F 24.605 Lawine komt terug STEM - verslaggever eerste journalist bij Soekarno na coup Schip zonk binnen enkele m Morgen kunt u mooier zijn! minuten Soekarno, zich nog sterk zei in goed-Nederlands reeft-achtig duikvaartuig bergt [Waterstofbom imerikaan in Saigon vermist Opgewekt Gekeuvel Koekoek boos over advertentie voor kandidaat Provo-artikel in politie verordening ARBEIDSTERS VAN EN HIELDEN PROTESTMARS DAGBLAD VOOR ZEELAND Sultan Hamenkoe Hoop op hulp uit Nederland 55 ANDAAG IN Anti VS.-betogingen >te&en tUSSen de Wisselvallig Spww-wwa »'Xni:ro,tdt tpm- l9-24 uur' VOPO'S LEREN VLUCHTELINGEN VANGEN 'J RADIO VOLGT PAASDRUKTE OP DE VOET B. en w. Amsterdam: Demonstratie In dichte mist GEEN LOODS Gelijke beloning Zwemmen Licht Zeeland Flitsen Beat Beat-bad Scholen Record Tappers P.T.T. Vlaamse beweging Demonstrerende seminaristen gestraft door aartsbisdom 106» JAARGANG Ne. 25169 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave; N.V. Uitg. Mi|. Neerlandia Diractoui Drs. W. A. J. M. Harkx Heofdredacteur: L. Leijendekker Radaetieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 V IJ DAG 8 Af Ril 1966 Abonnementsprijs f 11,40 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op- lage 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, IJsbaanstraat 24, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). IK VOEL ME KIPLEKKER" gaoMftg Sic Stem Aan zijn blauwe ogen zie je of een olifant wit is. Pag. 5. ieuwe Europese conflictstof: ngeland wil Franse beatniks eren, nu Frankrijk slechts net- iekapte toeristen toelaat. Pag. 7 Vandaag, voor het eerst, de smplete Naardense Matthaus assion op het scherm. Pag. 9. anneer u de kip die de paas- lieren legt wil slachten: Pol Le- elaer heeft puike recepten. [Pag. 11. De scheepsbouw in Europa moet nauw gaan samenwerken om <produktieherstel te bereiken. Pa gina 13. :wandaag voor het eerst, en herder een hele zomer lang elke rrijdag: tips voor een vrij week einde. Pag. 17. IMADRID (RTR) De Ameri- kaanse marine heeft gisteren de waterstofbom geborgen, die bijna drie maanden geleden bij een jliegtuigbotsing bij de Zuid- j Spaanse kust in zee verdween. B® i?0111 was °P 17 januari in de Micidellandse Zee terechtgekomen, na- aat.een bommenwerper van het type B- m cle lucht in botsing was gekomen met een tankvliegtuig. Van de vier wa- mprstofbommen, die de B-52 vervoerde, pneien er drie spoedig op het land pvonden worden. De vierde werd pas ng? maand gelokaliseerd op 750 me- .een steil aflopende hel- 11? i.' mih uit de kust bij Palomares. ^nKele pogingen om het apparaat op te Missen mislukten, doordat de hijskabels Ra' Sn' Vorig weekeinde was de bom SiVu i0r meter diepte in een Ttj. laa§ modder terechtgekomen. L;01?ns, -een officiële Amerikaanse IÜi j a^in^ *s de b°m intact, on- E. d! Ja?ge W in het water. Het ,1S °Pgohaald door een ra- ografisch bestuurd duikvaartuig, dat K ^ohilder a chtige naam „Kreeft" IL*«f 1S aan boord gehesen van een yrgmgsvaartuig. eeén'?:?^ ~De demonstraties en m, ^U1dvietnamese rejrerinjr lieb- ccent sterk an«-Amerikaaiis mi.i. S' kcn demonstrerende ister»v<J?ae(]dhistische studenten heeft en afraiï i" ls<*n een Amerikaan "a ontvoerd6 en hem daaI" lietam»roig' de indruk dat zich nu ook tussen 7uiii zwakke wind Morgen: zon op 5.59 uur. (Van onze speciale verslaggever) DJAKARTA „Ik zal het eens in goed Nederlands zeg gen: ik voel me kiplekker". Dit zei president Soekarno van Indonesië tegen de specia le STEM-verslaggever Link van Bruggen in het eerste vraaggesprek met een pers vertegenwoordiger sinds de mislukte, communistische coup van 1 oktober 1965. In hetzelfde interview, dat wij op pagina 7 in zijn geheel afdruk ken, stilde Soekarno, dat hij niets aan macht heeft ingeboet. „Ik ben nog steeds staatshoofd, ik ben nog steeds premier, ik ben nog steeds opperbevelhebber van de strijd krachten, ik ben nog steeds mandataris van de M.R.P.S. (volkscongres), ik ben nog steeds leider van de Indonesische revolutie". Ofschoon deze uitspraak dui delijk is, is het zeer de vraag of Soe karno in deze functies veel macht heeft, te meer waar de Indonesische president vele essentiële vragen afdeed met „geen commentaar". Onze verslaggever had ook een vraag gesprek met de sultan van Djokja, over wie geruchten gaan dat hij de volgende president van Indonesië wordt. De sul tan heeft de moeilijke taak de econo mische problemen op te lossen. Hij hoopt daarbij op grote hulp van Ne derland te kunnen rekenen. „Wij ho pen dat de handelsbetrekkingen tussen Indonesië en Nederland verder verste vigd kunnen worden", benadrukte de sultan. Link van Bruggen seinde ons dat hij in de paleistuin vijfmaal door met ma chinespistolen gewapende manschappen van de militaire politie werd aange houden, alvorens hij het terras bereikte, waar het Indonesische staatshoofd, luch tig gekleed, zat. Hij was omringd door mannelijke en vrouwelijke adjudanten, door familieleden, ambassadeurs en mi nisters. De sfeer was vrolijk en opgewekt; niets wees erop dat er een soort paleis revolutie had plaatsgevonden, die de president heeft beroofd van ;zijn vroe gere intimi en adviseurs, die uiteinde lijk tot de recente kabinetswijzigingen heeft geleid. Aanvankelijk waren ook de vice-pre miers, dr. Leimena en Adam Malik (buitenlandse zaken) aanwezig, doch even voor het eigenlijke interview trok ken dezen zich terug. „Sterke man" generaal Soeharto, liet zich niet zien. Hij bezoekt het paleis alleen als het strikt noodzakelijk is. De gebruikelijke ochtend-seances van het Indonesische staatshoofd ontbijtge- keuvel, waarbij veel gelachen wordt mijdt hij zoveel mogelijk. Behalve het hierbij afgedrukte vraag- en antwoordspel letterlijk afgedrukt om niets uit zijn verband te rukken zijn wij verheugd de lezers tegelijker tijd een interview met de sultan van Djokjakarta, Hamengkoe Buwono IX, te kunnen brengen. (ZIE PAGINA 7) i Onderzoek van een staande illegale grensoverschrijder; onderzoek van een liggende illegale grensoverschrijder. Fotobijschriften in het „handboek-soldaat" voor de Oostduitse Vopo's. Dit handboek toont aan dat „iedereen een vluchteling kan vangen" als men maar weet hóe. Dit nu wordt uitvoerig uit de doeken gedaan in het boek dat in de Sovjetzone van Duitsland is gepubliceerd. (Advertenties) DEN HAAG (A.N.P.) De omroep organisaties en de verkeerscentrale van de rijkspolitie zullen tijdens de paas dagen via de radio waarschuwingen uitzenden ingeval van verkeersdrukte Vanaf vrijdagmorgen tot en met zon dag geldt de regeling dat via de drie zenders Hilversum I, II en III waar schuwingen worden omgeroepen zodra hiertoe aanleiding bestaat. Aangezien maandag (tweede paasdag) de grootste verkeersdrukte wordt ver wacht zullen twee radioverslaggevers die dag vanuit de centrale post van de verkeerscentrale van de rijkspolitie zo veel mogelijk rond elk heel uur via de drie radiozenders berichten verzorgen over de verkeerssituatie. Uw huid wint elke dag aan zuivere schoon heid met Scherk Gezichtslotion. Scherk verwijdert stof en make up, dringt zacht maar intens de poriën binnen en activeert de bloedcirculatie. Verstandig idee... begin morgen met Scherk! In flacons v.a. f2,95. Gebruik ook Scherk crèmes tubes 5,- cn f3,85) en Scherk Gezichtsmelk (flacons f5,40). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kiesvereniging Amsterdam van de Boerenpartij probeert door middel van advertenties kandidaat-raadsleden te werven. Boerenleider H. Koekoek is boos op zyn leden, die deze advertentiecampagne in de Diemer Courant opgezet hebben. „Ze krijgen daarvoor een standje van me", heeft hij laten weten. „Zo mag je het volgens mij niet aanpakken". De Boerenpartij zit, zoals we al eerder schreven, met een groot tekort aan kandi daten voor de gemeenteraadsverkiezingen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Als het Amsterdam se college van burgemeester en wethou ders zijn zin krijgt zal het voor provo's niet meer geoorloofd zijn te „happenen" bij het Lieverdje en het Van Heutsz- monument. B. en w. willen de algemene politie verordening aanvullen met de bepa ling: „Het is verboden zich te bevinden op of in gedenktekens, standbeelden en dergelijke kunstwerken of delen daar van". Deze bepaling zou ook de tientallen Amsterdammers aangaan, die het na tionaal monument op de Dam gebrui ken als lunch- en rustplaats. De vier leuzen, welke worden mee gedragen („Vrijheid van demonstratie", „Politie onder gemeenteraad", „Geko zen burgemeester" en „Reorganisatie Politie"), zowel als de demonstratie- tocht zelf, die een aantal linkse jonge ren- en studentenorganisaties woens dagavond willen houden, zijn door bur gemeester Van Hall goedgekeurd. Geen toestemming gaf hij voor een meeting „Marcanti", na afloop van de optocht. (Van een onzer verslaggevers) WESTKAPELLE Binnen twee minuten na de aanvaring met de ertstanker Marie Louise Bolten, gistermiddag om twaalf uur, is de vrachtvaarder Birkenfels voor de kust van Westkapelle gezonken. De hele bemanning van de Birken fels is overgenomen door de Bolten. Het laatste schip vervolgde een uur la ter de reis naar Rotterdam. De Marie-Louise Bolten (15.395 ton), geladen met steenkool, was onderweg van Hampton Road in Canada naar Rotterdam. Ter hoogte van het licht schip Noordhinder, ongeveer 30 mijl ten westen van Westkapelle, ramde het de 6974 ton metende Birkenfels. Een deel van de bemanning sprong overboord toen het schip zonk. De mannen zijn prompt aan boord genomen van de Bol ten. De andere bemanningsleden, waar onder de kapitein, zijn door de Bolten van boord gehaald. Niemand raakte ge wond. De Birkenfels, onderweg van Rotter dam naar Duinkerken, is van het Deut- ches Dampfschifs Geschaft Hansa in Bremen. De Marie-Louise Bolten is van de rederij August Bolten (William Mil lers Nachfolger) te Hamburg. Het schip heeft bij de aanvaring lichte averij bo ven de waterlijn gekregen. Geen van beide schepen had een loods aan boord. Zij voeren in de niet- loodsplichtige zone. De oorzaak van het ongeluk is waarschijnlijk de dichte mist die op dat moment de Noordzee om sloot. De Birkenfels ligt niet in een smalle vaarroute. De sleepboot Scaldis van de Union de Remorquage et de Sauvetage is een half uur na het ongeluk uitgevaren. Het was tevergeefs. De Scaldis keerde na deze tocht niet terug op zijn station Vlissingen, maar bleef voor Westkapel le om te assisteren bij de berging van de Benares. IN PEKING is gisteren een officiële handelsdelegatie uit de Sovjet-Unie aangekomen, die onder leiding staat van de Russische vice-minister van buiten landse handel Grisjin. (Advertenltie) niet duur weI heerlijk (Van onze correspondent) BRUSSEL Gedurende ruim drie uur hebben gistermorgen rond 2500 ar beidsters van de Belgische wapenfabrie ken F.N. te Herstal hij Luik, in de stra ten betoogd. De vrouwen, die in hun achtste stakingsweek zyn, eisen gelyke beloning voor gelijk werk, ongeacht of dat werk wordt gepresteerd door man nen of door vrouwen. Enkele honderden mannelijke colle ga's van de fabriek, werkloos als gevolg van de staking van de vrouwen, namen aan de betoging deel. In redevoeringen en op spandoeken werden de eisen van de vrouwen onderstreept en gezegd dat de stakingsactie zal worden doorgezet tot de eisen worden ingewilligd. De staking heeft de steun van de christelijke en de socialistische vakbon den. Een woordvoerder van de christe lijke vakbond hekelde eerste minister Van den Boeynants in felle bewoor dingen, hoewel de Belgische regering mets te maken heeft met het conflict. Het was gisteren een komen en gaan op ons Hoofdkantoor. Ast ma astma astma Tal van organisators hebben de geest alsnog vaardig voelen worden en kwamen ons hun plannen uit de doeken doen. Vele anderen brach ten collecteopbrengsten naar ons toe. Morgen hopen wij u een voor lopige balans van twee weken astma-actie te kunnen geven. Breng daarom vandaag zoveel mo gelijk UW aandeel in het zwem badfonds naar onze kantoren. Op ons hoofdkantoor te Breda (Rei gerstraat 16) wordt het geld ma chinaal geteld. Wij hebben er geen idee van hoeveel doosjes, blikjes, kistjes, busjes, flesjes en envelop pen met geld overal in ons ver spreidingsgebied op lediging wachten. Dat is wat wij verwachten. Talloze mensen hebben zich (vaak zonder dat wij het wisten), voor de zwembadactie ingezet. Hun massale opkomst met de baten van collectes, loterijen en wat al niet meer, kon wel eens een lawine gaan vormen. Wij hebben er ons vandaag op geprepareerd I Gisteren kregen wij al een voorproef. Wij incasseerden 3605,79. Wordt het nu een vuurproef Een 13-jarige jongen uit Oudenbosch, Michel Bego, schrijft ons dat hij ja renlang in „De Klokkenberg" heeft gelegen. Nadat hij voorgoed naar huis mocht nam hij zwemlessen. „En nu ben ik goedgekeurd voor zwem wedstrijden", schrijft hij ons trots, „en ik heb twee diploma's. Ik zou best in het Klokkenbergbad willen zwemmen als het opengaat. Ik hoop dat het bad er gauw is!" Van Michel en zijn moeder kreeg het zwembad fonds tien gulden. De "Ulvenhoutse voetbalvereniging (U.V.V.) heeft een lichtinstallatie ge kregen. Op 20 april wordt de eerste lichtwedstrijd gespeeld. Baronie I en U.V.V. I werden het er gauw over eens dat deze wedstrijd ten bate van het bad moest gaan. De toegangsprij zen worden iets verhoogd, maar men krijgt goed spel, een goed doel en goed licht voor zijn geld. De provincie van de zwemmende leeuw heeft het rustig aangezien en komt nu met spektakelstukken voor de dag. Op de AMRO-bank te Vlis singen werd gisteren 400,voor ons aller doel gedeponeerd De beatfuif in de Bredase Graan- beurs was een succes. Woensdag avond laat drukte een overgelukkige, dankbare Ad Nijkamp (de organisa tor) ons 491,in de handen. Daar in waren begrepen giften van duiven- voederfabriek „Faunaral" te Breda 100,veevoederfabriek Gebr. Teurlings, Waalwijk 25,Duve- kots graanhandel. Goes 25,vo- gelvoederfabriek V.V.R., Rijswijk 25,van een Deventer firma ook 25,tien gulden van de Bredase beatgroep „The Hougs", vijftig gul den van de afdeling Breda van de Boerenpartij en nog een rijksdaalder van een verfzaak in Breda. De bejaarde handboogschutter» van Ülvenhout schoten 10,bij De Chaamse Bonepikkers lieten ons 11,11 brengen. Een collecte in het Palacetheater te Breda bracht 70,68 op. Een meisjes van 13, Stien van Broekhoven uit Kaatsheuvel, ver kocht lucifers voor de zwembad actie. Met 42,50 kwam ze opge togen thuis. De vereniging van Bergen op Zoomse postduivenhouders (be kend van de jaarlijkse j.Klokken- bergvlucht"), schonk onze actie 250.—. De AMRO-bank helpt ons niet al leen met goede raad. maar ook met goede daad. Wij kregen 100,—. „Wij hebben de laatste weken wat minder gesnoept. Een soort vasten actie in het klein. Wij schenken u nu 10,51'V lieten de leerlingen van klas 5 en 6 van de St.-Tarcisiusschool te Breda ons weten. De gemeentelijke technische school te Breda vaardigde een actieve deputatie van klasse 4 El. af, met twee blikken vol geld. Ruim 200, zat erin. „Mogen we het lege blikkie mee terugnemen vroegen de de putatieleden. Ronnie Barto ging op de open bare school aan de Nieuwpoort- straat te Breda met zijn kistje rond. Er zat 46,75 in. De derde klas van de Oosterhout- se Hertog Janschool mocht thuis het schrijfproefwerk laten zien. „Als jullie een beloning van je ouders krijgen, neem die dan maar mee voor het zwembad", zei hun onderwijzer. En zo kwam er 27,65 uit de bus. Dat is schoonschrijven Drie meisjes brachten dokter Ber ger van „De Klokkenberg", die juist bij ons op bezoek was, de op brengst van een schoolcollecte. Van de 4e klas van de meisjesschool aan de Plataanstraat: 32,van de der de klas van de Moeder-Godsschool in dezelfde straat: 20,en van de eersteklassertjes: 5,56. De „Beat voor het bad"-marathon, za terdag in de Bredase Graanbeurs, heeft als extra-attractie de Ameri kaanse verkoop van een reuzenfor- maat foto van Johnny Lion. De foto en de lijst zijn een geste van foto- Argos. MEER ACTIEFLITSEN OP PAGINA 5. De dorpen laten ons van de ene ver bazing in de andere vallen. Een col lecte door kinderen van de buurtver enigingen in Terheijden (voorbereid door fraai geïllustreerde circulaires) bracht 810,op. Carnavalsvereniging „De Tappers" in Breda gaat hem zaterdag opzetten. Een tractor met aanhanger, rijk ver sierd en omringd door een half do zijn collectanten, opereert vanaf vier uur in de binnenstad. De jongens hebben een week aan de stunt ge werkt. Gisteren hebben zij in korte tijd de zaak ambtelyk weten te re gelen en nu is het motto: Op voor het zwembad C.V. „De Tunnellopers" in Breda houdt op 22 april een bal in „De Schuur", met medewerking van di verse bands. De zes telegrambestellers van het Bredase hoofdpostkantoor krijgen, uit dank voor het tempo waarmee zij telegrammen rondbrengen, wel eens fooien. Die gaan in een potje, waarvan één keer per jaar feest wordt gevierd. In de fooitjespot van dit jaar zat 30,—. Ze kwamen ze zelf brengen! (Van onze correspondent) BRUSSEL Op last van het Belgi sche aartsbisdom Mechelen-Brussel zul len drie diakens, die studeren aan het college voor Latyns-Amerika te Leu ven, in juni hun priesterwijding niet ontvangen. Aan twaalf andere studen ten is uitstel van de kleinere wijdingen opgelegd. Een student zal bovendien het college gedurende meerdere maanden moeten verlaten. De sancties zijn getroffen tegen se minaristen, die hebben geprotesteerd tegen het verbod van de bisschoppelijke overheid deèl te nemen aan een recente betoging van de Vlaamse Volksbewe ging voor het overhevelen van de Franstalige afdeling der Leuvense uni versiteiten naar Wallonië, en voor over heidssteun aan de economisch onderont wikkelde gewesten van Vlaanderen. De Vlaamse seminaristen hadden open brieven geschreven naar het weekblad van de Vlaamse universiteits studenten, waarin zij protesteerden te gen het hen opgelegde verbod. Zij zijn van oordeel dat de kerkelijke, overheid inbreuk pleegt op hun vrijheid van meningsuiting. EEN GRONDVERSCHUIVING op de Grebbeberg in Rhenen heeft gisteren de heer J. van Willigen (51) uit Rhenen levend begraven. DRIE DEMONSTRANTEN zijn gisteren gedood bij een aanval op een politie bureau in Calcutta, Een grote menigte protesteerde tegen de maatregelen van de regering om de voedselrelletjes te onderdrukken. KARDINAAL KöNIG van Wenen heeft geen visum gekregen om Polen te be zoeken ter gelegenheid van de viering van het duizendjarig bestaan van de Poolse katholieke kerk.

de Stem | 1966 | | pagina 1