lis omdat Optimisten rekenen pMüP»»" Verdwaasde schiet man en op hospita rijkspolitieman F 21.000 Pepijn en Lions Pyromaan houdt Ridderkerk weer uit slaap Strandzuivering voor helft op rijkskosten OOK VOOR BEHANG t nog beier dan de üorty- Bui gemeester verbiedt provo-mars Verhoging sociale op na worsteling overmeesterd: uitkeringen „meer loon Protestmars van stakende arbeidsters Drie doden bij autobotsing Olicplaag Schouwen calamiteit DAGBLAD VOOR ZEELAND Over Oosterschelde. en Moerdijkbrug MAXIMAAL AFTASTEN Mooi weer Gewond Onbekend Singing JONGETJE (3) NOG SPOORLOOS Operatie „Lik" Beat in Roosendaal Beat-Breda De stand BOVAG NAC-sportdag Onder eikaar Heitje Langs de weg Melkkoetje Lepeltjes Rigoletto 1069 JAARGANG No. 2516S Voor God, Koningin en Vaderland y mmmj Pi imm Uitgave: N.V. Uiig. Mi(. Neerlandla I Directeur: Drs. W. A. J. AA. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad: J. AA. A. C. v. Dongen, IC. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. AA. J Mes, mr. H. AA. L. de Rechter, P. V. AA. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen). Postgiro 1114111 DON D E R D A G 7 APRIL 1966 Abonnementsprijs 11,40 per kwar taal, excl. 0,25 incasso; 14,30 per post, excl. 0,60 incasso, 3,80 per maand; 0,88 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. lB-^r^nri7euwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraa, 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Usbaanstraat 24, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). MAASSTROOM BREEKT LOS (Van onze verslaggevers) ZEELAND-BRABANT Mil joenen toeristen in West-Europa staan vol ongeduld in de start blokken om zodra vandaag het startschot valt de race naar de recreatiecentra te beginnen. Ook Nederland zal de komende dagen zyn portie binnenkrijgen. Dat staat vast. Hoe groot de druk te zal zijn, zal echter voor een be- i langrijk deel van het weer afhan- gen. Maar al regent het onver hoopt pijpestelen, komen doen de toeristen toch. Aan de hand van boekingen, die in hotels en pensions van Zeeland en West-Brabant en langs de Hollandse kust zijn gedaan, is dil voorspeld. Het wordt weer een heerlijk „Verenigd Europa", met een schier Babylonische spraakverwarring. De schattingen over het aantal toe risten, dat het drie tot yier dagen du- lende paasweekeinde in ons land zal doorbrengen, zijn hoog gespannen. Op timisten in de horeca-wereld rekenen er zelfs op dat het record van 1962 driekwart miljoen zal worden bena derd of misschien zelfs zal worden over- I schreden. De rijkspolitie zal in ieder geval een maximale sterkte aan manschappen op I de been brengen om het verkeer in goe- de banen te ieiden. De grondposten worden geïnstrueerd door de beman ningen van de twee vliegtuigen, die de I rijkspolitie dezer dagen laat patrouille- ren boven de belangrijke doorgangswe- gen en verkeersknooppunten. Veel Duitsers uit het zuidelijke Roer- gebied, die naar Zeeland reizen, zullen [mogelijk de route die via de grens- posten Venlo en Roermond en vervol- gens dwars door Brabant loopt, vermij- 1 den, nu de Boudewijnweg in België ge- I reedgekomen is. Deze prachtige weg geeft een snelle verbinding over Luik, Hasselt en Geel met Antwerpen. Dat betekent wel dat zich op het kruispunt bij Korteven een samenvoe- ging van de verkeersstromen - vanaf het j noorden (Bergen op Zoom) en het zui den (België) zal voordoen. Dat stelt j met name de rijkspolitie in Hoogerhei- de voor zware moeilijkheden. Overi- I gens heeft men daar nog geen extra- j maatregelen getroffen. „Als "liet maar een beetje wil regenen, zal het wel meevallen", was de opmerking van een L politieman aldaar. RIDDERKERK A.N.P.) Ridderkerks pyromaan slaapt niet meer. Opnieuw heeft hij twee boerderijen in vlammen laten opgaan. Een van deze boerderijen is voor de derde maal in drie jaar tyds door het vuur verwoest. Er is dan ook niemand meer in Ridderkerk die eraan twijfelt dat het hier om kwaad willige bransticliting gaat. Evenals vorig jaar, toen in deze gemeente van 35.000 inwoners vier of vijf bran den werden gesticht, is ook nu het vuur ontstaan in de nacht van dinsdag op woensdag. Er is op twee plaatsen tege lijk brand gesticht. Terwijl de brand weer een kolossale vuurzee in de boer derij van Van der Waal aan de Lagen dijk 192 bestreed, kon het vuur op nog geen driehonderd meter afstand ge makkelijk om zich heen grijpen in de al eerder door het vuur geteisterde hofstede van de gebroeders Van den Hoek. Daar moest met het blussings- werk worden gewacht tot de korpsen van Heerjansdam en Barendrecht ge arriveerd waren. Volgens een ooggetuige zou de brand aan de Lagendijk op een hoek aan de bui tenzijde zijn aangestoken, juist onder het dak. Een ander heeft iemand zien weghollen. De serie branden van het vorige jaar heeft wel duidelijk gemaakt dat de da der zeer goed bekend moet zijn met de situatie in Ridderkerk. De politie van Bergen op Zoom be- ginf. vanmiddag al met het aftasten van de groei van de verkeersdrukte. Op [verschillende knooppunten en aan- en afvoerwegen houden mobiele posten de situatie nauwlettend in het oog. I De douane in Roosendaal meldt dat versterkingen voor de grensposten on j derweg zijn. Als het niet druk wordt J mogen deze mensen weer naar huis. Alles wordt in het werk gesteld om de I toeristen zo snel mogelijk over de grens te helpen. Maar de controle op de siga rettensmokkel zal niet verslappen. (Zie verder pagina 3). AMSTERDAM (A.N.P.) De burge- I meester van Amsterdam, mr. G. van Hall, heeft gisteren geen toestemming gegeven voor een protesttocht van avond, waarvoor een aantal links ge- nchte studenten- en jeugdorganisaties zich tot de burgervader hadden gewend De organisators willen de mars van avond of woensdagavond 13 april hou- den. De verzamelplaats is het J. D. Meijer plein en het eindpunt ligt bij het gebouw Marcanti, waar een vergadering 2al worden gehouden. De demonstratie wordt gevraagd als protest tegen het optreden van de Am- sterdamse politie; voor het .recht van w/Jheid van demonstreren en tegen de willekeur van arrestaties en vrijheids- j beroving. De leuzen, die de demon stranten willen meevoeren, luiden: r van demonstratie", ..Politie I onder gemeenteraad", „Gekozen burge- meester" en „Reorganisatie politie". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dezer dagen kan de publïkatie van een koninklijk besluit worden verwacht tot verhoging van de uitkeringsbedragen ingevolge de alge mene ouderdomswet, de algemene we duwen- en wezenwet en de interimwet invaliditeitsrentetrekkers, en tot verho ging van de kinderbijslagbedragen. Deze verhogingen gaan met terugwerkende kracht per 1 januari 1966 in. De nieuwe bedragen zullen als volgt lui den: voor de algemene ouderdomswet: gehuwden f 4110,- per jaar (oud f 3756,-). ongehuwden f 2892 - per jaar (oud f 2628); Voor de algemene weduwen- en wezenwet: weduwen met kinderen f 4110,- per jaar (oud f 3756,-); weduwen zonder kinderen f 2892,- per jaar (oud f 2628.-)'; wezen tot 10 jaar f 906,- per jaar (oud f 834,-); wezen van 10 tot 16 jaar f 1362,- per jaar (oud f 1254,-); we zen van 16 tot 27 jaar f 1764,- per jaar (oud f 1626). Voor de interimwet invaliditeitsrente trekkers: invaliditeitsklasse a f 5628,- per jaar (oud f 5178,-); invaliditeitsklasse b f 4578,- per jaar (oud f 4212,-); invalidi teitsklasse c f 3522,- per jaar (oud f 3240,-). Voor de algemene kinderbijslagwet; derde kind f 103,74 p. kwartaal (f 95,16); vierde en vijfde kind f 138 84 per kwar taal (f 127,92); zesde en zevende kind f 155,22 per kwartaal (f 142,74): achtste en volgende kind f 171,60 per kwartaal (f 158.34"*; voor de kinderbijslagwet voor loontrekkenden en de kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen: eerste kind f 90,48 per kwartaal (f 83,46); tweede kind f 103,74 per kwartaal (f 95,16). De verhoogde uitkeringsbedragen zul len voor het merendeel der gevallen in de maand april 1966 worden uitbetaald (Van onze weerkundige medewerker) Er zit een kansje in dat liet in de tweede helft van deze week de soed-weer-kant uitgaat. Dan kan een goede aanloop betekenen voor een zonnige Pasen. Wü blijven evenwel voorzichtig mpt een voorbarig enthousiasme, want de laatste drie jaar waren de Paasdagen veel te koud. Tot op heden hebben we een ab normaal klein aantal uren zonne schijn gehad. Dat is nog niet ge noeg, want ook de temperatuur is j Sneven. Enig houvast geeft de komst van ne eerste boerenzwaluw, die in aSrh"ut ls gesignaleerd. En dat eieKent volgens de overlevering ÏÏSchtV00rjaarSdagen in het V00r" (Van onze correspondent) BRUSSEL Drieduizend vrouwen in werkpak trekken vandaag in optocht door de straten van de Luikse industrie stad Herstal, om België eraan te herin neren dat ze al acht weken staken en hun eis met evenveel klem blijven ver dedigen als op de eerste dag: „Gelijk loon voor gelijk werk". Met de staking willen de vrouwen de directie van de F.N.-wapenfabrieken ertoe dwingen de Conventie van Rome over gelijke beta ling van mannen en vrouwen in prak tijk te brengen. Als de vrouwen het pleit winnen mag worden aangenomen dat op korte termijn in België en ove rige E.E.G.-landen de vrouwelijke arbei ders het aandeel opeisen waarop zij ju ridisch aanspraak mogen maken. (Zie ook pag. 13). (Van een onzer verslaggevers) VENRAY ïn een vlaag van ver standsverbijstering heeft de 35-jarige fabrieksarbeider Th. C., afkomstig uit Horst, met een flaubertgeweer drie schoten gelost op zijn 45-jarige hospita, mevrouw A, Dijckmans, die in de Ven- rayse Frans Michielsstraat woont. Even later schoot de man op wachtmeester W. Keijsers van de Venrayse rijkspoli tie, die hem na een hevige worsteling kon overmeesteren. Noch de hospita noch de wachtmeester werden door dc kogels geraakt. De kostganger is woensdagmorgen in alle vroegte na verhoor opgenomen in de psychiatrische inrichting Sint-Ser- vatius te Venray. Er wordt geen ge rechtelijke vervolging tegen hem in gesteld. Op de kamer van C. vond de politie 102 patronen. De familie Dijckmans was er niet van op de hoogte dat C. zonder vergunning een vuurwapen bezat. De rijkspolitie van Venray deelde mee dat de man al eens eerder wegens agressi viteit in een inrichting heeft vertoefd. De familie Dijckmans kende hem echter als een rustige pensiongast, die al drie jaar in de kost was en hen nimmer iets in de weg legde. „Hij had wel eens een BARNEVELD (A.N.P.) Op de rijksweg Amersfoort - Apeldoorn in de gemeente Barneveld heeft zich woens dag een verkeersongeluk voorgedaan, waarbij drie straatmakers om het le ven kwamen. Twee collega's moesten met zware verwondingen naar het. zie kenhuis de Lichtenberg in Amersfoort worden overgebracht. Gedood werden de 41-jarige E. Lieve- stro en de 54-jarige P. Simon uit Put ten, en de 31-jarige C. van de Broek uit Stroe. Gewond werden De Wit en Kieft uit Putten. De vijf mannen waren op weg naar hun werk. Het ongeluk gebeurde op de rijks weg tussen Hoevelaken en Terschuur in de gemeente Barneveld. Naast deze weg is men op het ogenblik bezig met het aanleggen van een tweede rijbaan. Voor het af- en aanrijden zijn verkeerslich ten geplaatst. Een trekker met opleg ger, komende uit de richting Amers foort, remde af voor een stoplicht, maar vermoedelijk heeft de bestuurder even geaarzeld toen hij het licht op oranje zag springen, waardoor hij vrij plotse ling moest afremmen. Daardoor moest een achter hem rijdende tankautochauf feur, de heer W. S. uit Amsterdam, ineens hevig remmen. De tankauto ging daardoor scharen, raakte nog even zijn voorganger en zwenkte daarna op de andere weghelft, waar juist een perso nenauto niet vijf inzittenden uit de richting Amersfoort naderde. keertje te veel gedronken, maar in zo'n toestand was hij nooit agressief", vertelt mevrouw Dijckmans, die nog overstuur is van het gebeurde. Tot voor drie maanden geleden werkte C. op een Venrayse fabriek. Sindsdiens was hij met ziekteverlof. „Hij ging altijd zijn eigen weg, maar paste zich heel goed aan de regels van het huis aan", aldus de hospita. Wachtmeester Keijsers heeft enkele ernstige verwondingen aan zijn gezicht opgelopen in de worsteling, waarbij hij het geweer door midden brak. Spoe dig daarna verschenen enkele collega's van de Venrayse rijkspolitie met een overval wagen. Met zeer grote moeite werd de tegenstribbelende kostganger in de wagen opgesloten. Op het politie bureau kalmeerde hij. Tijdens het ver hoor kreeg men in de gaten dat C. aan verstandsverbijstering leed. (Advertentie) m BREDA Karrestraat OOSTERHOUT BERGEN OP ZOOM ROOSENDAAL Voor het reinigen ven vogels-in- de-elie, zie gebruiksaanwijzin gen op pag. 3. Openlijke ruzie in het Land bouwschap. Pag. 5 „De dans van de reiger" van Fons Rademakers heeft niet ge heel aan de verwachtingen be antwoord. Pag. 11. Randstad Holland is een van 's werelds zeven meest explo sieve monstersteden. Pag. 15 Flipper is geen uitzondering: het kan best wezen, zegt een professor, dat dolfijnen intelli genter zijn clan mensen. Pag. 17 Héél kleine beeldjes voor een héél klein stadje, dat vandaag geopend wordt. Pag. 21. Vrouw die alles van vrouwelijke charme weet, schreef „bijbel" voor moderne vrouw. Pag. 19. Zaken doen met de Russen Eerst de muur afbreken, zeg f Philips. Pag. 23. (Advertentie) .seléktiëkleding in the rain Weest u maar blij met uw regenjas van Purpluyia-kwaliteit (dralon/katoen.) Pluvius kan te keer gaan wat-ie wil, hij krijgt er geen vat op. Korte en sportieve modellen. Zonnige prijzen: 69, - en 75, - Jazeker, bij Hollenkamp -AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE^ HEERLEN ROTTERDAM UTRECHT (A.N.P.) De driejarige Chris je de Leede uit Breukelen, die sinds dindsdagmiddag vier uur wordt vermist, is nog steeds niet gevonden. Op dat tijdstip speelde hij in de buurt van de ouderlijke woning aan de Nieuw straat. Gisteren heeft de rijkspolitie in Breukelen met medewerking van een speurhond, reserve-rijkspolitie, brand weerlieden en burgers de gehele dag gezocht. DEN HAAG - VVESTERSCHOUWEN Minister Vrolijk heeft gis teren heslist dat 50 procent van de kosten, nodig voor het opruimen van de uitgestrekte olielaag op het strand van Schouwen, voor reke ning van het rijk zal komen. De motivering is dat gebeurtenissen als de recente olieplaag onder calamiteiten gerekend kunnen worden. De genie gaat niet helpen bij het schoonmaken van het strand. Burgemeester Everwijn van Westenschouwen heeft woensdagavond in de gemeenteraad meege deeld dat vier bulldozers, even zoveel draglines en een aantal vrachtauto's zullen worden ingeschakeld bij het verwijderen van de olielaag. Van plaatsen waar geen sleuven kunnen worden gegraven zal het met olie doordrenkte zand per vracht wagen worden afgevoerd. Zo mogelijk zal morgen al de helft van het materieel worden ingezet. Na Pasen zal het karwei met alle materieel worden voltooid. De bijdrage van het rijk zal maximaal 25.000 gulden bedragen. Van particu liere zijde is ook al een (bescheiden) bedrag bijeengebracht. In de spoedeisende raadsvergadering van gisteravond heeft de gemeente eveneens 25.000 gulden (uit de reserves) beschikbaar gesteld. De cijfers worden steeds interes santer I We naderen de helft van het streefbedrag I Zaterdag willen wij op deze plaats een tussentijdse balans opmaken. Daarvoor is het nodig dat opbrengsten van reeds voltooide acties en collecten uiter lijk vrijdagavond om 8 uur bij ons bekend zijn. Vandaag kunt u daar toe collecte-opbrengsten e,d. inle veren bij kantoren en agentschap pen van de AMRO-bank in uw woonplaats. De AMRO-bank werkt met ons samen. Morgen kunt u met uw bussen, blikjes, flessen, enveloppen en wat dies meer zij, terecht op de kantoren van „De 5tem". Op ons hoofdkantoor, Rei gerstraat 16, is een munten-telma- chine geïnstalleerd, bediend door een wasechte kassier van de AM RO-bank, die er zijn vrije dag (de bank is vrijdag dicht) voor opof fert. Acties en collecten die na Goede Vrijdag worden gehouden, kunnen natuurlijk gewoon door gaan. De actie sluit pas als alle campagnes, die u zo spontaan op touw hebt gezet, zijn afgewerkt! De Lions-dub van Breda Heeft ieder jaar een feestavond, waarvan de baten naar een goed doel gaan. Deze club, die zich voor de organisatie van de feestavond van dit jaar geheel kan verlaten op majoor E. A. P. Asselbergs, geeft op 26 april in een zaal van de K.M.A. een avond die verzorgd wordt door Het cabaret Pepijn van „hofnar" Paul van Vliet Men verwacht 500 bezoekers, van Wie 10,— voor een kaart wordt gevraagd. De opbrengst is dit jaar toegedacht aan de Astmacomités en derhalve aan het bad I tjes h 2,voor het goede doel. De winst is voor het bad. Wij krijgen al aardig wat zegelboek jes en losse winkelzegels binnen. De redactionele tongen zijn nog voor an dere doeleinden nodig, maar na Pa sen beginnen we te likken en te plak ken. Wij bieden nog steeds een bus met zes kilogram Nederlands koper geld te koop aan. Welke winkelier doet een bod op dit wisselgeld Er is 50,— geboden. Maar dat is te wei nig. Zaterdagavond ook in Roosendaal: Jeugd in actie voor de astmatische kinderen. De Beat-band „The four Scamps" uit Tilburg werkt samen met de soos „Las Vegas", domicilie houdend in de Eratozaal. Zaterdag avond acht uur begint het. De mani festatie verloopt in de „Hollywood a go go"-stijl. De „Beat voor het bad-marathon", za- tertfag jn de Bredase' Graanbeurs, wordt om 4 uur geopend door Joost de Draayer. „The Civi lians" uit Breda en Petra van Dijk, win nares van de Boter- mertfeesten van 1965 treedt met kwieke 1JÊ begeleiders op. Er worden tijdens de marathon foto's van J Klokkenbergkinde- .wsiijll M M ren, gratis gemaakt wmm.mW Jü door Argos fotohan- del, gratis verme nigvuldigd door Jos Pé, verkocht voor '0 cent. Geluidswagens van Royal Crown. Cola maken zaterdag gratis reclame. De bijdragen, gestort op girorekening 123.34.00, op de bankrekening van het Astmacomité bij de AMRO-bank, Breda, de opbrengst van de bussen op onze kantoren en van de vele hier reeds genoemde acties, bedraagt in totaal: 2198,28. Wij sloten gisteren af met: f 18.802, zodat bet totaal wordt eenentwïntigduizend gulden, plus 28 cent Meer nieuws over de actie (o.a. „flitsen") op pagina 5. De eerste BOVAG-bijdrage is op de actie-girorekening 123.34.00)gestort. Vijftig gulden van een Bredase ga rage. De comités, die over de cari- tascollecte gaan, zijn nog altijd aan het tellen. Op de olympische dag van NAC begin juni), stellen de jongens van NAC hun premie voor het goede doel beschikbaar. De man die de dorst- lessende en hongerstillende zaken be heert (pachter Mommers), staat 5 cent van elke consumptie af. Op een feestavond voor het personeel van restaurant „De Zwaan" in Etten, bracht een tombola voor het goede doel 121.op. De baas rondde het af naar boven: 150,Zwaan, kleef aan De Sint-Bonifaasgroep uit Rijen (verkenners, welpen, gidsen en ka bouters), draagt een deel van de op brengst van „Een heitje voor een karweitje" (de groepen krijgen altijd zelf een deel van de karweitjespot) aan de zwembadactie af. Dat is een yell waard. Autorijschool Dubbelman gaf theo rielessen met een praktisch slot 100,in de pot. Een geslaagde rij-examenkandidaat gaf uit dankbaarheid 10, Op een girostrook riep rijschoolhou der Adrie van Gils te Dorst ons toe: Alle rijscholen vijftien gulden en we hebben duizend gulden méér in de pot. Hij gaf het voorbeeld. Zonder overdreven geloei kwam er een Zuidelijk Melkkoetje ons bu reau binnen om meteen maar even duizend gulden te storten. Dank u, Z.M. De familie Weemaes uit Graauw in Zeeuwsch-Vlaanderen verkoopt de hele voorraad zilveren souvenirlepel- (Advertentie) s- solektieklodinij Ma'fü ''Éri in Bel-O-fast en Tricot-Nylon in wit en pasteltinten 11,90 f\ Jazeker, bij Hollenkamp! AMSTERDAM BREDA, EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM. i uitsluitend tabak 34 Brillant schitterend bezit voor altijd I van Andel Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam ■V

de Stem | 1966 | | pagina 1