MaJ le Prijsverlaging gericht op wittepompen ES SO ontketent benzine-oorlo; Suurhoff komt 15 min. tekort hollenkamp r PRIJZEN TOT 4A CENT LITER LAGER De Duitsers voelen zich hier slechts getolereerd AL TAARKR UIS MET HAKENKR UISJES IN DUITSE KERK Zonen Oorlog Duits disconto hoger Pleidooi voor afspraak spreekuur Nazi-tijd niet verdoezelen" Johnson wil NAVO nieuwe image geven Rotterdamse „spion vrijgesproken ANDAAG IN Amerikanen blijven in Europa 128.- jaargang voor Pascale: 24.75 29.75 DAGBLAD VOOR ZEELAND ANW-KE ULEN 55 VOORDEEL PRIJZEN FRANSEN Albert Heijn neemt vleeswarenfabriek Meester n.v. over Vrij droog CHARMANTE DRUIVENKONINGIN UIT WESTLAND Meer capaciteit wegen nodigmaar. Artsenorganisatie VERTRAGING POSITIEVER DOEL Verouderd Ontevreden GEEN BEWIJS BEWUST LIJDEN Belgische douane doet kalm aan met Pinksteren KOSTUUMS No. 25209 Voor Cod, Koningin en Vaderland 9: N.V. Uftg. M![. Neerlandia roeten uit zonnige strekenl ie is heel wat v-e-r-r-e-n-g-d, j L Want vliegen bespaart ons' [ren. We hebben de fijne Ité- Ti... verrassend voordelig (van tf, 15 dagen, alles inbegrepen), Lpermoderne straalvliegtuigen [akantie tegemoet... verwend -e gastvrijheid van purser en |u qók inlichtingen en folder bij de KLM reisagentl Henka jack met capuchon ing. Helanca manchetten, ien combinaties. 47.50 pgins ruit - voorsluiting. voor Hans: uit Italië (exclusief!), 100% Combinaties. (6 jaar) 2.95 [iet 4 zakken. (6 jaar) 6.75 kleine stijging per m aal voor Jaap: unï, o.a. Terlenka, Dïolert, gster, Terital Lino, matting, |ttuur katoen. Zelfstrijkend. nouwen. 12.50 tot 22.75 ;s pantalons met vouw, die er niet uit te krijgen is! ireukvrij en langer schoon, groeten uit eigen land! dagtochten per trein, ideaal! ras" door Nederland meteen algemeen abonnement f 40,- aat u verwennen op één van volledig verzorgde 8-daagse Vakantiereizen vanaf f 139,50 Laat NS Uw „reisgids" zijnf rg Lwieu'i ltt Drs. W. A. J. M. Harkx Lfdredacteur: L. Leijendekker Llaetieraad: J- A' C v- D°nger>. L j v. Hootegem, mr. dr. A, J. J. M. j,,'.. mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. lerc'auteren, L. J. v. 't Westende. Lreiu: Breda - Reigerstraal 16 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 VRIJDAG 27 MEI 19*6 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,30 incasso, 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. |Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). DEN HAAG (A.N.P.) De gebeur tenissen rondom het huwelijk van kroonprinses Beatrix met prins Claus, zijn onder andere oorzaak van een te ruggang in het Duitse toerisme naar Nederland. Dat is de opinie van het Keulse bureau van de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer. De Duitsers weten langzamerhand de landen die hen als gast gaarne ontvan gen en die welke hen slechts als gast tole reren, duidelijker dan ooit van elkaar te onderscheiden. Uit het rumoer rond het huwelijk te Amsterdam leiden de Duitsers af dat de barometerstand Ne- derland-Duitsland in feite nog steeds op slecht weer en veranderlijk schommelt. Een en ander tot toeristisch voordeel van die landen, waar de barometer let terlijk en vooral figuurlijk op mooi weer staat. Deze A.N.V.V.-opmerkingen worden gemaakt in de prognoses met betrek king tot het komende buitenlandse pinksterbezoek. Ongunstige weersgesteldheden kort voor of tijdens Pinksteren buiten be schouwing gelaten, verwacht de A. N. V.V. een drukker Duits verkeer dan tijdens een gewoon voorzomerweekend. Vroeger sprak de A.N.V.V. echter zon der voorbehoud van een te verwachten zeer grote toeloop; sinds Phsen ziet men het minder optimistisch. Laatstgenoemde periode heeft name lijk ondubbelzinnig bewezen dat niet alleen het slechte weer het bezoek uit Duitsland ongunstig heeft beïnvloed. Als andere oorzaken van de teruggang signaleert de A.N.V.V. ook de stijgende prijzen en de teruglopende service in ons land. Verwacht wordt dat een groot aan tal Belgen en Zwitsers tijdens Pink steren ons land zullen bezoeken. Uit België ziet men zelfs een recordbezoek tegemoet. Britse vervoermaatschappijen deelden mee dat de stijging in het En gelse bezoek aan ons land naar evenre digheid zal zijn als met de paasdagen het geval was. Zonder twijfel zullen talrijke Fransen van het komende lange weekeinde ge bruik maken om naar Holland te toe- ver2ebjking met Pasen ver wacht men echter minder bezoek we gens het feit dat de attractie van de Bloemenvelden thans ontbreekt. ZAANDAM (ANP) Het vleeswa- fp- eu yleesconservenhedrijf J. Mees- ♦p« u'-' 1,8 Wyhe heeft zich aangeslo- ..Jy Albert Heijn n.v. in Zaandam. S He"u heeft meegedeeld alle «Melen van Meester te hebben over- t tlÏÏaÜ teg:en afgifte van nominaal *000 eigen aandelen. vloot7'1611 ontwikkelingen in de In ?Warenindust"ie zijn bij Meester ri 08 naaste toekomst grote investe- Hvüf n t v.9rwac'hten. Hoewel het be- Wijhe op liet ogenblik be- aSP ®yer een goed geoutilleerd be- E?n r Z1JT1 toekomstige investerin- schap zwaar voor een familievennoot- in^w--,^efSWarehbedrijf Meester heeft van Personeelsleden in dienst. sp 10 onSeveer 60 in de binnenland en afvloeien*020 Ia&tSte gr°GP Zal m°8" isl6 aanwinst van Albert Heijn pn vu e e Producent van vleeswaren levor 7Conserven in ons land, na Uni- t Zwanenberg en Homburg. KNMr '-. ,msegedeeld door het On rii V' ^ldig tot vanavond: ïwaaï ?eestc plaatsen droog doch ÏÏbH„eWolkt- La'" op de dag "nvankpl-i, MatlSe' aan de kust ult .r n°S krachtige wind «ooJl ln.sen tussen noord en sturen ai Awel d"élMe tempe- cn aI» Slsteren of iets hogere. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Na een verrassende prijsverlaging»- actie van Esso-Nederland, ziet het er naar uit dat andere grote maatschappijen moeten volgen, waarmee een com plete benzine-oorlog zal ont branden. Vanmorgen hebben ettelijke automobilisten, die hun tank lie ten „volgooien" tot hun verbazing 2, 3 of 4 cent per liter minder voor hun benzine behoeven te betalen dan gisteren. Zij moeten dan bij een Esso-pomp hebben ge staan. De prijsverlaging loopt hier en daar op tot 4,4 cent per liter. Het plotselinge bericht van de ben- zineprijsverlaging is bij de grote con current Shell als een bom ingeslagen. Shell-topmannen zijn gisteravond di rect in beraad gegaan. Vandaag zal de Shell in een verklaring bekendmaken welke maatregelen de maatschappij denkt te-nemen. De oorzaak van deze verlaging is, zo als Esso zelf verklaart, de grote con currentie die de maatschappij in vele delen van het land, vooral in het laat ste halfjaar, van de zogenaamde „witte pompen" heeft ondervonden. Deze pom pen, ongeveer 600 in totaal, hebben Esso zeer gevoelige verliezen bezorgd. Niet iedere automobilist krijgt nu echter de Esso-benzine 4,4 cent goed koper. De maatschappij heeft het land in verschillende zonen verdeeld, al naar gelang een streek meer of minder be zaaid is met „witte pompen". Waar de meeste witte pompen voorkomen is doorgaans de benzineprijs het sterkst gedaald. Deze gebieden zijn: de strook Den Heider-Alkmaar, het gebied rond Tilburg, de streek Enschede-Doetin- chem, het gebied tussen Maastricht en Roermond en 't Gooi. In Groningen en een deel van Drente blijven de prijzen echter gelijk, mede gezien de hogere transportkosten vanuit Rotterdam en Amsterdam. In totaal gelden er vanaf vandaag voor de Esso-benzine aan de Nederlandse pompen vijfenveertig ver schillende prijzen. Deze variëren van 53,5 cent (gelijk gebleven oude prijs voor gewone benzine, in Groningen) en 56,8 cent (oude prijs extra benzine) tot 49 cent (gewone) en 52,3 cent (extra) in Tilburg en zelfs 48.8 cent (resp. 52,1 cent) in Loosdrecht. In beide genoemde plaatsen blijken de witte pompen het meest actief te zijn. Esso-Nederland, bij monde van haar financieel directeur drs. J. A. Baart, wilde niet spreken van een directe „aanval" op de witte pompen. Mochten deze witte pompen evenwel op hun beurt tot prijsverlagingen overgaan, dan zal Esso niet aarzelen „weer passende maatregelen" te nemen, zodat het niet overdreven is te spreken van een drei gende prijzenoorlog in de benzine branche. Waar op de totale Nederlandse benzinemarkt zo'n 2,5 miljard liter per jaar wordt getankt, kan dit gevecht een rigoreuze omvang aannemen. De benzineprijs aan de witte pompen ligt momenteel 4,6 tot (rond Loosdrecht cn Tilburg) wel 8 c^nt per liter lager dan de gemiddelde merk-benzine. De witte pompen blijven dus doorgaans nog goedkoper leveren dan Esso met zijn nieuwe prijzen. De Esso-mensen menen (of hopen?) echter, dat de witte pompen, zo ze niet binnenkort de strijd zullen moeten staken, binnen twee tot drie jaar verleden tijd zullen zijn, om dat de tijdelijke overschotten door de huidige overproduktie van ruwe aardolie dan toch zullen zijn uitge put. VOOR ACHTERGRONDARTIKEL EN PRIJSLIJSTJE VOOR ZEELAND EN WEST-BRABANT ZIE PAGINA 5. FRANKFORT (Reuter) Het West- duttse bankdisconto wordt met ingang van vrijdag 27 mei van vier tot vijf pro cent verhoogd. LANGS DE GRENS tussen Oost- en West-Duitsland zijn de afgelopen vijf jaar tenminste 128 personen door com munistische grenswachten om het leven gebracht. Dit is becijferd door de West- duitse grenspolitie. Dit is in meer dan één opzicht een heerlijk lenteplaatje. Een charmante druivenkoningin uit het Westland toont ons de sappigste druiven van de streek. Het is bovendien een merkwaardige foto, omdat de konin gin staande is gefotografeerd. Voor de fotograaf geen alledaags stand punt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De capaciteit van het Nederlandse wegennet moet in de ko mende jaren, volgens minister Suurhoff van Verkeer en Waterstaat, belangrijk omhoog. Of zijn plannen verwezenlijkt kunnen worden hangt af van het he- AMSTERDAM (A.N.P.) Het hoofd bestuur van de Koninklijke Nederland se Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst is van oordeel, dat het houden van zogenaamde afspraak- spreekuren in het algemeen aanbeve ling verdient boven het houden van vrije spreekuren. Dit blijkt uit een vandaag versche nen rapport over dit vraagstuk, welk rapport is afgedrukt in „Medisch Con tact". Een verplichting tot invoering van het afspraakspreekuur acht de commis sie overigens volstrekt onaanvaardbaar. „Dit zou een te grote aantasting van de vrije beroepsuitoefening inhouden", zo wordt gesteld. Als voordelen van het afspraak systeem ziet de commissie verkorting van de wachttijd voor de patiënt. De wachtruimten kunnen van klei nere omvang zijn wegens het geringer aantal wachtenden, met als bijkomend medisch voordeel dat er minder soma tische en psychische kruisinfecties kun nen optreden. Voor de arts is een voordeel dat hij zijn tijdsindeling beter in de hand kan houden en gedurende het spreekuur beter en sneller is ge oriënteerd over de voorgeschiedenis van de komende patiënt en mede daardoor efficiënter kan werken. In het rapport wordt ter zake o.m. gesteld, dat het niet aan twijfel onder hevig is dat de vele uren door patiën ten in wachtkamers van artsen door gebracht, de gemeenschap grote som men geld kosten. Zo werd in 1958 bere kend dat alleen reeds door het wach ten bij de huisartsen ongeveer 7,2 mil joen uren door personen, die in,- het produktieproces zijn ingeschakeld, ver loren zijn gegaan. schikbare geld. De begroting van het rjjkswegenfonds 1965 heeft namelijk al een tekort van bijna 15 miljoen gulden en ook dit jaar moet de minister met een tekort werken, een tekort waarmee de begroting 1967 belast wordt. In de nota ruimtelijke ordening, die binnenkort verwacht wordt, komt een basisplan voor van het hoofdwegen plan. Daarin is het wegstramien als on derdeel van het ruimtelijk beleid op genomen. Bovendien is een nieuwe con ceptie voor de structuur van het toe komstige hoofdwegennet in ontwikke ling. De rijksplanologische dienst zal hierover een structuurschema voor de ruimtelijke ordening maken. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer schrijft de minister van Verkeer en Waterstaat verder: „Bij de bepaling van prioriteiten moeten de eenmaal ter hand geno men werken in zo hoog mogelijk tempo worden voortgezet en vol tooid. Gewaakt dient te worden te gen versnippering van krachten door het gelijktijdig in uitvoering nemen van te veel projecten". Ernstige vertraging is ontstaan bij het verkrijgen van overeenstemming t.a.v. de E-10 tussen Antwerpen en Breda. Na vele besprekingen kon worden overeengekomen dat de E-10 en de E-3 (Antwerpen-Venlo) vóór de zomer van 1970 zullen worden aangelegd. Een schriftelijke Belgi sche bevestiging is overigens nog niet ontvangen. Het tijdstip waarop een vaste öevèr- vei'binding over of onder de Wester- schelde voldoende rendabel zou zijn om het beschikbaar stellen van zeer hoge bedragen te rechtvaardigen, is nog niet in zicht. Toch zullen de reeds door de Rijkswaterstaat, in overleg met de provincie ter hand genomen studies, worden voortgezet. Een spoedige voltooiing van de rondweg-.Dfeii; Bosch is van bijzonder belang. 'Ötid aïïks h'et opnemen in de v' plannen' van een nieuwe brug over de Maas -bij 1 Empel wordt er naar gestreefd de rondweg ih 1070 ge reed te'hebben. DE WESTDUITSE sociaal-democraten (S.P.D.) en de communistische een heidspartij van Oost-Duistland hebben nu de datums vastgesteld voor de uit wisseling van sprekers. De Westduitsers zullen op 14 juli in Karl Marxstadt het woord voeren en de Oostduitsers op 21 juli in Hannover. - gtoflMal lUwj Nog altijd maken talloze men sen pelgrimages naar het graf van mgr. Bekkers in 5int-Oeden- rode. Pagina 3. De steile progressie in de belas ting (elke verdiende gulden wordt steeds grondiger ge snoeid naarmate uw salaris stijgt), heeft langzamerhand iets erg onwelvarends over zich. Pagina 19. De Bredase gemeentesecretaris is gepromoveerd op een proef schrift over een legendarische textielfabrikant. Pagina 15. Sonsbeek in Arnhem wordt dit jaar weer trefpunt voor liefheb bers van beeldhouwkunst. Pa gina 19. Van je familie moet je hef heb ben, zeggen de verwanten van een Haagse typiste verdrietig. Pagina 7. WASHINGTON (Reuter) Vieren veertig van de honderd Amerikaanse senatoren zijn voor terugtrekking in de toekomst van een aanzienlijk deel van de zes Amerikaanse divisies in Euro pa, zo is uit een enquête gebleken. Slechts vijftien van hen steunen ech ter de suggestie van de democratische fractieleider in de senaat, Mike Mans- field, de Amerikaanse troepenmacht in Europa terug te brengen tot één sym bolische divisie. Anderzijds wijst niets erop dat presi dent Johnson van zins is het advies van Mansfield on te volgen. Integendeel, een officiële Amerikaanse woordvoer der verklaarde woensdag nog dat de regering elke vermindering van de Amerikaanse troepensterkte in. Europa opt dit tijdstip zou beschouwen als „het luiden van de doodsklok over de NAVO". Het aantal Amerikaanse mili tairen in West-Duitsland is kort gele den teruggebracht van 225.000 tot 210.000 man wegens de behoefte aan specialis ten voor de strijd in Vietnam. Het schijnt echter de bedoeling deze troe pen tegen het einde van dit jaar weer op volle sterkte te brengen. (Van een onzer verslaggevers) EMMERIK In het Duitse Emmerik is nogal wat deining ont staan omdat beeldhouwer Waldemar Kühn enkele kleine haken- kruisjes heeft aangebracht op het reusachtige altaarkruis in de spiksplinternieuwe H. Geestkerk die op tweede pinksterdag door de bisschop van Münster zal worden ingewijd. WASHINGTON (U.P.I.) De Ame rikaanse regering zou de NAVO als taak willen geven in een programma op lange termijn de spanning tussen West- Europa en het oostblok te verminderen, aldus Amerikaanse functionarissen. Een voorstel in deze geest zal vol gende maand op de vergadering van de NAVO-ministerraad te Brussel wor den ingediend door minister van bui tenlandse zaken Dean Rusk. Volgens de functionarissen is het idee, de NAVO een positiever image te geven, afkomstig van president John son. Het is aan de functionarissen spe cifieke stappen voor te bereiden, omdat geen enkele initiatief uit Moskou komt. Volgens regeringszegslieden zijn er verscheidene belangrijke redenen voor de NAVO om een meer verzoenende houding tegenover Oost-Europa aan te nemen, zoals: - Een eind te maken aan de vooral Franse kritiek dat de NAVO een verouderde opvatting van statische de fensie weergeeft, welke niet de veran deringen van de laatste 17 jaar in zich op kan nemen. President De Gaulle de wind uit de zeilen te nemen op zijn reis naar Rusland, die 20 juni 'aanvangt. De Gaul le heeft reeds laten weten dat hij in Moskou, zonder zijn bondgenoten, pro blemen van de Europese veiligheid wil bespreken. Het verzamelen van meer steun voor de NAVO onder de 14 leden, die overblijven na de Franse militaire uit treding op 1 juli. Het voordeel putten uit elke gele genheid die zich voordoet in de hui dige ontevredenheid in het Pact van Warschau. Rusk zal in Brussel ongetwijfeld aan voeren dat succes in onderhandelingen met de Russen en andere Oosteuropese landen geheel afhangt van de solidari teit der NAVO-landen. Ondanks het Franse uittreden moet de verdedigings- organisatie versterkt worden en er zal nadruk moeten worden gelegd op de positieve zijden van het verbond, aldus de Amerikaanse functionarissen. imèèèêêê LBJ: nieuwe image 55 O ROTTERDAM (A.N.P.) De recht bank in Rotterdam heeft gistermorgen de 39-jarige technisch inkoper Cor S. uit de Maasstad vrijgesproken van de hem ten laste gelegde voorbereidende spionageactiviteiten ten behoeve van Oost-Duitsland. De rechtbank, die vervroegde uit spraak deed in deze zaak, heeft de on middellijke invrijheidstelling van Cor S. verlangd. In de motivering van het vonnis stel de de rechtbank donderdagmorgen, dat niet bewezen kan worden geacht dat de contacten die S. sinds 1961 met Oost- Duitsland had, ten doel hadden staats geheimen uit te leveren aan een vreem de mogendheid. Het proces tegen Cor S., die sinds oktober van het vorige jaar, toen liij werd gearresteerd, in voorarrest heeft gezeten, vond dinsdag achter gesloten deuren plaats. Het hypermoderne kruis, een figura tieve sculptuur, staat als een gruwelijk gedenkteken achter de twee altaartafels in de moderne kerk. Zijn de inwoners toch al niet onverdeeld enthousiast over de zeer vooruitstrevende en ge durfde architectuur van de kerk, de ontdekking van de hakenkruis]es heeft bij velen een gevoel van onbehagen ge wekt. De sculptuur van Kühn is een fel omstreden kunstwerk geworden. Nieuwsgierige bezoekers ontdekten de hakenkruisjes enkele dagen geleden. Men moet wel goed kijken om ze te zien. De hakenkruisj es zijn heel fijntjes en vallen bijna niet op. Maar ze zijn er in elk geval en de kunstenaar heeft ze bewust aangebracht omdat „ze een we-» zenlijk onderdeel van zijn schepping" zijn. Als een lopend vuurtje ging de ont dekking door Emmerik en de goedbe doelde argumentatie van Kühn ten spijt maakt een aantal Emmerikkers zich erg druk over die nazi-symbooltjes. Ze vrezen dat de goede naam van hun stad erdoor zal worden geschaad. Kühn heeft echter een sterk verweer tegen de aantijgingen. Hij zegt: „Ze moeten niet gaan dén ken dat ik een neo-nazi ben, maar ik wil de waarheid geen geweld aandoen. Het kruis drukt de hele lijdensgeschie denis van de menslieid uit. Ook de laat ste oorlogsjaren horen daarbij. Veel .te veel Duitsers willen die tijd verdoeze len. De hakenkruisj es symboliseren de onmenselijke gruwelen die het nazidom heeft voortgebracht. Ook de parochia nen van de H. Geestkerk moeten met hun neuzen op dat verschrikkelijke leed worden gedrukt. We mogen de feiten uit die episode niet vergeten". Rector Gr immers is het roerend met de beeldhouwer eens. Hij verklaart: „De kerk en ook het kruis zijn machtige monumenten. Wanneer de mensen de diepere betekenis van die hakenkruis- jes kennen, zullen ze zich er niet meer druk om maken lijkt me zo". Ook deken Rogmans van Emmerik kan zich volkomen verenigen met de schepping van Kühn. die herhaaldelijk opdrachten voor kerken uitvoerde en meerdere malen kunstprijzen in de wacht sleepte. (Van onze correspondent) HASSELT Hoewel het parool vo rige week lang niet overal werd ge volgd, valt voor reizigers van en naar België vanaf maandag toch weer reke ning te houden met een stiptheidsactie aan de Belgische grensposten. De tolbeambten, die dubbel loon vra gen voor de zondagen en een toeslag van 5 frank voor de nachturen, zijn aangespoord de actie te voeren van 27 mei 8 uur tot maandag 30 mei 24 uur. (Advertenties) niet duu^we/ heerlijk selektiekleding franse strepen AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM

de Stem | 1966 | | pagina 1