Terugtrekken troepen uk Frankrijk vergt Geen nieuwe datum voorgesteld China wil garanties bij repatriëring landgenoten van f 34 326 - coating op Tankschip „Manuela" in Durban PUISTJES pukkeltjes Uiterlijk mei beslissing over Hoechst Vlissingen OOK VOOR BEHANG huiduitsla®, GEEN UITTREDEN VERWONDERING VERVAELEN VERHUIZING Volgende week dinsdag: Nederland II Militairen bereid tot overdracht regering dagblad voor zeeland mm Prior verlaat de AVRO Twee gezinnen dakloos door felle brand Scherpe nota aan Indonesië via Goes en Markelo Botersmokkel naar België wordt minder Verwachting in Frankfurt: RUIMTESTOOT BOVEN GORDEL Twee doden op onbewaakte te Rilland-Bath slijpen en wetten tuks f 1,35 5 stuks f 1.95 sIDERT ;sen rt ld minderen direc komen niet -weg meta>e* Koud en guur PROBLEEM KIEZEN Negenennegentig procent van aalmoezeniers voor sterren B-52's bestoken Noord-Vietnam ACTIE TEKORT (zie pagina 5) INDRUK DOUANE TAPIJT-GORDIJN MEUBELREINIGEN cfos ihumus 106# JAARGANG No. 25172 Voor God, Koningin en Vaderland lltgave: N.V. Uitg. Mi|. Neerlandla Oir :teur: Drs. W. A. J. M. Harkx [„ofdredacteur: L. Leijendekker ledactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Mercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraal 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 WOENSDAG 13 APRIL 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, i: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - TBijbureaus: rERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). AMERIKA KOMT TIJD TE KORT fVan nn7p rpHart.ip hintenland) worden 10 verschillende en wetten. Scherp is niet rp kan er mee door. De keer doorsnijden van een nede-scherpte wordt onder ende manieren. Deze feil- iropa's modernste scheer- 1DAM. Zo bereikt u met !EL een absoluut record (Van onze redactie buitenland) LONDEN/DURBAN/BEIRA Enge land probeert een einde te maken aan de dubbelhartige houding van Portugal en Zuid-Afrika inzake het olie-embargo tegen Rhodesië Er lopen belangrijke aanvoerlijnen voor olie via Beira (Mozambique, een Jportugese kolonie) en Zuid-Afrika. En- Igeland kreeg, zoals gisteren werd ge- Jmeld, steun van de V.N. voor een reso lutie, waarin een verscherpte controle op ohe-aanvoeren voor Rhodesië werd j afgekondigd. Portugal kan formeel de "resolutie niet naast zich neerleggen, maar het probeert er toch onderuit te komen. Zuid-Afrika heeft zich nog niet fuitgelaten over zijn standpunt. Twee Griekse tankschepen, de „Joan na V" en de „Manuela" proberen toch ihun olie te bestemder plaatse af te leve- Iren. De „Joanna V" ligt mi-n of meer aan de ketting in Beira de „Manuela" is doorgevaren naar Durban in Zuid- ifrika, maar is daar nog niet met het Eosssn begonnen. T Engeland probeert nu langs diploma- Itieke weg de autoriteiten van Portugal en Zuid-Afrika tot loyale medewerking te bewegen. Ook met Panama wordt druk onderhandeld om te verhinderen dat schepen onder de Panamese vlag jaan varen en na zo'n snel veranderde identiteit onder het embargo uit kun- [nen komen. V Portugal heeft Nederland een „on vriendelijke daad" verweten, omdat onze V.N -afgevaardigde voor de resolutie 1 heeft gestemd, die Engeland machtigt, olietankers voor Beira aan te houden. [Portugese zegslieden zeiden: Nederland- se banken zijn evengoed bij de olie- transacties met Rhodesië betrokken als priekse, Panamese en Zuidafrikaanse maatschappijen". Premier Ian Smith van Rhodesië Snoemde de V.N,-resolutie „een grap", met het oog op de beweerde bedoelingen tot vredestichten van de V.N. doodt de maakt ea gaalLnr door-en-door (Van onze radio- en tv-redacteur) HILVERSUM Karei Prior regis- ieur-producer bij de AVRO-televisie, heeft schriftelijk zijn ontslag bij de fAVRO gevraagd met ingang van 1 juli a.s. De heer Prior is momenteel met va- f kantie op Majorca. I Uit AVRO-kriingen vernemen wij, dat [het vertrek van de heer Prior wordt betreurd, maar dat het niet veroor zaakt is door interne moeilijkheden. (Geruchten willen dat de heer Prior naar de NTS overgaat. AMSTERDAM (A.N.P.) Een felle [brand, die gistermorgen gewoed heeft jn een huis aan de Jacob van Lennep- kade in Amsterdam, heeft twee gezin nen dakloos gemaakt. Zij zijn door de Amsterdamse rampcndienst geholpen. De brand ontstond door het bijvullen |yan een brandende oliekachel. Hoewel de brandweer snel arriveerde, kon niet voorkomen worden dat de etage op de (begane grond geheel uitbrandde, op de pi'ste verdieping het achterhuis een prooi der vlammen werd en dat de tweede en derde etage tamelijk veel rook- en blusschade opliepen. Even was er schrik toen bleek dat er I nog een kind in het souterrain was. Het kind heeft echter geen ogenblik in ge- lyaar verkeerd en kon gemakkelijk naar buiten gebracht worden. (Van onze redactie buitenland) PARIJS Amerika heeft gis teren de termijn van één jaar die de Franse president De Gaulle had gesteld voor terugtrekking van de 2G.000 Amerikaanse mili tairen en hun bases op Frans ge bied beleefd maar beslist van de hand gewezen. In een nota, die gisteren op het ministerie van buitenlandse zaken werd over handigd door de Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Charles Bohlen wordt gezegd, dat Ame rika van plan is het terugtrekken van de troepen uit te voeren, zo spoedig als dat redelijk mogelijk is. De Amerikaanse nota is een antwoord op de Franse nota, waarin volgend jaar april als uiterste termijn wordt gesteld. Charles Bolilen zei gisteren tegen ver- slaggevers, flat het voldoen aan de Franse eisen een lange tijd in beslag neemt. In de nota wordt geen nieuwe datum voorgesteld. Amerikaanse krin gen in Parijs menen, dat de V.S. niet wettelijk verplicht zijn zich aan de door Frankrijk gestelde termijn te houden. Bohlen zei dat nog niet is besloten waar de Amerikaanse troepen zullen worden gestationeerd wanneer zij Frankrijk verlaten. In antwoord op vra gen zei hij met nadruk dat Frankrijk niet uit het bondgenootschap treedt. President De Gaulle heeft in zijn bood schappen aan de V.S. verklaard dat Frankrijk zelfs na 1969, wanneer het verdrag moet worden vernieuwd, lid zal blijven. De Amerikaanse regering hoopt en gelooft dat deze zaak de Frans- Amerikaanse betrekkingen niet zal aan tasten, aldus Bohlen. De Amerikaanse regering spreekt in de nota haar verwondering uit over de Franse eis dat het NAVO-hoofdkwar- tier in Parijs wordt ontruimd. Het is. nog niet vastgesteld wanneer dit mo gelijk is. De nota wijst verder op vier andere bilaterale verdragen, waarin de stationering van Amerikaanse troepen in Frankrijk en de opbouw van tech nische installaties zijn vastgelegd. Vol gens de Amerikaanse regering zijn deze verdragen gesloten voor de duur van het NAVO-verdrag en kunnen zij slechts bij voorafgaande wederzijdse overeenkomst worden veranderd. De Amerikaanse regering herinnert eraan dat zij evenals andere regerin gen de afgelopen jaren aan Frankrijk verscheidene malen verzocht heeft voorstellen in te dienen voor een her ziening van het verdrag. Wat de atoom wapens van de in de NAVO geïnte greerde Franse troepen betreft, zegt de nota dat de bilaterale overeenkomst van 6 september 1960 over de beschik baarstelling van atoomwapens nu ver valt. Onder dit verdrag werden atoom wapens uit de voorraad in West-Duits- land ter beschikking gesteld aan de Franse troepen in de NAVO, Engeland heeft zijn medeleden in de NAVO verwittigt, dat het bereid is in Londen plaats te bieden aan het poli tiek hoofdkwartier van de NAVO, voor geval dit uit Parijs zou moeten verhui zen, zo is uit gezaghebbende diploma tieke bron vernomen. De Britse gedachten gaan niet uit naar verplaatsing van het militair com mando van de NAVO uit Frankrijk naar Engeland. Men acht het in Lon den vrijwel zeker dat het militair com mando op het continent terecht zal ko men en het zou niemand verbazen als de keuze op België zou vallen. Wat het politiek hoofdkwartier be treft heeft De Gaulle niet met name om verplaatsing verzocht. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: Veel bewolking en plaatselijk neerslag in de vorm van regen, niotregen, sneeuw of motsneeuw. Jn het midden en zuiden van het land tot matig of krachtig toene mende wind. In het Waddengebied moet op harde wind gerekend wor den. Windrichting oostelijk tot noordoostelijk. Zeer koud voor de Hid van het jaar. vandaag: zon onder 19.33 uur. maan onder 11.07 uur. morgen: zon op 5.48 uur. Maan op 4.16 uur. (Van onze redactie buitenland) PEKING/DJAKARTA China heeft Indonesië gisteren dringend verzocht op korte termijn regelingen te treffen voor de repatriëring van Chinese onderda nen, die dat wensen. De Indonesische re gering zou zo spoedig mogelijk schepen beschikbaar moeten stellen om het ver voer van de Chinezen mogelijk te ma ken, ze in de gelegenheid moeten stel len hun bezittingen en geld mee te ne men, hun veiligheid op weg naar de havens moeten garanderen en hun voed sel en onderdak moeten verlenen tijdens hun verblijf in de havens. Verder is de Indonesische regering verzocht te zorgen voor de veiligheid van de Chinese amb tenaren, die bij het vertrek zouden wor den ingeschakeld. Dit staat in een nota, die gistermor gen op het Chinese ministerie van bui tenlandse zaken aan de Indonesische ambassadeur in Peking is overhandigd In de nota spreekt China ook zijn „op perste verontwaardiging uit" over de „grootscheepse campagnes tegen de Chi nese onderdanen in Indonesië", op touw gezet door de rechtse reactionaire krach ten". Volgens de Chinese nota heeft de vervolging tegen de Chinese onderda nen schokkende vormen aangenomen. De nota geeft o.m. een opsomming van de gruweldaden, die door de Indonesiërs gepleegd zouden zijn. Het hoofd van het instituut voor de nationale eenheid in Indonesië, Saheta- py, zei gisteren dat de 'twee miljoen Chinezen i-n Indonesië een „ernstig pro bleem" vormen. „Dat wordt nog erger wanneer zij op de Indonesiërs, ook die van Chinese afkomst zijn, neerzien'", aldus Sahetapy. De anti-Chinese demon straties, dio onlangs o.a. op Sumatra uitbraken zijn daarvan een bewijs. Sultan Hamengkoe Boewono verklaar de gisteren dat de Indonesische econo mie jarenlang is gestut door buitenland- De televisiezenders Goes 2 en Markelo 2, die al gedurende enkele maanden proef draaien, worden dinsdag ».s. 19 april of ficieel in gebruik gesteld. Ter gelegen heid hiervan zendt de NTS die avond van 20.01 tot 21.00 uur op Nederland 2 een speciaal programma uit onder de titel „Dichterbij Lopik", waarvan de produktie by KRO en NCRV berust. SULTAN HAMENGKOE: SCHULD se leningen, die hebben geresulteerd in een staatsschuld van 2,4 miljard dollar. De prijzen zijn de laatste jaren 500 pro cent gestegen en als geen afdoende maat regelen worden genomen kunnen deze ten opzichte van 1964 met 1000 procent stijgen. De sultan zei, dat de economie gesaneerd kan worden door bezuinigin gen, belastingverhogingen, vereenvou digde in - en exportprocedures. Premier Toenkoe Abdoel Rahman ver klaarde gisteren, dat Singapore zal moe ten kiezen tussen Maleisië en Indonesië, De premier gaf een korte maar krach tige verklaring uit na een spoedzitting van zijn kabinet, bijeengeroepen naar aanleiding van de aankondiging van In donesië dat het bereid was Singapore te erkennen en er betrekkingen mee aan te knopen. UTRECHT (K.N.P.) In een in terview met het contactorgaan van het Nationaal Katholiek Thuis front, heeft de hoofdlegeraalmoe zenier, kolonel P. G. M. Schoone- beek verklaard, dat negenennegen tig procent van de aalmoezeniers in het leger de huidige situatie met uniform en rang-onderscheidings tekenen wil behouden. „Wij zouden in onze situatie, die ik pastoraal gesproken ideaal acht alleen maar de klok terugzetten, wanneer wij onze geïntegreerde plaats zou den opgeven", aldus aalmoezenier Schoonebeek. De kwestie van het al of niet dragen van onderschei- dinsgtekenen is volgens de hoofd legeraalmoezenier bijzonder deli caat. De kwestie van de onderschei dingstekenen was volgens aalmoe zenier Schoonebeek bijzonder de licaat omdat het aanvankelijk meer een beleidsvraag was bij de pro testantse legerpredikanten. „Het ging er", zo zegt hij, „primair niet om of een geestelijke verzorger progressief pacifistische ideeën mocht hebben, maar in hoeverre de hoofdlegerpredikant, die na mens alle protestantse kerken in Nederland de geestelijke verzor ging regelt, verantwoordelijk was voor de wijze waarop die ideeën werden uitgedragen". AAN DE ROOMS-KATHOLIEKE pri maat van Engeland, John kardinaal Heenan, is een visum geweigerd om Po len volgende maand te bezoeken om de viering bij te wonen van de duizendste verjaardag van de vestiging van het christendom in Polen. (Van onze redactie buitenland) SAIGON Het Zuidvietnamese staatshoofd, luitenant-generaal Ngoejen Van Thicoe, heeft gisteren bij de ope ning van een landelijk politiek congres in Saigon verklaard dat de Zuidviet namese strijdkrachten bereid zijn het militaire bewind op de kortst mogelijke termijn over te dragen aan het volk. Het politieke congres is belegd door de regerende militairen om de huidige po litieke onrust te hespreken en de mo gelijkheden te onderzoeken van een snelle overgang naar burgerlijk be stuur. De boeddhisten en studenten, die in het paasweekeinde premier Ky waar schuwden dat een bloedige burgeroor log in het verschiet ligt wanneer de re gering niet spoedig aftreedt en die het vertrouwen in premier Ky hebben op gezegd, boycotten het congres. Vijfhon derd man Zuidvietnamese keurtroepen en vierhonderd man oproerpolitie zijn met het oog op de bijeenkomst op de been, om aan de te verwachten moei lijkheden het hoofd te bieden. Voor het eerst in de Vietnamese oor log zijn gisteren de zware Amerikaan se bommenwerpers van het type B-52 van het eiland Guam in de Stille Oceaan in actie gekomen. De vliegtui gen bestookten tot dusver slechts Viet- cong-concentraties in Zuid-Vietnam. De B-52s bombardeerden gisteren toe gangen tot de Moe-Giapas, ruim drie honderd kilometer ten zuiden van Ha noi. De pas is een belangrijke schakel in de voornaamste bevoorradings- en infiltratieweg naar het zuiden. Leden van de Vietcong hebben giste ren met mortieren een aanval gedaan op de luchtbasis Tan Son Njoet bij Sai gon. In drie kwartier tijd werden on geveer zestig granaten afgeschoten. Vol gens een Amerikaanse woordvoerder kan nog geen schatting worden gege ven van het aantal slachtoffers en de schade. Inmiddels zijn Amerikaanse militai ren belast met het lossen van de be voorradingsschepen in de Zuidvietna mese havens om een tijdelijk tekort aan bommen op te heffen. Het bommen- tekort was veroorzaakt door het weg blijven van de Zuidvietnamese haven arbeiders in de grote haven van Da Nang, wegens de politieke onrust van de afgelopen dagen. De Amerikaanse luchtaanvallen op doelen in Zuid-Viet nam waren vanwege het tekort de laat ste tijd beperkt. Zevenenzestig boeddhistische monni ken en nonnen hebben zich bereid ver klaard tot openbare zelfverbranding om de campagne tegen het militaire bewind te steunen, zo deelde het actiecomité van de boeddhisten gisteren mee. Bij de foto: De Zuidvietnamese president Ngoeyen Van Thieu (links), premier Ky (mid den) en de minister van defensie Ngoeyen Van Co (rechts), by hun aankomst voor het politieke congres in Saigon. BRUSSEL (A.N.P.) De hoeveelheid uit Nederland gesmokkelde boter, die in 1965 door de Belgische douane in be slag is genomen, is sinds 1957 niet meer zo klein geweest, aldus blijkt uit in Brussel gepubliceerde cijfers. De smokkelaars moesten 93.400 kg in handen van de douane laten. Welke hoeveelheid zij wel over de grens wis ten te brengen kan echter moeilijk wor den geschat. De indruk bestaat echter dat door het kleiner wordende prijs verschil tussen de Belgische en Neder landse boterprijzen de smokkelhandel vooral de laatste maanden afneemt. Indien er een zekere verhouding be staat tussen de achterhaalde Nederland se smokkelboter en de hoeveelheid die de grens frauduleus passeert, dan blijkt deze vermindering ook uit de cijfers over de afgelopen jaren. De Belgische douane wist in 1964 namelijk de hand te leggen op 150.000 kg en zelfs op 300.000 kg in 1963. In 1965 werden voorts 73 auto's in beslag genomen en 2 schepen, waar mede boter werd gesmokkeld. In 1963 bedroeg het aantal auto's, dat de smok kelaars bij de douane moesten achterla ten, meer dan 200. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU De chef van de Russische luchtmacht, luchtmaarschalk Konstan- tin Versjinin, heeft ter gelegenheid van de vyfde verjaardag van de eerste ruimte- vlucht van Joeri Gagarin voorspeld, dat spoedig een bemande ruimtecapsule door de Van Allen-stralingsgordel zal vliegen. Volgens goedingelichte zegslieden in Moskou zou de vlucht, door twee of drie mannen, over enkele weken beginnen en ongeveer drie weken duren. Een vlucht door de Van Allen-gordel stond vorige maand al op het programma, vóór het drieëntwintigste congres van de Russische communistische partij, maar werd ter elfder ure afgelast. Maarschalk Versjinin wydde gisteren in het Russische dagblad „Pravda" een artikel aan de pioniersvlucht van 12 april 1961 van Gagarin. In de wereld van de Russische ruimtevaart, waarover doorgaans een sluier van geheimzinnigheid hangt, was de voorspelling van Versjinin ongewoon openhartig. (Van een onzer verslaggevers) HOECHST-FRANKFORT Vlissin gen kan rekenen op spoedige voorbe reidingen voor de vestiging van een thermische fosforfabriek in het Sloe. Verkoopdirecteur Lanz van Farbwer- ke Hoechst hield tijdens een perscon ferentie in de Frankfortse Jalirhundert- halle de boot nog wel enigszins af, maar verwacht dat uiterlijk volgende maand een definitieve beslissing over de vestiging zal zijn genomen. De Vlissingse fosforfabriek zal een capaciteit krijgen van dertigduizend ton. Bij de vestigingsonderhanidelingen spelen vooral de beschikbaarheid van arbeidskrachten, transportmogelijkhe den en energievoorziening 'n rol. Direc teur Lanz gaf duidelijk te kennen, dat het Hoerhst-concern de vervoermoge- lijkheden langs de Noordzeekust bij zonder gunstig acht. Omdat de fosfor fabriek in de toekomst deels automa tisch zal werken, wordt gedacht aan een maximum personeelsbestand van vijfhonderd mensen. Het besluit tot stichting van een der de Hoechst-fosforfabriek heeft direct te maken met* de snelle uitbreiding van het concern. In de Europese lan den blijkt dit het sterkst uit de groei van de farmoceutische afdeling van Hoechst. Als wereldomzetcijfer over 1965 werd ter persconferentie genoemd 5,236 miljard Duitse marken. Voor dit jaar wordt gerekend met investerin gen in de produktiesector van zeven honderd miljoen mark. Het zwaartepunt voor de buitenland se investeringen ligt bij de kunststof fen en vezels. Daartoe worden thans in snel tempo produktiecentra voor bereid in Oostenrijk, Frankrijk, Argen tinië en Brazilië, waar het concern al vestigingen heeft. Turkije, Peru en Chili staan op de wachtlijst". Met de bouw van twee lagedrak-polyethy- leenfabrieken in Australië en India is inmiddels begonnen. Ook voor dit jaar rekent Hoechst met een omzetverho- gmg van meer dan tien procent. De eerste drie maanden hebben volledig aan de verwachtingen beantwoord. (Van een onzer verslaggevers) RILLAND-BATH By een hotsing met een trein op de onbewaakte over weg aan de Valckenisseweg In Rilland- Bath zijn gisteren de 77-jarige J. H. Si- monis uit Middelburg, een zeer beken de palingverkoper, en de 76-jarige me vrouw wed. A. M. van Winkele-Net uit Middelburg om het leven gekomen. De man werd op slag gedood; de vrouw overleed gisteravond in het ziekenhuis te Goes. De heer Simonis reed met zijn auto, komende van rijksweg 58, de overweg op, hoewel de signaallichten brandden. De trein uit de richting Bergen op Zoom greep de auto en sleurde deze tientallen meters mee. Het treinverkeer had enige vertraging. (Advertenties) DE NAAM ZEGT GENOEG Zennei/eemsir S-? YCooUf/. /V. BREDA Karrestraat OOSTERHOUT BERGEN OP ZOOM ROOSENDAAL

de Stem | 1966 | | pagina 1