afscheid als gedeputeerde van zeeland Mr. dr. A. J. J. M. Mes„Ik ga gewoon door met werken" Functies noemen Radio tijdens pinksterweekeinde Mr. Schelfaut uit Klinge pakte nummer 1, 2 en 5 BEVOORRECHT ONDERSCHEID BLIKSEMPJES PIJNLIJK EEN HEEL EIND EMANCIPATIE Pannen -Docteur Payot Ik heb een erg droge huid met al heel wat rimpeltjes en ik heb het gevoel dat ik het gezicht van een oude dame zal hebben als ik 30 ben. 17 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 28 MEI 1966 17 (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND - Mr. dr. A. j J. M. Mes zal op 1 juni a.s. niet als lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland terugkeren. Hoewel klein van stuk heeft de heer Mes de afgelopen 21 jaar een opmer kelijke grote invloed uitgeoefend op de gang van zaken in, zeker op dit moment, Nederlands in teressantste provincie. Als lid van Gedeputeerde Staten had mr. dr. Mes niet minder dan 38 func ties in commissies, verenigingen of an dersoortige instellingen. In 25 gevallen was hij voorzitter. Daarnaast had hij nóg eens veertig bestuursfuncties in wat men de particuliere sector pleegt of één man een dergelijke vracht van te noemen. Velen hebben zich afge vraagd of één man 'n dergelijke vracht van functies zou kunnen blijven torsen. De heer Mes hééft 't volgehouden maar hij geeft toe dat het teveel is geweest. Hij zegt: -Ik zou er best een paar wil len houden om boete te doen voor wat ik in bepaalde gevallen niét heb kun nen doen". Anderen stellen daar te genover: het is ongelooflijk wat hij, ondanks zijn frele gezondheid, allemaal wél heeft kunnen doen. Hij werd gehandicapt door hex feit dat een dag nu eenmaal 24 uur en een week niet meer dan zeven dagen heeft, maar zijn inspiratie lag in een opgewekte natuur, in een helder en snelwerkend verstand en in een on verwoestbaar doorzettingsvermogen. De heer Mes ziet er niet tegen op zich uit het dagelijks bestuur van de provincie terug te trekken. Hij heeft er duidelijk en bewust naar toe ge leefd- Acht jaar geleden heeft hij de K.V.P. al laten weten dat hij nog hoog uit twee periodes voor de Statenfrac tie beschikbaar zou zijn- Vier jaar ge leden zei hij het weer: dit wordt de laatste periode. En die is nu om. De reactie van de heer Mes op het af scheid is zeer positief: „Ik ben in zo verre nog een bevoorrecht mens dat ik langer heb kunnen werken dan nor maal (hij is nu 67). Als ik burgemees ter gebleven was had ik er twee jaar geleden al mee moeten stoppen." Bovendien: hij verliest op 31 mei om 24.00 uur alleen de mede-verant woordelijkheid voor de goede gang van zaken in de provincie. Hij verspeelt in geen enkel opzicht de gelegenheid 'om te werken. ,,Ik ga ook gewoon dóór met werken- Ik hoef nu alleen niet meer op m'n boekje te leven en ik kan voortaan wat meer avonden en weekeinden vrij nemen". Het afscheid als gedeputeerde houdt daarom vooral een heroriëntatie op het werk in. Dat betekent: blijvende en diepgaander aandacht voor -'aken. die hem altijd al na aan het hart hebben gelegen (zoals de culturele ontwikke ling van en de watervoorziening in de provincie) en meer belangstelling voor enkele stiefkinderen, die in de cumula tie van functies tot nu toe wat in de verdrukking zijn. gekomen. „Kunt u me zeggen wat als gedepu teerde uw grootste succes is gefeest?" De heer Mes vindt het moeilijk om-in absolute zin op deze vraag te antwoor den.,,.Je moet onderscheid maken tus sen de dingen, die de meest voldoe ning geven, en tussen zaken waarbij net provinciaal belang voorop wordt gesteld." Wat de eerste categorie aangaat noemt mr. dr. Mes de totstandkoming van het provinciaal studiefonds- Als voorzitter van de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Ge beenten heeft hij destijds 't initiatief niertoe genomen. Het plan werd door gespeeld naar Gedeputeerde Staten waar de heer Mes het verdedigde en net erdoor kreeg. Als grootste succes in belangrijke provinciale aangelegenheden noemt de heer Mes de hele culturele ontwikke ling in. de laatste twintig jaar. In 1945 móest het culturele werk van de grond af worden opgebouwd. Er werd alleen wat subsidie verleend ten behoeve van de provinciale bibliotheek. Muziek school Culturele Raad en het Zeeuws Museum bestonden nog niet. De pro vincie geeft dit jaar bijna een half mil joen gulden ,uit aan de cultuur. Er is een nieuwe vorm van subsidiëren, tot stand gebracht. Verschillende Statenleden heeft men de laatste jaren horen zeggen dat het onderhand welletjes is met de finan ciële bijdragen van de provincie. Zij vinden de cultuur te duur worden. Zij pleiten, om in de actuele terminologie te blijven, voor een subsidiestop. Tij dens zijn laatste werkvergadering van Provinciale Staten, enkele weken ge leden, is mr. dr. Mes tot de tegenaan val overgegaan. Van een subsidiestop kan z-i. geen sprake zijn. De cultuur in Zeeland vraagt nog slechts enkele procenten van het totale provinciale budget. De op gang gekomen economi sche inspanningen en financiële offers van de provincie. Inmiddels hebben Gedeputeerde Staten de heer Mes verzocht juist zijn juncties bij de provinciale cul turele instellingendie hem in de loop der jaren qualitate qua zijn toe gevallen voorlopig aan te houden. Het enige wat hem echt dwars zit in de culturele sector is de gang van zaken met betrekking tot de Zeeuwse muziekschool. „Die is nooit volledig tot ontplooiing kunnen komen. De gemeenten willen niet genoeg geld uittrekken al komt dat dan vooral door hun beperkte middelen". De heer Mes houdt van snelle ver gaderingen en, als hij ze moet houden, korte inleidingen. Hij komt graag di rect ,,to the point". De zogenaamde Mes-briefjes zijn daarvan het duide lijkste voorbeeld. De Mes-briefjes be staan meestal slechts uit één zin, maar daar staat dan ook alles in. Er gaan gemiddeld 10 tot 15 Mes-briefjes per dag de deur uit. Ze zijn twintig jaar lang over de gehele provincie als blik- sempjes ingeslagen. Ze hebben heel wat mensen aan het werken of den ken gezet. Er is een tijd geweest dat de heer Mes zijn correspondentie in zijn werk kamer door middel van een bandopna me-apparaat dicteerde. Deze methode beviel hem echter niet- Hij werkt niet graag alleen. Hij zit het liefst in de huiskamer wanneer, hij zijn brieven boek" doorwerkt en van aantekeningen voorziet. Hij werkt nog het makkelijkst met wat geluid op de achtergrond: mu ziek of een verslag van een voetbal match, dat doet er niet toe. De noti ties uit het brievenboek worden later door een secretaris uitgewerkt. Belangrijke en dan vaax wat lange re brieven schrijft htf helemaal zelf- Dat zal bijvoorbeeld gebeurd zijn met de correspondentie over de industrie vestigingen in de nieuwe zeehaven Vlissingen-Oost- De heer Mes is voor zitter vain het havenschap Vlissin gen-Oost. In deze functie heeft hjj nog net de besprekingen met de Farbwer- ke Hoechst, een reus onder de Duitse bedrijven, kunnen afronden- Het che mische bedrijf zal zeer spoedig met de bouw van een fosforfabriek in Vlis- singen-Oost beginnen. De heer Mes is ervan overtuigd dat de havenontwikkeling van Vlisüingen- Oost zal worden voortgezet langs de kust van Zuid-Beveland. Deze ontwik keling zal z.i. eenvoudig niet verhin derd kunnen worden. In het streekplan voor Midden-Zeeland, dat binnenkort naar de gemeenteraden zal worden ge zonden, is hiermee volledig rekening gehouden. Antwerpen en Vlissingen- Oost zullen volgens de heer Mes on stuitbaar naar elkaar toegroeien. GOES Namens Gedeputeerde Sta- Jen vervult mr. dr. A. J. J. M. Mes J. volgende functies. ^1 is voorzitter van het provinciaal fwdiefonds, de commissie waterhuis houding, de commissie reorganisatie gemeentelijke indeling, de commissie Huishoudelijke voorlichting (x). de culturele raad (x), het Zeeuws Mu- eum (x), de commissie Delta-cen- um, de provinciale bibliotheekcom missie (x), de stichting Moermond mie Muziekschool (x), de com- m ssie Veerse Meer, de beheerscom missie Sloehaven, de provinciale schoonheidscommissie, de infrastruc- la«iC?n?m^ss^e* de commissie platte- Wai v de commissie Kanaal Baui rSn' de commisie Kanaal Zuid- Ho i? de Provinciale raad voor ^olksgezondheid, de bevolkings- mmissie Deltagebied, de beroepen- f!^lss1®' de AVO Noord-Zeeland Pinf Nederlands-Belgische vereni- <L ,\x?'het Benelux Comité (x), ,yv sjlcbting Kunstzinnige Vorming van' ijCOmmissie voor het behoud stads- en dorpskernen en van de molencommissie. (De met een „x" ge- i *uncties zal de heer Mes op vnnJi van Gedeputeerde Staten Daa aanhouden.) Vanr?aa^. *s hij nog vice-voorzitter crp=r bejaardencommissie en de re- ]piH;Üecommiss*e' htö va,n de water- landfiu0r?m*ss*es Schouwen-Duive- derjen (x) en Zeeuwsch-Vlaan- behe voorbereidingscommissie W u yorm havenschap Terneuzen, ETï k ,uur van het Anjerfonds, hei stunr u UUF €n van het stichtingsbe- slntto .aarJ.em (tapijtweverijen). Ten- mis- Is hij namens G. S. nog com- digdp van de PZEM en afgevaar- voor tklnu .Provinciale vereniging ciail ^"bestrijding en in de provin- het kind"11115816 V00r hygiëne van PuteprJiiz^n, verplichtingen als gede- recVitl? lf! hl3 waarnemend kanton van k kanton Middelburg, lid dam Ambtenarengerecht Rotter- erevoorzitter van de afdeling Zeeland van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, idem van de vereniging van ziekenhuisverpleging op Zuid- en Noord-Beveland, idem van de kring Middelburg van de KVP, idem van de St.-Adèlbertver- eniging Zeeland-Noord; voorzitter van achtereenvolgens het scheidsge recht van de stichting van de land bouw in Zeeland, de groepsraad van de Guy de oFntgallandgroep (ver kenners), de groepsraad van de Ka- rel Doormangroep (padvinders), de Katholieke Bibliotheek Centrale in Zeeland, de waterleidingmaatschappij Zuid-Beveland, 'de diocesane St.- Adelbertvereniging, het sociaal-cha ritatief centrum Zuid-Beveland, de Katholieke Raad voor Maatschappe lijk werk in Zeeland, de herverkave lingscommissie in Zeeland en van de, schoolverenigingen van het katholiek v.h.m.o. té Middelburg. Hij is lid van de partijraad van de KVP, van het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen, het Thijmgenoot- schap, de commissie Zeeuwse voetbal bond, het bestuur van Hedenesse, het hoofdbestuur van de St?-Adelbertver- eniging en van het dr. Schaepman- fonds. Dan is hij nog adviseur van de kring Zeeland 2 van de Bescherming Bevolking, het St.-Willibrordescollege te Goes en het r.-k. bejaardentehuis te Lewedorp. Hij is voorts lid van de re dactieraad van Dagblad De Stem en commissaris van de waterleidingmaat schappij Midden-Zeeland. De heer Mes is oud-voorzitter van de Grondkamer voor Zeeland, de Katho lieke Zeeuwse Gemeenschap en het Katholiek Sociaal Centrum. Hij is tenslotte lid geweest van de raad van toezicht van de Haven van Vlissingen. Om het beeld volledig te maken: mr. dr. A. J. J. M. Mes was burgemeester van Heinkenszand van 1926 tot 1945, burgemeester van Ovezande v.an 1935 to+ 1939, Tweede-Kamerlid voor de KVP van 1937 tot 1948, Zeeuws staten lid vanaf 1935 en lid van Gedeputeer de Staten van 1945 tot 1966. MR. DR. A. J. J. M. MES gewoon doorgaan Een onderwerp dat hier zeker niet onvermeld mag blijven is de herinde ling der gemeenten in Zeeland- De voorbereding van deze delicate aange legenheid viel onder de portefeuille, die gedeputeerde Mes beheerde. „Ik heb de herindeling altijd als de meest pijn lijke zaak beschouwd. Je knikkert na melijk met mensen; althans, zo wordt het aangevoeld. Het vervelende is, dat je niet op wetenschappelijke gronden kunt bewijzen waarom herindeling no dig is. Je moet uitgaan van bepaalde concepties. Neem Terneuzen. Terneuzen heeft aan de Westerschelde een water front nodig. Daarnaast is het van be lang dat de Kanaalzone één gemeente wordt- Volgens deze concepties zou het nieuwe Terneuzen een paddenstoel wor den. Het volgende gegeven is echter dat de ontwikkeling van Axel een dui delijke relatie heeft met die van Ter neuzen. Alles bij elkaar wordt het dan duidelijk dat aan het kanaal een sterke middengemeente gewenst is." Hoe denkt de heer Mes over het stand punt van de hoogleraren Groenman en Brasz (tijdens de hearing over de her indeling van Zuid-Beveland officieel naar voren gebracht) dat men veel beter tot een geleed districtsbestuur kan overgaan? „In principe ben ik het wel met de hoogleraren eens. Hun idee past alleen niet op de situatie in Zee land- In een gebied als Zuid-Beveland kun je niet tot een „stedelijke" samen werking komen, omdat er geen echte steden ZIJN". Een vraag tussendoor: ..Staat u vroeg op" Een openhartig antwoord: ,,Zo laat als ik kan. Ik ga namelijk altijd laat naar bed- Ik slaap ook niet zo goed, Maar met slaappillen kom je geluk kig een heel eind.'' Even openhartig Vertelt hij over een vervelende ziekte, die het hem dertig jaar geleden al onmogelijk maakte nog langer piano te spelen en die hem steeds meer is gaan hinderen in zijn bewegingen. 'Het betreft een verstijving van de middelhandsbeentjes (hij kan alleen duim en wijsvinger bewegen en dat is, zoals hijzelf lakoniek zegt, net genoeg om de pen vast te handen), van de middenvoetsbeentjes en de nek. Ondanks deze handicap wist hij zijn programma steeds in een hoog tempo af te werken. Men spreekt vaak van ,,de taaie Mes"- Behalve taai is hij intelligent, handig (sommigen noemen hem slim) en beminnelijk. Hij houdt van een goed glas wijn: zijn kelder is goedgevuld. En hij is bepaald niet een kennig. „Hoe staat het met de emancipatie van de katholiek in Zeeland?" Mr. dr. Mes vindt dat die nog lang niet is voltooid. De schuld ligt z-i- voor namelijk bij de katholieken zelf. In 1945 werd pas de eerste katholieke middel bare school in Zeeland gesticht. Bij de katholieken buiten Zeeland leeft vol gens mr. dr. Mes nog veel te sterk het idee dat katholieken in het protestantse Zeeland tóch geen kans op leidingge- .yende functies hebben. „Zelf heb ik het hooit als een probleem gezien of ge voeld dat ik katholiek ben. Ik heb ge woon m'n plaats ingenomen. Slechts een enkele keer heb ik tegenstand ont moet en dan ging het steeds van maar enkele mensen uit". Overigens wijst de heer Mes erop dat Zeeland allesbehalve een puur protes tantse provincie is: 27 procent van de Zeeuwen is katholiek. Mr. dr. Mes is van mening dat het tijd is voor meer samenwerking met en een grotere openheid ten opzichte van de protestanten. De periode van de „Roomse steekpan" is volgens hem voorbij. „Het is heel natuurlijk en ook nodig geweest dat we al onze voorzie ningen zelf wilden treffen, maar op het ogenblik is de tijd gekomen om onze rechtmatige plaats in grotere or ganisaties in te nemen.' In dit gehele verband acht de heer Mes het van bijzonder groot belang' dat het college van Gedeputeerde Staten twee katholieken telt. De meeste provinciale commissies en steld uit inwoners van Midden-Zeeland, een gebied waar weinig katholieken wo nen. Hierdoor komt het voor dat in be* paalde belangrijke commissies geen en kele katholiek zitting heeft. „Met twee katholieke G.S-leden kan dit probleem voor een groot deel op gevangen worden", aldus de heer Mes. Zaterdag 28 mei HILVERSUM I 402 m VARA: 12.15 Oosteuropese kroniek: feiten en achtergronden uit de communis tische wereld. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw en postduivenberich- ten. 12.30 Actueel sportnieuws. 13.00 Nws. 13.10 VARA-Varia. 13.15 Stereo: Spelen derwijs met de lichte muze: licht gevari eerd muziekprogramma. 13.40 Uitlaat, programma voor de twintigers. 14.15 Ra dio Jazzclub. 14.55 Loon naar werken, le zing. 15.10 Week van de Nederlandse Mu ziek: moderne muziek (gr.). 16.00 Nieuws. 16.02 Stereo; licht instrumentaal ensem ble. 16.25 Lichte grammofoonmuziek. 17.00 Medische kroniek. 17.10 Licht instrumen taal combo. 17.30 Radioweekjournaal. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Tijd voor teenagers (gr.). 19.10 Boekbespre king. 19.30 Let the people sing: interna tionale koorcompetitie. 20.00 Nieuws. 20.05 De volmaakte m-oord of: De sleutel van kamer negen, hoorspel. 22.15 Franse chansons (gr.). 22.30 Nieuws. 22.40 Ac tualiteiten en sp ortm ededelingen22.50 Klassieke grammofoonmuziek. 23.00 Ste reo: Klassieke grammofoonmuziek. 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m KRO: 12.00 Angelus. 12.03 Stereo: Coun try and Western Express. 12.24 Marktbe richten. 12.27 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Over heidsvoorlichting: Geven en nemen. De familie Van Buuren praat weer oven* het verkeer. 12.50 Lichte pianomuziek (gr.). 13.15 Carionca: radio voor tieners. 14.10 Musicerende dilettanten: harmonie-orkest 14.30 Voor de kinderen^ 14.40 Muziek uit de West (opa.). 15.00 Onnodig zwijgzaam, gesprek over de realiteit van het Missie front. 15.20 BBC-symfonie-orkest (opn.): moderne en klassieke muziek. 16.20 Grammofoonmuziek. 16.30 Visages de la chanson: een Frans-Nederlands program ma. 17.00 Sjook: programma voor de twintigers. 17.15 Marathon: muziek en sport voor thuisblijvers. 18.00 Stereo: Licht ensemble. 18.20 Sportperiscoop. 18.30 Jazzruibriek met commentaar. 18.50 Lichtbaken, lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Licht ensemble met zangsolist. 19.55 Grammofoonmuziek. 20.00 Let the people sing: Finale Internationale Koorcompetitie (opn.). 20.30 Nederlandse Muziekweek 1966: Rotterdams' Philhar- monisch orkest, groot omroepkoor en so list: klassieke en moderne muziek. 21.35 Klassieke grammofoonmuziek. 21.45 Er was eensvariaties op het thema Show. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nws. 22.40 Tussen licht en donker: overweging. 22.55 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III F.M. NCRV: 12.00 Nieuws, eventueel actuali teiten. 12.02 Gevarieerd muziekprogram ma. 13.00 Nieuws. 13.02 Tienerama: pla- tenshow voor de tieners. 14.00 Nieuws 14.02 Hoogtepunten uit operettes, musi cal en films (opn,). 15.00 Nieuws. 15.02 Klassieke grammofoonmuziek. 15.30 Licht gevarieerd muziekprogramma. (Om 16.00 Nieuws). 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Sport- show: reportages, uitslagen, commenta ren en lichte grammofoonmuziek. BRUSSEL VLAAMS 324 m 12.00 Nieuws. 12.03 Filmkroniek. 12.40 Weerbericht, programmanieuws, medede lingen en SOS-berichten. 12.45 Amuse mentsmuziek. 12.55 Buitenlands persover zicht. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.20 Lichte orkestmuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Showprogramma. 15.00 Nieuws. 15.03 Ge varieerde muziek. 17.00 Nieuws, weerbe richt en mededelingen, 17.15 Koorliede ren. 17.35 Dansmuziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paairdesport- berichten. 18.30 Kleinkunstprogramma. 18.45 Sport. 18.52 Lichte orkestmuziek. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.30 Wed strijd voor amateurkoren. 20.30 Licht ge varieerd muziekprogramma. 21.30 Lichte muziek. 22.00 Nieuws en berichten. 22.10 Dansmuziek. 23.00 Collage. 23.30 Lichte muziek. 23.55-24.00 Nieuws. Zondag 29 mei HILVERSUM I 402 m VARA: 8.00 Nieuws, sportmededelingen, postduiven,berichten en socialistisch strijd lied. 8.18 Weer of geen weer, gevarieerd programma. (Om 8.00 Sportmededelin gen en postduivenberichten). 9.45 Gees telijk leven, toespraak. IKOR: 10.00 Kin- derdienst. 10.30 Hervormde kerkdienst. 11.30 Vraag en antwoord. 11.40 Grammo foonmuziek. 11.45 Resonans opgevan gen en teruggekaatst uit het hedendaags doen en denken. AVRO: 12.30 Muzikaal onthaal: bonte muzikale show. 13.00 Nws. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.20 Muzikaal onthaal (vervolg). 13.50 Boekbesprekingen, afgewisseld met gram mofoonmuziek. 14.30 Nederlands Koor festival 1966: koorzang. 15.00 Lichte grammofoonmuziek. 16.00 Moderne gewij de muziek (gr.). 16.40 Licht orkest. 17.00 Zo zingen ze in Ter Aar!: samenzang van kinderen. VARA: 17.30 Heksen en zo. verhalen en versjes. 17.50 Nieuws. 18.05 Stereo: Walsorkest. 18.35 Oostenrijk-Ne derland, reportage van de 2e wedstrijd in het toernooi om de Europese Beker voor amateur-landenteams. 18.45 Lichte gram mofoonmuziek. 19.00 Radiokamerorkest, klein omroepkoor en solisten: klassieke gewijde muziek. 19.35 Waar de wijsjes zijn: liedjesprogramma. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Die Rose von Stambul, ope rette. 21.10 Harpspel (gr.): Latijns-Ame rikaanse klanken. 21.20 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!, hoorspel. 22.00 Stereo: Pianorecital: semi-klassieke muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Radiojour naal. 22.55 Radiofilharmonisch orkest en soliste: klassieke muziek. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 298 m IKOR: 8.00 Nieuws. 8.15 Goede morgen: actualiteiten op kerkelijk gebied, muziek en andere wetenswaardigheden. 8.45 Vroegdienst. 9.45 Nieuws en waterstan den. KRO: 10.00 Klassieke grammofoon muziek. 10.10 Inleiding Hoogmis. 10.15 Eucharistieviering. 11.40 Radio Kameror kest, klein Omroepkoor en solisten: klas sieke en moderne muziek. 12.30 Nieuws en mededelingen. 12.37 Buitenlands com mentaar. 12.50 Zomer-cocktail: gevari eerd muziekprogramma. 13.30 Het Ethos van- de massamedicus, documentaire over vragen en verschijnselen rond de massa media. 14.00 Stereo: Moderne muziek (gr.). 15.15 Pianorecital: klassieke mu ziek. 15.40 Promenade-orkest en solist: operamuziek. 16.30 Bid om Vrede, gods dienstig programma. CONVENT VAN KERKEN: 17.00 Gereformeerde kerk dienst. NCRV: 18.00 NCRV-kinderkoor: zondagsschoolliedren. 18.15 Kind op maan dag, klankbeeld naar aanleiding van het 100-jarig bestaan van de Nederlandse zondagsschoolvereniging. 18.40 Geestelij ke huismuziek. 19.00 Orgelconcert (opn.): klassieke en moderne muziek. 19.15 De humanisering van de arbeid, lezing. 19.30 Zondagavondzangsamenzangprogramrna van geestelijke liederen. 20.00 Nieuws. 20.07 Reflex: een wekelijkse bespiegeling over leven en samenleven, KRO: 20.15 Verzoekprogramma. 21.10 Voordacht. 21.20 Paviljoen: muzikaal vakantie me morandum. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Lichte gram mofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III F.M. NRU-AVRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Licht platenprogramma. 10.00 Nieuws. 10.02 Gevarieerde muziek en praatje. 10.40 Dansorkest. 11.00 Nieuws, 11.02 Gevari eerd platenprogramma. 12.00 Nieuws. 12.02 Piano-, orgel- of accordeonmuziek. NRU-VARA: 12.30 Ankara-Madrid: pla tenprogramma voor de buitenlandse ar beiders. 13.00 Nieuws. 13.07 Beat- en Pop-Festival. 14.00 Nieuws. 14.02 Rome- Athene: platenprogramma voor de bui tenlandse arbeiders. 14.32 Gevarieerde grammofoonmuziek. 15.00 Nieuws. 15.02 Trammelant in Loeren aan de Hor: amu sementsprogramma. 15.50 Lichte grammo foonmuziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Gevari eerd platenprogramma. (Om plm. 16.25 Voetbaluitslagen). 17.00 Nieuws. 17.02 Country- en Westernmuziek (gr.). NRU- AVRO: 17.30-18.00 Muzikanten muziek opn. BRUSSEL VLAAMS 324 m Vanaf 6.55 uur telkens 5 min. vóór het hele uur postduivénberichten. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12,55 Programma- overzicht. en SOS-berichten voor schip pers. 13.00 Nieuws, weerbericht en me dedelingen. 13.20 Voor de soldaten. 14.00 Nieuws. 14.03 Opera- en Belcantoconcert. Tussen 15.00 en 23.00: Wegwijzers voor automobilisten. 15.00 Sport. (17.00 en 18.00 Nieuws). 18.30 Katholiek uitzending. 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Chansons. 23.00 Stemmig gemengd avondprogramma 23.55-24.00 Nieuws. Maandag 30 mei HILVERSUM I 402 m AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Beiaardcon- cert: Pinksterlied eren. 8.25 Amusements muziek (gr.). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Amusementsmuziek (gr.). 9.40 Voor de kinderen. VPRO: 10.00 Doopsgezinde Pinksterdienst. 11.00 Kerkconcert. 11.30 Parlando: selectie uit de verschillende uitzendingen. AVRO: Johan Willem Friso- kapel: lichte muziek. 12.30 Licht ensem ble: Latijns-Amerikaanse muziek. 13.00 Nieuws en mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw.'13.10 Radiojournaal. 13.25 Licht orkest en zangsoliste. 14.00 Stereo: Radio- filharmonisch orkest en solist: klassieke en moderne muziek. 14.50 Op een morgen, hoorspel. 15.10 Licht orgelspel. 15.30 Dansorkest met solisten. 16.30 Extra Pinkster-Sportrevue. 17.00 Lichte gram mofoonmuziek, eventueel onderbroken door actuele reportages. 18.00 Nieuws. 18.15 Radiojournaal. 18.25 Ik verbind u dooruitzending in samenwerking met de stichting Correlatie. 18.30 Pink- sterdiner-muziek (gr.). 19.45 Overheids- voorlichiting: Den Haag aan de lijn. 20.00 Nieuws. 20.05 Hoge en lage boorden aam Amstel en Rotte, gevarieerd programma. 22.00 Stereo: Sopraan en piano: klassieke en moderne liediren. 22.30 Nieuws. 22.40 Radiojournaal. 23.00 Lichte grammofoon muziek. 23.55-24.00 Nieuws. Op de dag van 's Heren hemelvaart hebben, ze St.-Ghislain gevlogen, drie da gen later zaten de wakkere luchtreizigers alweer met hun tractement op Noyon. Gelukkig stond er veel soldaten- (in den Bels ook wel poepkenswind genaamd) recht op de staart. Zodoende konden snelheden bereikt worden van door de zeventienhonderd meter per minuut. Van Noyon bijvoorbeeld, gelost te 7.05, viel de lichte cavalerie (zware Belzen den Br.) in Breda al reeds te 9.54. Ik ben eens in het Antwerps Koffiehuis aan de Van Straelenstraat gaan kijken naar de uitslag van St.-Denis in de Union tegen een kleine drieduizend duiven. Het was een gewone blauwe maandag, maar er was toch iets aan de knikker. Ge kondt dat zien aan de zenuwachtigheid van de sjarels die hun centen kwijt waren en het lawyt dat ze maakten a la Lambiek. Niet dat er zulfedanige klappen uitge deeld waren gelijk de Jan Marissen in 1950, die toen gans de Union plat vloog, maar de niéuwe ster aan het düivenfir- mament, mr. Schelfaut te Klinge in het zoete Land van Waas, deed toch gewel dig lillek. Hij pakte 1, 2 en 5 met nog twee in de eerste vijfentwintig en was met alles lopen. Maar om op Breda terug te komen, alhier vlogen op Noyon 3989 duiven en het was de uitgeslapen C. Vroegop, die de spurt won van een groot peloton, waaronder twee geweldenaars tot twee knaken, namelijk de gevreesde John Lutt van Oomens en de 834 van Jan Mekrs, oud-keeper van N.A.C. Affijn, ik zal u niet langer in het on zekere laten: 1 C. Vroegop, 2 Bos-Wenne- kers, 3 Gebr. Oomens, die er 52 in de strijd hadden. De John trok zich er niets van aan en gooide nummer twee van deze bende ruim vijf minuten los, 4 en 27 van Wanrooij, 5 J. Merks, 6 M. Puffer, 7 P. Hojka, die drie dagen te voren op St.- Ghislain maar even 5, 7, 9 en 15 gespeeld had tegen 3057 duiven!!!!, 8 P. de Kort, 9 de Graaf, 10 A. Vermeulen, 11 P. Her mes. 12 en 36 C. P. Timmers, 13 Gebr. Sips, 14 J. van Boxtel, 15 A. Blewanus, 16 G. Heyblom, .17 en 24 M. Heijnemans, 18 en 21 de zeer sterk spelende A. Ko- nings, 19 C. Jongenelen, 20 C. Uitdehaag, 22 S. Hermans, 23 Jac. van Tilburg, 25 P. Cas, 26 A. vam Gerven, 29 A. van den Bliek, 30 C. van Achterberg enz. enz. Serie 2 Jan Merks, opvolger de grote kampioen Kees Nooijen, serie 3 A. Ver meulen, opvolger A. Konings. Op St.-Ghislain was de uitslag als volgt: 1 C. Gerritsma, 2 C. Vrins, 3 W. van Rijthoven, 4 F. Vesters, 5, 7, 9, 15 enz. P. Hojka, verschrikkelijke uitslag, 6 Jan van Eijk sr., zet de bloemetjes ook even bui ten, 8 L. van Gooi, 10 H. de Visser enz. In de Dongense bond vlogen de duiven van wijlen F. van Hoppe de pannen van 't dak: 1, 2, 13 enz. F. van Hoppe, 3 C. Smits, 4 C. van Leijden, 5 M. Bakkers, 6, 10, 15, 19 enz. A. Trommelen, 7 en 8' H. Smulders, 9 G. van Hoof enz. Op St.-Ghislain pakt H. Smulders er drie bij de tien eersten. C.C. Terheijden op Noyon: 1 en 10 M. Lodewikus, 2 en 8 M. de Peijper, 3 W. de Jong, 4 en 7 Joep van Bekhoven, 5 Fr. van Gils, 6 en 9 A. Vermeulen, die dus ook met zijn voeten niet laat speulen. C.C. Ginmeken en Ulvenhout op Noyon: 1 C. Wijgaarts, 2 en 6 J. Smeekens, 3 en 9 Dré Antonissen, 4 H. C. van der Aa, 5 en 14 Jan Antonissen en zonen, 7 J. Ver- heijen, 10 J. Rops enz. Op St.-Ghislain is J. Rops voornoemd aan de eer, opvolgers G. de Rooij en C. Wijgaarts. De Bredase zaterdagvliegers spelen alle instellingen worden n ameiijk samenge- Zui^'op "NeufWlés^^^gejasseOTde^eek deed de snelle Frans Petit ze los vooruit de baard af. In zijn bescheidenheid steekt hij het. op de gunstige wind; insiders we ten echter wel beter. 1 Frans Petit te Oos terhout, 2 H. Simons te Klundert, 3 P. van der Giezen te Klundert, 4 F. Miserus te Breda, 5 C. Zeegelaar te Zevenbergen, 6 Combinatie W.C.O. te Klundert, 7 M. Timmers te Willemstad, 8 Matthijssen-De Graaf te Roosendaal, 9 W. J. van Mourik te Zevenbergen en 10 A. Verschuren te Klundert. In Breda wint de 12-jarige Hans van Ooijen tweemaal achter mekaar de eerste met dezelfde weduwman, die het dus aan zijn achterste niet laat drogen. Onze ge lukwensen. Oosterhoutse Bonid op Noyon met 1498 duiven: 1 Jac. van Gils, 2 S. van den Avert, 3 J. Loonen en zonen, 4 Ant. van Halderen, 5 G. de Hoogh, 6 Gebr. Stoop, 7 Alf. Beckx, 8 J. van Wanrooij, 9 Bert van Delft en 10 Bert Seyerijns enz. Op St.-Ghislain speelt P. Backx Mzn. 1, S en 7 tegen 1222 diuivèn, opvolgers G. Severijns en A. Stultjens. K.P.V. te Kaatsheuvel tegen plm. acht honderd duiven: 1 fondcrack W. van de Ven, 2 Jan van Heeswijk, 3 en .7 H. van Heivoort, 4 Chr. van Heeswijk, 5 P. Ligt- voet, 6 M. Lensveldt, 8 A. Heijs, 9 A. de Bie, 10, 11, 13 enz. M. van Boxtel. Loon op Zand op St.-Ghislain: 1 en 9 A. Aarts, 2 en 11 K. Aarts, 4 J. van Broekhoven, 5 G. IJpelaar, 6 en 10 A. Kuyten, 7 Gebr. Boons en 8 P. de Noije enz. Van Noyon wint H. van der Linden 1, 2, 3, 8, 9 en 10. Commentaar overbodig. Op de Made komt Jan van Gurp van zijn kot om even te laten zien dat'hij ook nog mee telt; er vlogen 800 duiven op de kop af: 1 Jan van Gurp, 2 de beul Manus van Helmond, 3 Jos Joosen. 4 C. Rademakers, 5 F. van Mook, 6 B. J. van Meel, 7 W Luyten, 8 J. van Mook, 9 Fr. Roelands en 10 Tonnie van Oorschot enz. Op St.-Ghislain is W. Luyten er mee weg, opvolgers H. Weiten en M. van der Velden. Waspik vloog Clermont: 1 W. Donks, 6, 12, 16, 26, 29 enz. P. de Grauw, A. Faro, 4 en 10 C. de Rooij, 5, 9, 14, 17 enz. 7 H. Treffers, 7 P. Timmers 8 M. Bakx enz. Zevenbergen op Noyon: 1 C. Zeegelaar, 2, 4, 6, 9, 12, 14, 16, 20, 23, 24, 27, 28 enz, W. van Mourik, 3 en 8 M. Blommers, 5, 7, 10, 13, 18 P. van Mourik enz. Chaam op Noyon. Alhier wint A. Vermeulen voor de zoveelste maal de eerste, gewoon niet meer aan te kluiven. Volgens dat het schijnt zal er heel wat water in de Po moeten vloeien, willen ze hem ervan af houden: 1 A. Vermeulen, 2 P. van Loon, 3 J. Adams, 4 en 9 G. Martens, 5 P. van Raak, 6 J. van Opstal, 7, 8, 11, 12 enz. Jan Ansems, die alsmaar harder begint te pakken, 10 J. Geerts enz. In Langeweg heeft de snelle Thijs van Oers eens even zijn katterug naar boven gezet 1, 3, 6, 7, »10, 15, 17, 20 enz. en ze zeggen alsdat 'em bedankt is, 2 en 4 A, Verwater, 5 M. Frijters, 8, 12 en 13 M, van Tilborgh, 9 KapItein-Dietvorst enz. Op St.-Ghislaiin was P. Broeders aan de eer, vlakt ook deze persoon niet uit. Steenbergen op St.-Denis met 1074 dui ven: 1 M. Luyks, 2 en 7 F. Adriaansen, 3 P. IJzermans, 4 en 10 C. Willegers, 5 J. van Hoeffelen, 6 Gebr. Garissen, 8 J. de Ron, 9 M. Schillemans, 10 M. van Min derhout enz. Idem op St.-Ghislain: 1 en 5 Jac. van Dijk, 2, 6, 8, A. Schouteren, 3 P. de Ron, 4 en 9 A. van der Weegen, 7 M. Baart- mans, 10 F. Adriaansen. Antoon Schoute ren pakt er hier vier bij die eerste veer tien, hetgeen er op wijst dat hij weer grote plannen heeft. Lepelstraat en de Klad op St.-Denis: 1 Gebr. Geerts, 2 A. Veraart, 3 M. Roosen daal, 4 C. Timmermans, 5 Jac. Tunders enz. De machtige duiven-maatschappij Nooit Gedacht te Borgvliet hield haar jaarlijks liefdadigheidsconcours van St.-Denis, in concours 1238 duiveni 1 Jan Dingemans (AdivertenitAe) X* ruuLTi et UUIlfcNC Geef Uw huid elke dag de vethouden- de bestanddelen die haar ontbreken. Elke avond Crème Nutricia inmasseren.* Deze vettige, maar luchtige crème is zeer doeltreffend voor de huid met een tekort aan voedende stoffen. Mocht Uw huid werkelijk sterk on dervoed blijken: 10 dagen per maand Crème Nutricia vervangen door Crème Amnioderm, een herstellende crème die het weefsel tot nieuw leven wekt. Elke dag voor de maquillage: Crème Hydriane, een vloeibare, hydraterende crème, die de huid beschermt en U verzekert van een perfect blijvende maquillage. Natuurlijk moet de verzorging geschieden op een smetteloos gereinigde huid. Voor Uw huidtype: Golden Rays, daarna Lotion no. 2. Institut de Beauté, 10, Rue de Castiglione, Paris-Opéra. Het boekje „Schoonheidsadviezen van Dr. N. G. Payot" wordt U gaarne verstrekt door onze concessionnaires of door Dr. N. G. Payot-Holland N.V., Keizersgracht 12-14, Amsterdam-C. van de Verenigde Bergse Krabben, 2 P. van Elzakker, 3 J. Hagenaars, 4 en 13 P. M. Buuron, 5 Peters-Aarden, 6 L. Stok. 7 C. Karremans, 8 en 9 J. Oerlemans, 10 S. van Veen enz. Van de C.C. Bergen op Zoom heb ik al leen de uitslag op St.-Ghislain: 1 de fijne Groffen, 2 J. Geers, 3 J. Oerlemans, 4 J. van der Weegen, 5 H. Heijmans, 6 L. Verbiest, 7 A. J. Levolger, 8 A. Deuzing, 9 G. Verschuren, 10 J. L. Gqpssens enz. De Zeeuw te Goes op Albert: 1 Gebr. Hartman, 2 J. van Hekken, 3 C. Koks, 4 A. Sorber, den overkanter, 5 en 8 P. Kerkhoven, 6 De Witte-Balvers, 7 A. Mar tens, 9 J. AJmekindars en 10 E. Huizer. Uitslag koppelkoers Oude duiven over vijf vluchten: 1 Kerkhoven-Sorber 1702, 2 Baart-Hartman 1592, 3 Kuzee-Martens, 4 Schmidt-Verschui-e, 5 Voois-Koks, 6 Stoffels-De Witte Balvers enz. Tot slot Dint el oord (meer krijg ik er met geweld, iniet in) op St.-Denis met 415 duiven: 1 Casper de Geus, 2 Jac. Don kers, 3 M. Janssen. 4 G. Houtepen, 5 D. Boluyt, 6 G. de Nijs, 7 Pol Pietjouw, 8 J. Krebbekx, 9 Joh. Bierkens en 10 Chr. van der Weegen enz. Allemaal goeie, DEN BRUINEN HILVERSUM II 298 m NCRV: 8.00 Nieuws. 8.15 Sopraan en orgel: Pinksterliederen. 8.30 Bevolen door Zijn geest, studiedienst. 9.00 Klassieke orkestwerken (gr.). 9.45 Nieuws. KRO: 10.00 Inleiding Hoogmis. 10.05-11.15 Hoog mis. NCRV: 11.15 Klassiek pianoconcert (gr.). 11.45 Lichte grammofoonmuziek. 12.30 Nieuws. 12.35 Ensembleparadege varieerd muziekprogramma. 14.00 Pinik- sterprogrammia van de Molukse Evange lische Vrouwen Federatie. 14.30 Fragmen ten uit de opera Die Zauiberflöte (opn.). 15.40 Gitaarspel (gr.): moderne muziek. 16.00 Wegeninformatiedienst. 16.05 De jeugd in bondsvergadering bijeen: repor tages van de morgensamenkomst van de Bond van Gereformeerde Meisjesvereni gingen in Nederland. 16.45 Klavecimbel recital (gr.): klassieke muziek. 17.00 We- geninformatiedienst. 17.03 Voor de kleu ters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners. 3J.50 Overheidsvoorlichting: Suriname journaal Spreker: Mr. Dr. H. j. Roethof. 18.00 We geninformatiedienst. 18.03 ges en nabeschouwingen. 18.20 Uit; van de Anti Revolutionaire Partij, ste woord. Spreker; De heea- B. Roolvink, voorzitter van de Anti Revolutionaire Tweede-Kamer-fractie. 18.30 Kerkorgel- concert: moderne muziek. 18.50 Openbaar Kunstbezit. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrajit. 19.30 Koorzang (gr.): geestelijke liedren. 19.50 Wegeninforma- tiedienst. 20.10 Sportreportages en nabe schouwingen. 20.30 Amsterdams karner- orkest; NCRV-Vocaal ensemble en solis ten: klassieke gewijde muziek. 21.15 Niet bij brood alleen, lezing. 21.30 Victory at iziek (gr.). 22.00 Klas- en moderne Jcamermuz. (gr.). 22.15 Avond overdenking. 22.30 Nieuws en SOS- Wegen informatiedienst. 22.45 Lichte orkestmuziek en koorzang (gr.). 23.15 Pianorecital: moderne en klassieke muziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III F.M. NRU-KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Licht ge varieerd platenprogramma. 10.00 Nieuws. 10.02 Actualiteiten. 10.05 Lichte gram mofoonmuziek. 11.00 Nieuws. 11.02 Actu aliteiten. 11.05 A'dam 66: licht muziek programma. 12.00 Nieuws. 12.02 Actuali teiten. 12.05 Gezellige Hollandse plaatjes. 13.00 Nieuws. 13.02 Actualiteiten. 13.05 Gevarieerd platenprogramma. 14.00 Nws. 14.02 Actualiteiten. 14.05 Gevarieerd mu. ziekprogramma (gr.). 15.00 Nieuws. 15.02 Actualiteiten. 15.05 Klik: momentopname van een stukje Nederland. 16.00 Nieuws. 16.02 Actualiteiten. 16.05 Wekelijkse tie nershow. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualitei ten. 17.05-18.00 Verzoekplaten voor1 zie ken en persooneel van een ziekenhuis. BRUSSEL VLAAMS 324 m Vanaf 6.55 uur telkens 5 min. vóór het hele uur postduivenberichten. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.08 Landbouwkro- niek. 12.15 Liedjes. 12.55 Programma overzicht en SOS-berichten. 13.00 Nieuws weerberichten en mededelingen. 13.20 Voor de soldaten. 14.00 Nieuws. 14.03 Opera- en Belcantoconcerf. 16.00 Zieken- programma. 17.00 Nieuws. 17.10 Gevari eerd programma. 18.00 Nieuws. 18.03 Se rieuze muziek. 18.28 Paardesporitbe- riebten. 18.30 Balletmuziek. 19.00 Nieuws, weerberichten en actualiteiten. 19.40 Jeugdconcert. 20.00 Opera-kroniek. 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Lichte muziek. 23.00 Gevarieerde muziek. 23.30 De Nachtvlinders. 23.55 Nieuws. 24.00-0.45 Voor de zeelieden. Dinsdag 31 mei HILVERSUM I 402 m AVRO:,7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: Dagopening (7.50). AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgen wijding. 9.00 Instrumentale operafrag- menten (gr.). (9.35-9.40 Waterstanden). 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvi taminen (gr.). (Om 11.00-11.02 Nieuws). HILVERSUM II 298 m KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Lichte grammofoonmuziek. (Om 7.30-7.32 Nieuws). 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmu ziek. (Om 8.30-8.32 Nieuws). 8.40 Voor de huisvrouw. 9.40 Klassieke orkestwer ken (gr.). 11.00 Voor de vrouw. 11 30 Stereo: lichte orkestmuziek. 11.50 Vol- aan vooruit, praatje. HILVERSUM III F:M. NRU-NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Instru mentaal allerlei (gr.). 10.00 Nieuws. 10.02 Licht gevarieerd muziekprogramma (er.) (Om 11.00 Nieuws),

de Stem | 1966 | | pagina 17