vorige Zeeland verwacht invasie vandaag pas Alle benzinemerken nu in oorlogsroes VEEL KAMPEERDERS IN MIDDEN-BRABANT Visseisoen is open Voorcontact Maleisiè- Indonèsië in tranen RIJKSPOLITIE VERSTERKT AMSTERDAMS POLITIEKORPS Twee jongens gedood door oude granaat ZONNIG 56ste Duitse Starfighter neergestort Invasie Douane Lancering Gemini later Amerikaanse burgers uit Hué geevacueerd 0p tweede pinksterdag (30 mei) Is er van 10 tot 4 uur kijkdag van de Snvestaflats In kef LukweSpark te Oosterhout. Knvesta houwt goede woningen. DAGBLAD VOOR ZEELAND Wegens demonstraties LAWINE VAN PRIJSVERLAGINGEN WITTE POMPEN SLAAN TERUG !Ltefzee trekt gaat de wind TIGCHELAAR AUTOVERHUUR Moordzaak-Hofman weer voor rechter - ütattl ver? Utth ffitiMMn Jl airlines uStfliilgpioè U mm mmmmmiMmsÊh Spanning stijgt OFFENSIEF Ontmoeting van de goede bedoelingen Omhelzing Instructie »j =41111 =4^ ,g«e JAARGANG Ne. 25210 Uitgave: N.V. Ultg. Mij. Neerlandia pirecteur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: t. Leijendekker Kedadieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C j. v. Hootegem, mr. dr A. J. J. M. ^es, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Mestende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 lel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland Z A T E R D A G 2S MEI 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,30 incasso, 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). MATIGE PINKSTERDRUKTE Benzinestations waren er als de kip pen bij om automobilisten te laten weten dat zij meededen aan de „ben- zine-oorlog". AMSTERDAM (A.N.P.) De Am sterdamse gemeentepolitie wordt ver sterkt met 60 man van het korps rijks politie. Deze detachering, die voorlopig tot 5 juni zal duren, maar waarschijn lijk onk daarna zal worden geconti nueerd, geschiedt om twee redenen: in de eerste plaats het algehele personeels tekort (enkele honderden), maar in de tweede plaats houdt zij verhand met het toenemende aantal demonstraties van jongeren in de hoofdstad. De rijkspolitie zal zo deelde com missaris Molenkamp mede o.rn. wor den ingezet bij de bewaking (dag en nacht) van het Amerikaanse consulaat op het Museumplein. BRUSSEL (A.N.P.) Bij een ont ploffing van een granaat uit de tweede wereldoorlog zijn twee jongens in een tehuis in Weelde bij Turnhout om het leven gekomen. Twee andere jongens werden zwaar gewond. De knapen hadden de granaat vermoedelijk gevonden in de omgeving Van het tehuis, waar eenhonderdtal wezen en verlaten kinderen verblijven, en mee naar hun kamer genomen om ®r mee te spelen. De slachtoffers zijn tussen de 14 en 16 jaar oud. Tijdens ue oorlog is bij Weelde heftig gevoch ten en nog steeds worden er wapens en munitie gevonden. premier pengel van Suriname neeft ln een telegram aan de Bataafse etroleum Maatschappij gevraagd de ^Ploi'atie en exploitatie van de olie- en in Suriname in overweging te walen nemen. (Van één onzer redacteuren) BREDA Zoals wij gisteren voorspelden, is de benzinestrijd na de prijsverlaging welke Esso-Nederland eensklaps heeft afgekondigd op een breed front ontbrand. Esso verlaagde haar prijzen in sommige gedeelten van het land wegens de concurrentie van „witte pompen". Gisteravond reageerden de meeste andere benzinemaatschappijen met overeenkomstige prijs verlagingen als die van Esso. (Van onze weerkundige m? medewerker) hcort Een liogedrukgebied Srhil »h vrÜda5 spontaan bjj iiii ..ontwikkeld. Dit komt ipos op tijd om ons tijdens de n«T - een zonnetje te brengen. rioJt is aI naar noordelijke enting gedraaid met aanvanke- litou*nt>s aanvoer van te koude rip 1* cn enkele wolkenvelden van uinA ee' Geleidelijk wordt de ,vJ roecr noordoost, waarbij het Dnnl./z.onniger karakter krijgt, do v hogedrukcentrum naar PinW i afnemen. Tijdens de R'nxsterdagen verwachten wij een tuur hogere middagtempera- deu. V3n ongeveer 18 tot 20 gra- Tegelijkertijd begon de tegenaanval aan het brandstoffenfront. Sommige witte-pomphouders lieten hun prijzen namelijk onvervaard met nog enkele centen dalen. In Utrecht zei de n.v. Autosupermarkt „Autorama": „Wij ble ven principieel altijd een stuiver on der de prijzen van merkbenzine. Dat doen wij ook, nu de merkbenzine in prijs is gedaald". De meeste witte-pomphouders kijken echter de kat nog even uit de boom. Zoals wij gisteren al Vschreven zijn de witte-pomphouders niet in een organi satie verenigd en hun reacties zijn daar om gevarieerd. Dit zeiden gisteren de andere ben zinemaatschappijen: SHELL: „Wij zullen onze wederver kopers in staat stellen om elke con currentie het hoofd te bieden. Met ingang van heden passen wij de prij zen aan de regionale omstandighe den aan". Caltex: „Onze prijsverlagingen zul len variëren van een tot vier cent per liter, al naai* gelang de prijsbe wegingen in diverse streken van ons land. Zo gauw de tellers op de pom pen veranderd zijn gaat de prijsver laging in". MOBIL: ,',Wij verlagen onze prijzen over het gehele land, met slechts en kele plaatselijke uitzonderingen. Wel zullen er regionaal bepaalde ver schillen zijn". GULF: „Wij zijn nog in beraad, maar we komen heus wel". PAM: „Wij passen de prijzen aan de omstandigheden aan". ORION (420 verkooppunten): „Dacht u dat wij achterbleven? Dan vergist u zich". FINA: „Wij verlagen onze prijzen evenveel als Esso heeft gedaan". BP: „Wij zullen de wederverkopers niet aan een onmogelijke concurren tie blootstellen en verlagen de prij- AVIA: „Wij hebben de vorige week al een prijsverlaging ingevoerd, met behulp van spaarzegels. De verla- laging beloopt 2 tot 4 cent per liter" Avia's directeur zei: „Esso heeft een jaar gestudeerd op de prijsverlaging. De maatschappij is uit Amerika ge machtigd om hard op de witte pom pen in te hakken". Esso exploiteert in Nederland 2000 pompen. Shell heeft er 3000. Caltex be zit er 1600. BP heeft er 1000, Avia 400, Mobil 300 en PAM 550. Het aantal witte pompen bedraagt naar schatting 800. Dit aantal groeit gestadig. MUNSTER (U.P.I.) Tijdens een landingspoging op de luchtbasis Rheinc is gisteren een Westduitse Starfighter verongelukt. De piloot werd hierbij ge dood. Het was het 56e ongeluk met een Starfighter, sinds de Luftwaffe in 1961 met deze toestellen is gaan vliegen. Sinds januari van dit jaar zijn 12 Westduitse Starfighters verongelukt, waarbij zeven piloten om het leven kwamen. Sinds 1961 zijn 31 piloten door ongelukken met de Starfighter om het leven gekomen. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG-BREDA-GOES Gisteravond zag het er nog niet naar uit, dat het pinksterbezoek van buitenlandse toeristen het oude record zou slaan. Het was druk, vooral op de wegen naar Zeeland, maar van abnormale toe standen of grote opstoppingen was geen sprake. Veel zal afhan gen van het weer. Dat zal, zoals het er nu uitziet, vry fris zijn? maar niet onaangenaam. De bos sen zullen het daarom wellicht winnen van de stranden. De spoorwegen hadden gisteren een drukke dag. In overleg met het minis terie van Defensie hadden de spoorwe gen al ruimte gemaakt door 40.000 mi litairen wat vroeger naar huis te bren gen. Het aantal reizigers werd gisteren op 700.000 geschat, bijna 200.000 meer dan op andere vrijdagen. Op de grote autoroutes was het ook druk, maar het verkeer stroomde goed door. Waar filevorming ontstond kon de politie met weinig moeite de zaak weer op gang brengen. Het Westbrabantse Steenbergen heeft goed kunnen merken dat de Ooster- scheldebrug klaar is. Andere jaren was het rond Steenbergen druk door de trek naar Schouwen-Duiveland. Gisteren was het er stil. In Bergen op Zoom zwol gisteren de verkeersstroom naar Zee land snel aan. zonder evenwel tot op stoppingen te leiden. In Zeeland zelf, waar men heel wat gewend is, sprak men van een „op gang komende verkeersstroom". In Zeeland verwacht men pas vandaag de grote invasie. In de eilanden-provincie was gister avond nog voldoende hotelaccommoda tie vrij. Zoals andere jaren waren het weer vooral de Duitsers die de Zeeuw se stranden opzochten. Ook waren de Belgen, traditiegetrouw, goed vertegen woordigd in het buurgewest. De A.N.V.V. meldde gisteren een be vredigend aantal hotelboekingen. Al meer dan 120 campings waren volge boekt. Maar er zijn er 700 hij de kam- peerinformatiedienst aangesloten. Het kamperen concentreert zich duidelijk in Midden-Brabant, Utrecht en langs de Noordhollandse kust. De stipheidsactie waartoe de Belgi sche douanemannen gisteren werden opgeroepen, heeft nog niet veel uitge haald. De douaniers bij Wuustwezel hielden zich bij tussenpozen aan het parool. Dan lieten ze alle auto's stop pen, de inzittenden uitstappen, koffers openmaken enz. In dergelijke periodes stonden er al gauw files van 700 a 800 meter. Maar de superieuren, die het met de actie niet eens zijn, kwamen nogal eens poolshoogte nemen en dan lieten de douanen hun actieplannen weer va ren. Ernstige vertragingen ontstonden er dan ook niet door. CAPE KENNEDY (U.P.I.) De lan cering van het ruimteschip Gemini-9, met de astronauten Thomas Stafford en Eugène Cernan, is verschoven van dinsdag naar woensdag. De 24 uur extra zijn nodig voor controle van de Atlasraket, die zal worden gebruikt om een ruimtesatelliet in een baan te bren gen. PRINSES BEATRIX en prins Claus zullen van zaterdag 16 juli tot vrijdag 29 juli 1986 een bezoek aan de Ned. Antillen brengen. (Advertentie) steeds nieuwe fords vraagt onze prijscourant boeimeersingel 6 breda telefoon 0160024400 Als er geen superieuren waren wer den de auto's geopend (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Op donderdag 9 juni zal voor de Bossche rechtbank de be handeling worden voortgezet tegen de vertegenwoordiger Sjaak K., die op 6 april van het vorig jaar te Waalre de 15-jarige Corrie Hofman uit Eindhoven heeft meegelokt en op de Leenderhei door wurging om het leven heeft ge bracht. Eerder heeft de Bossche recht bank de behandeling van deze zaak geschorst voor een nader psychiatrisch onderzoek van de verdachte. -■■I .1II I im— l«fl Simon Viriltenoog vindt dat het bij de jeugd aan creativiteit ont breekt. Jongerenpagina 25. Weinig jonge mensen beseffen dat de kleinkunst een harde op leiding vraagt. Mensen en mu zen, pagina 13. Amerikaanse helikopterpiloten redden boven Noordvietnamees gebied neergeschoten vliegers: riskante huzarenstukjes. Pag. 15 De huurders nemen alles niet meer, ze willen een dikke vin ger in de pap èn een nieuwe huurwet. Pag. 19. Een Rotterdammer leidt vol vuur de Volle Evangelie Zen ding. Pag. Als het niet waar is dat de Schotten zo zuinig zijn, chauvi nistisch zijn ze wel, want er is geen mooier vakantieland dan het hunne. Pag. Moeder is een geliefkoosd on derwerp in de hitwereld, maar het gaat er achter de schermen keihard toe, daar helpt geen moedertjelief aan. Pag. 29. Kt #«esw rsfftf aöser Steeds meer mensen nemen het vliegtuig en reizen veiliger. Pa gina f 1 s SAIGON (A.F.P./Reuter) Alle Amerikaanse burgers, die niet volstrekt onmisbaar zijn in de Vietnamese stad Hue, zjjn gisteren per vliegtuig naar Saigon gestuqrd. Eveneens zyn vertrok ken een Duitse leraar en enige Cana dese missionarissen. Een stuk of tien Fransen blijven. Het Amerikaanse consulaat is ont ruimd. De inventaris is overgebracht naar een versterkt kamp, waar ook de Amerikaanse militaire adviseurs ver blijven, 300 man sterk. Aan dezen is verzocht elk contact met de bevolking te mijden. De spanning tussen bevolking en Amerikanen in Hue stijgt. Het zgn. verzetscomité heeft de bevolking opge roepen geen hulp aan de Amerikanen te verlenen. Soldaten maakten gisteravond met traangas een einde aan een fakkelop tocht in Saigon, waaraan door rond 2000 jonge Vietnamezen werd deelgenomen. De optocht begon na een bijeenkomst in de pagode Vien Hoa Dao, het hoofd kwartier van de boeddhisten. De betogers voerden spandoeken mee, waarop slagzinnen stonden, gericht te gen de militaire regering van premier Ngoejen Cao Ky, en de steun die de Amerikanen aan deze regering geven. Intussen vragen Amerikaanse func tionarissen zich af waar het gebruike lijke moesson-offensief van de Viet- cong blijft. Vorig jaar waren de onder steuningsacties van de Amerikaanse luchtmacht voor de grondstrijdkrachten door het slechte weer nadelig beïn vloed en zetten de communisten zware aanvallen in, maar dit jaar zijn de ver wachte veldslagen nog niet begonnen en de Amerikanen weten niet waarom het in de jungle van Zuid-Vietnam be- trekkelijk rustig is. KOEALA LOEMPOER (Rtr) - De Indonesische missie, die naar Koeala Loempoer is gevlogen om de goede wil te tonen van de re gering in Djakarta in verband met de kans op regeling van het geschil tussen Indonesië en Ma leisië, is vrijdagavond naar huis teruggekeerd. Merkwaardig is dat pers en radio in Indonesië geen melding hebben ge maakt van het conflict. De stap wordt gezien als een stoutmoedige en handige zet van de nieuwe regering in Djakar ta in het schaakspel met president Soe- karno, die niet erg gebrand schijnt op een regeling. De missie gaf de leiders van Malei sië te kennen dat de Indonesische rege ring een einde wil maken aan de „con frontaties". Ze vloog van Koeala Loem poer naar Alor Star in Noord-Malakka, waar ze een onderhoud had met pre mier Abdoel Rachman van Maleisië. Het was het eerste officiële contact tus sen vertegenwoordigers van beide lan den sinds het begin van het conflict, nu drie jaar geleden. Toen de Indonesiërs in Koeala Loem poer gearriveerd waren, stapte een van hen uit het vliegtuig en rende naar de vertegenwoordiger van het Maleisische ministerie van buitenlandse zaken. Hij omhelsde hem. Tranen liepen over de wangen van beide mannen. De Maleisische minister van buiten landse zaken, Toen Abdoel Razak, zei gisteravond op een persconferentie in Koeala Loempoer, dat het bezoek van de missie de oprechtheid van het stre ven naar vrede van de regering in Dja karta demonstreert. Premier Rachman sprak in dit ver band over een overwinning van de goede machten op de kwade. De Indonesische regering, zo wordt uit Djakarta gemeld, zou vastbesloten zijn het conflict te regelen. Minister van buitenlandse zaken Malik zei dat de missie naar Maleisië was gestuurd om de weg te bereiden voor het vredes overleg en misverstand van de kant van de Maleisische autoriteiten te voorko men. Zoals gemeld zal het vredesover leg maandag in Bangkok beginnen. Volgens Antara, dat „paleiskringen" in Djakarta citeert, zou president Soe- karno wel akkoord zijn gegaan met het vredesoverleg, maar toch bepaalde nauw omschreven instructies hiervoor hebben gegeven. BIJ EEN ONGELUK op Rijksweg ter hoogte van de Friese plaats Grouw, waarbij een personenauto op een stil staande vrachtauto reed, is de 66-jarige S. Paulusma uit Tijnje om het leven gekomen, de bestuurder werd licht ge wond en een andere inzittende, de 77- jarige L. de Hoop uit St.-Nicolaasga zwaar gewond. Vannacht is het visselzoen weer geopend. Een moment waarop tien duizenden hengelaars met stijgend ongeduld hebben gewacht. Hoe on geduldig toonden zich gistermiddag deze Amsterdamse hengelaars, die aan de Boshaan hun plaatsje voor vannacht al hadden gereserveerd door de hengel in de grond te ste ken. Een enkeling maakte een proef- worp om de armspieren soepel te krijgen. (Adivorftienifaes) Stijl A en I standing VAN COOTHPLEIN 12 BREDA hi et. duur wel heerlijk

de Stem | 1966 | | pagina 1