Drukte in Brabant groter Provo s proberen hun leider Optimisme bij overleg Maleisië Indonesië FILEVORMING DOOR STIPTHEIDSACTIE BELGISCHE DOUANE sri^ld door het Stagnaties SP0RTFEITEN Kapittel doet beroep op diocesanen SURVEYOR I OP WEG NAAR MAAN Tilburger in Amer verdronken Spanning in Vietnam neemt toe Leuven blijft rumoerig Rijkswacht zet de spuit op demonstranten OUDERS NIET THUIS VIJF KINDEREN VERBRAND DAGBLAD VOOR ZEELAND ELF ARRESTATIES IN AMSTERDAM Soekarno: „Ik zwijg in duizend talen ZWIJGEN Wolkenvelden u". i hm Na' Voordracht voor nieuwe bisschop MAMA IK HEB DE SCHUUR IN BRAND GESTOKEN NIEUWE TACTIEK TE WATER Vier Boeddhisten steken zichzelf in brand FORT AANVAL DIRECTEUR: LOUIS TOEBOSC' .onum begaafde jongerenstaat 'atorium borg voor een gedeg^ nteerde vakstudie in de v":' en van de muziek. alle door het Rijk erken* mor solist, dirigent, wkes' I MUZIEKONDERWIJS anger, theoreticus. PRAKTI ;erkmusicus, dirigent van k°c oorklas, Orkestklas, Ensembl^ itingen (ook studie- stratie Brabants Con- scbeweg 343, Tilburg, i, 4 3844. ,06a JAARGANG Ne. 25211 Voor God, Koningin en Vaderland Uilflave: N.V. Ultg. Mi|. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: U Leijendekker üedictiereed: J. M. A. C. v. Dongen, j. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 tem D 1 NSDAG 31 MEI 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,30 incasso, 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. WEGEN RUSTIG, CAMPINGS OVERVOL -ui." cel te roken - J a «a-errrmnn isf V T» r«n m-nan rlon Tori en-non txrorrl fnt H flflT"! ("VHPT1 (Van onze redactie binnenland) BANGKOK De Maleisisch-Indonesi- sche besprekingen over beëindiging van de confrontatiepolitiek, die president Soekarno drie jaar geleden afkondigde, zijn maandag officieel in de Thailand- ge hoofdstad Bangkok begonnen. Adam Malik, de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken, en zijn ambtgenoot Abdoel Razak van Maleisie hadden eerst een gesprek dat een uur duurde. Hn raadgevers voegden zich daarna bij hen. In kringen der beide delegaties heerst optimisme over de afloop der bespre kingen. Abdoel Razak verklaarde na het eer ste overleg, dat goede vorderingen wa ren gemaakt en dat de sfeer zeer goed was. Intussen meldde Radio-Djakarta dat Indonesië een van zijn militaire eenheden, die in Borneo langs de gren zen van Maleisië patrouilleren, heeft ontbonden. Dit is de eerste eenheid, die naar Djakarta is teruggestuurd. President Soekarno, de man die steeds meer op de achtergrond geraakt, toon de zich gisteren niet erg gelukkig met de huidige gang van zaken in Indonesië. Op een openbare plechtigheid waar schuwde hij„Ik zwijg nu in duizend talen, maar zo God het wil, zal ik te eniger tijd in de toekomst wel mijn mond open doen. Ik zal mijn ge voelens uiten en ik zal zeggen wat ik te zeggen heb als president, opperbe velhebber van het leger en grote lei der van de revolutie Intussen heeft Omar Dhani, het voor malige Indonesische hoofd van de luchtmacht, die de staatsgreep van 1 oktober steunde, in de getuigenbank gezeten in het proces te Djakarta te gen de voormalige luchtmachtmajoor Soedjono, die terechtstaat wegens deel neming aan de staatsgreep. De Indonesische voormalige vice-pre sident Mohammed Hatta zou bereid zijn de leiding van een nieuwe Indone sische Mohammedaanse partij op zich te nemen. De nieuwe partij zou streven naar toepassing van de Indonesische staatsfilosofie Pantjasila volgens de Mohammedaanse leer. vanavi^?Venvach?ng' geldig tot drow Ie,d*n' maar overwegend noorHoiM?. Peri°des. Zwakke, ZelMe tempera- als gisteren of iet» lagere. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/BREDA/VLISSIN- GEN Ongeveer de helft van de buitenlanders, die Nederland met de pinksterdagen hebben bezocht, bestonden uit kampeerders. Via de grote doorlaatposten zijn naar schatting van de ANVV in de af gelopen dagen 450.000 buitenland se toeristen ons land binnengeko men tegen 500.000 met Pasen en 600.000 tijdens de pinksterdagen van het vorig jaar. i Ofschoon het weer met de pinkster dagen koel winderig was, waren er vele toeristen uit binnen- en buitenland, die de afgelopen dagen gebruikten voor het houden van een generale kampeer- repetitie voor de zomermaanden. De A.N.W.B. taxeert dit aantal op plm. 400.000, een even groot aantal als met Pinksteren 1965. Van de kampeerders aan de kust was rond 50 procent bui tenlander, van wie 40 procent Duitser. Uiteraard hebben zich in het verkeer hier en daar opstoppingen voorgedaan. Ook moesten weer velen de pinkster- tocht met de dood bekopen. Afwijkend van het druktebeeld in ons land heeft Pinksteren 1966 zich in Bre da en West-Brabant gekenmerkt door een grotere drukte dan vorig jaar. In de grotere plaatsen was geen hotelbed meer beschikbaar, zodat een beroep moest worden gedaan op de hotelac commodatie in de omliggende gemeen ten. Bergen op Zoom was reeds vroeg bezet. Dit hield verband met een hip pisch festijn. De kampeer- en caravanterreinen zijn in de Baronie van Breda en in West-Brabant volledig bezet geweest. Het grotere aantal toeristen (toename wordt geschat op dertig procent) kan worden toegeschreven aan een toena me van het aantal Amerikanen en een belangrijke toename van het aantal Fransen (geschat op vijftig procent). Ki i Eddy Stibbe en Proetske Arts waren de grote winnaars op het zeer geslaagde concours- hippique van Bergen op Zoom. Een ander hippisch feest vond plaats in Axel, waar vooral de pony's bij het publiek een goede indruk achterlieten. Een Nederlands record, en dan bij het speerwerpen, was het voornaamste feit van de Amster damse atletiekkampioenschappen. Opnieuw bleken de Belgische zeehengelaars beter dan de Ne derlandse. In West-Kapelle werd dat bewezen. Jong Oranje begon een tournee door Oost-Europa met een ne derlaag. Tom Okker maakte een gewel dige indruk bij het tenniskam pioenschap van Frankrijk. On danks het feit dat hij van Fred Stolle verloor. Volop nieuws uit de wieier - hoek. Bart Zoet werd eerste in de prof-ronde van Hansweert, Cees Brugel won voor eigen pu bliek in Zevenbergen, Willems uit Hooge-Zwaluwe kwam op de eer ste plaats in Stampersgat, John Brouwer deed dat in Hank. Verder waren er triomfen van Jan Jans sen en Dick Groeneweg. De Ronde van Italië kreeg een bekend lei der in de persoon van Adorni. Tot slot, maar daarom niet minder belangrijk, de kam pioenen in het amateurvoetbal: Middelburg (le), Concordia (3 B), RAC (3 C), ZIGO (4 E), Bavel (4 F), Cluzona (4 G). (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Het kathedraal kapittel van het Bossche bisdom staat voor de opdracht om een voordracht van drie personen op te maken voor de benoe- Mto| van een nieuwe bisschop. In een brief, die op tweede pinksterdag in alle «erken van het bisdom is voorgelezen, Heeft het kapittel aan alle priesters, religieuzen en leken van het bisdom gevraagd bij deze zo gewichtige aan gelegenheid te willen meedenken en nOns spontaan uw gedachten te willen Meedelen". tt,fe brief, die ondertekend is door de voorzitter mgr. M. Oomens, wijst het Kapittel erop dat de benoeming van een oisschop het uitsluitend recht is van de Zoa^s ook de overige Nederland- in weSun'. *s het Bossche sinds lang vLÜf zit van het privilege van ris? w ?t- Mgr. Oomens onderstreept, p»L? kapittel dit voorrecht in dit dan ooit tevoren als een NrL moeilijke en verantwoordelijke K beschouwt. „Het wil deze op- zo gewetensvol mogelijk volbren- meent daartoe een beroep alleJ !r n op medewerking van bosch Lefhebber?^ V" Het verkeer in Brabant en Zeeland heeft met de pinksterdagen weinig moeilijkheden ondervonden. De enige ernstige stagnaties ontstonden als ge volg van stipheidsacties van de Belgi sche douanen. Bij Putte had deze actie rampzalige gevolgen. Toen de douane bij de grenspost Putte rond vier uur gistermiddag besloot alsnog aan de actie mee te doen, stonden de auto's korte tijd later in lange files. Een gesprek tussen de Nederlandse rijkspolitie en de Belgische douane had tot gevolg dat de actie iets minder streng werd door gevoerd. Ook heeft de douane-actie bij de grenspost Wuustwezel enige stagnaties veroorzaakt, ofschoon de Belgen de toeristen niet al te veel last hebben be zorgd. Bij de grenspost Wernhout was het veel stiller dan vorig jaar. De pu- blikaties over de stiptheidsacties hebben de mensen schrikachtig voor de grens gemaakt, aldus de douanefunctionaris sen. De verkeerschaos in Zeeland op tweede pinksterdag 1965 heeft zich dit jaar niet herhaald. Gisteravond was het weliswaar uitzonderlijk druk op rijks weg 58, maar van urenlang oponthoud was geen sprake. Bij de uittocht van toeristen ontstonden in Middelburg files. De langste files liepen vanaf de brug tot het buitengoed „Toorenvliedt" en tot halverwege Middelburg - Souburg. File vorming trad verder op bij Goes (rich ting Oosterscheldebrug) en Kruiningen (splitsing naar het veer Kruiningen- Perkpolder). De Oosterscheldebrug kon de drukte met de pinksterdagen gemak kelijk aan. Lange files ontstonden gisteren vanaf vijf uur op de rijksweg 17 vanaf Zeven bergen tot Zevenbergschenhoek. Over drie kilometer moest men ruim een uur rijden. De spoorwegen hebben in het pink- sterweekeinde vele toeristen te verwer ken gekregen. Naar schatting kwamen met treinen 7000 reizigers ons land bin nen. TIELT (U.P.I.) By een brand, die de gehele woning in de as heeft gelegd, zyn in het Belgische dorp Dentergem zaterdagavond vijf kinderen omgeko men. De ouders, de 30-jarige André Roelens en zijn vrouw Monique, 29, wa ren nauwelyks 100 meter verder op be zoek bij de ouders van mevr. Roelens. De kinderen waren opgesloten in de slaapkamer. Volgens een woordvoer der van de brandweer heeft een buur man van de familie om ongeveer half tien alarm geslagen, toen hij uit het huis rook zag opstijgen. Andere omwo nenden gingen vlug de ouders waar schuwen. De vader rende het huis binnen en met assistentie van de brandweer kon hij drie kinderen, de oudste van zes jaar, Marianne, en twee jongens, Ste- phan van vijf en Peter van drie jaar, uit de brandende slaapkamer halen. Naar verluidt waren de kinderen reeds overleden. Zoals we op deze luchtopname van de camping in Zandvoort kun nen zienhad men daar echt niet te klagen over gebrek aan belang stelling, De camping was echt wat men noemt „eivol". (Van onze redactie buitenland) KAAP KENNEDY De Verenigde Staten hebben gisteren een nieuwe stap gezet»in de richting van de maan met de lancering van de Surveyor I-satel liet, die donderdag a.s. een zachte lan ding op het maanoppervlak zal moeten maken. De capsule zal neer moeten ko men in de Oceaan der Stormen, waar eens wellicht de eerste Amerikaanse maanreizigers zullen landen. Tot nu toe heeft zich slechts één sto ring voorgedaan, toen een van de grote radio-antennes niet naar buiten wilde komen. Volgens woordvoerders op Kaap Kennedy is dit echter niet van essen tieel belang voor het welslagen van de onderneming. Na eenmaal op de maan te zijn ge land zullen vele beelden van het op pervlak naar de aarde worden gezon den. De Gemini-9 zal in elk geval morgen op het vastgestelde tijdstip gelanceerd worden ook als de lancering van de doelraket (Atda) daaraan voorafgaan niet zou lukken. LÉL (Van onze correspondent) GILZE „Mam ik heb het schuurtje in brand gestoken", zei de vierjarige zoon van de familie J. B. aan de Alphensebaan in Gil- ze eerste pinksterdag tegen zijn moeder. Nog voordat zijn moeder dit kon controleren of zelfs maar kan mopperen, nam de kleine de benen in de richting van de rogge velden, in de landelijke omgeving achter de woning. ïtuim twee uren nadien vond de speurhond van de rijksspeurhondgeleider J. l'Abee uit Bavel de peuter terug, nadat eerder militairen, politie, brand weer, ouders en omwonenden zon der enig resultaat en stijgende angst hadden gezocht. Eèn zeker heid had men gelukkig: hij was niet in de schuur, die tot de grond toe afbrandde. Met het vallen van de duisternis was de vreugde rond het terug vinden groter dan de boosheid om de daad. Terwijl de kleine zich schuil hield stond de vrijwililge brand weer, onder leiding van comman dant Jac. van Beysterveldt, voor een hopeloze taak. De met hooi en stro gevulde schuur brandde als een fakkel. Gevaar voor overslaan naar de aangrenzende woning was er niet vanwege de gunstige wind. AMSTERDAM (A.N.P.) Een groep van naar schatting 500 provo's, aanhan gers en meelopers, is in," de nacht van zaterdag op eerste pinksterdag vanuit de Amsterdamse binnenstad naar het huis van bewaring aan de Amstelveen- seweg getrokken, waar de provoleider Hans Tuynman een straf van drie maanden uitzit. Er werden in de omge ving van het huis van bewaring een viertal rookbommen gegooid en voorts werd vanaf de nabügelegen Koningin neweg met bouwmateriaal gegooid. De jongelui drongen, ondanks de po litiehonden, vrij kwaadaardig op. De rookbommen waren volgens een politie functionaris van een dusdanig groot kaliber, dat je geen hand voor ogen meer kon zien. Levensgevaarlijk met het nog altijd wel drukke verkeer daar ter plaatse, aldus de politieman. De bommen waren volgens hem wel twee keer zo groot als die welke op de tiende maart zijn geworpen. Ook in de Leidschestraat zijn nog een paar rook bommen gegooid, onder andere vlak bij een automatiek, die daardoor op stelten werd gezet. De op een en ander voorbereide po litie had een linie van agenten, met daarbij enkele met honden opgesteld bij het huis van bewaring. De jongens werden verspreid in de omgeving, waarbij eenmaal van de lange wapen stok gebruik moest worden gemaakt. Ook werd nog assitentie van de mo biele eenheid ingeroepen. Toen deze op het kritieke punt arriveerde, werd zij onthaald op een grote rookbom. Zoals gewoonlijk waren de provo's en een grote schare belangstellenden zaterdagavond naar het Spui getrok ken. De politie had daar echter een nieuwe tactiek toegepast. Rond het Lie verdje stonden acht agenten te paard en eenzelfde aantal agenten met hon den. Iedereen werd tot doorlopen ge maand en enkele wat traag reageren de provo's werden door de bereden agenten over de trottoirs en in dè ste gen en zijstraten van het Spui opge dreven. Twee agenten van de motor brigade regelden zodanig het verkeer, dat het rondjesrijden van belangstel lenden in hun auto's werd voorkomen en het doorgaande verkeer vanuit de stad kon blijven gaan. Deze nieuwe politietactiek had tot resultaat dat er voor het eerst sedert lange tijd geen happening op het Spui werd gehouden. In de namiddag van eerste pinkster dag arresteerde de Amsterdamse poli tie bij twee happenings rond het fon teintje in het plantsoen voor het Ameri- canhotel op het Leidscheplein, totaal 11 jongelui. Bij de gearresteerden zijn drie meisjes, twee daarvan zijn zeer bekende provo's. Voorts werd een 16-jarige scholier uit Emmeloord aangehouden, die speciaal voor het deelnemen aan een happening naar de hoofdstad was gekomen. De overige arrestanten zijn Amsterdammers. Omstreeks kwart over vier begaven twee 16-jarige scholieren en een 15- jarige verkoopster zich in het fontein tje te w^ter. Een publiek van naar schatting vierhonderd personen, die op het gazon, het trottoir en de rijweg stonden, keek toe. Een uur later kwa men acht provo's dwars door het ver keer op het plein hollend, met een gro te kunstvis van een bij twee meter, waarop allerlei opschriften stonden, naar het fonteintje en lieten zij de vis in het water glijden. De politie arresteer de het achttal. Een hunner was de 23- jarige studente J. A. J. (Koosje) K., die - vorige maand bij een 'happening werd gearresteerd, toen ze kranten bij het Lieverdje uitdeelde. De moeilijk heden bij haar fouillering op het hoofd bureau waren indertijd voor haar aan leiding daarover een klacht in te die nen, bij de procureur-generaal. (Adveolbenltiies) (Van een onzer verslaggevers) HOOGE-ZWALUWE Zondagmor gen is de 41-jarige Tilburgse autohan delaar J. H. Bannink in de Amer onder Hooge- en Lage-Zwaluwe verdronken. Het slachtoffer was met zqn jachtje op de Amer aan het varen. Achter zyn jacht had hij een rubber vlot hangen. Toen het slachtoffer van zijn jacht op het vlot wilde stappen, kantelde het vlot. De heer Bannink raakte te water en verdronk. De rijkspolitie heeft ge dregd, maar het lijk van de heer Ban nink is nog niet gevonden. Ten gevolge van een manoeuvre van een voor hem rijdende wielrijdster kwam de 61-jarige monteur L. van de Biggelaar uit Tilburg bij een poging haar te ontwijken op de brug over het. Wilhelminakanaal in Tilburg met de treeplank van zijn scooter tegen het torttoir. De man sloeg met het hoofd tegen de brugleuning en overleed later in het ziekenhuis. Bij ongelukken elders in het land kwamen tien mensen om het leven. Twee kinderen (zes en drie jaar) kwa men door verdrinking om het leven. By de foto: Nadat snel een arena is opgericht rond het nog steeds brandende lijk van de boeddhistische non Thanh Quang, gooit een student pepermunt olie in de vlammen. (Van onze redactie buitenland) SAIGON/DA NANG/WASHINGTON Een jonge vrouw heeft zichzelf gis teren voor de Vien Hoa Dao-pagode in Saigon in brand gestoken, zy was de vierde boeddhist, die in het weekeinde aldus tegen het bewind van premier Cao Ky ageerde. Evenals de andere drie boeddhisten besprenkelde de vrouw zich met benzine, waarna zy zich met een lucifer in brand stak. Behalve in Saigon benamen zich ook in Hue en Dalat boeddhisten door zelf verbranding het leven. De politieke leider van de boeddhisten, Tri Quang, heeft inmiddels president Johnson de zelfverbrandingen verweten. Een non in Hue zou voor haar zelfmoord in een brief aan president Johnson de re gering van Ky gelaakt hebben en zy zou van hem drastische maatregelen te gen het huidige Vietnamese bewind hebben geëist. Als gevolg van de zelfverbrandingen is de spanning in Vietnam weer toege nomen. Ook in de opstandige stad Hue blijft de toestand zeer gespannen. Een Zuidvietnamees bataljon, waarvan de loyaliteit aan de regering in Saigon tij dens de crisis rond Da Nang wankelde, heeft opdracht gekregen Hue binnen te trekken en het gezag van Saigon te herstellen. Het radiostation van Hue heeft in bulletins gedreigd „tot de laat ste druppel bloed te zullen vechten voor de zaak van onafhankelijkheid en democratie". De radio riep studenten op om het zendstation te verdedigen en drong er bij de in Hue gelegerde troepen op aan de zaak tegen de rege ring te steunen. Ook de spanning tussen Amerikanen en Vietnamezen in Hue is toegenomen. De zetel van het Amerikaanse hoofd kwartier aldaar is veranderd in een waar fort met mitrailleurnesten op de hoeken en prikkeldraadversperringen er om heen. De Amerikanen hebben de boeddhisten gewaarschuwd niet te dicht bij te komen, willen ze niet be schoten worden. De wachtposten zijn van gasmaskers voorzien, voor geval er van traangas gebruik gemaakt zou moeten worden. Communistisch China heeft zondag bekendgemaakt dat de Amerikaanse militaire vliegtuigen in het weekeinde aanvallen hebben gedaan op Chinese vissersboten in de Golf van Tonkin, waardoor drie mensen om het leven kwamen en 18 werden gewond. President Johnson heeft gisteren de oolitieke groeperingen in Zuid-Viet nam opgewekt samen aan de vormin van een grondwettelijk gekozen regt ring te werken. Bij een herdenking vr de gevallenen op de Amerikaanse n- tionale begraafplaats in Arlington ve zekerde Johnson, dat de V.S. de stri in Vietnam zullen voortzetten totdat d agressie afgeslagen zou zijn of totdai de tegenstander tot een gesprek be reid is. MECHELEN (U.P.I.) Met water kanonnen heeft de Belgische rijkswacht zondag Vlaamse demonstranten uit elk aar gejaagd, die voor de Sint-Eom- bautskathedraal te Mechelen protes teerden tegen het besluit der Belgische bisschoppen de Franstalige afdeling van de Leuvense universiteit te handhaven. Toen kardinaal Suenens de hoogmis celebreerde in de kathedraal, werd ver scheidene malen „We shall overcome" en de „Vlaamse leeuw" gezongen. Na de H. Mis schoolden meer dan 500 de monstranten voor de hoofdingang sa men en werd daar gezongen „Broeder Suenens. gij slaapt nog". Terwijl het zingen en de spreekko ren met leuzen als „Leuven is Vlaams" voortduurden, drukten de gemeente politie en de rijkswacht de demon stranten de zijstraten in, waarna zij met waterkanonnen uiteen werden gejaagd. ^loef de gehele middag rumoerig in de stad. De studenten bleven probe ren het centrum te bereiken. Mathenessestraat 41 Breda Tel. 42645

de Stem | 1966 | | pagina 1