Kath. werkgevers wijzen loonstop af in „Rooi stil en v eet IAA fSTË~BOODSCHAP VAN MGR.BEKKERS: QU(je Derde proef gold-A-bom NEDERLAND GEEN GEGADIGDE juist nü varkensvlees! D Douane had provo complex een échte traktatie bij jonge zomergroenten heerlijk mals en vlug gaar! Give a man a Lucky DAGBLAD VOOR ZEELAND Mgr. Bekkers f Veranderlijk K'N-MI" geldig van" „Minister Veldkamp dreigt al maandenmaar doet niets Onjuist Keuze GEBLOKKEERD RUSTIG EENMAAL Voor vestigingsplaats Navo-instellingen JAARGANG No. 25195 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave; N-V. Ultg. Mi|. Neerlandla Directeur; Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, c j_ v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. tfeS, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. ju,eau: Breda - Reigerstraat 16 ul, 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 DINSDAG 10 MEI 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,30 incasso, 14,30 per post, excl. 0,60 Incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. ^^Tde Zeeuwse eilanden, GOES, Klokstraat 1. telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureausi TERNEUZEN, IJsbaanstraat 2e, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefo^ 2893). „BEWAAR DE ONDERLINGE LIEFDE" |e dood van mgr. Bekkers betekent niet alleen een zware slag voor katholiek Nederland. Ook buiten de kring van katholieken zal zijn heen gaan door zeer velen als een groot verlies worden ervaren. gr. Bekkers was een bisschop- nieuwe-stijl, zoals de voor enkele jaren overleden Joannes XXIII een paus-nieuwe-stijl is geweest. Even- a's de bisschop van Rome was de bisschop van Den Bosch een voorlo per van de vernieuwing binnen de katholieke kerk. Leidsman, staande midden tussen de gelovigen, wier zorgen en problemen hij kende, kerkvorst, die de wereld onbevan gen tegemoet trad en daardoor een dialoog op gang kon brengen, waar oor aan nief-katholieken, protes ten zowel als humanisten, een nieuw zicht op de katholieke kerk werd gegeven. }Jgr- Bekkers had hart voor zijn mensen. Hij heeft moeilijke vra gen opgeworpen, maar zij waren nodig om in hef geloof, om in de kerk het wezenlijke te kunnen her ontdekken. Die vragen hebben wel eens weerstanden opgeroepen. Mgr. "■-kers heeft er zich niet door laten J schrikken. Bij het dispuut der theo- °9en bleef hij steeds de roep om PUP en klaarheid horen van men- sen in nood. U we,k is nog lang niet voltooid, 'raks komt er weer een opvolger, o zal, hopen wij, in de geest van pjf' Bekkers verder gaan. Een mgr. rs kr'jgt Nederland echter niet meer terug. Deze Un'eke verschijning. mens was een dow"h^nv1ïï1ï'ng' medegedeeld VSei'™4e bewolking met ver- een w°Pr£ rinSen en nu en dan uit I. *1, Zachte tot matige wind fcelfda ,noorden en ongeveer de- KleinA ,mPeraturen als gisteren, «'stvorm'ng! °P nachtvor9t met TILBURG/DEN BOSCH/BREDA Nederland rouwt om de dood van mgr. W. Bekkers, wiens laatste woorden waren; „Bewaar de onderlinge liefde". Uit alle delen van het land en ook uit het huilen- land bereiken mgr. Bluyssen en kardinaal Alfrink boodschappen van deelneming. Alom heerst verslagenheid. Op vele vergaderingen en congressen zijn bij het hekend worden van zijn overlijden tref fende „In Memoriams" gesproken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Nederlands Ka tholiek Werkgevers Verbond heeft be zwaar tegen het eventueel afkondigen van een loonstop door de regering. „Dat zou een te ongenuanceerde maatregel zijn", zo verklaarde voorzitter mr. P. van Boven gisteren by de presentatie van het jaarverslag van zijn verbond. „Wij betreuren dat de loonpolitiek niet is gelukt en vinden het eveneens jam mer dat deze loonpolitiek zich nog slechter heeft ontwikkeld dan wij had» den gevreesd. Het is onbegrijpelijk dat minister Veldkamp nog steeds niets we zenlijks heeft ondernomen. Bij herha ling heeft hij verkondigd dat hij niet zou aarzelen in te grijpen als de zaak voor de economie uit de hand zou gaan lopen. Vandaag, op 9 mei, heeft hij nog niet ingegrepen". De heer Van Boven vindt dat de mi nister nu eindelijk maar eens collec tieve arbeidsovereenkomsten, waarvan de loonsverhoging de economie kan verstoren, maet afkeuren. Hij vindt een dergelijke maatregel nog steeds wense lijk, ook al is het jaar al flink voortge schreden en al zijn er reeds c.a.o.'s goedgekeurd, waarvan de loonsverho ging uitging boven de grens van 6 7 pet., die door de minister aanvaardbaar wordt geacht en waarmee mr. Van Bo ven kan instemmen. „Wat gepasseerd is, is geweest, maar dat heft de nood zaak van een ingreep niet op". Overigens deelt het N.K.W.V. niet de opvatting van sommigen, dat het college van rijksbemiddelaars bij het toetsings- beleid met twee maten zou meten. „Er wordt uit het oog verforen dat het col lege een genuanceerd beleid voert en loonkostenverhogende elementen daar door op verschillende manieren waar deert. Overigens is het onjuist tegen' dit college te fulmineren, want de verant woordelijkheid voor de uitvoering van het loonbeleid ligt bij minister Veld kamp en niet bij het college". In verband met de nu reeds op gang komende discussies over de verdeling van de ruimte voor loonsverhogingen in 1967, wees de heer Van Boven erop dat er door verschillende te voorziene maatregelen huurverhoging, verzeke ring zware geneeskundige risico's, ar_ beidsongeschiktheidsverzekering de waarschijnlijk beschikbare ruimte ge heel wordt ingepalmd. Als men dan ook nog een reële loonsverhoging verlangt, zal men niet kunnen ontkomen aan het maken van een keuze. Men kan nu een maal niet alles tegelijk krijgen, zodat het denkbaar is dat op zichzelf zeer toe te juichen voorzieningen naar een later tijdstip moeten worden verscho ven. Het kathedrale kapittel van Den Bosch heeft gistermiddag mgr. J. Bluys sen, de hulpbisschop van Den Bosch, gekozen tot kapittelvicaris. Hy zal de zaken van het bisdom waarnemen, tot dat een nieuwe bisschop benoemd is. Mgr. Bekkers zal zaterdag 14 mei worden begraven. Des morgens om elf uur begint in de kathedrale kerk van St.-Jan de pontificale Eucharistievie ring. welke door kardinaal Alfrink wordt opgedragen in concelebratie met mgr. J. Bluyssen, de vicarissen-gene raal mgr. M. Oomens en mgr. L. Rooy- ackers, mgr. J. van Susante, plebaan van de St.-Jan, deken J. Brouwers van Den Bosch en kapelaan J. Scheepers van Budel. De pontificale uitvaartdienst geschiedt volgens de vernieuwde ritus, welke grotendeels in het Nederlands zal geschieden. De televisie verzorgt een rechtstreekse uitzending. De andere functies bij de plechtig heid van zaterdag worden waargeno. men door deken Van Oort van Tilburg als diaken, en deken W. Kaal van Eind hoven, als subdiaken. Na de H- Mis ver- 1 trekt de stoet naar St.-Oedenrode, waar het stoffelijk overschot van mgr. Bek kers zal worden bijgezet op de r.-k. begraafplaats. Mgr. Bekkers is de eer ste bisschop van Den Bosch die niet in de bisschoppelijke grafkelder van St.- Jan zal worden bijgezet. De route naar St.-Oedenrode loopt via Den Bosch, St.- Michielsgestel en Schijndel. In beide laatste plaatsen zal de stoet twee mi nuten halt houden voor een laatste groet. Rond tien uur maandagmorgen' luid den de klokken van'de kerktorens in het Bossche bisdom over stad en land de al dagen verwachte boodschap uit: de bisschop is gestorven. Gedurende een uur raakte het' telefoonverkeer in de bisschopsstad Den Bosch volkomen in de war en geblokkeerd. Iedereen wilde klaarblijkelijk iedereen het droeve nieuws vertellen. Het leek of er een vreemde stilte hing in de Bossche stra ten, toen de klokken zwegen. Hoog in de toren van de St.-Janskathedraal werden de vlaggen halfstok gehesen en rond het middaguur hingen de Bossche straten vol rouwende vlaggen- Om 9.45 uur precies is mgr. W. Bek kers in het St.-Elisabethziekenhuis te Tilburg overleden. „Vanmorgen om acht uur had ik op zijn kamer de H. Eucha ristie gevierd, samen met de zusters Aloysia en Bernardine. De bisschop was niet bij bewustzijn. Sinds donderdag is hij niet meer bij kennis geweest. Om half tien belde zuster Aloysia me op dat de toestand van de bisschop plotse. ling ernstig was geworden. Samen met haar bad ik de gebeden der stervenden, waaronder de bisschop tien minuten la ter overleed. Hij is niet meer bij be wustzijn geweest", aldus mgr. L. Rooy ackers, vicaris van het Bossche bisdom. „Zondagmorgen en zondagmiddag is zijn 84-jarige moeder, die in Tilburg bij een dochter logeerde, nog voor een kort ogenblik bij de bisschop op bezoek ge weest. Reeds dinsdagavond 'had hij af scheid van haar genomen. Hij wist dat hij sterven zou", aldus mgr. M. Oomens, vicaris-generaal. „Hij zag ons toen alle maal aan met een oneindig droeve blik in de ogen. De laatste woorden die hij tot mij heeft gesproken dinsdagavond waren: „Bewaar de onderlinge liefde". In een groot geloof is zijn moeder toe gegroeid naar de dood van haar zoon. Zij is, zo heeft zij mij verteld, er bijzon der blij mee dat de bisschop in St.- Oedenrode zal worden begraven. Waar schijnlijk daags voor zijn operatie heeft mgr. Bekkers deze wens op papier ge zet", aldus mgr. Rooy ackers. „Een geestelijk testament heeft de bisschop niet nagelaten, als zodanig echter kan men zijn geschriften en re devoeringen zeker beschouwen, die be zield waren van een gedachte: „Gods volk onderweg". Vanmiddag om half vier zal het stof felijk overschot van mgr. Bekkers in alle stilte, begeleid door mgr. J. Bluys sen, mgr. M. Oomens, mgr. L. Rooy. ackers en de twee secretarissen van het bisdom P. van Thiel en H. Mostermans, van het St.-Elisabethziekenhuis in Til burg worden overgebracht naar Den Bolch, waar burgemeester mr. R. Lam- booij zich aan de grens van de gemeen te bij 'de stoet zal aansluiten. Vanaf dinsdagmiddag vier uur zal de over leden bisschop zijn opgebaard in de ka pittelkamer van het bisschopshuis aan de Parade. Op woensdag, donderdag en vrijdag bestaat gelegenheid de bisschop hier een laatste groet te brengen tussen elf en een uur en van drie tot zeven uur. En bovendien op dinsdag-, woensdag-, donderdag- en vrijdagavond na de Eucharistieviering in de St.-Jan, tot 10 uur. (VERVOLG PAGINA 3) Van onze correspondent) TURNHOUT Een groep leerlin gen van de sociale academie Twen teuit Hengelo is in verband met het staatsbezoek van de Britse vorstin aan België bijna over de grens gezet omdateen ijverige douanier dacht met een groep provo's te maken te hebben Met twee bussen waren de scholie ren bij de grenspost Poppél, aan de w%g tussen Tilburg en Turnhout, voor de slagbomen van de Belgische dou ane verschenen en kregen zij, na een vluchtige controle, toestemming om hun reis voort te zetten. Toen de bei de reiswagens uit het gezicht waren verdwenen herinnerde een van de douaniers zich de ongeregeldheden bij het huwelijk van prinses Beatrix in Amsterdam en associeerde daar mee meteen de provo's. „Laat die bussen stoppen en stuur ze terug naar de grens. Het moeten provo's zijn die op weg zijn naar Brussel om het koninklijk bezoek in de war te sturen. Ik heb verscheide ne meisjes gezien die gekleed wa ren in een nauwsluitende lange broek", zo telefoneerde de niet nader bekende douaneambtenaar naar de politie te Turnhout. De rijkswacht aldaar, het schrik beeld van Amsterdam voor ogen, kwam onmiddellijk in actie en nam geen halve maatregelen. Er werd een wegversperring opgericht en de bus sen werden aangehouden waarna de scholieren onder protest maar onver biddelijk onder escorte werden te ruggeleid naar Poppel. Een van de leiders van het gezel schap werd hier in de gelegenheid gesteld te telefoneren met het mi nisterie van Onderwijs en Cultuur in Brussel dat bevestigde dat de groep een studiereis maakte en in de hoofd stad nota bene op dit ministerie werd verwacht. (Van een onzer verslaggevers) ST.-OEDENRODE St.-Oedenrode rouwt om mgr. Bekkers. Van hefc ge meentehuis op de Markt in Sint- Oedenrode hangt een grote vlag half stok. Het dorp rouwt omdat „zijn" bisschop mgr. Bekkers is overleden. Het is een zonnige meidag die de natuur hier zo mooi maakt. Nergens was mgr. Bekkers liever dan in zijn geboorteplaats. In dit typische stukje Brabant waar letterlijk alle wegen, weilanden en akkers omzoomd worden door grote Canadese populieren, waar de boerderijen hun oude stempel heb ben bewaard en de grote roodbonte koeien grazen in de frisgroene wei. Een landschap, dat lykt op een an sichtplaatje, met, om het geheel te vervolmaken, hier en daar bloeiende boomgaarden en wat geurend denne- bos. Een paradijs, dat zyn vriendelijk, goedmoedig karakter overdraagt op de bewoners. Geen wonder dat de bisschop, die de zorg had over meer dan een mil joen diocesanen hier in zijn geboorte dorp, als hij kon, ontspanning en rust zocht. Men wijst ons de weg naar de bun galow aan het Evertse Akkerpad, die mgr. Bekkers heeft laten bouwen en die hij nooit heeft kunnen bewonen. Het fraaie huis, dat in alles het te genovergestelde heeft van het hoge, fraaie bisschoppelijke paleis aan de Parade in Den Bosch, ligt tegen een dennebos en ziet uit over akkers, waar de nog groene rogge al zowat driekwart meter hoog staat. Binnen vinden we de schilders aan het werk. Over een week of drie zal de bun galow worden opgeleverd. Mgr. Bek kers zal hem niet meer bewonen. Weer huiten gekomen zien we vanaf de boskant een ruiter en een amazone naderen. (Van onze redactie buitenland) TOKIO/>VASniNGTON Volgens meetrappoften uit Japan heeft com- munistisch-China gisteren zijn derde kernhom tot ontploffing gebracht- Men kon geen zekerheid verkrijgen over de vraag of het hier een waterstofbom betrof. De explosie vond op grote hoog te plaats. Men houdt het erop dat de Chinezen een zeer zware A-bom (moge lijk een combinatie van meer dan een A-bom) hebben beproefd. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Rusk, heeft gezegd dat de kernproef „buitengewoon ernstige gevolgen op internationaal gebied,, zal hebben. Aan het adres van de Aziati sche landen, die zich door kernchantage bedreigd voelen, zei Rusk: „Wy zullen u desgevraagd steunen". Op een wenk houden zij hun tran spirerende paarden in. Een klopje op de nek is voldoende om ze rustig te houden. De ruiter is de heer J. de Leyer. voorzitter van de landelijke ryvereniging „St.-Oedenrode". Na tuurlijk gaat het gesprek over de bis schop. Vanaf de hoge paarderug zegt de heer De Leijer: „Mgr. Bekkers heeft me beloofd dat hij veel met mij zou rijden als hij hier zou wonen. Het heeft niet zo mogen zijn. We hebben al veel samen gereden, al van jongs af aan. Het liefste wat hij deed". De rijpaarden van de bisschop staan enkele honderden meters verder in de stal van een zwager, Van Ge- nuchten. De dieren wachten tever geefs op hun ruiter. Het is koud op de boerderij en ook in de stal. Ieder een is naar het ziekenhuis in Tilburg om een bezoek te brengen aan -de sterfkamer. Stil en verlaten is ook de ouderlijke boerderij van mgr. Bekkers, Grote Doelen 5. Een levengrote waakhond gaat te keer als iemand het erf be treedt. Een dochter van de postkan toorhouder komt aanbrommen met een rouwtelegram. Op deze boerderij zal voortaan een oude moeder van 84 jaar haar zoon, de bisschop, moe ten missen, die donderdagsavonds en ook 's zondags als het even kon, met haar kwam kaarten. Samen met kennissen of met huren zaten moeder en bisschop hele avon den te rikken (Brabants kaartspel). De boerderij mist zijn bisschop. Ook de kinderen van St.-Oedenrode missen de bisschop, die met Sinter klaas altijd snoepjes in zijn zak had. De ouderen in St.-Oedenrode missen de bisschop, die met hen „Rooi's" praatte, het dialect waarvan Inmiddels heel Nederland wel een woordje ver staat dank zy de talrijke televisie voordrachten» die mgr. Bekkers op het scherm heeft gebracht. De bisschop zal nog eenmaal terugkeren naar zijn dorp, dan voorgoed. Zaterdag komt een grote rouwstoet van Den Bosch, na de uitvaartdienst in de St.-Jan, naar St.-Oedenrode. De stoet zal halt houden bij de St.-Martinuskerk vlak bij de Markt. Mgr. drs. Bluyssen zal de sobere uitvaart leiden. In zijn werkkamer, waarin een gro te foto van mgr. Bekkers hangt, werkt tekent J. G. M. Janssens met gespan nen üver om telefonisch regelingen te treffen met het bisdom. Als hij hiermee klaar is komen de architecten binnen die het graf moeten verzor gen op de zogenaamde St.-Odaberg op het kerkhof van de kerk. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse rege ring heeft zich niet als gegadigde aange boden voor de vestiging in ons land van NAVO-instellingen. Zy is ook niet als zodanig aangezocht. De toekomstige vestiging van uit Frankrijk over te plaatsen NAVO-in- stellingen is momenteel voorwerp van overleg 'tussen &e NAVO-'bondgenoten. Gezocht wordt naar een uit het oog- punt van de gemeenschappelijke defen sie doelmatige oplossing. Dit heeft minister Luns (Buitenlandse Zaken) geantwoord op desbetreffende vragen van het Tweede-Kamerlid Slo- temaker de Bruine (PSP). (Advertenties)

de Stem | 1966 | | pagina 1