Britse economie Lucht gevecht boven China v.s. verwierpen een Nog g over en prijze beslissing lonen in kabinet D.A.V.O. hollenkamp varkensvlees... voorjaarsvlees! ontslaat 175 man DOODKLOK OM IE HUILEN Vier ministers op begrafenis mgr. Bekkers een echte traktatie bij jonge zomergroenten heerlijk mals en vlug gaar! ZESHONDERD WARME RAKKERS OPGESLOKT DOOR GROOTREDRIJF PRIESTERS IN BARCELONA VRAGEN BAN VOOR POLITIE verdrag met Peking 'n ster matras dagblad voor zeeland h TTn Protesterende bakkers m Middelburg slechter aan toe dan bakkersgezellen Onbestendig ie te|apêtatSur.an "et 'and deze"~ VELDKAMP: „IK GA GEWOON DOOR" AFKEURING VERKENNING? OVERSPANNEN NIETS VERANDERD VIERJARIGE EN ACHTJARIGE WEDEROM AAN CLANDESTIEN FEESTMAAL GEVOLGEN sportcolbert in beeld BROODPRIJS „Bakkerspatroons zijn er bedreigd ÜOOr OMHOOG, ANDERS STAKING PEKING (Reuter/A.F.P.) Boven China hebben gisteren vijf Amerikaan se jachtvliegtuigen raketten afgevuurd op Chinese toestellen, die een oefen- vlucht maakten. Een van de Chinese vliegtuigen werd getroffen en stortte neer. Dit meldt het persbureau Nieuw- China. Eerder heeft het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken her haaldelijk gezegd dat geen Amerikaan se vliegtuigen op Chinese toestellen zul len schieten zonder uitdrukkelijk be vel van president Johnson. (Van onze redactie buitenland) BARCELONA. Spaanse priesters <he woensdag tijdens een demonstratie hardhandig uiteen werden geslagen door de politie hebben de aartsbisschop vail Barcelona, mgr Gregorio Mo- drego Y Cassaus gevraagd, de politie agenten te excommuniceren. Krachtens ue kerkelijke wetten kan de aartsbis schop overgaan tot excommunicatie van rooms-katholieken, die „geweld ge bruiken" tegen een geestelijke. Ofschoon het in gezaghebbende ker kelijke kringen in Spanje wordt betwij feld of de aartsbisschop tot deze dras tische maatregelen zal overgaan staat inmiddels wel vast, dat de gebeurtenis sen van woensdag de betrekkingen tus- Juk k en staat naar hun dieptepunt nebben gevoerd sedert het einde van de Spaanse burgeroorlog. Het was voor de eerste maal in de moderne geschiede nis dat de Spaanse geestelijken mas saal en in het openbaar demonstreer den. De conservatieve Spaanse pers toonde gisteren alles behalve sympa thie voor de priesters. Een van de bla ren plaatste zelfs de opmerking dat de politie het slachtoffer was geworden van „priesterlijk geweld". Het Spaan- reSeringsblad Arriba" legde er de in h op' ^at woensdag, toen het mcident plaatsvond, precies 35 jaar was geleden, dat in Madrid een aantal Kloosters werd platgebrand, waardoor oe weg werd geopend naar de vervol-, de geestelijkheid door de republikeinen. WASB'NCTON (U.F.I.) De Aine- lied ri f l'eger'n£ heeft gisteren beves- jaar n ?e herenigde Staten ruim een Vonrft i een communistisch-Chinees Pen "el)ben ontvangen en verwer en u ecn w®derzijds verdrag te slui- vern,ia^r,n ^eide partijen zich zouden teepn i n no°it de eersten te zijn om ken. antler kernwapens te gebrui- te?tL^?e.rikaanse regering zag toen_ öerpniJevrt lloe zo'n verdrag „zon- houda* 5 zekerheid dat men er zich aan Het n inut zou kunnen hebben, fchiiniiiï eg over deze zaak is waar- se en p, .gev°erd via de Amerikaan- xehau V"lnese ambassadeurs in War- enigrik O. ?nige Plaats waar de Verr ®lkaar k jn en China voeling met ci(eiL?ou.den' Maar dit is 1 bevestigd of ontkend. niet offi- medegedeeld door het Veranri«li"? g tot vanavond: deliik J IJke bewolking met ty~ Mini iiïf50.1!' Zwakke tot matige Werp Ulteeillopende richtingen, to hof r^PWaturen dan gisteren. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De prijs van het brood moet tien procent om hoog. De Nederlandse Bakkerij- stichting moet daartoe op zeer korte termijn stappen onderne men. Doet zij dit niet, dan zeggen de bakkers hun vertrouwen in deze stichting op en formeren zelf een overlegorgaan. Als de minister van Economische Zaken, drs. Den Uyl, bij zijn besluit blijft de broodprijzen niet te verhogen, zullen de bakkers overgaan tot „geëigende maatregelen". Deze maatregelen zouden kunnen be staan uit het op eigen initiatief verhogen van de broodprijs of een bakkerijstaking. Deze eisen werden gisteren gesteld op de protestbijeenkomst van delega ties van Nederlandse bakkers in Mid delburg. De manifestatie, bijgewoond door ongeveer 200 mensen, had een ge ëmotioneerd karakter. Als woordvoer der voor de protesterende bakkers fun geerde de heer J. den Bleker uit Gor- cum- Deze bedrijfseconoom vertelde dat het kleinbedrijf een wegkwijnende zaak is. „Deze bedrijven zijn gedoemd een lang zame dood te sterven. Zeshonderd war me bakkers zijn vorig jaar verdwenen. Opgeslokt door het grootbedrijf, dat openlijk verkondigt dat kleine bakkers niet meer mogen bestaan. Volgens hem heeft de Nederlandse Bakkerijstichting daartegen niets an ders gedaan dan praten, in overleg zijn of vergaderen. „De bakkers zijn het beu. Zij willen daden zien. Daarom moeten ze zelf de noodklok luiden. De kleine bakkers hebben te maken met een profiteur, het grootbedrijf, en met een onmachtige N.B.S.", Er heerst, volgens de heer Den Ble ker, een malaisestemming bij de kleine bakkers. „De lonen worden hoger, de investeringen duurder, de druk van het grootbedrijf groter. Dit heeft tot ge. volg dat de bakkerspatroons er slech ter aan toe zijn dan de bakkersgezel len. Het grootbedrijf is de profiteur in deze situatie. Het slaat keer op keer toe, met het opkopen van kleine bedrij ven". De oorzaak daarvan is volgens hem de meelfabrikant, die financieel is ge- interesseerd in het grootbedrijf. „Zij zien ook wel dat de broodprijs veel te laag is (in het buitenland betaalt de consument vaak het dubbele). Maar zij kunnen het volhouden door hun grote omzetten en door de meelleveranties- Pas als alle kleine bakkers zijn opge slokt gaan ze praten over de broodprijs. En dan wordt die hoger, gegarandeerd". De heer Den Bleker noemde het' een grove inconsequentie dat alle ambachts- bedrijven de prijzen kunnen calculeren aan de hand van de kosten. „De rege ring doet dat nota bene ook. Als zij geld nodig heeft wordt de auto duurder en moet je meer voor het borreltje be talen. Maar als de bakker tien procent vraagt, dat is vijf hele centen per brood, zegt de minister nee". De kleine bakkers van Nederland voorzien in ongeveer tweederde van de broodbehoefte. „Dat betekent dat twee derde van de bevolking geen brood meer krijgt als wij gaan staken. Daar om willen we dat zo lang mogelijk uit stellen. Zoiets doe je alleen in het uiter ste geval. Maar het ziet er naar uit dat dit niet zo vreselijk lang meer duurt". „Bij het huidige beleid wordt de klei ne bakker de nek omgedraaid volgens de wet der geleidelijkheid", vervolgde de heer Den Bleker. „En de N.B.S. als overlegorgaan doet niets anders dan het voornemen hebben eens met de vaste kamercommissie te gaan praten. Nu vraag ik me af, is dat een daad? Het is om te huilen". Het initiatief tot deze demonstratie is genomen door de Middelburgse bakke rijcommissie. Het groeide uit tot een provinciale en daarna tot een landelijke zaak. Bij een opinieonderzoek onder de kleine bakkers in Nederland is geble ken dat men zich volledig kon confor. meren aan de Middelburgse eisen. Bo vendien bleek dat men met een brood prijsverhoging van tien procent tot een redelijk goede bedrijfsvoering zou kun nen komen. Alleen moeten de prijzen elk jaar worden aangepast aan de lan delijke stijging van het indexcijfer. Vrijwel alle deelnemers aan de pro testbijeenkomst tekenden de resolutie waarin werd aangedrongen op een ver hoging van de broodprijs en op een eventueel opzeggen van het vertrouwen in de N.B.S. De N.B.S. is een overleg orgaan, gevormd uit de topfunctiona. rissen van verschillende bakkerijbon den. EEN VAL VAN DE TRAP in zijn eigen woning is de Amsterdamse caféhouder J. H. Nortman noodlottig geworden. Hij werd dood in het portaal gevonden. REMMEN voor overstekende eenden werd de bestuurster van een auto in Egmond-Binnen noodlottig. Haar auto werd van achteren aangereden en daar bij werd zij op slag gedood. Z.K.H. prins Bernliard heeft gisteren' in Bennekom de verpleeginrichting voor psychisch gestoorde bejaarden „De Breukelderhof" officieel geopend. Na de rondgang door de nieuwe in richting onderhield de prins zich eni ge tijd met enkele verpleegsters: het was gisteren de „dag van de verple ging". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/DEN BOSCH De mi nister-president, mr. J Cals, de minis ters I. Samkalden (Justitie), P. Bogaers (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning) en G. Veldkamp (Sociale Zaken en Volksgezondheid), zullen de regering zaterdagmorgen vertegenwoordigen bij de pontificale mis van requiem voor mgr. W. Bekkers in de St.-Jan te Den Bosch. Inmiddels zijn naar schatting dertig duizend mensen langs de baar van mgr. Bekkers getrokken. Gistermorgen be zocht de 84-jarige moeder van mgr. Bekkers met enkele buurtgenoten de chapelle ardente in het bisschopshuis. In de aula van de katholieke univer siteit te Nijmegen zal dinsdag 17 mei een academische rouwzitting worden gehouden. (Zie voor brief mgr. Bluyssen pag. 5). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse regering heeft gisteren nog geen beslissingen genomen op het ter rein van de wat zorgelijk wor dende economie, met name wat de ontwikkeling van lonen en prijzen betreft. Het kabinet had er gistermorgen een speciale ver- Op de vakbeurs „Interhospitaal", welke in Stuttgart wordt gehouden, is deze rolstoel te zien, die, uitgerust met drie elektromotoren en rupsban den in staat is trappen te bestijgen en af te dalen. De prijs van dit wagentje bedraagt ruim drieduizend gulden. gadering voor belegd. Deze bij eenkomst duurde slechts ruim anderhalf uur van even voor negen uur tot half elf- Enkele mi nisters bleven nog drie kwartier „nakaarten". Toen minister-president Cals en mi nister Veldkamp de vergaderzaal ver lieten, zei laatstgenoemde afwerend: „Ér zijn geen mededelingen te .doen". Op de vraag of hij derhalve gewoon doorgaat met zijn beleid ten aanzien van gevaarlijke c.a.o.'s antwoordde hij: „Ik ga vandaag (gisteren, red.) gewoon door". De ministeriële aanvulling met het woord „vandaag" (gisteren) mag op twee manieren worden uitgelegd. Na de kabinetsvergadering ontving de mi nister namelijk de partijen, betrokken bij de c.a.o.'s voor de glazenwassers en voor personeel van schoonmaakbedrij ven. Deze contracten komen voor af keuring in aanmerking en partijen kre gen de gelegenheid hun standpunt toe te lichten en de minister eventueel tot andere gedachten te brengen. Minister Veldkamp blijft derhalve de gewone procedure voor contracten voortzetten. Dit bleek woensdag trouwens reeds, toen hij door drie c.a.o.'s een rode streep haalde. De aanduiding „van daag" (gisteren), kan eveneens beteke nen dat er vandaag beslissingen vallen. In Den Haag wordt verondersteld dat de ministers gisteren het terrein in al gemene zin hebben verkend, aangezien het hier niet alleen om een technische, maar ook om een politieke materie gaat men kan van impopulaire maat regelen een weerslag verwachten bij de komende gemeenteraadsverkiezingen zullen de bewindslieden er behoefte aan hebben contacten op te nemen met hun achterban, zowel de politieke par tijen als de kamerfracties. Vandaag komt het kabinet weer bij een en dan zouden er spijkers met koppen worden geslagen. Officieel is bevestigd dat de hele materie vandaag, als het kabinet bijeenkomst voor de we. kelijkse vergadering, opnieuw op de agenda voorkomt. Inmiddels schrijft mr. dr. Van Rhijn, oud-staatssecretaris van Sociale Zaken, in een bijdrage aan het „Sociaal maandblad arbeider", dat zolang de arbeidsmarkt zo overspannen blijft, geen enkel systeem van vrije loonpolitiek kan slagen. Dr. Van Rhijn suggereert een systeem van een algemene loonron de in onderzoek te nemen. In dit systeem zou dan mogelijkheid moeten bestaan dat voor een bepaalde bedryfS' tak van het algemene loonpercentage kan worden afgeweken, en in een be paalde bedrijfstak meer differentiatie tussen de lonen van de werknemers kan worden toegepast. bedreigd door een nationale staking van 65.000 zeelieden, die dit jaar een loons verhoging van 17 procent en andere verbeteringen van hun werkvoorwaar- den eisen. De reders wensen echter een loonsverhoging van slechts 13 procentt toe te kennen, die ze dan nog verspreid wensen over een periode van drie jaar. De staking zou maandag beginnen en schrikbarende gevolgen hebben voor de Britse economie. De vakvereniging van de zeelieden meent de strijd zo nodig 12 weken lang vol te kunnen houden. Om de staking te voorkomen werd bemiddeld door de minister van ar. beid, Ray Gimter. Gunter heeft woens dag het 48 man sterke bestuur van het LONDEN Groot-Brittannië wordt vangen, maar zijn inspanningen misluk ten. Hij vroeg de syndicale leiders ernstig na te denken over de gevolgen, die een langdurige staking van de zeelieden 'zou hebben. Heel de Britse economie kan er door ontwricht worden- Giste ren werd dit vooruitzicht besproken door het bestuur van de vakvereniging. De zeelieden beslisten dat zij hun ac tie zouden doorzetten. Hun leider, Wil liam Hogarth, had een onderhoud met George Woodcock, secretaris-generaal van de centrale van vakverenigingen. Nadien verklaarde Hogarth: „Er is niets veranderd". Vandaag zal het bestuur van de vak vereniging opnieuw vergaderen. De re- gering-Wilson zit met dit conflict bij zonder in de knoop, maar tot dusver doet de premier nog geen poging om bemiddelend op te treden. Door som mige kringen wordt hij herinnerd aan zijn geslaagde tussenkomst van enkele maanden geleden in de nationale spoorstaking, die toen gepland werd. Wilson wist deze staking op het nip pertje te vermijden. De Britse spoor wegen zijn echter een genationaliseerd bedrijf. De staat is de werkgever van het spoorwegpersoneel en toezeggingen op het terrein van lonen moeten in elk geval goedgekeurd worden door de re. gering. De zeelieden van hun kant staan in dienst van privé personen. Bovendien was het spoorwegperso neel niet eensgezind betreffende de stakingsactie. De zeelieden daarentegen trekken een lijn en zijn zo onwrikbaar, dat zij zelfs een bemiddelaar met het talent van eerste minister Wilson kun nen afschrikken. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Dezelfde kleuters die vorige week een huis in Utrecht binnendrongen en er niet alleen een feestmaal maar ook een chaos aanrichtten, hebben hun „show" herhaald. Ook nu wisten de kleuters een huis binnen te ko men aan de Lagenoord 68, waar de familie Wallenburg woont en plunderden er de provisiekast. Mevrouw Wallenburg was even boodschappen gaan doen. Bij haar terugkomst omstreeks vier uur in de middag, zag zij twee kinderen aan haar overigens keurig gedek te tafel zitten. Zij smulden harte lijk van een menigte lekkernijen. Het waren deze keer een acht jarig en vierjarig meisje. Vorige week zat nog een derde meisje aan de clandestiene feestdis. De kleuters deelden mevrouw Wallenburg mee dat zij door een raam naar binnen waren geklom men. Ook ditmaal waren alle kas ten in het huis opengetrokken. Kledingstukken lagen overal ver spreid in de slaapkamers. Een wan. delwagentje dat de kinderen hij zich hadden bleek ergens te zijn gestolen. De kinderpolitie stelt een onder zoek in. DEN HAAG (A.N.P.) De n.v. Davo Haardenfabriek, die, zoals bekend, in financiële moeilijkheden verkeert en surséance van betaling heeft aange vraagd en gekregen, heeft besloten twee bedrijven te sluiten en het personeel, 175 man in totaal, te ontslaan. In een communiqué wordt medege deeld dat de directie heeft besloten dat de vestiging' te Deventer en de n.v. De venter Ijzergieterij zullen worden ge sloten. Wat met de vestigingen te Coe- vorden zal geschieden staat nog niet vast. Voor het personeel te Deventer (175 man) zal een ontslagvergunning worden opgenomen. Ook de vertegen woordigers van de werknemersorgani saties zijn inmiddels over dit besluit ingelicht de verdere afwikkeling van de belangen van het personeel zal in nauw overleg met hen geschieden. De moeilijke toestand werd vandaag besproken tijdens een kabinetsvergade ring. Het ministerie van defensie kreeg reeds opdracht het leger, de vloot en de luchtmacht gereed te houden voor de uitvoering van noodmaatregelen. Als de Britse zeelieden staken zullen 18 Kanaal-overtochten per dag afgelast worden. Na een week zou de invoer van vlees, fruit en groenten stilvallen. Op het ogenblik beschikken de gas- en elektri- citeitsbedryven hog over voldoende brandstof voor vier weken. De prijzen van de levensmiddelen zouden ernstig stijgen en de petroleum- bevoorrading zou bemoeilijkt worden. Alle havens zouden spoedig propvol schepen liggen- Vooral scheepsladingen aan bederf onderhevige goederen zou den een probleem zijn. Het ligt reeds in de bedoeling grote cargo's naar Antwerpen of Rotterdam te sturen, waar hun vracht zou kunnen overgeladen worden in kleiner© vaar tuigen. (Advertenties) séleRtiekleding- Naam: Sturka. Materiaal; Shetland tweed.Kleuren: van licht camel tot tabaks- of Havanna-bruin. Ken merken: lange zijsplitten, modieuze kantstiksels. Prijs: 79j Jazeker, bij Hobenkamp! AMSTERDAM" .-BRÉDA EINDHOVEN."-' ENSCHEDE jureaf voor Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, telefoon 2601^ OOSTBURG^J^ljeuwsliaat^41^^telefoon^J2893) nte JAARGANG No. 25198 Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia pirecteur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C j. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. meS| mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland te iB VRIJDAG 13 MEI 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,30 incasso, 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven op aanvraag gaarne verstrekt, en Algemene Voorwaarden worden

de Stem | 1966 | | pagina 1