI 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,30 incasso, 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat I, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen-, HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 - (Bijbureaus.- TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). TROTYLI1U ÏS VLIEGT DE LUCHT IN J1UIDEN (ANP) Muiden heeft geen ruit meer heel. Toen gister middag om tien over vier in een trotylhuis van de kruitfabriek Krijgsman te Muiden zich een ontploffing voordeed, was de schade zo zwaar dat letterlijk heel Muiden werd getroffen. Als door een wonder zijn hierbij geen do den gevallen. In de opslagruimte waar de ontploffing zich voor deed, werkten vijf man. Een van hen schijnt heel kort voor de ont ploffing gemerkt te hebben dat er iets mis ging. Hij wist zijn col lega's te waarschuwen. Zij slaag den er in dekking te zoeken. Hoe veel gewonden ten gevolge van deze ontploffing gevallen zijn, is nog niet met zekerheid te zeggen. Er zijn echter geen ernstig gewonden voor wie levensgevaar bestaat. Wel is er een zeer groot aantal licht gewon den, voornamelijke ten gevolge van de glasschade. Het woonhuisje dat bij de ingang van de kruitfabriek stond, is wegge vaagd. Een serie bejaardentehuizen, die langs de naar de kruitfabriek leidende weg staan, heeft zeer zware schade ge kregen. Zelfs in bet 6 a 7 km verder gelegen Weesp moesten ruiten het ont gelden. Burgemeester W. Jongeneel nam per- soonlijk de leiding op zich van de op- ruimingswerkzaamheden. Rijkspolitie evenals de B.B., brandweer en het Rode Kruis werd van alle zijden gemobili seerd. De gewonden werden naar zie kenhuizen in Bussum en Naarden over gebracht. Omtrent de schade, die is ontstaan, is nog met geen mogelijkheid een cijfer te noemen. Hoe groot de schade aan de fabriek zelf is, is ook niet te constateren, aangezien de toe gang tot de fabriek hermetisch is ge sloten. (Van onze redactie buitenland) MAAN/PASADENA (Cal. V.S.) De maan heeft een hard op pervlak, ongeveer zo hard als be ton, of minstens als asfalt. De „dikkke stoflaag" die vele ge leerden destijds hebben veron dersteld, is afwezig en althans de plaats waar gisteren de „Survey or zacht op zijn drie poten te recht kwam, lijkt op een keurig vooraf gereedgemaakte landings plaats voor de ruimtevaarders die straks naar men hoopt voet op de maan zullen zetten. Dat waren de eerste en belangrijk ste conclusies uit de 144 foto's die de Surveyor gisteren direct na de lan ding begon uit te zenden. In het hoofdkwartier Pasadena was men op getogen over de geslaagde operatie die, naar men daar zegt, het Ameri kaanse man-op-de-maan-project met een jaar versneld heeft. Overal in de wereld was men vol bewondering voor de Amerikaanse ruimteprestatie. In Pasadena had men zichzelf een kans van 1 op 4 gegeven dat de zach te landing zou slagen. Zoals bekend waren aan de zachte landing van de Loena 9 in februari van dit jaar minstens vier mislukte pogingen voorafgegaan. Dat de Surveyor in zijn zending geslaagd was, meldde het Russische persbureau Tass gisteren wel, maar dat het de eerste Ameri kaanse poging van die aard was, werd verzwegen De Surveyor, op zijn drie meter hoge poten in de „Zee der Stormen" geposteerd, zal gedurende twee we ken foto's maken en doorseinen. De bestudering zal veel tijd vergen, maar tot dusver is men in Pasadena al erg enthousiast. .Onder de reeds ont vangen beelden zijn er verscheidene die kleine stenen (meteorieten waar schijnlijk) laten zien. Men kan van af de aarde de camera verstellen, diafragma's veranderen enz. Omdat de Surveyor is uitgerust met zon necellen, kunnen gedurende de ge hele, veertien dagen omvattende maan-dag, beelden worden verzon den. Daarna zal de Surveyor zwijgen en tot de intussen vrij uitgebreide gast-inventaris van de maan gaan behoren: Russische en Amerikaanse toestellen van uiteenlopende types, de meeste, na harde landingen, vol- komen kapot. De Amerikaanse prestatie betekent tevens een unicum op mondiale com municatietechniek: miljoenen tele visiekijkers in Amerika, èn mati- neuze .Europeanen in niet minder dan zestien landen, konden de gehele landingsmanoeuvre (vanaf 84 km boven het maanoppervlak, en 3 mi nuten voor de feitelijke landing) „live" op het beeldscherm volgen. De Surveyor heeft, zonder dat iemand daarvan iets wist, een Ame rikaans valggetje meegenomen, dat nu dus op de maan staat. Het heeft 23 dollarcent gekost, onthulde de chef van de wetenschappelijke afde ling van Hughes Aircraft (de hou wers van het maanschip), en dat is dan wellicht een troost voor die Amerikaanse belastingbetalers die vinden dat de ruimtevaart wel erg in de papieren gaat lopen. De Nasa heeft gisterenavond nog gezegd dat één antenne van de Sur veyor zich niet geopend heeft. Die is echter niet bestemd voor 't over seinen van de foto's, maar voor me tingen. Het bureau voor ruimtevaart had slechts één bezwaar tegen de Sur veyor: de camera moest dusdanig worden bevestigd, dat beelden van de aarde niet gemaakt kunnen wor den. Een plaatje van het mannetje op de aarde mogen we dus van het maanschip helaas niet tegemoet zien. gi|P§ 1 f JK In Muiden, dat gistermiddag om kwart over vier in een volslagen chao tische situatie kwam, waren bezems en rollen plastic om de glasscherven op te vegen en de ramen te dichten op dat ogenblik de meest gevraagde artikelen. Het ongeluk, dat gemakkelijk een ramp had kunnen worden, is' bijzonder goed afgelopen. De gewonden, die naar ziekenhuizen in Naarden en Bussum zijn gebracht, bleken er allen zo goed afgekomen te zijn, dat zij tegen zes uur weer in Muiden terug waren. Wel zijn er vele tientallen licht gewonden, allen ten gevolge van glasscherven, maar er is niets ernstigs gebeurd. De klap van de ontploffing is heel erg geweest. Tot zelfs in Weesp zijn de gevolgen zicht baar in de vorm van glasschade. Ooggetuigen vertelden dat er een felle steekvlam omhoog schoot, gevolgd door een paddestoelachtige rookpluim. Direct nadat de rijkspolitie zekerheid had dat er geen doden waren te be treuren, is zij met een luidsprekerwa gen rondgegaan om de bevolking van Muiden gerust te stellen. De schrik zit de Muidenaren echter stevig in de be nen. Het is sinds het einde van de oor log de derde maal dat er zich een he vige ontploffing bij de kruitfabriek heeft voorgedaan. Eenmaal in 1947, toen er meer dan tien doden waren en eenmaal in 1963 midden in de nacht. De persoonlijke schade, die de inwoners van Muiden hebben opgelopen, is zeer groot. Er zijn mensen die kort geleden hun huisje lieten inrichten en nu vrij wel alles kwijt zijn. Er is niemand in Muiden te vinden die kaïn zeggen dat hij schadevrij is. Ook tal van jachten, die in de jachthaven liggen, kregen averij. Alleen het Muiderslot schijnt geen scha de te hebben opgelopen. De vraag wie deze schade zal vergoeden, houdt de gemoederen in Muiden druk bezig. De kruitfabriek is een rijksinrichting. Burgemeester W. Jongeneel van Mui den is zeer positief. „Een dergelijke fa briek kan niet in een zo dicht bevolkte streek staan. Het is niet een kwestie dat er nonchalant gewerkt wordt, maar het materiaal, waarmee gewerkt wordt, «te gevaarlijk. Dat is vandaag weer gieken. Voor de vierde maal sinds 1945 Pe schade in Muiden blijkt nog gro- Leri "an aanvankelijk werd gedacht, burgemeester Jongeneel noemde een oedrag van vele tonnen. „Het is een ramp zegt de heer Jongeneel. Niet n "c zin van veel doden of veel ge wonden, want wat de persoonlijke on- 5 betreft is het werkelijk een mÜu. hoe 8oea het is afgelopen. m ^briek noch in het stadje J,"1 er"stig gewonden gevallen. De nade bestempelt, volgens de burge- ïüu gebeuren tot een werke- "Jke ramp. Een van de woonhuizen in Muiden, irle Sevoïge van de explosie in de Kruitfabriek vernield werden. v»n.™ejSverwachtirl§' Seldig tot K Kr? medegedeeld door het K-ïTM.I. te De Bilt: kp en opklaringen. Zwak- hn»2*ü tussen noord en west. Iets mperaturen, vooral in het ölnneniand. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Dankzij het moedige optreden van de Amsterdamse AmRo- bank employ' Seytsma, heeft de Am sterdamse politie gisterenmiddag de Duitser R.R. (22) kunnen arresteren, die even tevoren een overval op het kantoor van de bank aan de Amstelka- de had gepleegd, waarbij hij 96.000 gul den meenam in een boodschappentas. De dader kwam omstreeks half twaalf de bank binnen met getrokken pistool. Hij dwong de kassier van de bank, H. Calis (30) zijn geld te overhandigen. De bankbediende Seytsma volgde de man onmiddellijk en verloor hem geen se conde uit het oog. De bankbediende wist de man zelfs te overreden een gedeelte van zijn geld aan hem te overhandigen. Toen hij „slechts" een gedeelte van de buit kreeg, ging de heer Seytsma sterker aandringen. Even later overhandigde de Duitser, die afkomstig is uit München-Gladbach de gehele buit, inclusief het pistool, dat bij nader onderzoek een luchtdrukpis tool bleek te zijn. Uit het verdere on derzoek is gebleken, dat de Duitser noch in ons land werkte noch hier op vakantie was. De kassier van de bank. de heer H. Calis, verklaarde de indruk te hebben, dat hij de overvaller wel kende. De man was eerst de bank binnengekomen om 25 mark te kopen en toen hij even la ter terugkwam en een pistool tevoor schijn haalde, meende de heer Calis, dat er sprake was van een „misplaatste BANKBEDIENDE SEYTSMA grap". „Er werd bij de hele vertoning geen normaal woord gewisseld",' aldus de kassier. Een vergissing in een chemisch bedrijf en de omgeving slaat alarm veer een „arseni- cumwolk". Pag. 3. „De economie is gezond" maar de werkgevers zien er een patiënt met een te blozende ge laatskleur in Pag. 15. Zaterdag een unieke turnont- moeting. Pag. 17. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Wanneer straks de goedkeuring van de definitieve ontwer pen door het kerkbestuur en door de bisschoppelijke bouwcommissie verkre gen wordt, zal de Sint-M artinuskerk van Wijk-Maastricht binnen afzienbare tijd beglaasd worden met ramen, waar in voor het eerst op-artelementen hun toepassing vonden. Duidelijker gezegd: waarin voor het eerst fotobeelden op glas overgebracht en opgekleurd worden, de kerkbe zoeker confronteren met bekende ma gazine-achtige fotobeelden, waaronder zelfs bekende figuren (o.a. Mies Bouw man), als uitingen van hedendaagse tragische of vreugdegevoelens. Enkele schetsontwerpen van deze ramen, ver vaardigd door de in Klimmen bij Maas tricht woonachtige schilder-glazenier Hans Truijen, worden momenteel voor het eerst geëxposeerd in het Kritz- raedthuis te Sittard op een toegepast- kunsttentoonstelling van het „Schep pend Ambacht Limburg". Los van de traditionele symbolen, maar na een maandenlange voorstudie, in samenwer king met een professor exegese, heeft Hans Truijen, die in 1965 nog de Koe pelkerk te Delft voorzag van 20 mooi getinte, maar volstrekt abstracte ra men, zich thans weer teruggewend tot het beeld, tot de figuratie („de mens van vandaag leeft in beelden"), en wel tot het meer dan ooit realistische beeld. (Van onze redactie buitenland) LEOPOLDSTAD Op het grootste plein van Leopoldstad is gistermorgen de openbare executie voltrokken aan vier voormalige Kongolese ministers, Evariste Kimba (40), Alexandre Ma- hamba (46), Emmanuel Bamba (48) en Jerome Anany (47). Bij de executie wa ren naar schatting 80.000 mensen aan wezig. Tientallen zwaargewapende parachu tisten en politiemannen hadden een haag gevormd rond de houten galgen, die midden op het plein waren opge steld. Met het oog op de executies was een vrije dag afgekondigd. Woensdag avond laat besloot het Kongolese kabi net de executies doorgang te laten vin den, ofschoon de katholieke en protes tantse leiders en buitenlandse diploma ten president Moboetoe hadden ver zocht het vonnis niet te voltrekken. Zoals bekend werden de vier ex-mi- nisters ter dood veroordeeld wegens een samenzwering tegen het leven van pre sident Moboetoe en tegen diens militai re regering. (VERVOLG OP PAGINA 5) DE WITTE WALVIS, „Moby Dick", is donderdagmiddag even in de haven van Duisburg opgedoken. Zij zwemt nog steeds in zuideijkel richting de Rijn op. Eindelijk is men er in geslaagd een aardappelschilmachine te ver vaardigen voor huishoudelijk ge bruik. Dus: nooit meer zelf aard appelen schillen, worteltjes schrappen enz. De MOULINEX- TOMADO schrapmachine doet het nu. En snel: in 2 a 3 minuten is het anders zo vuile en tijdrovende werk gedaan. De schrapmachine spaart tijden handen! En geen extra afwas: rasptrommel en raspplaat zijn gemakkelijk schoon te maken. Even afspoelen, dat is alles. Tomad o-M oul inex schrapmachine (2 kg) 98.50 (3 kg) 115.50 voor vanaf 248. Veemarktstraat 7 - Breda Minerva selektiekledirig Dr htgewicht Internationaal geori- enteerde lichtgewicht kostuums in colori natura maremma (bruin) of co lori natura vendeterra (groen). 188,- Jazeker, bij Hollenkamp! AMSTERDAM BREDA EINfDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM BREDA De publieke be. langstelling voor de sportdag ten bate van BOSK, is groot. Zowel bij NAC als bij Dagblad De Stem komen verzoeken om kaarten binnen. Er is echter geen voorverkoop, zodat de liefhebbers zich zondag 5 juni aan de loketten van het NAC' terrein pas definitief kunnen melden. Daar gaan de kassa's, we schreven het gisteren al, om elf uur open. Na Leo Horn kwam er opnieuw een leuk bewijs van sympathie bij de organisatie binnen. Het KRO-VARA-sportprogram- ma „Marathon" zal namelijk twee uitzendingen (rond vier uur en kwart over zes) aan deze „Olym piade" besteden. En daarmee dan wordt weer eens de interesse voor deze actie geïllustreerd. NAC-voorzitter Jacques Raay- makers zegt ervan: „De indrukken die ik van deze sportdag voor het misdeelde kind krijgt, zijn uit stekend. Ik geloof dat het publiek niet zal achterblijven en met een massale opkomst de BOSK gaat steunen. Met zo'n goed doel als irn zet en bovendien een uniek pro gramma dat zes uur duurt, kan het haast niet anders. Het is te hopen dat de mensen, die onze tribunes kunnen bevolken, beseffen waar het om gaat. Het zou geweldig zijn als wij een groot bedrag konden afdragen aan BOSK. Daarmee krijgt onze huldigingswedstrijd na de promotie extra glans". Een grote opkomst voor een goed doel Het is de reactie van allen die zich gratis inzetten voor de sport dag. Rob Mul vertelt als aanvoerder van NAC: „Als je goed weet wat het wil zeggen „spastisch" te zijn en je denkt na over het werk dat degenen die met de verzorging he iast zijn moeten doen, is het niet moeilijk je premie voor een wed strijd af te staan. Wij, alle spelers van het eerste, komen voor niets in het veld. Daarmee willen we bewijzen hoe belangrijk het is mee te werken aan het welslagen. Als deelnemer of bezoeker. En wat die laatste categorie betreft, och, ik zou zo zeggen, zo'n programma voor zo» weinig centen zie je waarschijnlijk nooit meer. De opzet van deze sportdag vind ik geweldig. Als het publiek er ook zo over denkt kan succes moeilijk uitblijven". (Adiveirftienitjiies) Van uw huid wordt veel geëist. Klimaat en stadslucht maken een huid vuil. Make up kan uw huid 'verstoppen'. Daarom heeft uw huid Scherk Gezichtslotion nodig. Scherk verwijdert stof, reinigt intens, sti muleert de bloedcirculatie. Ideaal èn on misbaar! In flacons 2,95. i Gebruik ook Scherk crèmes tubes f3,- en f 3,85) en Scherk Gezichtsmelk (flacons f5,40). tem

de Stem | 1966 | | pagina 1