Hoechst clelinitief naar Sloe-gebied Een jongetje uit klas ongedeerd bij ramp in Asse Duitse grens weer open voor levend slachtvee OVERHEID MEDE SCHULDIG Loonpolitiek reden tot zorg Biljet van vijl gulden eind 1966 in omloop OLYMPISCHE SPELEN 1972 IN MÜNCHEN - -"-SS. BEDRIJF VAN 4500 MAN NIET ZO VER ONGERUST CHAUFFEUR WAS DRONKEN Vier doden bij aardbevingen in Tasjkent TANKERS YAN 300.000 TON van afwisselen?, n hebben wij 3 in wat Parijs composée' DAGBLAD VOOR ZEELAND „Gevarenzone duidelijk bereikt" Kapitein knoeit in scheepsjournaal eis acht maanden ANDAAG IN Zonder c.a.o. toch vakantietoeslag vrl. krachten chten voor halve daden itpen boven 18 jaar- TORENS OP HET NEURENBERGER MAARTVELD HOUDEN TAAI STAND I d! "ehaven vr - bcilrÜf te stichten in Droog Afleggen ONTROEREND IN ARREST BEWUSTELOZE MAN MET KUNSTHART OVERLEDEN VERTROUWEN TAPIJT-GORDIJN MEUBELREINIGEN flos ih umus ofd geme< folfslaar" „^JAARGANG No. 25184 Uitflave: N.V. Uitg Mil- Neerlandla Directeur: Drs. W. A. J- M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. L mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. 1 Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 jjl 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 27 APRIL 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,30 incasso, 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. oilanden, GOB. Klo I. «fcton MM - Z-.^weh-VI „„d.-n, HULST. SMMM - «M»». 2377 - («lbo,..» TE KNEUZEN, U,b„n»,.„. 2.. 2601 - OOSTSURS, Ni.„w.l...l 4! - -toten 2893). NFLATIE WEKT WREVEL Dr.M.W. Holtrop: I ROTTERDAM Acht maanden ge- I vangenisslraf (waarvan drie voorwaar- I deïiik' eiste gisteren de officier van I juslitie bi) de rechtbank te Rotterdam, I tegen de 34-jarige coasterkapitein Ph. I v. i Wdie ten behoeve van de smok- I kélactiviteiten waaraan hij met prak- I tisch zijn gehele bemanning had deel- I genomen, geknoeid had met de scheeps- I dagboeken. De smokkelarij zelf kon niet m Ne- I derland vervolgd worden, omdat ze in Ecuador had plaatsgevonden. De doua- I ne in Puerto Bolivar had op zijn schip, I de „Inca" voor vijftienduizend gulden I smokkelsigaretten en -whisky ontdekt. De kapitein was daarop door zijn rede- f ril teruggeroepen. I De manipulaties die hij met zijn schip I had uitgevoerd om de smokkellading in E te nemen, waren niet in de journalen I-vermeld. De rechtbank nam hem dat [hoogst kwalijk. „Dit telt nog zwaarder I dan valsheid ir geschrifte", zei de offi- I cier. „Bovendien is de smokkelarij daar in Ecuador een schandaal geworden, en dat is een kwalijke zaak voor de Neder- Ilandse scheepvaart". Uitspraak over twee weken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De president van dc [Nciiorlandsche Bank heeft in zijn jaar- verslag meegedeeld, dat de voorbcrei- dingen tot de uitgifte van een bankbiljet van vijf gulden zover zijn gevorderd, dat vermoedelijk eind 1966 de eerste biljet ten van deze waarde in omloop kunnen I worden gebracht. (Van onze parlementaire redacteur) r HAAG Er komt spoedig een I wettelijke verplichting om aan werkne- tters. die niet onder een cao vallen, va kantietoeslag uit te betalen. Dat heeft öe minister van Justitie, dr. I. Samkal- oen gisteren in dc Tweede Kamer toege- I regd. De Kamer was het met de minister I eens, dat deze vakantietoeslag beter niet I fan worden opgenomen in de wet. die I iedereen die in loondienst is, tenminste I «I66 7'n Per ^aar betaalde vakantie I Kamer nam dit wetsont- erp gisteren zonder hoofdelijke stem- L hiing aan. ■PREMIER Pascal Lissouba van het voor- ,ns''Kongo is afgetreden, zo I iiaiiL £r de staat beheerde radio- 1 d»»ij van Brazzaville gisteren meege- Centurions op de meetbank in het gisteren geopend Technisch Paviljoen van de KMA. Pag. 3. Eerste examendag was nog zo beroerd niet. Pag. 7. Beel, Swiebertje, dominee Kater, Toon Hermans en vele anderen: dat wordt Koninginnedag op de beeldbuis en op de radio. Pag. 9. Kraanmachinist mag straks zon der rij(of hijs-?)bewijs niet meer optreden. Pag. 13. De organisatoren van de „Gold Race" beleefden gisteren angsti ge uren. Pag. 17. (Van onze correspondent) ROME De Olympische Spelen '72 zullen in München worden gehouden. Dit heeft het Internationaal Olympisch Comité gisteren in Rome besloten. Bij de eerste stemming vielen Madrid en Detroit als qandidaten af. De twee de stemming ging tussen München en Montreal - deze stad had o.m. aange boden alle deelnemers gedurende der tig dagen gratis kost en inwoning te verschaffen. Sinds voor de eerste maal in 1896 te Athene de moderne Olympische Spelen werden gehouden, zal Duits land voor de tweede keer de Olympi sche zomerspelen binnen zijn grenzen krijgen. In 1936 werden de zomerspelen in Berlijn gehouden, terwijl in dat jaar ook de Olympische winterspelen in Duitsland waren, namelijk in Garmisch Partenkirchen. Na de stemmingen, die anderhalf uur in beslag namen, deelde de president van het Internationaal Olympisch Co mité de Amerikaan Avery Brundage, via de geluidsinstallatie van hotel Ex celsior mede, dat de keus op München was gevallen. De Japanse stad Sapporo is uitgeko zen als plaats voor de Olympische Win terspelen 1972. 2bad „WOLFSLAAR" kunnen ie et 18 jaar - Cs zondags vnj) n middagdiensten) .nden en de weekends en schoonmaakwerk*^ (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM. Wanneer men de Nederlandse inflaticpro- blematiek van 1965 benadert uit gezichtspunt van de normen, die ons land in het verleden vaak met zoveel ijver in het buitenland heeft bepleit, dan heeft Neder land die normen met voeten ge treden. Dit schrijft de president van de Nederlandsche Bank, dl-. M. W. Holtrop in het jaarverslag over 1965. De bestedingsinflatie moet vol gens hem in belangrijke mate aan dc overheid worden toegeschre ven, de inkomensinflatie is in de eerste plaats de schuld van de partijen van het georganiseerd overleg: werkgevers en werk nemers, maar in laatste instantie ook van de regering. Voor de looninflatie van 1966 houdt dr. Holtrop zijn hart al vast en de door de regering gepropageerde langlopende c.a.o.'s geven even eens reden tot zorg. De president wijst erop dat er ver schillende „denkmodellen" zijn om de prijsinflatie die overigens niet alleen een nationaal probleem is te verkla ren. Er zijn er, die haar wijten aan in komensinflatie, anderen geven de beste dingsinflatie de schuld en weer anderen wijzen op de monetaire inflatie. Dr. Holtrop erkent de invloed van elk van de drie inflaties op de prijzen, maar ziet ook een onderlinge beïnvloeding. Wat de bestedingsinflatie betreft: het particulier verbruik steeg in 1965 met 11,5 procent; het verbruik en de inves teringen van de overheid stegen elk 'met 13 procent, de woningbouw kostte 18 procent meer en de exportvraag nam met 10 procent toe. Dat was dus alle maal aanzienlijk meer dan de alleszins bevredigende stijging van de reële pro- duktie, die 5,5 procent bedroeg en die als toelaatbare norm geldt. Neemt men bovendien in aanmerking dait de aow- aw w-uitkeringen werden verhoogd ter wijl de toegenomen premie werd gecom penseerd, dan draagt de overheid in be langrijke mate „schuld" aan de beste dingsinflatie. Dr. Holtrop wil niet zo ver gaan, dat de overheid eigen bestedingen zo had moeten verminderen, dat de nominale overbesteding zou zijn voorkomen en dus ook de private overbesteding zou zijn gecompenseerd. Daarmee zou de overheid de continuïteit in haar beleid hebben moeten onderbreken, o.m. ten nadele van de werkgelegenheid. Maar de overheid had volgens hem wel de eigen bestedingen eventueel na verre kening met compenserende belasting- vernogingen, binnen de 5 procentstijging moeten houden. De stijging van de rijks, uitgaven, inclusief die van de woning bouw, was echter 17 procent, waar tegen over een slechts kleine stijging van de belastingdruk stond. Rekent men de prijsinflatie aan de lo nen toe dan is er de norm dat de stij ging der lonen niet moet uitgaan boven de stijging der produktiviteit (tenzij men het meerdere ten lasite van de winst laat komen, maar dat betekent een ver schuiving van de inkomensverdeling, waarvoor de grens wel bereikt schijnt). De loonkosten stegen met 11 procent, de produktiviteit nam toe met 4 procent. Dr. Holtrop meent evenwel dat het niet doenlijk zou zijn geweest de loonsverho ging tot 4 procent te beperken, gelet op de bestedingsinflatie. Maar hogere lo nen betekent vooral bij de overheid ook weer hogere bestedingen, wat de onderlinge wisselwerking aantoont. fen onzer verslaggevers) I Dankrfurr„rarJJlve,ke hoechst A.G. te hn in n, 'Ier grootste nndernemin- tr-o ePn heeft definitief bcslo- Hu Hav.n Y sslnSen-°ost (Zuid-Sloe) I vlissin;ren-Oost i.o. is 1 Hoechst °P ''e hoogte gesteld, ■."oorwaaiviÜ, ^an zi-i'n besluit enkele lschapheS,v-r^onden' Het Haven- 11)5 oonseni?„it-zlc op he' °genblik over I hitussen h.S v?n de voorwaarden, "oroomen van bevoegde zijde Ponten ei.v V, '„om (ondergeschikte hooohst nas- Havenschap zal het t'ttler niet Lma£.,worclen aangenomen, dl»m kanl"oeil,jl1 mak™- In dit sta- daarom worden geconcludeerd meegedeeld et KN-M-I-, geldig tot van met weinig hewol- wind. In het binnen- mist. nder; 19.57 uur. zon ir. dat Hoechst zich ook metterdaad in Zeeland zal vestigen. Hoechst is van plan in het Zuid-Sloe een bedrijf van 250 ha te stichten. In eerste aanleg zal Hoechst 30 ha nodig hebben. Het bedrijf zal daarna geleide lijk tot genoemde oppervlakte uitbrei den, Wanneer het bedrijf volledig is uitgegroeid zal het circa 4500 werkne mers tellen. De vestiging van Hoechst in Vlisin- gen-Oost heeft lange tijd in de lucht gehangen. Antwerpen was de grootste concurrent voor Vlissingen. De laatste maanden sloeg de balans, ondanks de bijzonder royale grondpolitiek van Ant werpen steeds duidelijker in de richting van Vlissingen door. In een zaterdag jl. in Dagblad De Stem gepubliceerd interview gaf de heer L. Delwaide, schepen van Antwerpen, zelfs openlijk toe, dat Antwerpen het tegen Vlissingen heeft moeten afleggen. Hoechst is, na de koninklijke maat schappij De Schelde, de Japanse auto- fabriek Hino en Billiton, het vierde be drijf dat zich in de zeehaven zal ves tigen. Juist vanmorgen zal mr. J. v. Aartsen, commissiaris van de koningin in Ze«- land, de eerste steenlegging verrichten voor de bouw van de Hinofabriek. Maar als de looninflatie gepaard gaat met een dalende winstvoet als met een betalingsbalansresultaat dat beneden de norm blijft zoals in ons land vorig jaar het geval was bestaat er ge gronde aanleiding volgens dr. Holtrop voor de conclusie, dat zij de leiding van het ïnflatieproces heeft overgenomen. êeval is de gevarenzone dan dui delijk bereikt. Eveneens is er bij hem aanleiding tot ongerustheid over de mogelijke gevol gen van langlopende cao's waarin voor een periode van drie jaar een loonsver hoging van 5 procent is vastgelegd met daarenboven de mogelijkheid tot com pensatie van een stijging van de kosten van levensonderhoud tot maximaal 2 procent per jaar. Er moet worden vast gespeld, aldus de bankpresidenit, dat vooral als de stijging van de arbeids- produktiviteut gedurende enige tijd zou terugvallen beneden de huidige 4,5 pro- c?nL~ ^er-gelijke contracten een zelf standige kostenverhogende werking zul len bebbem Bij afwezigheid van voort gezette bestedingsinflatie zullen zij dan leiden tot aantasting van de winstmar ges, de afzetmogelijkheden en de werk gelegenheid. (ZIE VERVOLG PAGINA 7) (Van onze correspondent) BRUSSEL In kraakwitte bedjes, zy aan zy, temidden van anjers en tul pen, gekleed in roze pyjama's, lig gen dc tien slachtoffertjes van liet verschrikkelijke verkeersongeluk te Asse in Belgisch Brabant. Duizenden mensen hebben dinsdag, diep bewo gen, een laatste groet gebracht in de rouwkapel van het plaatselijk zieken huis. Sommigen van de jeugdige slacht offertjes dragen de sporen van de noodlottige aanrijding, maar anderen liggen er met een serene uitdrukking op hun ongeschonden gelaat. Onder hen twee broertjes, kinderen uit eenzelfde gezin. Koning Boudewijn en koningin Fa- biola van België waren maandag avond laat de slachtoffertjes nog gaan groeten en de bedroefde ouders woor den van opbeuring gaan toespreken. Gisteren bezochten kardinaal Sue- nens, primaat van België en de mi nisters van Sociale Zaken en van Ge zinszorg de rouwkapel. Ontroerend was ook het bezoek van liet enige jongetje van de klas, dat door'het ongeval niet werd getroffen, aan zyn kameraadjes. Het jongetje was maandag uit school thuisgebleven om dat het ziek was. Alle andere kinderen van zijn klas werden ofwel gedood of wel ernstig gewond. Twee der aangere den kinderen zijn er nog steeds erg aan toe, twee worden buiten gevaar ge acht. Ook het leven van de 20-jarige on derwijzeres is niet meer in gevaar. Dinsdagnamiddag was zy evenwel nog niet ingelicht over de vreselijke afmetingen van het ongeval. Kardinaal Suenens zal zaterdag middag samen met een tiental pries ters van Asse een plechtige requiem mis in de openlucht opdragen op het marktplein van de gemeente. Intussen is uitgemaakt, dat de bestuurder van de vrachtwagen, die het ongeluk veroorzaakte, dronken was- Een bloedproef lieeft aangetoond dat hij 2.5 promille alcohol in zyn bloed had, dit is 1 promille meer dan het in België toegelaten maximum. Hy blijft in arrest. De zwaarste straf die een Belgische rechtbank voor een dergelijk misdrijf kan uitspreken is 2 jaar gevangenisstraf en levens lang verbod tot het besturen van een voertuig. Ook In het Belgische par lement is het verkeersdrama ter spra ke gekomen. Kamervoorzitter Van Acker eiste een verscherping van de strafbepalingen. Namens de regering sloot minister Harmei zich daarbij aan. De grote torens op het Neuren- berger „Maartveld", waarop Hitier eens zyn massa-bijeenkomsten hield, worden opgeruimd. De torens, die het derde ryk overleefden, konden ook nu nog niet klein gekregen wor den; wel werden er grote stukken uitgeslagen, doch de totale vernie tiging gelukte nog niet. Verwoeste huizen in een straat In Tasjkent na de aardbeving- HOUSTON (Reuter/ANP) Marcel Derudder, die vorige week in Houston, Texas, van een kusthart is voorzien, is gisteren onverwacht gestorven. Gisteravond laat werd bekendgemaakt dat de dood is ingetreden als gevolg van een scheur in de long. Naar de oorzaak hiervan zal een nauwkeurig onderzoek worden ingesteld. Volgens dr. Dehakey, het hoofd van de ploeg medici, die het kunsthart heeft aangebracht, was het herstel van de linkerhartkamer van de patiënt al begonnen, toen de dood hem trof. Derudder, een 65-jarige gewezen mijn_ werker, heeft jarenlang moeilijkheden met zijn hart gehad, die van reumati sche aard waren. Maandagavond werd nog meegedeeld, dat de algemene 'toestand van de patiënt vooruit ging. Hij was rmg bewusteloos, maar zou naar verwachting spoedig bij' komen. DEN HAAG (ANP) Met ingang van donderdag 28 april 1966 zal de Duitse grens open gaan voor de invoer van le vende slachtvarkens en slachtrunderen inbegrepen vette kalveren afkom stig uit geheel Nederland, uitgezonderd de provincie Overijssel en het ten noor den en ten oosten van de Ryn en IJssel gelegen gedeelte van de provincie Gel derland (Gelderse Achterhoek). In dit gedeelte van het land i« het mond- en klauwzeer nl. nog niet geheel bezworen. De Nederlandse veeartsenijkundige dienst ds er in geslaagd, na langdurig overleg te Bonn met de bevoegde West- duitse veterinaire diensten een regeling te treffen, die levende slachtdieren toe laat in de aan Nederland grenzende ge bieden van Nedersaksen en Noordrijn- land-Westfalen, mits het transport ver gezeld gaat van het normale certificaat van gezondheid volgens EEG-regeling. Tevens geldt als voorwaarde, dat de die ren uitsluitend per spoor vervoerd mo gen worden naar de Westduitse slacht huizen, die door de betrokken veterinai re diensten worden aangewezen. De Duitse autoriteiten hebben deze overeenkomst, naar het ministerie van Landbouw en Visserij nader meedeelt, aangegaan in goed vertrouwen dat de Nederlandse veeartsenijkundige dienst de herkomst van slaohtdieren uit niet door mond- en klauwzeer bezochte ge bieden kan garanderen. Voor dit doel is een regeling in voorbereiding, volgens welke Nederlandse exporteurs bij de distriotsinspecteurs van de veeartsenij kundige dienst hun voorgenomen trans acties moeten melden, met opgave van de voor export bestemde slachtdieren en de bedrijven van herkomst. De hierbij betrokken organisaties van handelaren worden intussen met nauwkeurige in structies nader ingelicht. Het is bij het overleg verder duidelijk gebleken, dat uitvoer van in Nederland geslachte dieren nog niet mogelijk is. De Westduitse autoriteiten, aldus het Nederlandse ministerie van Landbouw, hebben kunnen aantonen, dat door in voer van buitenlands vlees met mond en klauwzeervirus meermalen besmet ting in Westduitse landen is veroor zaakt. TASJKENT (UPI) Aardbevingen hebben het centrum van de stad Tasj kent in de Sovjetrepubliek Oezbekistan bijna geheel met de grond gelyk ge maakt. Voor zover men tlians kan na gaan zyn er vier doden gevallen. Ruim 150 mensen werden gewond. Kosygin en Brezjnev zijn onmiddel lijk na de eerste beving, die het groot ste deel van de ravage veroorzaakte, naar de getroffen stad gegaan. Zoals men weet, kreeg de stad bekendheid omdat daar in een conferentie een rege ling tussen India en Pakistan werd be reikt. De tweede beving deed de bewoners kennelijk niet al te zeer meer schrik ken. Een grote voetbalwedstrijd tegen een club uit Minsk ging normaal door en niemand liet zich ervan weerhouden de match te zien. De bodem onder het gebied van Tasj kent blijft nog onrustig. PITTSBURGH (ANP) Gulf Oil Corporation voert reeds enige tijd onderhan delingen met Japanse scheepswerven over de houw van zes tankschepen van 300.000 ton elk. Dit is gisteren in de jaarvergadering van de maatschappij hekend- gemaakt. De schepen zullèn elk twee miljoen barrel ruwe olie kunnen vervoeren. Voor het lossen van deze reusachtige schepen worden op het eiland Whiddy in de Bantrybaai in het zuidwesten van Ierland speciale installaties gebouwd. De olie zal daar via enorme opslagplaatsen in tankers van ongeveer 80.000 ton worden over geladen voor vervoer naar de Europese raffinaderijen van Gulf. De maatschappij verwacht dat de installaties medio 1968 gereed zullen zijn. De schepen zullen in Koeweit en Nigeria kunnen worden geladen als aan de installaties daar bepaalde veranderingen zyn aangebracht. De schepen van 300.000 ton zullen waarschijnlijk uitsluitend worden gebruikt voor het olievervoer van Koeweit en Nigeria naar Whiddy. Ze worden 330 meter lang en 51 tot 54 meter breed. De diepgang zal ruim 22 meter bedragen. Het laden en lossen zal in minder dan 24 uur kunnen geschieden. De schepen hebben een kruissnelheid van zestien knopen. (Advertenties) DE NAAM ZE6TGENOEG Zonnek/eemsér 5-? vCooc/tf/ in 't vrije kwartiertje niet duur wei heerlijk

de Stem | 1966 | | pagina 1