Ivoor meer gemeenschappelijk beleid Samenwerking bedrijven in Benelux teleurstellend KRITISCH Z- Vlaamse kinderen geen tandenpoetsers Zwembad Koewacht voor de grote vakantie gereed commentaar Naast dekenaal beraad ook priesterberaad 30 zó lekker zó gezond OUD-staatssecretaris m. j. keijzer pleit Benelux- middengebied Jongen (7) in zwembad Axel verdronken Grensgebied Bedenkelijk Idealisme Visser viste kanon op Vaststelling bloedgroep Wachtgeldregeling gemeentepersoneel wordt herzien MGR. DE VET IN GOES: DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 18 MEI 1966 ir HVV '24 op KNVB /andaag Morgen Vrijdag orcross te Lwenpolder tersdiensten dierenartsen KIWATER i Zeeland leverde 24.900 kg wol Dr. J. J. Okker Rapport over arbeidsmarkt in kanaalzone in publiciteit Palingvisser kreeg drie maanden voor marihuanabezit SCHOOLARTSEN DOEN VERSLAG VARKENSPEST IN ROOSENDAAL Afwijkingen Onjuist gevoed pe Stem Onrust onnodig AANLEG BEGINT ZEER BINNENKORT 3 onzer verslaggevers) Tot groo< ongenoegen Taa 'an de Hulster voetbalver. '24 heeft de KNVB bepaald tussen HVV en Terneuzen ;1 (kermiszondag), doch op ag, zal worden gespeeld. Alliance-HVV zal daardoor ilaatsvinden. Competitief, oureau van de KNVB had. elük bepaald, dat de wed de rivalen HVV en Ter- rmiszondag zou plaatsvin- imenteel gewikkeld in een life" om aan degradatie Het resultaat, te behalen jd tegen Terneuzen, is van rslaggevende betekenis, het HW-bestuur voor deze >te belangstelling verwacht rijd niet op kermiszondag ielvaartsdag zal worden ge- 1 het bestuur een geringe en deswege een financi- 20 uur Jaarvergadering s-afd. 5 idhuis 14-18 en 19-21 uur et Bulthuis. 14 uur Lezing instituut voor mschappen. 15 uur Schieting. ur De laatste reis naar San- Camillo in Moskou, a.l. en 20 uur Dracula, prits ^énollie als dansmeesters, ouw de ■NUs V 14.30, 17.15 en 20 uur blinddoek, 14 J. 15 uur Grote sctue 10 18 uur ir Dansen. r Prijsuitr. zèehengei Afhalen chap plaat eb 16 Is 17. nummers zeehen- Inschrijf zeehengel- No. Een 12.30-15-30 '^fswcgihê zeehen- uur Ontvangst plaat ivo. jelwedstrijd. uur IS 11.30 lAtAJ. 'isvei'enigingen meen te rs. .5 uur 15 uur uur 18 |E 15 EN rd 15 15 uur Wielercours Schieting. Schieting. Binnenschi eting. Dansen. Grote schieting. ^Schieting etaan- uur urn- uur van 14 dhuis ;t Bulthuis. 5 uur oningen Dansen. 1-18 en 19-21 uur Zeeland r.B.C.-schiettng' 14 uur Start Bood lys 19.30 Ur Samson uur Dansen, en Dalüa. 14- Uiuts - ïg Piet G 19 uur ..18 en IS"" uur Bulthuis. Sehieting (Advertentie) motorsportmedewerker) !N De bekende Zeeuwse toclub Mac. Scheldegouwen nder de ervaren leiding van iken en De Pree een natio- ganiseren in de Walcherse lotorcross van Vrouwenpol- ele jaren bekendheid in ons eschiedenis gaat zelfs terug rlogse jaren. De organisatie tijd moeilijkheden gekend uit maar momenteel heeft volledige beschikking over dat zich door het unieke bij Vrouwenpolder slingert. is eigendom van het kroon- lukkig heeft men zich ver- sportieve medewerking van d'Escury te Kloosterzande. junioren verdeeld over 3 oc, 250 cc en 500 cc, zullen in en daar voor junioren len tellen voor het kam- an men een geduchte strijd )e' commissaris der koningin J. van Aartsen zal tradi- wedstrijden bezoeken en na jzen aan de winnaars uit- dag nemen waar: voor Kok; voor Terneuzen, dok- k; voor Hulst, dokter Ey- dag nemen waar: voor g en Sas van Gent, de heer 01155-488 te Axel en de Haas, tel 01153-366 te Zaam- 19 mehzHansweert 2.16 en rneuzen 1.41 en 14.08 uur; L en 13.34 uur; Wemeldinge uur. mei: Hansweert 2.51 en erneuzen 2.14 en 14.40 uur; l en 14.06 uur; Wemeldinge iur. Brabant moppert op Zeeland omdat I Zeeland bepaalde bezwaren heeft tegen het afvalwaterproject voor West-Bra- ^Zeelaiid is teleurgesteld over Brabant omdat het niet betrokken werd bij het spaarbekkenplan in de Biesbosch, dat Brabant en Rotterdam aan grote hoe- I veelheden zoet water zal helpen. Brabant schuift Zeeland onvoldoende I belangstelling voor liet Reimerswaalplan I in de schoenen. I Zeeland vindt het spijtig dat Brabant niet wil meedoen aan het tot ontwikke- I ling brengen van het Grevelingenbekken, I bet gigantische recreatieproject, dat inter- I nationale betekenis heeft. I Brabant en Zeeland denken anders over de Delta-spoorlijn. De Westerschelde is een internationaal vaarwater en dat is dan een uitgesproken reden om de ontwikkeling van het Wes- lerscheldebekken af te remmen. Neder land toont nauwelijks belangstelling voor de inspanningen van Antwerpen om de I bevaarbaarheid van de Westerschelde te I verbeteren. Antwerpen op zijn beurt I beeft een veto klaar liggen wanneer Zee- I land spreekt over de inpoldering van het I Land van Saeftinge of de bouw van een I brug over de vaarroute in de Wester- I schelde. Antwerpen ziet zijn industrie- en ha- I venontwikkeling gestuit door de Neder. I lands-Belgische grens. I Schepen Leo Delwaide van Antwerpen I constateert dat er veel te weinig contact I i« tussen Nederlandse en Belgische be- I stuurders. Het contact dat er is heeft tot nu toe praktisch geen resultaat opgele- 1 verd. Schepen Delwaide van Antwerpen geeft I toe dat de ontwikkeling van de zeeiia- vcns Vlissingen-Oost en Terneuzen niet los gezien kan worden van die van Ant werpen. Tegelijkertijd moet hij erkennen dat er nog geen sprake is van daadvver- I Lelijke samenwerking tussen de Schelde- hvens. Integendeel. Antwerpen en Vlis- I singen-Oost hebben om het leven ge vochten om de Farbwerke Hoechst AG. Tegenover de belachelijk lage grondprijs un Antwerpen heeft de Nederlandse mi nister van economische zaken «en aard- gas.douceurtje gesteld. Velen zien Vlissingen Oost als de „over loop" van Rotterdam. Drs. J. Udink, voor- I "tter van de protestants-christelijke fractie in de Rijnmondraad, meent dat Botterdam eenvoudig niet over kan lo pen. De Rotterdamse haven- en industrie terreinen zullen z.i. over twintig ja?.r 'wee maal zo groot zijn als nu. Volgens hem is Vlissingen-Oost de „overloop" van Antwerpen. De Nederlandse regering probeert al I .'aren een zeehavennota uit te brengen. Het rapport van de deskundigen ligt al "ie jaar klaar. De cijfers uit dat rapport woeste» reeds tweemaal worden herzien. Het uitblijven van de nota moet voor een belangrijk deel worden toegeschreven aan tie politieke geladenheid van het on derwerp en aan invioed van de grote zeehavens in Nederland. Al deze feiten wijzen op een ontstellend gebrek aan begrip, samenwerking en co ördinatie wanneer het gaat om het tot ontwikkeling brengen van de westelijke flank van het Benelux-middengebied. Er zijn de laatste maanden enkele op vallende waarschuwingen geweest. Het Brabantse Tweede Kamerlid drs. Th. Westerterp heeft de oprichting van een publiekrechtelijk orgaan De Schelde- mond voorgesteld. Dit orgaan zou de ont wikkeling van het gebied rondom Ant werpen en Bergen op Zoom moeten har. moniseren. Drs. M. Verburg, directeur van het Eco nomisch Technologisch Instituut voor Zeeland heeft aangedrongen op een geza menlijke economische planning voor de zeehavengebieden van Rotterdam en het Westerscheldebekken Drs. J. Udink heeft gepleit voor een gecoördineerde planning van alle krach ten die op Zeeland betrekking hebben. Volgens hem zullen de provinciale be sturen van Brabant, Zeeland, Zuid-Hol land, Antwerpen en Oost- en West Vlaan deren krachtig moeten samenwerken om tot een alles omvattende planning van liet Deltagebied te komen. Vandaag zal in Eindhoven, in het kader van het Vlaams Festival, een studiedag worden gehouden over mogelijkheden tot actieve samenwerking in het Benelux- middengebied. Misschien zal het na afloop gaan zoals liet in een populair gezegde zo treffend wordt samengevat: „ze dronken een glas, deden een plas en lieten het verder zoals het was". Dat zou dan wel bijzonder triest zijn voor het Benelux-middengebied, maar la ten we niet wanhopen misschien worden er nu eindelijk eens spijkers met koppen DEN HAAG De voorzitter van het Comité Benelux in Nederland oud-staatssecretaris M. J. Keyzer, heeft gisteren een aantal kritische opmerkingen gemaakt over de sa menwerking tussen België, Neder land en Luxemburg. Hij pleitte daarbij voor meer samenwerking in het bedrijfsleven, een sterker gemeenschappelijke politiek, en een actief beleid in de "wederzijdse grensgebieden. De heer Keyzer sprak tijdens een di ner, dat de minister van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk mr. M. Vrolijk, heeft aangeboden aan de Belgische en Luxemburgse journalisten die thans een bezoek aan Nederland brengen. Nederlandse journalisten bren gen tegelijkertijd een oriëntatiebezoek aan België en Luxemburg. De heer Keyzer stak zijn teleurstel ling over de samenwerking tussen de bedrijven in de Benelux niet onder stoelen of banken. „Het is naar mijn oordeel zeer te betreuren," zei hij, „dat op dit gebied de relaties tussen onze landen die in een Economische Unie zijn verbonden tot een weinig bemoe digend minimum beperkt blijven". (Van een onzer verslaggevers) AXEL In het Axelse zwembad is de zevenjarige KKees Roelands uit Axel verdronken. Het stoffelijk overschot werd gisteravond vroeg ge. vonden door de badmeester in een ge deelte van de kreek waarin niet ge zwommen mag worden. Men vermoedt dat de jongen in het zand aan de oever heeft gespeeld en toen te water is geraakt. Keesje werd vermist toen zijn moe der hem kwam halen. Aanvankelijk dacht men dat hij in de buurt van het zwembad rondzwierf. Het zoeken werd bemoeilijkt omdat er een kleine dui zend bezoekers in het zwembad waren. RANKER is beslist niet ongeneeslijk. Voorwaarde is alleen, dat er tijdig wor^n ingegrepen". Dr. J. J. Okker, leider van de Kankerwerk- dvoep aan het Regionaal Kankercen tra te Middelburg stelt zichmet ,e2e oorden lijnrecht tegenover de beringen van mensen, die hij „pes- misten" noemt. „En om de mensen P tijd naar een arts te krijgen is het tin er deskundige voorlich- «0 over deze ziekte, die we helaas °0 niet in zijn geheel kunnen over- w, word gegeven. Hoe vaak komt J niet voor, dat kankerpatiënten t naar een arts gaan, omdat zij vermoeden dat ze kanker heh- jjP).,tn?ar iet eenvoudig niet tot hun ustzijn willen laten dóórdringen? Pm ^..,conseQuent doordenkt, is dat DjJ1 i! zelfmoord kanker een moeilijk te bestrij- ee h le 's' 9eeb de heer Okker, biifj, vC. n man die niet van pu- eli zeker met van zelfver- Jking houdt, direct toe. „Maar Die a\ 0'lf-~ettend hard gewerkt. rniLf Tljoen' die het Kon- Wilhel. in lrS d'f laar n°dig heeft, wor- kn J 'st n'at over de balk gesme- «Mr »°°r '!e' Srootste deel gaat het t»onJeiearc}l: we m°eten er zo snel ktinhJ achter zien te komen, wat Me»r Prec'es 's en hoe deze voor fn9stwekkende ziekte het J.Jaad 'j' kan worden bestreden", dekte i ari9s^ is op zichzelf al een den de moeite van het bestrij- 0kkereer. d"" waard is", meent dr. "er n9si is een slechte raadge- Mai ii i wanaeer het om kanker C er van overtuigd, dat e'nutlWe die bij de men- 'toinae»"'Ten krÜ9en, het aantal ge- jaar dat nu rond de 10.000 per len n°9 nunmerkelijk zal stij- voonlichting. De men- scfcineei Wel-en wat de eerste ver leren ijZlln- s ze na llet oonsta- WmirMen eerste verschijnselen er een "lJ, 1en arts inschakelen is Sejie'p» ns' dat de patiënt al lewepst"VOOr 9oed en wel ziek 'OORLlCHTiwr1 "■oiMnfJi moet samengaan met ding. n„, a voor de kankerbestrij- Is voor de heer Okker een Het Nederlands-Belgische grensgebied, zo zei hij verder, ondergaat een specta culaire ontwikkeling of gaat die tege moet. De as Gent-Terneuzen, het nieuwe Zeeuwse recreatiegebied, de con tacten tussen Antwerpen en Rotterdam waarbij Amsterdam mede betrokken is met hun sterke weerslag op West- Brabant, de openlegging van de Kem pen, de vrijwel parallele vraagstukken in de beide Limburgen en de actuele pro blematiek in de driehoek Akeh-Luik- Maastricht dit alles illustreert het nut en de noodzaak van een gemeen schappelijke aanpak". „Als u bedenkt," zei de heer Keyzei. „dat tussen Nederland en Duitsland een steeds groeiend contact over de ont wikkeling van de grensgebieden wordt onderhouden dan zou het toch wel zeer bedenkelijk zijn, indien tussen de Be- neluxpartners de staatsgrens de nefaste rol zou blijven spelen die zij in de ne gentiende eeuw gespeeld heeft". Dg oud-staatssecretaris bepleitte ten slotte een hechter politieke samenwer-, king met het oog op de voorgenomen toe treding van Engeland tot de EEG. De toetreding van grote landen als het Verenigd Koninkrijk en de Scandinavi sche landen zou de invloed van de klei ne landen wel eens kunnen verkleinen, meende hij. „Europees idealisme mag er ons niet toe brengen," zei de heer Keyzer, „onze eigen legitieme belangen uit het oog te verliezen." De Beneluxlanden zullen tot een minstens even hechte politieke sa menwerking mpeten komen als de Scan dinavische landen kennen. De heer Keyzer: „De Benelux-instl- tutie die zo sterk het stempel draagt van intergouvernementeel overleg en die mede daardoor in het effect van zijn werking zo zeer afhankelijk is van het politieke klimaat in de drie landen en van de goede persoonlijke verhoudingen der betrokkenen, zou aanzienlijk die nen te worden versterkt". (Van een onzer verslaggevers) GOES In het seizoen 19651966 werd door de afdeling Zeeland van de Nederlandse wolfederatie 24.900 kg wol ingenomen, dat is 3.720 kg meer dan vorig jaar. Aan 64 leveranciers werd in totaal een voorschot van 82.736 gulden uitbetaald. „Hoewel ook in deze sector alles duurder wordt", aldus voorzitter J. de Bourgraaf gisteren tydens de alge mene ledenvergadering in De Landbouw te Goes, „willen we toch dezelfde marge handhaven". Men tracht dit te bereiken door ook andere artikelen aan de man te brengen, zoals handdoeken en over alls. Met de winkelauto trekt men weer langs de badplaatsen. In het afgelopen jaar haalde men daarmee esn omzet van 247.000 gulden, hetgeen 65.000 meer is dan het jaar daarvoor. De directeur van de Nederlandse wol federatie, ir. J. Haverhals, legde nog eens de nadruk op de nieuwe richting die de schapenfokkerij uitgaat in de richting vlees. In dat opzicht zag hij in E.E.G.-verband gunstige perspectieven omdat het aanbad lager is dan de vraag. „Als we de grenzen maar gaan open stellen", aldus de voorwaarde die de heer Haverhals stelde. Die ontwikkeling van de schapenteelt in de „vleesrich ting" houdt uiteraard nauw verband met de sterke concurrentie waarin de wol verkeert door de zich opdringende positie van de kunstvezel. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende voorzitter en de heer J. Nieuwenhuyse herkozen. In de plaats van de uit Zeeland vertrokken P de Lange werd de heer F. Goethals geko zen. De wolinname zal dit jaar geschie den in de periode van 4 tot 14 juli. rassend winnaar van de etappe)Schou axioma waar niet aan te tornen valt. „Een jaar of wat geleden wilde men er niet zo aan, maar zo langzamer hand is men gaan inzien, dat die twee dingen in feite onafscheidelijk zijn. Als we de ziekte zo goed mogelijk willen bestrijden, zijn er twee dingen nodig: de mensen moeten weten wat kanker is én de kankerbestrijding m.a.w. het Kon. Wilhelmina Fonds moet gesteund worden. Voor dit laat ste is propaganda nodig. En dan lijkt mij de verbinding van die propagan da aan de voorlichting de meest voor de hand liggende oplossing". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De ministeriele werk groep van sociale zaken en volksgezond heid van de Benelux heeft besloten het rapport betreffende de arbeidsmarkt in de Kanaalzone Gent-Terneuzen te pu bliceren. Dit rapport is gebaseerd op studies over de gebieden aan weerszij den van de gemeenschappelijke Bene- luxgrens. De ministers hebben voor de kanaalzone richtlijnen opgesteld met het oog op de daar te voeren arbeids markt-politiek. Dit is bekend geworden op een ver gadering van de werkgroep in Den Haag onder voorzitterschap van de Ne derlandse minister van sociale zaken en volksgezondheid ,dr. G. M. J. Veldkamp. De ministers hebben ook een gemeen schappelijk standpunt bepaald ten aan zien van een aantal problemen, die op de vijftigste zitting van de internotio- nale arbeidsconferentie in Génève wor den behandeld AMSTERDAM (ANP) De Amster damse rechtbank heeft de 19-jarige pa lingvisser C.W.M. W. uil Borssele ter zake van verboden marihuanabezit tot drie maanden gevangenisstraf geheel •voorwaardelijk veroordeeld. Vier maan den waarvan twee voorwaardelijk wa ren tegen hem geëist. Toen de jonge man begin van dit jaar nog op Katten burg in Amsterdam woonde had zich het feit afgespeeld Van zijn buurman, de 30-jarige toneelspeler W.A.H. had hij marihuanasigaretten gekregen en bij H. thuis gerookt. De toneelspeler werd bij verstek wegens marihuana- en hashish- bezit conform de eis tot zes maanden waarvan twee voorwaardelijk veroor deeld. In deze straf was tevens een ver duistering van een portefeuille verdis conteerd. BRUINISSE Een visser uit Stellendam heeft op de Noordzee een bronzen kanon opgevist, met een gewicht van 380 kilo. Het ka non is nog geheel gaaf. Naast de naam van de gieterij, staat er dui delijk op „De admiraliteit tot Rot terdam" met het jaartal 1666 en een klauwende leeuw tussen twee ankers. De kanonnen die naast 't stand standbeeld van De Ruyter te Vlis singen staan, vertonen hetzelfde beeld. Het kanon is verkocht aan de heer A. Maaskant te Bruinisse. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Ook in 1965 moesten weer vele kinderen naar de huisarts worden verwezen, aldus het jaarverslag van de schoolartsendienst Zeeuwsch- Vlaanderen. Van de 8.536 onderzochte kinderen moest zeventien procent ofte wel 1.465 naar de huisartc. Het totaal aantal leerlingen steeg weer, van 18.686 tot 18.843 (177 scholen). In het verslagjaar begon men bij de schoolkinderen met het bepalen van de bloedgroep en de rhesusfactor. Het sterf tepercentage bij kinderen ligt bij onge vallen hoger dan bij ziekten. Om bij on gevallen snellere hulp te kunnen verze- deren, wordt nu van de alle kinderen de bloedgroep vastgesteld. In totaal is dit al gebeurd bij 1203 kinderen. De wensen, die de schoolarts voor w.- Zeeuwsch-Vlaanderen, dokter H. Tim mer uit Cadzand vorig jaar naar voren haalde, is hij gedwongen te herhalen: een representatieve landbouwhuischool in Schoondijke. De huidige school verge lijkt hij met „een groot gezin in een tweekamer noodwoning" Hij vraagt ook -een betere huisvesting voor de b.l.o.-school en een kleuterschool te Philippine. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Voor de vyfde keer binnen twee jaar is de varkensmesterij van F. C. Thielen aan de Tolbcrgse- straat in Roosendaal besmet door de varkenspest. Ditmaal moesten 421 var kens afgemaakt worden. Dat het tandenpoetsen niet altijd ijve rig wordt bedreven, blijkt uit de tabel, die dokter Timmer publiceert. Daaruit blijkt, dat 58 procent van de kleuter- schooolleerlingen in het rayon west niet aan tandenpoetsen doet. Bij de lagere schoollleerlmgen is dat zelfs 64 procent; ulo- en nijverheidscholen resp. 60 en 62 procent en op de middelbare school poetst 36 procent niet regelmatig. Zwemmen laat betere percentages zien, Van de zesde klassers van delagere scholen kan 72 procent zwemmen; bij het ulo is dat 74 procent en bij de nij verheidsscholen 52 procent. Van de 6711 kinderen, die in mid- den-Zeeuwsch-Vlaanderen onder toe zicht van de schoolartc (dokter W. van de Ende-Huijgens) staan, werd bij niet minder dan 1121 afwijkingen van gezichtsscherpte geconstateerd. Ver minderde gehoorscherpte werd bij 100 kinderen in dit rayon gevonden. De toestand van de gebitten is over het gemeen matig tot goed te noemen. Met klem wijst de schoolarts erop, dat sportbeoefening in en buiten schoolver band onder deskundige leiding verricht moet worden. Vooral de bouw van nieu we gymnastieklokalen en de aanleg van sportvelden en instructiezwembaden zou hiertoe kunnen bijdragen, aldus het ver slag. In dat verband wordt gewezen op be rekeningen van bet centraal bureau voor de statistiek, waaruit blijkt dat bij drie lesuren lichamelijke opvoeding per week er in Nederland 120.360 lessen per week niet kunnen worden gegeven in gymnastieklokalen. „Dit mag toch niet voorkomen," aldus de schoolarts. Dr. H. Rozemeyer van oost-Zeeuwscb- Vlaanderen wijst op de verkeerde eet gewoonten, die hij in zijn gebied nog altijd vindt. De kinderen zijn niet onder voed maar worden onjuist gevoed: geen of onvoldoende ontbijt, veel snoep, veel ijs, veel frites. „Voor een groot deel gaat diezelfde onverstandige voeding," aldus de schoolarts, „gepaard met on voldoende tandhygiëne, de oorzaak van het tandbederf". Bij kinderen van 14 of 15 jaar vindt men soms zulke desolate gebitten, dat een volledige prothese al op zeer jeug dige leftijd noodzakelijk zal blijken. Sommige kinderen van 14 tot 15 heb ben al een gedeeltelijke prothese," aldus het verslag. De meest gevonden afwijkingen zijn die aan oog en oor. In totaal werd bij 791 van de 2.538 kinderen (31,2 procent) af wijkingen van de gezichtsscherpte vast gesteld. Afwijkingen van gehoorscherp te 173 (6.8 procent) kinderen. r\e openhartige manier waarop mgr. De Vet in een gesprek met de Bre dase St.-Adelbertvereniging sprak over de disciplinecrisis in Nederland, ook onder de clergé, maar vooral de remedie daartegen die hij aangaf, zijn voldoende om opnieuw onrust te doen ontstaan onder een deel van de katholieke bevolking. De bisschop signaleerde dat zelf, toen hij vast stelde, dat een bepaalde bevolkings groep zich wel in de steek gelaten zal voelen, wanneer de bisschoppen hun tussenpositie verlaten en, om de woorden van de bisschop zelf te ge bruiken, aan de kop gaan lopen. Men zou kunnen zeggen dat het niet bijzonder herderlijk klinkt wanneer een bisschop een stap' aankondigt, waarvan hij de verstrekkende conse. quenties, zoals hierboven geschetst, tevoren duidelijk kent. Maar mgr. De Vet zei er nadrukkelijk bij, dat hij geen andere weg ziet. En dat be tekent, dat mag worden aangenomen dat zijn uitspraak berust op een ge wetensvolle keuze, waarin alle be langen nauwkeurig zijn afgemeten. Het is overigens helemaal de vraag, of er enige reden is voor de ook door de bisschop voorvoelde onrust. Men kan die wél verwachten in kringen waar de geest heerst die men bijvoorbeeld aantreft in het aprilnummer van „Confrontatie". Maar in het gesprek van mgr. De Vet met de Bredase Adelberters waren voldoende passa ges te vinden die duidelijk maakten, dat de bisschoppen, als zij dan aan de kop gaan lopen, hun zorg onvermin derd zullen blijven uitstrekken ook tot de niet-koplopers. Dat de leken hun plaats krijgen in het pastorale beraad en dat de leken die daarin betrokken worden niet door de bis schop, maar door de parochiegeeste lijkheid worden aangezocht, zou men daarvan al als een bevestiging kun nen zien. Trouwens, het feit dat zo'n gesprek tussen de bisschop en de leek als bij St.-Adelbert mogelijk is, en dat daar vrijelijk alle vragen, ook de meest kritische, gesteld kunnen worden en een eerlijk, open antwoord krijgen, zou voldoende moeten zijn om alle ongefundeerde onrust weg te nemen, (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Er is een nieuwe wachtgeldregeling voor gemeenteperso neel in de maak. Deze prettige mede deling voor de west-Zeeuwschvlaamse amhtenaren, in wier woongebied de ko mende herindeling voor talloze proble men zal gaan zorgen, deed de heer H. Bruynzeels, ARKA-deskundige in ge meentezaken, gisteravond tijdens de jaarvergadering van de afdeling west- Zeeuwsch-Vlaanderen van de ARKA, in hotel Victory te Oostburg. De tot nu toe geldende rijkswacht geldregeling zal naar alle waarschijn lijkheid binnen afzienbare tijd althans ..voor het gemeentepersoneel, dat er aanmerkelijk op vooruit zal gaan, kun nen worden vervangen door een nieuwe regeling. Wat de nieuwe regeling pre cies inhoudt is niet bekend. Vast staat wel dat de jonge ambtenaren zich te vreden zullen moeten stellen met een relatief minder grote verbetering in hun positie. T.a.v. de burgemeesters, secretaris sen en ontvangers, van wie er in Z. Vlaanderen bij een herindeling onge twijfeld velen zullen worden ontslagen, wordt geen aparte regeling getroffen. De heer Bruynzeels deelde mee dat de minister van binnenlandse zaken er niets voor voelt aangezien hij deze groep op één lijn wil stellen met de andere ambtenaren, die zullen worden ontsla gen. (Van een onzer verslaggevers) GOES Mgr. G. de Vet, bisschop van Breda, ziet de vorming van een de kenaal pastoraal beraad (leken en priesters) in Midden-Zeeland, zoals een (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT De jeugd van Koewacht zal in de „grote vakan tie" kunnen zwemmen. Dat is de intentie van het gemeentebestuur en de fa. Lucas Pesie te Amers foort. Dat wil zeggen, dat de fa. Pesie waarschijnlijk over twee weken een begin zal maken met de aanleg van het zwembad op een terrein nabij het gemeentelijk sportpark. Het bassin zal worden gebouwd vol gens een door de fa. Pesie reeds veel vuldig beproefd recept. De geprefabri ceerde wanden zullen worden bekleed met een dikke en stevige laag plastic. Het bad zal worden voorzien van een betonnen bodem, waarop een laag vilt zal worden gelegd. Het bassin, dat een diep en ondiep gedeelte en een kinderbad zal bevatten, zal worden aangelegd op en in een pla- teau, dat op ruim anderhalve meter bo ven het laaggelegen maaiveld zal liggen. Dat is noodzakelijk omdat de bodem van het bassin anders schade zou kunnen ondervinden van het opwellen de grondwater dat ter plaatse een nogal hoog peil heeft. Tegelijk met de bouw van het eigen lijke bad zullen de bijbehorende gebou wen worden opgetrokken. Het zwembad zal naar alle waarschijn lijkheid nog niet helemaal voltooid zijn, wanneer de verfrissing zoekende inge zetenen van Koewacht de eerste duiken in het koele nat zullen nemen. Men wil voorlopig voorzien in „het meest nood zakelijke"; dat, om de in Koewacht cir culerende geruchten in de trant van „We komen deze zomer nog niet aan zwemmen toe" te logenstraffen. De af werking van het complex volgt later. De totale kosten van de aanleg van het zwembad worden geraamd op 160.000 gulden. De opening zal waar schijnlijk voor het begin van de grote vakantie plaatsvinden. Deze zou eerder hebben kunnen geschieden, ware het niet, dat op last van het provinciaal be stuur enkele wijzigingen in het oor spronkelijke plan moesten worden aan gebracht. OP DE FOTO Het zwembad te Koewacht zal worden aangelegd nabij het ge meentelijk sportpark (in het wei land op de achtergrond)Water is er in de buurt in overvloed: in de kreek naast de speeltuin. Maar dat zwemwater laat men in Koewacht liever aan de vissen. commissie van de afdeling Zeeland- Noord van de St.-Adell>ertvereniging heeft voorgesteld, als een gedeeltelijke verwezenlijking van datgene, „wat we graag in dekenaal verband zien gebeu ren". Naast een dergelijk dekenaal pas toraal beraad acht mgr. De Vet de vor ming van een algemeen priesterberaad in bet dekenaat Middelburg noodzake lijk. In het dekenaat Middelburg bestaat alleen een priesterberaad op Walche ren. Mgr. De Vet gaf zijn mening gister avond in De Korenbeurs te Goes, waar een druk bezochte vergadering van de afdeling Zeeland-Noord van St.-Adel bert is gehouden. Priesterberaad en pas- torgal beraad moeten elkaar volgens de bisschop terugvinden in verschillende werkgroepen. Een moeilijkheid is, hoe de leken in het dekenaal beraad op democratische wijze gekozen worden, aldus mgr. De Vet. Overigens weïd nadere uitwerking van de vorming van een dekenaal be raad verwezen naar later. St.-Adelbert zal zich in een aparte vergadering nog nader bezinnen op het voorstel van de voorbereidingscommissie. Voorzitter J. Weiten .stelde nog eens nadrukkelijk vast. dat het niet de be doeling is dat St.-Adelbert zelf hst de kenaal beraad gaat samenstellen. Disciplinecrisis Maandagavond heeft mgr. De Vet ge sproken voor de Bredase afdeling van St.-Adelbert en er gewag gemaakt van een disciplinecrisis in de Nederlandse kerkprovincie, ook onder de clergé. „Men isoleert de bisschoppen", aldus mgr. De Vet, „en de geestelijken gaan dan zelf beslissingen nemen. Wil die crisis overwonnen worden, dan zullen de bisschoppen aan de kop moeten gaan lopen. En ik zou daar vóór zijn." De bisschop lichtte toe, dat de Neder landse kerkprovincie inzake de vernieu wingen tot nu toe een tussenpositie in genomen heeft. „Als wij aan de kop gaan lopen", zo stelde hij vast, „dan zal een bepaalde groep gelovigen zich in de steek gelaten voelen. Maar ik zie geen andere weg."

de Stem | 1966 | | pagina 3