llllïrR h l\T Splinterpartijen van koude kermis thuis BANK-DEBACLE TREFT EUROFROST N.V. GEMINI - 9 G.S. van Brabant terughoudend in vestiging Navo SPORTDAG voor misdeelde kind JAMIN AANHOUDENDE VERONTRUSTING BIJ KIEZERSKORPS vlucht weer uitgesteld Drie zetels Landelijk aspect In beweging Niet optimistisch P. v.cl A, grote verliezer in Zeeland ONBEKEND MET GEVOLGEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Onbehagen gebleven ANDAAG IN Bredaas bedrijf valt mét Teixeira Olympiade Leo Hom Dragline hapt „hot line' in tweeën WERMENBOL KOELKASTEN 106e JAARGANG Ne. 25213 Voor Cod, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Heofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C j. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. jl/les, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel, 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 DONDERDAG 2 JUNI 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,30 incasso, 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs var. buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). RL KIvEN DE RADEN BINNEN andelijk gezien vormen de gemeen- teraadsverkiezingen van gisteren een bevestiging van de politieke aard verschuiving, die de Provinciale Sta tenverkiezingen van maart jl. heb ben veroorzaakt. Met dien verstande dan, dat de aanhang van de Boeren partij ook in de grotere steden nog aanzienlijk is toegenomen. Dat het, kiezerskorps vergeleken bij enige maanden geleden niet noemens waardig van mening is veranderd blijkt uit het (bescheiden) verdere verlies van de twee grootste rege ringspartijen de K.V.P. en de P.v.d.A., een verlies dat wederom niet is ten goede gekomen aan de twee grootste oppositiepartijen (V.V.D. fen C.H.U.) maar mede de positie van de heer Koekoek c.s. heeft versterkt. Afgaande op de cijfers moet men ook concluderen, dat de P.S.P., uiterst links dus, eveneens aan de Boeren partij heeft verloren. Een merkwaar dig verschijnsel, dat het bestaan ac centueert van een omvangrijke floa ting vote van politiek daklozen, die van links naar rechts zwerven. Het feit, dat het onbehagen van vele kiezers, dat in maart zo duidelijk is uitgesproken, nog steeds bestaat, zelfs nog wat groter is geworden, behoeft geen verbazing te wekken. Men kan immers moeilijk zeggen, dat de vijf grote partijen sindsdien een veel dui delijker koers zijn gaan varen, c.q. hun program en doelstellingen beter aan de man hebben gebracht. Konden de grotere partijen dus moei lijk van de gemeenteraadsverkiezin gen een herstel van de klap der Sta tenverkiezingen verwachten, zij zul len nu toch op de kortst mogelijke termijn iets moeten gaan doen wil len zij voorkomen dat er bij de Twee de-Kamerverkiezingen van het vol gend jaar tien a vijftien B.P.'ers op het Binnenhof komen. Een ultra rechtse rem van een dergelijke om vang kan vertragend gaan werken op het vooruitstrevend beleid, dat de meerderheid van de kiezers ge lukkig toch nog steeds voorstaat. Wij zijn er trots op ultra rechts te zijn, verklaarde een woordvoerder van de B.P. gisteravond. Iedereen zijn keuze. Maar wat betekent die politieke stel- lingname voor de praktische gemeen tepolitiek bij een partij, die zelfs nog niet over een gemeenteprogram be schikt? Be komende maanden zullen dat uit wijzen, ook in het zuiden, waar de Boerenpartij tal van gemeenteraden is binnengerukt. In het zuiden heeft de K.V.P. op verscheidene plaatsen eveneens van de V.V.D. verloren. Voorzover dat op dit moment is te overzien zal de K.V.P in de zuidelijke provincies de mouwen moeten opstro pen wil zij in 1967 goed uit de bus komen. Tenslotte nog één opmerking: een van de meest teleurstellende ervaringen bij deze verkiezingen is de geringe weerklank, die het gezamenlijk op treden van de A.R. en C.H.U. over et algemeen bij de prot.-chr. kiezers neett gevonden. Voor belangrijke, constructieve vernieuwingen schijnt de tijd in Nederland nog niet rijp te zijn. PERSONENAUTO van de Rotter- kr2 P°htie is gisteren met grote on ulcil™ een spoorwagon gereden in Rotterdam. De 33- S n ge,huwde rechercheur S. de Wolf, C na-® dood; zijn 50-jarige collega wondingen 0paUt0 bestuui'da. lieP ver' °bSSKS,tIALF ZEVEN gisteravond St n? t ydgebroken in de voormalige sL. pel in de Nieuwe Brug weg m Amsterdam. omSi ,die de Iaatste tijd als kaas- lfl4n 'ï-s d'ende was in de jaren een geheime ontmoetingsplaats van verzetslieden. (Advertentie) Brillant - schitterend bezit voor altijd 1 JUWELWB van Andel hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam »«LL in WolkenSna1, atgewisseld door Cvelden. Geen regen van be- weeonri -G tot matige, over- 4*UudrtWefelij,ke Wind' Ta" s (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG In grote lijnen is de stembusuitslag van 23 maart door de gisteren gehouden ge meenteraadsverkiezingen beves tigd. De grote regeringspartijen, KVP en PvdA, hebben opnieuw, zij het ditmaal aanzienlijk lichte re verliezen geleden, maar de Boeren Partij heeft haar opmars voortgezet. Hoewel de Boeren Partij slechts in een beperkt aan tal gemeenten aan de verkiezin gen heeft deelgenomen, is toch duidelijk geworden dat het aantal ontevredenen niet is afgenomen. Integendeel, wanneer blijkt dat de Boeren Partij in de grote steden Amsterdam, Botterdam en Den Haag procentueel grote winst heeft geboekt, dan moet dat als een teken worden gezien van aan houdende verontrusting bij het kiezerskorps. In Zeeland winst voor de Boerenpartij en de P.S.P., voornamelijk ten koste van de P.v.d.A. De Boerenpartij behaalde ze tels in Middelburg (1), Vlissingen (2) en Clinge (2). De P.S.P. drong door tot de raad van Middelburg en Vlissingen, telkens met één zetel. De grote verliezer in Vlissingen was de P.v.d.A. Deze partij, die in Zcelands grootste stad altijd gedomineerd heeft, verloor hier drie zetels. In Middelburg verloor de P.v.d.A. één zetel. De Boerenpartij miste de boot in Goes, Heinkenszand en Wemeldinge. De KVP bleef vrij stabiel. In west-Zeeuwsch- Vlaanderen viel het op dat de KVP ze tels verloor in Oostburg (1), Aarden burg (1) en IJzendijke (2), maar tegelij kertijd telkens een zetel winst boekte in Breskens, Biervliet en Schoondijke. De P.v.d.A. verloor verder terrein in Axel en Rilland Bath, telkens ten gunste van de protestants-christelijke coalitie. In Goes en Zierikzee veranderde niets in de -politieke samenstelling van ce raad. In Terneuzen won de WD een ze tel ten koste van de G.P.V. P. Brand was dë grote winnaar in Hulst. Hij boekte vier zetels. J. Stolte haalde drie zetels. De raad van Hulst heeft hierdoor een minder versplinterd karakter gekregen. Opvallend in Hulst was de come-back van de 81-jarige C. van Arenthals. Hij komt met twee zetels in de raad terug. In Vlissingen kwam de KVP-er P. van de Ven door voorkeurstemmen in de raad. In Vogelwaarde haalde de veelomstre den Fons de Bakker uit Boschkapelle een klinkende verkiezingszege. Hij komt met' vier man terug in de raad. In Lamswaarde werd B. Eggermont, achtste op een lijst, met voorkeurstem men gekozen. De riolerinaskwestie rondom deze kandidaat zullen hieraan niet vreemd zijn geweest. 's Heerenhoek: de fractie Hiehemann verdwijnt compleet, de fractie Raas bracht het tot drie zetels. In Philippine verloor A. van Hoote gem, die een tijdlang waarnemend bur gemeester is geweest, zijn zetel. Clinge: Vader Magnus (lijst 2) en zoon Magnus (Boerenpartij) zijn alle twee ot de raad doorgedrongen. Opvallend was gisteren het verlies, dat de PSP heeft geleden in vergelij king met de statenverkiezingen. De AR heeft zich vrij goed weten te handha ven, de CHU is iets teruggelopen. Een groot aantal splinterpartijen, dat over al in het land een beroep op de kiezers heeft gedaan, is van een koude kermis thuis gekomen. Hoewel het bijzonder moeilijk is om een zuiver landelijk beeld te krijgen, is toch wel duidelijk geworden dat deze gemeenteraadsver kiezingen niet meer kunnen worden vergeleken met de uitslagen van 1962. De plaatselijke factors, zoals de be kendheid van vele kandidaten bij de bevolking, heeft een veel kleinere rol gespeeld dan aanvankelijk mocht wor den verwacht. Ook deze gemeenteraads verkiezingen hebben door de winst die de Boeren Partij opnieuw heeft ge maakt een min of meer landelijk aspect gekregen. Men moet de uitslag van deze stembusslag om de bijna 12.500 raadszetels dan ook plaatsen tegen de achtergrond van de politieke aardver schuiving van 23 maart jl., toen de par tij van de heer Koekoek zeer grote winst boekte. Wanneer nu in een stad als Den Haag meer dan 10 procent van de stemmen naar de Boeren Partij gaat, dan kan worden gezegd dat deze partij opnieuw de grote winnaar van deze verkiezingen is geworden. In vergelijking met de kamerverkie zingen van 1963 is de groep van de heer Koekoek met bijna zes procent, vooruit gegaan, terwijl de winst in vergelijking met 23 maart altijd nog meer dan 2,5 procent bedraagt. Uiteraard hebben een aantal andere^ landelijke splinterpartijen, die niet aan de raadsverkiezingen hebben deelgeno men, hun bijdrage aan de winst van de Boeren Partij geleverd, maar dit is be slist geen doorslaggevende factor ge weest. De voorlopige conclusie moet dan ook luiden, dat het kiezerskorps opnieuw sterk in beweging is geweest, waarbij geen der grote partijen wezenlijke winst heeft kunnen boeken. De beide extreme partijen van links en rechts hebben vooruitgang kunnen boeken, omdat ook de communisten hun aanhang met bijna een procent zagen stijgen. Premier Cals toonde zich gisteravond in een televisie-interview, volgens zijn eigen woorden, „helemaal niet optimis tisch" ten aanzien van de kamerverkie zingen van volgend jaar. Over de uit slagen van de gemeenteraadsverkiezin gen zei hij „niet extra-teleurgesteld" te zijn; dat de tendens zich zou voortzetten zat er wel in, meende hij. Wèl teleurgesteld was provo Bernard de Vries, die om half negen nog drie, vier of vijf zetels voor zijn partij voor spelde, maar die nu als een eenzame provo in de Amsterdamse raad komt. (ZIE VERVOLG PAG. 5) Het rijk wil de gemeenten be snoeien en dat zint de gemeen ten niet. Pag. 3. De varkens maken het na de epidemie weer zó goed, dat hun lapjes prijziger worden. Pag. 7. Otto van Habsburg mag, ein delijk, weer naar Oostenrijk, maar hij heeft er nu ineens geen haast mee. Pag. 7. Vrouwen zitten meer in de bus dan mannen, hebben de statis tici uitgerekend. Pag. 15. Franse paardesport gedupeerd door bloedarmoede onder de renpaarden. Pag. 17. En verder: nog twee pagina's vol cijfertjes, waaronder üw stem, om te zien wie er nu wel en wie er niet in zit. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM/BREDA Als het eerbiedwaardige bankiershuis Teixeira de Mattos valt, dan valt het jonge diep- vriesbedrijf „Eurofrost n.v." te Breda méé. Dit is de vrijwel unanieme con clusie in financiële kringen, nadat be kend werd dat Teixeira de Mattos sur séance van betaling tot 14 oktober heeft gekregen. Dit Amsterdamse bankiers huis bezit alle aandelen van „Euro frost". B\j eventuele liquidatie van de bank, behoort „Eurofrost" tot het bezit dat in het faillissement wordt inge bracht. Veel achtergronden van de debacle bij Teixeira de Mattos zijn nog duister, omdat deze bank een commanditaire vennootschap is, die geen opening van zaken aan de buitenwacht pleegt te ge ven. Wel wordt het als vaststaand be schouwd, dat de teleurstellende gang van zaken bij „Eurofrost" voor de eni ge aandeelhouder het begin van het einde heeft, ingeluid. „Eurofrost" werkte al geruime tijd met zulke grote verliezen, dat het de bank nog maar nauwelijks mogelijk was om de gaten te stoppen. Toen bovendien kort na elkaar enkele grote klanten van de bank hun deposito's opnamen, kwam de bank in liquiditeitsmoeilijkheden. Eén van de depositohouders was Uni lever n.v. eigenaresse van o.a. de diep- vriesproduktiebedrijven „Iglo". Unilever nam op 1 mei het gehele deposito ter grootte van 1 miljoen bij Teixeira de Mattos op. Daarna volgden andere grote depositohouders. VIS De suggestie is gewekt dat Unilever langs deze weg (geld onttrekken aan de geldschieter van Eurofrost), een con current op speculatieve manier om hals heeft willen brengen. Deze suggestie is echter volkomen onjuist, zegt Unilever zelf. Het geld dat Unilever bij Teixeira de Mattos had ondergebracht, was een normaal termijndeposito, dat per 1 mei automatisch ophield, omdat Unilever in mei dividenden uitkeert. Unilever heeft termijndeposito's bij verschillende ban ken, die alle na een bepaalde tijd wor den opgenomen. Zowel bij Teixeira de Mattos als bij Eurofrost n.v. wordt thans intensief vergaderd. Teixeira de Mattos hoopt dat een fail lissement kan worden voorkomen, door dat andere banken bijspringen. „Eurofrost n.v." hoopt in het zicht van stranding nog een belangrijk con tract te kunnen sluiten met de Britse onderneming „Ross", die bevroren vis op de Euromarkt wil brengen en inte resse heeft getoond voor de vrieshui zen van de n.v. Linthorst ook in Breda die samen met Eurofrost één zaak vormt. Als dit contract nog kan worden afgesloten is „Eurofrost" uit de grootste nood en dan zal wellicht ook Teixeira de Mattos weer een fi nanciële basis hebben, waarop kan wor den voortgebouwd. De directie van de n.v. Eurofrost hult zich echter in stilzwijgen over de on derhandelingen met de Britse firma. Bij n.v. Eurofrost werken in het sei zoen gemiddeld 150 mensen. De vaste personeelsstaf omvat circa veertig a vijftig personen. De vraag die al deze mensen bezighoudt is in de eerste plaats: wat gebeurt er met ons als de n.v. Eurofrost wordt geliquideerd? Naar wij uit goede bron vernemen is liquidatie van het bedrijf niet te ver wachten. Het zal waarschijnlijk worden overgenomen door anderen. In Neder land zijn slechts twee gegadigden te vinden. De eerste is Unilever (Iglo) en de tweede: de n.v. Groko in Zundert. (ZIEVERVOLG PAG. 11) (Van onze redactie buitenland) KAAP KENNEDY De Gemini-9- vlucht is gisteren voor de tweede maal uitgesteld. Het aftellen werd drie minu ten voor het vastgestelde tijdstip van lancering stopgezet, toen een bepaald computersignaal uitbleef. Toen het signaal kort daarna weer doorkwam, werd het aftellen hervat, maajr even daarna weer stopgezet. De lancering van de Gemini-9 is nu vastgesteld op vrijdag,. De rendez-vous- raket de Atlas-Atda-raket, die eerder zonder moeilijkheden vanaf Kaap Ken nedy gelanceerd werd, bevindt zich thans in een cirkelvormige baan, die zo dicht ligt bij de tevoren vastgestelde, dat men verwacht dat de Atda mor gen ook nog op een goede koers zal lig gen. (Van onze verslaggevers) DEN BOSCH/DEN HAAG/ BRUSSEL G.S. van Noord Brabant zijn nog gereserveerd ten opzichte van de eventuele vest! ging van een NAVO-hoofdkwar- tier in Brabant. De Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken Pierre Harmei bevestigde giste ren in Brussel dat „vele" van de veertien partners van Frankrijk in de Noord-Atlantische Ver- drags-Organisatie er de voorkeur aan geven het NAVO-bevel voor midden-Europa (SaCEUB) over te brengen naar Nederland. De terughoudendheid van het. Noord brabantse college van Gedeputeerde Staten komt voort uit de onbekendheid met de gevolgen van een eventuele NAVO-vestiging. Men tast. nog volko men in het duister omtrent de conse- uuenties voor veiligheid, woningbouw, wegenbouw, recreatiegebieden en bij voorbeeld ook de regionale economie, De Nederlandse regering heeft tot nog toe geen contact opgenomen met het provinciaal bestuur van Noord- Brabant. De reserve van G.S. betekent echter niet dat zij bij voorbaat afwij zend staan tegenover vestiging van SACEUB. Zij willen echter meer we ten over de eventuele gevolgen. ACTIEF Ondertussen Ijvert een aantal Bra bantse en Limburgse K.V.P.-kamerle- den voor de vestiging in Zuid-Neder land. Zij zien er belangrijke mogelijk heden in voor de verbetering van de situatie in het Benelux-middengebied. Ook het provinciaal bestuur van Lim burg, dat grote werkloosheid vreest als gevolg van de sluiting der kolenmijnen, schijnt in Den Haag heftig aan de bel te trekken. Harmei zei gisteren in Brunei ook dat de SHAPE het geallieerde op perbevel met zijn zeer hoog betaalde staf naar België zou dien te worden overgeplaatst. SACEUR. waarvoor dus Nederland in aanmerking zou komen, omvat zowel land- en luchtstrijdkrach ten als marine-eenheden. 4000 MAN Aan SACEUR zijn in Fontainebleau thans ruim 4000 man verbonden. Voor het hoofdkwartier zelf is een opper vlakte nodig van 200 tot 500 ha. Voor de huisvesting van officieren, man schappen en hun gezinnen zullen on geveer 3000 woningen moeten worden gebouwd. De bouw ervan zou eenzesde van de Brabantse bouwcapaciteit (19.000 wo ningen per jaar) opslorpen. De bouw van stafkwartieren en andere gebou wen zou nog een deel van de bouw capaciteit vergen. SACEUR moet ge vestigd worden in de nabijheid van een vliegveld en een helihaven. De stad die „uitverkoren" wordt, moet rekenen op een plotselinge toeneming van de ver keersdrukte met ongeveer 4500 perso nenauto's. DE NIGERIAANSE regering heeft gis teren in Kadoena bekendgemaakt dat er sinds de ongeregeldheden, die in het weekeinde zijn begonnen, in Noord-Ni- geria 92 personen zijn gedood, 506 ge wond en 300 gearresteerd. BREDA - „Oeld is belangrijk veer het werk van de Bend Ouders Spastische Kinderen", zegt dr. F. J. B. Zeegers. „Maar nog belangrijker is de confron tatie van de gezonde mens met zijn lichamelijk misdeelde me demens. Daarom zijn wij van de B.O.S.K. zo blij met het plan voor een sportdag op 5 juni!" (Zie ook sportpagina). De sportdag op het NAC-terrein is inderdaad uitdrukking van ge meenschapszin in de geest van wat dr. Zeegers zegt. Talloze vereni gingen werken belangeloos mee aan het programma op hoog ni veau! Vanaf twaalf uur, a.s. zondag, krijgt men op het NAC-terrein in Breda een kleine Olympiade te zien, waarvan de baten helemaal ten goede komen aan de Bond Ouders Spastische Kinderen. Deze bond laat van het verkre gen geld zomerhuisjes bouwen op plaatsen waar zowel gezonden als zieken vakantie kunnen vieren. Gezinnen waarin spastische kinde ren voorkomen, hebben nóóit va kantie. Met een spastisch kind is men bijna nergens welkom. Het is door zijn bewegingsmoeilijkheden een probleem voor zijq omgeving. Alleen in speciale vakantieoor den kunnen de spastici, maar voor al de andere leden van het gezin, waarvan zij deel uitmaken, het geluk van echte vakantie smaken. Onder elkaar. In ontspannen sfeer. De Bond Ouders Spastische Kin deren maakt dit belangrijke werk mogelijk. Dagblad De Stem en NAC haken er als uitvloeisel van de actie „Leer ze leven met astma" op in. U doet toch ook mee? Dat de sportwereld deze actie een warm hart toedraagt, moge blijken uit het aantal medewerkers voor zondag 5 juni. We schreven daar woensdag al over. Gisteren heeft zich een nieuw „lid" gemeld. Leo Horn. Hij, Nederlands top- scheidsrechter en aan het eind van zijn loopbaan, wil voor dit goede doel de wedstrijd NAC - Willem H leiden! Daarmee tevens officieel afscheidnemen van het Brabantse publiek. Meer over het program ma van zondag op onze sportpagi na. HELSINKI (U.P.I.) De kwetsbaarheid van de „hot line", die het Witte Huis rechtstreeks verbindt met het Kremlin, is gisteren opnieuw duidelijk geworden, toen om even over half acht een dragline de kabel tussen Helsinki en Toerkoe in tweeën hapte. De verbinding tussen de Amerikaanse en Russische hoofdstad werd echter vrijwel onmiddellijk weer hersteld via noodvoorzieningen. Op hetzelfde moment dat de „hot line" uitviel was het ook onmogelijk vanuit Helsinki met Stockholm en de andere westelijke hoofdsteden te telefoneren of te telexen. De Finse P.T.T. heeft verklaard dat bijna alle telefoon- en telexverbindingen konden worden omgeleid via Haemeenlinna. Naar de P.T.T. later in Helsinki heeft meegedeeld was de gebroken kabel om half twaalf weer hersteld en kon het verkeer weer normaal doorgang vinden. (Advertentie) voor vanaf 248. Veemarktstraat 7 - Breda als "toetje" na de maaltijd l|S van niet duur wel heerlijk

de Stem | 1966 | | pagina 1