gen in Juwelier nam deel van gouden oogst Alleen oppositie trok fel van leer Belgisch episcopaat strijkt de vlag Fondsen Werklozen in Yerseke moeten zich voortaan dagelijks melden hatéma tapijt Malik vrijdag naar Bangkok Toestemming inzegening crematoria Spinnerij in Tilburg gaat sluiten Boze brieven bezorgen jongen de doodstraf FOUNDATIONS ido gelezen melange DAGBLAD VOOR ZEELAND Eerder gevonden gedeelte van Serooskerke-schat doorverkoch t KWESTIE-LEUVEN Prof. dr. Leemans nu commissaris-generaal OPWINDING Gouden Rijder Paar tientjes Spugende beu Opklaringen in uw bonbonnière tTUNTL RAADSLEDEN IN DRUTEN VRAGEN ZWAKZINNIGEN NIET TE LATEN STEMMEN Pijlenrapers in staking Zagers spitten is lucratieve bijverdienste SOVJET-RECHT W van Andel met dubbele pool IC Stopr&Lsezft 24 5 95 iet ingenaaide Wala- Wala speciaalzaak de telefoongids. l04e JAARGANG No. 25208 rsbenden rondscharrelen e er voor kunnen zorg '.«n het geld niet ver te bt. Als u niet van ?ns,at \>H hap gediend bent, 's ,je,ii: ak. Wij raden u VandaaZ eest voorzichtig. jitl int u Helmers ,uit i' eer bereiken en u moete" icht op de vlakte n» orbrengen." gitgave: N.V. Uitg. Mi|. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes< mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1 114111 Voor God, Koningin en Vaderland bla9 ie O O N DERPAG 26 MEI *966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,30 incasso, 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraaf 24, telefoon 2601 OOSTBJRG, Nieuwst!aat WIM HÜIBREGTSE spugende beu TINEKE HÜIBREGTSE baan opgezegd (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/TERNEUZEN Het ju- weliersechtpaar v. d. R., dat zaken heeft in Terneuzen, Vlissingen en Mid delburg, wordt verdacht van heling van ruim honderd gouden munten, die af komstig zijn van de bekende gouden- (Van onze correspondent) ANTWERPEN Het Belgische epis copaat blijkt tc bezwijken onder de druk van de eensgezinde katholieke gemeenschap in Vlaanderen. Woensdag namiddag deelde een woordvoerder van het episcopaat officieel mee dat een leek, de Leuvense hoogleraar prof. dr. Leemans, was benoemd tot commis saris-generaal van de Leuvense univer siteit. Hij zal nauw samenwerken met de rector magnificus en wordt ondervoor zitter van de raad van beheer van de universiteit. De raad van beheer aldus de me dedeling zal voorstellen uitwerken voor de herstructurering van de katho lieke universiteit van Leuven, rekening noudend met de adviezen die .dienaan gaande werden verstrekt door een vroe gere commissie van hoogleraren, die geplaatst was onder het voorzitter schap van dr. Leemans. De bisschoppen nebben tevens opdracht gegeven maat jegelen te nemen om binnen de kortst njogelijke tijd een aanvang te maken met het verplaatsen van Franstalige 'kandidaturen uit Leuven naar het stadje waver in Waals-Brabant. Aan de Nederlandstalige en Fransta lige secties van de universiteit wordt po ruimst mogelijke autonomie toege- zegd. Het is niet duidelijk of het Belgische episcopaat nu ook geneigd is in te Temmen met de integrale inplanting van ae Franstalige universiteit van Leuven op Waalse bodem, maar de imwS*e® ^G...ZH nu hebben gedaan P het pnncipiële en het psychologische vlak zijn verregaand. Belgische episcopaat is op zijn ruZnu r standpunt van 15 mei te- uggekomen na tien dagen van grote Pwindmg in alle katholieke kringen thni- n?Gren- Het verzet van de ka- w, Vlamingen werd spoedig una- iem. Tot zelfs de seminaristen van de dXï^n, Mechelen en Antwerpen tonn ileetfen,zich van de inhoud en de der bisschoppelijke verordening. vertSermorgen' voordat de nieuwe Wm «ïïg ,v.an, het episcopaat bekend van feiJlaakt, betoogden in de straten üjï^werpen en van de stad Sint- de NirfiL Veïe, duizenden leerlingen uit mif] gGre klassen van alle katholieke de nSlSu? onderwijsinrichtingen. In en rel ie? stapten tal van priesters rehgieuzen mee op. muntenscliat van Serooskerke op Wal cheren. Het betreft hier een deel van de schat, dat begin vorig jaar reeds werd ontdekt, lang voor boer Chris- tiaanse op dezelfde plaats zijn kostbare en opzienbarende vondst uit zijn prei veldje haalde. Het echtpaar is maan dagmiddag aangehouden en in Middel burg in verzekerde bewaring gesteld. Na enkele malen verhoord te zijn is het echtpaar gisteravond weer vrijge laten. Zoals Dagblad De Stem op 11 januari al meldde, zijn de eerste munten ge vonden door de 22-jarige chauffeur W. Huibregtse uit Domburg. Bij de sloop van een huis op het latere preiveldje vond hij ongeveer 50 munten. Een zus ter van hem, de 17-jarige Tineke Hui bregtse, werkte als verkoopster in het filiaal van juwelier v. d. R. te Mid delburg. Dit filiaal wordt gedreven door de vrouw van de juwelier. Tineke nam de munten mee naar de zaak. Ze wer den voor een prikje gekocht. Het juweliersechtpaar zou ze daarna voor enkele tienduizenden guldens hebben doorverkocht. Van de winst zou o.a. een jacht zijn gekocht dat, zeer toepas selijk, „De Gouden Rijder" is genoemd. Het jacht heeft Veere als thuishaven. Nadat hoer Christiaanse de rest van de schat (meer dan duizend munten) had gevonden, en nadat de grote waar de van de munten bekend was gewor den, heeft mevr. v. d. R. zich tegenover Tineke Huibregtse steeds van den dom me gehouden. Zij liet voorkomen of zij zelf ook maar weinig voor de munten had gekregen. Dinsdag zijn Wim en Tineke Huibregtse door de rijksrecherche gehoord. Zij wilden gisteren tegenover ons geen mededelingen hierover doen. Wim was bezig met slopingswerkzaamheden in Vlissingen. Tijdens een gesprek met een onzer verslaggevers op 11 januari, vlak nadat de vondst van boer Christiaanse wereldkundig was gemaakt, zei hij nog: „Waarom zou ik de pest in hebben? Het is natuurlijk jammer. Ik vond mijn vondst al mooi. Ze lagen op een hoopje bij elkaar. Zo ongeveer op de plaats waar de voordeur was geweest. Ik dacht er nog niet aan dat het goud kon wezen. Ze waren ook niet mooi, nogal brokkelig en eerder vierkant dan rond. Ik dacht: misschien hebben ze nog muntwaarde, maar dat betwijfelde ik, want er was weinig aan de munten te zien. De juwelier zag er ook niets van muntwaarde in. Maar het was goud en ik kreeg er een paar tientjes voor". Gisteren zei hij alleen dat hij zich „ge nomen" voelt en dat hij de hele zaak „spugende beu" is. Tineke had ook wei nig commentaar. Het feit dat zij niet meer naar haar werk wil, spreekt ech ter voor zichzelf. Voor de recherche was het gisteren nog een probleem hoe het juweliersechtpaar in het bezit is gekomen van de 70 andere munten, die het eveneens vorig jaar nog heeft doorverkocht. Aangenomen kan worden dat de zaak aan het licht is gekomen omdat de vo rig jaar door juwelier v. d. R. in de handel gebrachte collectie veel over eenkomst vertoonde met de schat die begin dit jaar door boer Christiaanse werd ontdekt, en die in de afgelopen maanden is gecatalogiseerd. Dit moet in het kleine wereldje van de goud- en zilverhandel meteen zijn opgevallen. (ZIE VERDER PAGINA 3) KNMTliChti ,me^gedeeld door het Vami. ge dlg 1ot vanavond: daar po» ïP!tl^in?en mct hier en wind a Matige tot krachtige westPn inyanke,!ik uit het zuid" tot nnn'eruimend naar west in temperaSrWeinig veranderin* (Adverberntie) niet duur wel heerlijk KAMER SLIKT DE NOTA (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Het kabi- net-Cals, dat zicli gisteren in de Tweede Kamer moest ver antwoorden over liet loon- en prijsbeleid in dit jaar, is al leen door de oppositie van VVD en CHU en de kleine partijen scherp aangevallen. Het kabinet heeft de steun van de drie regeringspartijen KVP, PvdA en AR welen te behouden. Bij de beantwoording van vele vragen, die de Kamer over de uit werking van de regeringsplannen had gesteld, deelde minister Veld kamp mede, dat het loonbeleid geen mislukking is geworden. Het ging er om, door gewijzigde om standigheden daartoe gedwongen, tijdig bij te sturen. Dat heeft het kabinet gedaan, een daad, die o.a. door de woordvoerder van de A.R. als „moedig" werd betiteld. Bij de aanvang van het debat, dat vol ledig door radio en televisie werd uit gezonden, zaten met premier Cals, de ministers Veldkamp 'Sociale Zaken). Vondeling (Financiën), den Uyl (Eco nomische Zaken) en Biesheuvel (Landbouw) achter de regeringstafel. Later woonde ook minister Smallen- broek 'Binnelandse Zaken) het debat bij. Ook staatssecretaris Bakker van Economische Zaken was in de kamer aanwezig. Minister Veldkamp, die als eerste woordvoerder voor de regering de ka mer antwoordde, erkende, dat niemand heeft verwacht, dat de impopulaire maatregelen, die de regering heef' moeten nemen, met gejuich door de kamer zouden worden ontvangen. Maar het nemen van die maatregelen is ge heel in overeenstemming met de ver antwoordelijkheid, die de regering draagt. Het alternatief van de plannen, door de VVT) gevraagd, wees de minister af. Het voortgaan met steeds maar c.a.o.'s afkeuren is evenmin doeltreffend als alle andere alternatieven, die de VVD de laatste dertien maanden heeft be pleit, aldus dr. Veldkamp. Minister Veldkamp wees er voorts op, dat de overschrijding van de wer kelijke loonstijging boven de geraamde, in 1966 lager is geweest, dan in de vier voorgaande jaren: in 1963 overschrij ding 119 pet., in 1964: 138 pet., in 1965: 129 pet. en in 1966 zal het 115 pet. wor den* De les, die het kabinet uit de huidige situatie wil trekken is deze: dat bij de opstelling van de ramingen met de achterstanden rekening gehouden had moeten worden. Het kabinet heeft een loonpauze tot 15 juli genomen, omdat het meent dat acht weken nodig zijn voor vruchtbaar overleg met de Stich ting van de Arbeid. De bewindsman be loofde alles te zullen doen om die ter mijn van pauze zo kort mogelijk te laten zijn. Voor contracten, waarin een loonstijging van minder dan 7 pet. is opgenomen, zijn geen moeilijkheden te verwachten. Maar de goedkeuring zal pas na 15 juli afkomen. Voor con tracten met meer dan 7 pet. liggen de zaken moeilijker. De regering is bereid, wanneer een objectieve instantie de achterstanden wil beoordelen, zich bij voorbaat bij het advies van een dergelijke instantie neer te leggen. Dr. Veldkamp hoopte, dat in het overleg met de stichting een dergelijke instan tie gevonden zal kunnen worden. Via een vergunning zal dan toestemming kunnen worden gegeven de verhoogde lonen uit te betalen. In die vergunning, af te geven door rijksbemiddelaars, kan wellicht ook de verhoging van de va kantietoeslag tot 6 pet worden opgeno men voor die bedrijfstakken, die vorig jaar de 2 pet. uitkering-ineens ook heb ben betaald. Zou het overleg met de Stichting van de Arbeid, geen resultaat hebben dan zal de enig mogelijke oplossing zijn tot 1 januari de bevoegdheden tot goed keuring volledig in handen van rijks bemiddelaars te geven. Het niet uitbe taalde deel van de loonsverhogingen, die omwille van de achterstand de 7 pet. overschrijden, kan worden ge bruikt voor verbetering van pensioen fondsen, spaarregelingen e.d. Wanneer men het in geld wil uitbetalen mag dat op elk tijdstip, na 1 januari 1967. Het was opvallend dat van de zijde van de kamer alle 14 sprekers, zij het met verschillende bedoelingen, eraan herinnerden dat zij de regering reeds eerder hadden gewaarschuwd. K.V.P., A.R., V.V.D. en C.H.U. legden er de na druk op dat de regering te veel ineens had willen doen, De P.v.d.A. herinnerde aan de waarschuwing dat een loonstop voor haar niet aanvaardbaar zou zijn geweest. De kleine partijen C.P.N., P.S.P., Boerenpartij, S.G.P. cn het G.P.V. hadden op vrijwel alle gebieden waarschuwingen laten horen. Zie voor de samenvattingen van de fractiestandpunten pagina 5. ZIE VERDER PAGINA 5 DRUTEN (A.N.P.) Negen van de twaalf gemeenteraadsleden van de Gel derse gemeente Druten hebben in een brief aan het bestuur van huize „Bol dershof" in Druten, waar enkele hon derden zwankzinnige meisjes en vrou wen worden verpleegd, verzocht de pa tiënten niet aan de komende gemeente raadsverkiezingen te laten deelnemen. Volgens de gemeenteraadsleden zou het een aanfluiting van het stemrecht zijn als enkele honderden patiënten, die niet in staat zijn hun wil te bepalen, deel nemen aan het verkiezen van het hoog ste bestuurscollege van de gemeente. Naar aanleiding van dit bericht heb ben wij geïnformeerd bij de directie van de psychiatrische inrichting „Vre derust" te Bergen op Zoom, met de vraag hoe daar de verkiezingspraktijk is. Dr. M. van der Beek deelde ons mee: „Patiënten die met een rechter lijke machtiging zijn opgenomen, zijn automatisch van het stemrecht uitgeslo ten. Voor de patiënten van de „open afdeling" geldt dat zij kunnen gaan stemmen indien wij dit uit medisch oogpunt verantwoord achten". (ZIE VERDER PAGINA 5) DJAKARTA (Reuter/A.N.P.) De Indonesische minister van buitenlandse zaken Adam Malik gaat vrijdag naar Bangkok voor besprekingen met de Ma leisische vice-premier Toen Abdoel Ra- zak. Hij zei te verwachten ongeveer twee dagen weg te zullen blijven. Onderminister van buitenlandse za ken, Soewito Koesoemowidagdo, zei dat de besprekingen rechtstreeks zullen zijn en dat er geen derde partij aan zal deelnemen. De Indonesische regering heeft zes ambassadeurs uit het buitenland terug geroepen in het raam van de zuivering van de buitenlandse dienst van commu nistisch gezinde elementen. Van betrouwbare zijde is vernomen dat het de ambassadeurs Djawoto in Peking, Soekrisno in Hanoi, Tsjanafia in Ceylon, Hannafi in Cuba. Soedjono in Ghana en Tahsin in Mali betreft. WENEN (K.N.P.) De congregatie voor de geloofsleer heeft toestemming gegeven voor de ritus der kerkelijke begrafenis in geval van crematie, in dien de crematieruimte speciaal voor katholieken gereserveerd is. Dit heeft mgr. J. Weinbacher, wijbis schop van Wenen, meegedeeld op het congres van de internationale crema tie-beweging te Wenen. Het H. Officie hechtte bij decreet van 5 juli 1966 al zijn goedkeuring aan crematie voor katholieken, mits dit niet voort zou komen uit anti-godsdienstige tendensen. „Het zal wel een latertje wor den vanavond", schijnt de minster van Sociale Zaken, dr. Veldkamp, te zeggen tegen minister-president mr. Cals, tijdens het loon- en prijsdebat in de Tweede Kamer. Geheel rechts de minister van Financiën, dr. ir. A. Vondeling en geheel links de minis ter van Economische Zaken, drs. J. M. den Uyl. (Van een onzer verslaggevers) HULST De pijlenrapers van de Hulster schutterssociëteit „De Batavieren" zijn in staking gegaan, omdat zij geen loonsverhoging krij gen. Dat heeft tot gevolg dat de schutters tijdens de schietingen zelf hun pijlen moeten gaan halen. Dat valt ze, gezien de omvangrijke buikwijdten en de wind, die de pij len ver van de prang in het gras kan doen neerkomen, niet mee. Beide partijen schijnen niet tot een ver gelijk te kunnen komen. De schut ters voelen zich gesterkt door het vooruitzicht dat zij slank zullen worden door de te verrichten loop- gymnastiek. De pijlenrapers be weren dat zij het een hele tijd kunnen uitzingen vanwege de goedgespekte bondskas. DE MILITAIRE regering van Nigeria heeft bij decreet alle politieke partijen en groeperingen op basis van stamver wantschap ontbonden. In het decreet worden in totaal 107 organisaties op gesomd. IN LEEUWARDEN is een veehouder tot drie weken veroordeeld omdat hij een onjuiste opgave heeft gedaan voor het verkrijgen van een rijbewijs. De man had verzwegen aan één oog blind te zijn. TILBURG (A.N.P.) De kamgaren- spinnerij Cees Pessers n.v. te Tilburg heeft aangekondigd haar bedrijf in de loop van juli te zullen sluiten. Voor de circa 60 werknemers zal elders in de Tilburgse textielindustrie voldoende plaatsingsmogelijkheid zijn. De oorzaak van de sluiting moet wor den gezocht in de grote concurrentie welke het bedrijf heeft ondervonden van vier moderne spinnerijen elders in West-Europa. Een van de directeuren, de heer C. Pessers, is voornemens in Johannesburg, Zuid-Afrika, een nieuwe spinnerij te stichten en daratoe gebruik te maken van de machines uit de Til burgse bedrijven. EEN WETENSCHAPPELIJKE satelliet van het Verkenner-type is gisteren op Kaap Kennedy gelanceerd. De 32e ver kenner zal onderzoekingen doen in het kader van voorbereiding voor een mens naar de maan: Apollo-project. IN TASJKENT beefde de aarde gisteren voor de 13e maal sinds dinsdag. Er wa> ren geen persoonlijke ongelukken te betreuren, hoewel het een tamelijk ster ke aardschok was. UIT DE KLUIS van het Britse passa giersschip „Queen Mary" is een bedrag van ongeveer 10.000 pond sterling (ca. 100.000 gulden) gestolen. Het waren de gages van een kwart van de ongeveer duizend koppen tellende bemanning, die na het binnenlopen in Southampton van boord was gegaan om aan de zeelieden staking deel te nemen. (Van een onzer verslaggevers) GOES Elke dag bij laag water moeten de vijftien werklozen van Yerseke zich melden bij het GAK in Kruiningen. Deze meldingsplicht is voor deze mensen verzwaard (normaal hoeven ze maar eens per week) omdat men sterke aanwijzin gen heeft, dat sommige werklozen met het spitten van zagers en het uitvaren met sportvissers een fors weekloon verdienen, naast de werk loosheidswetuitkering. De directeur van het GAK, de heer J. van Liere, heeft er helemaal geen be zwaar tegen, dat deze mensen zagers spitten^ „Laat ze maar gaan, ik heb lie ver, dat ze werken, dan in de steun 15- pen. Maar ze moeten natuurlijk wel op geven hoeveel ze verdienen en hoeveel tijd ze ermee kwijt zjjn. Anders wordt er van twee walletjes gegeten." Het stokje, dat de GAK-directeur er- voor heeft "gestoken is de dagelijkse melding bij laagwater omdat op die tijd de zagers doorgaans worden gesto- ken. „Als de heren er prijs op stellen hun uitkering te krijgen, zullen ze in elk geval moeten komen. Als ze niet ko men omdat ze aan de zagers meer ver dienen hebben ze het werkloosheidspro bleem voor zichzelf opgelost." De weeklonen van de „werkloze" za- gerspitters moeten volgens zeggen, lig gen tussen de honderdzestig en twee honderd gulden. De uitkering volgens de werkloosheidswet^ is maximaal 144 gul den. (Tachtig procent van het dagloon, met een maximum van 36 gulden) f pe mannen zijn werkloos geworden na het mossel- en oesterseizoen, da<t in maart afliep. Waarschijnlijk zitten ze in juli weer in de mosselbranche. De maatregel is genomen op verzoek van een aantal bedrijfsverenigingen en particulieren, die zagen, dat de minder correcte werklozen een niet geheel le gale extra boterham vérdienden. Ook een werkgever heeft geklaagd, dat hij personeel nodig heeft en het 'niet kan krijgen, terwijl de mensen in het dorp lopen, zagers spitten of met sportvis sers varen. Deze bezigheid wordt vrij wel uitsluitend in het weekeinde bedre ven. Dan hoeft men zich niet te mel den. Overigens wordt er dan wel een scherpe controle gehouden door de men sen van het gemeenschappelijk admini stratiekantoor. Zondag direct na de verscherping van de meldingsplicht, is men ermee begonnen. MOSKOU RTR) In de Zuid russische stad Rostov is een ne gentienjarige jongen ter dood ver oordeeld omdat hij twee mensen met een mes had verwond. Naar het Sovjet-regeringsblad Iz- westja meldt, had de betrokkene, Illarion Vysjemirsky, e^rst een politieman in burger neergestoken toen deze hem zei op te houden met vloeken in het open baar. De jongen wist toen te ontkomen. De yolgen.de dag had hij na een drink gelag een ancler gestoken. De jongen werd ter dood veroordeeld, toen de rechtbank werd overstroomd met brieven van verontwaardigde bur gers die de hoogste straf eisten, aldus het Russische regeringsblad. (Ad ventieru hies) Brillant - schitterend bezit voor altijd 1 JUWELIER Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 175 Rotterdam Dat betekent: een tapijt met een dubbel leven. Uniek! Bovendien: veerkrachtig, geluiddempend, licht en kleurecht, gemakkelijk te onder houden. Keus uit 10 briljante kleu ren. Kamerbreed (3,90 meter) en 1,30 meter, 39,85 per m2. Zelfs na 1 jaar nog extra service! Ga nü naar uw woninginrichter of vraag kleurenfolder plus echt staal aan hatéma, postbus 12, Helmond, rn 1 a

de Stem | 1966 | | pagina 1