B.V.D, motie keldert CAMPAGNE VOOR SPAREN feestelijke autoshow VERKOOP GEEN SUCCES VOOR BELASTINGEN WILSON w met Rhodesische rebellen regering Premiespaarwet 1 mei in werking Gromiko en Paulus VI bespraken wereldvrede GEEN MOLENTJES, GEEN KLOMPENRICK DE KIKKER IS ONZE NIEUWSTEIMAGE' VERRASSENDE WENDING IN UITZICHTLOOS PROBLEEM 'n ster*matras zaterdag 30 april/zondag 1 mei Uit het leven van Pieter Soldaat Boedel weg voor appel en een ei KEUZE DAGBLAD VOOR ZEELAND ANDAAG Ifiaaftla? Pc jlTcmj| STEEKSPEL helemaal 40 jaar autobedrijf leendert vriens n.v. breda Buien EENSGEZIND UITSTEL Aan onze abonnees en adverteerders lOés JAARGAMO Ne. 251&5 Voor God, Kotitnaiu en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mi|. Neerlandia Directeur: Drs. W A. J. AA. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. AA. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. Mes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 DONDERDAG 28 AF RH 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,30 incasso, 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen. HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZFN, IJsbaanstraaf '4«, telefoon 2601 - OOST3URG, Nieuwstraat 4) telefoon 2893). amsterdam Brit.da eindhoven .'enschede heerlen - rotterdam ■<$-£> - - v» De sympathie voer de Amerika nen daalt snel in Zuid-Vietnam. Pag. 7. Inflatie: kwaal die om operatie mes vraagt, maar wie durft chi rurg te zijn? Pag. 11. Zwitserse kinderen bouwen de leerstof in robuuste vormen, nu te zien in Amsterdams „Stede lijk". Pag. 13. Vrouwelijke monteur Ini is heel goed thuis onder de motorkap. Pag. 15. De klapt begint zelfs in de Sov jet-Unie een heel klein beetje koning te worden. Pag. 17. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De PvdA heeft giste> ren een duidelijke nederlaag in de Twee de Kamer geleden toen een door Ka mermeerderheid en minister volkomen overbodig genoemde motie werd weg gestemd De heer J. H. Scheps (PvdA) verlangde, dat de Kamer in een motie aan het adres van de minister van Bin nenlandse Zaken, zou uitspreken, dat „openlijke uitlatingen van protesten en extremistisch geheten inzichten liun vrye loop kunnen hebben". Die vrijheid is er, zei drs. W. Schmel- zer (KVP) en het zou een volkomen verkeerde indruk wekken, wanneer de Kamer door de aanvaarding van zo'n motie zou zeggen, dat er iets mis zou zijn met de vrije meningsuiting. Zij ligt, al dus de andere sprekers, als vrijheid van alle burgers.in de grondwet verankerd. De heer Scheps zette echter door en de moitie, waarin ook de BVD werd be trokken werd met 27 tegen 55 stemmen verworpen. Zij kreeg alleen" de steun van de PvdA en de PSP, Het politieke steekspel, dat de socia listen woensdag in de Tweede Kamer hebben opgezet, had niets meer te ma ken met het aan de orde zijnde agenda punt: de behandeling van de ^Hagenaar Remmerswaal door de Haagse politie en het dreigement van die politie met de BVD. De PvdA maakte er een compleet BVD-debat van. Het was vooral minister Smallen- broek, die er de nadruk op legde, dat de kwestie-Remmerswaal door dit de bat en de motie buiten alle proporties wordt benadrukt. Want de kwestie- Remmerswaal was in feite opgelost. Zoals bekend had de heer Remmerswaal in september van het vorige jaar, een bord omhoog gestoken toen prinses Beatrix en prins Claus een rijtoer door Den Haag maakten, met het opschrift: ..Claus geen prins der Nederlanden". Hij werd gearresteerd en de Haagse po litie deelde hem mede, dat zijn naam aan de BVD zou worden doorgegeven. Dat is. gebeurd, maar de BVD heeft later laten weten geen enkele interesse in de heer Remmerswaal te stellen. (VERVOLG PAGINA 5) Brïllant - schitterend bezit voor altijd! van Au del Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam 't is het zo'n blazerkostuum Dernier-cri op herenk] edinggebied blazerkostuum uit mode-mekka Parijs, Zó modern, dat de Britten het 'future-style' noemen. Geavanceerde tinten: van beige tot zwart/bruin. Hollandse prijs. 168,- Jaz eiser, bij Hollenkamp! (Advertentie) BREDA Exerceren en droge theorielessen komen iedere dag te rug in het leven van de rekruut. Dus ook in het kazerneleven van mr. Pieter van Vollenhoven, die sinds 29 maart aan de Luchtmacht Officiers en Kaderschool te Breda een opleiding volgt voor reserve officier. De execitielessen krijgt de klas Reserve Officieren Academisch Ge- vormden, waartoe ook Pieter van Vollenhoven behoort, onder leiding van sergeant-majoor A. Wegman. Klassecommandant kapitein J. H. M. Verhoeven gaf juist les in mili tair straf- en tuchtrecht toen onze fotograaf onderstaande plaatjes in de Trip van Zoudtlandtkazerne schoot. ^rrKNMiaC«w? mfegedeeld door Veranderlijk. h»'g, i£?' vanavond: vankcliik hi.AJ? s mct aan' vA\™iA2aBte™P«a'"renWCSi L* onder 031™ APm19'58 uur' Maao 0.5.15 uur m Moi'Sen zon op. Maan op 12.39 uur (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. De executoire ver koop van de inventaris van de woning van de fam. B. te Terneuzen is een flop geworden voor 's-rijks belastin gen, die beslag op huis en inventaris hadden gelegd wegens een belasting schuld. Zoals bekend werd de boter- handelaar B. onlangs veroordeeld wegens zijn aandeel in de Huybergse smokkelaffaire. Op een geschat in komen van 180.000 gulden werd hem een aanslag van 108.200 gulden opge legd, die de vrouw van de gedetineer de B. niet kon betalen. De schoonvader van de veroordeelde nanclelaar was de grote overwinnaar in de executoire verkoping: voor een appel en een ei werd hij eigenaar van 5et grootste en noodzakelijkste ge deelte van het huisraad. Buren en kennissen namen een deel van de resterende meubelstukken voor hun rekening en zorgden er daarbij wel voor, dat het bod minimaal bleef. Enkele grote stukken (t.v., wasma chine) werden voor hogere prijzen door buitenstaanders" gekocht. Bij voorbeeld door een schipper, wiens schip enige tijd geleden is gezonken en die nieuw huisraad nodig had. De 47710 0pbrengst was welgeteld te Terneuzen zei ons niet te kunnen mededelen, wanneer de mogelijke verkoop van het huis zal plaatsvin den. 's-Rijks belastingen zoekt nu, zoals het ambtelijk beschreven staat, naar andere bronnen, waaruit de schuld van B. verhaald kan worden. De verkoping van gisteren heeft de belasting niet zo bijster veel opge leverd iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiii (Van onze Londense corres pondent) LONDEN. In een dramati sche en verrassende Lagerhuis verklaring heeft premier Wilson van Engeland gisteravond be kendgemaakt dat tussen Groot- Brittannië en Rhodesië vooraf gaande en informele bespre kingen zonder verbintenissen aangeknoopt worden om te on derzoeken of het bittere Rhodesi sche vraagstuk dat tot dusver volkomen uitzichtloos was, opge lost zou kunnen worden. Het overleg zal gepleegd worden door ambtenaren van de Britse regering en van het afgescheurde regime van Ian Smith. Zij zullen nagaan of er thans een basis bestaat voor nieuwe onder handelingen met het oog op een oplos sing van de grondwettelijke crisis. Labour volksvertegenwoordigers luis terden ruistig toe, maar sommige con servatieven juichten opgelucht en hoopvol terwijl premier Wilson ont hulde, dat zijn eigen privésecretaris, Oliver Wright, die op 1 mei ambassa deur van Groot-Brittannië wordt in Kopenhagen, achter de schermen te Salisbury een paar vergaderingen bij gewoond had met Ian Smith. Het was tijdens deze bijeenkomsten, die op touw gezet waren door de gouverneur, sir Humphrey Gibbs, dat besloten werd tot voorzichtige vredesbesprekingen over te gaan. Wright kreeg onderweg opdracht in Salisbury uit te stappen om nadere in lichtingen in te winnen bij Gibbs. Het is best mogelijk, dat de privé-secretaris toen reeds in naam van de regering van Londen te kennen mocht geven, dat men van Britse zijde ook wel wat wa ter in de wijn zou doen. Hij zond uit Salisbury een rapport naar Londen en zette zijn onderbroken reis naar Zuid- Af ri ka voort. Wilson nam Wrights verslag zorgvul dig door en liet zijn privé-secretaris vo rige week vrijdag naar Salisbury terug keren. Op dat moment belegde gouver neur Gibbs de ontmoetingen met Smith. De Britse diplomatieke vertegenwoor diger in Salisbury, John Hennings, woonde deze twee vergaderingen bij. Zodra zijn verslag naar Londen ver zonden was, reisde Wright andermaal terug naar Pretoria, waar Wilson hem dinsdag nogmaals naar Salisbury liet gaan om er het beslissende overleg voort te zetten tot de gisteren bekend gemaakte beslissing bereikt werd. Oliver Wright keert morgen naar Londen terug. Het feit, dat er besprekingen begin nen, die aanleiding kunnen geven tot onderhandelingen tussen Londen en Salisbury, betekent echter niet, dat de economische en financiële sancties te gen Rhodesië opgeheven worden. Dit zal pas gebeuren wanneer er een ak koord wordt bereikt, waaronder Rho desië weer het Britse gezag aanvaardt. De nieuwe gang van zaken is volgens de regering Wilson in elk geval een recht streeks gevolg van de doeltreffend heid der sancties. Het keerpunt was de mislukking van Rhodesië inzake het lossen van twee tankerladingen olie aan het ene uitein de van de pipeline van Beira naar Oemtali. Het regime van Ian Smith be gon. toen de gevolgen van de oliesanc tie en de blokkade door de Britse vloot pas goed te beseffen. Het idee, dat die gevolgen nog erger zouden worden, schijnt aanleiding gegeven te hebben tot de gewijzigde houding die thans aan het licht is gekomen. (Van onze Romeinse correspondent) ROME De audiëntie die paus Paulus gistermorgen heeft verleend aan de Sov jet-minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromiko, wordt door het korte officiële bericht in de Osservatore Ro mano gekenschetst als een vervolg op het korte gesprek dat de paus met de minister hepft gehad, bij gelegenheid van zijn bezoek aan de Verenigde Naties, op 4 oktober van het vorig jaar. Het bezoek van Gromiko aan de paus droeg een uitzonderlijk eenvoudig ka rakter, terwijl bij het eigenlijk onder houd in tegenstelling tot de gewoon te ook de kardinaal staatssecretaris aanwezig was. Van Russische zijde wa ren aanwezig de Sovjet-ambassadeur in Italië, alsmede de privé-tolk van Gro miko, terwijl als tolk voor de paus dê rector van het Russisch college in Rome aamvvezig was, de jezuïet pater Josef Olsr. Het onderhoud heeft precies 45 minu ten geduurd, maar deze omstandigheid wordt van niet officiële zijde uitgelegd als een gevolg van de zeer zorgvuldige vertalingen aan weerskanten, waarvoor veel tijd werd vereist. Over de bespro ken onderwerpen is noch van Vaticaan se zijde, noch door Gromiko zelf ook maar iets bekendgemaakt. (VERVOLG OP FAGINA 5) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Maandag 2 mei a.s. gaat een campagne van start om een zo groot mogelijke be kendheid te geven aan de alge mene premiespaarwet, kortweg premiespaarplan genoemd, die op 1 mei in werking treedt met te rugwerkende kracht vanaf 1 ja nuari. Het premie-spaarplan wil voor 3,5 miljoen mensen tussen 21 en 60 jaar met een belastbaar in komen van maximaal 15.000 gul den het sparen aantrekkelijker maken. Wie gedurende vijf ka lenderjaren maximaal 250 gulden per jaar spaart heeft in 1971 bo ven de normale rente recht op een extra-spaarpremie van maxi maal 250 gulden, welke vrij is van fiscale en sociale lasten. De campagne van de overheid en de bij het premiespaarplan betrokken in stellingen, welke zal bestaan uit adver tenties in de dagbladen, vertoning van het filmpje „Spaarrousel" in de bio scopen en het brengen van korte spots voor de televisie, zal tot 1 december duren. Na 1 juli a.s. zullen de bij het premiespaarplan betrokken instellingen ook eigen reclame-activiteiten kunnen ontwikkelen. Minister Veldkamp (Sociale Zaken en Volksgezondheid) zei gisteren dat de algemene premiespaarwet (APS) be schouwd kan worden als de afronding van het bestaande pakket van bezits vormingsmaatregelen van deze soort. „Er moet nu een spaarmentaliteit ge kweekt worden. Het zal juist in de ko mende tijd van groot belang zijn om bij brede lagen van de bevolking tot be sparingen te komen, In een situatie van loon- en prijsinflatie zal dan ook het belang van de waardevastheid van het geen men verworven heeft, beter wor den ingezien," aldus minister Veld kamp. PARIJS Een koe op de bus. Deze ongewone scène was vanmiddag in de Franse hoofdstad te zien, waar een grote firma de bus had gehuurd om een nieuw melkprodukt te lan ceren. De leverancier van de grond stof voor het produkt trok natuurlijk veel bekijks. ingerukt mars De spaarders hebben de keuze uit een gevarieerd aantal spaarvormen: o betalingen tegen de uitreiking van spaarbewijzen (vanaf 25 gulden); o betalingen voor de aankoop van ef fecten; o betalingen van levesverzekerings- premies of spaarkasinschrijvingen; o aflossing op hypotheekleningen, ook in coöperatief verband; o aflossingen op vaste garantiekredie ten voor de middenstand, de land bouw en de tuinbouw. Deelneming met meer dan een spaar- vorm is mogelijk, maar een deelnemer kan ten hoogste over 250 gulden per spaarjaar spaarpremie ontvangen. Bij alle instellingen is de toegekende rente gelijk. Het bedrijfsleven kan op het premiespaarplan inhaken, doordat de werkgever een aanvullende spaar premie kan geven van maximaal 25 pet van de besparingen, dus maximaal 12.500 gulden per jaar per werknemer. Voor deelname aan het premiespaar plan geldt een inkomensgrens van 15.000 gulden, waartoe de Tweede Kamer des tijds als compromis is gekomen. Minis ter Veldkamp wil daarom „voorlopig maar van die grens afblijven". Ook te gen het eventueel welvaartsvast ma ken van de gestelde inkomensgrens had de Tweede Kamer destijds bezwaren. Ook op dit punt wil de minister de „ontwikkelingen afwachten". Minister Veldkamp raamt dat het premiespaarplan het rijk in 1971 onge veer 100 miljoen zal gaan kosten. Zo als bekend werkt minister Veldkamp ook nog aan een regeling voor het be drag van 100 miljoen gulden, dat bij de Breedband-transactie voor de be zitsvorming is gereserveerd. Die rege ling zal additionele besnaringen moeten opleveren, aldus de minister. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIII (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Joop Geesink heeft ons land een nieuwe „image" bezorgd. We behoeven niet meer met molentjes te lopen, noch op klompen om duidelijk te maken dat we uit Kikkerland komen. Ons nieuwe symbool is een kikker. Gisteren heeft Geesink het dier de pers laten zien. Rick heet on'ze kikker en dat klinkt niet zo erg Nederlands. Rick de Kikker moet echter ook straks de bezoekers van het Nederlandse paviljoen op de Wereldtentoonstelling in Montreal aanspreken. Voordat hij ons daar gaat staan vertegenwoordigen, krijgt hij een plaatsje op de .Holland Pro menade" bij Amstelveen, een soort amusementspark dat geïnspireerd is op Disneyland, en op de Souvenirbeurs in Utrecht. De foto toont schepper en schepsel. Zo te zien heeft Rick, onze nieuwste image, wel een erg grote mond De belangstelling voor de verkoon was groot. Het publiek was zeer eensgezind In zijn mening en liet dat zonodig luidruchtig blijken dat wat te koop werd aangeboden, het aanzien nauwelijks waard was. Zo kon het gebeuren, dat het dressoir, het eetstel, twee fauteuils, een tafel en een antieke klok voor nog geen 20 gulden samen het eigendom werden van de schoonvader van B'. die in vele gevallen de enige bieder was en dus zelf de prijs bepaalde, RHen Het/- n,a?r,uit. dat mevrouw ■B. en de drie kinderen voorlopig m kunnen'hT aan de Steenkamplaan kunnen blijven wonen. De staat heeft eslag gelegd op het huis waarop nog en hypotheek rust. Tenzij de ,"o| erschuldigde rente en aflossing vol? elwSJj ™orden zal het huis wel ei kocht moeten worden. Van de od- 1^1% T"? de hypotheekhou- e!A nA ga resterende bedrag gaat naar de staat. Notaris K. Hoving In verband met kabelwerkzaam heden van P.T.T. zal ons kantoor te Breda op vrijdag 29 april van 10.30 uur tot 12 uur niet telefonisch bereikbaar zijn. Daar na 12 uur nog niet direct onze zeven lijnen beschikbaar zijn, doch slechts twee of drie, moet nog tot 3 a 4 uur in de middag rekening gehouden wor den met moeilijke bereikbaar heid en daardoor wellicht ver- traging in de afwikkeling van telefoongesprekken. De Directie. weer college

de Stem | 1966 | | pagina 1