VROEG ,,P J NKSTERWEEKEIND" O l Stille demonstratie in Asse tegen roekeloos rijden De le mei had als motto: Vietnam hollenkamp OOK VOOR BEHANG NDP vreest schokeffect Dood van clochard een raadsel Vandaag nog wat warmer BOENG, WIJ LUSTEN U NIET MEER! 1967:3-21 juli Duizenden naar het strand Auto door de middenberm: drie doden Onzekerheid rond NAVO verdediging N DAGBLAD VOOR ZEELAND Kreet in Djakarta: Zonnig KRANSEN T.v-reclame VOL Anti-raketten in Moskou? ONTSTELLEND Dosko eerste kampioen bij amateurs Therese Steinmetz in showbusiness Moord of ongeluk? ZWERVEND auto 19,75 1069 JAARGANG No. 25188 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Ultg. Mij. Neerlandla Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, rnr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraal 16 el. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 MAANDAG 2 M E I 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,30 incasso, 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. rIZ TTTj 1 UM|CT ct..n.ir»»i 14 - telefoon 2377 - (Biibureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 2». telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). ^Tiwde Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen.- HULST, Steenstraat u teieroon zo// I (UtitllllttlltllltllllltlllllttlltlttMItllltMIll!111 5?' 5? (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA De universiteit in de Indonesische hoofdstad is gesloten even als alle Chinese scholen op het eiland Bali. De alma mater van Djakarta was zaterdag het forum voor de eerste recht streekse aanval op de 65-jarige Boeng (broeder) Karno, sinds deze aan de macht kwam. Een vrouwelijke anticommunist, revo lutionair van het eerste uur, riep: „Het volk kan Boeng Karno's eigenwijs op treden niet langer dulden. Wij aanvaar den geen leiders, wier hobby bestaat uit het verzamelen van jonge maitres- sesDuizend studenten juichten haar toe. Tn een resolutie werd van het advise rend volkscongres gevraagd, dat het Soekarno tegenover het parlement ver antwoording van zijn beleid en het mis bruik van zijn mandaat laat afleggen. Voorts worden verkiezingen tussen nu en mei 1967 geëist. Het Pantjasilafront, dat zeven politie ke partijen en twee massa-organisaties omvat*, heeft zijn leden verboden om zitting te nemen in de nieuwe opperste adviesraad, welke zonder raadpleging van het volk is gevormd en daarom on grondwettig wordt genoemd. Het Indonesische parlement (waarvan de leden niet gekozen, doch benoemd zijn) wil geen presidentiële decreten en orders meer uitvaardigen, die niet op de Indonesische grondwet zijn geba seerd. Het parlement wil ook weer een vice-president. Deze post is vakant, sinds Hatta in 1958 uit protest aftrad. Het parlement krijgt constitutionele ge_ voelens, sinds het vreest door de opper ste adviesraad onmondig te worden ge maakt. Tienduizenden arbeiders eisten zaterdag in Djakarta, dat Indonesië de banden met Peking verbreekt. De sultan van Djokja heeft onthuld Jat Soekarno miljoenen dollars heeft beloofd als bijdrage aan een soort olym piade in Cambodja. De sultan heeft de bijdrage verminderd tot een half mil- j Joep dollar. Dit deed hij in zijn kwali teit van vice-premier, belast met eco nomische zaken. Een Indonesische le- gercoöperatie zal deze maand een con tract met DAF-Eindhoven tekenen voor I 5s^emblage van DAF-vrachtwagens in indonesie. BREDA Karrestraat OOSTERHOUT OP ZOOM Roosendaal v«n ie stOh. Het bestuur Bouwnif'A8 Rentra'il Ofgaan voor 4»t voor 1967 .heef' meegedeeld '1' bouwnii.Lv ■Ja!tant:eperiode voor periode aanvano a 15 aangeweze" ®bdigende nn I. op 3 iuli 1967 senne °P 21 juli 1967. dt»LetVKNaCM;ng- "afgedeeld avond: N M I- Seldig tot van- kin8.00^Dn!euL R")' ï-cin'8 bewol- raturen ovnv h°sere tempe- !Ussen 0St.!ege"5 zwakke wind ku" in de n,;Uzulcl?0St' Aa" de wind nilddag plaatselijk zee- n200nu™der: 2°-0S uur- op lEffS °P; 05 07 uur' maan (Van onze correspondent) ASSE Hartverscheurende tafe relen speelden zich zaterdag af op de begraafplaats van het Belgische stadje Asse bij Brussel, toen daar de tien slachtoffertjes van het ongeluk met een bakkersauto, vandaag een week geleden gebeurd, ter aarde werden besteld. De begrafenisplechtigheid, die werd bygewoond door ongeveer 5000 mensen, wverd een stille demonstratie tegen het roekeloos rijden in het verkeer. De primaat van België, kardinaal Suenens, die werd geassisteerd door 10 priesters, droeg de mis op voor een geïmproviseerd altaar dat was opgesteld op het plein recht tegenover de school in Asse. De 10 lijkkisten stonden opgesteld in een chapelle ar- dentc die men in de school had inge richt. Op elke kist lag een boeket witte anjelieren met een kaartje waarop de naam „Magda". De boeketten waren daar neergelegd door de vader van de 20-jarige Magda Heylens, de onder wijzeres van het klasje waartoe de jongens behoorden. Het meisje ligt nog steeds in het ziekenhuis met ern stige verwondingen aan haar benen. Verder verblijven thans nog vier jon getjes in het ziekenhuis. Ook zij wer den ernstig verwond by het noodlot tige ongeluk. Mej. Heylens is nog niet op de hoogte welk een tragisch gevolg het ongeluk heeft gehad. Omdat zy een ernstige zenuwschok heeft opgelopen heeft men haar nog niet verteld dat 10 van haar leerlingen, allen tussen de acht en negen jaar oud, nooit meer bij haar in de klas zullen zitten. in uniform gekleed waren, de kisten naar de ruim twee kilometer verderop gelegen begraafplaats. Honderden schoolkinderen die wit te bloemen met zich meedroegen en een groot deel van de menigte bege leidden de ouders naar de begraaf plaats waar de kisten in tien kleine graven werden geplaatst. Deze zullen gedekt worden door één grote graf steen. Bij de foto: Een moeder van een van de slachtoffertjes moest onder steund worden tijdens de begrafenis van de tien kinderen in Asse. De chauffeur van de vrachtauto, die zelf vader van vijf kinderen is, be vindt zich in verzekerde bewaring. Leerlingen van verscheidene scho len in de omgeving waren naar Asse gekomen om de uitvaartdienst bij te wonen. Zij brachten talrijke boeket ten bloemen mee. Het trottoir waar het ongeluk plaats vond was over een lengte van 100 me ter bedekt met bloemen. Aan de voet van het altaar lag een krans van koning Boudewijn en ko ningin Fabiola. Onder de aanwezigen bevonden zicli vele andere vooraan staande Belgen, o.a. ministers. Velen huilden toen de kardinaal in zijn preek de betekenis van het onze vader in herinnering bracht waarbij hij in het bijzonder de nadruk legde op de woorden „uw wil geschiede". Na de uitvaartmis droegen leden van de katholieke jeugdbeweging, die (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De vereniging „De Nederlandse Dagbladpers" heeft minis ter Vrolijk om een spoed onderhoud ge vraagd teneinde zich te verzetten tegen de voorstellen van de stichting „Radio- en T.V.-reclame". Deze stichting wil praktisch honderd procent van de voor reclame beschik bare zendtijd op de twee t.v.-netten in één keer doen claimen. Dit zal, volgens de NDP, een schokeffect op de dagblad reclame hebben. De NDP wil geleidelijke invoering van t.v.-reclame en betreurt het, niet door de stichting gehoord te zijn voor deze haar rapport uitbracht. (Van onze verslaggevers) BREDA/MIDDELBURG/BREDA Het schitterende zomerweer op koninginnedag en zondag en het vooruitzicht op nog mooier weer vandaag, heeft Nederland in een vroege „pinksterstemming" gebracht Wat met pasen verwacht werd, is gisteren gebeurd duizenden Ne derlanders en buitenlanders (die vandaag nog een vrye dag hebben) begaven zich vandaag „naar buiten". Overvolle wegen, kilometers lange files, opstoppingen, ongelukken, gekrioel op de stranden, goed bezette campings en dui zenden picknickers w^ren daarvan het ge volg. Brabant en Zeeland hebben een goed deel van het «toeristenleger te verwerken gekregen. In Breda waren alle hotels tjok vol. Tachtig procent van dë gasten be stond uit buitenlanders, in hoofdzaak Fransen en Engelsen. Op koninginnedag beleefde Breda een ware Belgische inva sie. Al vroeg ontstonden er files. De Bre dase zwembaden, die op 1 mei hun poorten openden, hebben zoveel belangstelling ge trokken, dat de drukste dag van hét vo rig jaar werd overtroffen! Aan de grenspost Wernhout was het drukker dan met Pasen. Vandaag ver wacht men een grote drukte uit België. Vertragingen ontstonden er bij de grens post Putte, waar vele Duitsers en Belgen ons land binnenkwamen. Ook in de om geving van Oosterhout was het bijzonder druk. In de bossen van Katjeskelder en in de bosgebieden rond Dorst bivakkeer den duizenden mensen. IN EEN GEVECHT tussen leden van de (verboden) Rhodesische volksunie en de politie, zouden 25 blanke politiemannen zijn gedood. In Zeeland vormden de stranden de be langrijkste trekpleisters. Vol was het op en rond tiet opgespoten strand bij het Katse veer. De belangstelling voor de bloesems rond Kapelle-Biezelinge en We- meldinge viel wat tegen, maar op vele binnenweggetjes in Zeeland was het vrij druk. De tolgaarders op de Oösterschelde- brug deden goede zaken. Hat verkeer kon behoorlijk verwerkt worden. Alleen zon dagnamiddag ontstond er enige stagnatie. Rijksweg 58 l^on het verkeer redelijk ver werken. al was hier en daar de hulp van de politie nodig. „Ontstellend druk" was het op de ro tonde bij Ouderijn. Al van gistermorgen negen uur af reden per uur duizenden auto's op de Oude Rijn af. Vooral het aantal wagens uit de richting Den Haag en Amsterdam was indrukwekkend, maar de toevoer uit de richting Den. Bosch en Arnhem mocht er ook zijn. In Amsterdam leek het er gisteren op, of alle Amsterdammers naar het strand van Zandvoort wilden. De spoorwegen vervoerden 8.000 Amsterdammers naar Zandvoort, terwijl zij in totaal 23.000 per sonen naar Zandvoort 'vervoerden, dat wil zeggen 7.000 meer dan op de topdag in 1964 en 11.000 nieer dan op de drukste dag van het vorig jaar. TIEN buspassagiers werden gedood toen de expresstrein uit Aarhus op een bus inreed. Het ongeluk gebeurde doordat de automatische beveiliging van de spoorwegovergang niet werkte. Elf rei zigers werden met verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. moskou/berlijn/peking/rome. „Vrede in Vietnam" was het mot to van de 1 mei toespraken in de meeste commuistisehe hoofdsteden. In Oost-Berlijn werd de dag van de ar beid gevierd met een parade. De zone- grens werd onderwijl bewaakt door tanks en pantserwagens. Ook in West-Berlijn werd l mei ge vierd. Burgemeester Willy Brandt riep tachtigduizend samengestroomde men sen toe: ..Maak u niet ongerust over de onderhandelingen tussen de Westduitse SPD en de Oostduitse communisten. Over een uitwisseling van poliitieke redenaars. Wij laten ons niet van de wijs brengen". In Warschau was de l mei-parade lil het teken van „1000 jaar christen dom in Polen" gesteld. Partijleider Gomoelka sprak woedend over de Amerikaanse Vielnam-politiek, even als Hongaarse partijleiders dat in Boe. dapest deden. Warschau zag geen wapens. Mos kou wel! Minister van Defensie Mali- nofski rie uit: „Wij doen alles om de misdadige plannen van de Amerikaanse agressors in Vietnam te dwarsbo men!" Na die woorden, vanaf het erepo dium op het Lenin-mausoleum uitge sproken, trok een immense parade voorbij, waarin raketten de blikvan gers vormden. Volgens zeggen werden er geleide wapens getoond die intcrcon- tmentale raketten kunnen onderschep pen. Veel raketten reden op hun eigen, gemotoriseerde lanceerinrich- tingen voorbij. Ook een Russische Polarisraket (lan- ceerbaar vanaf duikboten onder water) reed langs de honderden delegaties uit het rode rijk. Door de stromende regen trokken in Peking dansende groepen, die de strijd in Vietnam uitbeeldden, langs het erepodium, waarop Mao Tse Toeng ontbrak. De 72-jarige vader van het Chinese communisme is volgens ge ruchten zwaar ziek. Paus Paulus vroeg in een 1-mei- boodschap van gebed van alle gelovi gen. „Opdat de arbeid zal dienen om de mens brood en geen moordwapens te verschaffen". (Van onze correspondenten) BREDA/MIDDELBURG De enorme drukte in het weekeinde op de Ne derlandse wegen is gepaard gegaan met vele ongelukken. Dertien mensen kwamen om het leven. Drie personen werden op slag ge dood in Alkemade op de rijksweg Am sterdam-Den Haag, toen een perso nenauto door de middenberm reed en tegen een tegemoetkomende wagen op botste. Zes personen werden ernstig gewond. De U-jarige Kathleen Elenbaas is za terdagmiddag op slag gedood toen zij even buiten de bebouwde kom in haar woonplaats achter een bus omliep juist op het ogenblik dat een personenwa gen passeerde en liaar meesleurde. De auto werd bestuurd door W. v. W. uit St. Annaland. Willy Melisse uit Zevenbergen over leed in het Ignatiusziekenhuis te Bre da, nadat een sportwagen, waarin zij zat in de Stationsstraat te Zevenber gen geslipt was en tegen een woning tot stilstand was gekomen. De andere inzittenden werden zwaar gewond. De 58-jarige landbouwer P- Steijaert uit Graauw werd zaterdag op slag ge dood toen hij met zijn tractor achter over sloeg. Elders in het land kwamen bij onge lukken zeven mensen om het leven. b Bij de amateurs in de voetbal sector viel de eerste kampioen te meiden. Dosko uit Bergen op Zoom werd kampioen in 3 d, door een zege over Goes. In het betaalde voetbal kende NAC een goede dag. Het klopte DHC, ter wijl Xerxes verloor. RBC boekte een onverwachte forse punten- winst over Volendanv Baronie tenslotte kwam in de laatste minuut RCH voorbij. De Limburgse wielerfans be leefden een droeve dag, on danks alle zonneschijn, In ge wonnen positie verloor Jan Hu- gens de grote Gold Race, die van Breda naar Meerssen ging. Harrie Steevens werd eerste in de Belgische ronde voor amateurs. De hele koers werd trouwens be heerst door Nederlanders. In Spanje doen de Nederlandse coureurs het uitstekend. Jos van der Vleuten staat het best geno teerd. Hij is derde. Dit weekeinde geen gebrek aan amateur-koersen. Onder een zonnige hemel werd 'n uitge breid program afgedraaid. René Pijnen uit Woensdrecbt werd zo wel zaterdag als zondag eerste! René Pijnen dubbele winst Nederlandse top-atleten duelleer den in Bergen op Zoom. Er werden bijzonder goede prestaties geleverd. Nederland kwam op vrij ge makkelijke wijze aan een tennis- zege. In de Davis-cupcompetitie ging Ierland met 50 ten onder. Nereus won het hoofdnummer van de Varsity. n Het drielanden-hoekeyt.oernooi van Amstel leverde een oranje- overwinning op. Nederland ver diende dit succes. AMSTERDAM (ANP) De zangeres actrice Therese Steinmetz gaat de Ne derlandse Comedie verlaten. Zij heeft een contract afgesloten met Benny Vre- den Produkties n.v. te Hilversum, om dat zij zich op het terrein van de show business wil gaan bewegen. Zij krijgt in het komende seizoen vier eigen tv-shows bij de VARA. PAUS PAULUS heeft zaterdag de Poolse kardinaal Stefan Wyszynski benoemd tot zijn speciale legaat bij de viering van duizend jaar christendom in Polen. De paus had de feestelijkheden zelf willen bijwonen maar de Poolse rege ring weigerde hem en tal van andere rooms-katholieke geestelijken een vi sum. ?5 ROTTERDAM (A.N.P.) De Rotter damse politie heeft het onderzoek naar de dood van de 32-jarige papierophaler Bareld Nijboer nog niet afgesloten. De man werd zaterdag in de vroege mor" gen, omstreeks 1.30 uur, door een voor bijganger dodelijk gewond aangetroffen op de Diergaardesingel te Rotterdam. Hij lag onder enkele balkons van een blok gemeentewoningen die van de openbare weg af via stenen trappen be reikbaar zijn, en als toegang dienen to-t op de eerste en tweede etage gelegen woningen. Een der balkons op de eerste etage is zaterdag nauwgezet onderzocht. De recherche nam sporen en een stuk van de ballustrade mee. Men kan wel haast aannemen dat Bareld Nijboer van dit balkon is gevallen of gegooid. Deze laatste mogelijkheid achtte de politie zaterdagavond niet erg waarschijnlijk. Bareld Nijboer was een zwerver. Een van zijn beroepen was papierophaler, zo zei de politie. Met zijn familie had hij weinig contact. Het was niet de eer ste keer dat hij in Rotterdam werd waargenomen. Nijboer had zich aange sloten bij de groep vereenzaamde man nen, die zich geregeld in en bij het Rot terdamse centraal station ophoudt Be kend is dat de hal van het centraal station een verzamelpunt is voor zwer vende mannen, die af en toe door kop pelbazen worden benaderd voor kortdu rende klusjes in de haven. De gezinnen, ondergebracht in een massief blok gemeentewoningen met een vervallen gemeenschappelijk trappen huis en vier veranda's aan de voorkant, 'treffen daar 's morgens vaak deze eenzame figuren drinkend of slapend aan. Nijboer bleek alcohol gedronken te hebben. Bij de sectie kwam ook vast te staan dat hij vrijdagavond een lichte maaltijd moet hebben gebruikt. De recherche aan het hoofdbureau van politie was gisteravond nog met het onderzoek bezig. Men deelde mee, dat men in dit stadium in het belang van dit onderzoek geen nadere mededelin gen kan doen, De politie is thans bezig om uit te zoeken waar Nijboer vrijdag avond na omstreeks half zeven is ge weest. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/LONDEN Er heerst verwarring rond de verdedi gingsplannen voor het NAVO-gebied in oorlogstijd, voorzover het betreft het gebruik van kernwapens- Het Pentagon ontkende met klem. dat minister van Defensie McNamara een nieuw nucleair afweersysteem had bepleit op de bijeenkomst van de NAVO-werkgroep inzake atoomdefensie in Londen. „Wij houden vast aan de pauzetheo rie van president Kennedy", zei McNamara. Deze theorie houdt in, dat na een atoomaanval op een der Navo- landen, een bepaalde periode moet wor den gewacht met de atomaire tegen aanval. Volgens de „Daily Express" zo tden de Britse vliegtuigen die in Duitsland gestationeerd zijn, nu en zelfs in geval van oorlog, geen kernbommen meer aan boord hebben, doch nog slechts brisantbommen. Het axioma, dat in Europa ge-ruimte tijd met TACTISCHE kernwapens zou kunnen worden opge treden, zonder dat de grens naar de STRATEGISCHE oorlog zou worden overschreden, zou door de Engelsen verworpen zijn. (Advertenties) selektiekleding handschoenen Autohandschoenen voor de chauffeur met coureursbloed. Garanderen bij elke snelheid een stevige greep op het stuur. In sterk en soepel nappa-leder. Stoere kleuren: Cork en. zwart. Zuinige prijs: Jazeker, bij Hollenkamp! AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN, ROTTERDAM

de Stem | 1966 | | pagina 1